Haviken op meeuwenjacht Verveling en veel alcohol leiden tot vakantiegeweld IN WEST-ZEEUWSCH- VLAANDEREN; PRIORITEIT AARDENBURG ■macht Woutje Wagtmans lost start schot 24 Uur van Oostburg ijf uur in Hulst ïfenduels 4GINA SPORT 4 DINSDAG 31 JUL11984 ge De Taeye De Caluwe 1 MOSSELHANDELAREN WILLEN AF VAN 'VUILNISMANNEN VAN DE ZEE' i^icepunten Bestuurder personenauto licht gewond Nog steeds geen vergunning: CNC niet naar Tholen 'Uburg, eerste geplaatste grootste moeite tegen de Vlet een gewonnen tie- n met een 6-4-eindstand te zij deze partij in haar Terneuzen, verliezend et Hontenisse-toernooi ;ge op Fred van der Peijj de D-heren. Een vlotte jzer (6-0) werd gevolgd r der Peijl (3-6), die ech- >or de hoge temperatuur de partij bij een 5-1- de set voor Kouwijzer it eveneens nog volop in orse overwinning op Er- ir Gajewski - Olaf Kunde 6-3,6- Marteijn 6-2, 6-2; herenenkel O 6-2, 6-3, Oscar Jacobs - Kristof kei C: Jacqueline Dróge - Karin Bossche - Monique Schreurs 6-3 nboom - Theo Misseghers 6-2,6- Bleijenberg 6-1,6-2, Freddy De- -3; damesenkel D: Pia Wissing - onze sportmedewerker LST - Het jaarlijks igkerend trimevene- t de Vijf uur van st wordt dit jaar op ander parkoers ver en. De trimmers krij- nu een zeer veilig koers voorgeschoteld ij Morres aan de nsedijk. De Vijf uur Hulst wordt zaterdag ugustus verreden en organisatie is in han- van de toerclub st. verigens zullen de Inemers op twee par- rsen hun wedstrijd ten fietsen. Het eer parkoers is 1000 meter g en het tweede par rs 2000. Dit houdt ver- id met de openingstijd het meubelbedrijf rres in Hulst. zijn weer diverse ssementen. Elke ren- rijdt twee klasse nten. Ook dit jaar is er flinke premie- en zenpot beschikbaar r de renners, oor meer informatie men zich wenden tot heren F. van Dorse- en D. Buuurman in st. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 OOSTBURG - Oud-wiel renner Wout Wagtmans lost vrijdagavond 3 augus tus om 20.00 uur het start schot voor de elfde 24 Uur van Oostburg. Het comité 24 Uur van Oostburg is blij dat deze zeer bekende oud- Tour de France rijder, die diverse malen de gele trui mocht dragen, vrijdag avond present is. „Wout Wagtmans is voor West-Zeeuwsch- Vlaanderen geen onbeken de. Hij heeft in zijn tijd veel profkoersen in de streek gereden en was een steeds welkome gast", al dus wedstrijd-commissaris Adri Jansen die de Sint Willebrorder voor het wie lerspektakel wist te 'strik ken'. Wagtmans wordt aan het publiek voorgesteld door speaker Miel Ver- straete, de oud-profwiel renner uit Eede, die ook enkele malen de Tour de France gereden heeft aan de zijde van Jan Jansen. Alvorens Wagtmans het startschot zal lossen, wordt het trimfestijn officieel ge opend door een lid van het Oostburgse college van B en W. Landbouw dringt op ruilverkaveling aan jiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiffiiiiiH^ onze sportmedewerker FAN GENT - Van dins- tot en met zondag 12 tus worden er tal van dschappelijke voetbal- rijden gespeeld waarbij schs-Vlaamse ploegen tken zijn. duels zijn: dinsdag 7 stus, aanvang 19.00 uur: '24-Zaamslag, Koewacht- erloo, Philippine-Ter- :nse Boys en Graauw 1- islag 2. Aanvang 19.15 Serooskerke-STEEN. isdag 8 augustus, aan- 19.00 uur: Breskens- ■liet, Hoek-Terneuzen en V-Sluiskil. Donderdag 9 itus, aanvang 19.00 uur: e-Essen (België), Hul- io-RIA en STEEN-Corn Vrijdag 10 augustus, ,ing 19.00 uur: Zaamslag- uw. Zaterdag 11 augus- anvang 14.30 uur: Hoofd- -Terneuzense