B EN W: EÉN NIEUWE TAFEL Schaatsen op dun ijs 'Besluit halfopen Oosterschelde bracht kleine revolutie teweeg' Clingse windhond Jason kampioen van Nederland k George z: oponselee 2; Zomerfeest in Ossenisse Koning- en keizer- schieting in Axel NIEUW BOEK OVER DE DELTAWERKEN gemeente RWET :e. grote resultaten. WOENSDAG 25 JUL11984 VAN ZEELAND T22 PAGINA ZEELAND 2 examens CLINGE - Burgemeester en wethouders van Hulst hebben een stokje gestoken voor de aan schaf van twee nieuwe biljarts voor de Clingse bejaarden. Plaatselijk nieuws Heikant Hulst t l iJ 'Plukken' Ongeschikt A12 en maakt bekend, dat onher- t van het College van Gedepu- 6 maart 1984, numnmer 422/ euring Is verleend aan het be- ente van 6 december 1982, het bestemmingsplan „West- ligt voor een ieder op het (planologie), kamer 504, ter meester voornoemd, 'er-Thiel Hulst; maken gelet op artikel ngen milieuhygiëne bekend dat vraag is ingekomen van Fa. J. e Heikant, voor een nieuwe, de rgunning ingevolge de Hinder de overdekte loopbaan voor n manege annex inrichting voor e.e.a. zoals op de bij de aan tier is aangegeven, op het per- 130 te Heikant, e zijnde stukken liggen met in- maand op de gemeentesecreta- ote Markt 21 te Hulst ter inza- t 12.00 uur en van 13.00 tot 11 en 18 augustus 1984 van psbureau der Rijkspolitie Hulst, ulst; bovendien na deze bezwa- termijn waarbinnen beroep kan hikking op de aanvraag, op de ag van 08.00 tot 12.00 uur en enst kan aldaar een mondelin- rden verkregen. gedurende een maand na heden uur worden ingebracht. Degene, kan verzoeken zijn persoonlijke Een verzoek daartoe dient te worden ingediend. tevens mondeling, op een daar- ugustus 1984 in persoon of bij Daarvoor dient vooraf een af- legenheid zal dan worden gege- jg over de aanvraag tussen een neentebestuur, de aanvrager en in wensen in te brengen, indacht op dat zij die bezwaren i als bovenomschreven, en een toe redelijkerwijs niet in staat is en worden gesteld bezwaren te- te dienen c.q. tegen de definitie- ïen. ethouders voornoemd, Molthoff v. Denderen :je benutten, ie wordt in een groter et belangrijkste woord. mer in de advertentie op. akkelijk en snel. W HET BEDRAG AFLEZEN dat van brieven onder nummer s contante betaling kunt u een ie girokaart (dus gëén giro- of It u een acceptgirokaart linistratiekosten in rekening igblad De Stem, Postbus 3229. sadvertenties overslaan, rakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11,90 ƒ13,60 foon: Heibel rond biljarts bejaarden in Clinge Mevrouw Verbeekdochter Titiana en de drie windhonden, waarvan kampioen Jason in het midden - fotowimkooyman CLINGE - De driejarige windhond 'Jason of the splendid dogs' uit Clinge, kortweg Ja son genoemd, is in het Brabantse Son bij het sneidheidsrennen Nederlands kampioen geworden op de 360 meter. Jason liep deze afstand in een winnende tijd van 24,4 seconden. Bij de huldiging werd hij getooid met het werkdek in de na tionale kleuren en een bloemenkrans. De eigenaars Hedwig Verbeek en zijn echtge note Marie-Jeanne Mariman kregen een gegraveerd wandbord. Het echtpaar Verbeek-Mariman is hele maal verknocht aan de hondenrennen. Naast Jason hebben ze nog een broertje van hem, die anderhalf jaar oud Is en ook wordt opgeleid voor wedstrijden. De derde wind hond is acht jaar oud en mag niet meer aan wedstrijden meedoen. Het echtpaar is lid van de Brabantse Windhondenvereniging. Voordat Jason aan de start mocht komen bij de landelijke kampioenschappen heeft hij verschillende voorwedstrijden moeten rennen. De rappe Clingse viervoeter drong daarbij door tot de hoogste klassen. In de fi nale moest hij de strijd aanbinden met nog vijf geslecteerde windhonden, waaronder de Europese kampioen 1983 van liefhebber Chip uit Amsterdam. Niettemin wist Jason zijn mededingers naar het kampioenschap op afstand te houden. Met het