NASA-ruimteveer in de problemen Duitsland vreest voor zijn industriële toekomst Holly jongste met ruilhart Vliegtuigkaping waarschijnlijk geen toeval Zo niet Vergeten les WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984. ACHTERGROND Donor Nachtlanding Begrip 'Erg blij' Slaven Onbetrouwbaar Ws-'gssf uss®** PAPIER' VOOR UW PEN Vakantiegeweld Stickers Bisschops benoeming Amsterdam Stanford Eerste lijn Vorige eeuw WOENSDAG 1 AUGUSTU Ziekenhuizen: vrouwen onderbetaald II E STEM COM! T5 PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers NIJMEGEN - Elf dagen geleden werd in een plaatsje in het Graaf schap Kent in het zuiden van Engeland bij de fa milie Roffey een doch tertje geboren: Holly. Al bij het eerste medisch onderzoek bleek er iets mis te zijn met het meis je. Een uitgebreider onder zoek in het National Heart Hospital in Londen wees uit dat de linkerhelft van haar hartje ontbrak. De overle vingskansen waren zeer ge ring. Directeur Tom Cosgroev van het ziekenhuis: „Holly had misschien een paar da gen kunnen leven. Er moest ingegrepen worden anders zou ze zeker gestorven zijn." Het Londen Hart Zieken huis legde direct contact met verschillende instanties die bemiddelen bij het beschik baar stellen van vitale li chaamsonderdelen. Zondag middag kwam vanuit Euro transplant in Leiden het tele foontje dat in Nijmegen een 3 dagen oude baby was overle den met een gezond hart. Dokter Magdi Yacoub, die al tientallen hartpatiënten het leven heeft gered, kreeg toe stemming het hart op te ha len. Bij dit soort operatie's is het erg belangrijk dat de dokter die de inplanting ver richt zelf de operatie verricht op de donor. Met een verpleegster ver trok de arts zondagavond vanaf Heathrow. In eerste instantie zou hij om 21.00 uur gaan vliegen, maar door on bekende oorzaak steeg het vliegtuigje pas om 22.30 uur op. Inmiddels was de militai re basis Deelen bij Arnhem in opperste staat van paraat heid. De toren werd bezet en de normale veiligheidsmaat regelen, zoals het waarschu wen van de militaire brand weer, werden genomen. Inmiddels waren ook twee helikopterpiloten, Gerard Havekes en Gerard Plooy, opgeroepen. Zij moesten de Londense arts naar Nijme gen vliegen. De piloten wil den bij het Radboudzieken- huis landen. Daarvoor werd echter geen toestemming ge ven. Het was nacht en een lan ding bij het ziekenhuis, dat niet over een helikopterveld beschikt, werd te gevaarlijk gevonden. Er moest uitgewe ken worden naar de Limos- kazerne waar met bebulp van militaire vrachtwagens een groot voetbaldveld werd verlicht. Binnen tien minu ten was men vanuit Deelen in Nijmegen. Door een communicatie stoornis was de bewaking van de Limoskazerne niet op de hoogte van de komst van. de helikopter die erg laag aan kwam vliegen. De telefo nist van de kazerne kreeg veel telefoontjes van mensen die hevig geschrokken waren van de grote wentelwiek. De telefonist wist op dat mo ment ook niet wat er aan de hand was Tk dacht zelf dat de oorlog was uitgebroken" verklaarde hij later. Majoor W. Duyts van Deelen: „Het was zondag en alles moest heel snel gebeuren. We vinden het erg jammer dat we de verontruste Nijmege- naren niet konden inlichten, maar we hopen dat ze er be grip voor hebben. Iedere bui tengewone vlucht en zeker de nachtelijke wordt niet zo maar ondernomen. Dit was een weloverwogen beslissing. Er stond een mensenleven op het spel en daar valt lawaai overlast bij in het niet." In het Radboud voerde dokter Yacoub een operatie uit waarna hij tegen midder nacht terugvloog naar Dee len. Daar stond het vliegtuig weer startklaar voor de te rugreis naar Heathrow. Met zijn chirurgisch team voerde Magdi Yacoud toen een vijf uur durende