nde eerens ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT Dollar stijgt boven de 3,25 VOOR 'N STEM FAN EXTRA VANDAAG: WARMING UP VOOR DE OLYMPISCHE SPELEN Italië woest over La Bohème die sterft aan heroïnegebruik Honderdtal gewonden bij treinbotsing Dienstplicht voor vrouwen Arbeiders partij teleurgesteld winnaar van Israëlische verkiezingen CBS OP BASIS VAN STEEKPROEF: Merijntje Zoekactie naar vermiste zwemmer op Westerschelde levert niets op mDAAG Moskou en VS: Gezamenlijke verklaring ruimtewaoens 'Kruispunt bij Rootack moet ongelijkvloers' êundström niet op Melkhuisje De goudmijn van Jane Fonda HARD LEUK 124ste jaargangKantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- Impasse door geringe verschillen Impasse DEN HAAG - De Nederlandse industrie ver wacht dit jaar 29 procent meer te investeren dan vorig jaar. Conj unctuurtest Aardolie Voeding Dalen Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. Andijvie, kilo Mager rundergehakt, 500 gram 5.98 kilo®®®® 12^8 10.98 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. ENGELSE REGISSEUR MET DOOD BEDREIGD VIJF BOTEN IN ACTIE BELGISCHE MINISTER: REACTIE OP SPECTACULAIRE GROEI ECONOMIE VS DINSDAG 24 JUL11984 I/. BINNEN- BUITENLAND VAN ZEELAND I Woonplaats: 14 DAGEN GRATIS DE STEM rfde 4ir»1 kranti tmedewerker Eindhovenaar Harry Gee- ateurs zegevierde in Sint voor de Zeeuwse wieier- Hij werd dan ook een ver- aantoonde over goede ca- deze koers. Eigenlijk een te schamele beloning. Harry Geerens kreeg via zijn sterke eindschot de bloemen. De rap ste van de naaste volggroep was Toon van der Steen. Bij de junioren gingen even voor half koers aan de haal Jos Bol, Van den Dries, Kuij- pers, Van Loenhout en Van der Wouw. Ook Theo Akker mans, Daan Luyks en Ruud Zijlmans meldden zich nog vooraan. Leon van der Wouw verraste in de slotronde zijn concurrenten met een korte solo. Rien Versteek en Johan Melsen dwongen met nog drie ronden te gaan te beslissing af bij de nieuwelingen. Melsen toonde zich de rapste in de spurt. UITSLAGEN: Amateurs: 1. H. Geerens, Eindho ven, 85 kilometer in 2.02.20; 2. J. van der Breggen, Berkel; 3. J. Nieuwkoop, Roosendaal; 4. C. Spaans, 's-Gravenpolder; 5. D. Van der Breggen, Berkel; 6. op 23 secon den A. van der Steen, Bruinisse; 7. T. Harris, Engeland; 8. N. Hage, St.-Maartensdijk; 9. R. Meijer, Krabbendijke; 10. A. Jou venaar, Den Haag; 11. J. Kuiken, Bos- schenhoofd; 12. R. van der Steen, Etten-Leur; 13. op 34 seconden L. van Mook, Oosterhout; 14. J. de Vries, Etten-Leur; 15. P. van Est, Fijnaart; 16. op één ronde H. Ak kermans, Zevenbergen; 17. E. Roo- vers, Roosendaal; 18. N. van de Klundert, Hoogerheide; 19. D. Smits, 's-Heerenhoek; 20. E. Jas pers, St.-Willebrord. Junioren: 1. L. van der Wouw, Kaatsheuvel, 60 km in 1.29.15; 2. R. Zijlmans, Oud-Gastel; 3. P. Akker mans, Nieuw-Vossemeer; 4. D. Luyks, St.-Willebrord; 5. A. van den Dries, Dongen; 6. W. van Loen hout, Nieuw-Vossemeer; 7. J. Bol, Hoeven; 8. P. Kuijpers, Herpen; 9. R. Hazenberg, Son; 10. R. Boogerd, Den Haag; 11. A. de Bruijn, St.- Willebrord; 12. N. Piels, Rosmalen; 13. P. Wouters, Zundert; 14. A. van de Lindeloof, Etten-Leur; 15. S. Lueb, Valkenswaard; 16. J. van der As, Rosmalen; 17. G. de Koek, Veg- hel; 18. S. van Kuijk, Oudenbosch; 19. J. van Schaik, Souburg; 20. H. Oomen, Etten-Leur. Nieuwelingen: 1. J. Melsen, Roosendaal, 40 km in 1.02.05; 2. R Versteek, Schijndel; 3. J. van Steen, Fijnaart; 4. P. Haast, Ros bergen; 5. P. Barten, Zevenbergen; 6. E. de la Rambeljé, Amsterdam; 7. B. Vermunt, Etten-Leur; 8. J. van Ginneken, Etten-Leur; 9. J. van de Ameele, Terneuzen; 10. R. Helle- mons, Bosschenhoofd; 11. W. Va- lentijn, St.