Domburg 1892 'Voorkomende' automobilist Bloemschikken is ambacht 24 Uur van Oostburg 3 augustus van start Oostburg heeft ook eigen wijn Zeeuwse babbels tsen veren orsele ces falonia >irit >enbaar rkocht straf r penbezit drugs ZEELAND 3 ZATERDAG 28 JUL11984 BlOflM VAN ZEELAND PAGINA ZEELAND 4 Kantooi snie. JOOP VAN DEN BRANDEN: NSZAND - De fiet- -ractie van het pro- en zonder Baan in de Borsele is door de langstelling ervoor s geworden. riode van 16 april tot mei hebben een vijf- rij willigers een klei- jwielen van een post- n huisnummer voor de Borselse scholie- hun fiets veelal in en behandelen) mee- komt het aantal bo- landelijk gemiddelde els heeft de actie al afgeworpen, doordat ene gemerkte gesto- erloren fietsen weer echtmatige eigenaar n bezorgd. In de nacht van don- p vrijdag heeft de po- O-jarige J. v.d. S. uit de 17-jarige J. T. uit gehouden. Zij tracht- een zaak in de Pape- at kleding te stelen, tente voorbijganger uwde de politie, die de on arresteren. Giste- ze na verhoor en het n van procesverbaal ngezonden. ORPE - Vermoedelijk t rijden met te hoge kwam de Belgische ilist V. T. uit Wachte een bocht van de eg-zuid te Zuiddorpe linker weggedeelte, derde op dat moment novergestelde richting urder van een perso- W. K. uit Zuiddorpe. otsing werd het voer- K. geheel vernield en ische auto zwaar be- d. T6 en onzer verslaggevers LBURG - Wegens co- bruik en verboden wa it is de jonge Terneuze- K. door de rechtbank elburg veroordeeld tot anden cel. straf speelde mee dat onbekende van justitie 1 het een en ander op rfstok heeft staan. Zo ij vorig jaar samen met -jarige plaatsgenoot J. een poging om in te bre de lts in Terneuzen en pleegde hij nog een in- in Hulst. Daar stal hij i goederen en vier irieven van 5000 gulden officier van justitie mr. Marion noemde het s een bloemlezing uit de [feiten van de Terneuze- Hij eiste zes maanden :nis, waarvan twee len voorwaardelijk met roeftijd van twee jaar. irechter mr. Nomes zich wat milder en ver- ;lde K. tot zes maanden, 'an drie voorwaardelijk. een onzer verslaggevers [EUZEN/MIDDEL- - De Kefalonia Spirit, ship dat al vanaf eind de Zuidelijke Kanaal- in Terneuzen aan de g ligt, wordt komende idagmiddag om 12.00 tij- :en zitting van de reen - in Middelburg in nei aar verkocht. verkoop geschiedt op ek van het Havenschap luzen dat meer dan 6 n havengeld van de te vorderen heeft, tl de rederij Lassi S P Company in Pirr ■cenland). een aantal keren is B ld het schip °P®n|?j}Lrs ,pen omdat schuldeis^ meer dan zat w s werd de verkoop doordat op het la ;rtje werd betaald. EELAKD HET KON NIET uitblijven. Introdu ceerde begin dit jaar Sluis zijn eigen wijn onder de naam Cu- vée de Sluis, sinds enige tijd heeft ook het aanpalende Oost burg wijn onder eigen naam: 'De Een hoorn van Oostburg'. Het is een initiatief van de heer L. Pleu- nis, bedrijfsleider bij 's lands grootste kruidenier, in zijn schaarse vrije tijd zeer actief bestuurs lid van de plaatselij - keVW. „Dikwijls merkte ik dat specifieke Oostburg se souvenirs voor de talloze gasten in onze mooie plaats eigenlijk niet voor handen zijn. En we hebben toch onze eenhoorn, het sym bool van Oostburg", zegt hij. Pleunis liet een wijnetiket ontwer pen waarop de af beelding prijkt van het beeldje van de eenhoorn aan het - hoe kan het an ders - Eenhoorn- plantsoen. Het fier steigerende dier met zijn hoorn steil om hoog, prijkt nu op flessen rode en witte wijn. De rode wijn is een Bergerac, de wit te een Bordeaux. ONZE COLLEGA Cees Maas gewerkt in zijn schaarse vrije tijd een boek met oude verhalen, liederen en gedichten uit het Walcherse Domburg, zo rond het eind van de 19e, begin 20e eeuw. Cees doet dit op verzoek van zijn zeer krasse 96-ja- rige grootvader, die indertijd dit boek heeft samengesteld en die het nu eigenlijk wel in het 'hollands' bewerkt wil zien. Het hieronder opgenomen lied of gedicht is niet alleen erg aardig en typerend voor het boek, voor de fervente puzze laar van 'Tipje van de Sluier' zit er zelfs een aanwijzing in. Mee de