nen Inflatie in Nederland iets gestegen Kamermeerderheid steunt porno- voorstel minister Tour de Frats Federatieraad FNV steunt aanbeveling jeugdwerkloosheid ereiy Vraagtekens bij stoppen opsporing van oorlogs misdadigers Verbijsterend PAGINA 2 Yr< m DINSDAG 24 JUL11984 'BINNENLAND Vegin tot gasbedrijven: VVD-KAMERLID: DE STEM COMMENTA AR VAKBOND: Tuinders lappen cao-afspraken aan hun laars Heroinedode in Amsterdam Arrestaties na dodelijke mishandeling Nederlandse radar voor Kenya Werklozen knappen monumenten bibliotheken9 stadions en theaters op Politie zet onderzoek naar herkomst vondeling stop Onderzoek naar waardering vakantie gidsen CktAg w- Rl' LAOS 'ÉTNAM= '!"V M7 UdonThim» Ptiitsanulok A0r"t vw Htm Phongj k m< THAILAND rirw s,,nR«s PHNOM PfNH 'tVA is bedoeld om de 'aanse onafhanke- dsbeweging wat meer geven en de druk van namezen op de Thaise ns te verlichten, onlangs heeft Viet- ngekondigd, dat uit nsgebied met Thai- oepen zullen worden etrokken. In Bangkok van deze mededeling der de indruk. De nregens zijn in aan- rootscheepse militai- aties zijn dan niet mo- Zoals in vorge jaren de Vietnamezen de re- wel weer benutten troepen te hergroe- de Chinese handrei- an Thailand het begin n zijn van een mooie chap tussen Peking gkok? De overwegend ommunistisch gezinde hebbers in Bangkok 'ken die vraag, maar el duidelijk dat een e voogdij over Indo voor hen even onaan- lijk is als een Vietna- Dat zeggen ze niet Ze volstaan met een zing naar het bekende a van de Franse diplo- in de relatie tussen is geen plaats voor chap: het gaat uit- d om nationale belan- ie belangen lopen nu 1 tussen Peking en ok maar dat kan mor- nders zijn. schien ook daarom =n er door vele Thais iedere dag verse bloe- ;elegd en wierookstok- brand bij de miniatuur- ia-tempeltjes vóór hun ng, die bescherming n bieden tegen de alom woordige boze geesten. ■ige afleveringen van deze onden in De Stem van 14, 120 juli) de linkervleugel van artij zal eindelijk zijn ruiken, de coalitie zal ivallen, socialisten en il-democraten zullen ■rkiezingen verpletterd ;n en rechts, de chris- ?mocraten, en de linkse itie, de communisten, als lachende derden strijd komen met alle gen voor de regeerbaar- an het land. res zelf wil niet horen zulke apocalyptische egingen. Hij wil hoe ook president worden, ras immer de man van \lleingang': eerst (in ogen) als de held van de utie, toen als (mislukt) .er, vervolgens als (in ogen geslaagd) premier als president. Zijn :re van de laatste jaren veel weg van de krom men uit een kinderlied ning, keizer, admiraal, knieën zullen ze alle- er is het ook nog niet. schiedenis leert, dat het hien wat gelaten, maar slissende moment im- vijze Portugese volk ge- erfde winnaars graag itruikelen. Mario Soares dat al één keer aan den Dndervonden. liet schuwt en daarbij de leiders niet ontziet, daarover kan Scargih raten. It nu toe heeft de politie 5.000 stakers of sympa- nten gearresteerd. Ze i allemaal voor de rech- vorden gesleept, heeft :her de openbare-orde- en al beloofd, de politie hebben tot nu >ij na 500 agenten hun en in de meest letterlij- tekenis van het woord Onder de mijnwerkers :elfs twee doden geval- mijnwerker heeft zelf7 gepleegd omdat hij anger opgewassen was de intimidatie waaraan ootstond, nadat hij weer e slag was gegaan, tekent het uitzichtloze een conflict, waarin ill, maar ook Thatcher, ;igen belang onderge- maken aan het alge- belang. Scargill, die