even.,1 UITBLAZEN Reagan in tegenaanval De moed van Honecker DE STEM DOOR TE Armoede door korter werken Inleveren moet opleveren Omgangs vormen VERKIEZINGSSTRIJD IN VS LOSGEBRAND Ondernemers: Vakcentrales: Huiswerk ovei Huiswerk ovei ZATERDAG 28 JUL11984 ACHTERGROND DUITSLANDEN GROEIEN NAAR ELKAAR STELLINGEN VOOR NIEUWE CAO-OVERLEG BETROKKEN ZATERDAG 28 JUL11< KOV verontrust over plannen bisschop Gij sen DE STEM COP De meeste Nederland se mannen lopen (neem ik aan) de ril lingen over de rug bij de gedachte een klapzoen van Yasser Arafat in ont vangst te moeten nemen. Of om hem te moeten te- rugzoenen op die baardige wangen. Ook het onderlinge ge- kus van bonkige Oosteuropese mannen op het vliegveld van Moskou boezemt de westerling afkeer in en amuseert hem tege lijk. Ik heb dikwijls genoeg re acties van tv-kijkers op derge lijke taferelen gehoord om dat zo te mogen beweren. Wij zijn hier nogal schuw voor aanrakingen, vooral als het mannen onder elkaar be treft en we vragen ons verbaasd af waarom mannen uit andere delen van de wereld elkaar nog uitbundiger kussen dan me kaars vrouwen, die dikwijls zelfs met een beleefde hand druk worden afgescheept. Je kunt de vraag echter ook om draaien: waarom zijn sommige volken zo bang van aanrakin gen? In Canada heeft de nieu we premier John Turner op hoogst omstreden wijze die vraag min of meer gesteld. Ca nadezen vormen ook een noor delijk volk. Pelsjagers. Bont mutsen. Houthakkers. Geruite kielen. Boeren en jagers op zee hondenbaby's. In onze optiek dus een typisch aan-mijn-lijf- geen-polonaise-vo\k. John Tur ner denkt daar echter anders over. Hij houdt van de aanra king als 'een gebaar van vriend schap'. Dat wil niet zeggen dat Tur ner mannen en vrouwen door elkaar kussend rondgaat. Nee, mannen kussen doet hij niet, maar voor vrouwen heeft hij een wel zeer vriendschappelijke manier van aanraken. Hij tikt ze namelijk op de billen. Daar heeft hij echt een goede ge woonte van gemaakt tijdens de verkiezingscampagne die hij momenteel voert. Het lijkt er echter op dat hij zijn kruistocht voor een vrijmoediger omgang van (politieke) vrienden onder elkaar zal moeten staken. Al thans wat dat tikken op vrou- wenbillen betreft. Zijn eigen partij heeft hem zelfs de wacht aangezegd. Als koele kikker uit de Lage Landen, die zijn beste vriendin nen nog niet op de billen durft tikken, kan ik daar wel inko men. Het is toch geen gezicht: de kandidaat omstuwd door potentiële kiezers. De mannen krijgen een stevige knuist van de kandidaat-premier of een dreun op de schouders. Met de ene hand aait hij de baby's over de bolletjes terwijl hij met an dere hun moeders' billen be roert. Of die vrouwen het leuk vinden of niet; ze kunnen wei nig terugdoen met hun handen vol kinderen. Twee partijgenoten van Turner - Lucie Pépin en Judy Erola - zijn in het geweer geko men en hebben „richtlijnen voor goede manieren" opge steld die door de partij zijn overgenomen. De richtlijnen beroven Turner allerminst van de mogelijkheden om zijn vriendschappelijke gevoelens met aanrakingen uitdrukking te geven want hij houdt de keuze uit: handen schudden, 9 zoenen geven en „desnoods" omhelzen. Het wachten is nu op een Thatcher of running mate Ge- raldine Ferraro die tijdens hun campagnes mannen vriend schappelijk in de billen knij- WIMKOCK pen. hn vooral op de eventuele reacties daarop. In de krant lees ik dat er maar vier ministers op hun post zit- ten. Van Aardenne, Korthals Altes, Brinkman en Smit- Kroes. Dit is dus het moment om op vakantie te gaan. Er kan met het land nu niets misgaan. Van Aardenne jaagt ons wel de stuipen op het lijf met weer een prijsverhoging van het aardgas, die nationale schat die ons eerst allemaal tot zegen zou zijn, ver- S volgens aanleiding gaf tot het laten oplopen van de nationale schuld tot de hoogste uit de