mst Strafzaak tegen oud-directeur ABP uitgesteld Zware straffen geëist voor taximoord VN-rapporteur sluit onderzoek in Nederland af Doden en gewonden bij busongeval SER IN ADVIES OP WET GEHANDICAPTE WERKNEMERS Kamer eist verbod op blauw asbest Zo niet /ergeten les PAGINA 2 r) UW PEN tiegeweld rs hops- ming erdam i eeuw VOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 iBINNEN-BUITENLAND: Ziekenhuizen: vrouwen onderbetaald NAAR TOEDRACHT IN 15 MOORDEN IN SURINAME IN '82 E STEM COMMF.NTA AR. Loonkorting Jansen De Wit van de baan 18 EN 15 JAAR of ST^Gts hub»®» verveling en teveel ot vakantiegeweld? ing is deze: de oor bij het gebrek aan g en onvoldoende eling. Mensen die ns materiaal ver- komen daartoe om- n hun eigen leven rde hebben gesteld, eld en gebrek aan enade, komt daar- Daarom geldt voor stel eerst je eigen waarde, tenbosch, p Zoom pelijk vind ik het BA om atoomwa- de figuren als een Kohl en Thatcher icker te zetten met t: „In Nederland de bus". De tekst: erland willen wij etten" zou beter assing zijn! Er zijn el verdelievender ook zeer bekende in d) te vinden om die ekst van de BBA te ovendien zou de re- eens maatregelen sidies e.d. moeten m de tarieven van aar vervoer te ver- lan zou het vanzelf ukker worden! p Zoom etterij iting aan de laatste ea's van mijn stuk- apier voor uw Pen' 7-1984 onder het urgemeestersbenoe- vraag ik mij het af na lezing van de 'na van De Stem d.d. A. Hoe weet De t Dr. Muskens niet t op de voordracht Bossche Kathedra- ittel voor de benoe- n een nieuwe bis- De Kapittelvoor- s toch geheim B. r een geheime voof- s uitgelekt, waarom dt De Stem dan deze n onder zijn lezers M. Graveld Journalisten noemen en niet. Het gegeven, benoeming van de op- n Mgr. Bluyssen niet racht van het Bossche wordt gevolgd is rele- de beoordeling van de kijk op Nederland ereld in Nederland, n burgemeester van 'am en consorten ure reizen maken t buitenland om te n hoe mooi en prach- ier in Nederland is. e avond laat de Tros zien wat een zootje r in Nederland is. vijfhonderd auto's er in Amsterdam ht opengebroken. Bij ir van buitenlanders, reclame voor Am- als Olympische Nederland, n tout Economische Za- laarom geen reden concurrentiekracht Juitse industrie te De positie van de jp de wereldmark- Igens hem 'relatief blijft Nussbaum's vereind dat Duits- nunt in technolo- in de vorige eeuw ïtwikkeld, maar re- k is op de terreinen komende decennia e geld verdiend lat wordt ook in ingezien. Als oor- het achteropraken land in de toekomst- ieën wijzen veel lers en politici op wijs. De Duitse um- n, zo heet het, krij- :el studenten en te ;ld om hoofdwaar- zoek te doen. Vooral en van minister van Ise Zaken Hans- Jenscher roepen de laanden steeds lui- elite-universiteiten. i-universiteiten die- illebozen af te gaan lie Duitsland weer erste plan moeten T28 lappeyne van ae Coppelo tiont bezorgdheid ®N HAAG (ANP) - Vrouwe- like werknemers worden in \tt merendeel van de zieken- taizen in Nederland voor het- rlfde werk minder betaald 4n mannen. Dit blijkt uit een onderzoek an de Loontechnische Dienst. Staatssecretaris Kappeyne an de Coppello heeft er naar anleiding van dit rapport bij rerkgevers en werknemers in let ziekenhuiswezen op aan gedrongen meer aandacht te laan besteden aan het bevor- leren van de gelijke behande- jng van mannen en vrouwen, n een brief aan deze partijen egt de staatssecretaris be- orgd te zijn over de uitkomst >an het onderzoek van de joontechnische Dienst. Uit het onderzoek bij kt dat 16 procent van 154 onderzochte .nstellingen de Wet Gelijk Loon voor mannen en vrou wen heeft overtreden. Het rapport bevat het resul taat van een onderzoek in de periode medio 1982 tot medio 1983. Het onderzoek omvatte 154 instellingen met twintig of meer werknemers en in totaal 58000 personen. Er werden 1. 