her uit Downingstreet 1 staken, en Thatcher, iver vandaag dan mor- le machtige leiders van itse vakbonden de nek ndraaien. T28 PAGINA 3 Glastuinders afsluiten bij wanbetaling den haag (ANP) - Het VVD-Tweede-Kamerlid Wie- benga is er niet van overtuigd dat het zinvol is het beleid dat gevoerd wordt bij het opspo ren van oorlogsmisdadigers te heroverwegen. Als het openbaar ministerie een passieve houding gaat aannemen bij het opsporen van oorlogsmisdadigers, treedt in toenemende mate het gevaar op dat anderen het recht in eigen hand gaan ne men. Dit stelt Wiebenga in schriftelijke vragen aan mi nister Korthals Altes van Jus titie. Wiebenga verwijst bij zijn vragen naar recente uitlatin gen van mr. Brilman, die als officier van justitie belast is met de opsporing van oorlogs misdadigers. Volgens Brilman is er momenteel geen sprake van een werkelijk actief op sporingsbeleid. Hij zal zijn be vindingen van de afgelopen twee jaar neerleggen in een rapport aan Korthals Altes. Wiebenga is van mening dat de minister dit rapport, verge zeld van zij n eigen standpunt, naar de Tweede Kamer moet sturen, voordat hij over deze zaak definitieve beslissingen neemt. Wiebenga wil van Korthals Altes tevens een overzicht ontvangen van de huidige stand van zaken bij de opsporing en vervolging van oorlogsmisdadigers. APELDOORN (ANP) - De Vereniging van Ex ploitanten van Gasbedrijven in Nederland, de Vegin, heeft de gasbedrijven aangeraden stap pen te ondernemen tegen glastuinders die uit protest tegen de hoge gasprijs tien procent van hun rekening niet betalen. Dat betekent afsluiting als ondanks een aanmaning de rekening niet volledig wordt betaald. De vegin heeft het bestuur van de drie Hollandse Land bouw Organisaties die tot de actie hebben opgeroepen per brief meegedeeld dat zij aan het verkeerde adres zijn met hun actie. In plaats van bij de Vegin moeten zij bij de over heid en de Gasunie zijn. Aan de actie doen tussen de 1.500 en 2.000 tuinders mee, met name in het Westland en de Kring (Berkel, Bleiswijk, Bergschenhoek, Nootdorp, Pij- nacker). De glastuinders heb ben in eerste instantie tien procent op hun gasrekening over april gekort. Het Haagse gasbedrijf (met 2.300 aanslui tingen in het Westland een van de grote leveranciers) heeft vorige week aangekon digd deze week tuinders te zullen afsluiten als zij, na een aanmaning, die tien procent niet betalen. De drie HLO's hebben hun leden die aan de actie meedoen daarop geadvi seerd alsnog te betalen en ver volgens weer tien procent op de volgende rekening te kor ten. De Vegin heeft de gasbe drijven daarom nu geadvi seerd van de actievoerders te eisen dat zij een waarborgsom storten. Het gasbedrijf kan contractueel volgens de Vegin de nodige zekerheid verlangen voor een tijdige en volledige betaling. De bedrijven kunnen volgens de Vegin ook gebruik maken van de contractuele mogelijkheid de glastuinders rentevergoeding in rekening te brengen. De Vegin vindt het volstrekt onbegrijpelijk dat de land- KOTSMISSELIJK word je er van. Aldus een van de Amsterdamse rechercheurs die in opdracht van de Officier van Justitie de kar vrachten in Amsterdam in beslag genomen kinderporno moe ten omschrijven. Anderhalve week heeft de Amsterdamse politie sexwinkels op kinderporno uitgekamd. Het resultaat was een ver basterende hoeveelheid boekjes, films en video-banden waarin kinderen van zes a zeven jaar betrokken zijn bij