4MISSCHIEN IETS VAN SEIZOEN REDDEN NA Jelle Nijdam: kans op kwartfinales Zwemprestaties lijden niet onder de boycot 1595; xwialuij Wereld record estafette ploeg Verenigde Staten Stilte in film studio's SPORT OP ioet bingo DINSDAG 31 JUL11984 DE STEMolympische spelen Comaneci in Olympische vakbond LOS ANGELES - Berustend haalde Rob Druppers zijn schouders^ op. „Het is niet anders. Mijn hele seizoen heb ik op die Olympische 800 meter afgestemd. En dan komt er zo'n stomme blessure tussen. Afgelopen". rverzorgingscentrum kb.V. T„. 04,60-36». aan de weg Waalwijk-Tilburg. Igavond 20.00 uur. Bosbadhal pOOO,- geldprijzen. ïnf 1000,- busroute 59-2446. AMERIKAANSE cocker spaniels pups met stam boom, ingeënt en ont wormd. Tel. 01626-2014 ling ïge levensduur. 2 fauteuils liershof 28 ■straat 7 ptraat 19 -30 Eetkamer compleet gerichte training leidt. Hegg namelijk was tot anderhalf jaar geleden helemaal geen echte wielrenner. Hij maakte deel uit van de Amerikaanse ski-selectie en deed wielren nen erbij als belangrijk on derdeel van zijn trainings programma. Na de vorige winter, toen hem al duidelijk was geworden dat hij op de wielen even snel vooruit kon als op de ski's en dat daarin de concurrentie in eigen land kleiner was, besloot hij zich volledig op het wielrennen te concentreren. „Ik wilde eens kijken wat ik zou kunnen be reiken, wanneer ik mij echt op een sport zou werpen". Het antwoord heeft hij op de eerste dag van het achtervol- gingstoernooi gekregen. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - Het is stil geworden in de film studio's van Hollywood. Normaal gesproken gaan de film-activiteiten door tot half augustus, maar momenteel is het erg rus tig. De 'Love Boat', een ook in Nederland bekende serie, heeft het anker uit gegooid. Aaron Spelling Pro ductions, die onder ande re Love Boat en Dynasty produceert, heeft bijna alle opnames stilgelegd, ook al kost dat de maat schappij circa 1 miljoen dollar. De Olympische Spelen zijn de oorzaak van deze extra vakantie. De filmmakers zelf en de acteurs hadden nog wel plaats op hun agenda's, maar het grote probleem is dat het materiaal niet voorhanden is. Veel maatschappijen hebben hun camera's en alles uit geleend aan ABC, de gro te televisie-maatschappij, die de Olympische Spelen in al zijn facetten ver zorgd. Verschillende life- shows zijn de komende weken afgebroken, omdat men in en rond Holly wood moeite heeft de gas ten in hotels onder te brengen. Met name de duurdere logementen zijn allemaal volgeboekt en worden in beslag geno men door de notabelen, die om een of andere re den de Olympische Spe len moeten bij wonen. Universal Pictures is zelfs met het hele filmcircus verhuisd naar New York om daar het slot op te ne men van de film Brew ster's Millions. De film is nagenoeg klaar en men wilde niet wachten tot na de Olympische Spelen. Universal verkoos iets meer geld uit te geven en te verhuizen, zodat de productie toch nog tijdig gereed is. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - De Amerikaanse estafet teploeg op de 4x200 meter vrije slag (he ren) heeft in de series het wereldrecord ver beterd en gebracht op 7 minuten en 18.87 se conden. Het Ameri kaanse kwartet be stond uit Geoff Gabe rino, David Larson, Bruce Hayes en Rich Saegar. Het oude wereldrecord was sedert de Europese ti telstrijd in Rome (1983) ir handen van de Westduitsc ploeg met 7.20.40. RADIO HILVERSUM 1 00.00: Radiolympia 19.02: Radiolympia TELEVISIE NEDERLAND 2 07.00: Turnen: verpl. oefenin gen dames. Gewichtheffen: bantamgewicht. 745: LA rechtstreeks. 8.03: Hockey: Engeland-Kenia. Volleybal: (dames) West- Duitsland-VS. Basketbal. 19.12: Samenvatting vorige dag. 20.30: Zwemmen: series 400 m. vrije slag dames, 100 m. vrije slag heren, 100 m. rugslag da mes, 200 m. rugslag heren, 4x100 m. vrije slag dames. 21.00: Roeien: Voorronden he ren. 21.20: Turnen: vrije oefening heren. 21.55: Wielrennen: op de baan achtervolging. 22.45: Boksen voorronden. 