PARTICULIER INITIATIEF AANNEMERS m van V< lakken Loos terii yseleclie DlESTEM Toeristenbibliotheek wordt druk bezocht Hago-meisjes debuteren in 24 uur van Oostburg Lek in gasleiding oorzaak explosie gieterij Vrijwel geen banen voor hbo-ers in 'zachte sector' WWEÊMM mr «•ïSgSS# WOENSDAG 25 JUL11984 fEL VRAAG NAAR HEAO-ERS Man in Sluis neergestoken VVY-Badrit te Cadzand MIDDELBURG - Een groep particuliere aannemers heeft een nieuw plan gemaakt voor de Westerschelde Oeververbinding (VOW). Aanleg-capaciteit Olau-line uitgebreid VEEL KONSALIK EN STRIPS Twee gewonden na ongeval in Clinge T14 PAGINA SPQR e r- e- il pt en e- ot e- ee or d, ar ek ril en il- ft, ns us ch at gen 'wel ak- rin- Jeff 'gen ikte- als pro dat :omt vor- nen, lan- ook ■t zo, vin- neer van ?rige rest- :r zo ïann Ne- Jon- ny van Bentum en Anner Verstappen is hij bereic plaatsje in te ruimen, ev voor de Nederlandse slag-estafette dames, voor het overige zal wat betreft het Amerika volkslied veelvuldig klii „Kijk naar de ranglijsten eerste staat, moet winnen tweede is, moet eerste wo Zo eenvoudig is het". Mexico 1968 met tien goud voor de heren en gouden plakken voor de was tot dusverre de gri oogst van de Amerik, zwemploeg. Gambril, dit rekenen op de steun van assistenten, meent dat j_ man sterke ploeg het di nog beter kan doen. Voor de meisjes zijn de vooruit ten door het wegvallen Oost-Duitsland sterk terd. De Amerikanen rel erop, dat de gemiddeld ploeg (zwemsters 19,5 zwemmers 21,25 jaar) door het zestienduizend sterke publiek zal later zwepen tot grote daden daarbij het eerst de han gen de bassinwand sla minder belangrijk; zolan maar een Amerikaanse is. Voor één zwemster wil Gambril een uitzondering ken: Tracy Caulkins. Di middels 20-jarige alleski uit Nashville wordt door omschreven als de gro zwemster aller tijden. G dan de Australische D Fraser en de Oostduitse nelia Ender. Bij de 48 titel zij won, is er geen enkele Olympische kwaliteit, dat gaat volgens Gambril anderen. „Tracy mag dan meegaan, maar haar inzi enthousiasme zijn nog ne groot, als toen zij dertien ii aldus de Amerikaanse hi coach. Caulkins deelt met Float en Dick Carey het voerderschap van het An kaanse team. In het laatste stadium de voorbereiding gaat hf Amerikanen zo goed, dl voor Don Gambril nie wensen over blijft. Of to „Ik zou graag zien dat elk nummer weer met deelnemers per land zo mogen uitkomen. Dat zou zeker vijf medailles scti Door het aantal deelneme beperken tot twee heef IOC ons gedwongen poter gouden medaille-winr thuis te laten". NIEK DE THAEIJE uit is als zesde geëindigd in juniorenkoers in het Belgi Nazareth. De overwinnin deze 100 kilometer lange k met 13 vertrekkers was de Belg Guy van Hese, di afstand reed in 2 uur en 2( nuten. lage- oos is onale man egens it de door ugge- ïrvoor 'oeren ritein- ten is ezicht die nsen- taches rigine lange moe- einde- ansma ijfd. tarten iet het Istrijd FIRA- Dick Vesnoy üatter- ieorge ob Bos- e Ver tallen X Jan Marc- Chris igeveld NFC), irdaml. Sep van Kampen CWaspsli Kasteel (Delftse Studen Rien Kroezen en Joosth (beiden A-Scrum), Michel der Loos, Dirk-Jan en t Straathof (allen Den Haag -076-877850-223611 RÜTTCHEN GROEP VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers GOES - De Zeeuwse arbeidsmarkt biedt weinig perspectieven voor schoolverla- lers uit het hoger beroepsonderwijs (hbo) die gekozen hebben voor opleidin gen in de