behaalde re sultaat mag het echtpaar Verbeek-Mari man meedoen aan de europese kampioen schappen, die op 9 september worden gelo pen in het Duitse Gelsenkirchen. Jason is al meerdere malen bekroond ge weest. Op de internationale ren wedstrijden in Oss behaalde hij een prachtig werkdek, terwijl hij tijdens internationale wedstrij den de St. Gillis-Waas bekroond werd met een zilveren muilkorf. OSSENISSE - Het dorp Osse nisse laat zich komende zater dag weer van zijn beste kant zien. Dan vindt in en om vere nigingsgebouw Hof ter Nisse nen groot zomerfeest plaats. Er is een schieting op drie wippen met 100 gulden gratis. Voorts zijn er attracties voor groot en klein, zoals gaaibol- 'en, sjoelen, enveloppen trek ken, een grabbelton en het rad van avontuur. Hetzomerfeest begint om 14.00 uur. 's Avonds is er in Herberg Osenisse een bal. Aanvang 20.30 uur. Zondag 29 juli is er bij Her berg Ossenisse om 14.30 uur een schieting en een gaaibol- Üng en op zaterdag 4 augustus Wordt in het verenigingsge bouw een groot vakantiebal gehouden. Dat begint om 21.00 TILBURG - Brabants Conservato rium, uitvoerend musicus, orgel: «win Neve, Oostburg. WAGENINGEN - Landbouwhoge school, landbouwkundig ingenieur, studierichting Bosbouwkuhde: "lej. M. Engel, Vogelwaarde. GOES - Nieuwe sportclub - De gloednieuwe sportvereniging SV Hart Vooruit begint 1 augustus in de Goese sportzaal De Poel met haar activiteiten. De vereniging is bedoeld als sport- en gezelligheidsclub voor ex-hartpatiënten uit heel Zeeland. SV Hart Vooruit is een initiatief van de Stichting Hart in Beweging uit Arnhem en inmiddels zijn ook afdelin gen in Terneuzen en Middel burg opgericht. De trainings tijden zijn van 19.00 tot 21.00 uur. GOES - Nieuw stadskantoor - Minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken komt begin november naar Goes om het nieuwe stadskantoor officieel te openen. De preciese datum is momenteel nog niet vastge steld. Het stadkantoor wordt in de eerste week van septem ber al officieus in gebruik ge nomen. HEINKENSZ AND - Toertocht - De Heinekenszandse hand balvereniging SV Orion houdt zondag 29 juli een toertocht voor fietsers. De afstanden zijn 25, 40, 60 en 100 kilometer. De routes zijn uitgezet door de Zak van Zuid-Beveland. Tus sen 8.00 en 12.00 uur kan er in geschreven worden bij Jo's Café in de Dorpsstraat. KORTGENE - Verkeersmaat regel - Om lange wachttijden bij de sluis in de Zandkreek- dam te voorkomen, wordt het verkeer dat van de Zeeland Brug af komt en richting Goes rijdt sinds kort door middel van een speciaal bord pal ach ter de brug geïnformeerd of de brug open is of niet. Als de brug open is maakt het ding, een zogeheten electronisch wisselbord, daar melding van en raadt het verkeer aan voor de bestemming Middelburg de afslag bij Kortgene te nemen. De maatregel is genomen, om dat de wachttijden bij de sluisbrug soms opliepen tot een klein half uur, waardoor lange files ontstonden. KORTGENE - Aardolie - De Nederlandse Aardolie Maat schappij (NAM) uit Assen is momenteel bezig de hoor plaats nabij Kortgene te ont mantelen. De lokatie wordt verlaten omdat de NAM geen brood ziet in de winning van aardolie en aardgas daar. De proefboringen hebben dat uit gewezen. Het boorgat wordt nu afgeplugd, het asfalt weg gehaald en de grond geploegd en opnieuw ingezaaid. Van een onzer verslaggevers Eén nieuw biljart, zo meent het college, kan nog wel door de beugel, maar het oude biljart in gemeen schapscentrum Malpertuus vindt men nog van vol doende kwaliteit. Aanvankelijk waren het be stuur van Malpertuus en het Hulster Gekoördineerd be- jaardenwerk al overeen geko men dat de biljarts konden worden aangeschaft. Malper tuus zou de tafels, die zo'n 4.000 gulden per stuk kosten, kopen en het Gekoördineerd Bejaardenwerk zou ze, bij wij ze van huur, door middel