Sint-Pauwels viert 750-jarig bestaan U ïtslagen van wedvluchten In het nieuw 'Milieu kreeg bijna volle pond bij afsluiting Oosterschelde' IARKT ND Onder druk politiek en ziekenhuiswereld Hulst Loslopende honden vallen schapen lastig Int het bedrag aflezen dat te grote resultaten. Itad naar uithoek, een drukke baan |or een rustig ïertlat, eveneens. \is eenzaam. Dat 't sde. Maar wat doe ren beseft, dat "die- Idezelide situatie rr eenzaam gevoel, [zoekt, komt u wel len, volleybal, een of samen gezellig samen koken de schoolkantine? kt de eenzaamheid Ier. De een pakt een rre vriendin. buurt en als u het nummer van t op de achterzijde entrale nummer e weg wijst naar de informatie over de ïplaats. Ie wereld aan. WOENSDAG 1 AUGUSTUS 1984 VAN ZEELAND Rectificatie Druk Brandje in winkel Hulst politierapport Problemen DELTADIENST MILIEU-BAAS IR. TOM DE GAAIJ: A12 Kje benutten. jtie wordt in een groter |het belangrijkste woord rmer in de advertentie op. lakkehjk en snel. ■van brieven onder nummer lis contante betaling kunt u een Tve girokaart (dus géén giro- of bt u een acceptgirokaart runistratiekosten in rekening fegblad De Stem, Postbus 3229, ■sadvertenties. Ie overslaan, ■vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW 5,10 6,80 8,50 10,20 J 11,90 13,60 fefoon: Vogels van inl/vrl), in len, mei I kwaliteiten, daag op Ir beschikken als Xpersoneel' in de zet wat u zoekt. met de Stichting Ideele Reclame SIRE T22 PAGINA ZEELAND 2 Van een onzer verslaggevers SINT-PAUWELS (B) - Het jorp Sint-Pauwels, tussen Hulst en Sint-Niklaas, viert Hit jaar het 750-jarig bestaan, [n het kader daarvan is er vol gende week zaterdag 11 augustus van alles te beleven. Vanaf 11 uur begint een grootscheepse braderie, wabr- aan wordt meegewerkt door door de middenstanders van de vier deelgemeenten. De plaatselijke verenigingen en wijken vullen het gebeuren aan en zorgen voor een folklo ristische en ludieke sfeer. Voorts is er ook een am bachten- en kunstmarkt. In totaal zullen zo'n dertig ver schillende ambachten gede monstreerd worden. Een grote attractie is de stand minia tuurschilderen op leisteen van Etienne Leyn. Hij maakte het kleinste schilderij ter wereld (4 bij 4 mm), wat hem een plaatsje opleverde in het Guinness recordboek. Ook dierenliefhebbers komen aan hun trekken. De Wase imkers zijn present met hun bijen, er is een ten toonstelling van speciale hoenderrassen, duiven, konij nen en zelfs struisvogels en een geitenjaarmarkt, waaraan een kleine 100 geiten en bok ken zullen meedoen. De plaat selijke hondenclub verzorgt demonstraties met politiehon den. Op het Driesplein treedt de volksdansgroep Drieske Nij- pers op en kunnen bezoekers hun dorst lessen met allerlei streekbieren, zoals Liefmans, Verboden Vrucht, Kwak en Leeuwken. Voor de fijnproe vers is er het Paulusgebak, dat die dag voor het eerst wordt gepresenteerd. Ook in de avonduren gaat het feest door en zijn de straten voorzien van sierverlichting. In een feest- tentje worden vanaf zeven uur tientallen oude kermisspelen op touw gezet. Gemeenschapswerk wacht met plannen Van onze correspondent HONTENISSE - Loslopende honden van recreanten op de Wes- terschelde-dijken in de gemeente Hontenisse zorgen voor grote overlast van pachters van de zeedijk. Bij de rijkspolitie groep Hontenisse zijn daarover