ur I )e^e|yd De Koning wil advies over inkomens jeugd Onderhoudskosten kinderbijslag lager Rijksmuseum gerenoveerd Meer koffie en minder thee gedronken FINANCIERING MILIEUBELEID ortieve, actieve mensen. Olievlek bij Wadden KLM had gunstig eerste kwartaal PAGINA 2 vrN R UW PEN fonds BINNENLAND1 Verbruik van lenzine loger dan aangegeven Streekvervoer Protest tegen golfspel van prins Bemhard Nederland heeft nieuwe luchtvaart maatschappij BINNENLAND Windmolen met zes wieken MnHsmn«i«nnr»i»m mm êêêuêiêkê Rijkspolitie rolt cocaïnelijn op Klacht van mishandelde soldaat afgewezen Niet iedere lucht- happij maakt op ar Australië een ng in de hoofd- lonesië. Singapo- ekent echter or Amsterdam- Is voor Amster- it twee uur vlie- 'elegen Jakarta. )ost Azië wordt iustralië veel geld me geïnvesteerd, ijzen nog steeds :ls. Ook de meest oerist komt er aan z'n trekken, vaartmaatschap- Ierlei all-in-ar- bn te maken, die rorden nageleefd, ijzen zijn echter gpore aan de pit- at zou een van de nnen zijn dat de ng daar te wen- Een aantal gro- ft met het oog ngs besloten aan van Singapore pe weekend-ar en aan te bieden. ;kok betreft: voor andse toeristen overweldigende n tempels de ractie maar de sage-instituten, htclubs etc. waar ele fantasieën on- anen uitleven. West-Duitsland and uit worden e sex-reizen ('Lie- naar Bangkok rd. Door de sterk iminaliteit en ge- ten, die epidemi- n zouden hebben n, schijnt de be- voor de Sodom •ha-kant van le laatste tijd wat oeld. jrong van de zeer [jke prostitutie is ieren tot de positie uw in een arm and als Thailand, eeste vrouwen is de enige moge- n hun familie niet >r en armoe te laten Die prostitutie is -nd voorbeeld van verking van het oerisme op de cul- en onderontwik- .fleveringen van deze n in De Stem van 14, 24 ju li) ,«4 fS'ssS-""' £R| kei van uw kunst met als kop 'Bra- eg in 1983 bijna acht het Anjerfonds' in van 4 juli stelt, dat •neentemuseum het ïnhof te Bergen op 0.000 van het Anjer- tvangen zou hebben page in de aankoop schilderij 'Het kas- Wouw'. Dat is niet Me bijdrage was 5.360. ip Zoom Mosselveld mijn bezoek aan de 'eesten heb ik gelo de camping Blaar- (Prima camping is), 's Ochtens rond is er geen openbaar en ook geen verbin- t de camping zodat aangewezen op een men de afstand niet >f met de fiets wil of eggen. Wie schetst erbazing en later ïgenoegen toen aan olgende ritprijzen in werden gebracht: ;n vertrokken vanaf 'dpostkantoor tussen 04.00 uur; op zondag .frs. 185, op maandag S.frs. 280, op dinsdag .frs. 370. Op dinsdag laar Nederland ver- Dat men de Hollan- en goed hart toe- allez, maar om ze op anier te snijden, te af te zetten lijkt op. Als men de Hol- liever niet ziet ko- dat dan vooraf als an beginnen, dan ko- volgend jaar heus f. van Sprang T28 PAGINA 3 Winsemius: heffing op brandstoffen DEN HAAG (ANP) - De Con- .imentenbond vindt het on juist dat de overheid in offi- liëie publicaties veel te gun- jjge gegevens verstrekt over jet benzineverbruik van Hto's. Volgens de bond zijn de ■jjfers afkomstig van de fabri- tanten en nemen de ministe ries van Economische Zaken in van Verkeer en Waterstaat «over. De Consumentenbond heeft an tien auto's het werkelijke inzineverbruik gemeten vol lens de drie standaardmetho- len die in de Europese Ge meenschap zijn aanvaard: :erbruik bij 90 kilometer con- itant, bij 120 km constant en lij een stadsrit. Dit eigen on- erzoek van de bond komt ge- mddeld zes tot veertien pro- ent hoger uit dan de 'officiële' ijfers, aldus een mededeling. Uit het onderzoek trekt de insumentenorganisatie de snclusie dat de overheid de jfers van de fabrikanten be er zou moeten controleren. In «blicaties over verbruik zou iet aangeven van een