DINSDAG 31 JUL11984 EXTRA BRUSSEL - Over wijn zijn de mooiste gezegden be kend, maar geen daarvan heeft een zorgelijke onder klank. Traditie Smeergeld Militair KOPZORGEN De'caves'liggen dan ook overvol. - foto archief de stem WIJN Van onze correspondent Aad Jongbloed Toch zorgt de wijn in Europa op het ogenblik voor problemen, die wat kosten betreft die van andere landbouwpro ducten als zuivel, graan en rundvlees naar de kroon steken. Er is in Europa namelijk veel te veel wijn en de plas groeit alsmaar aan. De over productie bedraagt op dit moment al 15,5 miljoen hec toliter en het ziet er naar uit dat die enorme plas binnen niet al te lange tijd twee maal zo groot zal zijn. De oorzaak daarvan is dat in de wijngaarden de ziek ten beter bestreden kunnen worden en dat, in tegenstel ling tot het verleden, de ran ken overdadig met water besproeid worden. Resul taat: druiven zo groot dat ze bijna uit de schil barsten en een opbrengst van zo'n 130 hectoliter per hectare. Bovendien is de wijncon sumptie slinkende. Dé een voudige taf el wijnen - en daar gaat het over - onder vinden namelijk enorme concurrentie van kwaliteits wijnen aan de ene kant en bier aan de andere kant. Met de wijnpias kan, in tegenstelling tot boter, iets gedaan worden, er kan alco hol uit gedestilleerd worden. Van de huidige plas van 15,5 miljoen hectoliter wijn kan 1,5 miljoen hectoliter alcohol gemaakt worden. De kosten van opslag en destil latie van de wijn beraamt men binnen de EG op 1,5 miljard en men schat het bedrag op ƒ2,4 miljard op het moment dat de plas, zoals verwacht, binnenkort 30 miljoen hectoliter groot is. Dat bedrag zal gevonden moeten worden binnen de landbouwbegroting van de EG, wat geen geringe taak is omdat men juist de geldver slindende landbouw uitge kozen heeft als de sector bij uitstek, waarin bezuinigd moet gaan worden. Boven dien wordt een voorraad wijn, hoe gigantisch ook, in geruild voor een alcoholpias Er is veel te veel wijn in Europa en elk jaar kom meer bij - foto archief de sb nen komen, indien er daad werkelijk gepraat gaat wor den over het wijnprobleem. Tot dusver wordt dat zo zorgvuldig uit de weg ge gaan, dat de Europese Com missie, het dagelijks bestuur van de EEG, zelfs in dit sta dium weigert cijfers vrij te geven over de wijnproduktie in Spanje. Wel is al voor zichtig de suggestie gedaan dat in Spanje wijngaarden gerooid zouden moeten wor den, een gedachte die in Spanje niet in dank wordt afgenomen, gezien de pro blemen die ze voorzien met de eigen wijnboeren. En als er al over gepraat zou kun nen worden, dan zou de be staande EEG het grootste gedeelte van de rooi-pre- mies voor het aspirant-lid voor haar rekening moeten nemen. Het gevecht daar over is beslist niet in een ronde beslecht. Terwijl men zorgvuldig om de relatie tussen wijn en de toetreding van Spanje heenging, hebben de minis ters van Landbouw de op lossing van de eigen wijn- problematiek ook niet kun nen aandragen. Onze minis ter Gerrit Braks constateer de zeer terecht dat er voor wijn in de EEG evenals vow I zuivel, produktiedrempek zouden moeten komen, maar, bedacht hij ook, eer quota-systeem is moeilijk te bedenken want melk is melk en wijn is niet altijd wijn,j althans daar is een duidelijk i verschil in kwaliteit aanwe zig. De Duitse minister Kiechle ging tijdens de dis cussie vrijwel iedereen op de tenen staan door toestem ming te vragen om de eigen, Duitse overschotten te mo gen destilleren tot indus triële alcohol. De kosten daarvan, ƒ12 miljoen zou de Bondsrepu bliek zelf voor haar reke ning nemen. Steun voor het plan kreeg Kiechle alleen van de Luxemburgers. De anderen wilden onder geen beding op het plan ingaan omdat Landbouw nu een maal een communautaire zaak is; Braks reageerde zelfs enigszins furieus: „Ik wens onder geen beding mee te werken aan enige vorm van