de Stem Yerseke vreest concurrentie van kwekers Duitse mossels Actiegroep tegen kernenergie: 'Er komt nog PROVINCIE JÜ ZEELAND ,tDuumpje: 'Help de boomkikker zich te handhaven Rundvee aan grens continu bloot aan besmetting eeeeeee.. ;jjpm *ais WAARSCHUWING DRINGEND Tweedaagse fietstocht Dienstverlening Kanaalzone begint 24-uurs-experiment Subsidie fietspad Hoek- Philippine Inbreker betrapt in Goes 50 JAAR uniry Festival voor DONDERDAG 26 JULI 1984 Terneuzen-Oostburg om te zoenen I jrticulieren ink]e |ubileum, receptie verlöving, overwinning, vbraham, openbare dank, mag best eens in de krant gina famijiebencbten. en duur hoeft het niet té osten nog geen tientje)- kolom 1 75 Eén grote <25 Voor het plaatsen van ling'met een formaapan lenwijf 12.50 toeslag. op aanvraag. Bij niet wordt 2.50 adm.kosten orden met geretourneerd, jeef uw tekst 2 dagen voor en van onze kantoren, ven stuurt u eveneens 2 siifg naar Postbus 3229 MB Breda s het recht voor, teksten an redenen te weigeren. igingsnieuws kolom op donderdag. Proficiat pa, het is niet geloven maar waar. wordt vandaag Juul, Carla, Jacqueli en Kasja. r 7 7 p p r r Vrijdagavond 27 en zaterda llie weer naar het elnemers uit 11 landen zulli tar Television Award, weer opnamen van, maar urlijk boven alles. Efteling is open om 19 uur Kaarten a 14,- kun je hall aan de kaêsa's van De Eftelini r r r r r v a- ge- ust bel Maak een EXTRA reclame met een KLEINTJE ur- Het helpt stratiewagen 5.000 km 3 maanden oud metal(983 iW1983 ilver 1^82 id1982 I veel access1982 311981 metal.1981 1980 gas, groen1979 oor...1979 uw metal!979 1979 groen r gas zilver gas, rood Ti. blauw.. .1978 .1978 .1978 ,.1977 .1977 .1976 .1976 1975 .1975 VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 i l Walcherse westkust in paniek door pamfletten provinciale griffie prowiciehya snl peleisfaam? m*mdou<g posltxjs 6001 *130 la middelburg lemoon oii60 3»0m tde« 37786 svcmb licsmte apo klasse tl Provinciaal Bestuur van Zeeland maakt bekend dat door een technische storing van de kerncentrale borssèle het zeewater mogelijk radlvakuef besmet is. daarom wordt het zwemmen tot nader aankondicing Een van de bewuste pamfletten AARDENBURG - De West- zeeuws-Vlaamse natuurbe schermingsvereniging 't Duumpje vraagt de bevol king van Retranehement en Aardenburg mee te helpen aan het in stand houden van de huidige populaties boom kikkers. Hiertoe brengt 't Duumpje deze week in beide plaatsen een brochure met informatie over de boomkik ker rond. In West-Zeeuwsch-Vlaan deren, en met name rond Re tranehement en Aardenburg, komt de grootste groep boomkikkers van Nederland, waarschijnlijk zelfs van de gehele Benelux, voor. Hierop wil men de plaatselijke be volking attent maken. Vroeger werd de kikker veel in het oosten en zuiden van ons land aangetroffen, maar het bestand is de laatste tientallen jaren sterk achter uitgegaan. De boomkikker leeft bij het water in kruidenrijke weilanden. In het gebied rond Aardenburg en Retran ehement bevolken ze meestal veedrinkputten, soms ook slootjes en grachten. Doordat veel van deze putten ver dwijnen of dichtgroeien is de kans groot dat de kikker in Zeeuwsch-Vlaanderen uit sterft. Ook het intensief maaien en bemesten van de weiden is niet erg goed voor het beestje. Door biologen wordt de boomkikker gebruikt als in dicatorsoort. Waar deze kik kers voorkomen, bevinden zich interessante levensge meenschappen van andere diersoorten en planten. Ver dwijnt de kikker, dan zijn die andere planten en dieren ook meestal verdwenen. MGBLAP VOOR ZUCWEST NEDERLAND Kanforen Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8-30-12.3O/13.3O-17.00 uur. Redactie '-rneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- Sen (plv. chef), Frank