Fieke Boekhorst speelt voor goud Amerikaanse atleten jagen op recordoogst Bondscoach schaamt zich voor optreden van Nederlandse renners >r ratten VGINA SPORT 3 |kansingen |goslaaf DINSDAG 31 JUL11984 DE STEM -^ncrvt olympische spelen PAGINA SPORT 3 olympische spelen 1984 door harry Vermeulen iHIUilIIIIIIIUIIIIIIIIIillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli LOS ANGELES - Piet Liebregts gaat de komende dagen diep na denken of hij als bondscoach van de KNWU moet doorgaan. De ma nier waarop de Olympische titel strijd op de weg voor amateurs is verlopen, heeft hem ernstig aan het twijfelen gebracht. Hij schaamt zich diep voor het geringe doorzettingsvermogen van zijn renners die - uitgezonderd Van Poppel - er reeds na zestig kilometer de brui aan gaven. Begeleiding punten: Walsh (3) en Ha- elpunten West-Duits- Doelpunt Spanje: Car- ffige: 1. Linda Thom (Can) "Patricia Dench (Aus) 583 I-Duitsland 96-83 (49-41), ■91-87 (n.v.) (73-73, 46-41) Tiada 83-82 (45-40). t (VSt) 1.01,65 (wereldre- (Aus) 1.02,97, 4. Adriaan [29, 6. Brett Stocks (Aus) ivagnano (Ita) 1.04,11. Het I van de Amerikaan John s (VSt) 4.39,24,2. Suzanne 1,57, 4. Susan Heon (VSt) TdcGinnis (Can) 4.50,65, 7 4.53,28. I (WD1) 1.47,44, (wereldre- rner (WD1) 1.49,69,4. Jef- n) 1.50,23, 6. Frank Drost Jer Dale (Aus) 1.5334. Het ■van Gross met 1.47,55. Il ls Vallejo (Spa) 1.51,77, 3. ■1.52,44.5. Carlos Scanavi- 1 Andrew Astbury (GBr) lifer (VSt) 55,92 en Nancy |Ned) 56,08, 4. Conny van 6. June Croft (GBr) 56,90, pAus) 58,99. Beide Ameri- zilveren medaille werd 115,15-4,15-6,15-7), Japan kentinië 3-1 (15-6,15-7,10- |ana. Toeschouwers 50.000. v, Ismail en Morsy (Egyp- I Doelpunten: Davis (2) en |(Chi) 235,0 kg (105+130), 2. fchito Manabe (Jap) 232,5 ■27,5), 5. Hidemi Miyashita I) 227,5 (102,5+125), 7. Bang V) 220,0 (95+125). JO,2 km in 4 uur 59 minuten ■tto Lauritzen (Nor) op 0.21 py (VSt) op 1.19, 6. Thurlow Ipr Mora (Col) z.t., 9. Ronald 1,11. Raul Alcala (Mex) z.t., I(lta) op 4.10,14. Per Chris es) z.t., 16. Enrique Campos li Fowler (NZe) op 6.48, 19. I, 44. Jean-Paul van Poppel I zege, die hen direct een [laats zou heben opgele- pe twee van de Hunze Roemenië 6n Canada lie door c(e finish, jrve-roeister Jos Com- eft in het skifnummer evenmin in de strijd om fte plaats kunnen men- 1 ging als derde door de ^en krijgen de drie Ne- dse boten in de herkan een nieuwe mogelijk- snog verder te komen irt rmpische roeitoernooi. ïn Van onze speciale verslaggevers (GELES - Willy Wil- egint het judotoernooi raargewicht (boven 95 groep B tegen de Joe- Radomir Kovacevic. /erige judoka's in groep Lebron (Dom), Ababa- Inn), Fereyros (Per), Si- lm), Saito (Jap) en Ber in). federlandse judoka Ben rs komt in de eerste /an groep B in de cate- bt 86 kilogram uit tegen Gilbert Gustin. [resulaat van de loting eerste ronde in groep: iilbert Gustin (Bel) -j Spijkers (Ned), Josel a (Par) - Hamza Doyi- iMar), Atef Mohamed; I Walter Carmona (Bra),: [Grant (Zwe) vrij. ggevers eerste dag van het trap- ponthoud gezorgd. Toen werkten enkele instal- at ratten enkele kabels Hans Strand (Zwe) 594, 7. uus (Noo) 594, 8. 593 10. )3, Victor Garces (Mex) 594, ignarelli (Ita) 593.30. Jack Actui 588. WIELRENNEN ,te zestien in het achternaging^ zijn: 1. Steve Hegg (VSt) ereldtijd), 2. Pascaf Robert (Fr 3. Leonard Nitz WSt),4«.