ge- schiedenis van het koninkrijk en die nu weer - via ónze beur- zen - mee moet helpen de in 's rijks financiën geslagen gaten te dichten. Laat hem maar pra- ten en wacht rustig af tot Lub- bers terug is. Smit-Kroes blijft bedrijvig kakelen. Dezer dagen sprak ze E de verzamelde leden van de Nederlands-Britse Kamer van Koophandel en de British Bus- siness Association in Den Haag E opgewekt en bemoedigend toe. In haar speech (op papier gele- verd door haar eigen voorlich- E tinmgsdienst) kwam de volgen- de volzin voor: „Toch meen ik dat er nu wel reden tot juichen is, en wel om de volgende reden E en dat geeft meteen de tweede E reden aan dat ik het een plezier vind voor u te spreken." Drie keer reden in één zin en nog was het niet genoeg want direct E vervolgde ze met het zinnetje: E „Die reden heeft te maken met de EEG." Wat 'n rede! Korthals-Altes zou mis- schien alvast kunnen beginnen met het schrijven van brieven ter mobilisatie van zijn Europe- se collega's tegen de toenemen- de struikroverij op de Zuideu- ropese wegen. Struikrovers (en piraten) zijn nooit écht hele- E maal weggeweest, maar de schaal waarop thans zelfs reizi- gers die niét stom omspringen met hun bezittingen in handen E van gewapende bandieten val- len, doet weer denken aan Dick Turpin en de overvallen op postkoetsen in de dagen van E Liberty Valance. Leefde John Wayne nog maar. Voor Brinkman zie ik geen E speciale zomertaak weggelegd E dus die had net zo goed vakan- tie kunnen nemen. Nu hij ech- ter toch thuis is kan ik hem E aanbevelen eens een aantal avonden aandachtig te kijken en te luisteren naar de reclame die de heilig verklaarde omroe- pen voor zichzelf maken en die luidruchtiger en opdringeriger is geworden naarmate de gelijk- E vormigheid toenam. Een node- loze ergernis voor kijkers die al =j lang 'lid' zijn. Zelf duik ik nu ook een paar weken onder. Het vakantiedag- boek van Merijn heeft mijn ver- langen naar vakantievierend ge- E zeischap weer zozeer opgewekt dat ik het plan om niét te gaan maar weer heb laten varen. Het E toeval heeft er ook een beetje de hand in gehad. Kortom: ik ga toch nog. Ik raad u aan de ko- E mende weken zelf zoveel moge- lijk uit te blazen. Het is weer gauw genoeg herfst Tot dinsdag E 14 augustus! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllUllllllllllllllilllllllllllllUlllllCr Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176 Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie S 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend ©076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 Rsnkrplfltipc Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA Door Mare de Koninck VROEGER dan ooit is in dit Amerikaans verkie zingsjaar de stembus strijd tussen Republi keinen (meer bepaald president Ronald Rea gan) en Democraten (uitdager Walter Mon dale) losgebrand. Met name Reagan is deze week in de aanval gegaan. Nadat de Democraten hun conventie in San Francisco hadden afgesloten en dankzij de 'Ferraro-factor' plotseling in de enquêtes voorlagen op de Republikeinen, zette de 73-jarige president zijn cow boyhoed op en ging in Texas verkondigen hoe gevaarlijk radicaal-progressief de De mocraten wel zijn geworden. Staande naast vice-presi dent George Bush - die ook zijn western-hoed had opge zet - en twee decoratieve jon ge dames, riep Reagan naar een schare supporters dat de Democraten „zo links zijn ge worden dat ze Amerika links laten liggen". Daarmee ging de president in zijn vuur maar voorbij aan wat elke naar objectivi teit strevende waarnemer heeft zien gebeuren: De De mocratische Partij heeft de afgelopen maanden een ge weldige zwaai naar rechts moeten (in verband met de economische toestand) en willen (ter tegemoetkoming aan de conservatieve 'mood' in het land) maken. In het verkiezingspro gramma ontbreekt elke