iting VV Hulsterloo spaart speelveld Expositie over bevrijding Axel IING BEZWAARSCHRIFT CD A-HULST AAN GS: Reusachtige aardappelplant Excursie naar Saeftinghe Bertha 192 algemeen kampioene jartijen lENllUJN DINSDAG 31 JUL11984 VAN ZEELAND s't er soms uitziet. valt er met epi- dankzij moderne leesten er weinig d met epilepsie in rmoedt; ze lopen n we aan onze bet zo gek als 't er Is u Sire belt, >f de bon opstuurt. Schietingen 'MANSHOOG, DAT IS BUITENGEWOON' 'JEUGD LATEN ZIEN WAT EEN ROTTIJD HET GEWEEST IS' FOKVEEKEURINGEN KLOOSTERZANDE Plaatselijk nieuws Axel Boschkapelle Heikant Hengstdijk Kloosterzande Lamswaarde Ossenisse A12 15 - Middelburg 1-38363 kg-oordrecht ARLEM MIDDELBURG AM VE ENE ND A Al T22 PAGINA ZEELAND 2 V iet er som* even uitziet. uiscn wat voor u van toop.iN.sinj: is I in postzegels sturen aan [slaan 19, 3585 GD Utrecht f de Stichting Idcelc Reclame SIREj ikje benutten ntie wordt in een groter het belangrijkste woord. immer in de advertentie op makkelijk en snel ANT HET BEDRAG AFLEZEN dat van brieven onder nummer \ls contante betaling kunt u een we girokaart (dus géén giro- ot igt u een acceptgirokaart ministratiekosten in rekening lagblad De Stem, Postbus 3229, ksadvertenties. ge overslaan, vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW 5,10 6,00 8,50 10,20 11,90 13,60 efoon: Zieke nli uisplan verslechtering' BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 16 schutters: hoge vogel: R, Verschoten; eerste zij vogel: J. Verschoten, beiden Kloosterzande; tweede zij vogel: B. Visser; grootste aantal (6): J. Visser, beiden Vogel waarde. BOSCHKAPELLE - Zaal J. van Schaick, 23 schutters: eerste hoge vogel: A. de Waal, Kloosterzande; tweede hoge vogel: P. Boeter, Vo gelwaarde; eerste zijvogel: F. Ver- durmen, Graauw; tweede zij vogel: p, Boogaert, Wychen; grootste aantal (7): P. de Koster, St.-Jan steen. HULST - OZO-velden, 79 scnut- ters: Wip 1: hoge vogel: J. Dobbe laar, Boschkapelle; eerste zij vogel: J. de Bin, De ïGinge; tweede zij vo gel: C. de Cauwer, Hulst; grootste aantal (5): A. Leeraert, Graauw. Wip 2: hoge vogel: A. de Vos, Hei kant; eerste zijvdgèl: C. van Gas sen, Hulst; tweede zijvogel: A. Verschoten, Kloosterzande; groot ste aantal (6)mevrouw de Koster, St.-Jansteen. HULST - Zaal De Kroon, 45 schut ters: Wip 1: hoge en beide zij vo gels: mevrouw Dobbelaar, Bosch kapelle; grootste aantal (7): me vrouw Koemans, Terneuzen en F. de Bin, De Klinge. Wip 2: hoge vo gel: J. Dieleman, Zelzate; eerste zij vogel: A. Verdurmen, Graauw; tweede zij vogel: J. Verstiggel, Hulst; grootste aantal (6): F. van Swaal en A. de Nijs, Hulst. KLOOSTERZANDE Bejaarden- schieting, zaal De Hoogaars, 35 schutters: hoge vogel: P. D'Hondfj" Kloosterzande; eerste zij vogel: R. de Waal, Boschkapelle; tweede zij- vogel: M. de Kint, Stekene; groot ste aantal (5)P. van Hemortel en P. van Waesberge, beidén St-Jan steen en D. de Guytenaer, Groe nendijk. OSSENISSE - Zaal De Herberg, 63 schutters: Wip 1: hoge vogel: P. Maas, Kloosterzande; eerste zij vo gel: L. Erpelink, Boschkapelle; tweede zij vogel: J. van Damme, Noordstraat. Wip 2: hoge vogel: E. Warrens, Kloosterzande; eerste zij vogel: J. de Meyer; tweede zij vo gel: F. Valckx, beiden Ossenisse. Wip 3: hoge vogel: A. Verhoeven, Kloosterzande; eerste