Dey, Haul de Schipper, Cor de °oer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten K'oosterzande: mevr. Neve, f Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Advertentle-expl. '"specteur Zeeland: C. Me- "o, privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Werkgroep Baanlozen Terneuzen heeft voor 7 en 8 augustus een twee daagse fietstocht georgani seerd. De eerste dag rijdt men naar Oostburg waar 's nachts wordt overnacht in de hooi schuur van de familie Jan de Zwart. De volgende dag gaat men, 'zo mogelijk langs nog mooiere weggetjes' terug naar Terneuzen. De tocht staat open voor zo wel baanlozen als werkenden. Kinderen zijn welkom. Deel name aan de tocht kost tien gulden per persoon. Voor dit bedrag is men verzekerd van warme maaltijd, ontbijt en lunch. Men kan inschrijven tot uiterlijk 3 augustus bij buurt huis De Soete Inval, Beetho- venstraat 34 in Terneuzen. MIDDELBURG - Een actie van de protest groep Stop Borssele heeft gisteren heftige commotie veroorzaakt onder toeristen en be woners van de westkust van Walcheren. Zeker twee families, die op een camping in Dishoek hun vakantie doorbrachten, zijn onmiddellijk afge reisd naar huis en twee andere toeristen van een na bijgelegen kampeerterrein brachten hun kinderen in paniek naar de dokter, omdat ze dachten dat htm kroost radio-actief besmet was. schaduwd door het gepraat over de kruisraketten. Wij willen dat de mensen erover blijven denken, vooral nu de tweede kamer in september een besluit moet nemen over een tweede kerncentrale in Nederland". De plaatselijke VW's, van Vlissingen tot aan Zoutiande kregen gisteren tientallen on geruste vragen te beantwoor den. Het Zeeuws provinciebe stuur is woedend en spreekt van een 'misselijke streek'. De andere autoriteiten zoals de politie, de PZEM en de Pro vinciale VW zijn niet minder gebelgd. De oorzaak van al deze be roering is een actie van de groep Stop Borssele. Op offi cieel briefpapier van de pro vincie Zeeland drukten zij met vette letters de waarschuwing dat het zwemwater besmet was met radio-actieve stoffen vanwege een technische sto ring aan de kerncentrale in Borssele (zie afbeelding). Op de pamfletten, die in de nacht van dinsdag op woensdag bij tientallen duinovergangen op borden en vuilniscontainers werden geplakt, werd het zwemmen in de zee dringend ontraden. De gevolgen bleven niet uit. Toeristen die na een lange pe riode van slecht zomerweer eindelijk weer eens het zonne tje zagen en naar het strand togen, schrokken zich wezen loos van de mededeling, die erg officieel aandeed vanwege het briefhoofd. Een camping houder in Dishoek: „Zo iets smerigs heb ik nog nooit mee gemaakt. Eerst had ik niet in de gaten wat er aan de hand was, maar zo tegen een uur of tien stonden er ineens twee fa milies voor mijn balie die di rect wilden afrekenen. Ze hadden voor nog twee weken besproken". Een ander echtpaar, de fa milie Roesloo uit Maasstricht, liet de kinderen vooruit lopen naar het strand. De kinderen lagen ai lang en breed in het water te spartelen toen de ouders aankwamen bij de duinovergang en de sinistere boodschap lazen. Mevrouw Roesloo: „Wat er dan door je heen gaat is onbe schrijfelijk. Je denkt natuur lijk niet meteen aan een grap en toen we op het strand aan kwamen zagen we daar onze kinderen vrolijk in de zee spe len. We zijn meteen naar de dokter gegaan, die er in de eerste instantie ook geen raad mee wist. Een paar tele foontjes leerden hem echter dat het hier ging om een ac tie". De politie en enkele mensen van de PZEM (de eigenaresse van de kerncentrale) zijn het grootste deel van de morgen bezig geweest met het verwij deren van de pamfletten en met het geruststellen van toe risten. De politie wilde geen mededelingen doen