con crete belofte om de sociaal zwakkeren te hulp te komen en andere overheidsuitgaven te verhogen. Men bepleit een forse jaarlijkse reële groei van de defensie-uitgaven (ongeveer 5 procent). En nog nooit hebben Democraten met zoveel Amerikaanse vlaggen gezwaaid en tradi tionele waarden bejubeld (gezin stichten, hard werken) als op hun recente conventie. Daarentegen zijn Reagan en zijn Republikeinen sinds enige tijd naar het politieke midden (dus richting links) aan het bewegen. Reagan's groei van de defensie-uitga- ven is intussen naar 7,5 pro cent per jaar teruggezakt. Het Witte Huis toont zich in Centraal-Amerika en andere delen van de wereld minder militaristisch. Het snoeien in sociale uitkeringen is gestopt en hier en daar wordt de 'be deling' weer iets royaler. En nog deze week besloot de Reagan-regering de failliete Reagan en Bush in het 'diepe zuiden'. Continental Illenois National Bank niet te laten creperen (zoals het liberale boekje voorschrijft) maar te natio naliseren. Eens te meer blijkt dat na derende verkiezingen (6 no vember) de twee partijen er toe aanzetten hun verschillen te overdrijven. Daarbij is dit maal in de VS speciaal van betekenis dat voor het eerst een vrouw een belangrijke rol speelt in de presidents verkiezingen: Mondale's kandidaat voor het vice-pre- sidentschap Geraldine Fer raro. Dat nieuwe element heeft de Republikeinen duidelijk onzeker gemaakt. Maar in tussen hebben president Reagan en zijn staf besloten tot de volgende strategie: in het geheel geen toespelingen maken op het vrouw-zijn van Ferraro en haar afschil deren als een ultra-progres sief doch onervaren politica. Die 'geslachteloze' benade ring is natuurlijk de enig mogelijke en correcte, maar is toch een versimpeling van wat er werkelijk aan de hand is. Het staat vast dat Mondale niet plotseling zo gunstig uit die laatste Gallup-enquete zou zijn gekomen, als Geral dine een man zou zijn ge weest. En een feit is ook dat sedert een week de Ameri kaanse gemeentehuizen wor den overstroomd met vrou wen die zich in het kiesregis- ter laten inschrijven ten ein de straks voor het eerst in hun leven een stembusoproep thuis te krijgen. De Republikeinen maken in hun tegenoffensief ook ge bruik van het feit dat zowel Mondale als Ferraro uit het noorden van de VS afkomstig zijn. Daarom gingen Reagan en Bush deze week prompt op kiezersjacht in het diepe zuiden, waar hun slogans nog net zo klonken als toen ze vier jaar geleden tegen Car- ter-Mondale streden. „De Democraten zien altijd alleen maar misère, proberen iedereen angst voor de toe komst aan te praten in plaats van optimisme te geven en willen altijd maar de belas tingen verhogen. Ik vraag FOTO AP jullie: zijn jullie nu, na vier jaar Reagan, beter af dan vier jaar geleden, toen we vier jaar Carter-Mondale achter de rug hadden?" Reagan verwijst met zulke vragen vooral naar de Ame rikaanse economie, waarvan het herstel zich thans zich met een fantastisch jaarge middelde van 7,5 procent voortzet en waarin de werke loosheid is gedaald van 11 naar ruim 7 procent. Dat 'Reagonomisch' her stel en de verwachting dat de extase rond Geraldine Ferra ro wel weer zal luwen, maakt elk democratisch verkie- zingsoptimisme voorbarig. En de Democratische Partij heeft nog meer redenen tot ongerustheid. Negerleider Jesse Jackson heeft dan beloofd met Mondale mee strijden tegen Reagan, ma zwart Amerika zit toch ri een stevige kater van de I mocratische conventie. De partij heeft geen enki belangrijke functies in verkiezingscampagne toet deeld aan zwarte leden geen van Jackson's politie eisen in het verkiezingspt gramma opgenomen. Jac son heeft intussen zijn dn ging hernieuwd om onder naam van zijn voormali actiegroep Push een eig politieke partij op te riehte Een en ander werpt de vrai op of op 6 november de Am! rikaanse