operatie uit bij de 10 dagen oude Holly Roffey. Ziekenhuisdirecteur Tom Cosgrove: „Het was voor Yacoub een routine operatie. Hij is een van de beste hartspecialisten." In medisch opzicht was het ech ter een unicum. Holly Roffey is de jongste patient met een ruilhart ter wereld gewor den. Tot dusver was een on bekend meisje van twee jaar de jongste onvanger van een nieuw hart. Zij werd in juni van dit jaar geopereerd in het academisch ziekenhuis van de universiteit van Mi chigan in de Verenigde Sta ten. De operatie van de baby mag volgens Cosgrove geslaagd worden genoemd. De baby maakt het naar omstandig heden uitstekend. Het zie kenhuis staat in onafgebro ken contact met de ouders van het meisje, die 'erg blij' waren met het resultaat van de overplanting, aldus de zie kenhuisdirecteur. Dokter Magdi Yacoub, die al tiental len hartpatiënten het leven heeft gered. Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L Leijendekker en H. Coumans Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, ©01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326 Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokslraat 101100-28030 Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14. ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen 22,10 per maand, 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar Prijzen inclusief 5% B T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888 Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties ©076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Haïti maakt periode van repressie door Het is ongetwijfeld geen toeval dat de vliegtuig kaping in het Caribisch gebied, waarbij gister morgen een Haïtiaanse kaper werd doodgescho ten, samenvalt met een toestand van toenemen de repressie op de eiland-republiek Haïti. Een van de doodgeschoten kapers, geïdentificeerd als Dominique Hilertant, was voormalig kapitein in het Haïtiaanse leger en een ver klaard tegenstander van het regiem van de potentaat Jean-Claude ('Baby Doe') Duvalier, die het schrikbe wind van zijn vader voortzet. De familie Duvalier (de oude heette in de volksmond 'Papa Doe') is al 27 jaar heer en meester op Haïti, een heerschappij onder meer mo gelijk gemaakt door de be ruchte militaire politie 'Ton- tons Macoutes' en door de steun van de Verenigde Sta ten, die op het eiland een ste vige vinger in de pap hebben. Vorige week werden in Baby Doc's land (de oostelij ke helft van het eiland His- paniola, vlak tegen Cuba aan) oppositieleiders gevan gen genomen en werd de dis sidente pers, in de vorm van drie kranten, het zwijgen op gelegd. De vroegere minister De Ronceray, pas gekozen tot voorzitter van de mensen rechtencommissie van de Unesco in Genève, werd on der huisarrest geplaatst. De regering reageerde daarmee op een periode van stijgende onrust, die al duur de sinds twee maanden gele den bij voedselrellen min stens veertig mensen om het leven kwamen. Haïti is het armste land van het Caribische gebied, en er wordt regelrecht honger geleden. Uit alles blijkt dat de bevolking, gesteund door delen van de roomskatholie- Jean-Claude 'Baby Doe' 'Russisch expansionisme' ke kerk, de middeleeuwse toestand volkomen beu be gint te worden. Duvalier, strijder tegen het - FOTO ARCHIEF DE STEM De afgelopen weken zijn in alle delen van het land, zowel in steden als op het platte land, groepen Haïtianen in opstand gekomen. Charita tieve voedselpakketten, be staande uit kopjes rijst en melkpoeder, werden in de sloppen van de stad Gonaives over straat uitgestort, nadat 'Baby Doe' Duvalier zijn ca deautjes zelf was komen brengen. Naar het vruchtbare bin nenland werd het leger ge zonden om boeren er onder te krijgen die