even..L UITBLAZEN Een gebed zonder end Afrika wil lot in eigen hand nemen Verz MINI D: DE STEM 'Miljard voor speurwerk ondernemers komt bij multinationals terecht' De trein en de Jumbo VERHOUDING VATICAAN-NEDERLAND UNIEK IN DE WERELD DESTE Kans vo VRIJDAG 27 JUL11984 T5 ACHTERGROND PAGINA 2 HONGER DRIJFT MASSA NAAR STEDENWOESTIJN RUKT ONWEERSTAANBAAR OP UIT DE WEEKBLADEN VRIJDAG 27 den haag k e Consumentenbond niet met vakantie. Die benut juist de zomerluwte in de nieuws kolommen om het ene on derzoeksresultaat na het andere te spuien. Eerst la zen we dat auto's meer benzine verbruiken dan de fabrikanten in de advertenties opgeven en luttele dagen later krijgen de spoorwegen onder uit de zak: de treinen rijden niet op tijd. Van dat laatste kijk ik niet zo op. Niet dat ik dikwijls van de trein gebruik maak, maar ik zou gewoon niet anders ver wacht hebben. Op tijd rijdende treinen zijn immers een grieze lig verschijnsel. Sinds Mussoli ni in het Italië van de jaren '30 bewerkstelligde dat de hele we reld bewonderend opmerkte dat de treinen er op tijd reden zijn een rommelig spoorboekje, groezelige treincoupé's en het veelvuldig missen van aanslui tingen symptomen van een bloeiende democratie. „Bij ons rijden de treinen tenminste niet op tijd!" Treinen schijnen bij gisteren te horen. We kunnen ze niet missen. Maar waarderen doen we ze ook nauwelijks. Zelfs in Amerika, waar vliegen goedko per is dan per trein reizen hier, rijden echter nog altijd passa- gierstreinen. Ik heb het nage vraagd bij iemand die het we ten kon want zelf dacht ik wer kelijk dat in Amerika de trein al lang was afgeschaft. Dat komt denk ik door de film. Doorzichtig Ik ben lang geleden wel eens een paar keer in Amerika ge weest, maar het is een groot land en wat we ervan weten komt behalve uit boek, krant en tijdschrift vooral van film en televisie. Nog maar kort gele den zag ik op de tv een oude zwart-wit-film, een draak van een film over een meisje dat zo genaamd een dodelijke ziekte heeft en door een New Yorkse krant in de gelegenheid wordt gesteld in de grote stad de bloe metjes nog eens buiten te zetten en het leven van een diva te lei den. Enfin, samen met de ver slaggever vliegt ze van haar platteland naar The Big Apple. Het waren die opnamen van de vlucht die mij toen opvielen. De trucage was aandoenlijk doorzichtig. Je zag het (duide lijk vooroorlogse) vliegtuig af en toe voor een reusachtige prentbriefkaart van New York langs vliegen. Bij de opnamen in de cabine schoven de wol kenkrabbers van Manhattan schokkerig langs de raampjes voorbij alsof het vliegtuig voor trein speelde. Als je zoiets ziet realiseer je je pas hoe reusach tig de sprong voorwaarts is die de filmtechniek heeft gemaakt. Vergelijk dit gestuntel van de jaren '40 met de opnamen WIM KOCK waarmee tegenwoordig elke zich respecterende producent zijn film begint en afsluit: een reusachtige Boeing-747 met al die wielen, veel rook en van hit te trillende lucht. Het is ook een prachtig gezicht zo'n Jumbo te zien neerstrijken of opstij gen. Gevaarte Op de film is het vaak nog mooier dan in het echt. De ci neast heeft met een telekanon aan het eind van de baan gele gen. Eerst zie je slechts een wa zige horizon. Dan verschijnt er in de trillende verte een lang zaam groter wordende bult. Vervolgens verdikt de lijn van de horizon zich ter weerzijden van de bult. De ervaren filmkij ker weet nu al wel dat hij de verschijning van een Jumbo ga deslaat, maar echt onderschei den kan hij het vliegtuig nog niet. Even maar lijkt de groeiende en onmiskenbaar na derbij komende massa aan de horizon uit elkaar te vallen. Aan de onderzijde ervan wor den onregelmatige plekjes lucht zichtbaar. Dan maakt de massa zich definitief los van de hori zon. Nog niet in één stuk maar met rekkende en tenslotte bre kende slierten als duikt het ge vaarte op uit een reusachtig meer van stroop. Laatste shot: Het nu duidelijk als een zil verkleurige 747 