negerbevolking w massaal op de Democrat zal stemmen, of toch weer groten getale zal wegblijvj van de stembureau's. Mondale's verslagen rival Gary Hart had beloofd 'e; uur dat ik wakker ben, eau pagne te zullen voeren voi de winnaar van de Democr tische presidentsnominatii Maar voorlopig heeft rnt hem alleen nog maar gezia met op zijn revers een butto met de tekst: Mondale-Fer raro. De "jonge en succesvol le' Hart-volgelingen kunna voor de 'traditionele vak bondsman' Mondale geen er kei enthousiasme opbrenger Intussen bereiden de Re publikeinen zich voor op hu partij conventie medio vol gende maand in Dallas (Ti xas). Reagan zal daar for meel tot presidentsgegadigj worden uitgeroepen door ee feestende menigte van regit nale partijgedelegeerdei Daar ook zal nog duidelijke dan de afgelopen week al he geval was de Republikeins toon van de komende stem busstrijd worden gezet. Er het zou niemand verbazen, e zullen opvallend veel Repu blikeinse vrouwen het woon voeren Na de Republikeinse con ventie krijgen we dan wee de maanden van de televisie debatten. Mondale heef Reagan nu reeds tot zes de. batten van een uur uitge. daagd en Ferraro wil er twei aangaan met George Busk Mondale heeft een enorni parate kennis en voelt ziel daarmee oppermachtig te genover Reagan, van wie he een publiek geheim is dat hj het moet hebben van vai buiten geleerde zinnen. Viel jaar geleden lagen tussei Jimmy Carter en Ronalt Reagan de kaarten ongeveei net zo, maar Reagan wist ii de tv-debatten toch de mees te kijkers op zijn hand te krijgen. Vert SCHIPHOL (ANP) - Dc keersleiders heeft de maatregelen moeten ne aanbod beperken. Deze maatregelen leiden Schiphol en Zestienhoven v Op het ogenblik zijn er 64 verkeersleiders in dienst, ter wijl er eigenlijk 74 nodig zijn. Volgens het Nederlands Luchtverkeersleiders Gilde, waarin de verkeersleiders van Schiphol verenigd zijn, zullen deze maatregelen in de nabije toekomst regelmatig genomen moeten worden. Het Gilde wijt de gerezen problemen aan een falend personeelsbeleid van de Rijks Luchtvaart Dienst voor wat betreft het luchtverkeers leidingscentrum Amsterdam. Volgens het Gildebestuur bestaat er al jaren een struc tureel tekort aan verkeerslei ders. „Thans is de situatie be reikt dat door een enkele ziek melding niet meer zorg gedra gen kan worden voor een ver- Door Gerard Kessels TUSSEN het ijs van de gespannen Oost-West verhouding groeit tegen alle verdrukking in een teer plantje. De Bonds republiek en de DDR gaan nijver door hun betrekkingen te verbe teren. De beide Duits- landen blijven bouwste nen aandragen voor wat de Oostduitse partijlei der Erich Honecker om schreven heeft als 'de coalitie van het ver stand'. Het zoveelste bewijs voor de pragmatische instelling in Bonn en Oost-Berlijn is het nieuwe krediet van bijna één miljard mark aan de DDR, waarvoor de Westduitse re gering zich garant heeft ge steld. Als tegenprestatie heeft de DDR het reisverkeer van en naar de Bondsrepu bliek versoepeld. Toen enkele weken gele den een vijftigtal DDR-bur- gers in de permanente verte genwoordiging van Bonn in Oost-Berlijn samendromden om zodoende emigratie naar de Bondsrepubliek af te dwingen, werd het netelige probleem in alle rust en in goede samenspraak uit de wereld geholpen. Dat was eerder ook al het geval bij de vlucht van In- grid Berg, de nicht van DDR- minister-president Willy Stoph, in de Duitse ambassa de in Praag. Bonn en Oost- Berlijn zijn niet van plan on der invloed van dit soort pijnlijke incidenten hun op ontspanning gerichte koers te verleggen. Zelfs de plaat sing van de Pershing 2-ra- ketten in de Bondsrepubliek heeft geen einde gemaakt aan de Duits-Duitse lente. Voor bondskanselier Hel mut Kohl is de verbetering van de betrekkingen met de DDR uiterst belangrijk. In zijn buitenlandse politiek is hij tot nu toe immers