de laatste weken heel wat klachten binnen gekomen. De klachten van de pachters betreffen vooral de dijkvakken, waar schapen lopen te grazen. Wanneer recreanten daar hun honden laten los lopen zitten die achter de grazende schapen aan. Hoewel door het waterschap Hulster Ambacht aan de dijk borden geplaatst zijn waarop staat dat het verboden is met hon den op de dijk te komen als er schapen grazen, wordt daar wei nig naar gekeken. „Het is echt een probleem", aldus een politiewoordvoerder. „Om de mensen hun recreatieplezier niet te bederven treden wij als het enigszins kan zo coulant mogelijk op, maar voor de be trokken pachters is het echt een vervelende zaak". Daarom verzoekt de politie hondenbezitters vriendelijk doch dringend voor de rust van mens en dier op de Westerscheldedij- ken hun honden aangelijnd te houden. TT*. TERNEUZEN - De postduivenvereniging Verwach ting hield met 245 jonge duiven een wedvlucht vanuit Doornik. Uitslag: 1 en 3. J. Giele, 1496 mpm; 2. D. Dieleman, 4. J. Weese- poel, 5. Sol-Van Tatenhove, 6. K. Verbunt, 7. A. de Feijter, 8 en 10. A. Fernaut, 9. P. van de Veeke. Eerlijk Vreest Niemand Stoppel dijk, 90 jonge duiven, 1484 mpm: 1. B. Burm, 2 en 5. B. van Leem put, 3. J. Wentzler, 4. F. Serra- rens. De Eendracht Terneuzen, 375 jon ge duiven, 1483 mpm: 1 en 7. F. Temmerman, 2. Joh. Zegers, 3. J. Peeman en zoon, 4. F. van Cleem- putte en zoon, 5. A. de Meijer, 6. M. de Roo, 8. Jac. Harte, 9 en 10. R. de Schoolmeester. Met 181 oude duiven, 1521 mpm: 1,2,6 en 7. J. Risseeuw en zoon, 3,4 en 8. A. Arens, 5. Joh. Zegers, 9. W. Cau- wels, 10. J. den Hamer. VZV Hoofdplaat, 321 jonge dui ven, 1463,19 mpm: 1. J. Steijaert, 2 en 3. H. Riemens, 4. E. Termmer- |nan-H, 5. John den Hamer, 6 en A. van de Bekke, 8. P. de Poor ter, 9. J. Waebeke, 10. Termmen- Krocké. Met 113 oude duiven, 1492,14 mpm: 1. Poorter-Pré, 2,3 9. Ch. en H. de Poorter, 4. H. Calon, 5,6 en 10. John den Hamer, 1 J. den Hamer, 8. A. de Poorter en zoon. Recht voor Allen Sluis, 80 jonge duiven, 1422 mpm: 1 en 2. M. van je Bussche, 3. A. van Hoorn, 4. P. Pielaet, 5. H. Allaart. Vanuit üourdan met 60 jogne duiven, 1263 mpm: 1,2 en 3. J. Coppens- Pocke,4. R. Rijckbost, 5. P. Groos- man. Je Reisduif Philippine, 170 jonge duiven, 1447 mpm: 1,3 en 9. S. Jansen, 2. W. de Clippelaer en joon, 4,7 en 10. A. Rammeloo, 5. tyr. de Clercq, 6. C. de Mul, 8. J. de Mul. Met 94 oude duiven, 1504 Jpm: 1. F. Roegiest, 2 en 3. A. Rammeloo, 4. D. Siben, 5. O. Hae- re. Postduif Heikant, vanuit iydan, 240 jonge duiven, 1307,91 mpm: 1. J. Leenknegt, 2. P. van de Bergen, 3. gebroeders Van Houten, 4 en 5. Ch. de Beule en zoon, 6. Lex Thijs, 7. L. van Goe- them, 8. Ed Verschuren, 9. H. van de Branden, 10. Cam. de Beule. Met 51 jonge duiven, vanuit Quievrain, 1419,46 mpm: 1. L. Herwegh, 2. P. van de Bergen, 3. D. Nive, 4 en 5. G. Gijsel. Nieuw leven Koewacht, vanuit Dourdan, 230 jonge duiven, 1297,77 mpm: 1. Ch. Suij, 2 en 6. Jos Elegeert, 3. gebroeders Van Hove, 4. O. Bonne, 5. Th. de Waal, 7. W. Elegeert, 8. C. Jansens, 9. G. Schalkens, 10. Joh. de Block. cc Hulst, vanuit Dourdan, 331 jonge duiven, 1315,41 mpm: l. W. Blommaert en zoon, 2. mevrouw J. de Waard. 