pedagogische, de medische en de sociale sfeer. Dat concludeert het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorziening uit de resul taten van een enquête die dit voorjaar gehouden is onder de Zeeuwse scholen voor voortgezet onderwijs. Het onderzoek is samengevat in een overzicht van de schoolverlaters in 1984. Onder het hoofdstuk Arbeidsmarktper spectieven zijn alle onderwij sstromin- gen op een rijtje gezet met daarnaast de kansen van de studenten op een baan in het Zeeuwse. Zo blijkt dat de hbo-ers met sociale, medische en pedagogische opleidingen rekening moeten houden met een lang durige werkloosheid. Hetzelfde geldt voor schoolverlaters met uitsluitend ba sisonderwijs en uitvallers uit het Ihno en leao. De meisjes met een voltooide opleiding op het gebied van huishoud- en nijver heidsonderwijs, zowel op lager als op middelbaar niveau, hebben eveneens weinig kans aan de bak te komen. Betere perspectieven bieden de heao-opleidin- gen; naar afgestudeerden daarvan be staat veel vraag, aldus het overzicht. Redelijke kansen op een baan hebben de jongelui met een havo/vwo-diploma op zak. Ook voor de mbo-ers is dit het geval, met uitzondering van schoolver laters van het mhno. Die moeten reke ning houden met een langdurige werk loosheid, voordat een plaats in de ar beidsmarkt veroverd is. Het overzicht vermeldt verder nog dat schoolverlaters van het lager technisch onderwijs en van de mavo een redelijke kans hebben de WW te ontlopen. Dit jaar hebben 1819 mannen en 1257 vrouwen de Zeeuwse schoolbanken ver laten. In verhouding met 1983 betekent dit een stijging van het aantal mannelij ke schoolverlaters, maar een licht dalen de tendens bij de vrouwen. Nieuw plan voor oeververbinding SLUIS - De heer R. H. uit Sluis is in de nacht van maan dag op dinsdag omstreeks een uur door messteken ernstig gewond geraakt. Hij werd naar het ziekenhuis te Oost burg overgebracht. H. kwam met twee anderen bij zijn auto aan, waar een man in bleek te zitten, die naar buiten kwam en H. di verse malen stak. Vervolgens ging hij ervandoor. Het signalement van de da der luidt: Noordafrikaans type met donkere huidskleur, don ker krullend haar, leeftijd 20- 25 jaar. Lengte ongeveer 1.65 meter. De man droeg een afge wassen spijkerbroek. De rijkspolitie verzoekt eventuele getuigen zich met haar in verbinding te stellen, tel. 01170-3156. CADZAND - De West zeeuws-Vlaamse Autoclub (WZA) houdt vanavond in samenwerking met de WV een puzzeltocht voor automobilisten. De start van de eerste deelnemer is om 18.30 uur. De lengte van de rit be draagt ongeveer 35 kilome ter. Er is geen voorge schreven snelheid, maar men moet wel voor 22.45 uur finishen. Inschrijven voor deelna me is mogelijk aan de in schrijftafel die is gevestigd in hotel Du Commerce aan de Mariastraat te Cadzand, vanaf 17.45 uur. Men kan deelnemen aan de wed strijd- of de toer klasse. Voor de eerste drie geklas- seerden van beide groepen is een ereprijs beschikbaar en verder krijgen alle équipes een prijs in natura. Lotto 29 heeft geen win van de eerste prijs opgele Geen van de deelnemers alle cijfers goed. Voor de 67.000 winnaars was er prij zenbedrag beschik van 1.070.730,75. Ie prijs: geen winnaari prijs: 4 winnaars, die elk« 75.000,00 ontvangen; 3e P' 91 winnaars, elk B ƒ2.166,60; 4e prijs: 4.395 naars, elk ƒ44,80; 5e y 63.182 winnaars, elk jackpot voor lotto 3U 