zij vogel: J. de Waal, Koewacht; tweede zijvo gel: J. de Waal, Walsoorden. OSSENISSE - Verenigingsgebouw, 80 schutters: Wip 1: hoge vogel: E. de Maat; eerste zij vogel: J. Ver voort, beiden Ossenisse; tweede zij vogel: Th. Asselman, Klooster zande. Wip 2: hoge vogel: H. Schoonvliet, Hellegat; eerste zij vo gel: E. de Maat; tweede zij vogel: E. de Kort, beiden Ossenisse. Wip 3: hoge vogel: A. Verhoeven, Kloos terzande; eerste zij vogel: J. de Waal, Ossenisse; tweede zij vogel: P. Kooker, Hellegat. OSSENISSE - Zaal De Herberg, 29 èchutters: hoge vogel en grootste aantal (5)mevrouw Röttier, Ossë- nisse; beide zij vogels: B. Neve, Groenendijk. PAAL - Zaal P. Verras, 47 schut ters: Wip 1: hoge vogel: R. Roels, Graauw; eerste zij vogel: W. Sor- ber, Paal; tweede zij vogel: Th. Olieslager, Hulst; grootste aantal: G. de Bakker, Graauw. Wip 2: hoge vogel: E. Scheerders, Hulst; eerste zij vogel: A. Roels, Graauw; tweede zij vogel: A. Leeraert, Graauw; grootste aantal (6): Th. van Goe- them, Lamswaarde. ZUIDDORPE - Zaal M. de Cock, 2b schutters: hoge vogel: H. D'Hondt; eerste zijvogel: J. de Waal; tweede zijvogel: F. de Blok; grootste aan tal (5)M. de Cock, allen Zuiddoroe. Zoals bekend houdt dat onder meer in de bouw van een nieuw ziekenhuis in Terneu zen en sluiting van dat in Hulst. Dat Hulst er een polikliniek voor terug krijgt, vindt het CDA een „zoethoudertje om de gemoederen te sussen en ons inziens een doodgeboren kind". Niet alleen de omvor ming tot polikliniek, maar ook de stelling van gedeputeerde Don, dat verplicht gebruik moet worden gemaakt van het Terneuzens ziekenhuis en niet van Belgische ziekenhuizen, brengt het voorzieningenni veau volgens het CDA op een veel lager peil. Uitbreiding van het aantal specialismen in Terneuzen ziet men nog niet gebeuren. Degradatie Het CDA meent dat sluiting van het Hulster ziekenhuis een degradatie betekent voor Van een onzer verslaggevers HULST - Het CDA-Hulst meent dat de Zeeuwsvlaamse ziekenhuisplannen voor Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen juist een duidelijke verslechtering betekenen van de gezondheids zorg in plaats van de door GS beweerde verbe tering. De Christen Democraten komen tot die conclusie in een bezwaarschrift aan GS tegen de zogeheten herzie ning regio-advies ziekenhuissituatie Zeeland. Huist, in alle facetten van de samenleving. Een degradatie die zeer diep zal ingrijpen in het maatschappelijk, sociaal en economisch functioneren. Sluiting van Hulst, zo stelt men, heeft ook zeer negatieve gevolgen voor de samenwer king van de professionele wer kers, „en de gevolgen voor zie ken en gewonden in tijd en geld uitgedrukt liggen voor het oprapen". Men denkt aan de uitwisseling van gegevens van patiënten die worden op genomen en ontslagen, tussen directie, hoofden van afdelin gen en verpleegkundigen. „De in het verleden opgebouwde relaties met maatschappelijk werkers zullen verloren gaan. Wat kan er nog terecht komen van de verzorgende taak van pastores uit onze regio voor zieken die bij sluiting van het St. Liduinaziekenhuis in Ter neuzen moeten worden opge nomen. Het moge u duidelijk zijn dat wij, wat in onze regio in de loop van vele jaren is op gebouwd, niet zomaar prijs zullen geven". Reiskosten In het