1GHAREN BR! Mosselboeren op de valkenjacht Vrees op beurs voor grote koersval UIKE PEN RUnDlC Achttien kinderen in '80 gestorven na mishandeling I 995 59 159 .599 389 ZOMERS 82EN 83WAREN UITZONDERLIJK GOED mssmmmm Geheime actie mijnstaking te beëindigen Merijntje VANDAAG Paniek aan Walcherse westkust Vrees voor banenverlies bij openbaar vervoer VS ontwikkelen 'ruimtekanon' Hanegraaf wordt beloond in Chaam INK PEL- mm UTO OF MOTOR W B Eerste vrouw maakt ruimte wandeling Nieuw plan voor behoud van walvissen Lijk aangespoeld Export en import blijven flink stijgen DONDERDAG 26 JUL11984 VAN ZEELAND BINNENLAND BINNEN- BUITENLAND DE STEM „de 4 in1 krant 14 DAGEN GRATIS -A58 el, f framboos box 10 stuks1 leizocn nog slechts 1 week- 9 fll7/1596 (tot 22.00 u.) ilip?- -f:M& $xü! p 1 - i M tfjiir irundig kleurentelevisies letekst-uitvoering slechts 300,- meer. te koop vVat dacht u van het resultaat als u dat even laat wöton via een .kleintje" in De Stem I van de 10 mannen 3ijna£ Stem lezen nebbon speciale belangstelling voor onze klomtjes" rubriek. "Auto's en motoren1' Uw aanbtechng in die rubriek «an dus niet missen. DB STEM 124ste jaargang Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers L- PB3 omer 1984 eigenlijk gewoon Van een onzer verslaggevers BREDA/CADZAND - Nu Nederland zich eindelijk wentelt in de zon, weten de weer- profeten te vertellen, dat het zomerse weer al weer voorbij is. Overigens maar voor kort: wellicht al in het weekeinde beginnen de temperaturen weer naar zomerse waarden op te lopen. Van onze redactie buitenland LONDEN - Werkwillige mijn werkers ondernemen in het geheim initiatieven om de 20 weken oude Britse mijnsta king te beëindigen, aldus be richten woensdag in de Britse pers. Een niet nader aangeduide mijnwerker uit Nottinghams hire, waar op een aantal plaatsen is doorgewerkt, tracht de actie te coördineren, aldus de Times, de Daily Tele graph, de Daily Mail en de BBC. Volgens de Times zijn er ge heime besprekingen gehouden in Londen en bij 12 mijnen om een datum vast te stellen waarop alle werkwilligerrzich bij hun werkgever melden. De hctie van de werkwilli gen komt de Nationale Kolen- raad (NCB), die de mijnen be heert, goed uit. Besprekingen tussen de vakbonden en de NCB hebben niets opgeleverd. De NCB heeft in advertenties de vakbonden beschuldigd van halsstarrigheid en de sta kers opgeroepen weer aan het werk te gaan. De Britse politie heeft woensdag bij nieuwe confron taties tussen postende stakers en werkwillige mijnwerkers 103 personen gearresteerd. Toen tientallen politieman nen een werkwillige mijnwer ker langs rijen postende sta kers naar zijn werk brachten in de Schotse Bilston Glen- mijn nabij Edinburgh, braken gewelddadigheden uit. Daar bij vielen verschillende ge wonden. Temidden van al het ge klaag over de slechte zomer van 1984 neemt onze weer kundige medewerker Hugo van den Elshout uit Dongen een apart standpunt in. Wat zegt hij immers: „De mensen staren zich blind op de mooie zomers van 1982 en 1983. Het huidige weer is eigenlijk heel nor maal voor de maand juli. Al leen zonaanbidders komen hier niet aan hun trekken, dat is waar. Maar anderen weer wel, een heleboel men sen vinden juist temperatu ren rond de 20°C ideaal. Deze maand heeft tot nu toe dan ook voor elk wat wils gebo den". Volgens Van den Elshout voorspellen Amerikaanse weerkundigen dat het huidi ge weertype aanhoudt tot half augustus. Zelf wil hij niet zo ver vooruit kijken, voorspellingen worden op die termijn wel erg onzeker. Maar ook Van den Elshout ziet het weer de komende week niet veel veranderen. Maar het kan nog slechter. Zoals in de jaren '77 tot en met '81. Al waren de eerste tien dagen van juli veel te koud voor de tijd van het jaar (13,5° C op 3 juli!), toch was het deze maand al 15 dagen boven de 20° C. Wanneer je daar de 12 dagen boven de 20° C van 1980 naast zet, komt 1984 er niet echt slecht GISTEREN tras het dan toch echt zomer. Het bosbad Hoeven puilde uit, zoals de lucht foto laat zien. De warmte weerhield de supporters bij de Acht van Chaam er niet van om in dichte drommen de vedetten te benaderen. De politie had er handenvol werk aan. - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP vanaf. Al bleef de tempera tuur vorig jaar alle juli-da- gen boven die grens. Tot nog toe is deze maand volgens Van den Elshout gemiddeld 70 mm regen gevallen, veelal tijdens grote buien. Dat was dan in de eerste helft van ju li, want gisteren had het al acht dagen niet geregend. De zon heeft deze. maand tot nu toe 130 uur geschenen. Nor maal staat voor juli een ge middelde van 184 uren zon. Hoe de zomer ook verloopt, voor het komend weekeinde moet weer rekening gehou den worden met grote druk te. Niet in Nederland zelf, want daar blijft het aldus de politie en de ANWB rustig. Maar op de Franse wegen wordt het een dolle boel: on geveer drie miljoen Fransen vertrekken in die periode voor een vakantie en nog eens drie miljoen keren weer huiswaarts. Ook In West- Duitsland zal het vrijdagna middag en -avond en zater dag tot ongeveer 15.00 uur zowel in noordelijke als zui delijke richting druk worden door heen en weer trekkende vakantiegangers. MOSKOU (RTR) - De Russi sche kosmonaute Svetlana Sa- vitskaya is woensdag de eerste vrouw geworden die een ruimtewandeling heeft ge maakt. Naar het Russische ■persbureau Tass meldde ver liet zij met de kosmonaut Vla dimir Djanibekov het ruimte station Saljoet-7. De ruimtewandeling stond op het vluchtprogramma. In het Tass-bericht stond nog niets over de terugkeer van de twee in het ruimtestation. Sa- vitskaya en Djanibekov be vinden zich samen met Igor Volk sinds een week in een baan om de aarde. Met een Sa- joes-satelliet koppelden zij met de Saljoet om zich te voe gen bij drie andere kosmonau ten. De 35-jarige Savitskaya is de tweede Russische vrouwe lijke kosmonaut. Als onder zoekster bezocht zij de Saljoet- 7 al eerder in augustus 1982. Rooie Vrouw krijgt eindelijk de ruimte NAIROBI (RTR) - Een nieuw plan van 12 miljoen dollar ter bescherming van 's werelds walvissen en andere zeezoogdie ren biedt nieuwe hoop voor soorten die met uitsterven worden bedreigd. Dit verklaarde woensdag een deskun dige van het Milieuproject van de Ver enigde Naties ('TJnited Nations Environ ment Programme' - UNEP) in de Kenia- se hoofdstad Nairobi. De ecoloog Bent Nielsen zei op een persconferentie dat het pllan, dat door UNEP en de Voedsel- en Landbouwor ganisatie van de Verenigde Naties is op gesteld, hulp van het publiek en finan ciële steun nodig heeft. Het plan stelt de inrichting voor van beschermde gebieden voor walvissen en andere zeezoogdieren en het opleggen van beperkingen aan de vangst. Het plan is in mei door de directie van UNEP goedgekeurd en is daarna ge steund door de jaarvergadering van de internationale walviscommissie. YERSEKE (ANP) - Mosselhandelaren in Yerseke gaan slechtvalken inzetten bij hun strijd tegen opdringerige meeuwen. Meeuwen, die onmisbaar zijn als 'vuilnismannen van de zee', vatten hun taak in Yerseke naar de mening van de mosselboeren wat al te ijverig op. Zodra de mosselen uit de Waddenzee ter keuring voor de veiling in Yerseke worden aangevoerd in open schepen, storten de meeuwen zich in grote geta le op de zich tussen de mosselen bevin dende zeesterren, geopende schelpen en andere ongerechtigheden. Daarbij ver liezen ze alle hygiëne uit het oog. Ze bevuilen de mosselen met hun uit werpselen en kunnen zo de oorzaak worden van een