in opstand waren gekomen tegen inbeslagne ming van land en tegen ho gere prijzen voor irrigatie. De Haïtiaanse bisschoppen hebben het beleid van de Du- valier-kliek bankroet ver klaard, en tweeduizend men sen, waaronder veel pries ters, hebben kort geleden een petitie tegen de familie Du valier ondertekend waarin zij beschuldigd wordt van het houden van Haïtiaanse slaven. In het buitenland, in de Verenigde Staten en in het Caribisch gebied, zijn on langs twee gewapende groe pen van Haïtiaanse ballingen gearresteerd, die plannen hadden voor een invasie in hun geboorteland. Jean-Claude Duvalier heeft de zegen van de VS. Nog onlangs verklaarde hij bezig te zijn met het 'demo cratiseren' van zijn land, om zo beter te kunnen strijden tegen het 'Russische expan sionisme'. De huidige rege ring in Washington klinkt dat natuurlijk als muziek in de oren: te midden van de 'verloren gegane' gebieden Cuba, Nicaragua, Suriname (en, eventjes, Grenada) heeft zij op Haïti een stevige machtsbasis in dit jachtge bied der twee machtsblok ken. De feitelijke macht op het eiland is in handen van de minister van binnenlandse zaken en defensie, Roger La- fontant, een man van de zeer harde lijn („De President kunt u in dezen als een 'nul factor' beschouwen", aldus een hoge Haïtiaan vorige week tegen de Britse krant The Guardian). Het zou dus wel eens 'hard tegen hard' kunnen worden, de komende weken op Haïti. Door Anthony Tucker WASHINGTON - De mededeling dat de NA SA het ruimteveer Dis covery niet voor 24 augustus zal kunnen lanceren, zal de tegen standers van het ruim teveer in het Ameri kaanse ministerie van defensie als muziek in de oren geklonken heb ben. Het uitstel betekent een vertraging van nog eens twee maanden op het vluchtpro- gramma, dat toch al aanzien lijk op het tijdschema achter loopt. De NASA kan ook pro blemen verwachten van de kant van het Pentagon, dat aandringt op een nieuwe be oordeling van het Ameri kaanse ruimtebeleid en in verband hiermee met een rapport zwaait waarin dui delijk verklaard wordt dat een blind vertrouwen in het ruimteveer wat defensie doeleinden betreft een „onac ceptabel risico voor de natio nale veiligheid" vormt. Deze verklaring staat lijn recht tegenover het oor spronkelijke standpunt van defensie over de geschiktheid en bruikbaarheid van de NASA space shuttle. Na ja renlang onderhandelen over het ontwerp van de shuttle, waarbij de eisen van defensie de meeste aandacht kregen, was er besloten dat een ruimtevloot van vijf shuttles aan alle militaire en niet-mi- litaire behoeften zou voldoen. Zonder de steun van defensie en de 25 miljard dollar uit het Amerikaanse defensiepotje zou het ruimteveerproject echter nooit van de grond ge komen zijn. Vertragingen en financiële problemen hebben er voor gezorgd dat het aantal ruim teveren in het NASA Pro gramma al van vijf naar vier teruggebracht moest worden. Er gaan steeds meer kritische stemmen op in het Pentagon over de technische proble men rond het ruimteveer en over de kwetsbaarheid van een defensieprogramma dat gebaseerd is op maar één ra kettype. Ook het opnieuw vertrekklaar maken van het ruimteveer zou bijvoorbeeld veel te veel tijd in beslag ne men. Ook de problemen met de motoren van het ruimteveer roepen bij het Pentagon veel vragen op. Volgens de NASA moeten de fouten die gevon den worden in het ruimte veer gezien worden als kin derziektes die in elk project voorkomen. De NASA stelt al het mogelijke in het werk om er voor te zorgen dat het mi nisterie van defensie het ruimteveer-project finan cieel zal blijven ondersteu nen en wil zelfs dat er toch een vijfde ruimteveer bij komt. Het ministerie ziet echter geen heil in het finan cieren