UITBLAZEN Thais: een volk, geplaagd door demonen EIROPA'* ÜACI-ïmEHIE 'Op de knieën zullen ze allemaal..' Britse mijnwerkers staan weer alleen even..L DE STEM De uitdaging van de Pacific Kwarteeuw hoverbrug DlgMM ACHTERGROND Vegin tot gas Vraagtekens bij stoppen opsporing van oorlogs misdadigers DESTEMCOIV Verbijsterend DINSDAG 24 JUL11984 PAGINA; PORTUGAL WACHT GELATEN DINSDAG 24 JULI 198^ Morgen is het 75 jaar geleden dat de Fransman Louis Blèriot van Calis naar Dover vloog. Hij deed er 40 minuten over. Zelfs een moderne hovercraft kan het sneller, hoewel niet veel: in 30 a 35 minuten. Voor ons, achterom kijkend, is het niet moeilijk de historische betekenis van Blériots waag stuk te zien. Voor de toenmali ge Britse autoriteiten was het echter niet meer dan dat. Een waagstuk. Niet dat de vlucht onopgemerkt bleef. Ook de En gelse kranten stonden er vol. Maar er was niemand die erop wees dat Blériot met zijn de monstratie de aloude maritieme verdediging van Groot-Brittan- nië op losse schroeven had ge zet. Het was uit respect voor de geschiedenis van de luchtvaart dat Commodore Peter Lamb gezagvoerder van het luchtkus senvaartuig SR.N 1 Hovercraft vijfentwintig jaar geleden de 25ste juli uitkoos voor de eerste oversteek van Het Kanaal per luchtkussen. Ook Commodore Lamb stuurde zijn 'Hovercraft', de eigennaam die soortnaam zou worden, langs de histori sche route van Calais naar Dover. Die SR.N 1 was nog een pri mitief vaartuig. Het zou nog 9 jaar duren alvorens tussen Ca lais en Dover de eerste hover craft-dienst voor passagiers werd geopend. Zelfs 25 jaar na die eerste oversteek is voor het merendeel van de hovercraft passagiers de tocht over het Kanaal een bijzondere beleve nis. De hovercraft is, temidden van schepen en vliegtuigen, nog altijd een buitenbeentje. De opkomst van het lucht kussenvaartuig is geleidelijk en stil verlopen. Geen sensationele krantekoppen en geen demon straties die tienduizenden toe schouwers trokken. Nog in 1966, toen ik bij toeval voor het eerst een hovercraft zag, had den de meeste mensen in Euro pa en Amerika er nog nooit van gehoord. Als ik er zelf niet toe vallig iets over had gelezen, had ik ook niet geweten wat ik zag toen de stuivende wastobbe zo maar van het water het strand op schoof. Ik stond op de mu ren van het hoog boven het strand gelegen kasteel van Has tings toen ik dacht een vliegtuig te horen. Een laag vliegend vliegtuig. Ongewoon laag zelfs. Zó laag dat ik naar beneden moest kijken. En toen zag ik het vreemde ding de vloedlijn kruisen en rondjes draaien op het strand. Een hovercraft ge zien! Ik vond het een gebeurte nis, de moeite waard om over te vertellen toen ik weer thuisge komen was. Het was maar een kleine met slechts enkele mensen aan boord. Niet te vergelijken mei de tegenwoordige 'The Princess Anne' van Hoverspeed, door in siders aangeduid als 'Super- Vier'. De vier slaat op SR.N4, niet eens zo'n vérre nazaat dus van Commodore Lamb's SR.N1. Qua basistechniek is er de afgelopen 25 jaar ook niet veel veranderd. De belangrijk ste ontwikkeling was het verho gen van de capaciteit. 'The Princess Anne' is het vlaggeschip van Hoverspeed en momenteel de grootste hover craft ter wereld. Ze kan 416 passagiers en 55 auto's vervoe ren. Voortgestuwd door vier Rolls Royce gasturbine-moto- ren haalt ze een snelheid van 65 knopen bij normaal weer. Bij WIM KOCK slecht weer nog altijd 50 kno pen. Luchtvaart Het hovercraftwezen (spreek uit hower; niet hoev'r; een hoev'r is een stofzuiger) heeft altijd graag tegen de luchtvaart aangeleund. Men spreekt van flights', vluchten in plaats van afvaarten. De passa giers zitten in 'vliegtuigstoelen' met asbakjes in de armleunin gen. De spuugzakjes zitten, net als in een vliegtuig, samen met een glanzend tijdschrift in de opbergzak aan de stoel voor je. Stewardessen glimlachen de passagiers bemoedigend toe na een wat hevige schuiver en no teren bestellingen belastingvrije drank en tabakswaren. De afzonderlijke hovercraft- terminals