Gestrande cruisegangers weer thuis Gereformeerden en Hervormden: sneller samen Air Holland toch vaker op Schiphol irt harde leologen ika WAAROM AAN BUITENLAND WEL GOEDKOPER LEVEREN? Supersjoelbak 100.000 Veilig weekend PAGINA 9 REGIEMS BEZITTERS £1 'BINNENLAND Kabinet wil milieuwetten samenvoegen DE ftTEM COMMENTAAR De slechte zomer zal zeker van invloed zijn op de gedragingen i ïah opeengehoopte jeugdige vakantiegangers. Maar de golf van vakaitiegeweld die Nederland nu al wekenlang teistert, lijkt ons tlaarmee niet afdoende verklaard, laat staan goedgepraat. Agres- S|e is in Nederland reeds lang een vast onderdeel geworden van jtipor op zondag en een avondje stappen in het weekeinde, fuce maandag, het hele jaar door, staat de dagkrant bol van be- 'tenten over massale vechtpartijen in uitgaanscentra, wangedrag 'in voetbalfanaten, berovingen en vernielingen van andermans Widommen. Van dat al gewoonte geworden weekeinde-ge- wsld is het vakantiegeweld een logisch uitvloeisel. Ertsstof in zee geloosd Extra subsidie in de bouw voorjongeren Schietpartij Verkrachting Berovingen Mishandeling Heroïnedode Vandalisme ROTTERDAM... 'N DAGJE UIT GEKNIPT VOOR I ïeTelHd mensen op kraamvisite olifantejong in Blij dorp T5 Ratzinger: campagne gen bevrijdingstheo rie. - FOTO ARCHIEF DE STEM :iro op een veroordeling in de bevrijdingstheologie insturen. Hoewel de meerderheid in de driehonderd Brazi- anse bisschoppen als voor- tstrevend wordt gekarak- riseerd is er de afgelopen eken nauwelijks gerea- rd op de beschuldigingen gen de bevrijdingstheologie de volkskerk. Kardinaal aulo Evaristo Arns zei niet >enlijk te willen reageren, lang het officiële document in het Vaticaan niet bekend gemaakt. Zijn naaste medewerker, alpbisschop Angelico Ber- ïrdino, verbrak echter het ilzwijgen door te verklaren at sinds het ontstaan van at christendom nog geen en- :1e theologie erin is ge- aagd het Godsmysterie uit- nttend in wetenschappe- ke formuleringen te be- andelen. Mgr. Bernardino leent dat de bevrijdings- leologie daartoe misschien el bij machte is, ook al is die Latijns-Amerika nog lechts 'in een proces van erwerking'. Bernardino zegt verder dat de bevrijdingstheologie eén ind is dat de eerste stappèn et om de boodschap van het ivangelie aan te laten slui- in op onze realiteit van dra- atische ellende". Het geschut dat tegen de ïvrij dingstheologie in stel- ng wordt gebracht is niet lleen afkomstig van behou- ende kerkleiders. Ook de Iraziliaanse grootgrondbe- itters zijn in actie gekomen. Jadat eerst de grootgrondbe- itters in het centrum van et land waren begonnen de «zetting van kerkelijke ronden te steunen, zijn nu ok hun collega's van de rijke indbouwgronden te Sao Pa lo in actie gekomen tegen le vooruitstrevende Kerk en aar pastorale grondcom- issie'. Deze jutten volgens de rootgrondbezitters de arbei- ers op tot stakingen en be- etting van hun gronden en erzetten zich ertegen, dat de ociale problemen in harmo- ïie worden opgelost. De rootgrondbezitters van Sao 'aulo zullen er bij het Vati- aan op aandringen, dat de eden van de pastorale rondcommissie worden ver vangen. an Peking, ligt het enige t door toeristen bezocht - FOTO ARCHIEF DE STEM DINSDAG 31 JUL11984 T28 PAGINA 2 ROTTERDAM (ANP) - „Het v0orval met onze cruise-boot was zo onwezenlijk. Als je aan schipbreuk denkt, komen lalden van angst en paniek bij je op. Maar dat hebben wij „iet meegemaakt. We hebben jelfs eerst rustig ons kopje Koffie opgedronken toen we hoorden het schip lekgeslagen was". Nog steeds een beetje ont daan over de plotselinge ge- l,eurtenissen van de afgelopen dagen is de heer W. Boender uit Rhoon over het ongeluk met de cruise-boot Columbus in Cadiz. Hij is een van de 63 Nederlandse passagiers van het schip. Na een vermoeiende reis