gemid- leld verbruik van een auto be er zijn, omdat dat de prak- ijksituatie het meest bena- iert, aldus de bond. Vervolg van pagina 1 streekvervoerders hebben 'in meet af aan gesteld dat inister Smit met haar zoge ten Tarievenplan op de ver eerde weg was. Volgens dat lan moeten van '83 tot en met stads- en streekbus jaar- 10 procent extra duurder irden. De stelling van de mi- ster was dat die extra tarief - ijging in het streekvervoer :et zou leiden tot vervoers- ilies (en in het stadsaver- oer tot een lichte daling) en per saldo geld op zou leve- Dat zou weer betekenen het voorzieningenniveau it hoeft te worden aangetast dat bijvoorbeeld opheffing uitdunning van buslijnen kunnen worden voorko- itaar uit de cijfers van de BA blijkt dat de tariefstij- mgen wel degelijk leiden tot a fors vervoersverlies. Bij de S0 verwacht men dat de an- streekvervoerbedrij ven soortgelijk beeld zullen en, al zal dat hier en daar ader somber zijn dan bij de SA die relatief meer stads- ensten verzorgt dan de an- trebedrijven. „We hebben de tacte gevens nog niet op een maar duidelijk is wel dat minister met haar voor ging dat het aantal reizi- ~s stabiel zou blijven veel te Itmistisch is geweest", aldus KO-woordvoerster. Ook bij de NZH, de grootste "eekvervoerder in ons land, «den de bussen alsmaar le- Vanaf januari '81 tot be- 83 zag de NZH z'n vervoer 5stijgen met zeventien pro nt Maar zo ongeveer sinds eerste tarief stijging van a procent in april '83 is van groei al weer vijf procent «nabbeld. uchinaal pellen kan nog wel jaren duren ^dat er in Zoutkamp een tonaal machinaal garna- Mcentrum kan worden fezet. De garnalenpelma- ®eszijn momenteel nog niet 8°ed ontwikkeld dat het kinaal verwerken voorde- is dan het laten pellen :1 te hand. DEN HAAG (ANP) - Minister Winsemius (mi lieubeheer) wil met ingang van 1 januari 1986 een heffing op het gebruik van brandstoffen invoeren. De opbrengst daarvan wil de minister gebruiken voor directe uitgaven in het milieubeleid, zoals sane ring en preventie, schadevergoedingen aan bedrijven en subsidies voor de ontwikkeling van schone techno logie. De heffing moet in 1986 on geveer 253 miljoen gulden op leveren, oplopend tot 275 mil joen gulden in 1988, zo schrijft Winsemius in een notitie aan de Tweede Kamer. Onder de heffing vallen benzine, gas- en stookoliën, LPG, kolen, gas en vloeibare en gasvormige brandstoffen die worden gebruikt in de olie- en chemische industrie. In een wetsontwerp dat begin vol gend jaar naar de Kamer gaat zal worden aangegeven welke tarieven op de verschillende soorten brandstoffen zullen worden toegepast. Werkbaar Winsemius schrijft in zijn notitie dat het stelsel voor hef- AMSTERDAM (ANP) - Komitee Zuidelijk Afrika heeft minister-president Lubbers gevraagd prins Bernhard geen toestem ming te geven de open golfkampioenschappen in Arnhem bij te wonen, omdat aan dit toernooi ook Zuidafrikaanse sportlieden deelnemen. Prins Bernhard heeft gezegd het gebeuren te willen opluisteren en zelfs de prijzen te willen uitreiken. Dat heeft hij twee jaar geleden ook ge daan. Het komitee vraagt Lubbers dit nu te verbie den. Leden van het komitee en anderen zullen zondag bij de finales van de wed strijden bij de ingang aan het publiek informatie materiaal uitreiken over de noodzaak van een sportboycot van Zuid- Afrika. SCHIPHOL (ANP) - Minister Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft vergunning verleend aan de nieuwe Ne derlandse luchtvaartmaat schappij Netherlines, voor Iijnviuchten naar regionale Europese bestemmingen en binnen Nederland. Voorwaarde is dat de maat schappij de vluchten uitvoert met vliegtuigen die maximaal plaats bieden aan dertig pas