Boys, Se- .erke-HW'24, Krabben- -Terneuzen, STEEN- vdorp en Vogelwaarde- vland. Aanvang 19.00 Sluiskil-Hoek. Zondag 12 stus, aanvang 14.30 uur: e-Oud Vosmeer, Philip- Hulsterloo, Oostburg- enisse, RIA-SDO, IJzen- -Graauw, Vogelwaarde- srkerk en Terhole-Corn Deze dag wordt ook het tionele Oogsttoernooi van jndijke gehouden. n onze sportmedewerker JZANDE - De Zeeuwsch- nse wielerbrigade wis afgelopen weekeinde m ië weer op het voorplan te :n. Bloemen waren er Niek de Taeye en Charles iluwe bij de junioren. Taeye won in Anzege jniorenwedstrijd, terwij .aluwe actief was op de ;ndse wielerbaan tijdens inioreninterland Belgie rland. De Terneuzenaar zowel de puntenkoers ais dividuële achtervolging- de junioren was er veI een zesde plaats voo t Verplanke in Erembo- ["de amateurs reed Wer- Wieme naar een tweede s in Middelkerke. Joop ymans klasseerde zich ais ie in Sinaai. Voor Peter Akker was er een elt s in Kalken en een knap jfde plaats was er voor d ;izoen debuterende Cyne nagels in Waasmunster- de nieuwelingen rij e Cromheecke de laats ;n erg sterk. Na jl, week in Balgerh hij afgelopen zondag niootc in AD e hij digciupv— - een vijfde plaats in De valkeniers met de haviken Eva en Tarco - FOTO'S WILLEM MIERAS Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - De Zeeuwse landbouworgani saties in West-Zeeuwsch-Vlaanderen hebben een klemmend beroep gedaan op de Centrale Cultuurtechnische Commissie (CCC) in Utrecht. Zij willen dat een deel van West-Zeeuwsch-Vlaan deren als verkavelingsgebied wordt opgenomen in het structuurschema Landinrichting. Voorrang wordt ge vraagd voor het gebied rond Aardenburg. Als tweede prioriteit zien de landbouworganisaties het ge bied rond Oostburg in Dier- Van een onzer verslaggevers YERSEKE - Op de terreinen van de Yersekse mosselhan delaren is maandag de havi- kenjacht op de meeuwen be gonnen. De buit was even wel niet groot; geen enkele meeuw liet zich door de ha vik Tarco vangen, maar dat kwam mede doordat Tarco nog aan de omgeving moest wennen en bepaald niet overliep van jachtlust op de eerste dag. Twee valkeniers uit Gel drop, de gebroeders Nico en John van Zandvoort, lieten reeds maandagmorgen vroeg aan de kaden bij de mosselbedrijven de haviken Eva en Tarco hun nieuwe jachtterrein zien. Zoals ge meld hebben de mosselhan delaren in Yerseke besloten tot de proef, die twee weken zal duren, om de meeuwen die altijd bij de bedrijven te vinden zijn, te verjagen. De meeuwen kunnen door middel van hun uitwerpse len de zogeheten coli-bacte- rie op de mosselen overbren gen, waarna het zeebanket niet meer voor consumptie geschikt is. Het probleem bestaat al lange tijd en de mosselhandelaren hebben dan ook al van alles gepro beerd om van de brutale 'vuilnismannen van de zee' af te komen. De proef met de haviken is de zoveelste po ging. Volgens valkenier Nico, die in het dagelijks leven plafondmonteur is, heeft het experiment zeker kans van slagen. Hij baseert dat op eerdere jachten met de ha vik bij stortplaatsen waar de meeuwenoverlast na het inzetten van de roofvogels drastisch is afgenomen. Brutaal Nico: „Meeuwen zijn erg brutaal en laten zich niet zo maar wegjagen. Maar als Tarco en Eva er eenmaal een paar gedood hebben, dan zit de schrik er goed in en ver dwijnt de meeuwenkolonie voor een heel tijdje". De jacht met roofvogels is een hobby van de twee broers die de vogels zelf kweken en africhten en sa men 4 slechtvalken en 1 ha vik bezitten. Tarco (zijn ge zichtsvermogen is acht maal beter dan