arriveerde het Nederland se gezelschap maandagmid dag, een week eerder dan de bedoeling was, in Rotterdam. De Columbus kwam bij het binnenlopen in de Zuid- Spaanse havenplaats in aan varing met de kade. Door de klap ontstond een gat onder water en enige tijd later maakte het schip ernstige slagzij. Voor de in totaal zes honderd - voornamelijk Duit se en Nederlandse - opvaren den betekende dat een vroeg tijdig eind van een zeereis op de Middellandse Zee. Ondanks de grote teleur stelling over het onverwachte einde van hun reis waren de cruise-gangers wel opgelucht dat alle opvarenden ongedeerd zijn gebleven. Reisleidster Sonja Baks uit Zutphen: „Er is geen sprake van gevaar voor de passagiers geweest. De meeste mensen zaten aan het ontbijt op het dek. Zo'n schip is zo groot, dat je niet ver wacht dat er iets mee kan ge beuren. We gingen gewoon door met eten. Pas toen het zwembad even later leeg be gon te lopen en het dek steeds schever kwam te liggen, drong de ernst van de situatie een beetje tot ons door". Nadat de passagiers enkele uren aan de kant hadden staan kijken, kwam een hulp actie voor hen op gang. De ge dupeerden werden in hotels in Sevilla ondergebracht. Toen bleek dat het schip zodanig was beschadigd dat er voorlo pig niet mee mee gevaren kon worden, werd zo snel mogelijk de terugreis voor de passa giers georganiseerd. Terug in Rotterdam kregen sommige reizigers in ieder ge val het vooruit betaalde geld voor de terugreis cash in han den. Dat was volgens enkelen ook hard nodig. Het is de bedoeling dat alle bagage zo snel mogelijk bij iedereen wordt terugbezorgd. Via de verzekering kunnen de reizigers de geleden schade vergoed krijgen. Voor veel rei zigers is dat echter een schrale troost: „We hebben hier lang voor gespaard. Je werkt het hele jaar en dan verheug je je gewoon ontzettend op zo'n cruise. Het is heel jammer als je dan halverwege naar huis terug moet keren", aldus een van de gedupeerde passagiers. CNVgas niet duurder UTRECHT DEN HAAG (ANP) - Het CNV vindt verhoging van de aardgasprijs voor kleinverbruikers met 3 cent per jaar, zoals de regering van plan is, niet nodig. De overheid dient er rekening mee te houden dat steeds meer mensen niet of nauwelijks in staat zijn om hun woonlasten te betalen, waarvan de stookkos ten een groot deel vormen, aldus de christelijke vak centrale. Bovendien vindt het CNV het een „uiterst vreemde zaak" dat bij levering van Neder lands gas aan het buitenland (bijvoorbeeld aan België) uit concurrentie-overwegingen wel aanzienlijk lagere prijzen mogelijk zijn dan in eigen land. He; zou volgens het CNV daarom logischer zijn wan neer de regering de koppeling van de prijs van het gas voor de binnenlandse markt aan die van de -duurdere- huis brandolie loslaat. Ook de gas- prijs in Nederland dient te worden bepaald door de aard- gasmarkt die is ontstaan door de grotere gasvondsten en het aanbod van goedkoop aardgas door andere landen, zoals de Sovjet-Unie, aldus het CNV. kort geding Inmiddels heeft het Ge meentelijk Energiebedrijf (GEB) in Den Haag besloten DEN HAAG (ANP) - Volgend jaar wil minister Winsemius (Volkshnisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer) een wetsontwerp aan de Ka mer voorleggen waarin ver- gunningen op grond van zes milieuwetten worden samen gevoegd tot één vergunning die de provincie verleent. Die ene vergunning houdt tekening met de milieuaspec ten hinder, luchtverontreini ging en geluidhinder. Voor de waterkwaliteit komtook een geïntegreerde vergunning. De procedure wordt verkort tot zes maanden. Milieugroepen hebben be zwaren geuit tegen de plannen van de minister een kort geding aan te span nen tegen de tuinders in het Westland die een deel van hun gasrekening niet betalen. De Haagse waarnemend wethouder van