3/ OLYMF NGELËS 1984/ Schoonspringe Daphne Jongejans: 'Ik spring van de plank en zwem naar de kant' Annemarie Verstappen: 'Zonder oostblok eindelijk eerlijke concurrentie' 999 999 Ton Buunk niet verontrust: Pas in L.A. moeten we in topvorm zijn 999 999 999 DINSDAG 24 JULI 1984 DE STEM VAN DINSDAG 24 JULI 1984 In als je je niet tegen, oor de portbe- aan. Drentse :tie van willen ran za- ras het rarmde iet offi- kmster- Olym- ter de rpinski. Nijboer ise titel er veel t resul- joedde Imatige waren 10 wa- zijn om as on- jker." op het vertrou- 3 kwam in zijn elf mi- zijn uit- itrerend nieuwe ichten", waren wind en achting op 12 van de zullen ier snel- icten in verbor- vijf kilo- 3g, zon- cunnen groep ar in fe rn glooi- ilometer lat door kngeles. de kop- ilometer plaats de 2.09. dat de hebben k verval in. Hal- Zo snel i werken bond is Die wis- ijk geen wenst de tijd- jboer en >elen op reclame- in Drup- jn advo- tie bezig, aam niet ig aan te nu voor- imste le- wordt door zijn n Weller- ir Haico ken rond Jedingfa- t jaar op sn te kun- rang van Der week) nt hij zijn t extreem essies re- onwaar- s toppers gen voelt !en eerste lijn sterke mstandig- it seizoen, irs ben ik rilde in de is gelukt, de races :o dat er t nu een- sggen dat iteresseert or mezelf, wat aan, veet exact en hoor ik zelen. De eeds een Het wordt fs het we- 2, red.) is velen be- A? Coe en ;lim, Cruz ard. Maar aat is het pveel con- opgelucht In Boedapest kwamen namelijk de sterkste teams ter wereld tegen el kaar uit. De krachtmeting zo kort voor de zomerspelen pakte voor oranje onthutsend uit. De ploeg van coach Dennis Pocsik bracht er vervelend weinig van terecht en dat kreeg extra aandacht omdat nagenoeg dezelfde formatie twee jaar eerder dit befaam de toernooi had gewonnen. Toch heerste er geen paniek. Ook niet bij Ton Buunk die sinds jaar en dag wordt beschouwd als de steunpilaar bij uitstek. De Amsterdammer had er evenwel geen moeite mee te erken nen dat er sprake was van een uiterst matige vertoning „Bij ons lukte er niet veel, maar naarmate het toernooi vorderde was er toch duidelijk vooruitgang be- speurbaar.Dat gaf toch vertrouwen voor de toekomst, de Olympische Spelen dus. Ton Buunk zal daar voor de vierde achtereenvolgende keer van de partij zijn. De 251-voudige in ternational heeft in zijn al weer der tien jaren tellende carrière genoeg meegemaakt om zich de kop niet te laten gekmaken. Dat is overigens maar goed ook want de slechte resul taten van de volgelingen van Pocsik hebben veel onrust veroorzaakt. Hoe wel de selectie naar buiten uit laat ROME: Daphne Jonge jans verovert brons tij dens de Europese kam pioenschappen schoon- springen. Publiek en internatio nale media lopen warmer voor haar persoontje dan voor haar sportieve prestatie. Dat gekop peld aan het feit dat zij vervol gens ook naar de Olympische Spelen in Los Angeles mag. omgeeft Daphne Jongejans met een al dan niet benijdenswaar dige glamour. De realiteit is an ders. De aanvoerder van de nationale ploeg komt doorgaans recht voor zijn mening uit. Over de wijze waarop de sponsor rond de nationale ploeg zijn zaken bijvoorbeeld regelt. "Dat zou heel anders moeten. "Ik heb langza merhand tien tassen thuis staan, en ik hoef eigenlijk ook geen slippers en badjassen meer. Het zou beter zijn wanneer een lijst werd aangelegd waarop staat wat de verschillende attributen kosten. Je zou dan tot een bepaald bedrag moeten kunnen kie zen. Het verschil zou dan op andere manier moeten worden uitbetaald. Polo kost geld. En van de kilometer vergoeding van 29 cent kan ik ook mijn BMW niet rijden. We zitten in Nederland altijd in het nadeel. Bij de jeugd wordt dikwijls te weinig aan dacht aan de techniek besteedt. Neem nu mijn eigen beenslag. Die