60.482,07. VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Het winnend nummer^ cijferspel 29 686037. v ruim duizend winnaai dit cijferspel bedraagt n taal aan prijzen 46.820, 6 cijfers goed: geen win cijfers goed: 1 winnaa L. bruto ƒ10.000,00 ontvan» cijfers goed: 10 winnaa _'l ƒ1.000,00; 3 cijfers winnaars, elk 100,00;1 goed: 1.392 winnaars, 10,00. tantoren 'iTerneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum- "ers op pagina 2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. "adactie -neuzen: Rein van der e'm (editie-chef), Jan Jan- 'en (plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen aport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes; Cees Maas. ""ddelburg: Henk Postma. ü°stburg: Co Meertens, Jarvicepunten 'pQsterzande: rhevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- «50. 'dvertentie-expl. "sDecteur Zeeland: C. Me- Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers In het plan is geen re kening gehouden met een staatsgarantie. Bij eerde re plannen voor een VOW was dat altijd het voor naamste struikelblok. Het nieuwe plan is gemaakt door een internationale aan nemerscombinatie, waartoe ondermeer Dosbouw en het Gentse aannemersbedrijf De Meyer behoren. Het nieuwe initiatief is gis teren bevestigd door betrouw bare bronnen in Zeeland, bronnen die hun naam niet prijs wilden geven, omdat pu blicatie van de plannen te vroeg zou komen. Gedeputeer de De Voogd, die de VOW in zijn portefeuille heeft, was wegens vakantie onbereik baar voor commentaar, even als de directie van Rijks- en Provinciale Waterstaat. Bij de opzet van het nieuwe plan zou met name de Bel gisch-Nederlandse aanne merscombinatie, die eerdere plannen voor de VOW heeft ontwikkeld, betrokken zijn. Verscheidene bedrijven die nu nog gecombineerd zijn in de Dosbouw Oosterschelde, die momenteel bezig is met de aanleg van de stormvloedke ring, maken deel uit van die Belgisch-Nederlandse combi natie. Zoals bekend is de Dosbouw nu al zoekend naar mogelijk heden om vrijkomend mate riaal en mankracht straks aan het werk te houden. De Meyer Gent is evenmin een vreemde wat betreft de VOW. Adviseur van de raad van bestuur van het Belgische bedrijf is im mers de Terneuzenaar ir. J. Korbee, een man die zich in het verleden steeds als groot promotor van de VOW heeft opgeworpen. Ook hij is mo menteel met vakantie. Afzien van een staatsgaran tie betekent, dat de particulie ren de staat niet verantwoor delijk willen stellen voor eventuele financiële stroppen, maar zelf het risico willen dragen. Voorlichter Tevel van het Zeeuws provinciebestuur: „Bij de provincie is voor zover ik weet nog niets bekend van een dergelijk plan, maar het zou me niets verwonderen als het er zou komen". „Een dergelijk initiatief kon, gezien de ontwikkelingen niet lang meer op zich laten wachten. Als het inderdaad zo is dat geen staatsgarantie ge vraagd wordt, dan kunnen ze bij wijze van spreken morgen al beginnen". VLISSINGEN (ANP) - De Olau-line, de veerdienst die vanuit Vlissingen de vaste dagelijkse verbinding met het Engelse Sheerness onderhoudt, heeft een nieuwe aanlegsteiger in ge bruik genomen in de Vlissingse buitenhaven. Die haven wordt geëxploiteerd door de NV Haven van Vlissingen. Met de uitbreiding is een investering van ruim vijf miljoen gulden gemoeid. Daarmee zijn de 'roll on-roll off'-faciliteiten in deze buitenhaven verdubbeld. iihiiiiiii mili'inn De