Roei-regatta sterk gedevalueerd PROF Samaranch: 'Geen verschil tussen boycot en niet-deelnemen' 4De Russen hebben gelijk Heren-hockeyteam verslaat Spanje BEZOEKEN VAN FEESTJES HEEFT VOORRANG WK wielrennen 1987 in Oostenrijk OS niet op Poolse TV MAANDAG 30 JUL11984 DE STEM.S£X7j££ olympische spelen MAANDAG 30 JUL Filmsterren Opper-Volta toch aanwezig Jeff Michels niet actief op OS SAS VAN GENT van de rode trui in ste man in de tuss ren in Sas van Gen Jump LOS ANGELES - Het Internationaal Olym pisch Comité is als een bouwval, zoals er ve le zijn rond het Coliseum in Los Angeles, maar geen der leden komt op het idee in stortingsgevaar te voorkomen. Hypocriet Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - IOC-presi dent Juan-Antonio Sama ranch ziet geen verschil tus sen het boycotten van de Olympische Spelen en het niet-deelnemen. Na zijn fei telijke nederlaag op de eerste dag van de 88e Olympische vergadering volhardt de voorzitter in zijn mening dat er maatregelen moeten kunnen worden genomen te gen landen die wegblijven. In het huidige Olympische handvest staat het de landen vrij al dan niet in te schrij ven voor het vierjaarlijkse evenement. Samaranch wil die vrijheid beperken nu het IOC in zijn solidariteitspro- gramma voor zes deelnemers of officials uit alle landen de kosten van afvaardiging en verblijf betaalt. Tijdens zijn laatste pers conferentie voor de officiële opening herhaalde Sama ranch zijn optimisme over de toekomst van de Spelen. Hij verheelde echter niet, dat een volgende boycotactie, bij de Spelen van Seoel in 1988, een ernstig gevaar zou kunnen betekenen voor de Olympi sche beweging. Samaranch uitte opnieuw zijn lof aan de organisatoren van Los Angeles. „De zeker heid dat zes steden zich kan didaat hebben gesteld voor de organisatie van de Win terspelen in 1992 en vijf of zes voor de Zomerspelen, be wijst dat men heeft willen leren van de manier, waarop hier de zaken zijn aangepakt. Los Angeles heeft zijn werk gedaan zonder geld van an deren te gebruiken. Dat be hoeft overigens niet in te houden, dat het IOC een vol gende keer opnieuw in zee zal gaan met een particuliere onderneming. Deze formule werkt voor de Verenigde Staten, maar er is geen ze kerheid dat die elders ook opgaat". Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - De Olympia-gangers weten nog niet wat hen de meeste angst inboezemt. Is het de hitte, de smog of de kans op terroristische aanslagen. Met de dreiging van dat laatste worden ze elk moment van de dag geconfronteerd, want elke stap wordt in de gaten gehou den door politie en veiligheidsmensen. Ondanks het feit dat de meesten zich er niet door van de wijs laten brengen en de sfeer in het Olympisch dorp als vriende lijk omschrijven, is niet iedereen gelukkig met die situatie. Harry Edwards, professor in de sociolo gie aan de universiteit van Californië, liet zich na een bezoek aan Los Angeles ont vallen: „Als de Russen wegblijven, omdat ze aanslagen vrezen, moet ik ze gelijk ge ven. Overal van die meters hoge hekken. Politiemensen met honden en geweren. Het is duidelijk dat dit geen vriendelijke bijeenkomst is. Het enige waarmee je dit enigszins kunt vergelijken, is de Berlijnse muur". Over de smog lijkt voorlopig niemand zich zorgen te maken. Toch is de smog in de maand juli de ergste geweest van de laatste zes jaar. „Op de plaatsen waar ge sport moet worden, valt het echter nogal mee en bovendien verwachten we dat het in augustus beter wordt", aldus LAOOC- president