sexuele handelin gen (ook met dieren) die zich nauwelijks laten omschrijven. Vol gens de politie komt het in beslag genomen materiaal groten deels uit Scandinavië, Engeland, Duitsland en het Verre Oosten. Oe kinderporno die in Nederland wordt gemaakt, wordt om her kenning hier te voorkomen, geëxporteerd. Er gaat voor miljoenen om in deze smeerlapperij, aldus een politie-woordvoerder. Op de films en video-banden is te zien, dat de kinderen tegen hun zin worden gebruikt: „Het afgrijzen straalt van de gezichten af". Volgens de wet is het verboden porno te verspreiden. Het des betreffende artikel in het Wetboek van Strafrecht leidt echter een sluimerend bestaan sinds in 1973 een commissie adviseerde de verkoop en verspreiding van pornografie te legaliseren. Porno zou bevrijdend werken, heette het. De CDA-minister van Justitie, De Ruiter, diende enkele jaren daarna een wetsontwerp in waarin inderdaad werd voorgesteld het verspreidingsverbod van porno op te heffen. Tegen dit wetsvoorstel is fel geageerd door allerlei wouwenorganisaties en de Emancipatieraad. Zij stelden en stel ten zich op het standpunt, dat pornografie discriminerend is voor vrouwen en geweld tegen vrouwen uitlokt. Die zware kritiek blijkt echter weinig indruk gemaakt te hebben. Zeer onlangs heeft de huidige minister van Justitie Korthals Altes (WD) laten weten dat fret kabinet 'na rijp beraad' besloten heeft om vast te houden aan liet voornemen om het algehele verspreidingsverbod van porno bp te heffen. Volgens de minister dient het grondrecht van de drukpersvrijheid zwaarder gewogen te worden dan de bezwaren tegen porno. De bewindsman is bovendien van oordeel dat de bverheid niet de rol van zedenmeester behoort te spelen. Dat porno in Nederland al jarenlang open en bloot te koop wordt aangeboden is te wijten c.q. te danken aan de sexuele re volutie en aan de bijna gemeengoed geworden opvatting, dat de overheid zich zo weinig mogelijk dient te bemoeien met het ge dachten- en gevoelsleven van de burgers. Toch kent het dogma van 'alles mag' nog steeds wettelijke beperkingen. De drukpers- vnjheid moge terecht als een vitaal grondrecht worden aange merkt, wie zich er bij rassendiscriminatie op beroept komt onver- biddellijk met de rechter in aanraking. En terecht. Waarom zou een zelfde soort begrenzing dan niet kunnen, niet moeten gelden ten aanzien van pornografie Het zal niet gemakkelijk zijn om Precies de grens aan te geven van wat op dit gebied wel of niet kan maar er kan geen grondrecht bestaan dat het mogelijk maakt "at sexueel misbruiken van kinderen en het sexuele geweld te llen vrouwen commercieel te exploiteren. Het gaat hier niet om incidentele uitschieters. Amsterdamse saxwinkeliers hebben tegenover.de politie verklaard dat kinder- borno vijftig procent van hun omzet uitmaakt. Ook sexuele agres- sja is in de pornobranche een goed verkopend artikel geworden. Pe overheid die daartegen optreedt is geen betuttelende zeden meester, zoals Korthals Altes meent maar de verdediger en be schermer van de zwaksten in de samenleving die, zeker in het 9sva) van de misbruikte kinderen, niet voor zichzelf kunnen opko men. Wij gaan er van uit, dat de Tweede Kamer de minister zo spoedig mogelijk tot de orde zal roepen en dat intussen de politie en het openbaar ministerie bij hun campagne tegen kinderporno [Jiet 'het juridisch geweten van het kabinet' zullen volgen maar "bn eigen