toeristenbibliotheek slaat aan bij de vakantiegasten - FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer veslaggevers CADZAND/NIEUWVLIET - G.K. van het Reve (Op weg naar het Einde); Konsalik (Das Geschenkte Gesicht); Friese Volkssprookjes); J. Visser Roo- zendaal (Buiten de Rooilijn); Tolstoi (Anna Karenina). Een klein deel van de boeken die staan in de Toeristenbibliotheek van West-Zeeuwsch-Vlaanderen. Voorna melijk romans, zowel in het Neder lands als in het Duits, Frans en Engels. Studieboeken zijn zeldzaam, maar ja, welke toerist gaat tijdens zijn vakantie studeren? De Toeristenbibliotheek voorziet in een grote behoefte. Vooral de vakantie gangers in Cadzand maken veel ge bruik van deze voorziening. Echter niet meer dan andere jaren. Bibliothecares- se Marian Scherbeijn: „Of het nu zon nig is of slecht weer, de mensen halen evenveel boeken. Ze lezen ze op het strand, of in de caravan". „Er komt in Cadzand al jaren een vrouw die tijdens haar vakantie acht uur leest. Zij vertelde mij dat ze een drukke baan heeft en zodoende niet tot lezen komt. Die schade haalt ze hier in Cadzand in", aldus Marian. Als de tot bibliotheek omgebouwde keet aan het seizoen begint is ze hele maal volgepropt met boeken. Deze ko men van de Landelijke Bibliotheek centrale te Amsterdam en de Centrale Toeristenbibliotheek. Het aantal boe ken dat niet terugkomt is zeer klein. Volgens Marian Scherbeijn worden ze ook goed verzorgd. „Er zit natuurlijk wel eens een vlekje op, maar wat wil je ook met dat vettige zand". De boeken die het meest worden uit geleend, zijn romans. Zware literatuur blijft staan, maar Konsalik vliegt weg. De strips zijn niet aan te slepen. Niet alleen de jeugd is gek op beeldromans, ook volwassen lezen ze graag. Soms echter niet alleen voor de ontspanning. De heer Balder uit Keulen: „Ik kom nu al zeven jaar in Cadzand. Met behulp van strips probeer ik Nederlands te le ren. Vooral Suske en Wiske vind ik leuk". Vorig jaar leende de toeristenbiblio theek in vier weken 5.000 boeken uit. Marjan Scherbeijn: „In die dertien uren in de week dat wij open zijn is dat toch een respectabel aantal". In een van de kasten van de keet staat een boek waar geen enkele bad gast naar grijpt. Het is een werkje van Hans Brunner, getiteld 'Haaien'. TERNEUZEN - De 'Hago'-meisjes worden ze genoemd. Zes vrouwelijke coureurs die de laat ste jaren de dames-trimwedstrijden in het Zeeuwse land en het aangrenzende Belgische Vlaanderen kleur geven. Volgende week debute ren ze in de 24 uur van Oostburg, de uithoudings- proef bij uitstek. De meis jes zijn dit jaar de enige damesformatie, die vrij dagavond 3 augustus van de partij is. Het vijftal dat naar het Oostburgse trimspektakel afreist, bestaat uit de 16- jarige Brigitte Wieles, dochter van de in de wiel rennerij overbekende Ber- tus, de 18-jarige Jeanette Tollenaar, de 16-jarige Marjo Verhulst, Nancy Gommers, eveneens 16 len tes, en de 14-jarige Corine Tollenaar. Tanneke He renthals, met haar 34 jaar de wegkapitein van de Ha- go-meisjes, staat als reser ve op de inschrijvingslijst, terwijl Ria Wieles, moeder van Brigitte, het ploeglei derschap voor haar reke ning neemt. De formatie is overigens een week voordat de 24- uur op gang wordt gescho ten nog niet compleet, want Corine Tollenaar en Nancy Gommers vertoe ven nog in Frankrijk waar in het land van 'Marianne' naar het juiste 24-uurs rit me wordt