van een jaarlijkse bijdrage van 1.600 gulden in vijf jaar afbe talen. Een procedure, die het Bejaardenwerk ook elders heeft toegepast. Echter, toen het biljartver- zoek het Hulster stadhuis be reikte bleek de zaak minder eenvoudig te liggen dan ge dacht. Welzijnswethouder E. de Rechter, die het Gekoördi neerd Bejaardenwerk in zijn portefeuille heeft, is van me ning dat het Bejaardenwerk maar geld voor één nieuw bil jart mag bijdragen, omdat het andere biljart nog goed is. Er komt echter nog een an dere kwestie om de hoek kij ken. Wethouder W. Kayser, die op zijn beurt de scepter zwaait over de gemeenschaps huizen, ziet in de aanschaf van twee nieuwe biljarts door Malpertuus op zich geen enkel probleem, maar hij meent dat het Bejaardenwerk niet enkel de kosten voor de biljarts moet aflossen, maar ook de rente. „Malpertuus moet geld gaan lenen voor de aanschaf", zegt hij„en dan is het toch logisch dat ook de rente moet worden betaald. En dat kan dan voor mijn part uitgesmeerd worden over tien in plaats van vijf jaar". Deze gedachtengang wordt rigoureus afgewezen door de het Gekoördineerd Bejaarden werk. „Wij hebben nog bij nie mand rente betaald en dat doen we dus nu ook niet. We denken er niet aan". Het Be jaardenwerk ervaart de han delwijze van B en W als een inmenging in het beleid. Ook voorzitter Fr. Plas- schaert van Malpertuus vindt dat er geen rente betaald moet worden. Bovendien is hij het niet eens met de mening dat er op het oude biljart nog best gespeeld kan worden. „We willen komend seizoen wed strijden en competitie gaan spelen en dan moet je twee deugdelijke biljarts hebben. Met één biljart kunnen we net zo goed naar huis gaan". Hengelwedstrijd - Zeehengel- club De Knorhanen houdt zondag 29 juli de zesde club wedstrijd. Er wordt gevist in De Westerschelde te Ossenisse tussen het oude gemaal en Zeedorp. De wedstrijd duurt van 14.00 tot 17.00 uur. Bingo - Aan de bingo bij Ron de Vilder deden 68 personen mee. De hoofdprijs werd ge wonnen door mevrouw Fruij- tier. Van onze correspondent AXEL - Op het terrein van schuttersvereniging Ons Ver maak uit Axel is zaterdag 28 juli de jaarlijkse koning- en keizerschieting van de Zeeuws-Vlaamse Bond. Het evenement begint om 14.00 uur. Aan deze koning- en kei zerschieting kan alleen wor den deelgenomen door de re gerende koningen en keizers van de bij de Bond aangeslo ten verenigingen. Eveneens recht van deelne ming hebben die schutters die Europees kampioen zijn of zijn geweest. Zeeuwsch-Vlaande ren kent echter tot op heden nog maar één schutter die Europees kampioen is ge weest, de heer P. Praet uit Nieuw-Namen. Ook schutters die drie maal achter elkaar of vijf maal in totaal Zeeuws- Vlaams of Nederlands kam pioen zijn geweest, hebben het recht aan deze speciale schie ting deel te nemen. Ook dit is tot nu toe slechts één schutter gelukt en wel de heer J. Brug- geman uit Westdorpe. Iedere schutter mag drie schoten afvuren op de alleen staande koningsvogel. Degene die de vogel de meeste keren afschiet is koning van de Zeeuws-Vlaamse Bond. De vereniging waarbij deze schutter is aangesloten mag in 1985 deze schieting organise ren. De heer J. Ferket verde digt zijn titel. Na afloop van deze koning- en keizerschie ting is er om 15.00 uur een be- schrij f sschieting. Een vertegenwoordiger van de groep schaatsenrijders HET was geen klein bier (is sinecure) om bijgaande foto te maken. En toch wilden we hem. Het stelt een vertegen woordiger voor van een groep insecten die in een zeer specifiek milieu leeft. Het is een schaatsenrijder of liever, één vertegenwoordi ger van de groep die onder die naam bekend staat, want er zijn verschillende soorten in. Maar wat hun levenswij ze betreft maakt dat weinig uit. Ze leven in en op het water. Dat eerste is niet zo apart, dat tweede wel. Aan de op pervlakte