lijkt nergens op. Als die slag goed was kwam ik veel hoger uit het water. Het beleid van de clubs deugt niet. Maar dat is niet van vandaag of gis teren. Toch hebben we twee jaar ge leden tijdens de wereldkampioen schappen ook een vierde plaats ge haald. Dat jaar zijn we zelfs te vroeg in vorm geweest. Daarom kan het al lemaal in Los Angeles nog best mee vallen. Zeker omdat Stan van Belkum er dan ook weer bij is. En dat scheelt aanzienlijk. Dat kan ik je garande ren. daphne jongejans DE ene zwemster is de andere niet. Oost- Duitsland bij voor beeld brengt vrouwe lijke waterratten met brede schouders, dikke nekken en mannenstemmen op het start blok. Dat zegt ranke Annemarie Verstappen tenminste. En zij kan het weten, als wereldkam pioene. De afwezigheid van de prijsvecht- sters uit Oost-Duitsland tijdens de Olympische Spelen deert Verstappen niet. „Eindelijk eens eerlijke concur rentie. Eindelijk eens alleen maar vrouwenstemmen", verzucht de zwemster uit Kruisstraat, een buurt schap in Rosmalen. „Een Olympische medaille daalt voor mij niet in waar de. De tijd, die zegt iets. Die is ook be langrijk." De Olympische zwemwedstrijden in Los Angeles moeten voor de 18-ja- rige Verstappen een hoogtepunt in haar carrière worden. Daar veran dert de afwezigheid van de kracht vrouwen uit Oost-Duitsland, die vorig jaar zomer in Rome met alle Europe se titels aan de haal gingen, niets aan. In dat zelfde Rome kwam Verstap pen slechts één keer op het erepo dium. Als lid van de vrije slag-estafet teploeg mocht zij zilver in ontvangst nemen. Niets meer. En dat was een likse tegenvaller. Het jaar daardoor, tijdens het we reldkampioenschap in Equador, ver raste het Nederlandse zwemtalent nog vriend en vijand. De gouden me daille op de 200 m vrije slag en het zilver op de halve afstand kwamen geheel onverwacht. Ze vormden te vens de reden voor de hooggespan nen verwachtingen tijdens het Euro pese titeltoernooi. „Voor Rome hadden we met de Ne- Iderlandse ploeg een trainingskamp in Spanje. De bondstrainers begon nen met krachttraining. Daar had ik nog nooit aan gedaan. Mede daarom ging het fout", legt Verstappen uit. „Bovendien kon ik me in eerste in stantie gewoon niet motiveren voor het Europees kampioenschap. Ik weet niet wat het was, ik had gewoon geen zin. Pas toen ik mijn ploeggeno tes weer zag veranderde dat. „Ik ben sinds Equador vooruit ge gaan", constateert Verstappen, „niet wat mijn tijden betreft, maar in mijn denken. Ik ben serieuzer geworden, wil harder trainen. Vroeger moest ik zogenaamd even naar het toilet als het te zwaar werd. Dat is tegenwoor dig anders. Ik moet er nu ook meer voor doen. Tot aan het wereldkam pioenschap in Equador ging het ein- gelijk allemaal spelenderwijs." Verstappen maakte vorig jaar tij dens het trainingskamp voor het Europees kampioenschap dus wat al te onverwacht kennis met de kracht training. Sinds het begin van dit jaar hanteert zij de halters echter met re gelmaat. Ze bleken onontbeerlijk op het topniveau. „Maar ik hou het be perkt. Ik wil geen dikke nek krijgen", vertelt de zwemster van het Vughtse De Dommelbaarzen. Vele anderen gingen haar voor Concurrente Van Bentum bij voorbeeld. „Dat kim je wel aan haar zien ook. Halters of geen halters, Annemarie Verstappen staat bovenal bekend als een zwemster die de technieken uit stekend beheerst. „Bijna niemand heeft dezelfde techniek", glimlacht ze. „Ik steek m'n armen denk ik op de goede manier in het water. De basis daarvoor is gelegd bij m'n eerste ver eniging, De Treffers. De trainer daar besteedde er veel aandacht aan. Het afgelopen jaar was Verstap pen als lid van de nationale ploeg aangewezen op onder anderen Rian- ne Smit. Een van de bondstrainers, maar ook clubtrainer van Van Ben