herkenbare vliegtuig staat op het punt da verend van het beeldscherm de kamer binnen te vliegen. Nog net zien we hoe het al die wie len intrekt in een poging om de porseleinen vaas naast de tv te ontwijken. Inderdaad, een machtig ge zicht en filmers schijnen er niet genoeg van te kunnen krijgen. Geen wonder dus dat iedereen gaat denken dat moderne men sen met Jumbo's reizen in plaats van met de trein. Behal ve in een doodenkele Duitse Krimi of in oude en tot in den treure op de tv herhaalde films zie nooit nog iemand in een trein stappen. Waarom niet eens een aanstormende trein in plaats van die eeuwige Boeing? De trein is blijkbaar z'n ap peal kwijt. Als we de heden daagse filmhelden eens wat va ker in de trein zagen stappen, dan zou reizen per trein weer trendy kunnen worden. Wat de trein mist is waardering en er kenning. Zodra we treinen weer zo machtig mooit vinden dat we ze namen gaan geven, gaan ze ook vanzelf op tijd rijden. Te laat komen is een trein van naam z'n eer te na. Het is ook een machtig gezicht: al die wielen, de rook en de trillende lucht. - foto archief de stem lilllllllllllllllllII1111Illlllllll111!IIIllllllllllllllllllll Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, ©01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076r236394/236911 Ranlfwlfltipc Postgiro 1114111 ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584- Rabo rek. 101053738. Paus Johannes Paulus II door René de Vries DE verhouding tussen de staten Vaticaanstad en het Koninkrijk der Nederlanden is uniek in de wereld, omdat er nooit duidelijkheid is verschaft over de vraag of er onderscheid is tus sen de Heilige Stoel en de staat van het Vati- caan. De paus als de leider van de Rooms Katholieke Kerk is geen souvereine vorst zoals de koningin van Nederland. Bij elke gelegenheid wanneer de betrekkingen tussen deze staten actueel worden door op handen zijnde wederzijdse bezoeken slaan verschillende groeperingen daarom alarm. Het pausbezoek aan 'ka tholiek Nederland' in mei volgend jaar is voor een deel van 'protestants Nederland' een gruwel, zoals uit ver schillende reacties blijkt. De voorbereidingen van het ko ninklijk bezoek aan het Vati- caan bij gelegenheid van het officiële staatsbezoek aan de Italiaanse Republiek vol trekken zich dan ook in het diepste geheim. In dezelfde waas dropt het Vaticaan een nieuwe bisschop in Den Bosch en komt er een nieuwe nuntius in Den Haag. ~Koningin Beatrix foto's archief de stem De broze betrekkingen zijn niet van vandaag of gisteren. Al meer dan anderhalve eeuw staan de verhoudingen op gespannen voet. Dat be gon in 1826 toen koning Wil lem I de eerste ambassadeur bij het Vaticaan benoemde. Enkele jaren nadien vroeg de meerderheid van de Tweede Kamer de Neder landse vertegenwoordiger bij de Heilige Stoel terug te roe pen, omdat de paus zijn we reldlijk territorium zou heb ben verloren bij de totstand koming van de Italiaanse Waarborgenwet. Bijna een half miljoen katholieken smeekten de koning in een petitie niet tot opheffing over te gaan. Maar de toenmalige katholieke minister Gericke (Buitenlandse Zaken) voerde de motie van de Kamer uit. De paus was zeer gegriefd, maar riep zijn nuntius niet terug. De Nederlandse ka tholieken schonken hem zelfs een woning aan het Haagse Bezuidenhout. Maar in 1899 riep Paus Leo XIII zijn ver tegenwoordiger in Nederland toch terug. Het duurde tot het uitbre ken van de Eerste Wereld oorlog toen het kabinet-Cort van der Linden ondanks de hevige protesten van protes tantse zijde de betrekkingen met het Vaticaan herstelde. Dat leidde in 1926 opnieuw tot een politiek spektakel met als gevolg een kabinetscrisis. Vier katholieke ministers traden af bij aanvaarding van een amendement van do minee Kersten om de begro tingspost voor de ambassa deur bij de Heilige Stoel te schrappen. De gehele linker zijde en enkele afgevaardig den van de christelijke histo- rischen stemden voor dat amendement. Opvallend