in Dover, Calais en Ramsgate (de laatste is mo menteel niet als zodanig in ge bruik en dient slechts als hoofdvestiging van Hover speed) doen ook meer aan mo derne terminals van kleinere luchthavens denken dan aan zeehavencomplexen. Om het beeld helemaal af te krijgen ontvangt de passagier een tic ket van het in de luchtvaart ge bruikelijke formaat. Als het gewed is dan vliegt een hovercraft meer dan dat hij vaart, maar vliegen is toch iets anders dan 'hoveren'. Hoveren is in de luchtvaart een begrip dat bij helicopters hoort. Een heli die in de lucht op z'n plaats blijft hangen 'hovert'. To hover is volgens de Engelse dictionai re zweven, zwalken of blijven hangen. Echt zweven doet een hovercraft niet; het zwalken is maar schijn en blijven hangen doet hij klaarblijkelijk ook niet als hij kans ziet om in 35 minu ten van het strand bij Calais naar de haven van Dover te vliegen, varen of zweven. Op steeltjes Hoveren is een merkwaardi ge ervaring die sterker aan va ren doet denken dan aan vlie gen, al is eerder het omgekeer de dus het geval. Een hover craft doorklieft de golven niet maar zweeft er vlak boven zo dat het vaartuig het profiel van de golf volgt. Het is de taak van de 'piloot' extra grote golven zó te nemen dat de passagiers niet tegen het plafond komen te hangen. Dat lukt hem best want de hovercraft is met zijn vier draaibare motoren 'op steeltjes' zeer wendbaar. Hij neemt de steilere golven door er - als het ware - diagonaal te genop te klimmen. Ik heb sinds 1972, toen ik voor het eerst meehoverde, en kele tientallen oversteken per hovercraft gemaakt, verschil lende keren met ruw weer, maar nog nooit heb ik gezien dat iemand gebruik moest ma ken van het spuugzakje. Toch voel je bij ruw weer je maag soms opstijgen naar je keel. Mijn privé-theorie is dan ook dat je op een hovercraft wel de gelijk zeeziek zou kunnen wor den. Alleen niet op de route Calais-Dover: die is daar te kort voor. (Wordt vervolgd). T5 liiiilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIir Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850 Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, «01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, «01620-54957 Roosendaal, Molenstraat 45, «01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, «01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag)076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21 30 uur 076-236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. door Loek Leijendekker OM deze tijd van het jaar is het smoorheet in Bangkok. Over Krung Thep, de Stad van de Engelen, zoals de Thais hun 'Hemelse' hoofdstad noemen, hangt een waas van hete, vochtige lucht, vermengd met de uit laatgassen van het bum per aan bumper voort razende verkeer en de geur van geroosterd vlees dat bij talloze eet stalletjes op houtskool vuur in de open lucht bereid wordt. Langs de rivier die de ruim vijf miljoen inwoners tellen de Thaise hoofdstad door midden snijdt is het koeler. Daar ligt een van de mooiste monumenten van de Boed- histische eredienst, De Tem pel van de Dageraad. Het goede en het kwade in de mens zijn er vereeuwigd in vergulde beelden van de se reen glimlachende Boedha en in afbeeldingen van angst- aanj agende demonen. Voor een Boedhist - meer dan negentig procent van de Thais is Boedhist - zijn die afbeeldingen geen mythische figuren uit een overleefd verleden naar zinnebeelden van de hedendaagse werke lijkheid. De Thais: een volk, dat geplaagd wordt door de monen. Thailand (land van vrije mensen), voor 1945 bekend als Siam, is ongeveer even groot als Frankrijk en telt vijftig miljoen inwoners. Dank zij de export van rijst van prima kwaliteit en na tuurlijke rijkdommen als aardgas en olie zouden de Thais een welvarend volk kunnen zijn. Ze zitten echter al jaren in de problemen. De man in de straat wijt ze aan de incompetentie en corrup tie van het door militairen gecontroleerde ambtelijke apparaat; de militairen en Amerikaanse