sagiers. Netherlines mag Iijn viuchten gaan uitvoeren tus sen Amsterdam en Luxem burg, Straatsburg, East Mid lands en tussen Rotterdam en Hamburg, Liverpool en Lon den Gattwick. Binnenlands mag Netherlines gaan vliegen tussen Amsterdam en Gronin gen en Enschede. Netherlines mag ook ongeregelde vluchten gaan uitvoeren, zowel natio naal als interregionaal. (ADVERTENTIE fingen op brandstoffen het enig werkbare alternatief is voor de bestaande afzonderlij ke milieuheffingen. Eerder had de bewindsman toegezegd verschillende andere moge lijkheden te zullen aandragen. Hij is echter tot de conclusie gekomen dat het nu voorge stelde systeem het beste is voor het milieubeleid en van uit 'energie- en industriepoli tiek oogpunt'. Verheugd Uit de heffing op brandstof fen zullen tot 1989 de kosten worden vergoed, die lagere overheden maken voor mi lieubeheer. Daarna krijgen zij dat geld uit het provincie- en gemeentefonds. De stichting Natuur en Mi lieu heeft in een eerste reactie laten weten verheugd te zijn over de invoering van een mi lieuheffing op brandstoffen. Wel vindt Natuur en Milieu de maatregel onvoldoende. Vol gens de milieuorganisatie zou den er ook heffingen moeten komen op de basisgrondstof fen voor de chemische indus trie, zoals chloor, nafta, amo- niak en zwavelzuur. Glastuinbouw De werkgevers in de glastuin bouw ontkennen de beschuldi ging van de Industrie- en Voe dingsbond CNV dat zij zich niet aan de collectieve ar beidsovereenkomst houden. Als individuele ondernemers zich niet aan de cao zouden houden is dat geen goede zaak, maar daar hebben wij geen zicht op. Dit heeft de voorzit ter van de drie Hollandse Landbouw Organisaties in het Westland, C.J. Overkleeft, desgevraagd meegedeeld. Boerenbond Voorzitter ir D. Luteijn van het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité heeft in Amersfoort gepleit voor één organisatie voor alle Neder landse boeren en tuinders. Tot enkele jaren na de eerste we reldoorlog was er in ons land één organisatie, maar toen volgde een afsplitsing die tot op de dag van vandaag be staat. Naast het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité opereren de Katholieke Ne derlandse Boeren- en Tuin- dersbond en de Nederlandse Christelijke Boeren- en Tuin- dersbond. ROTTERDAM (ANP) - De gemeente Rotterdam heeft een contract gete kend voor de bouw van een multi-windturbine op de Maasvlakte. Het apparaat wordt met zijn zes wieken de grootste windmolen in Nederland. Tot nu toe staan in Nederland alleen nog windturbines met twee en in een enkel ge val, met vier wieken. De multi-windturbine zal jaarlijks 700.000 kilo watt electriciteit leveren aan de Maasvlaktecen trale. Het apparaat zelf kost ongeveer een mil joen gulden, terwijl voor onder andere de funde ring, de electrische aan sluitingen en het bedie ningsgebouw nog eens 300.000 gulden is uitge trokken. Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Met ingang van 1 oktober zijn de maximumon derhoudskosten voor het recht op kinderbijslag voor een kind dat eigen inkomsten heeft ver laagd. De bedragen zijn vast gesteld op 9.700 voor thuis wonende kinderen en 13.400 voor uitwonende kinderen. Vorig jaar lagen deze bedra gen op 9.900 gulden en 13.700. De bedragen mogen worden vermeerderd met de onder wijsbijdrage (college- en in schrijfgelden), schoolgeld en voor thuiswonende kinderen ook de reiskosten die nodig zijn in verband met de studie of beroepsopleiding. De maximering van de in aanmerking te nemen onder houdskosten speelt alleen een rol als het kind eigen inkom sten heeft zoals studietoelage, stage en bijbaantje. Inkomsten uit een zomervakantie-baan blijven tot 1400 gulden buiten beschouwing. Komt het