Peter Ueberroth. Ook mara thonloper Alberto Salazar maakt zich nauwelijks druk over de smog. Hij kan er zelfs nog grappen over maken. „Mij kan niets gebeuren", zegt Amerika's hoop op een gouden medaille. „Ik ben goed voorbe reid. De laatste weken heb ik thuis ge traind. In de garage heb ik de motor van mijn auto aangezet en ben daar rondjes gaan lopen". De hitte kan wellicht als eerste velen opbreken. De hittegolf die in sommige de len van Amerika heerst, bereikt LA welis waar niet, maar toch schommelt de tem peratuur rond de dertig graden en dat zal de komende dagen zeker niet minder wor den. Het Olympisch dorp in LA wordt zeer streng bewaakt. „Het doet denken aan de Berlijnse Muur", aldus professor Harry Edwards. - fotoap LOS ANGELES - Het welhaast vanzelf dat in stad als Los Angeles, ffie( filmstad Hollywood zo dicht, bij, ook filmsterren de opt", ningsceremonie in het Col)' seum voor geen goud wilden missen. Uiteraard bleef hun aanwe. zigheid niet onopgemerkt, ft Nederlandse deelnemers h den, nadat ze eenmaal op midden van het veld hti plaats hadden ingenomen, ije beroemdheden, voornamelijk op de voorste rijen gezeten, als eersten in de gaten. Vootk Linda Evans, de blonde stei uit Dynasty, was erg in trek. Ze liet zich de spontane om helzingen met veel enthou. siasme welgevallen en poseer, de gewillig met de vele spor- ters, die het voorbeeld van de Nederlanders volgden en met haar op de foto wilden. Ook de fraai gebouwde filmster Brooke Shields was erg in trek. Verder bevond zich on der meer Kirk Douglas, Garj Grand en Gene Kelly onder het publiek. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - De wereldkampioenschap pen wielrennen op de baan en weg worden in 1987 in Oostenrijk gehouden. Dat is de wens van de deelnemers aan het congres van de In ternationale Amateur Wieier Federatie (FIAC) in Los Angeles. De amateurs gaven verrassend de voorkeur aan Oostenrijk boven België. Het besluit van de FIAC moet evenwel nog gefiatteerd word door de profsectie (FICP). Deze afdeling komt tijdens het WK voor de be roepsrenners, begin september in Barcelona, bijeen. Indien de FICP niet akkoord gaat met de beslissing van de liefhebbers, zal het over koepelende orgaan (UCI) op zijn zitting in no vember in München het Salomons-oordeelvei len. 'Het WK voor junioren wordt in 1986 in Ma rokko gehouden, het veldrijden in Spanje en de WK indoor in België. Van onze speciale verslagge vers LOS ANGELES - Opper-Volta is toch aanwezig bij de Olym pische Spelen. Het Afrikaanse land is in Los Angeles verte genwoordigd door een official. Opper-Volta zou geen af vaardiging sturen vanwege de sportcontacten.die Engeland met Zuid-Afrika onderhoudt. Na een recente toernee van de Engelse rugbyploeg door Zuid-Afrika speelden ver schillende Afrikaanse landen met het idee 'Los Angeles' te boycotten. Alleen om aan eventuele sancties te ontko men, heeft Opper-Volta een official gestuurd. WARSCHAU (DPA) - De Poolse televisiekijker blijft verstoken van rechtstreekse beelden van de Olympische Spelen. In het weekoverzicht, dat zaterdag in de dagbladen werd gepubliceerd, komen geen uitzendingen uit Los An geles voor. Al eerder was aangekon digd, dat de staatstelevisie geen live-uitzendingen op het scherm zou brengen. De bevol king zal uitsluitend via de ra dio en korte tv-flitsen in de journaals op de hoogte gehou den worden van de prestaties in Los Angeles. De Poolse dagbladen be steedden zaterdag op de sport pagina's geringe aandacht aan de Spelen. Alle