bezwaarschrift somt het CDA ook nog een hele waslijst aspecten van sociaal- economische aard op, die plei ten tegen sluiting van Hulst. Men noemt het verlies van zo'n 230 banen in de gezond heidszorg met daarbij de aan tasting van de positie van toe leveringsbedrijven en de hoge reiskosten voor een bezoekje aan Terneuzen waardoor vol gens het CDA in een aantal gevallen regelmatig bezoek onmogelijk zal zijn, „hetgeen voor ons niet acceptabel is". Voorts is het CDA-Hulst de mening toegedaan dat het „in deze tijd totaal onverantwoord is dat er sprake zou kunnen zijn van kapitaalsvernietiging van een gebouw met een totale nieuwwaarde van 40 miljoen, waarbij nog komt dat de ex ploitatie van een nieuw te bouwen ziekenhuis jaarlijks 5 miljoen duurder zal zijn dan bij instandhouding van het St. Liduinaziekenhuis en renova tie van het Juliana ziekenhuis in Terneuzen". Als bij elkaar gezien komt het het CDA voor, „dat in be paalde kringen prestige over wegingen belangrijker zijn dan de gezondheidszorg voor zo'n 30.000 mensen. Wij kun nen ons niet aan de indruk onttrekken en vinden het on aanvaardbaar dat Hulst de sluitpost is om het plaatje voor geheel Zeeland compleet te maken. Wij concluderen hier uit dat onze regio schromelijk achtergesteld wordt ten op zichte van de rest van Zee land". René Ongenae bij zijn uitzonderlijke aardappelplant FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers KOEWACHT - Bij René Ongenae uit Koewacht staat een aardappel- Plant met een lengte van 1,75 me ter in zijn tuin. „Dat is uniek hè? bat heb ik in al mijn jaren nog nooit gezien", zegt de krasse 77-ja rige Ongenae. „Dit is uitzonderlijk, hier heb ik nog nooit van gehoord", zegt ook bioloog Geor ge Sponselee. „Aardapjpelplanten komen meestal tot het middel van een mens, maar manshoog, nee dat is echt buitengewoon". De Koewachtenaar weet niet van wat voor ras de aardappelplant is. „Ik heb hem vorig jaar opgeraapt op een land dat ze aan het rooien waren". Ongenae is geen onbekende in Koe wacht. Nog dagelijks is hij op zijn racefiets in Koewacht en omstreken te zien. Zondag maakte hij nog een toertje van 30 kilome ter. Hij is een echte levensgenieter. Ook zingen en muziekmaken doet hij graag. „Ik bespeel vijf instrumenten, waaronder een piccolo". Van onze correspondent SPELERS NIET BLIJ MET BESLUIT NIEUW-NAMEN - Vooral omdat er tijdens dit stille sei zoen door de gemeente Hulst veel aandacht is besteed aan het onderhoud en opnieuw in orde brengen van het enige speelveld van W Hulsterloo, heeft voorzitter A. de Block samen met het bestuur beslo ten om voor het begin van de competitie zo weinig mogelijk wedstrijden thuis te spelen. Een beslissing, waarover de meningen van spelers en sup porters nogal uiteen lopen. Het merendeel was het niet eens met die beslissing omdat, zoals ze zeggen, dat geen 'zoden aan de dijk' zet. Zodra de rüim honderd spe lende leden van Hulsterloo be ginnen te trainen op het ene speelveld- er is namelijk geen oefenstrook - wordt dat in een mum van tijd herschapen in een kale akker. Enkele oefen wedstrijden voor de competi tie zouden daar volgens hen niets aan veranderen. Ook fi nancieel is het 'uit' spelen geen voordeel voor Hulsterloo. Want dan blijven de kantine deuren dicht, terwijl men nog zou