renationalisatie." Het edele vocht dat wijn heet bezorgt de gemeenschap niet alleen kopzorgen, maar leidt zelfs tot voorstellen die dwars tegen de bedoelingen van de Gemeenschap in- j gaan. van 3 miljoen hectoliter, die weliswaar kleiner in om vang is, maar toch zijn weg naar de consument moet zien te vinden. De Europese industrie heeft daar onvol doende belangstelling voor. Iets van de 3 miljoen hec toliter zal wel afgenomen worden door de cosmetischs en farmaceutische indus- triën, maar er zal genoeg overblijven en daar weet men niet goed raad mee. Er is met de gedachte gespeeld om de alcohol aan te wenden voor het aanmaken van autobrandstof, waarbij uit drie liter alcohol een liter brandstof verkregen wordt, maar dat procédé is econo misch dermate onaantrek kelijk dat er in feite niet se rieus over gedacht wordt. De situatie op de wijn markt wordt nog zorgelijker als, volgens planning, op 1 januari 1986 Spanje zijn in trede doet in de Europese Gemeenschap. De onderhandelingen daarover die volgens de plechtige beloften, die de tien EEG-lidstaten aan el- rond zouden worden op 30 pen al erg stroef, maar er kaar gedaan hebben, afge- september van dit jaar, lo- zou zelfs een tijdshiaat kun- Bolivia, straatarm cocaïne-paradijs LA PAZ - Tienduizenden arme Bo liviaanse boeren stromen elke dag samen in de in de honderden illegale werkplaatsjes in het stadje Cocha- bamba om daar mee te helpen aan het zogenaamde 'pisar la Coca', het met de voeten persen van de blade ren van de coca-plant. Voor een klein fortuin - acht dol lar per dag - stellen de boeren hun voeten bloot aan een stinkend, gal- groen mengsel van coca-bladeren, kerosine, zuiveringszout en zwavel zuur. Het resultaat van hun voeten werk is een groene brei; de eerste fase in het produktieproces van Bo livia's voornaamste exportartikel: de cocaïne. Per dag wordt er uit El Chapare, het gebied dat de meeste coca-plan- ten levert, minstens twee ton cocaï ne als halffabrikaat verscheept.In dit gebied groeit op 75 procent van het bechikbare land de coca-plant. Elk jaar wordt meer dan 12.000 ton cocaïne met een waarde van 1 a 2 miljard dollar geëxporteerd. De on afgewerkte cocaïne wordt via de duizenden klandestiene vliegveld jes, die overal over het schaars be volkte binnenland verspreid liggen, naar Columbia en Brazilië ver voerd. Onlangs bracht de republikeinse senator Paula Hawkins, voorzitster van de subcommissie van de senaat voor alcohol en narcotica-misbruik, een bezoek aan La Paz, de hoofdstad van Bolivia. Zij was daar om na te gaan in hoeverre de Boliviaanse re gering haar afspraak met de VS van vorig jaar om de cocaïne-mafia in het land te bestrijden was nageko men. Hawkins was niet erg onder de indruk van de resultaten en dreigde met een totale stopzetting van Ame rikaanse hulp aan dit armste Zuid- Amerikaanse land, wanneer er niet spoedig maatregelen genomen zou den worden. Het is een tragisch ge geven dat, sinds president Siles Zuazo en zijn centraal-linkse rege ring in oktober 1982 aan de macht kwamen na de val van het 'cocaïne- regime' van Luis Garcia Meza, de produktie van cocaïne in Bolivia op zijn minst verdubbeld is. Bolivia telt ongeveer 30 'cocaïne- koningen' die allemaal ongehinderd vrij rondlopen. Het totale bedrag dat jaarlijks op hun Zwitserse bankrekeningen binnenstroomt, is tweemaal zoveel als wat het hele land verdient met de legale uitvoer van goederen en zou in één klap de helft van Bolivia's buitenlandse schuld af kunnen lossen. Het cocaïne-verbruik in Bolivia is ondertussen enorm gestegen. Onge veer 60.000 Bolivianen roken of snuiven versneden cocaïne, die ver mengd is met lood en zwavelzuur. De nog steeds groeiende handel in cocaïne brengt ook het 5000 jaar oude traditionale gebruik van de co ca-bladeren in gevaar. Geestelijke leiders uit de Andes bijvoorbeeld halen uit