besmetting van de mosselen met colibacteriën. Er is al van alles geprobeerd om aan deze overlast een eind te maken. De dieren verjagen met een geweer heeft, zo is uit proeven gebleken, totaal geen nut. Meeuwen blijken namelijk zeer intelligent. Als ze de man met zijn ge weer zagen aankomen, dan verdwenen ze op slag. Kwam diezelfde man met een bezemsteel naar buiten, dan bleven ze zitten. Het strooien van vergif kan in verband met gevaren voor de mosselen zelfs niet eens overwogen worden. De mosselvissers en handelaren hebben nu ten einde raad een valkenier te hulp geroepen die de aanvoerplaats van mosselen in de haven van Yerseke met zijn valken meeuwvrij moet maken. Volgens woordvoerders van het mi nisterie van Landbouw en Visserij is op deze manier ook al eens elders in het land, met een vuilnisbelt, succes ge boekt. Dus kijkt men in Yerseke met spanning uit naar de resultaten van de valkenjacht die maandag begint. Van onze redactie binnenland UTRECHT - Bij de vertrouwensartsen in ons land zijn in 1980 achttien gevallen bekend geworden van kinderen die mishandeling door hun ouders niet heb ben overleefd. Dat blijkt uit het jaarver slag over 1983 van de afdeling Jeugdgezondheidszorg van dé Geneeskundige Hoofdinspec tie van de Volksgezondheid. De gegevens over kinder mishandeling lopen om admi nistratieve redenenen een paar jaar achter bij die van de overige jeugdgezondheidszorg, zodat de cijfers over 1980 de meest recente zijn. In dat jaar liep voor het eerst in het toen negenjarig bestaan van de Bu reaus Vertrouwensartsen het aantal geregistreerde meldin gen van kindermishandeling terug en wel met 6 procent van 2378 naar 2238. Er bleek uitein delijk in 1648 gevallen echt sprake van - lichamelijke of geestelijke - mishandeling te zijn. De gunstige verschuiving in het aantal meldingen betekent niet dat het verschijnsel kin dermishandeling afneemt, omdat maar een deel van de gevallen bij vertrouwensart sen terecht komt. „Het werke lijke aantal kan wel tien keer zo hoog liggen", aldus de kin derarts F. Wafelbakker, hoofd van de afdeling Jeugdgezond heidszorg van de Geneeskun dige Hoofdinspectie. Het zijn vooral de jongste kinderen, baby's en kleuters, die het slachtoffer zijn van mishandeling. Volgens hem speelt het beeld van het 'idea le' kind in de reclame daarbij een kwalijke rol: „Veel aan staande ouders zijn er kenne lijk niet van doordrongen dat kinderen krijgen en opvoeden niet alleen maar leuk is", zo stelt hij. In het afwateringskanaal Zuid-Flevoland onder Zee- wolde is woensdag het stoffe lijk overschot van een nog on bekende vrouw aangespoeld. Het lichaam was verpakt en verbonden. De politie neemt aan dat er sprake is van een misdrijf. Van onze redactie binnenland de AMSTERDAM - Handelaren op Amsterdamse Effectenbeurs vrezen vandaag een enorme koersval. Een aanwijzing daarvoor waren gisteren de obligaties, die over een breed front daalden. Door de optimistische groeicijfers over de Amerikaanse economie kon de schade dinsdag nog worden be perkt, maar „Ik vrees de dag van morgen", aldus een handelaar. Het mislukken van de staatslening (opbrengst slechts 800 miljoen gulden, terwijl was gemikt op drie miljard gulden) zet de rente verder onder druk. De banken hebben de afgifte- prijzen van hun bankbrieven ver laagd, wat ook duidt op een hogere rente. De aandelenkoersen leken gisteren dezelfde kant uit te gaan maar aan het einde van de beurstijd viel dat nogal mee: er werd over de hele lijn een lichte winst geboekt. Dat was ook in Amerika het geval, waar bij het sluiten van de beurs de Dow Jones- index een sprong omhoog maakte van 10.38 punten. Daarmee werd het ver lies van dinsdag ruimschoots goed ge maakt. Overigens verklaarde een directeur