economische zaken mevrouw A. Van den Berg heeft de directeur van het GEB hiervoor maandag haar fiat gegeven. Het college van burgemeester en wethou ders vindt dat de schade voor het GEB onaanvaardbaar hoog oploopt, vooral omdat niet bekend is hoelang de tuin ders hun actie willen volhou den. Uit protest tegen de hoogte van de aardgasprijs betalen ongeveer duizend tuinders in het Westland en in aanpalende gemeenten sinds mei niet meer dan negentig procent van hun maandelijkse gasre kening. De dwarsliggende tuinders, tien procent van alle tuinders in Nederland, voeren deze actie op verzoek van de drie landbouworganisaties in het Westland. De landelijke organisaties staan niet achter de Zuidhollandse actie. Namens de Westlandse landbouworganisaties ver klaarde S.A. de Vos maandag avond inmiddels een aanzeg ging te hebben ontvangen tot een dagvaarding in kort ge ding. Volgens De Vos zullen de organisaties echter niet in gaan op deze laatste mogelijk heid om een rechterlijke uit spraak te ontlopen. „Integen deel", zo zei hij, „we zijn be reid tot het uiterste te gaan en we nemen dan ook een advo caat in de arm". De Vos zei ook de beweegre denen van het GEB niet te be grijpen, omdat er in het gasle veringscontract een beding opgenomen is dat het GEB het recht geeft om 12,5 procent rente op jaarbasis in rekening te brengen in geval van wan betaling. Dit percentage dekt volgens De Vos de hoge extra kosten waarop het GEB zich beroept. VANDALEN HEBBEN ook dit weekeinde in Nederland weer luchtig huisgehouden. Van de Zeeuwse kust tot en met de Wad deneilanden maar ook meer landinwaarts bezorgden uitzinnige l vechtersbazen de politie handen vol werk. Er vielen opnieuw en kele doden; onder de zwaar gewonden bevinden zich ook enkele Wlitie-mensen. Daarnaast werd door moedwillige vernieling voor tienduizenden guldens schade aangericht. Het komt allemaal door het slechte weer, meent de Alkmaarse Officier van Justitie, mr. Botman. Door de barre zomer valt de va kantie van mensen, die in Nederland zijn gebleven, letterlijk in het •rater. Die mensen gaan zich vervelen, raken gefrustreerd en zet ten het op een drinken. Dan hoeft er maar weinig te gebeuren, al- lus mr. Botman, of de zaak explodeert. Het was hier een „com- "teet gekkenhuis", liet de meldkamer van de rijkspolitie in Alk- haar weten. Nederland kunnen we elkaar vrijdags na afloop van het werk nier niet meer een 'prettig weekend' toewensen maar een 'veilig *eekend'. We zouden natuurlijk ook eens kunnen ophouden met pemiëren over de toenemende agressie in de samenleving en er '"Jaelijk eens iets aan gaan doen. Meer politie, waar mogelijk snelrecht en gevoelige straffen (dat "°®ft niet per se langdurige gevangenisstraf te zijn want daardoor 'S n|emand nog heropgevoed) zullen op korte termijn nodig zijn «n de geweldspiraal in Nederland te doorbreken. Intussen moet ™t kracht het onderzoek worden voortgezet naar de diepere ifzaken van de groeiende agressie in de samenleving. Daarbij su het aanbeveling om niet alleen te proberen de zieleroer- jf®n te doorgronden van degenen, die zich aan geweldpleging Duiten gaan maar ook aandacht te besteden aan de slachtof- e'S van het vandalisme en aan het toch vrij normale verlangen he' allergrootste deel van de bevolking om zich vrij en onge- l °rd over straat te kunnen bewegen en ook bij slecht weer vei- 'n eigen land op vakantie te kunnen gaan. DEN HAAG (ANP) - De samenwerking tussen de Ne derlands Hervormde Kerk en de Gereformeerde Ker ken in Nederland zal sneller verlopen dan tot nu toe was aangenomen. De classicale vergaderingen van de Nederlandse Hervorm de Kerk behandelen al in sep tember zeven voorstellen met het oog op een gecombineerde synodevergadering van de Ne derlandse Hervormde Kerk en de Gereformeerde