Amerika snijdt zich met nieuwe staal-oorlog in eigen vingers Chinese muur hard aan herstel toe Tijdens mijn vakantie past de Rabobank op mijn spulletjes. lebobanh Q Vaticaan voert harde strijd tegen bevrijdingstheologen in Zuid-Amerika WAAROk Boeren leveren oorspronkelijke stenen in REAGAN OVERWEEGT BEFERKING INVOER WEST-EUROPA $0" Veilig weeke DINSDAG 31 JUL11984 ACHTERGROND PAGINA? Vakmensen in Vakantiewensen. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, PAPIER' VOOR UW PEN Loon naar werken IeEI!5sT PAPIER* VOOR UW PEN MET STEUN VAN REGIEMS EN GROOTGRONDBEZITTERS DINSDAG 31 JULI 19f Kabinet wil milieuwetten s samenvoegen DE STEM CO T5 Door Pieter-Jan Dekkers HOE snel goede voorne mens kunnen omslaan in boze bedoelingen blijkt wel weer uit het Amerikaanse plan de import van staal uit de Europese Gemeenschap opnieuw aan banden te leggen. Als president Reagan gehoor geeft aan de oproep van de Ameri kaanse commissie voor internationale handel (ITC) om de staalimport uit de EG te beperken, breekt de zoveelste staal-oorlog uit tussen beide westerse machts blokken. President Reagan onder schreef op de onlangs gehou den economische top van de zeven grote westerse indus trielanden in Londen dat protectie het slechtste middel is om de ingezakte wereld handel weer op gang te bren gen. Maar nauwelijks weer thuis lijkt de Amerikaanse president wel oren te hebben naar de klacht van de ITC, dat West-Europa weer goed koop staal dumpt op de Ame rikaanse markt. Dat wekt overigens, met de presidents verkiezingen voor de deur, nauwelijks enige verwonde ring. Toen de Verenigde Staten en de Gemeenschap eind ok tober 1982 een staal-akkoord sloten, dat een eind maakte aan de eerste staal-oorlog, was het in feite West-Europa REAGAN kostenstijging dat voor Washington in het stof kroop. Overeengekomen werd dat de import van Westeuropees staal in de VS met gemiddeld 3 tot 21 pro cent zou worden beperkt. Amerika zag in ruil daarvoor af van het voornemen dat staal ook nog eens extra te belasten met invoerheffin gen. Een grote overwinning dus voor de Amerikaanse staal producenten, die over der mate verouderde productie middelen beschikken, dat hun staal onmogelijk in prijs met dat uit de Gemeenschap kan concurreren. Op het mo ment van het akkoord be droeg het aandeel van West europees staal op de Ameri kaanse staalmarkt overigens amper 6 procent. Dat West-Europa toen zo snel door de knieën ging kwam ook door het dreigen van Washington met een landbouw-oorlog. Ook een oneigenlijk strijdmiddel, want Amerika voert naar de Gemeenschap nog altijd voor ruim 30 miljard dollar méér landbouwprodukten uit dan het uit West- Europa impor teert. De EG-landen hebben zich, ondanks fel verzet van de eigen staalproducenten en - foto archief de stem vooral van werknemers van inkrimpende staalfabrieken, steeds nauwgezet aan dat staal-akkoord gehouden. Er is dan ook geen sprake van dat sommige EG-landen bui ten de afgesproken hoeveel heden toch weer goedkoop staal op de Amerikaanse markt dumpen. Sinds het ak koord in 1982 is de uitvoer van Westeuropees staal naar de VS zelfs met ruim 26 pro cent verminderd, zegt de Europese Commmissie. Maar de ITC houdt vast aan het standpunt dat de Amerikaanse staalindustrie enorme schade lijdt door de import van goedkoop Euro pees staal. Er is wat deze commissie betreft in twee jaar tijd niets veranderd. De commissie adviseert Reagan voor afzonderlijke groepen staalproducten de invoer verder te beperken, andere staalproducten moe ten aan extra heffingen wor den onderworpen. De ITC