zekel kantooi snie, slechter waerk ek nooit gezie, beter kajed aege schere, of den bak uut t uusje bere, in de regen stekels kappe, of kapotte zakken lappe. K gae nog liever waeter draege, of n ooge schouwe vaege, beter ka je geeste dosse, of een waegen kolen losse, eel den dag op gvzen passé, of een zak kleine aerepels jasse. Liever as een ond in t kaernkot lope, of n knientje mee de lichtbak strope, in een sturmpje goszaed zooie, of mee n botte zeise mooie, aol beter as deur dulleven kruupe, en in je n eige zweet verzuupe. Nog vee liever t hoenderkot witte, of een weke in t kot gae zitte, op je klompen kermis ouwe, of deur t zand een zwaere karre douwe, k ouwe t vol oor: kantooi snie, b 'roerder waerk ek nooit gezie. Domburg, 1892. - FOTO WIM KOOYMAN VERONTWAARDIGD keken de mensen op de parkeer plaats naar de automobilist die zonder te kijken achteruit reed en daarbij een geparkeerde auto een fikse deuk be zorgde. De boosdoener stapte uit, keek geschrokken om zich heen en pakte vervolgens een papiertje en een pen uit zijn zak teneinde een boodschap achter de ruitenwis sers van het gedeukte voertuig te plakken. Dit tot opluchting van de toeschouwers, waarvan enke len reeds klaarstonden de onvoorzichtige rijder eens ste vig op z'n Hollands het jak uit te borstelen. Na enige tijd verspreidde zich de menigte. Wat later arriveerde de eigenaar van de gebutste voiture. Na een eerste schrik ontdekte hij het papiertje; een vlaag van opluchting trok over zijn gezicht. Hij vouwde het open en las: 'Al die mensen hier op de parkeerplaats denken nu dat ik mijn naam en adres sta op te schrijven, maar dat doe ik lekker niet'. ZIJN ER VEEL van onze puzzelaars en puzzelaarsters met vakantie? Of was de op gave toch moeilijker dan wij dachten? Hoewel, voor ons is het gemakkelijker natuur lijk. Wij hebben de volledige foto ook al gezien. Werden we 14 dagen gele den verrast met een lawine van kaarten (de schapen scheerder, weet u nog), dit keer dwarrelden er maar 10 briefkaarten op onze bure len. En daar waren er nog drie van fout ook. Want wat u 14 juli zag afgebeeld had niets te maken met kool zaad, kunstbloemen maken of droogbloemen maken (hoewel dat enigszins in de goede richting is). Wij wil den het woord 'bloemschik ken' zien. Uit de kaarten waar dit op stond, hebben wij er twee getrokken. Deze inzend(st)ers kunnen een Parker-pen tegemoet zien. Het zijn: C. Spinnewijn, De Casem- brootstraat 2, 4503 AN Groe- de J. Boogaert-Vaal, Marijke- plein 18, 4587 BH Klooster- zande FOTO DE STEM COR J. DE BOER En nu de volgende opgave maar. Mocht het weer niet verbeteren en moet U wat uurtjes binnenshuis door brengen, bekijk de afbeel ding dan maar goed. Als U in de praktijk wilt zien wat hier is afgebeeld, dan zult U er wel op uit moeten. En goed om U heen kijken. Met een beetje geluk treft U een arbeidzaam man aan. Lokt het weer zo'n tochtje niet uit, lees dan het op deze pagina afgedrukte gedicht in Wal- chers dialect. Oplossingen kunt u als gebruikelijk op een brief kaart zenden aan: Redactie Zeeland Rond Nieuwstraat 9 4531 CV Terneuzen De dertigers die naar het popfestival in Goes gingen, vonden het maar wat lekker weer eens in een ongewassen spijkerbroek te kun nen lopen. Wakkere Neeltje begint een krantje, waarin Slapende Karei het moet ontgelden. Disc-jockey van Radio Walcheren: Ik ben al jaren radio-actief. Een sporthal op het terrein van Cruson? Dan kunnen gewichtheffers oefenen met de zware metalen die in de grond zitten. Zeekland vakantieland. Zwemmen bij de kerncentrale geeft direct weer nieuwe energie. Jille: Als ik campinghouder was, zou ik het niet pikken. Ik begon subiet een mini-boerderij. Op de satellietkaart van het weerbericht was duidelijk te zien dat het aantal Duitse kuilen op de Zeeuwse stranden behoorlijk is afgeno men. Toen het gerucht de ronde deed dat de naakt stranden officieel zouden worden toegestaan, merkten de verkopers van verrekijkers dat meteen in hun omzetcijfers. Provinciale VWZo (radio-)actief hoeft men zich nu ook weer