van elke vloeistof zijn de moleculen net iets anders gerangschikt dan er dieper in en dat buitenste laagje vormt als het ware een vliesje. Een vliesje met een zekere stevighe.'d. Bij kwik is dat erg opvallend en stevig: spelden, punaises en dergelijke zakken er niet door. Met andere woorden, ze blijven er op drijven. Bij water is dat vliesje veel minder stevig en alleen wat vet gemaakte lichte voor werpen als naalden, spelden en punaises blijven drijven mits we ze doodvoorzichtig op het oppervlak leggen. Lichte dieren, al dan niet uitgerust met vettige haren en dergelijke, kunnen ook op dat laagje 'ijs' lopen. En vandaar de wat win terse titel midden in de zo mer. Bekijkt u maar eens een mier die in het water valt. Ze valt er eigenlijk niet in, ze valt erop en ze zal er in slagen de kant te bereiken, vooropgesteld dat ze rapper is dan een stekelbaars of een andere onverlaat die haar als een hartig hapje weet te waarderen. Maar laten we aannemen dat ze het haalt. En dat geldt dan voor veel kleine insecten en aanver wanten die het ongeluk heb ben op het water terecht te komen. Maar naast de toe vallige pechvogels is er een groep dieren dat zich gespe cialiseerd heeft om dat mi lieu te bewonen, de schaat senrijders dus en ook de door het gedicht van Gezeile overbekende schrijverke. Het „Krinkelende, winke lende waterding met het zware kabotseken aan". Deze dieren van het wa- teropperlvak zijn roofdie ren: ze vangen allerhande kleine insecten. Dat de schaatsenrijder bij het op sporen van zijn prooi ook de ogen gebruikt, is af te leiden aan de relatief grote ogen van het dier. Het schrijverke heeft een oog dat uit twee delen bestaat: een deel om onder water mee waar te nemen en de bovenste helft om de omgeving naar boven in de gaten te houden. Want ook hij moet oppassen na tuurlijk! Heeft u wel eens gezien hoe zwaluwen insecten van het wateroppervlak 'pluk ken'? Sjuust. Nu dankt het schrijverke of draaikevertje zijn naam aan de grillige kronkelende bewegingen die hij maakt. Met snelheden van 23 millimeter per secon de is hij menige belager te snel af. En zo dat niet af doende ishij kan duiken en vliegen, dus niet voor een gat te vangen. Ook de schaatsenrijder, behorend tot de wantsen, verlaat vaak het wateroppervlak. Ongeacht of uw vakantie er al op zit of niet, er zal toch de komende weken wel eens gelegenheid zijn een half uurtje bij een sloot, ven of plas te gaan zitten om het le ven in dit fragile, kwetsbare milieu te observeren. Maar naar schrijverkes zult u in onze regionen vergeefs zoe ken. Nergens, noch dichtbij, noch ver van huis weten we deze diertjes krinkelen. Waar zijn ze gebleven? Ja, wie zal het zeggen, want de schaatsenrijders zijn er nog wel. Beide groepen leven in hetzelfdde milieu, hetzelfde kwetsbare milieu. Waarom kwetsbaar? Wat wil het ge val'' Dat vliesje, dat natuur kundigen oppervlaktespan ning noemen, is heel gemak kelijk stuk te krijgen. Enke le regendruppels zijn al ge noeg. Maar dat is het niet al leen. Doe eerst het volgende proefje eens: vul een zeer schoon, niet met wasmidde len gereinigd pintglas met water. Leg enkele spelden op het oppervlak, eventueel na ze eerst met wat sla-olie vet gemaakt te hebben. Ze drij ven. Tip nu een lucifer (heel licht) in wat afwasmiddei en raak ermee het wateropper vlak aan. Even later zinken de voorwerpen. Afwasmid- delen en aanverwanten (on der andere ook gal) versto ren, verlagen de oppervlak tespanning. Je ziet bij voorbeeld dat mieren nu ook wegzakken en naar de kant moeten ba den. Als ze er komen ten minste. Waar zijn de schrij verkes? Is al ons oppervlak tewater al zo besmet met al lerlei oppervlaktespanning- verlagende stoffen dat dat milieu ongeschikt is gewor den voor bepaalde diersoor ten? Zekerheid heb je daar niet over, maar de kans dat deze veronderstelling