het patroon waarin de bla deren vallen een hemelse bood schap. Indianen in de Andes kau wen al eeuwenlang op de coca-bla deren, waardoor er alkaloïden vrij komen, die via de wang in het bloed komen, Het opwekkende effect hiervan heeft Bolivia's inheemse bevolking nodig om het leven op grote hoogte, de honger en de koude aan te kunnen. De werkers in Boli via's tinmijnen, die slechts zelden ouder dan 40 jaar worden, kauwen de coca-bladeren uit pure noodzaak. De prijzen op straat zijn echter flink gestegen omdat de handelaars meer dan 90 procent van de blade- renoogst opkopen. „De mensen zijn er slecht aan toe", aldus een straat handelaar, die op dit moment voor een ons bladeren ongeveer 3 vraagt. Na de eerste 'cocaïne-coup' van generaal Hugo Banzer in 1971 is de handel in cocaïne een wezenlijk deel uit gaan maken van de Boliviaanse economie en maatschappij. Over Garcia Meza, die in 1980 een einde maakte aan de democratische regering van president Lydia Guei- ler en twee jaar lang wist te verhin deren dat Siles aan de macht kwam, werd de staat zelfs min of meer in dienst gesteld van de cocaïne-han- del. De militaire junta ontving toen gigantische bedragen aan smeer geld en de minister van Binnen landse Zaken, Luis Arce Gomez, was de verantwoordelijke persoon achter de moordbrigades die zowel ingezet werden tegen politieke dis sidenten als tegen concurrerende drugbendes. Een zeer kleine minderheid wordt schatrijk van de cocaïne-produktie. De overgrote meerderheid leeft aan (of onder) de rand van het bestaan. - foto afichief0e stem Hieraan kwam een einde toen Si- gens diplomaten is er nog steeds gen. En ook de regering zelf is niet les aan de macht kwam. Maar vol- veel corruptie onder de lagere ran- helemaal brandschoon. Op dit mo ment wordt ten minste een minister beschuldigd van corruptie en staan verscheidene congresleden onder zware verdenking. Ook laten som mige rechters belangrijke handela ren vrij „wegens gebrek aan be wijs", zelfs als ze op heterdaad be trapt zijn. De regering heeft een vooraan staande cocaïne-familie ervan Be schuldigd de recente poging tot een staatsgreep, waarbij president Si.es tien uur lang werd vastgehouden, te hebben gefinancierd. Waarnemers zijn er echter van overtuigd dat ce coup juist voortkwam uit de frus tratie van de Boliviaanse narcotica brigade, die van de regering niets tegen de drughandelaren zou mogen ondernemen. De Boliviaanse regering lijkt niet goed te weten hoe ze de drughande laren op eigen terrein aan moet pakken. Het uiteindelijke doel is om met een alternatief landbouwplan te komen, dat er voor moet zorgen dat de boeren niet langer meer af hankelijk zijn van de oogst van co cabladeren. Het ligt in de lijn der venvachtin- gen dat er spoedig militaire acties zullen komen, die bedoeld zijn om de betreffende gebieden te zuiveren van de handelaren, hun vliegveldjes en illegale laboratoria. De boeren zien dergelijke acties echter met vrees tegemoet. Onder de vorige regimes kwam het er altijd op neer dat zij het slachtoffer wer den van de zogenaamde anti-han delaren acties. De mafia bleef bui ten schot, terwijl enkele boeren bij de acties omkwamen en hun gewas sen bespoten werden met Agent Orange, het veelomstreden on- kruidverdelgingsmiddel dat de Amerikanen in Zuid-Oost-Azië ge bruikten. Ook wordt de regering er van beschuldigd dat zij niet de grote jongens onder de handelaren aan pakt, maar zich concentreert op de onbeduidende straathandelaren. In ieder geval moet president bi les nu wel harder op gaan treden te gen de drughandel, en niet alleen vanwege de dreigende woorden va Paula Hawkins. Hij weet dat via nooit een stabiele democratie een betere economische situatie z kennen, zolang er geen einde kom aan het verderfelijke kwaad van cocaïne-handel. Copyright The Guardian/De btem

de Stem | 1984 | | pagina 4