niet met onze gasten bezig te houden. Een slechte zomer? Veel Zeeuwse midgetgofbaan-exploitanten, trampolineparkbeheerders, automatenhal eigenaren, fietsenverhuurders, museumdirec teuren, cafetaria-uitbaters, braderie-organi sators, folklorefeest-opzetters en marktkoop lieden bidden voor nóg een weekje bewolkt weer! Boertien: Ik wist niet dat provinciale brieven zo goed gelezen werden. „BLOEMSIERKUNST is meer dan alleen ruikers bloemen en potplantjes verkopen. Het is een am bacht. Een stiel waar je met hart en ziel aan kunt werken. En vooral bij bruidsboeketten kun je je uit leven". Joop van den Branden uit Oostburg is bloemist in hart en nieren. Bloemsierkunstenaar, kun je beter zeggen. „Ik probeer in elk stuk dat ik maak iets van mij zelf te leggen. En vooral bruidsboeketten mag ik bij zonder graag maken. Dat gaat dan niet van: een, twee, drie, bloemen en takjes bij elkaar en wegwe zen. Nee, ik wil altijd de bruid graag zelf spreken, weten hoe haar haar die dag zit, wat voor kleding zij draagt, ik kijk zelfs naar de kleur van de ogen". Joop van den Branden vindt dat hij die informatie nodig heeft om een bruidsboeket volledig af te kun nen stemmen op de bruid. „Voor haar is het toch de belangrijkste dag in haar leven. Je kunt een klassiek geklede bruid niet 'uitrusten' met een modern boe ket. Andersom uiteraard ook niet. Ik zeg maar zo: ook meubels moet je aanpassen aan de woonomge ving. Doe je dat niet, dan is de sfeer niet goed. Hoe duur die meubels dan ook mogen zijn". De Oostburgse bloemist is veel met zijn vak bezig. „Ik kan zeggen dat ik van mijn hobby mijn vak heb kunnen maken". En hij laat zijn licht niet onder de korenmaat schijnen. Regelmatig verzorgt hij ook bloemschikcursussen, om belangstellenden zijn in zichten over hoe een boeket eruit dient te zien duide lijk te maken. Bloemsierkunstenaar Joop van den Branden. - FOTO DE STEM/CORJ.DE BOER Èt Zoals gebruikelijk heeft de 24 Uur van Oostburg, zijn eigen miss. Dit keer is het Jolanda Taalman uit Philip- Pine, die de bloemenhuldes na de trimronde en het be kendmaken van de einduitslag zal verzorgen. - FOTO WIM KOOYMAN Door Fred Rabout OOSTBURG - Vrijdag 3 en zaterdag 4 augustus wordt voor de elfde keer de 24 Uur van Oostburg gehouden. Hoe knap de eerste uitgave van de 24 Uur van Oostburg in elkaar stak blijkt uit het feit dat men nog steeds de formule van elf jaar geleden hanteert. Het idee van Frans Quadekkers, aan wiens brein destijds dit trimspek- takel ontsproot, weerstond dus alle stormen waaraan dergelijke evenementen blootstaan. De mensen ra ken na een aantal jaar erop uitgekeken en de evenemen- tenverdwijnen vaak via een zijdeur van de kalender. De 24 Uur van Oostburg houdt stand en trekt elk jaar opnieuw de massa naar de West-Zeeuwsvlaamse cen trumplaats waar vooral de Nacht van de 24 Uur vormen heeft aangenomen die pral- lel lopen met de 'nacht van Assen' tijdens de TT. Ter wijl dan de renners op het parkoers plichtmatig hun rondjes draaien en de jury leden er van alles aan doen niet in slaap te vallen draai en de Oostburgse kasteleins hun finales van de trimron- den. „Het is een uur brok pro motie voor Oostburg en niet meer weg te denken tijdens het openingsweekend van de augustus-vakantiemaand", weet Ad Saderse, sinds vier jaar voorzitter van het orga niserend comité. Ook dit jaar is de belang stelling van de kant van deelnemers weer goed te noemen. Terwijl de trim- sport de laatste jaren ver schijnselen vertoont dat de 'top van de col' is gepas seerd, blijft het aantal ploe gen voor de 24 Uur vrij con stant. Ze zijn ingedeeld in een A-categorie (echte wed- strijdtrimmers) en de B-ca- tegorie waar de deelnemers met de Olympische gedachte worden weggeschoten. Hier bij dit jaar ook een dames- ploeg. Kracht „En juist die laatste cate gorie is de kracht van onze 24 Uur", zegt Arnold Huis man. „We zouden graag te rug willen naar het puur re- créaieve zoals dat tijdens de openingseditie het geval was. Het is dan ook de be doeling dat we voor volgend jaar de zaken