kind helemaal voor rekening van de ouders dan heeft de maxi mering geen gevolgen voor het recht op kinderbijslag. Om voor kinderen van 16 jaar en ouder in aanmerking te komen voor kinderbijslag is het een eis dat de ouders een bijdrage leveren in de onder- houds- en studiekosten van een kind. Die onderhoudseis valt in drie onderdelen uiteen: - Onderhoud in belangrijke mate (ƒ56 per week) dan één keer kinderbijslag voor stude rende kinderen van 16 tot 27 jaar, invalide en werkloze kin deren van 16 en 17 jaar en schoolverlaters van 18 tot 21 jaar; Grotendeels onderhoud (meer dan 50 procent van de kosten) dan bestaat er recht op tweevoudige kinderbijslag voor uitwonende studerende, invalide en werkloze kinderen van 16 en 17 jaar en voor stu derende kinderen en school verlaters van 18 jaar en ouder (zowel uit- als thuiswonen den); - Geheel onderhoud (90 pro cent of meer van de kosten) dan drie keer kinderbijslag voor buitenshuis studerende kinderen van 18 tot 27 jaar en schoolverlaters van 18 tot 21 jaar. SCHIPHOL (ANP) - De Rijks politie Dienst Luchtvaart heeft de afgelopen vijf dagen een zeer omvangrijke cocaïne lijn vanuit Brazilië naar Ne derland opgerold. Via deze lijn zijn volgens de politie in ieder geval de afge lopen twaalf maanden ver moedelijk enkele honderden kilo's cocaine ons land binnen gesmokkeld. Er zijn tot nu toe elf arrestaties verricht. De po litie verwacht nog meer aan houdingen te kunnen verrich ten, aldus een woordvoerder. De zaak kwam afgelopen vrijdag bij toeval aan het rol len. Twee in de aankomsthal op Schiphol patrouillerende rechercheurs, speurend naar zakkenrollers, bemerkten daar twee Zuidamerikanen, die de afgelopen tijd vaker op Schiphol waren gesignaleerd. Het duo was in gezelschap van een vrouw, die een bedrag van dertigduizend gulden bij de bank om wilde wisselen. Den kend met zakkenrollers van doen te hebben werd het drie tal aangehouden. De vrouw bleek echter driehonderd gram cocaine bij zich te heb ben en een van de twee man nen, beiden Chilenen, had een geladen pistool op zak. Verder had het trio vier retourtickets Amsterdam-Rio de Janeiro bij zich, alsmede honderdduizend gulden contant geld. Minister Brinkman samen met Amsterdamse wet houder Luimstra in de Nachtwachtzaal. - fotoanp AMSTERDAM (ANP) - De Nachtwacht van Rembrandt, die in zijn leven al zo vaak is verplaatst, hangt weer op zijn oude plek: de Nachtwachtzaal in het Rijksmuseum in Amsterdam. Die zaal is in de afgelopen maanden sa men met de Eregalerij geheel gerenoveerd. Minister Brinkman van Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur stelde ze gistermiddag officieel in gebruik. Met de nu afgeronde renovatie heeft de Rembrandtzaal zijn zuilen, beelden en gedecoreerde fries teruggekregen. In de 'eregalerij' werden onder meer de gedecoreerde draagbalken boven de kabinetten weer tevoorschijn ge haald en gerestaureerd. De sombere toon die in de vorige eeuw overheerste heeft plaatsgemaakt voor zacht crè mekleurige wanden en plafonds. Vanuit de 'eregalerij' heeft de bezoeker een vrij zicht op de Nachtwacht, die nog steeds de meeste bezoekers trekt. Nachtwachtzaal en 'eregalerij' bevinden zich in het hart van het Rijksmuseum, dat is ontworpen door archi tect P.J.H. Kuypers. In 1985 zal het honderd jaar in ge bruik zijn. Mede in verband met dit jubileum werd vorig jaar de renovatie, die 770.000 gulden heeft gekost, ter hand genomen. NIET ALARMEREND SCHIERMONNIKOOG (ANP) - Enkele kilometers ten noorden van het Wad deneiland Schiermonnik oog is een grote olievlek ontdekt door een particu lier schip. Uit waarnemingen van het onmiddellijk ingezette verkenningsvliegtuig van de directie Noordzee van