dat van een mens) is voor deze gelegenheid van een collega geleend. Een ha vik is voor de meeuwenjacht in Yerseke beter geschikt dan een slechtvalk, omdat een valk veel te ver weg zou vliegen. „Hij zou meeuwen op Tholen gaan vangen, bij wijze van spreken en dat is niet de bedoeling", weet Ni co. Hij vond de gang van za ken deze eerste dag bevredi gend, ook al legde geen en kele meeuw het loodje. De valkenier vertelde dat de vogels de eerste paar dagen moeten wennen aan de om geving, waarna de eigenlijke jacht pas kan beginnen. Toch deed Tarco, die twee maal losgelaten werd, nog een uitval naar de meeuwen. Volgens Nico heeft de havik bij die poging een meeuw geraakt, al was het dan niet dodelijk. De valkenier had moeite zijn vogel weer op zijn handschoen te krijgen na een vlucht. Het beest bleef Wanneer Tarco niet terug wil keren op zijn hand- schoen, draait de valkenier een kunstprooi (loer) rond 1 parmantig op kranen en an dere machines zitten en ver tikte het naar zijn baas te luisteren. Uiteindelijk lukte het de valkenier de vogel naar zich toe te lokken door met een kunstprooi (in vak taal een loer) te zwaaien. Overigens zijn de Yersek se mosselhandelaren verre van gelukkig met de publici teit die rond de havikenjacht ontstaan is. Immers, coli- bacterie is in de kringen van de handelaren een heel vies woord, waar het liefste hele maal geen aandacht aan be steed wordt. De kwestie met de verontreinigde garnalen ligt nog vers in het geheugen en de mosselboeren zijn als de dood de goodwill van het publiek te verspelen. Om die reden is maandag ook het afdelingshoofd L. Lucas van het Productschap voor Vis en Visproducten bij voorzitter M. Scheele van de mosselhandel op het matje geroepen. Lucas bevestigde vorige week bij een perscon ferentie de plannen voor de havikenjacht en had ook contacten met de pers en de NOS-televisie over de zaak. Dat was tegen het zere been van voorzitter Scheele, die verklaarde dat Lucas tijdens die bewuste persconferentie „een slokje teveel gedronken had". Lucas zelf zei maan dag zich van geen kwaad bewust te zijn. „De pers had het al uit een andere hoek gehoord en ik heb het aleen maar bevestigd", aldus Lu cas. ïllllll ffk-AD (oor ZUOWEST NEDERLAND Kantoren a Terneuzen, Hulst en Goes, "bessen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: *30-12.30/13.30-17.00 uur. Nactie 'neuzenRein van der ,e|m (editie-chef), Jan Jan- sen (plv. chef), Frank Dey, aul de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen iaport). Hulst: Eugène Ver beten Goes: Cees Maas. ™ttelburg: Henk Postma. u°stburg: Co Meertens. eosterzande: mevr. Neve, ^Alexanderstr. 4, 01148- "Pvertentie-expl. "sPecteur Zeeland: C. Me- u* Privé 01150-95839. Van onze correspondent HULST - Gistermiddag om ongeveer half vier vond op de kruising Absdaalseweg/ Rijksweg 60 nabij Hulst een aanrijding plaats tussen een personenauto en een bestelau to. Hierbij werd de bestuurder van de personenauto, P. G. uit Terneuzen, licht gewond aan het hoofd. De materiële schade was aanzienlijk. Op het moment van de aan- rij ding waren de lichten op de kruising buiten werking. G. kwam over de Langeweg ge reden en wilde rechtdoor de kruising oversteken naar Hulst. Hierbij verleende hij geen voorrang aan P. B. uit Hulst, die over rijksweg 60 reed komende uit de richting Perkpolder, waarop een aan rijding volgde. Van een onzer verslaggevers THOLEN - Het composte- ringsbedrijf CNC ziet af van een vestiging op Tholen. De afhandeling