weer eens goed op een rijije gaan zet ten om het pure recreatieve gezelligheids trimmen terug 'te halen. Vraag me niet hoe, want daar heb ik nu nog geen antwoord. De belang stelling van de ploegen zal er zeker niet door verminde- ren'DHeimwee dus bij de man die samen met Adri Jansen vanaf het begin bij de organisatorische kant van de 24 Uur betrokken was. Ook dit jaar is er voor de ren(st)ers weer het nodige te verdienen. Joop van den Branden, verantwoordelijk voor het binnenhalen van de prijzen, heeft weer een uit gebreid pakket weten te verwerven. „Ondanks de wat mindere tijden geen probleem", zegt hij. „Mid denstand en mensen uit de regio staan altijd zeer wel willend tegenover de 24 Uur. Je hoeft alleen de naam te noemen en het is geregeld", zegt Joop, die al 7 jaar deel uitmaakt van het comité 24 Uur van Oostburg. Hij is vol lof over de samenwerking binnen he comité, dat in de huidige samenstelling al vier jaar werk. „Het loopt op rolletjes. En de bijeenkom sten, waarvan we de eerste al op 13 maart hadden, ver lopen in de echte 24 Uur sfeer: puur recreatief dus", zegt hij lachend. Verandert er niets aan de wedstrijdformule, de omlijs ting probeert men elk jaar te vernieuwen. Na cart-de- monstraties, touwtrekken, wedstrijd voor ploegleiders, komen dit jaar motorcros sers zaterdagmiddag op de Markt hun kunsten verto nen tijdens een wedstrijd 'schans-springen'. Veel lof heeft voorzitter Ad Sanders voor de mede werking van rijkspolitie, Rode Kruis, gemeente en het massageteam van Ijzendij- kenaar Marc van Waes. De voetbalvereniging Oostburg verzorgt dit jaar opbouw en afbraak van het parkoers. Wat de parkeerproblema- tiek betreft hoopt men dit jaar de oplossing gevonden te hebben. Op advies van de politie is de Kaas- en Brood- sedijk - de nu afgesloten verkeesweg naar Water landkerkje - nu opengesteld voor parkeren. Ook de Tra- gelwijk aan de Oostzijde van het parkoers heeft het nodige volume om voertui gen te bergen. Blijft nog één vraagteken. Wie lost het startschot. Elk jaar is het comité erin ge slaagd een bekende persoon lijkheid voor dit officiële ge beuren aan te trekken. Maar elk jaar wordt dat pas op het laatste rondgebreid. „We zijn in onderhandeling", zegt Adri Jansen met de van hem gekende geheimzinnig heid. „Herrera kwam van de week nog langs fietsen, maar het bleek dat hij geen startpistool kon afschieten. Die viel dus af." Boekje Wie de 24 Uur van zeer nabij wil volgen kan zich een programmaboekje aan schaffen, een boekje dat net als in voorgaande jaren, is opgesteld door Rein van der Helm, het vijfde lid van het comité. De jury van het wieier- evenement is elf jaar lang vrijwel ongewijzigd geble ven. Peet Scherbeijn is als vanouds de voorzitter. Hij wordt bijgestaan door John ny Claeys, Leo van Hijfte, Peter Scherbeijn, Anton Boelens en Annie-Claeys- Scherbeijn. Miel Verstraete hanteert alweer voor het derdejaar de micro. De prij zentafel is, zoals gezegd, goedgevuld. De win naar van de A-poule mag de Wim Hendriks-wisseltrofee een jaar in bezit houden. "De bokaal herinnert aan de man die een groot aandeel heeft gehad in de 24 Uur van Osotburg en die ons helas te vroeg ontvallen is", zegt Ad Sanderse. Een bokaal dus met een grotere betekenis dan het 'ding' zelf. Voorts zijn er voor de A-categorie nog vijf bekers te winnen. De winnaar in de B-poule krijgt de Frans Quadek- kers-trofee, genoemd naar de man die de 24 Uur van Oostburg heeft 'uitgevon den'. Daarnaast eveneens vijf andere bekers. De win naars van de trimronden verdienen waardebonnen van honderd piek en daar naast zijn er, zoals gebrui kelijk, tal van andere prij zen in natura, waaronder het traditionele levende var ken, eenv errekijker, tuin meubelen etc. De 24 Uur van Oostburg begint vrijdagavond 3 augustus om 20.00 uur en duurt tot zaterdagavond 4 augustus 20.00 uur. Om 21.00 uur volgt de prijsuitreiking in hotel Du Commerce, waar ook de uitslag van de verlo ting, verbonden aan het pro grammaboekje, wordt be kendgemaakt. 1

de Stem | 1984 | | pagina 17