was echter dat de christelijke fractieleider Visser niet aan de stemming deelnam. Aan de totstandkoming van een nieuw kabinet ging een politieke ruilhandel vooraf. De katholiek gewor den politicus Marchant, die voor het schrappen van de ambassadeurspost in Rome had gestemd, kreeg de for matieopdracht. Tijdens de onderhandelingen was hij bereid deze post te herstellen indien hij voor de totstand koming van een kabinet kon rekenen op de steun van de katholieke afgevaardigden in de Kamer. Dat ging de Venlose politi cus en fractieleider Nolens te ver. Hij greep in en weigerde een internationale aangele genheid tot voorwerp te ma ken van onderhandelingen op binnenlands politiek ter rein. Gedurende de formatie besprekingen handhaafde de paus de internuntius in Den Haag. De bisschoppen had den een dringend beroep ge daan op Pius XI. Tegenover de bisschoppen zou de paus hebben gezegd, dat niemand hem duidelijk had kunnen maken tot welke kerkgenootschap dominee Kersten behoorde en nog minder hoe de man een kabi net kon omverwerpen. De eenzijdige betrekkin gen tussen Vaticaan en Ne derland bleven bestaan tot de Tweede Wereldoorlog, waar bij ook ons land betrokken raakte. De paus heeft tegen de houding van Nederland eenmaal geprotesteerd bij koningin Wilhelmina tot woede van Hitler en Mussoli ni. Het oorlogskabinet Ger- brandy in ballingschap te Londen herstelde de betrek kingen met het Vaticaan. In 1944 volgde de benoeming van de niet-katholieke diplo maat Jhr. M. W. van Weede tot gezant, omdat er geen ka tholiek van formaat te vin den was. In al deze kwesties speelt steeds de vraag een rol wat de souvereine rechten van een paus zijn. Om politieke of diplomatieke redenen werd en wordt er nog steeds over getwist. De katholieke staatsman Schaepman zei in in de Tweede Kamer het volgende „Wat mij betrett berust de souvereiniteit van de paus niet op tijdelijk bezit; de souvereiniteit is een blij vende en de statenroof aan tijdelijk bezit gepleegd, is het voorbijgaande; de souverei niteit blijft, of een statenroof dan al wat langer of korter duurt. Maar voor hen, die niet geloven wat ik geloof, die niet aannemen wat ili aanneem, voor hen blijft toch de Italiaanse waarborgenwet bestaan en die geeft aan de paus de volle rechten van een souverein. In die souvereini teit, of zij nu berust in een monarchie of een republiek, ligt het recht op diplomatieke betrekkingen". Bij het overzien van de lijst van vertegenwoordigers bij de Heilige Stoel lijkt het onnodig in te gaan op het ar gument dat de scheiding van kerk en staat een beletsel zou zijn om de pauselijke souve reiniteit te erkennen. De vraag komt aan de orde in dien men onderscheid kan maken tussen de Heilige Stoel en de Staat Vaticaan stad (een paar honderd vier kante meter). Het ministerie van Buiten landse Zaken spreekt in de gidsen van Vaticaanstad (de Staat-). Wordt het standpunt ingenomen, dat de Neder landse ambassadeur bij de paus als souverein van die staat vertegenwoordigd is, kan elk pricipieel bezwaar tegen de diplomatieke be trekkingen vervallen. Wor den alle kwesties over de verhouding Vaticaanstad en Heilige Stoel getoetst dan komt men tot het verschijn sel sui generis (vanuit de mondigheid). Het bestaan van Vaticaanstad doet niets af aan de internationaal rechtelijke positie van de Heilige Stoel. Maar de souve reiniteit van de paus berust op de geestelijke autoriteit van de Heilige Stoel over de universele kerk (volgens het Vaticaan althans) en kan daarom een unicum heten in het internationale recht. Desondanks blijven onze kerheden in dit verband be staan. Zij kunnen bij tijd en wijle worden aangegrepen tot juridische scherpslijperij tussen politieke voor- en te genstanders. Dat is ook de reden van de grootst mogelij ke zorgvuldigheid en ge heimhouding bij voorberei dingen over al dan niet offi ciële bezoeken. Kortom, het is een gebed zonder end. Door Pieter-Jan Dekkers AFRIKA neemt zich voor in het