«* Pedersen (Den) 4.4&4Z, (aus) Dl) 4.48.55, 6. a F. Roberto Calovi (Ita) 4.4989. ■enda (Aus) 4.51.46, 9. Rudi Oe!^ >1) 4.51.11. 10. Jelle Nodam 11. Shaun Wallace ©Br) i Mtlller (Zwi) 4.52.5i, l r l03 Can) 4.54.28. 14. Gonzalez Can (Uru) 4.54.37, 15. Antony C 55.06, 16. Gabriel OLuruu 5.07. 1 kl|omcter tlJdriL I tke 1 kilometer toorn. tke (WD1) 1.06.104, 2. 0"^ Sra) n) 1.06.436, 3. Fa,b"2,%«>l, 5. 4. Gene Samuel Cfr"1)*- j mi dair (NZ1) 1.06.964, 6. David 1) 1.07.2«, 7 Mar^lo Alexa st) .07.290, 8. 9^)^07.703, 9. Stefano Baudjno (JJ®'-. ïz (Noo) )8.365 Stefano Baudino (Ita) 1» ,j Isler (Zwi) lOJ^.'orSuel 00) 1.07.936,12. Marcelo ore Fiek Boek horst, een van de steunpilaren in het Nederlands dameshockey team. - foto anp LOS ANGELES - Haar su- perzware sticks worden voor haar in Karachi op maat gemaakt en ooit ver baasde zij Paul Litjens, de beste strafcornerspecialist die Nederland ooit heeft ge kend, door de kracht die zij in haar slagen legt. De sa menstellers van een hockey- boek wilden registreren hoe groot het verschil was in de snelheid van de bal tussen de strafcorners die door Fie ke Boekhorst en Paul Litjens werden ingeslagen. Litjens won het ongelijke duel, maar de marge was uiterst miniem. Steunpilaar Het mag niet verwonder lijk heten dat deze Fieke Boekhorst een van de steun pilaren is in het succesvolle team van bondscoach Gijs van Heumen. Honderdtien doelpunten in 96 interlands geven dat overduidelijk aan. Zelfverzekerd is de Hel- mondse gymnastieklerares eveneens. Zij gaat er name lijk vanuit dat de Oranje dames en geen enkele ande re ploeg aan het eind van de rit met de gouden medaille gaat strijken. „Het mag misschien gek klinken", licht ze haar lich telijk arrogant lijkende me ning toe, „maar de matige gang van zaken tijdens het Europees kampioenschap in Lille en de twee nederlagen in de oefenduels tegen West- Duitsland hebben in ons voordeel gewerkt. Vooral het verlies tegen de West duitsers is bij ons hard aan gekomen. De herinnering aan de verloren wk-finale in Buenos Aires in 1981 kwam toch weer bovendrijven. Dat verlies heeft bij ons een diep litteken achtgelaten. We mogen ons nu wel wereld kampioen noemen, maar daarna stonden we toch weer met beide beentjes op de ggrond. Bovendien reali seerden we ons dat ons dit tijdens dit Olympisch toer nooi tegen welke tegenstan der dan ook kan overkomen. Het zijn tenslotte de zes sterkste landen van de we reld die hier aantreden." Hoewel de ontwikkeling bij het dameshockey nog niet zo spectaculair is als bij de heren, verwacht Fieke Boekhorst dat Los Angeles als het toernooi van de strafcorners de geschiedenis zal ingaan. „Zowel in defen sief als in offensief opzicht. Door die uitlopende keep- sters zul je als aanvalster nieuwe taktieken moeten zien te bedenken. Van de Westduitse keepster weet ik zeker dat ze uitloopt en ik verwacht dat wanneer ik de strafcorners neem, dat ook de keepsters van Australië en Canada zullen doen." Overigens heeft Fieke Boekhorst het wel moeilijk met die uitlopende keep sters. „Natuurlijk vind ik het niet leuk om een hockey bal keihard tegen iemand aan te schieten die op de grond ligt. Maar wanneer ik de strafcorner moet nemen zet ik die gedachte van me af. Tenslotte ben ik met top sport bezig en ze vragen zelf om problemen door in de baan van het schot te dui ken. Maar het