-Willebrord; 12. K. Hop man, Den Haag; 13. J. Brams, Ruc- phen; 14. R. Tak, Oudenbosch; 15. A. Tak, Oud-Gastel; 16. C. Voogt, Breda; 17. S. van Son, Zevenber gen; 18. B. van der Aarsen, Bos schenhoofd; 19. N. Somer, Zoeter- meer; 20. P. Haast, Rijsbergen. ATLETIEK - De Amerikaanse kogelstoter August Wolf was de opvallendste atleet tijdens de internationale wedstrijden in Stuttgart. Wolf zegevierde met een stoot van 21,52 meter. Wolf maakt deel uit van de ploeg, die deelneemt aan de Olympische Spelen. De West duitser Karl-Hans Riehm won het kogelslingeren met 79,20 meter. ien in de lucht, dolblij lat. - FOTO WIM KOOYMAN die ..Kleintjes" in De Stem. Omdat er zoveel bijzondere en intoressante aanbiedingen in staan Elke dag weer DE STEM Industrie nvesteert 9 meer Van onze correspondent JERUZALEM - De IsraëUsche Arbeiderspartij is met slechts 47 van de 120 Knessetzetels te genover 42 zetels voor de rege rende Likoedcoalitie als een teleurgestelde winnaar uit de gisteren gehouden Knesset- verkiezingen tevoorschijn ge komen. De socialisten hadden een groter zetelverschil met de Li- koed verwacht waardoor op positieleider Sjimon Peres ge makkelijker een regeringscoa litie zou kunnen vormen. Die taak is op basis van deze, voorlopige computervoorspel ling van de verkiezingsuitsla gen die gisteravond door de Is raëlische televisie werd gege ven, bijzonder zwaar gewor den. Vergeleken met de vorige Knessethverkiezingen, drie jaar geleden, is de Arbeiders partij gelijk gebleven, terwijl de Likoedcoalitie van premier Jitschak Sjamir zes zetels heeft verloren. De winst is naar de kleine partijen gegaan en in ongeveer gelijke mate naar klein-links als naar kléin-réchts. De Beweging voor Nationale Eenheid van ex-minister van Defensie, Weizman, heeft echter maar twee zetels gekregen. Deze voorlopige verkie zingsuitslagen betekenen in feite een politieke impasse aangezien geen van beide gro te partijen een nieuwe rege ringscoalitie kan vormen die op een duidelijke parlemen taire meerderheid zou kunnen steunen. Nieuwe Knesseth-verkie- zingen worden binnen afzien bare tijd niet uitgesloten, maar het is zeer de vraag of nieuwe verkiezingen wel een duidelijke parlementaire op lossing zullen bieden. Na het bekend worden van de computervoorspellingen is de roep om een regering van nationale eenheid luider ge worden. Gezien de politieke tegenstellingen tussen beide grote partijen op het gebied van Defensie en buitenlandse politiek en over de toekomst van de bezette gebieden, lijkt het niet waarschijnlijk dat zo'n nationale coalitie tot stand zal komen. Publiek operazend Van onze redactie binnenland De investeringen zullen daarmee toenemen tot 10,8 miljard gulden. Voor 1985 rekent de industrie ten op zichte van 1984 met een gelijkblijvend of enigszins da lend niveau van investeringen. Dat blijkt uit een steek- proefonderzoek dat het Cen traal Bureau voor de Statis tiek in mei bij de nijverheid (exclusief bouwnijverheid) heeft uitgevoerd. In oktober 1983 werd nog een stijging van de investerin gen voor dit jaar verwacht van 24 procent. De nieuwe verwachtingen sluiten aan de bij conj unctuurtest van het CBS voor de industrie die sinds maart vorig jaar al een stijgende