van nog meer van deze kwetsbare en misschien on betrouwbare machines. Het feit dat een en hetzelf de ruimteveer zowel militai re als niet-militaire ladingen moet kunnen vervoeren, zou volgens deskundigen de kans op problemen op technisch gebied kunnen vergroten. Volgens de NASA is het ruimteveer echter „het meest betrouwbare ruimte-trans portsysteem dat ooit ge bouwd is en in staat om te voldoen aan alle eisen die er de komende jaren aan ge steld zullen worden." Edwin Aldrige jr., een hoge functionaris van de Ameri kaanse luchtmacht, heeft tij dens een bijeenkomst van het Amerikaanse congres ver klaard dat de kans bestaat dat het ministerie van defen sie in 1988 alle militaire ta ken van het ruimteveer zou kunnen overlaten aan raket ten voor eenmalig gebruik. De mededeling van het mi nisterie dat tien militaire vrachten, die oorspronkelijk voor het ruimteveer bedoeld waren, nu vanaf dit soort ra ketten gelanceerd zullen worden heeft dan ook grote onrust teweeggebracht bij de NASA. Het jaar 1988 zal een be langrijk jaar worden wat de ruimtevaart betreft. Het ruimtebeleid van president Reagan wil dat het ruimte veer dan alle militaire ruim te-taken uitvoert. Het Penta gon heeft echter duidelijk la ten blijken het nodige wan trouwen te koesteren over de mogelijkheden en bruik baarheid van het ruimteveer. Bij de NASA is er dus alle reden tot ongerustheid, voor al ook aangezien regerings functionarissen maar blijven benadrukken dat het ruimte veerproject ten koste is ge gaan van de rest van het Amerikaanse ruimtepro gramma. „Wanneer het ruimteveer militair gezien geen toekomst heeft, waar is het dan nog goed voor? Het enige waarvoor het dan nog gebruikt zou kunnen worden, is het verzamelen van oude satellieten voor het ruimte museum", aldus een veront ruste woordvoerder van de NASA. Copyright The Guardian/De Stem rrf O"8"" f Ollj ooBO" LEIDEN verveling en teveel alcohol tot vakantiegeweld? Mijn mening is deze: de oor- zaak ligt bij het gebrek aatj opvoeding en onvoldoende ontwikkeling. Mensen die andermans materiaal ver nietigen, komen daartoe om dat ze aan hun eigen leven geen waarde hebben gesteld Alle geweld en gebrek aan spijt of genade, komt daar uit voort. Daarom geldt voor iedereen: stel eerst je eigen leven een waarde. L.J.Vorstenbosch, Bergen op Zoom Onbegrijpelijk vind ik het van de BBA om atoomwa- penlievende figuren als een Reagan, Kohl en Thatcher op een sticker te zetten met de tekst: „In Nederland neem ik de bus". De tekst: „In Nederland willen wij kruisraketten" zou beter van toepassing zijn! Er zijn toch wel verdelievender mensen (ook zeer bekende in Nederland) te vinden om die reclametekst van de BBA te sieren. Bovendien zou de re gering eens maatregelen met subsidies e.d. moeten nemen om de tarieven van het openbaar vervoer te ver lagen, dan zou het vanzelf weer drukker worden! Bergen op Zoom J.C. v.d. Ketterij In aansluiting aan de laatste twee alinea's van mijn stuk je in 'Papier voor uw Pen' d.d. 11-7-1984 onder het hoofd 'Burgemeestersbenoe mingen' vraag ik mij het volgende af na lezing van de voorpagina van De Stem d.d. 25-7-1984. A. Hoe weet De Stem, dat Dr. Muskens met voorkomt op de voordracht van het Bossche Kathedra len Kapittel voor de benoe ming van een nieuwe bis schop De Kapittelvoor dracht is toch geheim? B. Indien er een geheime voor dracht is uitgelekt, waarom verspreidt De Stem dan deze geheimen onder zijn lezers Breda Drs. L.C.M. Graveld Naschrift: Journalisten noemen hun bronnen niet. Het gegeven, dat bij de benoeming van de op volger van Mgr. Bluyssen niet de voordracht van het Bossche Kapittel wordt gevolgd is rele vant voor de beoordeling van de Vaticaanse kijk op Nederland (redactie). Wat 'n wereld in Nederland. Van Tijn burgemeester van Amsterdam en consorten gaan dure reizen maken naar het buitenland om te vertellen hoe mooi en prach tig het hier in Nederland is. Dezelfde avond laat de Tros televisie zien wat een zootje het hier in Nederland is. Vier- a vijfhonderd auto's worden er in Amsterdam per nacht opengebroken. Bij voorkeur van buitenlanders. Prima reclame voor Am sterdam als Olympische stad en Nederland. S. Maton Oosterhout Van onze correspondent Gerard Kessels BONN - In Duitsland steekt de twijfel de kop op. Is het land dat na de oorlog het verbluffende Wirtschaftswunder tot stand bracht en in de wereldhandel een voor aanstaande plaats ver overde, op weg een tweederangs industrie land te worden? Verlie zen de Duitsers de aan sluiting met de Japan ners en Amerikanen? Dat is een vraag die steeds nadrukkelijker gesteld wordt in de labo ratoria, in de bestuurse- tages van de grote on dernemingen en in de ministeries in Bonn. Voor sommigen staat het als een paal boven water: Duitsland degradeert uit de industriële eredivisie en zakt weg in de grauwe middel maat. Voor de Amerikaanse onderzoeker Bruce Nuss- baum bij voorbeeld. Hij heeft een boek geschreven waarin hij een beeld schetst van de economische verschuivingen in de wereld na de olieprijs explosies van de OPEC-lan- den. „Geen land zal zo'n dui keling maken in de komende decennia als Duitsland", voorspelt hij stoutmoedig. „Duitsland kan niet concur reren op het terrein van de toptechnologie, bij de compu ters, de robots, de telecom municatie, halfgeleiders en de consumentenelectronica." Amerika en vooral Japan ne men de sleutelposities in bij de technologieën van de toe komst. En de Duitsers, zo spot Nussbaum, blijven de beste producten maken van de 19e eeuwse technologie: auto's, machines en electro- apparaten. „Misschien weten ze het nog niet, maar de hele industriële basis van hun land kwijnt weg", luidt zijn harde oordeel. De Duitsers, die toch al snel aan grote somberheid ten prooi vallen, hebben Nussbaum's boek in eigen land op de markt ge bracht onder een titel die aan duidelijkheid niets overlaat: 'Das Ende unserer Zukunft' (Het einde van onze toe komst). Het natuurwetenschappelijk onderzoek in Duitsland, dat in de jaren twintig de toon aangaf in de wereld, heeft de eerste plaats al lang aan de Verenigde Staten af moeten staan. Alleen al de via het particulier initiatief gefinan cierde Stanford Universiteit in Californië telt in zijn pro fessorenkorps negen Nobel prijswinnaars voor de na tuurwetenschappen. De Bondsrepubliek bracht het na de oorlog in totaal op twaalf. En enkelen van hen werden gedecoreerd op basis van onderzoek dat vóór de oorlog verricht werd. „Het gevoel dat de Bonds republiek in de afgelopen ja ren op sleutelgebieden de aansluiting verloren heeft, of minstens te verliezen dreigt, wordt ook door harde feiten ondersteund", schrijft het ge zaghebbende blad 'Wirt- schaftswoche'. Dat de Duit sers desondanks in West- Europa de toon aan blijven geven is een schrale troost. De kloof met de Japanners en de Amerikanen wordt voort durend groter. In de Verenigde Staten zijn de allernieuwste technische ontwikkelingen op gang ge komen: die van de micro- electronica en van de gen technologie. Zonder dat de Duitsers daarbij veel in de melk te brokkelen hebben. „In de gen-technologie zijn we zwak", klaagt Der Spie gel. „Het pionierland van de kunstmest, van de organi sche en anorganische chemie, van de kunststof- en vezel techniek moet gebruik ma ken van Amerikaanse know how: voor 50 miljoen dollar heeft het chemieconcern Hoechst een gen-technologi sche overeenkomst gesloten met de Amerikaanse Har vard