geweten. bouworganisaties om begrip hebben gevraagd bij de gasbe drijven. De schade wordt uit sluitend toegebracht aan de gasbedrijven die contractueel verplicht zijn de maandelijkse rekening van het ingekochte gas op tijd en volledig aan de Gasunie te betalen. De Vegin zegt daarom geen enkel begrip te kunnen opbrengen voor de actie. UTRECHT (ANP) - Met de na leving van de cao-afspraken in de glastuinbouw in het Westland en omstreken is het droevig gesteld. Een groot deel van de werkgevers houdt zich niet of nauwelijks aan de cao afspraak dat per 1 maart '84 de werknemers het recht krijgen op n roostervije dag per twee maanden. Dat blijkt volgens de Indus trie- en Voedingsbond CNV uit een enquête die de bond gehouden heeft onder 300 le den in de glastuinbouw. De voor roostervrije dagen ingeleverde prijscompensatie verdwijnt veelal rechtstreeks in de zakken van de werkge vers, aldus bestuurder J. To- xopeus van de CNV-bond. Bij de kassen in het Westland en omgeving, het belangrijkste glastuinbouwgebied van ons land, gaat het om ongeveer 5.000 merendeels kleine bedrij ven met in totaal 15.000 tot 20.000 werknemers. Toxopeus vreest dat de droevige ervaringen van de geënqueteerde CNV-leden symptomatisch zijn voor de manier waarop in de hele glastuinbouw door de werkge vers met de roostervrije dagen wordt omgesprongen. AMSTERDAM (ANP) De 25-jarige Duitse vrouw R.B. is in Amsterdam overleden na het gebruik van heroïne. Dit heeft een woordvoerder van de Amsterdamse politie mee gedeeld. Het lijk van de vrouw, die in Keulen woonde, werd aange troffen in een personenauto, die aan de Herengracht gepar keerd stond. De vrouw is dit j aar het achtendertigste herol- neslachtoffer in Amsterdam en het vijfentwintigste uit Duitsland afkomstige slacht offer. EGMOND/ALKMAAR (ANP) - Het rechercheteam van de Alkmaarse rijkspolitie, dat de gewelddadige dood van de 26- jarige Jochem Keesman uit Heilo op het strand van Eg- mond aan Zee onderzoekt, heeft opnieuw een aantal ver dachten aangehouden. Het aantal arrestaties was gisteren opgelopen tot zes. Het gaat om de 19-jarge J.J.W. uit Alkmaar en vijf inwoners van Egmond aan Zee, de 17-jarige P.R., de 20-jarige C.J.P., de 18- jarige C.P., de 19-jarige F.J.B. en de 22-jarige A.S. Gebleken is dat Keesman en zijn vriend ,de 29-jarige J.N.S. uit Alkmaar, geheel toevallig het café passeerden dat op dat moment door de groep verla ten werd. De 29-jarige vriend van het slachtoffer werd op straat bij het horecabedrijf zo danig mishandeld dat hij zich onder doktersbehandeling moest stellen. Hij kon daarna huiswaarts keren. DEN HAAG (ANP) - Het ziet er naar uit dat een Kamer meerderheid van PvdA en VVD minister Korthals Altes van Justitie zal steunen bij zijn voornemen om het ver spreidingsverbod van porno grafie op te heffen. De Tweede Kamerleden Kosto (PvdA) en Korthals (WD) zeiden het opheffen van het verspreidingsverbod een goede zaak te vinden. Beiden denken in deze kwestie de op vatting van hun fracties te verkondigen. Beide Kamerleden vinden dat de overheid geen zeden meester moet gaan spelen. Bo vendien wijzen zij er op dat in deze kwestie de vrijheid van drukpers in het geding is. Korthals wees er op dat de uit wassen van pornografie, zoals kinderpornografie, aangepakt moeten worden via de daar voor dienende strafrechtelijke bepalingen. Kosto wees er op dat hij wel begrip heeft voor de bezwaren die vanuit de vrouwenbewe ging tegen