41 functie- en loonvergelij- khgen gemaakt, steeds van em man en een vrouw die op hit eerste gezicht werk deden van gelijke waarde. Via func- tewaardering bleek bij 772 vergelijkingen de man en vrouw inderdaad hetzelfde verk te doen. In 582 gevallen ileek sprake van ongelijke be- Dning. Van die gevallen bleek ■oor 91 procent een motief te lestaan dat in de zin van de vet niet is toegestaan, zoals rbeidsmarktinvloed (20 pro ent), part-time dienstverband (én procent) en kostwinner- shap of kindertal (één pro ent). Heroine Ie Rotterdamse politie heeft u een auto 2,3 kilo heroine ge vonden met een handelswaar- e van ruim 700.000 gulden. De egenaar van de auto is gear- esteerd. SCHIPHOL (ANP) - Amos Wako, speciale rapporteur van de VN-commissie voor de mensenrechten inzake stand rechtelijke en willekeurige executies, heeft in Nederland meer dan twintig mensen kunnen horen over de dood van vijftien Surinamers in de cember 1982. Hij verklaarde dinsdag vlak voor zijn vertrek uit Nederland tevreden te zijn over het verloop van de afron ding van zijn onderzoek. De VN-rapporteur wilde niets zeggen over de inhoud van de gesprekken in Neder land, de sfeer waarin zij ver liepen en over mogelijke af wijkingen tussen de getuige nissen. De identiteit van de ge tuigen blijft ook geheim. In Surinaamse kringen werd vernomen dat bekendmaking van de namen mogelijk moei lijkheden voor de familieleden in Suriname tot gevolg kan hebben. De Kenyaanse jurist zei dat zijn conclusies pas bij publi- katie van het rapport open baar zullen worden. Het rap port moet eerst aan de VN- commissie voor de mensen rechten worden voorgelegd. De commissie komt van ja nuari tot maart volgend jaar bijeen. In Suriname sprak Wako eerder twee uur lang met le gerleider Bouterse. Voorts hoorde Wako ministers, verte genwoordigers van het be drijfsleven, de kerken en mili tairen. Van de elf gesprekken met officieren, hadden er vijf onder vier ogen plaats. In to taal zijn honderd mensen ge hoord. Wako deelde bij zijn vertrek verder mee inmiddels genoeg informatie te hebben om het rapport te kunnen schrijven. Rapporteur Amos Wako - FOTO ANP 'Kabinet talmt met werk gehandicapten' Ontheffing worden nog steeds verleend DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer vindt dat staatssecretaris Kappeijne (sociale zaken) uiterlijk 1 juli volgend jaar het gebruik van blauw asbest in de industrie geheel moet verbieden. De dan bestaande voorraden moeten op verantwoorde wijze wor den afgevoerd, zo stellen PvdA, CDA en VVD in schrif telijke vragen. Volgens de drie fracties worden nog steeds ontheffin gen verleend voor het opma ken van voorraden blauw as best. Het gebruik van dit ma teriaal werd zeven jaar gele den verboden omdat het ge vaar opleverde voor de ge zondheid. De kamerleden Weijers (CDA), Rempt (WD) en Poppe (PvdA) vinden dat bedrijven genoeg tijd hebben gehad om de oude voorraden weg te werken. Volgens hen worden de voorraden van de verboden stof echter nog steeds aangevoerd vanuit het buitenland. Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Het kabinet maakt in zijn beleid veel te weinig haast met het inschakelen van langdurig zieken in het arbeidsproces. Dat zegt een commissie van de Sociaal Economische Raad (SER) in haar advies over de wijziging van het ontwerp van de wet gehandicapte werknemers (WAGW). Volgens de SER-commissie verzekeringen zijn de meeste maatregelen om langdurig zieken in het arbeidsproces in te schakelen, waartoe de SER in februari '82 al eensgezind adviseerde, nog steeds niet waargemaakt. Aanleiding tot het advies was de wijziging van de ont- werp-WAGW. Het gewijzigde ontwerp wil af van de ver plichting voor bedrijven om gehandicapten in dienst te ne men. In het oude ontwerp werd uitgegaan van een ver- /LS HET ËCÖNÖMÏSCH HERSTEL" aanhoudt «n het (industriële) nergieverbruik dus weer toeneemt zal de kernenergie-lobby in 'ederland ongetwijfeld weer van zich laten horen. Bij minister an Aardenne (Economische Zaken) liggen al geruime tijd voor alen om het aantal kerncentrales uit te breiden - zo is aan het èeuwse Borsele een tweede centrale toegedacht - en die plan- en willen de in kerncentrales geïnteresseerde bedrijven nu lang- amerhand wel eens in politieke beslissingen omgezet zien. Hun ongeduld is begrijpelijk. Hopelijk kunnen zij op hun beurt nig begrip opbrengen voor degenen die nog steeds twijfelen an de noodzaak en veiligheid van kerncentrales. Het mag dan en gegeven zijn dat steenkool, vanwege de geweldige luchtver- citreiniging, bij een toenemend electriciteitsverbruik ook geen antrekkelijk alternatief biedt, afgaande op de ervaringen, die in Arterika met kerncentrales zijn opgedaan, blijkt kernenergie tot nj toe al evenmin als de betrouwbare energiebron voor de toe- tomst aangemerkt te kunnen worden. Een commissie, die hier- »er in opdracht van het Atomic Industrial Forum, de Amerikaan- si promoter van nucleaire energie, een onderzoek heeft verricht oncludeerde zeer onlangs dat kernenergie niet beschouwd kan «orden als een „viable option", (een uitvoerbaar alternatief) bij ét ontwikkelen van een nieuw energiebeleid. De cijfers spreken, wat dit betreft, duidelijke taal. Sinds 1972 zjn in Amerika 105 kerncentrales gesloten; sinds 1978 zijn er epen opdrachten om de bouw van nieuwe centrales meer ver- srekt. De financieel-economische schade van dit vreedzaam ge- tuik van kernenergie wordt all-in geraamd op honderd miljard ollar. De Engelse „Economist" trekt uit deze gegevens de con- cusie, dat kerncentrales in de Verenigde Staten eem „exit"-pro- teem geworden zijn. En van Aardenne zou er nog meer willen tnnenhalen? 'LS EÉN VOLK iets van de geschiedenis geleerd zou moeten 'ebben dan zijn de Israëli's dat wel. Maar nog geen veertig jaar 'a de stichting (1948) van de vrije en onafhankelijke staat Israël, "eaan de eeuwenlang vervolgde joden eindelijk één veilig tehuis öu bieden, is het Beloofde Land ernstig verziekt door op de spits 'edreven politieke en godsdienstige tegenstellingen. Wat weer let land zou worden van melk en honing, een baken van cultuur 'n wetenschap en van respect voor menselijke waarden is een 'oor fanatieke extremisten verscheurde gemeenschap gewor- len, zwevend op de rand van een bankroet en bedreigd door een lurgeroorlog. Van mensen, die zo door vijanden zijn ingesloten als de Israë- 1 s zou verwacht mogen worden dat zij schouder aan schouder 'aast elkaar staan. Dat is ook de eerste jaren na de