vervolg min der om voedselhulp bij de rijke landen te gaan 'bedelen', maar in plaats daarvan de eigen land bouw te gaan ontwikke len. Dat is de belangrijkste uit komst van de driedaagse conferentie over honger van 50 Afrikaanse landen in Ha rare, de hoofdstad van Zim babwe. In de slotverklaring spre ken de landen uit dat ze vast besloten zijn hun toekomst in eigen hand te nemen om minder afhankelijk te wor den van de al dan niet goede gunsten van de rijke landen. Overigens erkennen de Afrikaanse landen tegelij kertijd dat ze hun landbouw niet op eigen houtje kunnen verbeteren. Daarvoor is wel degelijk de steun nodig, maar dan vooral van internationa le hulporganisaties. Deze demonstratie van Afrikaanse 'onafhankelijk heid' is niet nieuw. Reeds in 1980 stelden de Afrikaanse staten in Lagos een actieplan op om de landbouw te ont wikkelen en zo zelf de voed- selvoorzoening van dit conti nent veilig te stellen. Erkend is nu dat er van dat plan niets terecht gekomen is. Daar zijn natuurlijk ge noeg oorzaken voor aan te geven: de droogte in een groot deel van het Afrikaan se continent, de als gevolg daarvan oprukkende woes tijn, de bevolkingsgroei, de toenemende verstedelijking, de inzinking van de wereld economie, de enorme schul denlast, de sterk wisselende valutakoersen, gewapende conflicten en instabiele rege ringen. Meest zaken, waarop de Afrikaanse landen zelf niet of nauwelijks enige invloed hebben. Wèl de rijke indus trielanden, die voor een deel zelfs verantwoordelijk ge steld kunmnen worden voor de slechte economische situa tie in Afrika. Dat de voedselsituatie daar steeds verder verslechtert blijkt ook uit het jaarverslag van de Cebemo, een katholie ke organisatie die ontwikke lingsprojecten in de Derde Wereld financiert. In vrijwel heel Afrika komt de Cebemo nauwelijks meer aan echt ontwikkelingswerk toe, maar moet het zich beperken tot projecten, die gericht zijn op het 'pure overleven', zoals het jaarverslag meldt. De tegenstelling tussen de luwte, waarin bijvoorbeeld in Nederland het politieke debat over de ontwikkelings hulp wordt gevoerd, en het overkoken van de situatie in Afrika is uiterst benauwend, zegt deze organisatie. Er is nog een paradox. Het debat op Europees niveau wordt beheerst door de zorg om de overproductie van voedsel, terwijl in de Derde Wereld een wedstrijd aan de gang is tussen bevolkings groei en voedselproductie. En de eerste is daarbij duidelijk aan de 'winnende' hand. In projecten die aan Cebe mo worden aangeboden blijkt steeds duidelijker dat het vraagstuk van arm en rijk moet worden terugge bracht tot de beslissende vraag of men toegang tot voedsel heeft of niet. De wedstrijd tussen hon ger en bevolkingsgroei kan alleen maar worden gewon nen als het lukt de kleine boeren in de Derde Wereld te interresseren om meer voed sel te gaan produceren. Dat vereist een overdracht van kennis aan die boeren. In Afrika zelf kan daardoor een betere verdeling van macht worden bereikt tussen de overvolle steden en het plat teland. Want nu trekken de kleine boeren nog massaal naar de steden in een poging daar te overleven, terwijl het juist andersom zou moeten zijn: het platteland is van vi taal belang voor het overle ven van de massa's in de ste den. De meeste Afrikaanse lan den beseffen dat wel, maar zijn volstrekt onmachtig die ontwikkeling tegen te gaan. Bovendien ontbreekt het die landen aan voldoende mid delen. Dus toch weer afhankelijk zijn van de rijke industrie landen?. Als dat zo is ziet het er voor Afrika niet best uit. Want de kern van het beleid van de meeste westerse in dustrielanden is eerst zorgen voor eigen economisch her stel om pas daarna de arme landen extra te steunen. Met andere woorden: het rijke westen zal eerst rijker moe ten worden voordat de arme landen aan bod komen. Dat maakt die landen af hankelijk van de steun van internationale en particulie re hulporganisaties. Maar omdat die instellingen het fi nancieel ook