tum. „Ze begeleidt Conny helemaal tot aan het startblok. Echt begelei den. Tegen mij praat ze alleen maar een beetje. En toen ik een keer van Conny won liep ze me gewoon voor bij. Zonder iets te zeggen", vertelt de nog altijd regerend wereldkampioe ne. De relatie tussen de concurrentes Verstappen en Van Bentum is in de ogen van de eerste redelijk tot goed. „We zeggen elkaar goededag, pra ten ook met elkaar. Echte vriendin nen zijn we niet, maar ja, dat zou ook toevallig zijn. We verschillen nogal van elkaar. Conny loopt na een goe de prestatie direct met de borst voor uit. Ze ziet dan graag de pers om zich heen. Ik juist niet, ik heb liever de rust. Vroeger vond ik dit soort dingen, interviews, ook vervelend. Inmiddels weet ik dat het er bij hoort. Ik wil niet dat mensen van me denken dat ik niet met ze wil pralen. Officieel treedt Verstappen per 1 augustus in dienst bij een firma, die onder meer badpakken op de markt brengt. In praktijk komt het er op neer dat ze direct na de Olympi sche Spelen aan de slag gaat. Van haar toekomstige werkgever heeft ze intussen een auto gekregen, waar mee ze de trainings- en wedstrijdba- den kan blijven aandoen. Een punt hoeft en wil ze voorlopig nog met achter haar carrière zetten. „In 1986 is het wereldkampioenschap (in Ma drid, red.) weer. Ik zeg nu, dat ik dan misschien afscheid neem. Maar je weet het nooit. Wanneer het erg goed gaat, denk je er natuurlijk niet over om te stoppen. WE hebben nog alle tijd. De vorm komt nog wel. Dit is pas het eerste echte toernooi van dit seizoen. Echt. er is niets aan de hand." Dit soort teksten waren schering en inslag tijdens het befaamde Tungsram Cup toernooi dat zo als gebruikelijk in Boedapest werd afgewerkt. Een waterpo- lo-evenement dat buitenge woon interessant was gewor den na de boycot van de Spe len door de Oostbloklanden en Cuba. blijken als een man achter de Hon gaarse coach te staan, wordt de aan pak van de verantwoordelijke techni sche man niet door iedereen bewon derd. In de directe omgeving van de ploeg wordt al of niet met zachte stem fikse kritiek geuit aan het adres van 'Captain Peacock' zoals de bij naam van Poscik luidt. De onder zijn leiding in het begin behaalde prima resultaten worden ineens toegeschre ven aan het feit dat na de zo harde Ivo Trumbic de vriendelijke benade ring van Poscik op de spelers bijzon der heilzaam is overgekomen. Zelfs wordt nu gesuggereerd dat Pocsik al leen maar van het werk van zijn voorganger heeft geprofiteerd. Pas na de Olympische Spelen zal duidelijk zijn of de Hongaar voor de goede benadering heeft gekozen. Toch moet niet worden vergeten dat diezelfde Poscik nog wat andere pro blemen aan zijn hoofd heeft. Uitgere kend in de periode dat hij eigenlijk alleen maar bezig zou moeten zijn met het team, moet de Hongaar ook nog naar een andere baan omkijken. De KNZB heeft hem laten weten dat verlenging van het contract onmoge lijk is uit financiële redenen". Buunk kan uren praten over zijn wereldje. Het einde van zijn carrière nadert echter met rasse schreden. Het valt hem steeds moeilijker vol doende tijd vrij te maken. "Kijk, het bedrijf thuis vraagt ook veel aan dacht. Zo ben ik onlangs later naar de ploeg gereisd omdat ik eerst nog een bestek moest uitwerken. Dat gaat voor. Sinds mijn vader in 1972 is over leden leidt mijn moeder het bedrijf, maar ik ben ook dag en nacht met de zaak bezig. In 1972 hadden we slechts zes man in dienst, nu al 25". ze honderduit over alles en nog wat. Spottend en serieus. Over school wordt ook gepraat, maar wat Daph ne Jongejans betreft, is dat onder werp verleden tijd nu zij met glans haar eindexamen atheneum heeft doorstaan. De hele schoolperiode kende 'eni ge vertraging', zoals ze dat zelf noemt. „Ik