Universiteit. Bij de Duitse universteiten was er voor Hoechst niets te halen." Het industrieland Duitsland dus op zijn retour? Zover is het nog lang niet. Volgens menigeen hebben pessimis ten a la Nussbaum geen kijk op wat er werkelijk aan de hand is. Duitsland blijft in de eerste lijn, is hun boodschap. „Op geen enkel gebied hoe ven wij het definitief af te leggen tegen de concurrentie uit Japan en de Verenigde Staten", zegt Siemens-top- man Karl-Heinz Kaske zelf verzekerd. „Als we onze ster ke punten flink uitbuiten hebben we zelfs goede kans verder terrein te winnen." Inderdaad zijn er ook de nodige zwaluwen aan de eco nomische hemel in de Bonds republiek. De Duitse machi nebouw, waarvan al lang be weerd wordt dat die door de Japanse concurrentie geheel wordt weggevaagd, houdt zich opmerkelijk goed. De in genieurs in de Zuidduitse deelstaten Baden-Württem- berg en Beieren blijven hun collega's uit Nippon uitste kend partij geven. „De Duitse machinebouwers bekijken een probleem en lossen het dan precies volgens de wen sen van de klant op", zegt het Amerikaanse technologiebu reau Diebold bewonderend. De electro- en vooral de automobielindustrie zijn de paradepaardjes van de Duit se economie. „De beste auto's ter wereld worden in Duits land gebouwd", geft zelfs Ro bert Lutz, de derde man bij Ford toe. Met een totale waarde van DM 75 miljard was Duitslands automobiel industrie in 1982 de grootste exporteur van het land. Kwaliteit, degelijkheid en af werking gelden nog steeds als sterke punten van de Duitse industrie. De positie van de Duitsers op de internationale markten blijft onverminderd sterk. Terwijl zij 33 procent van hun geld in het buitenland verdienen, komen de ge vreesde Japanners slechts op 17 procent en de Amerikanen op 12. Geen ander structureel vergelijkbaar industrieland exporteert zoveel als de Bondsrepubliek. Martin Bangemann, de nieuwe mi nister van Economische Za ken, ziet daarom geen reden aan de concurrentiekracht van de Duitse industrie te twijfelen. De positie van de Duitsers op de wereldmark ten is volgens hem 'relatief goed'. Niettemin blijft Nussbaum s stelling overeind dat Duits land uitmunt in technolo gieën die in de vorige eeuw werden ontwikkeld, maar re latief zwak is op de terreinen waar de komende decennia het grote geld verdiend wordt. Dat wordt ook in Duitsland ingezien. Als oor zaak van het achteropraken van hun land in de toekomst technologieën wijzen veel ondernemers en politici op het onderwijs. De Duitse uni versiteiten, zo heet het, krij gen te veel studenten en te weinig geld om hoofdwaar- dig onderzoek te doen. Vooral de liberalen van minister van Buitelandse Zaken Hans- Dietrich Genscher roepen ae laatste maanden steeds lui der om elite-universiteiten. Deze elite-universiteiten die nen de bollebozen af te gaan leveren die Duitsland w®e op het eerste plan moeten brengen. f appeyne van de Coppelo ttont bezorgdheid pEN HAAG (ANP) - Vrouwe lijke werknemers worden in hit merendeel van de zieken- hiizen in Nederland voor het- zilfde werk minder betaald din mannen. Dit blijkt uit een onderzoek i van de Loontechnische Dienst. Staatssecretaris Kappeyne Jan de Coppello heeft er naar inleiding van dit rapport bij verkgevers en werknemers in let ziekenhuiswezen op aan gedrongen meer aandacht te iaan besteden aan het bevor- teren van de gelijke behande ling van mannen en vrouwen. In een brief aan deze partijen ;egt de staatssecretaris be- :orgd te zijn over de uitkomst ian het onderzoek van de _,oontechnische Dienst. Uit het onderzoek bij kt dat )6 procent van 154 onderzochte instellingen de Wet Gelijk Loon voor mannen en vrou wen heeft overtreden. Het rapport bevat het resul taat van een