niet al te breed hebben blijft voedsel- en an- dere hulp een druppel op een gloeiende plaat. Dat Afrika desondanks niet bij de pakken blijft neer zitten blijkt uit een andere conferentie, die deze week in de Senegalese hoofdstad Se negal wordt gehouden. Daar zijn 24 Afrikaanse landen bijeen om maatregelen te be spreken om de steeds verder oprukkende woestijn in Afri ka een halt toe te roepen. Een essentieel onderdeel in de be strijding van de honger. Enkele cijfers om aan te geven hoe urgent dat pro bleem is: Per jaar rukt de woestijn in de Sahelzone zes tot zeven kilometer op. Daar door is daar de laatste jaren al ruim 750.000 hectare land bouwgrond verloren gegaan. Het noorden van Senegal is een goed voorbeeld van de manier waarop de woestijn terrein wint. Op recente landkaarten van Senegal staat een deel van dit gebied nog aangegeven als weide grond, maar op deze dorre vlakten zijn geen kudden of bomen meer te zien. De toch al schaarse be groeiing heeft de lange reeks van magere jaren niet over leefd. De mens heeft er ge bruik van gemaakt om hui zen te bouwen, vuur te ma ken en zijn vee te voeren. Bo vendien zijn bosgebieden platgebrand of omgehakt door mensen op zoek naar nieuwe landbouwgronden. Als de grond uitgeput raakt trekt men verder om nieuwe gronden te ontgin nen. Maar door de schaarse regenval blijft het natuurlijk herstel van de braakliggende gronden uit. Zo heeft de Afri kaan in de loop der jaar woestijnachtige eilandjes ge vormd, die zich uitbreiden tot steeds grotere gebieden waar geen landbouw of veeteelt meer mogelijk is. Over de oorzaken van de woestijnvorming bestaat weinig verschil van mening. Het vinden van een remedie zal meer problemen opleve ren. De Senegalese president Abdou Diouf heeft voorge steld om een gespecialiseerd instituut voor de bestrijding van woestijnvorming op te richten, evenals een een 'woestijnbank'. Maar verder dan goede bedoelingen is men nog niet gekomen. Nodig is een grootscheeps program voor herbebossing en voor het behoud van de bestaande bossen, maar ook een mentaliteitsverandering bij de boeren. En daar is vooralsnog weinig kans op. TOT nu toe moest extreem rechts Nederland zich behel pen moet voormannen als Janmaat ('gladjanus) en Glimmerveen ('standwer ker'). Maar daar komt, meldt VRIJ NEDERLAND, bin nenkort verandering in. De Centrumpartij mag dan op ontploffen staan, een nieuwe rechtse volksbeweging komt er aan. Na de politie 'drong' ook VN door tot het hoofdkwar tier van het Consortium De Levensboom, gevestigd in de villa van de weduwe Rost van Tonningen. Een uitge breid interview met deze dame over de invoering van de arbeidsplicht anno 1984, de veiligheid op straat, het niet bestaan van Auschwitz, de liefde voor het vaderland en 'rassenbewustzijn'. VN doet in een ander arti kel ook uit de doeken waar om er niet kan worden opge treden tegen politiefunctio narissen, die zich voor het karreije van de Centrum partij laten spannen. Herin nerd wordt aan de indertijd beruchte zaak-Kalma, de PSP-politiecommissaris van Rotterdam, die op 1 mei eigenhandig de rode vlag op het stadhuis op de Coolsin- gel uitstak en daar later wèl voor werd geschorst. In HERVORMD NEDER LAND wordt de vraag opge roepen of het onderwijs kan dienen als bestrijdingsmid del tegen toenemend fascis me en racisme. Het ant woord is onthullend: leraren maatschappijleer, die een flinke portie fascisme- en racisme-bestrijding in hun pakket stoppen, ontwikke len zich maar al te vaak zelf tot 'leiders' en leggen zo de kiem voor menig -isme. In de HAAGSE POST wordt het jongste douceurtje van schatkistbewaarder Ru- ding - 1,1 miljard gulden voor onderzoek en research voor vernieuwende onder nemers - onder de koren maat gelegd en te licht be vonden. Een aantrekkelijke extra subsidie voor speur werk, dat voornamenlijk ten goede zal komen aan grote bedrijven, wier toekomst toch al rooskleurig is, con stateert de fiscalist in de PvdA-fractie, Willem