ben één keer blijven zitten en daar was ik dolblij mee, want toen kwam ik in een heel leuke klas. Daphne Jongejans is niet lui, zij is al leen vrij kieskeurig in zaken waar voor zij zich wél wil inspannen. „Ik train graag erg hard,dat wel. Maar dan ook alleen schoonspringen. Ik loop nooit hard, hijg al na drie secon den. Ik doe ook niet aan zwemmen, ballet of gewichtentraining. Ik spring alleen maar van de plank en zwem dan naar de kant. Videobeelden vormen een goede trainingsinstructie voor de springers en voor de juryleden, maar Daphne Jongejans zou geen video-jurering bij wedstrijden kunnen velen. „Die wed strijden zouden te lang gaan duren, saai worden voor het publiek. Boven dien zouden er dan geen tienen meer gegeven worden, want de jury zou met behulp van video zoveel foutjes zien, de spanning zou er voor ons he lemaal af zijn. Spanning zoekt Daphne Jongejans ook buiten haar sport graag op. „Ik houd van werkelijke uitdagingen. Ik zou best een keer willen parachute springen of schansspringen. Edwin en ik kunnen veel van ons afzetten. Wij vinden ook Ajax erg belangrijk, en vrienden en lezen. Aanwijzigin- gen over schoonspringen geven we elkaar bijna nooit. Hij heeft wel ont zettend veel talent, meer dan ik. Hij heeft echt iets speciaals. Ik heb al leen meer ervaring, meer meege maakt. Geen van beiden kent angst bij een sprong. Edwin, één van de slechts drie schoonspringers die de drie en een halve salto contra durft uit te voeren, valt nog wel eens tegen tijdens topwedstrijden. De gespierde durfal let niet altijd op de verfijnde afwerking, die de sprongen van zijn zus wel kenmerken Over haar zegt hij eerst: „Het is een vreselijk kreng." En dan: „Nee, hoor. Ze is zeer ele gant, ze zou alleen wat meer kracht moeten hebben. Die kracht heeft Daphne wel in haar persoonlijkheid. „Ik werk niet graag onder iemand. Ik leid liever." Niet autoritair, maar eerder met een grap en een onweerstaanbare glim lach. Zij weer: „Ik zou het liefst een eigen marketing-bureau hebben of hoofd zijn van een marketing-afde ling van een bedrijf." International bussiness en marketing gaat zij na de zomer studeren aan de universiteit van Miami, waar ook haar broer naar toe gaat. Beiden kunnen daar ook naar hartelust tweemaal daags schoonspringen: „Om straks bij te blijven zullen we ook in Europa aan wedstrijden moeten blijven deelne men, maar af en toe van Miami over komen kost natuurlijk veel geld en daarvoor zouden we wel een sponsor kunnen gebruiken." Een gouden Olympische medaille zou wat dat aangaat een goede start zijn TON BUUNK (no.5) Per jaar zijn er maar een paar hoogtepunten, eindeloze trainingsu ren vullen de vele, andere dagen op. Ontspannen buiten trainen in het luchtzuivere Santa Clara, een week voor de drie belangrijke weken in het vieze Los Angeles beginnen, is pure luxe. De laatste dagen in Nederland geven helaas het beeld, dat zo ty pisch Hollands is maar zo weinig Olympisch aandoet: een binnenbad vol krijsende kinderen, mopperende onderwijzers, een kinderonvriendelij- ke schoonmaker en het verstikkend luchtmengsel van chloor en patat. Di rect onder de 3-meterplank blijft het water met moeite vrij van verdwaal de zwemmers. Op het stenen schavot van de duik- plank vormt zich steeds een heel groepje meisjes, onder wie Daphne Jongejans. Allen moeten keurig op hun beurt wachten, ook de Olympi sche Daphne. Maar juist dat wach ten, mits niet te lang („Ik heb het al tijd zo koud") blijkt bij te dragen tot de gezelligheid. Tenminste, dat ver telt de laatstejaars tiener uit Badhoe vedorp als zij eenmaal fris gedoucht in de snikhete restauratie heeft plaatsgenomen. Met veel gevoel voor humor en jeugdige koketterie praat annemarie verstappen

de Stem | 1984 | | pagina 7