onderzoek in de periode medio 1982 tot medio 1983. Het onderzoek omvatte 151 instellingen met twintig of meer werknemers en in totaal 50000 personen. Er werden 1.141 functie- en loonvergelij- kingen gemaakt, steeds van etn man en een vrouw die op h;t eerste gezicht werk deden van gelijke waarde. Via func tiewaardering bleek bij 772 vergelijkingen de man en vrouw inderdaad hetzelfde verk te doen. In 582 gevallen Heek sprake van ongelijke be- bning. Van die gevallen bleek mor 91 procent een motief te bestaan dat in de zin van de vet niet is toegestaan, zoals arbeidsmarktinvloed (20 pro- cmt), part-time dienstverband (lén procent) en kostwinner- s'hap of kindertal (één pro- ent). Heroine Ie Rotterdamse politie heeft ii een auto 2,3 kilo heroine ge vonden met een handelswaar- re van ruim 700.000 gulden. De agenaar van de auto is gear- Esteerd. N SCI Wa de mei reel exé me< kui var een din uit ove Dl ve lai I Ra ont (W ver ma ziel te s in adv wa: A was wei ont plic geh mei wei AS HET fö'ÖhlÖMÏSCH HERSTEL eiergieverbruik dus weer toeneemt federland ongetwijfeld weer van zi van Aardenne (Economische Zaken) sellen om het aantal kerncentrales i 2eeuwse Borsele een tweede centra ren willen de in kerncentrales geïntei zamerhand wel eens in politieke besli Hun ongeduld is begrijpelijk. Hope eiig begrip opbrengen voor degeni an de noodzaak en veiligheid van esn gegeven zijn dat steenkool, vanv oitreiniging, bij een toenemend ele aintrekkelijk alternatief biedt, afgaar Arierika met kerncentrales zijn opg( ni toe al evenmin als de betrouwba kimst aangemerkt te kunnen worde o/er in opdracht van het Atomic Indi ss promoter van nucleaire energie, 6 oncludeerde zeer onlangs dat kerm vorden als een „viable option", (ee hst ontwikkelen van een nieuw energ De cijfers spreken, wat dit betreft, zjn in Amerika 105 kerncentrales c £gen opdrachten om de bouw van srekt. De financieel-economische sc buik van kernenergie wordt all-in g cbllar. De Engelse „Economist" trek cusie, dat kerncentrales in de Veren teem geworden zijn. En van Aarde bnnenhalen? AS ÉÉN VOLK iets van de geschil lebben dan zijn de Israëli's dat wel. i ra de stichting (1948) van de vrije er tie aan de eeuwenlang vervolgde jod au bieden, is het Beloofde Land ern: fedreven politieke en godsdienstige 'et land zou worden van melk en ho in wetenschap en van respect voor foor fanatieke extremisten versche jen, zwevend op de rand van een bai burgeroorlog. Van mensen, die zo door vijanden 1 s zou verwacht mogen worden dat raast elkaar staan. Dat is ook de ee 'jkheidsverklaring het geval gewees jrote militaire overwinningen behaalc ran echter niet altijd met wapens w eurstelling hierover leidde in Israël t< kwalijker waren de afgunst en het wa ran het eerste uur, de overwegend i j~n de op hen volgende vluchtelinge! ;llnke dosis religieus fanatisme comi jsrael. in de onlangs gehouden ver jpeeld zijn politieke vertaling in een ;land nagenoeg onregeerbaar maakt '''ran, de Arbeiderspartij (Europese jo aen uit Noord-Afrika), alleen een m( vormen als zij zich met handen en vo ae dertien extremistische splinterpart ragenwoordigd zijn. Van die onthullende verkiezingsui yeschrokken. Waarschijnlijk mede o aers - Amerika pompt ieder jaar milj ra leiders van de Likoed en de Arbei rarieus de mogelijkheid van een reg ,<u|ran gaan onderzoeken. De tegei grootste partijen zijn echter zeer gro iph"'e van de Arabieren 'n lsraël en ff T.eden °P de westelijke oever van r,n i aza' A's er a' een re9erin9 van kunnen worden zou dat dus wel a|e onmacht kunnen worden. Toch i weer over nationale eenheid wore kjnni k i v' raiemaal en wijzen dat de Israëli's de less vergeten zijn.

de Stem | 1984 | | pagina 2