van De Nederlandsche Bank gister avond in het radioprogramma Hier en Nu, dat een verhoging van het discon to (de basisrente voor banken) niet wordt overwogen. De met spanning tegemoet geziene monetaire verklaring van voorzitter Paul Volcker van de Federal Reserve Board (het hoofdbestuur van het stel sel van centrale banken in de Ver enigde Staten) heeft woensdag geen belangrijke koersveranderingen te weeggebracht op de voornaamste wisselmarkten in West-Europa. Daarvoor was de verklaring niet ver rassend genoeg. Volcker zei dat er in het beleid voor 1948 geen verandering komt. De hoe veelheid geld uitgedrukt in contanten en direct opvraagbare tegoeden mag dit jaar - zoals al eerder was uitge maakt - met vier a acht procent toe nemen. Voor het komende jaar wil Volcker de groei een kleinigheid af remmen: tot vier a zeven procent. Deze mededelingen zorgden voor een geringe koersdaling van de dollar, op de Europese wisselmarkten, hoofd zakelijk door winstnemingen. In Am sterdam werd een koers van 3,239 gul den voor de dollar opgemaakt, nadat bij de fixing van dinsdag een koers van 3,251 gulden uit de bus was geko men. Bij de banken in Nederland kos ten dollars vandaag 3,30 en wordt er 3,18 voor betaald. Zie ook pagina 3: Dure dollar speelt Ru- ding parten DEN HAAG (ANP) - In de eerste vijf maanden van dit jaar is de waarde van de Ne derlandse export met 18 pro cent gegroeid ten opzichte van dezelfde periode vorig jaar. Zij kwam daarmee op 90 mil jard gulden. De waarde van de invoer bedroeg in deze periode 81,7 miljard gulden, een stij ging met 19 procent ten op zichte van de eerste vijf maanden van 1983. Dat blijkt uit gegevens van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Sterke groeiers in de export zijn in de eerste vijf maanden vetten en olieën (65 procent ten opzichte van 1983), organische chemische produkten (36 pro cent), kunstmatige plastische stoffen (25 procent) en niet- electrische machines en werk tuigen (21 procent). De laatste categorie gaf ook een hoge im- portgroei te zien (26 procent). EEN actie van de protestgroep Stop Borssele heeft gisteren heftige opwinding veroorzaakt onder toeristen en bewoners van de westkust van Walcheren. Zeker twee families, die op een camping in Dishoek hun vakantie doorbrachten, zijn onmiddellijk afgereisd naar huis en twee andere toeristen brachten hun kinderen in paniek naar de dokter, omdat ze dachten dat hun kroost radio-actief besmet was. VERVOERSBOND CNV voorspelt, dat bij het openbaar vervoer zeker 7 000 banen verloren zullen gaan als de hoeveelheid reizigers blijft afnemen. Volgens de bond een reden te overwegen in de toekomst forse stijgingen van de tarieven achterwege te laten. DE wapenwedloop gaat onverdroten door. Het Pentagon is bezig met de ontwikkeling van een ruimtekanon, dat over een paar jaar ingezet wordt tegen Sowjet-ruimtewapens en intercontinentale raketten. De Russen produceren op hun beurt ontoelaatbaar veel Backfire-bommenwerpers, uitgerust met kernraketten. JAC Hanegraaf zag zijn goede optreden in de Tour de France gisteren beloond in de Acht van Chaam. De renner uit de ploeg van Walter Godefroot was in zijn rode trui, als winnaar van het klassement van de tussensprints in de Ronde van Frankrijk, de snelste in de eindsprint van een groepje van zes koplopers, waaronder Jan Raas en Phil Anderson. Gerard Veldscholten eindigde als tweede. (ADVERTENTIE) Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. NIEUWE ABONNEE Naam en voorletters: Adres: Postcode: I Woonplaats: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand I I I I {Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911. DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode:

de Stem | 1984 | | pagina 1