Kerken over die samenwerking. Bij de Gereformeerden gaat dat aan zienlijk eenvoudiger. De clas ses daarvan hebben de voor stellen thuis gekregen en kun nen er desgewenst op reage ren. De voorstellen voor de sa menwerking beogen geen wij ziging van wat in de respectie ve kerkordes is bepaald, maar geven alleen mogelijkheden aan hiervan af te wijken voor colleges en vergaderingen die een brede interkerkelijke sa menwerking (federatie) heb ben aangegaan of nog zullen aangaan. De voorstellen betreffen een federatieve samenwerking, een regeling voor verkiezing en bevestiging van ambtsdra gers en een voor de gezamen lijke verzorging van „stoffelij ke aangelegenheden". Voorts gaat het om bepalingen voor samenwerking van een Her vormde centrale Gemeente en een Gereformeerde Kerk met wij kkerkeraden. Tenslotte moeten regels worden goedgekeurd voor de behandeling van bezwaren te gen kerkelijke besluiten en re gels die betrekking hebben op samenwerking van kerkelijke vergaderingen boven het ni veau van kerkeraden. Het breed moderamen (al gemeen bestuur) van de Her vormde synode heeft op twee punten grote bezwaren tegen de voorgestelde regeling voor verkiezing van ambtsdragers. Die zou moeten gebeuren door de federatieve Gemeente, dus ook door doop- en geboortele den. Dat vindt het breed mo deramen onaanvaardbaar. Verder wil het breed modera men vasthouden aan een ma ximum-leeftijd voor verkies baarheid. Het Hervormd breed moderamen kan zich ook slecht vinden in de voor gestelde regeling voor samen werking tussen Hervormde Gemeenten en Gereformeerde Kerken. DEDEMSVAART-Op deze gigantische sjoel bak van maar liefst 30 meter lang zal deze week tijdens een feest- week in Dedemsvaart een aanval worden ge opend op het wereldre cord sjoelen. De schij ven hebben een door snede van 15 centimeter en lopen op lagers. Trots poseert de ontwerper van de sjoelbak, de heer W. Meijer, bij zijn ont werp. - FOTO ANP AMSTERDAM (ANP) - Voor de kust is maandagavond een kilometerslange rood-bruine strook gesignaleerd. Het gaat vrijwel zeker om ertsstof dat door een schip op zee is ge loosd. De strook loopt van IJ- muiden tot Katwijk en drijft langzaam richting strand. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie te water in Amsterdam is het stof onge vaarlijk voor mens en milieu. DEN HAAG (ANP) - De subsi dieregeling voor leerling bouwplaatsen krijgt een ver volg tot in elk geval 1 januari 1985. De huidige regeling loopt op 1 augustus af. Volgend jaar komt er waarschijnlijk een andere bijdrageregeling die inschakeling van leerling bouwvakkers bij professionele bouwwerkzaamheden moet bevorderen. Het departement van Volkshuisvesting heeft dit besluit van minister Winse mius maandag bekendge maakt. Winsemius vindt dat de re geling goed werkt. Ze bestaat sinds 1 augustus 1983 en heeft sindsdien twee miljoen gulden gekost. Voor de rest van dit jaar heeft de bewindsman nog eens 1,5 miljoen beschikbaar gesteld. De subsidie is bestemd voor opdrachtgevers in de bouw met uitzondering van de rijks overheid. Zij kunnen aan spraak maken op 1,5 procent van de kosten van nieuw bouwwoningen als ze daar voor leerlingen inzetten. De maximumpremie per woning bedraagt 1.500 gulden. Voor andere gebouwen geldt welis waar ook een premie van 1,5 procent, maar met een maxi mum van 10.000 gulden. Dit is ook van de toepassing op ver bouwingen van kantoren en dergelijke. De officier van justitie bij de Bossche rechtbank heeft twee jaar gevangenisstraf geëist te gen een 18-jarige Turkse in woner van Heusden. De jonge man had in mei op een 26-jari- ge landgenoot geschoten die roddels over zijn 13-jarig zusje zou hebben verteld. Als enige zoon in het gezin zonder vader, vervulde de Turkse jongen de vaderrol en hij voelde zich verplicht de eer van