artikelen wa ren afkomstig van verslagge vers van het nationale persbu reau PAP. Het vertrek van Li bië werd wel vermeld. In een commentaar over de afwezig heid van Polen in Los Angeles zegt het persbureau, dat die beslissing vooral met het oog op de voorbereidingen van de atleten niet gemakkelijk was, maar dat de verantwoorde lijkheid daarvan volledig in handen ligt van de Ameri kaanse politici. Van onze speciale verslaggevers LAKE CASITAS - De Amerikaanse boycot had vier jaar gele den amper consequenties voor het Olympische roeitoernooi. De niet-deelneming van de Oostbloklanden daarentegen is voor de Olympische regatta van 1984, die vandaag begint op het idyl lisch gelegen meer van Casitas, catastrofaal. Drieëntwintig van de win naars van eremetaal van de wereldkampioenschappen 1983 in Duisburg ontbreken op de Spelen van Los Angeles. Bij de dames moet men het stellen zonder de zes winna ressen van de gouden medail le. Drie ploegen die zilver be haalden en een zelfde aantal dat brons won, zijn voorts af wezig. Drie van de acht gou den ploegen bij de heren moe ten Casitas noodgedwongen missen. Op één na alle ploegen die zilver wonnen, zijn afwe zig, alsmede de Russische vier met stuurman, die op de We- daubaan van Duisburg derde werd. De devaluatie van het roei toernooi bij de dames spreekt uit simpele cijfers. Vijftig in schrijvingen kwamen bij de Wereld Roei Federatie (FISA) binnen. Die vijftig boten strij den in series, herkansingen en zowaar een enkele halve finale om de 36 finaleplaatsen. Bij de heren is tenminste nog enigszins sprake van strijd op Olympische niveau. Er werden 92 boten aange meld, waarvan er, eveneens via series, herkansingen en halve eindstrijden, 48 over gaan naar de finales van ko mende zondag. Maar ook die cijfers zijn noi enigszins geflatteerd. Ee aantal landen heeft nameli ook zijn reserve-roeiers aan gemeld voor deelneming aan de wedstrijden. Voor Neder land starten bijvoorbeeld de reserves Jos Compaan en Her man van den Eerenbeemt in de skifnummers. Eén keer heeft de werkwijze reserve-roeiers zo dicht bij het Olympisch gebeuren te be trekken ongekend succes ge had. Dat was in 1964 tijdens de Olympische Spelen van Tokio, De Canadese reserve-roeiers voor de acht, Hungerford Jackson, kwamen toen uit in de twee zonder stuurman, het nummer dat scheen voorbe stemd voor de Europese kanl- pioenen Blaisse en Venemans. Hungerford en Jackson start ten in de finale op de be schermde eerste boei, die vrij wel uitsluitend goed was voor goud. Het beruchte boeienver- schil van de Todabaan bracht Canada twintig jaar geleden onverwacht goud en Neder land slechts zilver. Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - In een oefenwedstrijd, die verder weinig het lijf had, heeft het Nederlandse heren-hockeyteam in W Angeles met 5-0 van Spanje gewonnen. Bij de rust was het 3-0 door treffers van Bouwman, Ties Kruize (uit een strafcorner) en Ewout van Asbeck. Na de her vatting scoorden nog Van Van onze speciale verslaggevers LOS ANGELES - De Ameri kaanse gewichtheffer Jeff Mi- chels zal niet deelnemen aan de Olympische wedstrijden. De super-zwaargewicht werd door de toelatingscommissie van het IOC niet acceptabel gevonden. Michels behoort tot de vele atleten, die vorig jaar tijdens de Pan-Amerikaanse Spelen in Venezuela op het gebruik van doping werden betrapt. Hij moest zijn drie gouden medailles inleveren en werd voor twee jaar geschorst. De gewichtheffer spande daarop een gerechtelijke procedure aan