gezocht. Nico Boessen, al jaren lang van de partij met een herenformatie in het trim spektakel, neemt voor deze gelegenheid de meisjesfor matie onder zijn sponsor- hcede. „We zien wel wat het wordt", stelt Tanneke Herenthals. „We weten echt niet wat zo'n 24 uur inhoudt, het zal best ver moeiend zijn. Voor de kilo meters hoeven we echter niet bang te zijn". „Over de stuurmans kunst maken we ons be paald geen zorgen. Geen van de meisjes is daar be nauwd voor, want vergeet niet dat er in het trimpelo- ton vaak ook aardig wat vrouwelijke cowboys tus sen zitten. Het is jammer, dat we in onze eigen regio zo weinig aan de bak ko men. Alleen aan de over kant van de Westerschelde is er voor ons wat te doen, voor de rest zijn we aange wezen op België, waar we overigens graag fietsen". De meest fanatieke van het stel is ongetwijfeld Brigitte Wieles, de enige die overweegt om binnen afzienbare tijd de KNWU- licentie aan te vragen. „Ik heb het wellicht van huis uit meegekregen, want de wielersport neemt bij ons een grote plaats in. Je mag gerust zeggen dat ik een echte wielerfanaat ben. Samen met Nancy Gom mers zijn we op vrijwel el ke amateurkoers van de partij. Soms hoor je de mensen wel eens zeggen 'die zijn knettergek', maar daar trekken we ons niets van aan. Sterker nog, der gelijke uitspraken stimu leren ons". MIDDELBURG - Verscheidene deskundigen waren gisteren nog steeds bezig het lek in de aardgasleiding van het laboratorium van de Gieterij De Schelde in Middelburg op te sporen. Dit lek was begin deze week de oorzaak van een forse ont ploffing die een grote ravage aanrichtte en een schade ver oorzaakte van tussen de een en de twee ton. De explosie van zondagmor gen werd het eerst waargeno men door enkele passanten. Zij zagen een grote steekvlam uit het gebouw komen. De po litie en de brandweer kregen echter het alarm ongeveer twee uur later door. De brandweer trof bij aan komst een aanzienlijke ravage aan: een groot aantal ramen was vernield, een afzuigkoker was van het dak afgeslagen en het plafond tussen de begane grond en de eerste verdieping was naar beneden gekomen. Het interieur van het labora torium was zwaar beschadigd. De brandweer onderzocht het pand op mogelijke giftige stof fen en gaf het gebouw vrij na dat gas, water en licht waren afgesloten. Het lek in de leiding is nog niet gelokaliseerd, omdat dit zich vermoedelijk achter de ingebouwde apparatuur zal bevinden. Gisteren is een be gin gemaakt met het oprui men van het glas en het puin. Het laboratorium dat kwali teitsonderzoeken voor de gie- térij verricht, heeft vier men sen in dienst. Zij kunnen ge woon doorgaan met hun werk. Van links naar rechts: Nico Boussen, Marjo en Tanneke Herenthals Verhelst, Brigitte Wieles, Janneke Tollenaar - FOTOWIMKOOYMAN Van onze correspondent CLINGE - Bij een botsing gistermiddag tussen een bromfietsbe stuurder en een tractor zijn twee mensen licht gewond. De bromfiets raakte total loss. Het ongeval gebeurde op de kruising 's Gravenstraat-Woes tijnestraat. De bromfietsbestuurder T.T. uit het Belgische St. Gilles-Waas reed tegen een naar links uitwijkende tractor, be stuurd door P.B. uit Graauw. Hij en zijn duo-passagier kwamen daarbij te vallen. Op de kruising Brandarisstraat en Zuiddijkstraan in Sluis verleende A. van L. uit Sluis geen voorrang aan M. L. uit Sluis. Materiële schade was het gevolg.

de Stem | 1984 | | pagina 7