over de mogelijke daders en vertelde dat het onderzoek nog in volle gang was. Het Zeeuws provin ciebestuur liet gistermorgen in een persbericht weten dat er in het geheel niets aan de hand was met de kerncentrale. „Er is op een wederrechte lijke manier van ons officiële briefpapier gebruik gemaakt en wij vinden dit een misselij ke streek die opgezet is met de bedoeling de toeristen en de inwoners in paniek te bren gen". Directeur J. de Regt van de Provinciale VW sprak desgevraagd over een 'zeer on gepaste grap'. Doodgebloed Bij navraag bleek dat de da ders van de 'misselijke streek' leden zijn van de anti-kerne- nergiebeweging Stop Borssele. Een zegsman (die zijn naam uit angst voor represailles niet in de krant wilde)„Het is pri ma gelukt. Wij wilden de boel weer eens wat opporren en de mensen aan het nadenken zet ten over de gevaren van kern energie. De discussie hierover is wat doodgebloed en over- Van een onzer verslaggevers a(m dorpsraad: MIDDELBURG - Het plan voor een fietspad langs de weg Philippine-Hoek is door het Zeeuws provinciebestuur voorlopig goedgekeurd. GS willen negentig procent van de aanlegkosten betalen en daar bovenop komt nog een subsi die uit een speciaal fonds; een bedrag dat neerkomt op ruim 56.000 gulden. Dat schrijft het college van GS in een brief aan de dorps raad van Philippine. De be loofde subsidie kan dit jaar nog verwacht worden en het plan voor het fietspad is in het urgentieschema voor tertiaire wegen opgenomen. De defini tieve goedkeuring komt pas als alle voorgeschreven proce dures zijn afgewerkt. Het is nu aan waterschap De Drie Ambachten en de ge meente Sas van Gent de plan nen verder te ontwikkelen. Ook daarin wil het provincie bestuur behulpzaam zijn. Van een onzer verslaggevers ABORTUS BANG UIT BELGIE HULST/BREDA - De rund veestapel van veehouders in de grensstreek loopt voortdu rend gevaar vanuit België te worden besmet met de ziekte Abortus Bang. De schade voor de Brabantse veehouders be liep in '82 nog ruim I miljoen gulden. Volgens de Gezondheids dienst voor Dieren volgt be smetting veelal na importen van rundvee uit België en bij runderen die worden geweid in weilanden vlak aan de Ne derlands-Belgische grens. De door de ziekte abortus bang besmette runderen bren gen in de zevende maand een dode vrucht ter wereld. Begin dit jaar werden in Zuidoost- Brabant opnieuw enkele be smette dieren aangetroffen. Volgens dr. Jaarsveld, hoofd laboratorium van de Gezond heidsdienst voor dieren in Boxtel, moet de uiteindelijke bron van de besmettelijke rundveeziekte vooral worden gezocht op Vlaamse en Waalse rundveebedrijven. De bestrij dingsmaatregelen van Abor tus Bang worden in België, vooral om financiële redenen, niet zo radicaal uitgevoerd als in Nederland. Besmette be drijven worden veelal niet, zo als bij ons, volledig geruimd. Juist die onvolledig geruimde bedrijven leveren het grote gevaar voor de verdere ver spreiding van de ernstige rundveeziekte. Om de basis van de Nederlandse mosselcultuur te verbreiden, zoeken de Zeeuwse kwekers nu dieper liggende kweekgron- ^en - FOTOARCHIEF DE STEM Van een onzer verslaggevers YERSEKE - De Zeeuwse mosselkwekers vrezen een toenemende concurrentie van collega's die opereren op de Duitse Wad denzee. Nadat ze aanvankelijk te hulp geroepen waren om de aanvoer te garan deren, lijken de Duitsers nu de smaak zelf te pakken te hebben. Ze ontwikkelen zich steeds meer als een bedreiging voor de Zeeuwse mossel. Het mosselverwerkingscentrum Yerse ke heeft het onheil, zij het noodgedwon gen, zelf een beetje opgeroepen. Onge kend zware najaarsstormen in 1983 en 1984 vernielden een deel van de mossel- voorraad op de Waddenzee. Tweederde van alle 'Zeeuwse mosselen' groeit op in de Waddenzee. Het