tegen de uitspraak van de Internationale Gewichthef Federatie. Een districtsrechter had begrip voor de argumen ten van Michels, dat de do- pingonderzoeken in Venezuela onreglementair waren, en be paalde dat Michels niet ge weerd mocht worden uit het Olympische team. Tegen het vonnis ging het Amerikaans Olympisch Comité in beroep. Met succes. In Chicago werd de eerste uitspraak gecorri geerd, zodat het laatste woord in de kwestie Michels aan het IOC was. Het IOC bepaalde dat Michels op grond van zijn lopende schorsing niet in aan merking komt voor deelne ming aan de Olympische Spe len. Grimbergen en Van 't Hek. De nationale selectie werkte voor het begin van de wed strijd eerst nog een trainini af. De Spanjaarden, gecoacbei door de Nederlander her Bunnik, waren geen panfl voor Oranje, dat soms met ee volstrekt willekeurige opstel ling opereerde. Voor het 6 van de Australische coach M- chard Aggiss en de Westdur trainer Klaus Kleiter hielden de in het wit spelende Neaer landers zich duidelijk in. A putzer Hans Kruize was soms in de spits te vinden enstrai cornerspecialist Ties Kr hield zich een enkele maal oo bezig met het aangeven van a bal bij de hoekslagen Er« Pierik, die woensdag een 1aan W bovengebit opliep m ~v. oefenwedstrij d tegen I speelde weer mee alsof er was gebeurd. ae Nederland speelt vandaag voor groep B tegen C zijn eerste echte wedstrijd De opstelling was: He™SfsjSfl£ul Kruize, Peter van „Asbeck. 1 van Asbeck, Pienk, St« Kruize, Diepeveeni Van Gnro gen, Bouwman en Van t rit' Door Hans Braat WOERDEN - Hoewel d derlandse top-amateur de Nederlandse kamp schappen op de baan augustus in Nijmegen het merendeel verstek len moeten laten gaa verband met de hoge kwalificeerde Olymp Spelen, verwacht men K.NWU toch dat het d mersveld van beroep ners een voldoende trekpleister vormt om lijk veel toeschouwer kunnen trekken. Twee jaar geleden ze KNWU het Olympisch dion in Amsterdam vaa Zo'n twee a driehon man publiek werkte sl verliesgevend. Vorig koos men als locatie Goffertstadion en omJ Eddy Do Rappe Hanegraaf, man Jan Raas, moest plaats zijn meerdere Eddy Planckaert. Planckaert, die op het duizenden wielersportlief bers omzoomde parkoer Sas van Gent zijn negenti seizoenzege boekte („De e blijft echter de mooiste, was in de openingsklassi Omloop van Het Vol Gent") bleef de op winst te Hanegraaf nipt voor. licht teleurgestelde H graaf, die er na zijn trio de befaamde Acht van Ch graag nog een zege bij geb had op zjn successenlijst. Hanegraaf en Planck hadden in de beslissende s ■19- fase toegeslagen. Zij wij? weg uit een kopgroepje vier, dat zich met nog zo'n ronden te gaan van de in - taal 55 af te leggen ronder kilometer) had gevormd, dat kopgroepje maakten routinier Joop Zoetemelk man die de Tour de Fr; voorgoed vaarwel gez heeft, maar in Sas van C nog op de steun van een f aantal fans kon rekenen nijvere Jan Jonkers deel ui Zoetemelk en Jonkers k den het wiel niet houden Planckaert, toen die met slechts enkele ronden te g zijn jump plaatste. Pis kaert: „Het was mijn tijd. 5 temelk had het al eerder probeerd en ook Hanegr Hanegraaf kon mijn wiel houden, maar Zoetemelk er door". In de spurt om derde plaats verwees Zoc melk, enorm populair nog tijd, de uitgebluste Jonl naar de vierde plaats. De wielerliefhebbers, saai aangetrokken door ideale weersomstandigher gistermiddag hebben opnie waar voor hun geld gekre in Sas van Gent in de el editie van de Grote CPC-pi De coureurs 'verkochten' 1 zaak professioneel en zo h< het