gelooft dat deze protectionistische maatrege len de Amerikaanse staalin dustrie in vijf jaar tijd ge noeg financiële middelen verschaft om de staalfabrie ken te moderniseren, zodat ze daarna met het buitenlands staal kunnen concurreren. Een dergelijke importbeper king zou bovendien verlies van arbeidsplaatsen kunnen voorkomen. De comissie is echter niet eensgezind over het advies aan de president. En dat ligt voor de hand. Want binnen het Amerikaanse bedrijfsle ven wordt hierover zeer ver schillend gedacht. Met name de auto-industrie profiteert van het redelijk goedkope Europese staal. Extra invoer beperkingen en -heffingen zouden veel schade aanrich ten onder de autoproducen ten en machinefabrieken. In deze bedrijfstakken werken dertig keer zoveel arbeiders als in de Ameri kaanse staalindustrie. Be perkende maatregelen zoals de ITC nu voorstelt zouden in de staalindustrie hooguit 10.000 extra banen scheppen. Maar die zouden wel het astronomische bedrag van minstens een miljoen dollar per baan kosten. Gaat Reagan toch met de ITC akkoord dan stijgen de staalprijzen in de VS met minstens 100 dollar per ton. Bij een geschat totaalver- bruik van 100 miljoen ton tot 1986 betekent dat een kosten stijging van minstens 10 mil jarddollar. Dat betekent niet alleen dat de prijzen voor de Ame rikaanse consument fors moeten worden verhoogd (met alle gevaren voor de af zet in eigen land en de invoer van bijvoorbeeld goedkope Japanse en Europese auto's), het tast ook de toch al niet riante concurrentiepositie van de auto- en machine-in dustrie met het buitenland aan. Door het dure Ameri kaanse staal zijn de produc tiekosten van een Ameri kaanse auto nu al minstens 300 dollar hoger dan die van de buitenlandse concurren ten. Het netto-resultaat van nieuwe beperkingen zou gro tere schade aanrichten dan het bestaande akkoord met de EG uitvoeren. Bovendien moet in Amerika ook maar eens het besef doordringen, dat door bescherming van verouderde productie niet de oorzaken van de kwaal maar slechts de symptomen wor den bestreden. Er rest de staalindustrie dan ook niets anders dan de Westeuropese weg te bewan delen: een geleidelijke ver mindering van de staalpro- ductie, gekoppeld aan mo dernisering van de overblij vende fabrieken. Door de staalproducenten in de wat ten te leggen lost men de pro blemen niet op. Een dergelijke bescher mende maatregel zou boven dien het gevaar van Westeu ropese tegenacties in houden. De Europese staalproducen ten hebben daar dit weekein de al voor gewaarschuwd. Daarom doet Reagan er goed aan het advies van de ITC naast zich neer te leggen, verkiezingen of geen verkie zingen. ADVERTENTIE Niemand raakt zijn waarde- Éf®. volle spulletjes graag kwijt, nietwaar? Nu was ik laatst bij de Rabobank om er een aantal vakantiezaken te regelen, zoals de reis zelf, een reis verzekering, buitenlands geld, reischeques enz. Toen maakten ze me er op attent, dat ik waardevolle zaken bi) her. in bewaring kon geven. Veilig achter slot en grendel. Prima service van de Rabobank. Altijd in de buurt, snel aan de beurt. -NT Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17,00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; J 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantqoruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend S 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911.) Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447, NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. lof De laatste weken komen ook in deze krant berichten voor over de zuigkracht van het bedrijfsleven op gespeciali seerde medewerkers bij de (rijks)overheid. Dit zou moeten leiden tot een stelsel van tijdelijke toeslagen op de salarissen van deze rela tief schaarse medewerkers. Hierdoor zal de rijksover heid, welke als gevolg van vooral de hoge aflossingsbe dragen en rentelasten de eerstkomende tien jaar nog flink moet bezuinigen op ambtenarensalarissen en uitkeringen, weer spoedig worden geconfronteerd met de druk van allerlei groepen ambtenaren. Het resultaat laat zich ge makkelijk voorspellen. Zon der volledig te kunnen zijn wil ik toch een paar opmer kingen maken. Dat de gro- te(re) bedrijven in een tijd van economische teruggang meer belastingdeskundigen nodig hebben is duidelijk. Maar na enige tijd is echt wel in deze behoefte voor zien. In de afgelopen jaren is het aantal vacatures in de administratieve automatise ring vrij snel gedaald. Dit zal zeker zijn invloed heb ben op het salarisniveau bi- nen de automatiserings branche en het wisselen van functies. De beloningsstruc tuur en de personeelsproble- matiek zal binnen een jaar of vijf niet veel afwijken van andere branches. Verder zijn er binnen de rijksoverheid ernstige pro blemen met een aantal grote automatiseringsprojecten, maar die zijn meer van or ganisatorische aard. Op de markt van (register) ac countants doen zich ook wat problemen voor. Aan de ene kant worden ook accoun tantskantoren geconfron teerd met onbetaalde reke ningen en een teruglopende omzet en aan de andere kant treden accountants de laat ste jaren - gelukkig - eerder uit de maatschap. Voor het eerst sinds enige jaren ne men de accountantskanto ren en -diensten weer meer assistenten aan. En ook de vraag naar ervaren accoun tants neemt begrijpelijker wijze weer toe. Binnen de krijgsmacht is ook wat meer verloop dan in het verleden, hoewel verge lijkingen moeilijk te maken zijn. De krijgsmacht als be drijf neemt nu eenmaal meer mensen aan die deze baan als een onderdeel van een min of meer geplande carrière zien. En daarin past ook de overstap naar een burgerbaan. Andersom ge beurt trouwens ook, zeker ook als we kijken naar het grote aantal burgerfuncties binnen de krijgsmacht. Het verhaal van dr. Vliegers maakt op het eerste gezicht een wat vreemde indruk. Men mag toch zeker van de ze wetenschapper verwach ten dat hij voor én tijdens de sollicitatie de voor- en nade len van de hoogleraarsbaan zorgvuldig heeft afgewogen. Dat er binnen het weten schappelijk onderwijs reor ganisaties en bezuinigingen plaatsvinden is in grote lij nen juist. Dat gebeurt overi gens bij Philips ook en met uitstekende resultaten. De Nederlandse hoogleraar heeft bovendien, onder meer vergeleken met zijn buiten landse collega's, een goed in komen. En uiteraard gaat het niet om de waardering van dit inkomen alleen. Ik vermoed dat er weinig ba nen zijn die aan mensen zo veel mogelijkheden geven creatief bezig te zijn en indi viduele prestaties te leveren dan die bij het wetenschap pelijk onderwijs. Ofschoon ik me heel goed kan voor stellen dat dr. Vliegers - en zelfs achteraf - bij Philips wil blijven werken. Teteringen A. Beek RA, hoogleraar bestuurlijke in formatieverzorging aan de KMA fes- Door onze redactie buitenland DE Braziliaanse rooms- katholieke bisschoppen geven openlijk steun aan de Latijnsameri- kaanse bevrijdingstheo logen, die het mikpunt zijn geworden van con servatieve leiders in de Kerk. Deze week sprong de algemeen secretaris van de Braziliaanse bis schoppenconferentie bisschop Luciano Men- des op de bres voor de be vrij