weinig succesvol geweest. Het is hem niet gelukt uit de scha duw te treden van zijn domi nerende voorganger Helmut Schmidt, die zowel in Wash ington als in Moskou groot prestige genoot. De christen-democraat Kohl is het er vooral om te doen geweest de Bondsrepu bliek hechter te verankeren in de Navo. Dat is hem ge lukt, maar het heeft de Bondsrepubliek wel de speel ruimte tussen Oost en West gekost die Schmidt met veel zorg had geschapen. Kohl zit met handen en voeten aan Washington vast. En in de Europese Ge meenschap heeft de Duitse regeringsleider tot nu toe evenmin kunnen glanzen. Blijft eigenlijk alleen de Duitsland-politiek als veld van eer over. Het is ironisch dat het juist de Duitse christen-democra ten zijn die nu de ijverigste verdedigers zijn van een po litiek, die zij altijd te vuur en te zwaard hebben bestreden. Toen de socialist Willy Brandt als bondskanslier (1969-1974) met zijn 'Ostpoli- tik' de realiteit Van de beide Duitslanden in feite erkende, was dat voor de christen-de mocraten een soort landver raad. Nu is de Ostpolitik al gemeen geaccepteerd en pro beren CDU/CSU de socialis ten op dit terrein zelfs nog te overtreffen. Het hoogtepunt van de Duits-Duitse dialoog heeft Kohl voor de herfst ge programmeerd. Eind septem ber zal Erich Honecker, voor het eerst, een bezoek brengen aan de Bondsrepubliek. Honecker demonstreert deze dagen veel moed. Zijn politiek tegenover de Bonds republiek is in eigen kring niet onomstreden. Een groep in het DDR-Politburo rond om minister-president Stoph vindt dat Honecker wat al te zeer naar de Bondsrepubliek lonkt. Stoph en zijn mede standers zijn net als Honec ker geïnteresseerd in de Westduitse marken, maar verder willen zij de DDR zo veel mogelijk afgrendelen van het andere Duitsland. Maar veel gevaarlijker dan de oppositie in eigen ge lederen is voor Honecker de onbuigzame houding van de grote broer in Moskou. De Sowjets, daarin gesteund door Warschau en Praag, houden de Bondsrepubliek al maandenlang onder een trommelvuur van kritiek. Een kritiek die in heftigheid Erich Honecker ..blik naar het westen.. Helmut Kohl ..roomser dan de paus.. doet denken aan de donker ste dagen van de Koude Oor log. Hoewel de kritiek op Bonn is gericht, is zij toch vooral bedoeld voor de 'kammera- den' in Oost-Berlijn. Moskou heeft er grote moeite mee dat de DDR een eigen politiek te genover de Bondsrepubliek heeft ontwikkeld. Over Ho- necker's reis in september wordt in de Russische media met geen woord gerept. De passage in een interview, waarin Honecker de reis aankondigde, werd door het Russische persbureau Tass gewoon weggelaten. Ook het nieuwe krediet wordt indi rect gekritiseerd. Op de druk vanuit Moskou, Praag en Warschau wordt door Oost-Berlijn vrij rustig gereageerd. Honecker lijkt vastbesloten baas in eigen huis te blijven. „Gedwongen door de economische proble men in eigen land is Honec ker een politicus geworden die zich consequent inzet voor de vrede en de ontwape ning", zo schrijft het Duitse weekblad Die Zeit. „Honec- ker's besliste opkomen voor de eigen belangen, vooral te genover de Russische minis ter van Buitenlandse Zaken Gromyko, heeft zijn prestige in de ook naar meer zelfstan digheid strevende Oostblok landen enorm verhoogd. De DDR-functionarissen gelden daar niet langer als de lelijke Duitsers". Door Pieter-Jan Dekkers WERKGEVERS en vak centrales hebben, ruim voor het cao-overleg ko mend najaar, hun stel lingen betrokken. De vakcentrales mikken weer op een centraal akkoord dat voor de pe riode tot en met 1986 verdere arbeidstijdver korting moet regelen. De werkgevers hebben dat nou wel gezien en schermen zelfs met loonsverhogingen om de bonden van dat 'onzali ge' idee af te brengen. In 1982 werd via een cen traal akkoord afgesproken dat de werknemers in twee jaar tijd gemiddeld 5 procent