3 en 9. Ed de Cock. h het gisteren gepubliceerde ttikel over de meeuwenjacht n "erseke is uit de oorspron- elljke tekst een woord weg vallen, waardoor de betref- Wde zin anders overkomt an de verslaggever bedoeld ,j t. Er stond in de publica- e- Immers, coli-bacterie ]'n de kringen van de hande ren een heej vjes woorc] aaJ het liefste helemaal geen «Macht aan besteed wordt De zin uit de oorspronke- li-h te^s^ luidde: Immers, co- dë hter'e is in dringen varl Mndelaren een heel vies wrd, waar het liefste hele- ,a geen aandacht aan be- ■oed moet worden. Van een onzer verslaggevers HULST - Een kant en klaar voorstel voor een medisch centrum in Hulst blijft voorlopig nog in de bureauladen van het Hulster Gemeen- schapswerk liggen. 'Onder druk' van de Hulster politiek en ziekenhuis wereld is besloten daarmee pas tevoorschijn te ko men, als provinciale staten op 14 september inderdaad besluiten dat het Hulster ziekenhuis dicht moet. Vandaar dat het Gemeen- schapswerk zich in een reactie op de provinciale ziekenhuis- plannen vooralsnog heeft be perkt tot het uitbrengen van een 'halve' nota. Daarin wor den twaalf jaar ziekenhuisge schiedenis, het functioneren van Oost Zeeuwsch-Vlaande ren als één regio en de bezwa ren tegen sluiting van het zie kenhuis in Hulst op een rijtje gezet. Bezwaren, die volgens directeur C. van Leuven van het Gemeenschapswerk nooit helemaal kunnen worden weggenomen, maar wel kun nen worden verminderd. Daarover gaat het nog gehei me tweede deel van de nota. „Het is geen eigen keuze om het zo te doen", aldus Van Leuven, „wel onze eigen be slissing. Er is druk uitgeoe fend op het Gemeenschaps werk om nog niet met voor stellen rond de polikliniek of de personeelsprobiematiek te komen, omdat dat strijdig zou zijn met de nog aan de gang zijnde strijd voor behoud van het ziekenhuis". In de 'halve' nota die inmid dels naar GS is verstuurd con stateert het Gemeenschaps werk dat er bij de ziekenhuis planning in het algemeen geen enkele sprake is van een inte grale planning, waarbij ook andere (para)medische voor zieningen worden betrokken. Bovendien stelt het Gemeen schapswerk dat bij de zieken huisplanning totaal geen re kening wordt gehouden met de maatschappelijke werke lijkheid, met zogeheten 'noda- le' regio's met centrale plaat sen als werk- en verzorgings centra, die binnen zo'n regio functioneren als knooppunt van het maatschappelijk ver keer. „Ziekenhuizen", aldus het gemeenschapswerk, „functioneren binnen deze re gio's". Uit een inventarisatie en beschrijving van Oost Zeeuwsch-Vlaanderen trekt het gemeenschapswerk ten slotte de conclusie dat dit ge bied duidelijk als regio func tioneert, dat er een sterke oriëntatie is op het verzor gingscentrum Huist en dat er gesproken kan worden van een sober maar alleszins ade- kwaat voorzieningenniveau. „En dat", aldus Van Leuven, „wordt vaak door overheden miskend of niet gezien". HULST - In de Sparwinkel aan de Poorterslaan in Hulst heeft gisternamiddag een bin nenbrandje gewoed. De snel uitgerukte Hulster brandweer hat de vlammen in een mum van tijd geblust. Het vuur ontstond rond 16.30 uur tussen het plafond in de ma gazijnruimte achter de slage rij. De vlammen zorgden voor heel wat rook, waarvan echter maar weinig tot in de winkel doordrong. De precies schade als gevolg van het brandje is nog niet bekend. IJZENDIJKE - Op de kruising Watervlietseweg en Isabella- weg ontstond een aanrijding waarbij