dingstheologen. In een reactie op de uitla tingen van de Braziliaanse Curiekardinaal Angelo Rossi, dat het Vaticaan in septem ber met een veroordeling van bepaalde stromingen in de bevrijdingstheologie zal ko men, zei mgr. Mendes dat de bevrijdingstheologie de vin ger legt op de zwerende wond van Latijns-Amerika: „De institutionele en structurele onrechtvaardigheid". In dit opzicht is volgens Mendes de bevrijdingstheo logie niet te herzien, „omdat er geen broederschap moge lijk is zonder herstel van de rechtvaardigheid". Mendes wees er verder op, dat de echte bevrijdingstheo logie niet mag worden ver ward met de theologie van de klassenstrijd en nog minder met de gewelddadige klas senstrijd. Zij die dat wel doen, zijn „radicale, vooral rechtse krachten", aldus mgr. Mendes. De bevrijdingstheologie die volgens vooruitstrevende kringen in de Rooms-Katho- lieke Kerk 'een teken van hoop' is, werd deze week op nieuw door kardinaal Rossi veroordeeld, omdat ze kan leiden tot een onafhankelijke volkskerk. Het is volgens hem de taak van de Kerk te waarschuwen voor bevrij dingstheologen „die erin ge slaagd zijn de mentaliteit van toekomstige priesters te vergiftigen". De bezorgdheid van het Vaticaan heeft er volgens het Italiaanse tijdschrift Pano rama al toe geleid, dat de af gelopen twee jaar vijftig bis schoppen en vooruitstreven de theologen in Brazilië zijn vervangen of op een zijspoor gezet. Dit blad voorspelt dat het pontificaat van Johannes Paulus II vooral geschiedenis gaat maken om zijn harde strijd tegen de vooruitstre vende Latijnsamerikaanse Kerk en de bevrijdingstheo logie. Volgens het artikel in Pa norama, dat in de Brazi liaanse pers veel aandacht heeft gekregen, staat het of fensief tegen de bevrijdings theologie in Latijns-Amerika onder leiding van de Colum- biaanse kardinaal Alfonso Lopez Trujillo, die van de paus 'volledige volmachten' zou hebben gekregen. Verder worden als leiders in de campagne tegen de be vrijdingstheologie genoemd de Duitse kardinaals Joseph Höffner en Joseph Ratzinger. In Brazilië zouden vooral bisschop Jos'e Freire Falcao van Teresina, hulpbisschop Jos'e Boaventura Kloppen burg van Sao Salvador da Bahia en hulpbisschop Karl Josef Romer van Rio de Ja- Ratzinger: campagne tegen bevrijdingstheo logie. - foto archief de stem neiro op een veroordeling van de bevrijdingstheologie aansturen. Hoewel de meerderheid van de driehonderd Brazi- laanse bisschoppen als voor uitstrevend wordt gekarak teriseerd is er de afgelopen weken nauwelijks gerea geerd op de beschuldigingen tegen de bevrijdingstheologie en de volkskerk. Kardinaal Paulo Evaristo Arns zei niet openlijk te willen reageren, zolang het officiële document van het Vaticaan niet bekend is gemaakt. Zijn naaste medewerker, hulpbisschop Angelico Ber nardino, verbrak echter het stilzwijgen door te verklaren dat sinds het ontstaan van het christendom nog geen en kele theologie erin is ge slaagd het Godsmysterie uit puttend in wetenschappe lijke formuleringen te be handelen. Mgr. Bernardino meent dat de bevrijdings theologie daartoe misschien wel bij machte is, ook al is die in Latijns-Amerika rtog slechts 'in een proces van verwerking'. Bernardino zegt verder dat „de bevrijdingstheologie een kind is dat de eerste stappèn zet om de boodschap van het Evangelie aan te laten slui ten op onze realiteit van dra matische ellende". Het geschut dat tegen de bevrijdingstheologie in stel ling wordt gebracht is niet alleen afkomstig van behou dende kerkleiders. Ook de Braziliaanse grootgrondbe zitters zijn in actie