kunnen profiteren van de nazomer. Al die nadelen heeft het be stuur grondig bekeken, maa toch geeft men er de voorkeu aan de competitie dit jaar t laten starten op een speelvel in zo goed mogelijke staa „Wordt nadien door overbe lasting het veld toch kapot ge speeld, dan is dat niet onz fout", aldus voorzitter p Block, „wij hebben dan toe onze bestwil getoond". Het oefenprogramma voo het eerste elftal van Hulster loo ziet er als volgt uit: dirjs dag 7 augustus tegen Kóe wacht, zondag 12 augustus te gen Philippine, woensdag 2 augustus tegen Steen e woensdag 29 augustus tege: SDO. De heer Van de Bosse toont de proclamatie van de bevrijding van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers AXEL - In het Axelse ge meentehuis wordt momen teel hard gewerkt aan de voorbereiding van efen ten toonstelling 'Herdenking Bevrijding 1944'. Het gaat om een expositie, die vooral gericht is op de jeugd. Het initiatief is genomen door een Axels docentencollectief, terwijl de praktische sa menstelling voor rekening komt van P. G. van de Bosse, een man die zich zeer in de geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog heeft verdiept. „De bedoeling is om de jeugd van nu een signaal te geven, om ze te laten zien hoe een rottijd het geweest is voor de mensen die het meegemaakt hebben. We willen proberen om dat zo duidelijk mogelijk met mid delen van deze tijd te laten zien", aldus Van de Bosse. De samensteller wil daar bij gebruik maken van pam fletten, affiches en stukken uit eigen archief. Ook wordt een bandje samengesteld met authentiek geluid: on der meer met berichten van Radio Oranje en met de stemmen van Churchill, Roosevelt en andere kop stukken van toen. In het kader van de her denking van de bevrijding verzorgt de firma Gerrit De Jonge samen met Van de Bosse de samenstelling van een video-projectie, geba seerd op korte filmpjes. De opnamen zijn destijds ge maakt door bewoners van Axel. Het gaat om filmfrag menten van het doortrekken van de Franse troepen in mei 1940 en van de bevrij ding door de Polen in sep tember '44. De videoband is in eerste instantie bestemd voor de activiteiten die de vereniging Axel-Polen gaat organiseren, maar zal waar schijnlijk ook tijdens de ex positie worden vertoond. Via de Rijksvoorlichtings dienst heeft men beslag kunnen leggen op een film over de entree van koningin Wilhelmina in Zeeuwsch- Vlaanderen; op 14 maart bij Eede. Voorafgaand aan de ope ning van de expositie zullen onderwijzers van de vijfde en zesde klassen van de la- gere scholen in Axel in les sen aandacht besteden aan de Tweede Wereldoorlog. Eenzelfde aandacht krijgt het onderwerp bij het plaat selijke voortgezet onderwijs. De tentoonstelling, die wordt gehouden in De Halle, wordt op vrijdag 7 septem ber geopend. Van een onzer verslaggevers EMMAHAVEN - Morgen is er weer een open excursie door het Verdronken Land van Saeftinghe, het natuur gebied dat onderhevig is aan eb en vloed en waar vele vogels hun broedplaatsen hebben. Het is een uniek ge bied met een zeer specifieke flora. Men vertrekt om 13 uur bij café Buys te Emmahaven. De tocht door slikken en schorren duurt drie tot vier uur. Het is raad zaam de kleding aan te passen en te zorgen voor goed schoeisel. Deelnemers betalen voor de tocht