ook. De profs wensten uit te rusten, slechts start den te incasseren en verpli hun rondjes af te werken, werd keihard voor gefi zeer tot vermaak van het thousiaste Zeeuwsch-Vlaai wielerminnende publiek. De eerste mannen die speldeprikken uitdeelden ren Theo Appeldoorn en T de Rooy. Pech was er voor Australische vedette uit Panasonic-ploeg Phil And son, één van de trekpleister Sas van Gent, die door m£ riaaldefect voortijdig uit fhijd moest. De poging het duo Appeldoorn-De R liep echter op niets uit. Iets rieuzer zag het er uit toen Rooy het even later opnie Probeerde en Cees Priem, nan Lammerts en Jac Meer in zijn wiel meekre Ludo Peeters voelde de hangen en onder zijn impul: ■treeg het fel jagende pelo Weer aansluiting. De volgende mannen die chterspad kozen wai •demand minder dan Jac I ograaf, spurter bij uitstek 1 h evenknie uit de concur ende Panasonic-ploeg Ec 'anckaert. Twee renners r n°dige klasse in huis, m: Paradepaardje onder y PMi Ql »«euws^ renners, Jan Raas .Jd nationale kampioensti ™Ude ook nog even laten z "ret alleen voor de show n; IOC ontloopt problemen Door Rob Velthuis Nog nooit kampte de or ganisatie met urgentere problemen, maar tijdens haar congres in Los Angeies waren de talrijke party's be langrijker dan het zoeken naar oplossingen. De toe komst van de Spelen is door boycots in gevaar, zoals voorzitter Samaranch zich terdege realiseert, maar daarover wordt pas eind van het jaar zorgelijk gedaan. Ook over de 'salarisgrenzen' van topsporters werd niet gesproken. Geen tijd De leden van de grootste exclusieve privé-organisatie hadden ook nauwelijks tijd om zich over verziekte za ken kopzorgen te maken. Daarvoor werd in de avond uren te veel op de eigen ge zondheid getoost. Zoals tij dens de ceremoniële opening van het 88e IOC-congres, die door 3200 mensen werd be zocht. Of op de receptie, die burgemeester Tom Bradley de 84 leden aanbood en waarvoor door een sponso rende bankfirma 100.000 dol lar werd uitgetrokken. Vol gens de Los Angeles Times heeft het Nederlandse IOC- lid Cornells Kerdel een moeilijke taak. Voor elk feest dient hij een IOC-af- vaardiging samen te stellen. Een hele puzzel met soms drie of vier recepties op een avond. Sinds het IOC dankzij haar riante aandeel (een derde deel) in de televisie opbrengsten schandalig rijk dreigt te worden, worden de leden van de club tijdens congressen in de watten ge legd. Een gunstige uitwer king op de besluitvaardig heid hebben de gratis snoe- preizen nauwelijks. Welis waar heeft de Spanjaard Antonio Samaranch sinds zijn aanstelling in 1980 als voorzitter goed werk ver richt, maar zijn vooruitstre vende werkwijze wordt voor een deel teniet gedaan door de onbekwaamheid en ver deeldheid binnen zijn groep mede-regenten. Het gebrek aan verlichte geesten kwam haarscherp in beeld tijdens de verkrampte pogingen van Samaranch de Sovjet-Unie alsnog tot deel nemen in Los Angeles te be wegen. Hij reisde vergeefs naar Praag en Moskou, ver gezeld door IAAF-voorzitter Primo Nebiolo en Mario Vazquez-Rana, hoofd van de Associatie Nationale Olym pische Comité's. Twee niet- IOC-leden dus. De verdeeldheid is het lo gische gevolg van veschil- lende politieke stromingen. De Oostblok-officials vor men slechts een spreekbuis van hun regering; vele wes terse oudjes (de pensioenge rechtigde leeftijd is nog niet zo lang geleden terugge bracht tot 72) stellen zich be houdend op. Zo bleef China lang verstoken van interna tionale sportcontacten door de steun aan Taiwan en wordt