zijn niet al leen de keepsters die gevaar lopen. Wat denk je van de aanvalsters wanneer die in botsing komen met een keepster die zich als een ijs hockeyer heeft ingepakt. Je kunt je bijvoorbeeld lelijk bezeren wanneer je met zo'n keiharde helm in aanraking komt." Nut De meeste van de aanwe zige dameshockeyploegen hadden er nogal moeite mee dat de dames - in vergelij king met de heren - veel minder van het hoofdveld op het Montereypark gebruik mochten maken voor de training. Zo niet Fieke Boekhorst: „Wij kennen de omstandigheden al omdat we hier in april een week zijn geweest. Ik denk dat die trip zijn nut zal bewijzen. Bovendien hoeven wij niet zo hard meer te trainen. Als ik bekijk hoe fit we zijn, hoe wilskrachtig er tijdens de oefenpartijtjes hier in het dorp wordt gespeeld, dan heb ik het idee dat we er vandaag tegen Nieuw-Zee- land zullen staan." Piet Liebregts denkt ne over zijn positie Door Peter van Putten De dramatische nederlaag »an de Oranje-équipe zit hem vooral dwars omdat met name chef d'équipe Van Wimersma Greidanus kosten noch moeite heeft gespaard om mee te wer ken de amateurs optimaal voorbereid aan de start te brengen. De aangeslagen coach: „Het is een ramp, onbe- grijpelijk en frusterend. Ik ga er eerst nog eens goed over denken of ik verder ga." Als die beslissing moet val len zal ongetwijfeld het rap port ter sprake komen dat Piet Liebregts al geruime tijd gele den heeft ingediend. Hoewel bij niet heeft verwacht dat de prestaties in Los Angeles zo touden tegenvallen - enige voorzichtigheid is overigens op zijn plaats want de 100 km ploeg moet nog in actie komen -beeft de amateurcoach in een eerder stadium vastgesteld dat er veel binnen de KNWU moet veranderen. Wil er tenminste een kans zijn om met de ont wikkelingen in het buitenland gelijke tred te houden. Piet Liebregts heeft gecon stateerd dat er grote tekortko mingen zijn op het gebied van de medische begeleiding, dat oen deskundige in de sport- commissie hard noodzakelijk Mater meer financiële arm slag moet komen en dat de clubs verplicht zouden moeten worden om een trainer aan te stellen. Hoewel hij het niet noemt, kan daarbij ook nog worden gesteld dat de KNWU de regels moet aanpassen zo dat junioren die overgaan naar de amateurs ongeacht hun leeftijd direct aan de bak kunnen en niet een jaar hoe ven te verliezen. Piet Lie bregts: „Er moet een goed con cept komen voor de medische begeleiding. Het gebeurt nu op de meest amateuristische ma nier. Ik heb in de ronde van de Rheinland Pfaltz zelf een dok ter laten komen. Dat moet an ders. Er moet een jonge arts komen die de ploeg constant begeleidt. Dat kost geld, want met zo'n begeleiding is veel tijd gemoeid." Liebregts die beseft dat zijn positie door het zwakke pres teren tijdens de individuele wegrace is verzwakt, zal ech ter toch aan zijn rapport blij ven vasthouden. Hij zal bij voorbeeld ook blijven hame ren op de aanwezigheid van een goede ex-coureur in de sportcommissie. „Een man waar ik tegen aan kan praten, die ervaring heeft en die me kan vertellen wat ik fout heb gedaan." Of het ooit zo ver zal komen lijkt twijfelachtig. Harry van Gestel, de voorzit ter van de wegcommissie, voelt er weinig voor zo lang Liebregts Ge Peters in zijn buurt heeft. „Bovendien", zo zegt hij, „vindt je niet zo snel mannen die bereid zijn om te gen