23.15: Wielrennen: sprint. 23.40: Gewichtheffen: vederge wicht. BRT 2 7.30: Samenvatting OS. 18.55: Turnen: teamwedstrijd vrije oefening heren. 20.00: Overzicht voorbije nacht. 22.00: Roeien: samenvatting series heren 22.30: Zwemmen (samenvat ting). 23.15: Wielrennen: sprint-se ries, individuele achtervolging, kwalificatie puntenrit. 24.00: Turnen; teamwedstrijd vrije oefening heren. 1.10 Zwemmen: finales. DUITSLAND 1 6.00: Samenvatting OS. 13.20: Hoogtepunten. 18.30: Zwemmen: 400 m. vrije slag dames, 100 m. vrije slag heren, 100 m. rugslag dames, 200 m. rugslag heren, 4x100 m. vrije slag dames. Roeien: voorronden heren. Wielrennen: individuele ach tervolging en puntenrit. 20.15: Wielrennen: sprint en puntenrit. Boksen: voorron den. 23.00: Turnen: teamwedstrijd vrije oefening heren. Boksen: voorronden. WOENSDAG NEDERLAND 2 00.00: Overzicht met basketbal, volleybal en handbal. 00.45: Gewichtheffen vederge- wicht. 01.00: Overzicht. 01.15: Zwemmen: finales 400 m. vrije slag dames, 100 m. vrije slag heren, 100 m. rugslag da mes, 200 m. rugslag heren, 4x100 m. vrije slag dames. 02.50: Watersporten. 03.00: Turnen; teamwedstrijd vrije oefeningen heren. 07.00: Boksen: voorronden hoc key: Nederland-Nieuw- Zee land (vrouwen). Basketbal: poulewedstrijden. Zeilen. 07.30: LA rechtstreeks. 08.03: Overzicht. BRT 2 1.10: Zwemmen: finales. 7.30: Samenvattingen. DUITSLAND 2 01.00: Zwemmen: finales. Tur nen: vrije oefening heren. Ge wichtheffen: tot 60 kilogram. Boksen: voorronden. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - De Roe meense turnster Nadia Co- maneci. ster op de Spelen in Montreal in 1976, heeft positief gereageerd op het aanbod van IOC-voorzit- ter Samaranch zitting te nemen in de atleten-com missie, die de belangen van de deelnemers aan de Olympische Spelen behar tigt. Samaranch bood de Roe meense de positie aan tij- dens een ontmoeting, maandag in Los Angeles. Andere vakbondsleden zijn onder meer Edwin Moses en Sebastian Coe. Comaneci wordt het eerste Oosteuropese lid van de commissie. Rob Druppeps moet afhaken Van onze speciale verslaggevers allerminst van de 21-jarige Brabander. Zelf had Nijdam het gevoel slecht gereden te hebben. „Het liep niet. De warmte kreeg mij halverwege te pak ken. De nieuwe fiets zat ook niet lekker, die heb ik nog onvoldoende ingereden. In de tweede ronde vertrek ik weer op mijn oude fiets". Nijdam en coach Peter Nieuwenhuis durfden het niet aan het 'dichte' 'Moser-achterwiel' te monteren, omdat er een hin derlijke wind stond. Met de nieuwe wielen ver trokken wel de allersnelsten van maandag. Aanvoerder van het veld na de eerste confrontatie is de twintig-ja- rige Amerikaan Steve Hegg, die uitkwam op de bijna on werkelijke tijd van 4 minu ten 35,57 seconden. Nooit eer der was op een buitenbaan een snellere achtervolging gereden. Hij benaderde ook tot op 3,28 seconden het Olympische record van de Zwitser Robert Dill-Bundi, die in de halve finales van 1976 op de overdekte baan van Montreal 4.32,29 reed. De Amerikaanse overheer- singin dit wielertoernooi zonder Oosteuropeanen lijkt zich dus voort te zetten. „Wij", vertelde Steve Hegg, „zijn er vanuit gegaan dat wij de Oosteuropeanen wil den verslaan. Als je de con currentie uit de communisti sche landen wilt voorkomen, moet je hun trainingsmetho den overnemen. Zij namelijk zijn de besten". De Amerikanen, Leonard Nitz plaatste zich als derde vlak achter de Fransman Pascal Robert, deden meer. De ploeg trainde twee maan den in Colorado op hoogte en kwam pas vlak voor de wed strijden van 1600 meter terug naar het vrijwel op zeeni veau gelegen Los Angeles. Van de zestien renners die uit de kwalificaties overgin gen, was Nijdam een kleine middenmoter. Om de kwart finales te bereiken is ten minste een kleine verbete ring van zijn peil van maan dag gewenst. Een wezenlijke positieve verandering alleen zal hem verder kunnen bren gen dan een plaats bij de laatste acht. Wanneer hij in de buurt van de achtste plaats zou blijven