hardnekkig de schijn van amateurisme hoog ge houden binnen een profes sionele wereld, waarvan de bestuurders zich al lang hebben buitengesloten. Als Samarach zijn zin niet had doorgedrukt en baan brekend werk van de Inter nationale Atletiek Federatie achterwege was gebleven, dan was van een verruiming van de amateurregel geen sprake geweest. Maar zijn macht reikt (nog?) niet ver genoeg om de Spelen offi cieel 'open' te verklaren. „De Spelen zullen in de nabije toekomst niet voor profes sionals open worden gesteld. We realiseren ons dat tegen over de inspanningen van sporters iets mag staan, vandaar dat we de regel verruimd hebben. Tenslotte moeten we ons aanpassen aan de tijd waarin we leven. Maar we willen geen echte professionals. Iedere deelne mer moet namelijk dezelfde kansen hebben, discrimina tie moeten we vermijden. Wij doen ons best om atleten uit alle landen en verschil lende politieke systemen aan de Spelen te laten deel nemen. En dat is erg moei lijk", aldus Samaranch. Op de vraag of die opstel ling, gezien de realiteit, niet hypocriet is, liet hij zich wij selijk niet uit. Spijtig voor Reynaldo Nehemiah, de we reldrecordhouder 110 BI horden, die slechts naar de baan mag kijken, omdat hij als football-sjseler van de San Francisco 49ers officieel 150.000 dollar per jaar tou cheert. Carl Lewis mag on gehinderd een goudmijn in springen, ondanks het feit, dat zijn geschatte inkomsten een veelvoud bedragen. Evenals Nehemiah, kreeg kogelstoter Brain Oldfield, die jaren geleden een paar Feesten hoort er bij tijdens de Olympische Spelen. Een official van Italië danst tijdens de openingsplechtigheid vol vuur en vreugde met een fraai uitgedoste dame. Ook de leden van het IOC smeren graag hun kelen, liever dan oplossingen te vinden voor de gigantische problemen, waarmee de Olympische beweging is opgezadeld. - fotoanp wedstrijden als prof sportte, het bij de rechter niet voor elkaar deelneming af te dwingen. Ook in deze kwes tie loopt de IAAF het IOC voor. Wat de atletiekfedera- tie betreft, mag de atleet aan alle wedstrijden meedoen, „Maar tijdens de Spelen moet hij zich helaas aan de IOC-regels houden", aldus IAAF-voorzitter Nebiolo. Eens een dief, altijd een dief, zullen de hautaine IOC- baasjes denken. Een eventueel wegblijven van het Oostblok van de Spelen in Seoul, kan volgens de IOC-voorzitter het voort bestaan van de Olympische beweging ernstig in gevaar brengen. „Seoul heeft geen diplomatieke betrekkingen met een aantal landen, maar het blijft de plaats waar de Spelen in 1988 worden ge houden. Wij hebben een contract getekend en we houden ons daaraan". Wel wordt voor de eerste keer in de historie van het IOC een buitengewone ver gadering gehouden, waarin het boycotprobleem ter sprake komt. Al waren slechts 26 van de aanwezige 83 leden daar gelukkig mee. Een eerder voorstel van het uitvoerend orgaan van het IOC om landen die boycot ten te schorsen, is daarmee voorlopig van de baan. Wat het extra reisje van de bor relclub naar Lausanne voor nut kan hebben, is geheel onduidelijk. Van een perma nente huisvesting voor de Spelen in Griekenland zal volgens Samaranche geen sprake zijn. „Elk land heeft het recht de Spelen te organiseren". Een beetje voorzichtiger zijn met het kiezen van een ge schikte lokatie is het enige lapmiddel, al kan dat pas voor 1992 van toepassing zijn. Want het comité denkt in al haar naïviteit toch niet, dat het een formule vindt om de wereldvrede te hand haven? I

de Stem | 1984 | | pagina 10