kilometervergoeding veertigduizend kilometer per jaar te rijden." De Amerikaan Alexi Cre- tval schreeuwt het uit van vreugde. In tegenstelling tot de Nederlanders liet hij zien over een geweldige dosis doorzettingsvermogen te be schikken. - foto anp In de openingsfase van de Olympische wegwedstrijd voor amateurs waren de Nederlanders nog vooraan te vinden. In het midden Nico Verhoeven en links Jean-Paul van Poppel. Het duurde echter niet lang. - fotoanp Op de vraag of de positie van Liebregts na de wedstrijd van Los Angeles ter discussie komt te staan, reageert hij ontwijkend. „Ik ben niet de enige die daarover moet be slissen. We moeten eerst maar eens afwachten hoe de zaken zich hier ontwikkelen." Het zou echter hoe dan ook onjuist zijn de toekomst van Liebregts aan de uitslag van de Olympi sche koers te verbinden. In wezen heeft hij de vinger op de zere plekken binnen de wielren unie gelegd. Zelfs een eventueel succes van de 100 km ploeg zal op lange termijn niet voldoende zijn om echt te blij ven meedoen in de strijd om de beste prijzen. Liebregts weer: „Als er goede renners zijn dan moet je ze ook nog bij elkaar kunnen houden. De sponso ring moet van de grond ko men. De gastrennersvereni- gingen kunnen de renners meer bieden dan ik. De ren ners komen alleen naar de vredeskoers omdat ze hopen dat ik hen bij een profploeg kan binnenpraten. Maar door zo'n wedstrijd te rijden, laten zij veel geld liggen. Ook het materiaal zou moeten worden aangepast. Er zou een centraal magazijn moeten zijn van waaruit alles wordt geregeld. En ook over de techniek moet worden nagedacht. Die gaat een steeds grotere rol spelen." Mentaliteit Liebregts heeft in bijna alle opzichten gelijk. Een ding ziet hij echter over het hoofd: de mentaliteit van een groot deel van de huidige generatie ama teurs. De moed wordt te snel opgegeven. Renners die prof willen worden, horen in een Olympisch toernooi niet na vier ronden af te stappen. Die hebben bij de profs niets te zoeken. Het zou daarom hele maal niet slecht zijn wanner Piet Liebregts zijn pupillen eens wat harder gaat aanpak ken. Alexi Grewal, de coureur van Indische afkomst die Amerika de tweede gouden plak bij het fietsen bezorgde, kon eigenlijk best als voor beeld worden gesteld wanneer het om onverzettelijkheid gaat. Hoewel pas 22 jaar is hij al berucht om zijn tempera ment. Velen vergeleken hem met John McEnroe. Hij maak te het nu helemaal waar. Gre wal had niet alleen een grote mond, maar hij won ook nog. En dat was extra aardig om dat diezelfde Grewal wegens dopinggebruik in de Coors Classic (een middel tegen ast ma) was geschorst. Zijn ver vanger was al aangewezen. Na uren lang vergaderen kreeg Grewal echter toch nog zijn kans omdat het door hem ge bruikte middel wel op de UCI maar niet op de IOC lijst stond. Grewal toonde aan niet bang te zijn voor een nieuwe dopingcontrole. Over mentali teit gesproken! Hard Zijn coach Eddie Boryse- wicz toonde zich trouwens ook een keiharde. Hij maakte van zijn hart geen moordkuil en vertelde met Grewal een soort liefde-haat verhouding te hebben. „Dit goud verandert niets tussen mij en hem. Ik blijf hem hard aanpakken. Dat is goed voor hem. Werkt psychologisch door. Ik wil een doel bereiken en daarvoor ge bruik ik soms mijn ellebogen. Desnoods breek ik een gebouw af om iets van het dak