waarnemers, die er kind aan huis zijn, zien de oorzaak van Thailands moeilijkheden in de geogra fische ligging van het land. In het oostelijke en noord oostelijke grensgebied wor den de Thais geconfronteerd met de bloedige strijd in Cambodja en Laos tussen Vietnamezen en guerilla- strijders. Beide partijen schenden daarbij regelmatig de grens met Thailand. Als gevolg van die oorlog en het schrikbewind van Pol Pot, eerder in Cambodja, zijn de afgelopen jaren honderddui zenden Cambodjanen naar Thailand gevlucht. Aanvankelijk mochten ze het land binnenkomen, maar toen de vloed van ontheem den alsmaar aanhield wer den ze door de Thais met harde hand teruggedreven naar een soort niemandsland in de rimboe van het grens gebied. Daar vormen ze nu een buffer tussen de Thais en de Vietnamezen. De omstan digheden waaronder deze vluchtelingen leven zijn mensonterend. Buitenlandse hulp, waaronder uit Neder land zet te weinig zoden aan de dijk. Een hoofdstuk apart vor men de Vietnamese boot vluchtelingen, die via de Golf van Thailand aan het com munistische regiem in hun land proberen te ontkomen. Duizenden van hen zijn ten slachtoffer gevallen aan de 'onvoorstelbare wreedheid' van Thaise piraten. Volgens gegevens van de Hoge Com missaris van de VN voor Vluchtelingenzaken zijn sinds 1982 rond 1.800 vluchte lingen door piraten ver moord, meer dan 2.300 vrou wen verkracht en nog eens 850 vrouwen ontvoerd. „Wat daar in de Golf gebeurt kun je je nauwelijks voorstellen", erkennen buitenlandse diplo maten in Bangkok. Zachtjes - want Thaise autoriteiten zijn erg gauw op hun tenen getrapt - voegen ze daaraan toe: „Maar we hebben niet de indruk, dat ze er hier wakker van liggen." Hebben de Thais - uit zelf bescherming, zeggen ze - te genwoordig heel weinig com passie met vluchtelingen, de rond 40.000 gevluchte Laotia- nen krijgen een betere be handeling. Het gaat hier om leden van een stam, die ten tijde van de oorlog in Viet nam door de CIA bewapend en betaald zijn om de com munistische Pathet Lao-be- weging te bestrijden. Na de nederlaag van de Amerika nen kon dat geheime legertje zich natuurlijk niet meer staande houden en is het naar noord-oost-Thailand uitgeweken. De zogenaamde 'Gouden Driehoek' in het onherberg zame noorden, waar Burma, Thailand en Laos aan elkaar grenzen is helemaal een hek senketel. In dat gebied hui zen 4.000 Chinezen, Nationa listische soldaten, die destijds met hun familie voor Mao pp de vlucht zijn gegaan en in plaats van oppassende Thai se burgers desperado's zijn geworden. In de 'Gouden Driehoek' Woeste reuzen bescher men de Tempel van de Da geraad, een van de honder den tempels die Bangkok rijk is, tegen kwade gees ten. liggen ook de hoofdkwartie ren, chemische laboratoria en wapenarsenalen van de 'opium-warlords', leiders van machtige, wijdvertakte drugssyndicaten, die met be hulp van privé-legertjes van 1.000 a 1.500 man miljoenen verdienen aan de verbouw van papavers en de smokkel van heroïne. De vorige maand nog hebben Thaise politie en legereenheden de thuisbasis van een van hen - hij produceert een kwart van de heroïne die in de Verenig de Staten gebruikt wordt - onder de voet gelopen. De vo gel bleek gevlogen: zoals ge woonlijk. In de kokend hete jungle van het noorden hebben zich verder ook nog Thaise en Burmaanse communisten verschanst en Karens, een opstandige stam uit Burma, die in het Thais-Burmaanse grensgebied voortdurend op het oorlogspad is. Ook onder de Thaise bevolking vallen daarbij slachtoffers. Problemen genoeg dus om grijze haren van te krijgen. Bangkok is echter het meest bezorgd over de situatie aan de Thais-Cambodjaanse grens, waar schietgrage Vietnamese troepen zich bij de achtervolging van Khmer-Rouge-guerrilla's weinig aan de grens met Thailand gelegen laten lig gen. Volgens de secretaris generaal van de Nationale Veiligheidsraad van Thai land, luchtmacht-kolonel Prasong, wordt Cambodja op het ogenblik systematisch ge-Vietnamiseerd. De laatste twee jaar zou den een half