hangen in de tweede ronde, is de kans dat hij dinsdag al wordt ge confronteerd met een neder laag tegen Steve Hegg een grote waarschijnlijkheid. Hegg uit Dana Point Cali- fornië was namelijk een rij der zonder concurrentie. Zijn tijd in de eerste omloop was op een streepje na elf volle seconden beter dan die van nummer twee, zijn uurge middelde lag twee kilometer hoger dan dat van Pascal Ro bert en drie kilometer boven dat van Nijdam. Achter Hegg blijft de strijd om de andere medailles volledig open. De jonge Amerikaan, die zich zonder enige zorg op het Olympische evenement heeft kunnen voorbereiden, heeft aangetoond waartoe een zeer Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - Jelle Nij dam kan de kwartfinales be reiken van het Olympische achtervolgingskampioen schap. Meer mag de Neder landse kampioen niet ver wachten na de kwalificatie- ritten van maandag in de he te voormiddag. De tiende tijd van Nijdam (4.51,77) plaatst hem in de tweede ronde van dinsdag tegen Roberto Calovi uit Italië (4.49,89). Voorlopig tiende in een deelnemersveld, dat als wei nig andere de gevolgen van de afwezigheid van de Oost europeanen voelt. De eerste vijf van het laatste wereld kampioenschap ontbreken in Los Angeles. Een opmerkelij ke verrichting was het dus Rob Druppers (414) in betere tijden. In Los Angeles zal hij niet in actie komen op de 800 meter vanwege een blessure. - FOTO ANP IlllllIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIlllllllllllllllllllllIIIlllllllllllllllllIlllllllllItlllltlIlll Door Peter van Putten LOS ANGELES - Het door de afwezigheid van de zwemmers en zwemsters uit de Oost bloklanden gedeva lueerde Olympische toernooi lijkt toch nog aardig te worden. Dat mag voorzichtig wor den geconcludeerd na de eerste resultaten. De wereldrecords van Ste ve Lundquist (100 meter schoolslag) en Michael Gross (200 meter vrije slag) geven jn ieder geval aan, dat de wel in Los Angeles aanwezige top zich niet zonder meer gewon nen zal geven. Verheugend daarbij is dat ook de Oranje vertegenwoordigers duide lijk van plan zijn goed van zich af te bijten. Want ook voor Nederland is de start van het zwemfestijn beslist niet onverdienstelijk ge weest. Zeker niet wanneer nog eens wordt teruggedacht aan de spectaculaire terugval van Annemarie Verstappen 'ijdens de Europese titel strijd van vorig jaar. Toch is het goed even stil te staan bij degenen, die in Los Angeles niet in het water ko men. De wereldranglijsten zijn behoorlijk aangetast. Belangrijke namen die ont breken, zijn Astrid Strauss (EK '83), Anke Sonnenbrodt (zilver EK) en Irina Laryche- va, die brons pakte. Dit alle maal op de 400 meter vrije slag. Op de schoolslag schit teren Ute Geweniger, Sylvia Geraxch, Larissa Belokon en Elena Wolkova door afwe zigheid, de rugklasse zal het moeten stellen zonder de ab solute topklasse van Ina Kle- ber (100 meter), Kathrin Zim- mermann (200 meter) en Kristin Otto (100 en 200 me ter). De Oostblok-boycot is ook bij de heren goed merkbaar. Jorg Woithe kan zijn Olym pisch kampioenschap niet verdedigen, evenmin als de fenomenale Wladimir Salni- kov zich kan meten met het nieuwe Amerikaanse talent George Dicarlo. En wie zal, nu het grote duel uitblijft, echt de sterkste zijn op de 100 meter rugslag? En ook van de met zo veel spanning tege moet geziene confrontatie tussen Ricardo Prado, (de Braziliaanse wereldkam pioen met 4.19.78), Jens-Peter Berndt (4.19.61) en Alex Bau- mann (4.17.53) gaat niet door. Maar zoals gezegd, de wel aanwezige vedetten hebben zich kennelijk voorgenomen voor 'vervangende' uitslagen te zorgen. Verheugend is dat de Nederlandse ploeg daarbij niet achterblijft. Weliswaar is het niveau wat lager, maar de prestaties van Verstappen en Van Bentum zijn zeker hoopgevend voor de 4x100 meter vrij. Het zal weer een spannende aangelegenheid worden. Een zilveren medail le lijkt haalbaar. Inmiddels heeft Frank Drost ook al po sitief gescoord door zijn eigen nationale record op de 200 meter