predikaat 'Zeeuws' krijgen ze eerst als ze in de Oosterschelde veertien dagen zijn verwaterd, dat wil zeggen, van zand ontdaan. Omdat de Zeeuwse kwekers vorig jaar geen mossels genoeg hadden, haalden de mosselhandel in Yerseke de Duitsers bin nen om de aanvoer naar de Belgische en Franse cliënten te garanderen. De mos sels van de Duitse Waddenzee zijn van minder constante kwaliteit, mede omdat de cultuur er nog in de kinderschoenen staat. Die situatie verandert nu snel om dat de Duitsers inspelen op de Hollandse vraag. In '83 werden er in Yerseke 350.000 ton Duitse en Deense mosselen met vracht wagens aangevoerd en verhandeld. Om de basis van de Nederlandse mosselcul- tuur te verbreiden, zoeken de Zeeuwse kwekers nu dieper liggende kweekgron- den. Percelen, die minder storm en wind gevoelig zijn bevinden zich vooral op het Groningerwad en voor de Zuidhollandse kust ter hoogte van Rockanje. Het ministerie van Landbouw en Vis serij studeert op deze mogelijkheid, maar volgens voorzitter Piet Boogert van de vissersvereniging Yerseke, zit een derge lijke uitbreiding van gronden er voorlo pig niet in. Boogert: „Dat betekent dat we moeten blijven roeien met de riemen die we hebben". Promotie Los van deze problemen gaat men in Yerseke onveranderd door met het pro moten van de mossel als volksvoedsel. Zo hield het comité Zeeland Presenteert er gisteren 'een dag van de media', waarbij vooral de nationale culinaire pers in de watten werd gelegd. In het kader van die promotie vertrekken aanstaande zater dagmorgen vanuit Yerseke vijftig vrachtwagencombinaties richting Rot terdam. In de stad van Kaat Mossel gaan ze mede het Zeeuwse produkt aan de man brengen. Op de Coolsingel en aan de Lijnbaan worden er die dag grote hoe veelheden verse mosselen gekookt en uit gedeeld aan het publiek. GOES - De 25-jarige uit Goes afkomstige P.K. uit Goes is gistermorgen om 06.00 uur aangehouden. De man werd op heterdaad betrapt toen hij probeerde in te breken in een Chinees-Indisch restaurant. K. trachtte het restaurant binnen te komen via een raam bij de achterdeur. Hij werd in de kraag gegrepen en voor verhoor naar het politiebu reau overgebracht. Na een verklaring kon hij huiswaarts keren. Door de rijkspolitie in West- Zeeuwsch-Vlaanderen is A. A. uit Axel aangehouden. Deze heeft in de nacht van zaterdag op zondag in Sluis een man met messteken zwaar ver wond, waardoor deze overge bracht moest worden naar het ziekenhuis in Oostburg. A. is in het bureau te Oost burg ingesloten en heeft zijn daad bekend. Omtrent het mo tief is nog niets bekend. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening in de Kanaal zone is dit jaar voor een aantal gezinnen, die verzorging nodig hebben, 24 uur per dag bereik baar. Men wil met dit experi ment bereiken dat mensen langer thuis kunnen wonen, en zodoende niet naar een be- jaartehuis of verpleeghuis moeten. Ook is de Stichting er in en kele gevallen van afgestapt om hulpbehoevende gezinnen hele of halve dagen te helpen. Ze worden nu uitsluitend ge holpen in de uren die noodza kelijk zijn. Dit staat in het jaarverslag 1983 van deze or ganisatie. De Stichting verwacht "dat bejaarden de komende jaren steeds meer hulp nodig heb ben. Vooral door de verminde ring van het aantal bedden in bejaardentehuizen en zieken huizen. In vergelijking met 1982 is de hulpverlening aan deze ouderen in 1983 toegeno men met 4% tot een totaal van 57%. Men heeft in 1983 alle gezin nen kunnen heipen die om hulp vroegen. Door de bezui nigingen konden ze echter niet alle hulp krijgen die noodza kelijk was. De stichting denkt dat ze dit jaar enkele nieuwe mensen aanneemt. De vakaturestop voor de gezinsverzorging wordt waarschijnlijk opgehe ven.

de Stem | 1984 | | pagina 9