miljoen Vietna mezen het land zijn binnen gekomen. Prasong zegt over bewijzen te beschikken, dat vooraanstaande Cambodja nen geprest worden om te trouwen met Vietnamese vrouwen. Zo'n huwelijk wordt gezien als een bewijs van loyaliteit aan Vietnam en een springplank naar een goede baan. Amerika steunt Thailand tegen Vietnam met geld en wapens. De belangrijkste hulp komt echter van com munistisch China. Volgens Prasong heeft Peking nu aan de grens met Noord-Vietnam 400.000 man gelegerd met zware artillerie en lucht steun. Dit militaire machts vertoon is bedoeld om de Cambodjaanse onafhanke lijkheidsbeweging wat meer lucht te geven en de druk van de Vietnamezen op de Thaise oostgrens te verlichten. Zeer onlangs heeft Viet nam aangekondigd, dat uit het grensgebied met Thai land troepen zullen worden teruggetrokken. In Bangkok is men van deze mededeling niet onder de indruk. De moessonregens zijn in aan tocht. Grootscheepse militai re operaties zijn dan niet mo gelijk. Zoals in vorge jaren zullen de Vietnamezen de re gentijd wel weer benutten om hun troepen te hergroe peren. Zou de Chinese handrei king aan Thailand het begin kunnen zijn van een mooie vriendschap tussen Peking en Bangkok? De overwegend anti-communistisch gezinde machtshebbers in Bangkok ontwijken die vraag, maar het is wel duidelijk dat een Chinese voogdij over Indo- China voor hen even onaan trekkelijk is als een Vietna- mese. Dat zeggen ze niet hardop. Ze volstaan met een verwijzing naar het bekende axioma van de Franse diplo matie: in de relatie tussen landen is geen plaats voor vriendschap: het gaat uit sluitend om nationale belan gen. Die belangen lopen nu parallel tussen Peking en Bankok maar dat kan mor gen anders zijn. Misschien ook daarom worden er door vele Thais bijna iedere dag verse bloe men gelegd en wierookstok jes gebrand bij de miniatuur- Boedha-tempeltjes vóór hun woming, die bescherming moeten bieden tegen de alom tegenwoordige boze geesten. (De vorige afleveringen van deze serie stonden in De Stem van H 11,18 en 20 juli) Door Anton Theunissen DE politici in Portugal zoeken doorgaans in de zomermaanden niet de koele schaduw van de kurkeiken, maar laten hun gemoederen verhit ten in de broeierige stra ten van Lissabon. Deze zomer vormt een uit zondering op die regel. Nog uitzonderlijker is de relatie ve rust in Portugal als men kijkt naar de bergen politie ke munitie die bij wijze van spreken bij de voordeur van elke burger ligt opgestapeld. De Portugezen reageren tot nu toe ongewoon gelaten op het forse regeringsbeleid van de regering-Soares (een coalitie van socialisten en so ciaal-democraten) dat samen met de inflatie de koopkracht in 1983 met zo'n 11 procent deed dalen. Zelfs het niet be talen van lonen windt de Portugezen nauwelijks waarneembaar op. Volgens officiële cijfers werden in ruim 600 bedrijven geduren de langere of kortere tijd de lonen niet of slechts gedeelte lij k uitbetaald. Ook berichten dat veel Portugese gezinnen aan on dervoeding lijden en dat veel kinderen daardoor leerpro- blemen hebben leidde in Por tugal niet tot woeste golven van verontwaardiging. Na tuurlijk wordt er wel tegen misstanden geprotesteerd en soms gestaakt, maar het pro test (dat vooral van de geïso leerde communisten komt) mist de echte kracht om de regering in gevaar te bren gen. Hoe lang zal de relatieve rust duren? Hoe lang blijft een al verpauperd volk, zelfs een tamelijk gelaten volk als het Portugese, een voortdu rende daling van de koop kracht, het niet ontvangen van loon, hogere belastingen en een groeiende werkloos heid accepteren zonder in op stand te komen? Of slaat de berusting op een onverwacht moment om in verzet? Een manier om sociale on rust te voorkomen is de be lofte dat er betere tijden ko men. „Dit jaar komt de om mekeer", verkondigt Soares bijna dagelijks alsof hij de goede tovenaar is. Het is de vraag of dat waar is en of de Portugezen dat geloven. Zij geloven zeker al lang niet meer in de eeuwenoude my the