vrije slag te verbete ren. Welbeschouwd eigenlijk niet eens zo verwonderlijk, want Nederland brengt één van de rijpste ploegen sinds jaren in het water. De gemid delde leeftijd is bijna twintig jaar. In de formatie zit ook veel ervaring. Vijf leden heb ben al een Olympisch evene ment meegemaakt en laten zich door de entourage het hoofd niet op hol brengen. Wanneer de ranglijsten als handleiding worden gehan teerd, dan mag nog het een en ander worden verwacht van Petra van Staveren (na Nagasaki is zij van de aan wezige schoolslagzwemsters de snelste: 1.10.15 om 1.10.80), en van Jolanda de Rover, die eveneens kan profiteren van de door de boycot ontstane situatie. Bij de lieren tenslot te is de Nederlandse inbreng gering. Hoewel kleine landen als Nederland blij mogen zijn, dat per land tegenwoor dig slechts twee deelnemers kunnen worden ingeschre ven, schieten ons land daar mee weinig op. Gerard de Kort is net zoals Frank Drost een finale-zwemmer, maar daarmee houdt het wel op. Alleen Hans Kroes moet in staat worden geacht voor sensatie te zorgen. Hij heeft getoond weer op de goede weg te zijn. Als die lijn zich deze week doorzet, is er mis- chien een extra reden om te glimlachen. 'BhUlllllllllllllllllllllllilllllllllllllUlllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII Eén van de belangrijkste Nederlandse favorieten voor een Olympische atletiekmedaille heeft moeten afhaken nog voordat het eerste startschot in het Coli seum is gelost. Een blessure in het boven been houdt Rob Druppers vrijdag weg van de series op de 800 meter. De zilveren me daille die de Utrechter vorig jaar op het eerste WK atletiek in Helsinki op dit nummer be haalde, blijft voorlopig het enige eremetaal in zijn nog korte atletiekcarrière. Snelheidswerk Het gebeurde allemaal vorige week in San José. Rob Drup pers werkte daar een intensie ve trainingsstage af. „Het ging uitstekend. Ik deed veel snel heidswerk en voelde me met de dag groeien. Dat was ook de bedoeling. In het voorseizoen heb ik me bewust een beetje verstopt. Om niet, zeker omdat Wüllbeck (de Westduitser greep vorig jaar in Helsinki de titel, red.) van de Spelen moest afzien wegens een blessure, als absolute favoriet te gelden bij de concurrentie. Dat loopt al tijd wat gemakkelijker". Liep Druppers trainingsprogram ma aanvankelijk naar wens, plotseling kwam de klad er in. Vertelt Druppers: „Het was vorige week een dag wat koe ler en toen heb ik blijkbaar een spiertje in mijn bovenbeen geforceerd. Onmiddellijk heb ik mijn trainingsarbeid wat teruggenomen en de blessure in het ijs gezet. Met succes, dacht ik, want een paar dagen later kon ik weer voluit gaan". Afgelopen vrijdag arriveerde Druppers in gezelschap van de rest van de Nederlandse atle- tiekploeg in het Olympisch dorp. Daar bleek de blessure zich toch ernstiger te laten aan zien dan aanvankelijk werd gedacht. „Ik ben gisteren naar een arts gestapt en die schreef mij vier dagen absolute rust voor. Ik word vier keer per dag intensief behandeld, maar lopen is absoluut uit den boze. Vijf minuten joggen per dag, meer niet. Anders bestaat het gevaar, dat de geïrriteerde spier scheurt". Prognose met deze Rob Drup te zien van Geconfronteerd prognose besloot pers gisteren af deelname aan de Olympische 800 meter. Misschien dat de Nederlandse recordhouder op de 800 meter (1.44,60) volgende week wel zal starten op de 1500 meter. „Maar daar denk ik nog maar niet aan. Ik vraag me trouwens af of dat wel iets zou worden. In ieder geval staat mijn hoofd er helemaal niet naar. Rot. Ik had zo uitgeke ken naar dat Olympische avontuur. Misschien dat ik nog iets van mijn seizoen kan redden na de Spelen. Dan staat er ook nog een aantal leuke wedstrijden op het pro gramma. Maar nu zit ik met de vieze smaak van pech". Geoff Gaberino, David Larson en Bruce Hayes vieren feest verbeterde het wereldrecord op de 4x200 meter vrije slag. Saegar heeft aangetikt. Het Amerikaanse viertal - FOTO AP

de Stem | 1984 | | pagina 7