Ver meend. „Belachelijk dus". Ondanks de gevaren die deze regeling in zich bergt - fraude-gevoelig, geen con trole - is minister Van Aar- denne (Economische Zaken) gezwicht voor de lobby van de ondernemers, die boven- dien de top van het departe ment voor zich hadden ge wonnen. Vermeend vreest misbruik op grote schaal. Een voorbeeld: De subidie wordt per halfjaar per 'in richting' gegeven. Topamb tenaren van Economische Zaken vertalen dat als 'een bedrijfsterrein met een hek er om heen'. Welnu, een multi-national als Philips, waarvan niet gezegd kan worden dat de winsten zich ongunstig ontwikkelen, heeft zeker wel 18 van die 'inrichtingen', die zich met onderzoek bezighouden. Alle 18 kunnen rekenen op de maximale subsidie en dat zal de winst van het concern dit jaar met pakweg ruim 15 miljoen gulden (overheids geld) doen stijgen. De ambtenaren van Eco nomische Zaken sluiten zelfs niet uit dat onderne mers massaal hun onder zoeksafdelingen gaan split sen ('Een hekje is niet zo duur') waardoor de deur naar grootscheeps misbruik van de regeling wijd open wordt gezet. In ELSEVIERS MAGAZI NE verkondigt de nieuwe Nederlandse economische Messias dr. A. van der Zwan dat Nederland weer echte kooplieden nodig heeft. On dernemers zijn terughou dend met het aantrekken van nieuwe werknemers omdat het ontslagrecht als weinig soepel wordt erva ren. En over de vakbewe ging: „De vakbeweging is vele jaren overheerst door afgestudeerden van de so ciale academies die geen en kele interesse hadden voor het industriële gebeuren". Tenslotte in de HAAGSE POST een onthullend artikel over de Nederlandse circus directeuren, die zich onder elkaar 'als hyena's' gedra gen en om het hoofd boven water te houden de fiscus op grote schaal belazeren. En daar nog openlijk voor uit komen ook. (PJD) DEN HAAG (Ah bedrijven in Ne tijd een door he opgestelde richtl tegeld. Het betreft eer le in Nederland schappijen op kc gaan werken. M van de studiecon opgesteld, heeft d Tu Economische zaak' om teg( de tuinders ongeveer vijf gen. De minister x laging wordt d< in Brussel in he Van Aardenne daarbij aan een enige jaren geled het leveren var aardgas aan de tl der druk van Br worden teruggedr; Van Aardenne d latingen verleden dag na afloop va netsberaad. De tu len momenteel voor het gas en wi laag hebben tot cent. Van Aarder niet voor om te g« niëren in de onder tussen Landbouw: Gasunie over een gascontract voor i per 1 oktober. De I en moeten maar in onderling overli men, zo redeneert Concurrentie Volgens de heer stra van de Noorc Christelijke (NCB), slacht Vai op deze manier de gouden eieren. „O rentiepositie tegi buitenland komt i nier in het gedri Hooghiemstra. „W< prijs te duur, dal Nederlandse groer buitenland onbeta; „Ik vindt het mi zaak dat Van A reageert. De over] het mes op tafel. V ne zegt bij voorl gasprijs blijft zoa dat is niet bevorde onderhandelingen' verbolgen Hooghit De Nederland staan met hun ri muur, vindt de I voerder. De Ga Vegin kunnen d( willen. Als de tl voorbeeld in actie gasrekening niet len, zoals dat ver gebeurde in het in Noord-Holland, simpelweg hun ga gesneden. Een fait teveel gezegd, ma tuatie bemoeilijkt VEERTIG JAAR G Nazi's bevrijd. Ter vangen worden vri betrokkenen maar dat veertig jaar na wege een afwijke opgesloten, is noo hebbers zich nu e veroorloven, duidt voordat Polen wer Het is triest om ders. De Russen dwijnen, een volks niemand van de v mag omwille van ren. Het enige w£ boycotten als de van 1982, ook he zen vertrappen. Z 9ebleken - treft hebben er geen bc Vooral vanwege moment gekomen heffing van de no een paar honderd deren aan het feit hier in het Westen materieel iets bete kunnen wij voorlof Ook West-Duits te kopen van de ruim één miljard heeft toegezegd, 2|jn, het gegeven gelijkertijd vergem ruil voor harde val 's wellicht met de polen iets terecht de kerk en de com Alles heeft z'n schien is bij het 'n 'e bereiken met cy

de Stem | 1984 | | pagina 2