pornografie aange voerd worden. Voor hem geeft echter de vrijheid van druk pers de doorslag. Ook hij vindt dat uitwassen op grond van andere rechtsartikelen kun nen worden aangepakt. Van de zijde van het CDA was gis teren niemand voor commen taar bereikbaar. De PSP-fractie is teleurge steld, dat minister Korthals Altes blijft bij zijn beslissing om het verbod op de versprei ding van pornografie op te heffen. De PSP is van mening dat de massaproduktie van porno grafie en de gewelddadige ontwikkelingen daarbinnen nader onderzoek vereisen, juist om te komen tot een zorgvuldige afweging tussen de vrijheid van drukpers en de vrijheid van meningsuiting enerzijds en de bescherming van de integriteit van vrou wen anderzijds. „Na twee jaar wachten blijkt minister Korthals-Altes van Justitie de discussie zoals vrouwen die zijn begonnen, heeft genegeerd. In die discus sie ging het niet om de vraag of de staat zedenmeester moet zijn bij seksualiteit, maar over de vraag in hoeverre porno grafie niet meer en niet min der is dan een vorm van ge weld tegen vrouwen", aldus de fractie. In Culemborg is gisteren een jeugdwielerronde door Nederland gestart. De ronde duurt tien dagen en heeft de speelse naam Tour de Frats meegekregen. Aan deze ronde nemen zo'n honderd meisjes en jongens uit het gehele land deel. - fotoanp DEN HAAG (ANP) - Ke nya kan van Nederland een bijdrage krijgen uit ontwikkelingsgelden van 61 miljoen gulden om de luchtverkeersleidingsap- paratuur op de luchtha vens van Nairobi en Mombasa te vervangen. De apparatuur wordt geleverd door Hollandse Signaal Apparatenfa- briek uit Almelo. Dit heeft minister Schoo (Ontwikkelingssamen werking) bekendge maakt. De luchthavens van Nairobi en Mombasa ver vullen een belangrijke functie in het economisch verkeer naar en van Ke nya. Bovendien vormen zij een voorwaarde voor het verkrijgen van bui tenlandse valuta en de viezen voor Kenya. Met Nederlandse steun zal eerst een onderzoek wor den ingesteld naar de uit voerbaarheid van het vervangingsplan in tech nisch, economisch en fi nancieel opzicht. AMSTERDAM (ANP) - De federatieraad van de vak centrale FNV heeft zich unaniem akkoord verklaard met de recente aanbevelingen voor de bestrijding van de jeugdwerkloosheid, die werkgevers en werkne mers in de Stichting van de Arbeid hebben gedaan. De aangesloten bonden zul len het aanbevolen beleid, dat naar schatting 20.000 langdu rig werkloze jongeren en 70.000 schoolverlaters aan het werk kan helpen, in de cao onderhandelingen met de be drijven nader uitwerken. Dat heeft een woordvoerder van de FNV bekendgemaakt. Aanbeveling De Stichting van de Arbeid heeft onder meer aanbevolen het leerlingenstelsel in de be drijven te verdubbelen, extra arbeidsplaatsen voor jongeren te creëren in deeltijd, gedetail leerde cao-afspraken te ma ken over groeibanen voor jon geren en de praktijkleermoge lijkheden uit te breiden even als het aantal bedrijfsscholen. De jongeren in de FNV had den aanvankelijk tegen de plannen geprotesteerd, omdat zij vreesden dat de uitvoering ervan gepaard zou gaan met een verslechtering van de rechtspositie van jongeren op de arbeidsmarkt. Ook het mi nimum-jeugdloon zou volgens de jongeren gevaar lopen. Het FNV-bestuur verklaar de daarop dat van een ver slechtering van de positie van jongeren en van een verlaging van de beloning voor produk- tief werk geen sprake zal kun nen zijn. Ook de FNV-jonge ren