twee auto's, bestuurd door A.V. uit Biervliet en F.M. uit IJzendijk, betrokken wa ren. Er was materiële schade. NIEUWVLIET - Op het strand nabij Hoogduin is een zeemijn aangespoeld met een doorsne de van een meter en ook een meter hoogte. De Mijnoprui- mingsdienst heeft inmiddels het projectiel onschadelijk ge maakt. NIEUWVLIET - Op het strand te Nieuwvliet heeft men een 11-tal vuilniszakhouders uit de grond gehaald en hiermee een kampvuur gestookt. Van de daders ontbreekt enig spoor en er is enige schade op het strand. ZAAMSLAG - Door onbeken de oorzaak raakte maandag avond Iaat een partij hooi in brand op een akker in de buurtschap De Val. Daar de vuurhaard dichtbij een nabij gelegen veld, waarop vlas stond, woedde, werd de brand weer van Zaamslag ter assis tentie ingeroepen. Deze bluste het vuur in korte tijd. ZAAMSLAG - Op de kruising Terneuzensestraat - Drieweg reed de Belgische automobilist R. de V. uit Borgerhout met zijn personenauto tegen een vrachtauto, die stond voorge sorteerd en op dat moment linksaf wilde slaan. De be stuurder hiervan, J. de F. uit Terneuzen, had voor het uit voeren van deze manoeuvre duidelijk richting aangegeven. Bij de botsing werd de Belgi sche auto aan de voorzijde zwaar beschadigd. Veren, die gelaten werden. FOTO ERIK OSSEWAARDE 24 JULI jongstleden. Het is al over tienen. Redelijk hoog vliegen vijf meeuwen over, richting Saeftinghe. Ze gaan daar de nacht doorbrengen. Alle vijf hebben ze gaten in de vleugel. In beide vleugels om precies te zijn en bij alle vijf op dezelfde plaatsen. En ook nog symetrisch wat be treft linker en rechter vleu gel. Het zijn niet de enige vo gels met een incompleet ve renkleed. Thuis lopen de kip pen erbij of ze besloten heb ben vrijwillig op de grill te stappen. En toen we deze week een bevriend duiven melker bezochten, leek het te sneeuwen toen hij zijn hok opentrok. Alom in de vogelwereld is de jaarlijkse rui begonnen. Bezoeken we plaatsen waar veel vogels groepsgewijs verblijven, zoals hoogwater vluchtplaatsen, dan vallen de slierten verwaaiende ve ren direct op. Rui is bij veel dieren een jaarlijks terugke rend verschijnsel of soms nog meer dan eens per jaar. Ook bij zoogdieren kennen we het fenomeen: bekijk je jasje maar eens als je bij een honde- of katteliefhebber op bezoek bent geweest. En bij hoeveel dieren zien we niet duidelijk het verschil in zomer- en winterhaar? We weten eigenlijk niet of het verschijnsel 'periodiek verharen' (rui dus) ook nog bij het zoogdier mens voor komt. Hebben wij ook nog zomer- en winterhaar? Zo ja, het geldt zeker niet (meer) voor iedereen. We kennen enkele gevallen waarbij de huid dag in dag uit schaars, zo niet zeer schaars, met haar bedekt is. Maar goed, dat was even terzijde. Vogels beginnen hun carrière met een donskleed of naakt, maar in dat geval krijgen ze toch spoedig daarna dons. Dat verdwijnt door rui vrij gauw en dan komt het jeugdkleed. Soms is dat zeer opvallend ^afwijkend van het volwassen kleed. Denkt u maar eens aan de bruingekleurde jeugdkleden van meeuwen en van de jan van gent, die volwassen zilverwit of wit zijn. Omdat jeugdkleden meer gelijken op het vrouwelijke volwassen kleed dan op het mannelijke, en omdat vrou welijke kleden in het alge meen minder fraai zijn, is geslachtsbepaling in die pe riode vaak