onafhanke- 'ikheidsverklaring het geval geweest. Dank zij die eenheid zijn '!rote militaire overwinningen behaald. Politieke oplossingen kun- echter niet altijd met wapens worden afgedwongen. De te- eurstelling hierover leidde in Israël tot politieke tweedracht. Nog kwalijker waren de afgunst en het wantrouwen tussen de Israëli's /an het eerste uur, de overwegend uit Europa afkomstige joden pn de op hen volgende vluchtelingen uit Arabische landen. Een 'hke dosis religieus fanatisme completeert het ziektebeeld van K In de onlangs gehouden verkiezingen kreeg dat ziekte- ""'J zijn politieke vertaling in een verkiezingsuitslag, die het 'land nagenoeg onregeerbaar maakt omdat de twee grootste par- Jl6r>, de Arbeiderspartij (Europese joden) en de Likoedpartij (jo- ®n uit Noord-Afrika), alleen een meerderheidsregering kunnen vormen als zij zich met handen en voeten binden aan enkele van dertien extremistische splinterpartijtjes, die in de Knesset ver- ®9enwoordigd zijn. Van die onthullende verkiezingsuitslag zijn ook vele Israëli's pCnrokken. Waarschijnlijk mede onder druk van vrienden el- ors - Amerika pompt ieder jaar miljarden in het land - hebben 'eiders van de Likoed en de Arbeiderspartij nu beloofd, dat zij •eeeus de mogelijkheid van een regering van nationale eenheid ■uien gaan onderzoeken. De tegenstellingen tussen de twee Motste partijen zijn echter zeer groot, met name wat betreft de ositie van de Arabieren in Israël en de toekomst van de bezette o ri en 0'D cie vveste''ike oever van de Jordaan en in het gebied oca Gaza. Als er al een regering van nationale eenheid gevormd kunnen worden zou dat dus wel eens een rgering van natio- f onmacht kunnen worden. Toch is het een hoopvol teken dat weer over nationale eenheid wordt nagedacht. Het zou erop Nnnen wijzen dat de Israëli's de lessen van het verleden nog niet -'ernaal vergeten zijn. plichting voor de bedrijven om vijf procent gehandicapte werknemers aan te nemen. Volgens het gewijzigd ont werp zouden de sociale part ners (werknemers en werkge vers) in eerste instantie zelf maatregelen moeten nemen ter bevordering van de (reïn tegratie van gehandicapten in het arbeidsproces. Alleen als op dat niveau geen maatrege len worden getroffen is vol gens het wetsontwerp een aantallenverplichting nodig. Een dergelijke verplichting kan bij algemene maatregel van bestuur worden opgelegd, waarbij het percentage ge handicapten tussen de drie en zeven procent kan liggen. De Sociale Verzekerings raad (SVR) moet weï eerst om advies worden gevraagd. De commissie sociale verzekerin gen van de SER acht het ech ter gewenst dat niet de SVR maar de SER wordt aangewe zen als adviesorgaan in die ge vallen waarin de centrale overheid overweegt wettelijke maatregelen te treffen. In het advies in 1982 advi seerde de SER tot het wegne men van belemmeringen voor de gehandicapten door reser vering van een aantal voor hen bestemde arbeidsplaatsen, het wegnemen van bij gehan dicapten zelf gelegen belem meringen door een intensive ring van de revalidatievoor- zieningen, een betere samen werking tussen de uitvoe ringsorganen en een ver zwaarde ontslagprocedure bij ziekte. MEERKERK (ANP) - Door een aanrijding tussen een autobus en een vrachtwagen bij de Bazelbrug in Meerkerk (Zuid-Holland) zijn gister morgen twee doden en 26 ge wonden gevallen. Een van de gedode slachtoffers is de chauffeur van de bus, de 64- jarige J.M. uit