zijn zusje te verdedigen. Het slachtoffer werd in de borst getroffen maar niet ernstig gewond. Een 17-jarig Duits meisje is in de nacht van zaterdag op zon dag verkracht door twee man nen in het Vondelpark in Am sterdam waar zij met twee Duitse vrienden lag te sla- pen.De twee mannen bedreig den de twee Duitse jongens met een mes en beroofden hen van hun geld. Beide verkrach ters wisten te ontkomen. De Haagse politie zegt het af gelopen weekeinde te zijn overspoeld door klachten van toeristen die van hun spullen waren beroofd. Alleen al op zondag meldden zich 25 men sen die hun portefeuilles, handtassen, fototoestellen of autoradio's waren kwijtge raakt. De politie hield zondag morgen vroeg één verdachte aan. De rijkspolitie van Schoorl heeft drie jongemannen uit Zaandijk gearresteerd die worden verdacht van de ern stige mishandeling van de 20- jarige Edwin Tesselaar uit Warmenhuizen. De mishande ling voltrok zich in dit week end bij een bar in het centrum van Schoorl. Het slachtoffer liep ernstig hersenletsel op en ligt nog steeds buiten bewust zijn in het ziekenhuis in Alk- In een woning aan de Graafse- weg in Nijmegen is het stoffe lijk overschot gevonden van een 22-jarige man die vermoe delijk is overleden aan een overdosis heroïne. Het slacht offer werd zondagmiddag ge vonden door een arts. In de lagere school De Wagen- weide bij het Utrechtse woon wagenkamp aan de Huppel- dijk is het afgelopen weekein de een grote ravage aange richt. De totale schade wordt geschat op een half miljoen gulden. De kampbewoners gaan ervan uit dat mensen uit hun midden verantwoordelijk zijn voor de slooppartij in de school. De politie heeft nog geen duidelijke sporen die in die richting wijzen. (ADVERTENTIE) ...MET DE KLEUREN UIT HET GELE DOOSJE INLICHTINGEN: VVV-ROTTERDAM, TEL. 010-136000 A J V7 Lief vakantiedagboek (11), De warmte en de Olympische Spelen beginnen hun tol te eisen, beste dagboeklezers. Jo ris Drietonner ligt in zijn tent uit de slapen van zijn nachten in L.A. en George, de Anders Zo Lollige Amsterdammer loopt zeer chagrijnig rond. De stemming is een beetje ge prikkeld. De relatie tussen Vierkante Josefine en Camem- Bert lijkt nu duurzaam ont wricht. Zoals u weet sliepen ze al in aparte tenten, maar nu heeft Bert zijn tent helemaal naar de andere hoek verplaatst. Josefine verscheen in de was serette met een blauw oog en een pleister op de neus. Va kantiegeweld, dacht iedereen. De kranten staan er vol van. Had Camem-Bert haar ge- tracteerd op een 'onvrijwillige aanraking'? Nee, de Vierkante had de halve nacht naar de Spelen gekeken. Door het boksen op de buis was ze nogal baldadig geworden. Ze wilde naar buiten om 'de eerste de beste lamzak op zijn bek te slaan'. Daarbij viel ze over een scheerlijn en kwam ze met haar hoofd terecht in de em mer die Bert naast zijn tent gezet had. Hij bleek de emmer te gebruiken voor de kleine boodschap. Josefine was ra zend en eiste dat Camem-Bert uit haar 'geur-veld' zou ver- dwij nen. Na vele telefoontjes hadden we nog steeds de nieuwe werk kring van Flip de Wijs niet ge vonden. Zijn Meerleer-werk gemeenschap stond niet in de gids. Bestond-ie eigenlijk wel? Dijkstra riep luid en duidelijk dat hij genoeg had van die Olympische Poppenkast: „Ze lopen mijn caravan maar in en uit om naar de tv te zien". Toen toonde kleinzoon Dickie opnieuw zijn genialiteit. Uit zijn eigengemaakte com puter toverde hij alle Olympi sche uitslagen. Ja, allemaal! Dus ook die van volgende week! „Nu kunnen jullie van nacht weer gewoon naar bed", zei hij glunderend. MERIJN ROTTERDAM (ANP) - Diergaarde Blijdorp in Rotterdam verwacht vanmorgen de 100.000 ste kraambezoeker van het in juni geboren olifante jong Bernhardine. Vorige week meldde Blijdorp al dat de geboor te van het nu ongeveer