Rijkswaterstaat is echter gebleken dat de dikte van de vlek en de samenstel ling ervan niet alarmerend zijn. Volgens Rijkswaterstaat moet de vlek, die ongeveer veertig kilometer lang en vijftig tot honderd meter breed is, binnen enkele uren langs natuurlijke weg zijn opgelost. Schade voor de stranden van de Wad deneilanden wordt niet ge vreesd. UTRECHT (ANP) - Het minis terie van Defensie heeft beslo ten geen vervolging in te stel len tegen een kapitein tegen wie een klacht was ingediend wegens mishandeling. In januari van dit jaar, tij dens een speedmars bij de oefening Pantserstorm van de commando's in Roosendaal, had hij een soldaat zodanig geduwd, dat deze viel en een gecompliceerde beenbreuk op liep. Het slachtoffer, de dienst plichtig soldaat Hans Roos, wordt nu nog steeds verpleegd in het Militair Revalidatiecen trum in Doorn. Defensie vindt dat het inci dent als een dienstongeval moet worden beschouwd. De schuld van de kapitein is on voldoende vast komen te staan, zo heeft mr D. Veurink, auditeur-militair bij de Krijgsraad in Arnhem desge vraagd meegedeeld. De betrokken kapitein had samen met anderen gepro beerd om soldaat Hans Roos door de laatste honderden me ters van de speedmars heen te duwen. De soldaat was tijdens de mars van drie kilometer, die met volle bepakking in hoog tempo moest worden ge lopen, over pijn in zijn knie gaan klagen. Desondanks wil de de kapitein hem over de streep duwen. A Lief vakantiedagboek (7), Weer een diefstal op de cam ping! Nu is de draagbare radio gestolen, die Flip de Wijs aan Joris Drietonner had gegeven toen hij aan zijn drieste wan deltocht begon. Nog geen spoor van de radio, trouwens ook niet van Flip. Omdat het mooie weer maar van korte duur is, besloten we de avond gezamenlijk in ge paste dronkenschap door te brengen. De barbeque stond roodgloeiend naast de kantine en iedereen nam zijn of haar eigen drank mee. Joop en Trui kwamen met een 'gezellig wit wijntje', waarin stukken kurk dreven. Roze Nel en Jan zetten een fles Pi sang Ambon op tafel, de Groe ne Partij-drank, en begonnen 'Soerabaja' te zingen. George de Lollige Amsterdam mer kwam met lege handen, want hij had zijn laatste fles jajem leegeggooid op een mie rennest voor zijn tent en de zaak toen in brand gestoken. „Geen mier meer", zei hij, „en ook geen kater. Ik heb me nog nooit zo goed gevoeld. Met de exotische Pinacolada van de familie Dijkstra be leefden we een vreemd avon tuur. Het goedje lijkt verdacht veel op melk en daarom dronk Lollie, de poes van Dijkstra, de halve fles leeg. Lollie begon vreemd te sprin gen en te mauwen en dat trok de aandacht van een Duitse herder die uit het niets te voor schijn kwam. Hij sprong dwars door de toren van lege bier kratten en stoof de caravan van Dijkstra binnen, waar Lollie het laatst was gesigna leerd. We waren verstijfd van schrik. „Liggen", riep Camem bert tegen de hond. „Vergeet het maar", zei Dijkstra som ber. „Het is een sta-caravan." Pas toen kwam de baas van de hond hijgend de camping op rennen. (Wordt vervolgd) MERIJN i Van onze Haagse redactie DEN HAAG - Minister De Koning (Sociale Zaken] heeft de Raad voor het Jeugdbeleid advies gevraagd over de inkomenspositie van jongeren. De ministei wil de mening van de jeugdraad om zijn toekomstige beleid over jeugd- en inkomenspolitiek op te enten. De Koning wil van de raad vooral een standpunt over de eisen die aan inkomensrege lingen gesteld moeten worden. Daarbij moet speciaal reke ning worden gehouden met de arbeidsduur, deelname aan het arbeidsproces (bv. deel tijdwerk) en de financiële zelf standigheid. Tevens moet be keken worden in hoeverre de inkomenspositie van de ouders een rol speelt. Verder