vijf gulden, kinderen van 10 tot 15 jaar een rijksdaalder. Gezien de zwaarte van de tocht is de excursie niet geschikt voor zeer jeugdige kinderen of mensen die moeilijk ter been zijn. Van onze correspondent KLOOSTERZANDE - Op de negende fokveedag te Kloos terzande hadden de juryleden de zware taak om uit het kwa litatief op hoog niveau staande vee de beste aan te wijzen en te belonen met een prijs. Alge meen kampioene werd Bertha 192 van L. Vinke uit Hengst dijk. Kampioene bij de oudere koeien was eveneens Bertha 192 van Vinke en reserve- kampioen werd Jennie 24 van G. en R. Cuelenaere uit Philip pine. Bij de jongeren koeien werden kampioen en reserve kampioen respectievelijk Ber tha 356 van L. Vinke en Willy 18 van P. Riemens uit Hoek. Deze laatste koe werd ook be loond met de titel koe met de beste uier. Rita 31 van Cuele naere was de beste vaars. Kampioen stier was Olgaan 46 van Cuelenaere en reserve kampioen stier Hendrika Ade- ma 71 van F. Verdurmen uit Absdale. Verder beloonde de jury de vol gende dieren met een eerste prijs als beste per categorie: stieren ge boren voor 1982: Olgaan 46 van R. en G. Cuelenaere uit Philippine; stieren geboren tussen 1-12-1982 en 1-7-1983: Hendrika Adema 71 van F. Verdurmen uit Absdale; kalf- vaarzen geboren voor 1-7-1982: Ri ta 31 van Cuelenaere; vaarzen en kalfvaarzen geboren tussen 30-6- 1982 en 1-1-1983: Olga 130 van Cue lenaere; vaarzen geboren tussen 31-12-1982 en 1-7-1983; Olga 142 van Cuelenaere; melkgevende koeien hoogstens 6 maanden ge kalfd van na 1-11-1981: Dina 21 van P. Riemens uit Hoek; droog staande en melkgevende koeien, langer dan 6 maanden gekalfd ge boren na 1-11-1981: Paviljoen Pia 122 van F. Modde uit Oostburg; melkgevende koeien hoogstens 6 maanden gekalfd geboren tussen 10-2-1981 en 1-11-1981: Bertha 356 van Vinke; droogstaande koeien en melkgevende, langer dan 6 maan den gekalfd geboren tussen 31-3- 1981 en 10-2-1981: Willy 18 van Rie mens; melkgevende koeien, hoog stens 6 maanden gekalfd, geboren tussen 31-54-1980 en 10-2-1981: Bertha 349 van Vinke; droogstaan de koeien en melkgevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren tussen 31-8-1980 en 31-3-1981: Re- nate van Vinke; melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden ge kalfd, geboren tussen 31-12-1979 en 31-8-1980: 119 Micke 5 van Van de Waart uit Hulst; droogstaande koeien en melkgevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren tussen 31-12-1979 en 31-8-1980: Olga 89 van Cuelenare; melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden ge kalfd, geboren in 1979: 6 Sabientje van A. van de Waart; droogstaan de koeien en melkgevende, langer dan 6 maanden gekalfd geboren tussen 30-6-1979 en 1-1-1980: Ber tha 310 van Vinke; droogstaande koeien en melkgevende, langer dan 6 maanden gekalfd, geboren tussen 1-1-1979 en 1-7-1979: Jennie 24 van Cuelenaere; melkgevende koeien, hoogstens 6 maanden gekalfd, ge boren in 1978: Olga 63 van Cuele naere; droogstaande koeien en melkgevende langer dan 6 maan den gekalfd geboren in 1978: Willy 12 van Riemens; levensproduktie 30.00 kg melk: Tanja van Cinke; 40.000 kg melk: Dubois Eefke van Vinke-Den Hamer uit Axel; 50.000 kg melk: Bertha 192 van Vinke uit Hengstdijk; 50.000 kg melk en meer: 100 Sabientje 