van een Portugese ver losser en nog minder dat dat de opportunistische Mario Soares zal zijn. De regering-Soares, ook geplaagd door enkele corrup tieschandalen, maakt steeds minder indruk op de Portu gezen. Conflicten tussen de coalitiepartners en persoon lijke tegenstellingen doen weinig goed aan het imago van de regering. Het wetsvoorstel van de oprichting van een binnen landse veiligheidsdienst, die zonder toestemming tele foons mag afluisteren, huis zoeking mag doen etc. heeft veel Portugezen ronduit ver bijsterd. De tijden van de be ruchte PIDE keren terug, schreven sommige kranten. Om het voorstel erdoor te krijgen maakte de regering- Soares rare bokkesprongen. De held van de anjerrevolu tie, Otelo Saravia de Carval- ho, werd opgepakt als zou hij de spil zijn in een misdadig terroristennetwerk. Zelfs ho ge militairen, geen vrienden van de wispelturige Otelo, vonden dit te gek, maar de regering laat Otelo geïso leerd in een voormalige PI- DE-gevangenis zitten. Ondertussen wordt het po litieke klimaat in Portugal flink opgewarmd en over een paar maanden waarschijn lijk verziekt door verhalen over de presidentsverkiezin gen, die pas in december 1985 worden gehouden. De huidi ge president, een gematigde en faire arbiter in de veeal rumoerige politieke arena, generaal Eanes, is dan niet meer herkiesbaar en alle partijen zijn al druk bezig met het in elkaar steken van coalities en het polsen van kandidaten. Volgens opiniepeilingen maakt Maria de Lourdes Pintassilgo, oud-minister, oud-premier, tamelijk links en thans adviseur van de president, de meeste kans. Zij zou kunnen rekenen op de stemmen van de communis ten, een groot aantal socialis ten, liberalen en christen-de mocraten. Verder zou zij ze ker de steun krijgen van veel vrouwen. Zover is het nog niet, maar zou zij zich kandidaat stellen, dan zou zij hinderlijk voor de voeten van Soares kunnen gaan lopen. Hij zal zich na melijk zeker kandidaat stel len voor het presidentschap. Zijn deal: Mijn caolitiepart- ners, de sociaal-democraten, mogen straks de premier le veren, als zij hun kiezers op roepen op mij te stemmen bij de presidentsverkiezingen. 'Een beetje kalm aan Soa res', morren de sociaal-de mocraten, want zou hij presi dent worden, dan zal volgens hen dit voor Portugal ramp zalige scenario in werking treden: Er zal geen duidelijke opvolger van Soares zijn als leider van de socialistische partij, de linkervleugel van die partij zal eindelijk zijn kans ruiken, de coalitie zal uiteenvallen, socialisten en sociaal-democraten zullen bij verkiezingen verpletterd worden en rechts, de chris ten-democraten, en de linkse oppositie, de communisten, zullen als lachende derden uit de strijd komen met alle gevolgen voor de regeerbaar heid van het land. Soares zelf wil niet horen van zulke apocalyptische overwegingen. Hij wil hoe dan ook president worden. Hij was immer de man van de 'Alleingang': eerst (in eigen ogen) als de held van de revolutie, toen als (mislukt) premier, vervolgens als (in eigen ogen geslaagd) premier en dan als president. Zijn carrière van de laatste jaren heeft veel weg van de krom me zinnen uit een kinderlied je 'koning, keizer, admiraal, op de knieën zullen ze alle maal'. Zover is het ook nog niet De geschiedenis leert, dat het misschien wat gelaten, maar op beslissende moment im mer wijze Portugese volk ge doodverfde winnaars graag laat struikelen. Mario Soares heeft dat al één keer aan den lijve ondervonden. door Pieter-Jan Dekkers NA het akkoord dat de Britse vakbonden in de havens hebben bereikt met de havenwerkge vers staan de mijnwer kers weer alleen in hun strijd tegen de regering- Thatcher. Hun staking gaat de twintigste week in en er is geen enkel zicht op een akkoord. Even leek het er vorige week op dat de positie van de Britse 'IJzeren Dame' door de stakingsgolf ernstig zou wor den ondergraven. Ze dreigde zelfs met het inzetten van het leger in de havens om. te voorkomen dat het de haven arbeiders wél zou lukken, wat de