prijscompensatie zouden in leveren in ruil voor gemiddel 2 uur per week korter wer ken. De werkgevers voelden daar toen eigenlijk al niet veel voor, maar onder druk van de regering en het lok kertje van de ingeleverde prijscompensatie gingen ze toch akkoord. Zonder even wel de garantie of zelfs maar het erewoord dat korter wer ken ook nieuwe banen zou opleveren. Dat heeft de vakbeweging aardig opgebroken. Steeds meer bij de FNV aangesloten bonden pikken het niet meer dat werkgevers geheel vrij blijvend ingeleverd loon ac cepteren en dat dankbaar gebruiken om het rendement (winsten) van hun bedrijven te verbeteren. FNV-voorzitter Wim Kok wil komend najaar dan ook keiharde afspraken maken. Uitgangspunt is een volledi ge herbezetting van de inge leverde werktijd. Nu beseft ook Kok wel dat hij de werk gevers nooit zo gek krijgt, maar als uitgangspunt voor de onderhandelingen kan het in ieder geval dwarsliggende bonden over de streep halen. Bij de werkgeversorgani saties VNO en NCW wordt wat smalend gereageerd op de vakbondsslogan 'Inleve ren moet opleveren'. Men wijst er op dat Nederland bij een werkweek van 36 uur in 1986, zoals de vakcentrales willen, geheel uit de pas gaat lopen met de buitenlandse concurrenten. En dat zou de economische groei in de kiem smoren. Met enig leedvermaak wordt een rapport van het Centraal Planbureau (CPB) uit de kast gehaald, waaruit de werkgevers concluderen dat korter werken slechts ar moede schept. Nu is dat net zo ongenuanceerd als de uit spraak van Kok dat alléén arbeidstijdverkorting de werkloosheid kan oplossen, maar er zit wel een kern van waarheid in. In dat rapport zijn een aantal varianten uitgewerkt. En hoewel het enig verschil uit maakt of men 36 uur of 32 uur per week gaat werken, in alle gevallen is min of meer sprake van daling van export, consumptie en pro- duktie. De werkgevers con cluderen daaruit dat er geen sprake is van verdeling van bestaande 'armoede', maar dat korter werken juist ar moede schept. Er is behalve dit econo misch bezwaar van de werk gevers ook nog een organisa torisch problemen, dat het afgelopen jaar bij de uitwer king van reeds gesloten cao's tot moeilijkheden, ja zelfs stakingen (Philip Morris) heeft geleid :Hoe moet korter werken in overeenstemming met het productieproces worden gebracht. Dat kan van bedrijf tot be drijf verschillen, reden waarom bijvoorbeeld in de cao voor de metaal het aan de bedrijven wordt overgela ten de arbeidstijdverkorting exact uit te werken. Uitgangspunt daarbij is dat de meeste ondernemers de bedrijfstijd niet willen aanpassen aan de arbeids tijdverkorting maar de ar beidstijdverkorting aan de hoeveelheid werk dat er is. De extra vrije dagen, die werknemers krijgen in ruil voor hun prijscompensatie, worden dan in een periode van slapte gegeven. Ze van gen dan twee vliegen in een klap: de arbeidstijdverkor ting wordt uitgevoerd en wel op een voor de ondernemer zo gunstig mogelijk tijdstip. Het levert natuurlijk geen banen op, hooguit wordt voorkomen dat er arbeids plaatsen moeten verdwijnen. Door deze flexibile werk- tijd te accepteren heeft met name de Industriebond-FNV al veel wisselgeld voor straks ingeleverd. De houding van de werk gevers betekent overigens niet in dat ze helemaal niets meer aan de bestrijding van de werkloosheid willen doen. Ze wijzen er op dat het her stel van de rendementen vanzelf tot meer investerin gen en dus meer banen leidt (het oude liedje dus). Maar bovendien willen ze wel wat aan de Vut doen en staan ze klaar met plannen om de jeugdwerkloosheid te be strijden. Dat laatste klinkt erg posi tief maar er schuilen nogal wat addertjes onder het gras. Het kan namenlij k niet zo zijn, zeggen ze, dat de bedrij ven dure jeugdwerkplannen maken en tegelijkertijd het hoge minimumloon moeten uitbetalen. Meer jongeren als leerlingen