gekomen. Nadat eerst de grootgrondbe zitters in het centrum van het land waren begonnen de bezetting van kerkelijke gronden te steunen, zijn nu ook hun collega's van de rijke landbouwgronden te Sao Pa olo in actie gekomen tegen 'de vooruitstrevende Kerk en haar pastorale grondcom- missie'. Deze jutten volgens de grootgrondbezitters de arbei ders op tot stakingen en be zetting van hun gronden en verzetten zich ertegen, dat de sociale problemen in harmo nie worden opgelost. De grootgrondbezitters van Sao Paulo zullen er bij het Vati caan op aandringen, dat de leden van de pastorale grondcommissie worden ver vangen. Door Anja Verbiest PEKING - De Chinese Muur bij Badaling, ten noorden van Peking, wordt hersteld met de oorspronkelij ke stenen. Dat is in ieder geval de bedoeling van de plaat selijke autoriteiten. Boe ren in de omgeving van Badaling is gevraagd al le stenen en brokken puin die in de jaren sinds de Culturele Revo lutie (1966-1976) voor de bouw van huizen, schu ren en stallen zijn ge bruikt terug te brengen. Nog onlangs meldde het avondblad van Peking dat de Grote Muur aan het verpul veren is. Maar zestien pro cent van de ongeveer 6000 meter lange muur zou nog in redelijke staat verkeren. Meer dan tweederde van het enige bouwwerk op aarde dat vanaf de maan te zien is, is vervallen tot hopen puin. Hier en daar is de muur zelfs helemaal niet meer te onder scheiden. Het stuk muur ten noorden van Peking, nog steeds het enige deel dat door toeristen bezocht mag worden, is feite lijk het enige 'gave' gedeelte dat van de oorspronkelijke 6000 kilometer is overgeble ven. Gaaf is eigenlijk niet eens het goede woord, want ook dit stuk muur is hard aan een opknapbeurt toe. Dat vonden ook de vier dagbladen van Peking. Van daar dat zij een grootscheep se actie zijn begonnen om restauratie van de muur in het berggebied ten noorden van de hoofdstad mogelijk te maken. In het kader van de actie werd ook een verzoek gericht tot de boeren om de oorspronkelijke stenen terug te brengen. In ruil daarvoor kunnen zij van de plaatselij ke autoriteiten gratis ander bouwmateriaal krijgen. wanneer zij zelf financieel niet in staat blijken andere stenen te kopen. Met de bouw van de Grote Muur werd, volgens de wes terse jaartelling, honderden jaren voor Christus begon nen. Aanvankelijk werden her en der immense verdedi- gingswallen gebouwd om de barbaren uit het noorden uit de beschaafde Chinese we reld te weren. Onder Shi Huang Di, de eerste keizer van de Ch'in-dynastie (onge veer 200 voor Chr.), werden de stukken muur 'aaneenge smeed' tot een verdedigings linie van 6000 kilometer. Een linie met 30.000 torens, zich uitstrekkend van Shanhai - Guan in het zuiden, via het gebied ten noorden van Pe king door de provincie Shanshi naar de Gele Rivier om uiteindelijk te eindigen ten westen van Suzhou, aan de grens met de Gobi-woes- tijn. Bij de gevechten tussen de elkaar opvolgende dynas tieën heeft de Grote Muur in de loop der eeuwen heel wat geleden. Ze bleek geen on neembare veste. Zowel de Mongoolse overheerser Djen- giz Khan (in 1215) als de Mantsjoelegers (in 1644) bra ken door de verdedigingsli nie heen. En, zoals gezegd, ook tijdens de Culturele Re volutie had de muur heel wat te lijden. Rond het stuk muur dat nu gerestaureerd wordt, is de afgelopen jaren een goed flo rerende toeristen-industrie ontstaan. Je vindt daar, ruim een uur met de bus vanaf Pe king, tal van souvenirwin keltjes met de meest uiteen lopende artikelen, van minne replica's van het stuk muur tot mooie boeddha-beeldjes van bijvoorbeeld