mijnwerkers tot nu toe niet is gelukt: het volledig stilleggen van de Britse eco nomische bedrijvigheid. Maar onder druk van an dere bonden (vervoer) en de publieke opinie gaven de ha venarbeiders zich sneller ge wonnen dan de mijnwerkers lief was. En kan premier Thatcher weer fris en vrolijk doorgaan met het volstrekt negeren van de eisen van de stakende mijnwerkers. Daarbij zal ze ongetwijfeld weer op de man spelen, een ervaring waarvan de leider van de stakende mijnwer kers, Arthur Scargill, kan ge tuigen. Thatcher wil nog steeds onder geen beding zakelijk tussenbeide komen in de strijd tussen werkgevers en stakende mijnwerkers. Maar via haar ministers mengt ze zich wel steeds vaker recht streeks in het conflict. Daar bij gaat ze voorbij aan de sta kingsleiding ('Scargill vormt een bedreiging voor de Britse democratie') en richt ze zich rechtstreeks tot de stakers met de boodschap, dat de sta king nooit gewonnen kan worden. Dat beschuldigen van Scargill neemt soms absurde vormen aan. Zo riep de Brit se premier vorige week zelfs, dat ze Scargill een 'binnen landse vijand' vond, die ze op dezelfde manier wilde be strijden als de Argentijnse junta tijdens de oorlog om de Falkland-Eilanden. En een van haar ministers heeft het zelfs gepresteerd Scargill op één lijn te stellen met de in middels afgezette Argentijn se dictator en schender van de mensenrechten, generaal Galtieri. Volgens de Britse regering is de staking tot mislukken gedoemd omdat de kolen- voorraden in Groot-Brittan- nië groot ngenoeg zijn om het normale electriciteitsver- bruik tot begin volgend jaar te garanderen. De regering hoeft dan niet eens enige rantsoenering toe te passen. Volgens de genationali seerde steenkolenmaat- schappij NCB bedraagt de kolenvoorraad van de elec- triciteitscentrales ongeveer 17 miljoen ton, tegen 24 mil joen ton aan het begin van de staking. Eind november zul len de voorraden tot acht a negen ton geslonken zijn, maar nog voldoende om de winter door te komen. Als de staking tegen die tijd nog voortduurt zal de re gering wel hard moeten in grijpen, verwacht men. Als het zo lang duurt. Want nu de steun van de rest van de Britse vakbeweging achter wege blijft of slechts oraal beleden wordt kunnen de stakende mijnwerkers nau welijks een kant op. Daarbij komt dat ondanks hun mas saal posten het werk in een deel van de mijnen gewoon doorgaat. Bijna eenderde van de 180.000 mijnwerkers staakt niet en is ook niet van plan dat op korte termijn te gaan doen. Het conflict in de Britse mijnen begon op 1 november 1983 met de weigering van veel mijnwerkers overuren te maken. Overigens was dat slechts de aanleiding van het conflict. De werkelijke reden is het plan van de NCB een groot aantal mijnen te slui ten. De NCB houdt vast aan het plan tot herstructurering van de Britse mijnen. Er moeten minstens 20 mijnen dicht die de NCB als 'niet-rendabel' beschouwt. Daardoor zouden 20.000 mijnwerkers moeten verdwijnen. De NCB gaat echter zover geen enkele mijnwerker te zullen ont slaan. Het aantal banen kan, zo is de mijnwerkers beloofd, via natuurlijk verloop met 20.000 worden verminderd. Maar de mijnwerkersbond weigert zelfs maar te praten over herstructurering. Tegen alle logica in wil Scargill dat de NCB alle nog bestaande Britse mijnen openhoudt, ook degene die praktisch zijn uit geput of waar het ontginnen van kolen een bijkans on doenlijke activiteit is gewor den. Een nieuw verschijnsel bij deze confrontatie is het ge weld, dat door beide kanten wordt gebruikt. Door de sta kende mijnwerkers die pro beren hun werkwillige colle ga's over te halen het werk ook neer te leggen of probe ren te voorkomen dat de staalindustrie voldoende ko len krijgt. Maar ook door de regering die keihard optre den niet schuwt en daarbij zelfs de leiders niet ontziet. Ook daarover kan Scargill meepraten. Tot nu toe heeft de politie bijna 5.000 stakers of sympa thisanten gearresteerd. Ze zullen allemaal voor de rech ter worden gesleept, heeft Thatcher