van de bezwaar schriften tegen de hinderwet vergunning gaat CNC veel te lang duren. Dat heeft de bedrijfsdirectie in een brief aan B en W van Tholen laten weten. De CNC- directie schrijft het te betreu ren dat Tholen niet langer in aanmerking komt als locatie voor een nieuwe bedrijfsvesti ging. Vooral ook omdat B en W van Tholen in 1981 voortva rend aan de slag waren ge gaan om de benodigde ver gunningen rond te breien. De CNC-directie schrijft dat de stijgende vraag van champig nonkwekers naar compost niet toelaat nog langer te wachten op de afwerking van de be zwaren tegen de hinderwet vergunning door de Raad van State. kensteenpolder als ruilverka veling met een administratief karakter. Er wordt op gewezen dat al in 1979 bij GS van Zeeland een ruilverkavelingsaanvraag voor geheel West-Zeeuwsch- Vlaanderen werd ingediend. „Tot onze spijt moeten wij constateren dat deze aanvraag nog steeds geen resultaat heeft gehad in die zin dat met de voorbereiding van de ruilver kaveling een aanvang wordt gemaakt", schrijven de land bouworganisaties. Verbeteringen Men vindt dat de omstan digheden in dit gebied - met name die van de huidige ver kaveling - de gewenste ont wikkeling van de landbouw in West-Zeeuwsch-Vlaanderen in de weg staan en dat met re latief geringe middelen de verkaveling is te realiseren. „Daarnaast heeft blijkbaar de grote omvang van de aan vraag een rol gespeeld. Ten aanzien hiervan merken wij op dat voor het gehele gebied ruilverkaveling gewenst blijft, maar dat we ons niet zullen verzetten tegen een opsplit sing in deelgebieden wanneer zulks de realiseerbaarheid ten goede komt", zo motiveren de landbouworganisaties hun voorstel om dan in ieder geval maar met het gebied rond Aardenburg te beginnen. Nieuwdorp en Lewedorp op riolering Van een onzer verslaggevers GOES - Nieuwdorp en Lewe dorp komen binnenkort aan de beurt voor de aanleg van de nieuwe drukriolering van de gemeente Borsele. Voor deze tweede fase van het plan, waarbij 159 panden in het buitengebied worden aangesloten, vraagt het college van B en W de gemeenteraad een krediet van 1.815.000 gul den. De eigenaars van de aan te sluiten woningen moeten dan elk 100 gulden in de kosten bijdragen. Als het hele plan (dat in vier gedeelten wordt gesplitst) ge reed gekomen is, zullen alle woningen die buiten de Bor- selse kernen liggen aangsloten zijn op de drukriolering. ■■■■Mi Van een onzer verslaggevers MEER SLACHTOFFERS DAN OFFICIEEL BEKEND MIDDELBURG/BREDA Verveling en alcohol. Dat zijn de hoofdoorzaken van de goli van geweld die het afgelopen weekeinde Zeeland overspoel de. Vooral op het Zeeuwsche eiland Schouwen-Duiveland, waar ongeveer 150.000 vakan tiegangers verblijven - onder wie veel Brabanders, Rotter dammers en West-Duitsers - sloeg de agressie hard toe. In Renesse alleen hield de plaat selijke politie 37 raddraaiers aan. Volgens de politie zijn er echter veel meer gevallen van openlijke geweldpleging dan er bij hen gemeld worden. „Volgens de plaatselijke huisartsen is het aantal men sen dat in elkaar geslagen wordt veel groter dan officieel bekend is. Sommige slachtof fers melden zich namelijk niet bij ons". Dat zegt de heer Len selink, groepscommandant van de Rijkspolitie op Schou wen-Duiveland in een reactie op de geweldsexplosie. „De< criminaliteit waar we de laat ste tijd mee te maken hebben is van een heel ander soort dan in vroeger jaren. Het is alie- maal een stuk agressiever", aldus de groepscommandant. Wat hem vooral