te ha len." Duidelijke woorden dus, waarover Piet Liebregts mis schien ook eens moet naden ken. Trouwens Eddie B. gaf nog een aardige verklaring weg: „Ik wil België, Frankrijk en Italië bedanken voor de steun die zij hebben geboden om de wielersport in Amerika te ontwikkelen." Nederland werd niet genoemd, maar dat kon ook moeilijk. Door Rob Velthuis Los ANGELES - Het T- sliirtopschrift „LA 1984, Iet the Russians play with themselves", zegt voldoende ever de veelal kritiekloze benadering van de Spelen door het Amerikaanse pu bliek. De schittering van goud zal naarmate het eve nement toeneemt sterker verblinden. Zeker indien vanaf vrijdag de atletiek- Ploeg ais een wervelwind ever het met tartan gestof feerde Coliseum raast. Larry Ellis, coach van de wannen, noemt zijn ploeg de evenwichtigste ooit samen gesteld. Brooks Johnson stelt zich voor wat betreft de Wouwen wat bescheidener °P- „Wij beginnen ons te °ntwikkelen als een wereld- Wacht en we zullen in de toekomst zelfs nog formida beler worden." Gerekend wordt op de helft van de be schikbare medailles, waar- Wee de prestatie in St.Louis ''904) met 22 gouden plak ken dicht zou worden bena derd. De mannen hebben hun recordoogst met 28 me dailles in 1956 te St.Louis. Sindsdien was het team uiterst ongebalanceerd. De verregaande persoonlijke vrijheid mondt nog te vaak uit in ongedisciplineerd sporten, hetgeen tijdens de eerste wereldkampioen schappen in Helsinki met gouden missers werd afge straft. Marsh (3000 steeple), Ashford (100 meter) en Smith (4x400) vielen in kansrijke posities. Bij de invoering van dat succesvolle WK-toernooi werd even gevreesd voor ti- telinflatie, maar daarvan blijkt inmiddels geen sprake meer. De boycot van het Oostblok gaf geen knock out aan de Spelen, die tot en met Moskou het hoogste po dium van de atletiek vorm den. Al twaalf jaar was het binnen de moeder der spor ten sukkelen, maar de recla me die vanuit Helsinki de wereld overging, was beter dan ooit. Pas over drie jaar, in Rome, kunnen de juiste internationale verhoudin gen weer worden getoetst. Qua omvang is het gebeuren in Los Angeles groter dan ooit, inhoudelijk was het nog nooit zo mager. Daardoor staat het buiten kijf dat de VS hoger zal scoren dan het laatste Olympisch optreden in Montreal, toen slechts zes van de 37 gouden plakken werden gewonnen, vijf min der dan de DDR. Full-time Volgens Johnson zal het voortvarend gouddelven van zijn team niet alleen een gevolg zijn van de boycot, al kan hij niet ontkennen dat de Verenigde Staten het in het verleden herhaaldelijk heeft moeten afleggen tegen de DDR. „Het grote verschil is, dat we nu full-time atle ten hebben. Vroeger stopten atleten met sporten als ze van de universiteit af kwa men en gedwongen waren een baan te zoeken. Dankzij het legaal betalen via het trust-fonds kunnen zij nu doorgaan, zodat wij de ach terstand met het Oostblok kunnen inlopen. Het aantal studenten van universitei ten maakt nog maar een mi nimaal deel uit van de ploeg. In 1968 lag de gemiddelde leeftijd onder de achttien jaar en die van een medail lewinnaar op 28. De meeste vrouwen zijn bij ons 24 of ouder; de mannenploeg is een mengeling van vetera nen en jongeren." Ook heeft de sport in de VS de weten schap eindelijk in de arm genomen, waar in het verle den maar wat werd aange rommeld. De mannen