2 van Van de Waart; produktieklasse: Bertha 303 van Vinke; vier afstammelin gen: Bill van Cuelenaere; groepen van 5 stuks melkvee van één eige naar van stallen met meer dan 50 koeien: groep van Cuelenaere; groepen van 4 stuks melkvee van één eigenaar, voor stallen van 25 tot 30 koeien: groep Riemens; groe pen 3 stuks melkvee van één Eige naar voor bedrijven tot 25 koeien: groep van Vinke-Den Hamer; bes te groep vaarzen minstens 3 stuks van één eigenaar: Willy 12 met Willy 15 en 18 van Riemens; Koeien met 3 directe afstammelin gen: Olga 66 met Olga 121,142 en 99 van Cuelenaere. Bridge - Bridgeclub Axel speelde de vierde wedstrijd in de zomercompetitie in cultu reel centrum De Halle. Er na men 12 paren aan deel. Uit slag: 1. heren Pel-Van de Cas- teel, 2. dames Kock-Pel, 3. me vrouw Geilleit-de heer Geil- leit, 4. dames Maris-Scheele, 5. heren L. Scheele-Van Bam- bost. Gaaibollen - In zaal J. van Schaick werd een gaaibolling gehouden waaraan 19 perso nen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: G. Cappendijk; linker zijvogel: M. Dobbelaar; rech ter zij vogel: J. Dobbelaar; grootste aantal (8): A. van Dijk, allen Vogelwaarde. Collecte - De collecte die werd gehouden ten bate van de mis sie voor pater W. Burm, bracht 350 op. Kanowedstrijd - Op recreatie centrum De Vogel werd een kanowedstrijd gehouden waaraan 25 perosnen deelna men. Uitslag: 1. F. Fosma/ J.Bosma en G. Leenknecht/D. van Troost, 2. W. Zwaans/J. Zwaans, 3. W. Tramper/F. Dreen. Surfen - Op recreatiecentrum De Vogel werden surfwed- strijden gehouden waaraan 45 personen deelnamen. Uitslag: Tot en met 14 jaar: 1. G. de Witte, 2. P. Mariens, 3. P. de Ruyter. Tot en met 35 jaar: 1. R. de Nooyer, 2. J. de Witte, 3. D. Verlinden. Senioren: 1. R. de Bruyn, 2. B. Schenk, 3. J. Koomans. Dames: 1. E. Ko- nink, 2. V. Freyser. Kaarting - Op recreatiecen trum de Vogel werd een prijs kaarting gehouden waaraar 28 personen deelnamen. Uit slag: 1. F. de Poorter, Kloos terzande; 2. F. Langens, St. Oedenrode; 3. J. Goossens, 4 A. Jansen, beiden Klooster zande; 5. L. van der Hooft Terneuzen. Kaarting - In zaal De Reizen de Man werd een prijskaar- ting gehouden waaraan 51 personen deelnamen. Uitslag 1. P. Goossen, Kloosterzande 2. J. de Winkel, Nieuw-Na- men; 3. R. van de Velde, 4. J Pauwels, beiden Kloosterzan de; 5. J. Sorber, Vogelwaarde. Gaaibollen - In zaal Torin- werd een gaaibolling gehou den waaraan 23 personer deelnamen. Uitslag: hoge éi rechter zij vogel: R. van Puy velde; linker zijvogel: P. Kint grootste aantal (8): J. Dutree allen Lamswaarde. W Gaaibolling - Morgen wordffii herberg Ossenisse een gaai bolling gehouden. Iedereei mag inschrijven, de wedstriji begint om 19.00 uur. Bal - In verenigingsgebouv Hof ter Nesse wordt zaterdag avond een bal gehouden te afsluiting van de zomerfees ten. Het Jumbo-trio zal deZi avond muzikaal leiden. He bal begint om 21.00 uur. M M Gaaibollen - In zaal De Her berg werd een gaaibolling ge houden waaraan 58 person'ei deelnamen. Uitslag: hoge vo gel: P. Ivens, Kloosterzande rechter zij vogel: M. Hiel; lip ker zijvogel: A. Rottier, beidei Ossenisse; grootste aantal (6) J. Kouijzer, Kloosterzande; J de Kort, Hengstdijk; J. Bou chaut, Kloosterzande en E. d< Waal, Ossenisse.

de Stem | 1984 | | pagina 13