Nijmegen. Evenals de ook omgekomen passagier, de bejaarde T.J. Kousebroek uit Arnhem, werd de chauffeur door de klap met de vrachtwagen uit de bus ge slingerd. Beide slachtoffers waren op slag dood. De bus was met een groep bejaarden vanuit Arnhem vertrokken voor een dag- UTRECHT (ANP) - De leiding van de Koninklijke Neder landse Textielfabrieken Jan sen De Wit is er op terug geko men haar werknemers tien procent loon te laten inleve ren. De industriebonden van de FNV en het CNV hebben op hun beurt besloten het kort geding dat zij tegen de directie hadden aangespannen en dat vrijdag in Den Bosch zou die nen in te trekken. Dit zijn de partijen dinsdag in Utrecht overeengekomen. De betrokken bonden en de directie gaan met elkaar over leggen over maatregelen „die voor alle betrokkenen aan vaardbaar zijn", aldus een dinsdag uitgegeven gezamen lijke verklaring. De loonkorting van tien procent was volgens de con- cernleiding noodzakelijk om sluiting van de fabrieken in Schijndel en Emmen te voor komen. In totaal werken hier 475 mensen. De 175 werkne mers in Schijndel gingen be gin vorige maand onder pro test met de loonkorting ak koord om ontslag te voorko men. Tot raadpleging van de werknemers in Emmen kwam het toen niet vanwege de be drijf svakantie. Met een kort geding wilden de bonden alsnog „normaal overleg" over de maatregel af dwingen. Volgens de bonden was er sprake van een eenzij dige, opgelegde maatregel, die in strijd was met de textiel - cao en die in feite een dictaat van het ministerie van Econo mische Zaken was. tochtje naar De Biesbosch. Daar zou om half een een boottocht worden gemaakt. Zeven ambulances hebben direct na het ongeval 26 ge wonden afgevoerd naar diver se ziekenhuizen. Van hen zijn inmiddels 12 gewonden naar huis vervoerd. De resterende 14 zwaar gewonden zijn opge nomen in vijf verschillende ziekenhuizen. Een vrouw is in levensgevaar. Uit de reconstructie van het onderzoek is gebleken dat de botsing te wijten is aan het niet voorrang verlenen door de buschauffeur. De kruising van de Bazel- dijk en de provinciale weg Pa- pendrecht - Nieuwland wordt door de politie in Meerkerk een berucht punt genoemd. In de jaren '80 - '82 zijn daar 34 ongevallen geregistreerd. Voor de kruising ligt al twee jaar een reconstructieplan ge reed. Overval Bij een gewapende overval op een bank in Leiden hebben drie mannen ruim 100.000 gul den buit gemaakt. Van de da ders ontbreekt elk spoor. ECN-ontslag De directeur van het Geweste lijk Arbeidsbureau te Alk maar heeft drie van de 50 door het Energie Centrum Neder land (ECN) te Petten aange vraagde ontslagvergunningen geweigerd. Volgens directeur J. Baak is zijn weigering ge baseerd op „het niet in acht nemen van bepaalde voor schriften bij collectieve ont slagen". MAASTRICHT (ANP) - De strafzaak tegen de ge schorste ABP-directeur beleggingen A. M. Masson, die vrijdag 3 augustus in Maastricht zou beginnen, is uitgesteld. De zaak kan vrijdag niet worden voorge dragen, aangezien Massons' advocaat, mr. A. Pfeil, een bezwaarschrift tegen de dagvaarding heeft inge diend. De rechtbank moet zich nu eerst buigen over de vraag of het bezwaarschrift gegrond is. Wanneer die beslissing zal vallen is nu nog niet bekend. Dat heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Maastricht, mr. J. van Opstal, dinsdag meegedeeld. Hij wilde niet zeggen wat er in het be zwaarschrift staat. Als het be zwaarschrift