een meter hoge olifantje een record aantal belang stellenden trok. Vergele ken met vorig jaar is het aantal bezoekers in de maanden juni en juli aan de Rotterdamse dier gaarde zelfs verdubbeld tot een half miljoen. Bernhardine - zo ge noemd in verband met het werk dat prins Bern- hard tijdens zijn voorzit terschap van het Wereld Natuurfonds heeft ge daan voor olifanten - is de eerste olifant die is ge boren in een dierentuin. Ook de vader en de moe der van het dier zijn in gevangenschap geboren en dat is volgens Blijdorp een wereldprimeur. SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft gistermiddag meegedeeld dat de nieuwe Ne derlandse chartermaatschap pij Air Holland van John Block toch meer gebruik mag maken van Schiphol dan in de oorspronkelijke vergunning was bepaald. Dit besluit volgt op een beslissing van de Raad van State, eind vorig jaar, dat Air Holland wel van Schiphol zou mogen vliegen. Air Holland mag nu alle vluchten van Schiphol met vliegtuigen van het type Boeing 727 die de maatschap pij wil gaan gebruiken uitvoe ren naar bestemmingen die niet rechtstreeks vanaf Zes tienhoven kunnen worden aangedaan. Verder mag Air Holland Schiphol gebruiken als begin- en eindpunten van vluchten die wel rechtstreeks vanaf een regionaal vliegveld kunnen worden bereikt. Dit aantal vluchten mag echter niet hoger zijn dan twintig procent van alle vluchten die Air Holland per jaar uitvoert. John Block toonde zich maandagmiddag uiterst te vreden met de wijzigingen die minister Smit-Kroes in de vergunning van Air Holland heeft aangebracht. Rond 1 april van het volgend jaar hoopt Air Holland de eerste commerciële vlucht te kunnen gaan maken. Tegen de zin van Block be sloot minister Smit-Kroes vo rig jaar in de vergunning aan Air Holland dat alleen mocht worden gevlogen vanaf Zes tienhoven en Beek en met vanaf Schiphol. Block ging in beroep bij de Raad van State, die medio de cember vorig jaar besliste dat Air Holland wel van Schiphol mocht gaan vliegen, maar dan alleen voor vluchten naar Las Palmas en Tel Aviv omdat de ze bestemmingen met Boeing 727-vliegtuigen niet recht streeks van Zestienhoven of Beek kunnen worden aange daan. Voor een Boeing 727 met een maximaal startgewicht zijn de banen van deze vlieg velden te kort, zodat op de routes naar verdergelegen be stemmingen die Air Holland wil gaan aandoen tussenlan dingen zouden moeten worden gemaakt. De KLM, Martinair en Transavia gingen bij de Raad van State in verweer tegen de vergunning van de minister aan Air Holland. Deze maat schappijen waren van mening dat de Nederlandse vliegva- kantiemarkt, die zoals het er nu uit ziet, vorig jaar het diep tepunt bereikte, al in ruim voldoende mate werd bediend door de bestaande maatschap pijen. De Raad van State moet het beroep van deze drie nog behandelen. Ook de vakbonden protes teerden vorig jaar fel tegen het verlenen van de vergun ning aan Air Holland. Zij vreesden dat de komst van een nieuwe maatschappij de werkgelegenheid bij de be staande maatschappijen, met name toen bij Transavia, zou kunnen aantasten. De komende maanden zal Air Holland twee vliegtuigen van het type Boeing 727, drie- motorige straalvliegtuigen voor de middellange afstand, aanschaffen. Deze worden be trokken van een gebruiker, die Block nog niet met name wilde noemen. Deze vliegtuigen vol doen in 1985 echter niet meer aan de dan geldende geluids normen van de rijksoverheid. Block verklaarde echter tijdig voor vervanging te zullen zor gen. Welke vliegtuigen hij dan zal aanschaffen wilde hij nog niet meedelen. Air Holland wordt gefinan cierd met volledig Nederlands kapitaal. Het hoofdkantoor van zijn bedrijf wil Block voorlopig vestigen op Schip hol. Kantoren komen er op Zestienhoven en Beek.

de Stem | 1984 | | pagina 3