wil De Koning de mening van de raad hebben over de voorwaarden waaraan inkomensbeleid moet voldoen met het oog op de ver houding tussen de verschillen de groepen inkomenstrekkers (werklozen, werkenden en studerenden). De minister merkt bij de ad viesaanvraag op dat het te rugdringen van de jeugd werkloosheid de belangrijkste achtergrond is van nieuw be leid. Verder wordt gesteld dat de aanpak van deze problema tiek een zaak is van de sociale partners. De Koning geeft drie instrumenten aan, die voor de bestrijding van jeugdwerk loosheid in aanmerking ko men. Versnelde doorvoering van arbeidstijdverkorting, het verlagen van de loonkosten door de werkgevers minder premie te laten betalen én het inschakelen van jongeren in het arbeidsproces via leercon- tracten. Die instrumenten ma ken ook deel uit van het ak koord dat werkgevers- en werknemersorganisaties on langs sloten in de Stichting van de Arbeid. DEN HAAG (ANP) - Neder land heeft vorig jaar per hoofd van de bevolking 7,7 kilo kof fie gedronken. Dat zijn ruim dertig pakken van 250 gram. In 1982 bedroeg het verbruik 7,5 kilo. De theeconsumptie daalde van 670 gram tot 656 gram per lid van de bevolking. Deze ge gevens zijn te vinden in het jaarverslag over 1983 van het hoofdproduktschap voor Ak- kerbouwprodukten. De invoer van koffie steeg met acht miljoen kilo tot 138.000 ton. Het hoofdprodukt schap noemt het opvallend dat de invoer uit El Salvador vorig jaar bijna stilgevallen is. In 1981 nog, kwam twaalf procent van alle in Nederland inge voerde koffie uit dat land. Brazilië en Colombia hebben het aandeel van El Salvador overgenomen. De meeste kof fie kwam uit Brazilië. De invoer van thee steeg met zeven procent tot ruim 23.000 ton. Daarvan is 15.000 ton weer uitgevoerd. Specta culair, zo schrijft het hoofd produktschap, was de export van thee naar Egypte. Die steeg met zevenhonderd pro cent ten opzichte van 1982. Na de Verenigde Staten is Egypte nu het belangrijkste export land voor thee. De meeste thee die Nederland invoerde, kwam uit de Sowjet Unie. Voor het eerst sinds jaren is de invoer van wijn in 1983 ge daald, zij het met slechts met een procent tot een totaal van 2 miljoen hectoliter. Frankrijk is de belangrijkste leverancier met 800.000 hectoliter. De lan den van de Europese Gemeen schap, inclusief Frankrijk, le verden 75 procent van alle wijn. Van de niet-EG-landen was Spanje de grootste leve rancier met 430.000 hectoliter. AMSTELVEEN (ANP) - D. KLM heeft een gunstig eerst» kwartaal - april tot en met ju ni - van het boekjaar 1984/8! achter de rug. Het was voora gunstig omdat het passagiers vervoer, dat gemiddeld he meest opbrengt, weer is gaat stijgen en wel met acht pro cent. Ook het vrachtvervoer nan toe: met negentien procent. Di beladingsgraad steeg naar 68,1 procent. De kritische bela dingsgraad (waarbij de vlieg kosten en -inkomsten met el kaar in evenwicht zijn) daal de. „Het rekensommetje is re delijk gunstig", zo meldde pre sident-directeur drs S. Orlan dini over de winst in het eerst< kwartaal. Hij deed dit bij d< presentatie van het jaarver slag. Hoewel er nog onvoorziene posten zijn in het eerste kwar taal zijn in ieder geval de va luta-invloeden marginaal. Vo rig jaar verdiende de KLM ir deze periode netto 40,5 miljoer gulden. De verbetering var het vervoer heeft te maker met het herstel van de econo mie. Over de winst van 103 mil joen gulden over het afgeloper boekjaar was de KLM-top nie' tevreden. Deze zou vijf pro cent van de omzet moeten be dragen ofwel rond de 250 mil joen gulden. De KLM denkt df dividend-betaling te kunner hervatten bij een winstnivear in de buurt van de 200 miljoer gulden.

de Stem | 1984 | | pagina 3