ook in hoger be roep gegrond wordt verklaard, zal justitie genoodzaakt zijn Masson op vrije voeten te stel len. De ex-directeur heeft er namelijk drie maanden voor arrest opzitten, en de wet be paalt dat hij moet worden los gelaten, als niet binnen die termijn met zijn berechting is begonnen. Daarom zou de zaak vrijdag formeel worden aangebracht bij de rechtbank om daarna onmiddellijk weer te worden geschorst, een ge bruikelijke procedure in dit soort gevallen. Het gerechte lijk vooronderzoek tegen Mas son is nog niet afgerond. Mas son wordt onder andere ver dacht van oplichting, valsheid in geschrifte, geknoei met fail lissementen en het aannemen van steekpenningen. De zaak tegen de andere hoofdverdachte in de ABP- zaak, adviseur J. Van Zon, wordt vrijdag wel geopend. Masson en Van Zon zijn de enige verdachten in de ge ruchtmakende ABP-affaire die nog vastzitten. Begin april werden drie andere betrokke nen gearresteerd, de Rotter damse onroerend goed-hande- laar Niels H., zijn procuratie houder P.K., en de architect F.C. K. uit Waalre. Zij werden na enige dagen weer op vrije voeten gesteld, in afwachting van de behandeling van hun zaak. Van onze rechtbankverslaggever ARNHEM - Voor de huur- moord op haar man, de 29-ja- rige Venrayse taxichauffeur Matti van den Beuken, is gis teren tegen de 27-jarige Ven rayse echtgenote Patty 18 jaar gevangenisstraf geëist. De Arnhemse officier van justitie mr. J. Kopp eiste tegen de man die de moord met een keukenmes uitvoerde, de 26- jarige Rotterdammer A.K., 15 jaar gevangenisstraf. Tegen de 30-jarige Rotterdamse A.v.d.B., de oudste zus van de Venrayse, die betrokken was bij het inschakelen van de huurmoordenaar, werd 10 jaar geëist. De Venrayse taxichauffeur werd op 10 oktober vorig jaar in Arnhem vermoord naast zijn taxi gevonden. Hij bleek met een mes in het hart te zijn gestoken. Tegen twee andere verdach ten, beiden Rotterdammers, werden 8 en 7 jaar gevange nisstraf geëist. Zij waren be trokken bij een moordpoging op de taxichauffeur in 1981. Volgens officier van justitie mr. J. Kopp heeft de politie met de arrestatie van K. „een beerput vol criminaliteit opengetrokken, waarvan de bodem pas na langdurig speurwerk in zicht kwam". Behalve de moord en twee mislukte moordpogingen kwamen ook tal van andere plannen aan het licht die sinds 1980 waren gesmeed om de chauffeur van het leven te be roven. Ook bleek tijdens het onderzoek, dat de vrouw van Van den Beuken betrokken is geweest bij verscheidene ge wapende overvallen, waarbij in totaal voor vele tienduizen den guldens werd buitge maakt. Patty van de B. wilde van haar man af, omdat hun hu welijk naar haar mening slecht was sinds de dag dat ze getrouwd waren en omdat zij door haar echtgenoot ernstig werd mishandeld. In septem ber 1981 liet ze de 23-jarige W. van de P. met behulp van haar zusje Anneke een aanslag op haar man plegen in Venray, terwijl hij zijn hond uitliet. Het door F.B. geleverde vuur wapen haperde echter en Van den Beuken wist aan de aan slag te ontsnappen. Hij wist overigens niet dat zijn vrouw en zijn schoonzusje achter de moordpoging zaten. Eerder al had een ander zusje van Patty van de B. de taxichauffeur willen neer schieten. Zij durfde op het laatste moment niet. Patty heeft volgens officier mr Kopp verder overwogen haar man te vergiftigen en te elektrocute- ren. Ook heeft ze getracht haar man voor lange tijd in West-Duitsland achter