juist is, is zeer groot. En daarom missen we het schrijverke op onze sloten. Of weet u ze nog te vinden? We houden ons aanbevolen. Nog even wat insecten- nieuws. Kolibri- of mee krapvlinders (ook onrust ge naamd) zijn op diverse plaatsen in Zeeuwsch- Vlaanderen gezien. Ook in Oost zijn ze gesignaleerd. Ook de oranje iucernevlin- der vliegt weer evenals het koe vinkje. Beide soorten zijn niet algemeen. Een ont moeting met de Sint-Jans vlinder tenslotte behoort eveneens tot de mogelijkhe den. Het is een smal, tot twee centimeter lang vlindertje, glanzend zwart met op elke vleugel vijf tot zeven bloed rode vlekken. Onmisken baar en bijzonder fraai. Door Piet de Bont HAARLEM - „Het besluit: de Oosterschel de gaat niet potdicht (door de Kamer in '74 genomen) is één van de belangrijkste na oorlogse politieke beslissingen. Belangrijk niet zozeer omdat het om een groot en kostbaar project gaat, maar omdat veranderde opvattingen en inzichten een ingrijpende beleids wijziging teweeg brachten. Een kleine revolutie". Dat zeggen Hilde de Haan en Ids Haagsma, die samen in Haarlem als publicisten het bureau Ar- chitext runnen, in hun boek 'De Deltawerken' dat deze week bij uitgeverij Waltman in Delft ver schijnt. „Een boek voor leken, dat de zaak sober belicht. Géén juichtonen, omdat we willen bena drukken, dat we die werken informatief benade ren", aldus het ondernemende tweetal, dat vijf jaar geleden Architext opzette en daarvoor onder meer bij NRV/Handelsblad voor het wekelijkse bijvoegsel werkte. Hilde de Haan en Ids Haagsma hadden al een aantal kloeke boeken op hun naam staan, onder meer 'Amsterdamse gebouwen 1880-1980', 'Het na oorlogse bouwen in Nederland' en 'Stadsbeeld Rot terdam', voor zij - op verzoek van uitgever Walt man - zich aan de Deltawerken zetten. Haagsma: „Waltman zag een gat in de markt. Geen van de tot nu toe over de werken verschenen boeken geeft een volledig beeld van alle aspecten. We hebben geprobeerd omvattender te zijn". Het resultaat van anderhalf jaar zwoegen, 'de boer' opgaan in Zeeland ('alle vakanties zaten we er in een huisje om te gaan kijken en mensen te ontmoeten') is een royaal geïllustreerd boek van 129 pagina's, dat op een encyclopedische manier veel informatie geeft. Tussen de ramp van '53 en het recente gekrakeel in de Kamer over de miljoe nen overschrijdingen bij de Oosterscheldewerken ligt de geschiedenis van de Deltawerken, zoals be schreven in dit boek. De Haan en Haagsma, die voor hun boek in Zeeland alle mogelijke hulp kre gen -ondermeer van voorlichters van de Delta dienst - en die heel veel informatie putten uit boe ken die zij er leenden van de provinciale biblio theek, vermeden felle uitspraken 'om zo informa tief mogelijk te zijn'. Niettemin toch enkele uitspraken die er zijn ook, zoals: 'De kleine revolutie heeft, dankzij geflat teerde cijfers, een duur monstrum gebaar' en 'Thijsse - zoon van de bioloog Jac P. Thijsse - was het enige lid van de Deltacommissie, dat oog had voor de gevolgen van de Deltawerken voor het mi lieu'. Al werkend aan hun boek over de gigantische bouwerij in het zoute water van Zuidwest-Neder land, moesten Hilde de Haan en Ids Haagsma door alle veranderingen in de werken hun notities re gelmatig bijstellen. Zo verdween een complete be schrijving van de zogeheten liftsluis in de Oester- dam te Bergen op Zoom in de prullenmand. Minis ter Smit-Kroes besliste immers, dat er géén lift sluis in die dam gebouwd kon worden, maar een traditioneel sluisje van bescheiden afmetingen. „Door bezuinigingen wordt nu volstaan met een kleinere, normale sluis", zo schrijven de twee auteurs in hun boek. Samenvattingen in het Duits en Engels maken 'De Deltawerken' van Hilde de Haan en Ids Haagsma - prijs rond de 25 gulden - ook voor bui tenlanders toegankelijk.

de Stem | 1984 | | pagina 9