in de bedrijven aan de slag, oké, maar dan tegen een geringere vergoe ding. En dat ondergraaft weer de positie van jonge werknemers, iets waar Kok weer niets voor voelt. Een extra complicatie is het kabinetsbeleid om vol gend jaar de uitkeringen weer te korten: het zieken geld bijvoorbeeld. In de meeste bestaande cao's zijn regelingen opgenomen, waardoor arbeidsongeschik te en zieke werknemers toch meer krijgen uitbetaald dan ze op grond van de WAO en Ziektewet recht hebben. Daar is enkele jaren geleden zelfs langdurig voor gestaakt (dagblad De Stem) toen de toenmalige minister van So ciale Zaken Den Uyl op het ziekengeld wilde korten. De kans dat de bonden zich deze keer zonder slag of stoot bij de kabinetsplannen zullen neerleggen moet dan ook niet erg groot worden geacht. Het ligt meer voor de hand dat opnieuw gepro beerd zal worden in de cao's aanvullingen opgenomen te krijgen. Kortom, er liggen voldoen de explosieven klaar om het cao-overleg al vroegtijdig uit ^elkaar te laten spatten. ^IWSTERDAM (ANP) - De ge- ineenteraadsfractie van de pvdA in Amsterdam wil on derzoeken of het mogelijk is elders goedkoper aardgas in te kopen. Dit heeft het raadslid jan van Dijk gezegd op Stad gadio Amsterdam ais reactie 0p de deze week opnieuw in de publiciteit gebrachte plannen van minister Van Aardenne van Economische Zaken de aardgasprijs voor kleinver bruikers in drie jaar met ne gen cent te verhogen. ROERMOND (ANP) - De Ka tholieke Onderwijs Vakorga nisatie (KOV) heeft 'met grote verontrusting kennis geno men' van de plannen van bis schop Gijsen van Roermond om de catechese in schoolver band in zijn bisdom ingrij pend te veranderen. Gijsen wil met een nieuwe dienst alle be staande stichtingen voor school- en districtscatechese buitenspel zetten. BIJ BEZUINIGINGEN OP gemee gere inkomens steevast het zwa kondigde tariefsverhogingen voo Wie een eind voorligt op Jan Moe maar voor mensen met een sm wordt met de dag groter - kome combinatie met de vele andere t procent van de gezinsverbruikers omdat ze hun gasrekening niet n vervoer en de spoorwegen verlie klanten omdat het openbaar verv is. De verhoging van de aardgas staat rond 200 miljoen extra p< schatkist te spekken. Met de hog> en metro wordt gemikt op een be subsidies waarmee de overheid j baar vervoer afdekt. Beide doel; van de sanering van de staat: aantrekkelijk. Op langere termij mee opgelost. Bovendien is deze het principe van de verdelende r inkomens worden er onevenredig Het gaat niet om kleine bedrag nomische Zaken) wil de aardga kleinverbruikers in anderhalf jaar prijs komt dan ongeveer op het n Aardenne acht die koppeling not 95 procent van de woningen in aardgasnet. Huisbrandolie is voo tieve energiebron meer. Laat de overmaken. Nu de Russen hun ai Westeu ropese markt proberen af landse aardgas een geheel nieuv wel wat betreft kleinverbruikers, c de schatkist die zwaar afhankelijl Nederlands aardgas. minister smit-kroes (Verkeei voersbeleid in een vicieuze oir spookrijdster op een mistige roti openbaar vervoer ieder jaar me moeten dus omhoog, zegt de t reizigers en nog groter terkort. V nu moeten de tarieven opnieu\ kaartje drie jaar lang met drie pr vervoer met gemiddeld tien prooi Puter aan te pas te komen om i vervoer op die manier niet alleer zen maar ook arbeidsplaatsen, i dat verlies aan arbeidsplaatsen a 1990 tussen de 650 en 1300 zal I Wie het openbaar vervoer de een betere manier verzinnen. Ge mer tot nu toe steeds politici gei wel een warm hart toedragen. ei bouwd met cijfers, die ook Zeeuv ders, gemeenten en Kamers va produceren, om de heilloze weg ger te volgen, moet dus een kan de begroting op Verkeer en Wal dienen zoveel mogelijk posten o baar vervoer die vooral voor men essentiële gemeenschapsvoorzk den. Wat ons betreft kan dus ook maken.

de Stem | 1984 | | pagina 2