de tra lies te krijgen. Lief vakantiedagboek (12), Het broeierige weer heeft van de camping een 'ghost town' gemaakt, eéh verlaten neder zetting in de .woestijn. Twee sokken aan een waslijn lijken het enige teken van leven. Er zijn toch nog twee bewoners achtergebleven. Dickie Dijk stra heeft het maximale per centage zonlicht dat de mens aan kan uitgerekend en ver kiest daarom binnen te blij ven. En Camem-Bert zit achter de wijnfles stilletjes te schel den op Vierkante Josefine, zijn 'ex'. Roze Nel en Trui zijn met hun gezin naar Waterpartij De Ruige Leeghte gegaan. Dat zou volgens de folders een ul tra-modern recreatie-oord voor dynamische jonge men sen zijn. 'Bejaarden half geld' stond er ook bij, dus dat gaf al aanleiding tot enige twijfel. De Ruige Leeghte leek op het eerste gezicht niet meer dan een klont roodverbrande rug gen, hier en daar onderbroken door een windscherm of een vreet-tentje. Later bleek dat het meer zich ergens daaronder moest bevinden. Het meer was echter een mod derpoel. Kinderen ploeterden onder de benen van hun ouders in afwaswater. 'Moge lijkheid tot surfen', dat stond ook in de folder. In het midden kon je net drie surfplanken naast elkaar leg gen. Dat had natuurlijk wel het voordeel dat je nooit kon vallen. U wilt weten of er top less g'erecreëerd werd? Ik heb het in de blotigheid niet kun nen zien, eerlijk niet. Dat was niks voor mij en daarom sloot ik me aan bij de expeditie van George, Joop en Jan. Zij gingen naar Bosch dorp om de hele omgeving uit te kammen. Dan moest Flip de Wijs wel tevoorschijn komen. Morgen gaan we verder. MERIJN Electroshock Een aantal patiëntenorganisa ties in de geestelijke gezond heidszorg wil dat de regering de electroshockbehandeling voor psychiatrische patiënten alsnog verbiedt. Het moet in ieder geval verboden worden in afwachting van de discussie over het wetsontwerp over pa tiëntenrechten dat staatsse cretaris Van der Reijden aan de Tweede Kamer heeft be loofd. Steekpartij De Nijmeegse politie heeft vijf inwoners van die stad gear resteerd die zouden zijn be trokken bij een vechtpartij, waarbij een 22-jarige Nijme- genaar om het leven kwam. De aanleiding voor de ruzie is nog onbekend. Overleden In Amerika is op 67-jarige leeftijd prof. dr. C. Karsten overleden, een van de oprich ters van de Amro Bank. Kar sten was de laatste jaren hoogleraar aan een universi teit in New York. Hij was in 1964 nauw betrokken bij de fu sie van de Amsterdamsche Bank en de Rotterdamsche Bank, wat de Amro Bank op leverde. Binnenvaart Het CDA wil van minister Smit-Kroes (Verkeer en Wa terstaat) weten hoe zij de sa nering van de binnenvaart wil uitvoeren. Ze heeft zich daar op Europees niveau aan ge bonden. Het Europese Parle ment wil dat er wat wordt ge daan aan de dump-praktijken van de Oostblokstaten. Prins Bernhard Het PPR-Kamerlid Beckers wil van premier Lubbers we ten waarom hij prins Bern hard niet heeft verboden aan wezig te zijn bij de vorige week gehouden open Neder landse kampioenschappen golf. Aan dat toernooi deden ook Zuidafrikanen mee. Andragogie De Universiteit van Amster dam verzorgt komend studie jaar toch nog een eerstejaars programma in de andragogie, ondanks het plan van minister Deetman (Onderwijs) deze studierichting op te heffen. Daarmee is de Universiteit van Amsterdam nog de enige universiteit in ons land met een volledige andragogie-op- leiding.

de Stem | 1984 | | pagina 3