de openbare-orde- fanaten al beloofd. Bij de politie hebben tot nu toe bijna 500 agenten hun wonden in de meest letterlij ke betekenis van het woord gelikt. Onder de mijnwerkers zijn zelfs twee doden geval len. Één mijnwerker heeft zelf; moord gepleegd omdat hij niet langer opgewassen was tegen de intimidatie waaraan hij blootstond, nadat hij weer aan de slag was gegaan. Het tekent het uitzichtloze van een conflict, waarin Scargill, maar ook Thatcher, het eigen belang onderge schikt maken aan het alge mene belang. Scargill, die Thatcher uit Downingstreet 10 wil staken, en Thatcher, die liever vandaag dan mor gen de machtige leiders van de Britse vakbonden de nek wil omdraaien. Glas afsl wan VVD-KAMERLID: den haag (anp) - Het VVD-Tweede-Kamerlid Wie- benga is er niet van overtuigd dat het zinvol is het beleid dat gevoerd wordt bij het opspo ren van oorlogsmisdadigers te heroverwegen. Als het openbaar ministerie een passieve houding gaat aannemen bij het opsporen van oorlogsmisdadigers, treedt in toenemende mate het gevaar op dat anderen het recht in eigen hand gaan ne men. Dit stelt Wiebenga in schriftelijke vragen aan mi nister Korthals Altes van Jus titie. Wiebenga verwijst bij zijn vragen naar recente uitlatin gen van mr. Brilman, die als officier van justitie belast is met de opsporing van oorlogs misdadigers. Volgens Brilman is er momenteel geen sprake van een werkelijk actief op sporingsbeleid. Hij zal zijn be vindingen van de afgelopen twee jaar neerleggen in een rapport aan Korthals Altes. Wiebenga is van mening dat de minister dit rapport, verge zeld van zijn eigen standpunt, naar de Tweede Kamer moet sturen, voordat hij over deze zaak definitieve beslissingen neemt. Wiebenga wil van Korthals Altes tevens een overzicht ontvangen van de huidige stand van zaken bij de opsporing en vervolging van oorlogsmisdadigers. KOTSMISSELIJK word je er van. A rechercheurs die in opdracht van revrachten in Amsterdam in besla ten omschrijven. Anderhalve week sexwinkels op kinderporno uitgeka bijsterende hoeveelheid boekjes, kinderen van zes a zeven jaar betrc gen (ook met dieren) die zich nau gens de politie komt het in besla deels uit Scandinavië, Engeland, De kinderporno die in Nederland kenning hier te voorkomen, geëxpt om in deze smeerlapperij, aldus ee films en video-banden is te zien, worden gebruikt: „Het afgrijzen str Volgens de wet is het verboden betreffende artikel in het Wetboek sluimerend bestaan sinds in 1973 verkoop en verspreiding van pori zou bevrijdend werken, heette het De Ruiter, diende enkele jaren daa inderdaad werd voorgesteld het v op te heffen. Tegen dit wetsvoors' vrouwenorganisaties en de Emanc len zich op het standpunt, dat porr vrouwen en geweld tegen vrouwer echter weinig indruk gemaakt te h huidige minister van Justitie Korth; het kabinet 'na rijp beraad' beslote het voornemen om het algehele v op te heffen. Volgens de minister drukpersvrijheid zwaarder gewoge 'egen porno. De bewindsman is t overheid niet de rol van zedenmee; Dat porno in Nederland al jare wordt aangeboden is te wijten c.q. volutie en aan de bijna gemeengoi overheid zich zo weinig mogelijk c dachten- en gevoelsleven van de I van 'alles mag' nog steeds wettelij fhjheid moge terecht als een vita merkt, wie zich er bij rassendiscrin biddellijk met de rechter in aanral een zelfde soort begrenzing dan ni ten aanzien van pornografie He Precies de grens aan te geven vat kan maar er kan geen grondrecht t het sexueel misbruiken van kinde 9en vrouwen commercieel te explc Het gaat hier niet om incident! sexwinkeliers hebben tegenover.c Porno vijftig procent van hun omze s'e is in de pornobranche een goe °e overheid die daartegen optreei meester, zoals Korthals Altes mee schermer van de zwaksten in de 9eval van de misbruikte kinderen, t men. Wij gaan er van uit, dat de spoedig mogelijk tot de orde zal ro en het openbaar ministerie bij hun n,et 'het juridisch geweten van h( hun eigen geweten. 1

de Stem | 1984 | | pagina 2