moelijk. Menig vogelaar moet zijn waarne ming dan ook besluiten met: geslacht niet met zekerheid vast te stellen; vrouwtje of jong mannetje. U ziet wel: ieder beroep kent zijn problemen. Overi gens het ruien op zich schijnt voor vogels ook problemen mee te brengen. Niet alleen omdat ze een minder goed vliegvermogen hebben, min der bescherming tegen kou en dergelijke, maar ook om dat ruien ontzettend schijnt te jeuken. Jeuken of mis schien wel pijn. Zo'n zelfde gevoel als wij hebben als on ze tanden wisselen. Zegt men, want is er nog nooit een vogel geweest die er over ge klaagd heeft. En voor eenden en ganzen is het helemaal moeilijk. Die ruien alle slagpennen gelijk en zijn dan tijdelijk niet in staat om te vliegen. Wellicht vroeg u zich al afwaar is de grote massa van onze (wilde) eenden? Wel, in stille, veilige poldersloten, in de rietvelden aan de kreken en in het voor zo iets geschapen Saeftinghe. Verborgen levend, maar straks als vernieuwd weer tevoorschijn. Samengevat kun je zeggen dat alle trekvogels zich jaar lijks rond deze tijd in het nieuw steken om met een puntgaaf verenkleed aan de trek te kunnen beginnen. En nu moet u niet afkomen met het verhaal dat uw duiven en de kanarie niet trekken en toch ruien, want dat is na tuurlijk zo logisch als een looie deur, alleen niet zo zwaar: het gaat om de soort, niet om het individu. Dat in een grote diergroep - rond de 8600 verschillenden soorten wereldwijd - niet al les overal precies gelijk ver loopt laat zich raden. Zeiden we: trekvogels ruien voor ze de grote vlucht ondernemen, natuurlijk zijn er uitzonde ringen: zwaluwen, bijeneters en nog enkele anders fami lies ruien tijdens de trek. Ze komen dan, zeg maar 'ais nieuw' aan in hun winter kwartier. Ook de leeftijd waarop het volwassen kleed definitief verkregen wordt is verschil lend. Enkele soorten krijgen het op drie maanden na de geboorte, anderen op acht maanden. Veertien maanden is ook veel voorkomend maar ook pas na dik drie jaar zoals bij meeuwen. En dan zijn er natuurlijk nog waar het vijf tot tien jaar duurt eer ze echt helemaal op hun mooist zijn. Er speelt nog wat anders een rol in het uiterlijk van een vogel. Somige soorten krijgen in de huidige ruipe- riode een kleed dat niet ge lijk is aan dat van het ko mende voorjaar, het zoge naamde bruiloftskleed. Bij de spreeuw bijvoorbeeld is dat van heel dicht bij te vol gen, let u zelf maar eens op. Door slijtage ontdoen de veren zich van een, zeg maar, min of meer camouflerend laagje. En dan over een maand of zowat tot op de draad versleten zou je den ken. Vergeet het maar. Dan pas komt de ware Jacob in al zijn voorjaarsglorie voor de dag. Maar goed, dat is wat vooruit lopen, laat hij zich nu eerst nog maar eens ontdoen van de oude zomerkleding. Ir. Tom de Gaaij: ...men luisterde voor 'Middelburg' FOTO WILLEM MIERAS Door Piet de Bont MIDDELBURG - „Bij de af sluiting van de Oosterschelde heeft het milieu bijna het volle pond gekregen". Ir. Tom de Gaaij (61) - tot voor kort grote baas van de milieu-afdeling van de Deltadienst van Rijks waterstaat in Middelburg (hij ging een paar weken geleden de VUT in) - is best te spreken over de oplossing, die men voor de afsluiting van de Oos terschelde heeft gevonden. „De pijlerdam is beter dan een dichte dam, omdat het oorspronkelijke