komen er in LA nog redelijk van af, al thans wat de kwaliteit van de looponderdelen betreft. Het programma is aantrek kelijker dan dat van Mos kou. Slechts op de tien kilo meter, de marathon en de estafette wordt een enkeling gemist. Anders is het bij de technische nummers, waar op Oostblokatleten via op zienbarende wereldrecords dit jaar hun superioriteit onderstreepten. Uwe Hohn bracht de speer voor het eerst in een vlucht over meer dan 100 meter, waar door gevaar voor het du- bliek dreigt. 6 De Rus Boebka bevorderde in twee fases het polshoogrecord van 5.83 tot 5.90 meter en Seditsj slinger de de kogel verder dan ooit. Schrikbarend De devaluatie bij de vrou wen is schrikbarend. In Hel sinki gingen dertien van de zeventien te verdelen titels naar het Oostblok. Jarmilla Kratochvilova, Marita Koch en Marlies Göhr zijn de voornaamste ontbrekende sterren. In het huidige sei zoen worden veertien onder delen geheel beheerst door thuisblijvers. Voeg daarbij de Roemeense Puica, die de ranglijsten op de 1500 en 3000 meter aanvoert, en duidelijk is dat slechts op de mara thon van een Westers uit blinken sprake is. Het wegblijven van Oost Europa heeft Ria Stalman in een unieke positie gebracht. Normaal gesproken wordt zij na Fanny Blankers Koen de tweede Nederlandse Olympische atletiekkam- pioene. Voor eventueel goud behoeft zij zich niet te scha men, gezien haar opmerke lijke progressie. In juli wierp zij tot haar stomme verbazing de discus 71,22 meter van zich af, waarmee zij zich op gelijke hoogte van haar immer onaantastbaar beschouwde Oosteuropese collega's plaatste. Met Drup pers en Nijboer staat het Nederlands totaal echte top pers op drie, een ongekende weelde. Finaleplaatsen voor Els Vader, Elly van Hulst en Eric de Bruin zijn bovendien mogelijk. W ereldrecords Het wereldtoernooi in Helsinki inspireerde de we reldtop vorig jaar in de aan loop tot 21 wereldrecords. De totale opbrengst van 1983 kwam op dertig grensover schrijdingen, ondanks het feit dat op veel onderdelen veel speling menselijkerwijs nauwelijks nog mogelijk lijkt. Hulpmiddelen blijken de marges nog te kunnen vergroten. Zoals op de loop nummers het gebruik van hazen op midden en lange afstanden en het zoeken van grote hoogten en rugwind op de sprintonderdelen. Een in tensieve wetenschappelijk- medische begeleiding, zoals in het Oostblok werpt op de krachtnummers nog immer vruchten af. Het enthousiasme lijkt dit seizoen getemperd, nu 'slechts' veertien wereldre cords in de statistieken zijn opgenomen. De boycot zal enige motivatie hebben weggenomen maar boven dien worden records voor het eerst slechts erkend na een goed doorlopen doping controle. Atletiek op het hoogste niveau is geen ga rantie voor een zondvloed van records, zoals dat bij voorbeeld in de zwemsport wel het geval is. In Moskou werden nog acht wereldre cords gevestigd; Helsinki bleef steken op twee. Tak- tiek staat in veel van de looponderdelen voorop; do pingcontroles blijken de kracht met gemiddeld tien procent te doen afnemen. Slechts de tienkamp (Hings- en en Thompson), 400 horden (Moses) verspringen (Le wis), 3000 meter (Mary Dec ker) en de 4x100 (USA) her bergen reëele mogelijkhe den. Wordt daarvan gebruik gemaakt, dan kan LA 1984 een beetje van zijn glans krijgen die het zich nu al toedenkt.

de Stem | 1984 | | pagina 9