gingen daarom akkoord met de aanbevelingen van de SvdA. RIJSWIJK (ANP) - Het mi nisterie van Welzijn, Volksge zondheid en Cultuur heeft be kendgemaakt welke projecten het gaat aanpakken in het ka der van de proef met werk loosheidsuitkeringen van bouwvakkers. Het programma van WVC is dit jaar en gedu rende 1985 goed voor 2.440 manjaren werk. Voor een bedrag van 285 miljoen gulden zullen aanne mers een aantal theaters, sportaccommodaties, biblio theken, andere openbare ge bouwen en enkele particuliere monumenten restaureren. Daarvoor moet hun perso neelsbestand bestaan uit mi nimaal zeventig procent werklozen die langer dan een jaar een uitkering hebben (ge had). In Rotterdam wordt een nieuwe schouwburg gebouwd, terwijl het Residentie Orkest en het Nederlands Dans Thea ter samen een nieuw onderko men in Den Haag krijgen. Het concert- en congresgebouw De Vereniging in Nijmegen on dergaat een restauratie. Reno vaties staan op het program ma voor schouwburg Odeon in Zwolle, cultureel centrum De Lawei in Drachten en het Concertgebouw in Haarlem. Op het gebied van de sport heeft WVC gekozen voor de aanleg van een nieuw zwem bad in Eindhoven, renovatie van het circuit van de TT in Assen, vernieuwing en uit breiding van het zwembad in Vlissingen en - zoals al bekend was - verbetering van een aantal voetbalstadions. Overigens is het niet het mi nisterie van WVC die de 285 miljoen gulden betaalt. Pro vinciebesturen, gemeenten en particuliere instellingen dra gen het meeste aan de projec ten bij: 185 miljoen. De rege ring trekt er 25 miljoen gulden voor uit. De resterende 75 mil joen komt uit de werkloos heidsuitkeringen die niet lan ger aan de bouwvakkers hoe ven te worden betaald. De ex- werklozen krijgen een salaris volgens de bouw-cao. hief vakantiedagboek (6), Eerst moet ik nog even vertel len wat er dit weekend ge beurd is. Toen de zon dan ein delijk doorbrak, begon Flip de Wijs aan zijn eerste recreatie project. In zijn eentje. Hij knoopte een legergroene rugzak om zijn knokige schou ders en begon zijn recht-door- zee wandeltocht. Hij zou steeds maar recht door lopen, on geacht de hindernissen op zijn pad. Op zoek naar zijn identi teit. „Waar is die Vlaflip nou naar toe?", vroeg George, de Lollige Amsterdammer. „Die geflipte proj ectontwikkelaar „Hij gaat z'n identiteitspapie ren zoeken, geloof ik", zei Vier kante Josefine, die altijd rond voor haar mening uitkomt. Tussen Josefine en haar part ner Bert gaat het niet zo goed meer. Ze waren samen naar de cam ping gekomen, maar hadden allebei hun eigen tentje. Bert en Josefine hadden een CAT- relatie, 'Camping Apart Toge ther. Nou, ze hebben heel wat afgekat de laatste dagen. Die Bert is trouwens een vreemde snaak. Hij eet de hele dag Franse kaas met stokbrood. Dat is vrijheid, zegt hij. Hij boert ook vrij veel, om van an dere geluiden maar niet te spreken. We noemen hem Ca- mem-bert. Geen wonder dat Josefine niet met hem in één tent wil. Zijn avondmaaltijden bestaan uit rauwe bloemkool met een knoflooksausje. Hij beweert vertegenwoordiger in wijn te zijn, maar het enige wat hij doet is bij iedereen wijn opha len, in plaats van brengen. De Mickey Mouse-horloges zijn nog niet terecht, maar Ca- mem-bert maakte wel een rare opmerking, toen iemand hem vroeg hoe laat het was. „Ik leef zonder tijd", zei hij. „Dat is een eerste vereiste in de vakantie. Niemand zou moeten weten hoe laat het is. MERIJN HELMOND (ANP) - De Hel- mondse gemeentepolitie heeft het onderzoek naar de her komst van het meisje dat op 11 juli in de hal van een flat aan de Kasteeltra verse werd ge vonden stopgezet. Dat heeft een woordvoerder van de Helmondse politie meegedeeld. Het tot nu toe ge voerde onderzoek heeft geen enkele aanwijzing opgeleverd. Het kind dat pas enkele uren oud was toen het werd gevonden, heeft de naam Celi ne van de Kastelen gekregen Via de Raad voor de Kinder bescherming is het meisje in middels ondergebracht bij een gastgezin. LEIDSCHENDAM (ANP) - Het NBT (Nederlands Bu reau voor Toerisme) gaat onderzoeken of de Neder landse consument meer behoefte heeft aan een lan delijke vakantiegids dan aan verschillende regiona le folders. De resultaten van dit onderzoek zullen worden betrokken bij het opstellen van het vakantieprogram ma voor 1986. Dit heeft de directeur van het NBT, J.A.T. Cornelissen, meege deeld. Het NBT geeft zelf de voorkeur aan een landelijk vakantieprogramma en verwacht dat het publiek deze voorkeur deelt. De meeste VW's geven liever regionale brochures uit. Dit verschil van mening heeft geleid tot een conflict tussen het NBT en de Al gemene Nederlandse Ver eniging van VW's (ANW) over de gidsen voor volgend jaar. Zestien VW's hebben aangekon digd dat zij hoe dan ook met regionale vakantie- programma's zullen ko men. Naar Cornelissen zei wordt nog gepoogd een compromis te bereiken voordat de gidsen eind vol gende week naar de druk ker gaan. Het zou nog te vroeg zijn om gebruik te maken van de diensten van staatssecretaris Van Zeil. De staatssecretaris heeft gezegd dat hij wil be middelen tussen de twee door hem gesubsidieerde organisaties. BRUSSEL (ANP) - De twee landen die tot dusverre in de EG de beste re sultaten scoorden met het bestrijden van de inflatie, Duitsland en Neder land, verliezen nu in die strijd een klein beetje terrein. Dat blijkt uit cij fers die de EG-commissie in Brussel heeft verstrekt. In het eerste halfjaar van 1983 was bij ons de inflatie 1 procent. In dezelf de periode van dit jaar zijn de con sumptieprijzen in Nederland echter met 1,6 procent toegenomen. Voor Duitsland zijn die percentages res pectievelijk 1,2 en 1,6. In de maand juni van dit jaar was de gemiddelde inflatie in de EG-lan- den 0,5 procent. In ons land was er in die maand geen stijging van de con sumptieprijzen. Daarmee boekte Ne derland het beste resultaat na Lu xemburg, waar een daling met 0,6 procent optrad. Over een jaar geme ten was in juni de gemiddelde inflatie in de EG-landen 7,5 procent. Neder land bleef met 3,5 procent ver bene den dat gemiddelde. Duitsland deed het in dat jaar het beste met een in flatie van slechts 3 procent. Een met Nederland vergelijkbaar land, België, kwam in juni op een in flatiecijfer -op jaarbasis van 6,8 pro cent. Van alle EG-landen deed Grie kenland het 't slechtst met een infla tie van 19,1 procent. Ook in Italië was de inflatie vrij hoog, namelijk 11,3 procent. In Ierland en Frankrijk zat men in juni eveneens boven het EG- gemiddelde van de inflatie op jaarba sis en wel met percentages van res pectievelijk 9,7 en 7,7. Behalve Nederland en Duitsland wisten nog vier landen hun inflatie beneden het EG-gemiddelde van 7,6 procent te houden. Dat waren België (6,8 procent) en Denemarken (even eens 6,8 procent) plus Luxemburg (6,7 procent) en ook het Verenigd Konink rijk (5,1 procent). 1

de Stem | 1984 | | pagina 3