getijdenmi- lieu voor het overgrote deel behouden is gebleven. Mét ze kere waarborgen tegen cala miteiten". De Gaaij - in Mid delburg uitbundig uitgeluid - is de man die samen met Henk Saeijs, de ecoloog van faam, die onlangs bij de hoofddirec tie van Rijkswaerstaat in Den Haag een functie aanvaardde, het milieu-onderzoek bij de Deltadienst grondig organi seerde. Meer dan tien jaar heeft hij er zijn beste krachten aan gegeven. „In '73 kwam ik naar Mid delburg. Daarvoor werkte ik in Arnhem bij de Directie Bo- venrivieren en daarvoor zat ik in het buitenland. Was acht jaar in Nigeria lid van een on derzoeksteam, dat zich bezig hield met de bevaarbaarma- king van de Niger en in Indo nesië heb ik drie-en-een-half jaar op het laboratorium voor Grondmechanica, onderdeel van de TH Bandoeng, gewerkt. Toen ik in Middelburg aan trad was er eigenlijk niets", zo vertelt hij. In enkele vestigingen van de Deltadienst werd wel wat aan milieu-onderzoek gedaan, maar van een milieudienst die zich indringend in de milieu problemen als gevolg van de waterbouwkundige werken in Zuid/West-Nederland ver diepte, was geen sprake. „Goed waterbeheer vraagt zó veel kennis van zaken die in parate vorm niet aanwezig was, dat er studie moest ko men. Ik ben toen medewerkers gaan aantrekken en heb het milieu-onderzoek op gang ge bracht". Ir. de Gaaij, die in de loop van de jaren een dienst van zo'n 135 man opbouwde, vindt dat men goed naar 'Middel burg' heeft geluisterd. Hij wijst erop, dat de ecologische studies van zijn dienst invloed hebben gehad op inrichting en beheer van de Grevelingen. Van die Grevelingen heeft men voor de Oosterschelde veel geleerd. De Gaaij: „Resultaat van ons adviseren is, dat er twee openingen in de Grevelingen zijn gekomen". Naar de me ning van ir. De Gaaij is het Veerse Meer nog lang niet af. Er moet, om het zoutgehalte goed te kunnen beheersen, een inlaat naar zee komen of een uitlaat in de Zandkreekdam. In natte perioden is het meei brak en dat vindt De Gaaij niet best. Beter te spreken is hij over de oplossing, die voor de Oesterdam bij Bergen op Zoom is gekozen. De kleine sluis die erin wordt gebouwd is milieukundig gelijkwaardig aan de (peperdure) liftsluis, die door het veto van minister Smit-Kroes werd getroffen. Er mogen dan plannen zijr om de met veel bloed, zweet er tranen opgebouwde milieu-af deling van de Deltadienst op te laten gaan in een nieuwe Dienst Getij den wateren mei als hoofdzetel Den Haag, vol gens De Gaaij blijft er ir Zuid/West volop werk aan de winkel. „Oosterschelde er Zoommeer - om enkele voor beelden te geven - moeten zicf gaan aanpassen en dan moe ten we kijken wat er gaat ge beuren en of onze voorspellin gen uitkomen. '86-'90 Zijn vooi ons de jaren van de waarheid er dient dan in Middelburg een behoorlijke sterkte te zijr om dat te kunnen opvangen". Ir. Tom de Gaaij - afkom stig uit Hoorn - vindt'dat mi lieuzorg vergelijkbaar is mei gezondheidszorg. „Je moet je van tevoren realiseren wat ei kan gebeuren als je zo en zc handelt". De Gaaij verstond als geer ander de kunst om met men sen om te gaan. Hij betrok ze ook altijd bij zijn plannen „Het beste plan kan in de prullebak komen als het niet geaccepteerd wodt", zei hij al tijd. En van plannen in de prullebak moest hij niets heb ben.

de Stem | 1984 | | pagina 11