jade. Er zijn diverse gelegenheden waar de dorstige kelen na de klim over de steile muur gesmeerd kunnen worden. En je kan aan de voet van de muur zelfs een rit op een kameel maken. Bij Badaling, ten noorden van Peking, ligt het en'@ stuk van de Chinese muur dat door toeristen bezoc mag worden. - foto archief de stem BOTTERDAM (ANP) - „H voorval met onze cruise-bo was zo onwezenlijk. Als je a. schipbreuk denkt, kom< beelden van angst en panic bij Je °P- Maar dat hebben w piet meegemaakt. We hebbc zelfs eerst rustig ons kop. goffie opgedronken toen boorden het schip lekgeslage was". Nog steeds een beetje on daan over de plotselinge g< beurtenissen van de afgelope dagen is de heer W. Boende uit Rhoon over het ongele met de cruise-boot Columbi in Cadiz. Hij is een van de i Nederlandse passagiers va UTRECHT DEN vindt verhoging va kleinverbruikers met regering van plan is, De overheid dient er steeds meer mensen niet om hun woonlasten te be ten een groot deel vorme) centrale. Bovendien vindt het CNt het een „uiterst vreemde zaak dat bij levering van Neder lands gas aan het buitenlanc (bijvoorbeeld aan België) ui concurrentie-overwegingen wel aanzienlijk lagere prijzei mogelijk zijn dan in eigei land. Het zou volgens het CNT daarom logischer zijn wan neer de regering de koppelinj van de prijs van het gas voo de binnenlandse markt aai die van de -duurdere- huis brandolie loslaat. Ook de gas prijs in Nederland dient t( worden bepaald door de aard gasmarkt die is ontstaan doo de grotere gasvondsten en he I aanbod van goedkoop aardga door andere landen, zoals d< Sowjet-Unie, aldus het CNV. kort geding Inmiddels heeft het Ge meentelij k Energiebedrij (GEB) in Den Haag besloter DEN HAAG (ANP) - Volgen, i jaar wil minister Winsemiu (Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer een wetsontwerp aan de Ka mer voorleggen waarin ver gunningen op grond van ze milieuwetten worden samen gevoegd tot één vergunnin die de provincie verleent. Die ene vergunning houd rekening met de milieuaspec ten hinder, luchtverontreini ging en geluidhinder. Voor d waterkwaliteit komtook eei geïntegreerde vergunning. De procedure wordt verkor tot zes maanden. Milieugroepen hebben be zwaren geuit tegen de plannei van de minister VANDALEN HEBBEN ook d duchtig huisgehouden. Van de denel landen maar ook meer I vechtersbazen de politie hand' kele doden; onder de zwaar g« politie-mensen. Daarnaast wer tienduizenden guldens schade Het komt allemaal door het Officier van Justitie, mr. Botme kantie van mensen, die in Nedf water. Die mensen gaan zich v ten het op een drinken. Dan ho dus mr. Botman, of de zaak e; pleet gekkenhuis", liet de me maar weten De slechte zomer zal zeker van opeengehoopte jeugdige vakantiegeweld die Nederland daarmee niet afdoende verklac S|a is in Nederland reeds lang spon op zondag en een av< 'adere maandag, het hele jaar achten over massale vechtpar van voetbalfanaten, berovinge e|gendommen. Van dat al ge weid is het vakantiegeweld een In Nederland kunnen we elk< deter niet meer een 'prettig we weekend'. We zouden natuurli premieren over de toenemend eindelijk eens iets aan gaan do Heer politie, waar mogelijk s oeft niet per se langdurige ge s niemand nog heropgevoed) Pni de geweldspiraal in Nederl riiet kracht het onderzoek wc to 3aken van de groeiende ar erdient het aanbeveling om n ie K'te doorgronden van dec buiten gaan maar ook aand to e3n het vandalisme en aa an het allergrootste deel van 'oord over straat te kunnen bi 9 in eigen land op vakantie te

de Stem | 1984 | | pagina 2