opvalt is de willekeur van de mishande lingen. „De daders zoeken zo maar iemand uit en slaan hem in elkaar. Zo werd een jongen bijvoorbeeld zonder meer van z'n fiets geplukt en in elkaar geslagen. In een ander geval zaten twee Duitsers op een bankje en opeens werden ze door een stel Brabanders aan gevallen. De jongens moesten voor die lui zingen, waar ze natuurlijk geen zin in hadden en werden daarom in elkaar geslagen. Het is een vorm van sadisme", verklaart Lenselink. De problemen worden bijna altijd veroorzaakt door jon gens van tussen de zestien en de twintig jaar die stomdron ken over straat zwalken. Len selink: „Die jongens nemen, waar ze ook heen gaan, een paar kratten bier mee. En als ze 's avonds in een kroeg zit ten, dan gieten ze zichzelf he lemaal vol. Geen wonder dat je dan dergelijke vervelende taferelen krijgt". Van angst onder de bevol king is niet veel te merken, be halve dan misschien bij de ca fébazen. „Bij sommige exploi tanten is er echt sprake van spanning. Ze zijn als de dood dat er in hun café gevocnten wordt. Ze zeggen wel eens: 'Als ik mijn handel verkopen kon, dan zou ik 't niet laten'. Dat is wel typerend, maar het is natuurlijk ook het risico van hun vak", meent Lenselink. Intussen is justitie in som mige gevallen overgegaan tot snelrecht. Ook zijn, net als in voorgaande jaren, extra man schappen over de verschillen de politiekorpsen verdeeld. Het snelrecht zal vandaag toe gepast worden op vijf jongens uit Rijen die het afgelopen weekeinde twee Duisters mis handelden. Ze zullen berecht worden in Middelburg. De snelrechtprocedure houdt in, dat de daders onmiddellijk na hun misdrijf in een cel gestopt worden en daar niet meer uit komen voordat ze berecht zijn. Justitie is van plan om hier steeds meer gebruik van te maken om op die manier het geweld een beetje binnen de perken te houden. Inbraken In andere delen van Zeeland is het iets rustiger, maar ook daar hebben de politiekorpsen versterking gekregen voor mogelijke noodgevallen. Ook de criminaliteit is anders dan in Renesse en omgeving. In Oostburg is er bijvoorbeeld meer sprake van inbraken, diefstallen en vandalisme dan van lichamelijk geweld. Niet dat er geen sprake is van ge weld, maar het is toch een stuk minder dan op Schouwen- Duiveland. Volgens de heer Louwerse, groepscommandant van de Rij kspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is er zo weinig agressie in zijn district omdat er heel scherp toezicht gehouden wordt. „Ook de be volking helpt mee met de mis daadpreventie en dat hebben we natuurlijk hard nodig", al dus Louwerse. Ook in Zoutelande valt het allemaal wel mee. Volgens groepscommandant Janse van de Rijkspolitie in Valkenisse is het geweld niet erger dan in voorgaande jaren. „Het zijn meestal vechtpartijtjes van vakantiegangers onderling. Het slechte weer is daar wel debet aan. Met goed weer heb ben de mensen lol op het strand en zijn ze 's avonds doodop. Met het slechte weer van de laatste tijd zijn de jon geren snel verveeld. Ze gaan dan de hort op en eindigen in een vechtpartij", aldus de groepscommandant. Toch heeft ook in Zoutelan de de politie haar handen vol aan de vakantievierders. Groepscommandant Janse: „We hebben nu van twee man assistentie gekregen. Dat is veel te weinig. We proberen alles in goede banen te leiden, maar er schieten wel eens din gen bij in. We moeten priori teiten stellen, waarbij het handhaven van de openbare orde voorop staat".

de Stem | 1984 | | pagina 11