bezettingsgraad (de hoeveelheid werk ten opzichte van de industriële capaciteit) in deze sector te zien geeft. Tussen maart vorig j aar en j u- ni dit jaar is die bezettings graad gestegen van 79 naar 83 procent. Dat komt al in de buurt van het hoogste niveau van de afgelopen tien jaar (85 procent in mei 1974). De stijging van de investe ringen in de industrie is voor een belangrijk deel toe te schrijven aan de aardolie-in dustrie, waar dit jaar een stij ging tot 1,4 miljard gulden wordt verwacht (1983: 0,6 mil jard). Andere sectoren met een belangrijke toeneming van de investeringen zijn de chemi sche industrie (stijging met 33 procent ten opzichte van de 1,9 miljard gulden uit 1983) en de metaal- en elektrotechnische industrie (stijging met 21 pro cent ten opzichte van de 2,4 miljard gulden uit 1983). De investeringen in de voe- dings- en genotmiddelenin dustrie zullen dit jaar naar verwachting op hetzelfde ni veau blijven als in 1983 (1,9 miljard gulden), terwijl die in de overige, niet eerder ge noemde, industriële bedrijfs- klassen met gemiddeld 25 pro cent zullen toenemen tot 2 mil jard gulden. Bij de openbare nutsbedrij ven zullen de investeringen in 1985, na in 1984 met 35 procent te zijn gestegen, naar ver wachting enigszins dalen. Uit de conjunctuurtest-re sultaten blijkt dat de werkge legenheid in de industrie het komend half jaar naar ver wachting zal afnemen met 0,6 procent; een jaar geleden werd voor de overeenkomstige pe riode een daling met 2,4 pro cent voorzien. (ADVERTENTIE) Van onze correspondent ROME - Italië staat op zijn achterste benen: een 'vreem de' (Engelse) regisseur heeft zich 'vergrepen' aan het cul turele erfgoed bij uitstek van de Italianen, de opera. De re gisseur in kwestie, de En gelsman Ken Russell, is door opgewonden bel canto-fana ten met de dood bedreigd. Hij heeft dan ook bescherming van de Italiaanse politie ge kregen. Alle opwinding is ontstaan door de 'aangepaste' versie van Puccini's opera La Bo hème. De controversiële re gisseur laat niet alleen het liefdesdrama van Rodolfo en Mimi zich afspelen in vier perioden van de recente ge- schiedenis (1830, 1914, 1944 en 1984), maar hij laat ook in verschillende scènes een stuk of wat mannequins opdraven die de produkten showen van een bontfirma, die de opera- uitvoering sponsoren. Wat helemaal de deur dicht doet is, dat Russell Mimi niet (zo als de opera voorschrijft) laat sterven aan de tering, maar aan heroïnemisbruik. De Bohème van Russell wordt getoond in het kader van een operafestival in de stad Macerata, in Midden- Itaiië. Na de première, vorige week donderdag, was al dui delijk dat Russell het met zijn 'herziene uitgave' van de oude opera wel eens moeilijk zou kunnen krijgen. Want na afloop van de laatste acte waren fluitconcerten en boe geroep zijn deel. Maar daarbij is het niet gebleven. De erfgename van de oude meester, Simonetta Puccini, zal de stad Macerata die het festival organiseert een proces aandoen wegens schending van haar 'morele rechten'. Volgens Puccini's achterkleindochter doet Russell het kunstwerk van de 19-eeuwse operaschrijver geweld aan. Van onze correspondent VLISSINGEN - Twee loodsboten, twee poli tiepatrouillevaartuigen en één douaneboot, een reddingsvaartuig en diverse andere schepen hebben maandagmiddag op de Wes terschelde een vergeefse zoekactie gehouden naar een verdwenen zwemmer die vanaf het Vlissingse Nollestrand te water was gegaan. De zwemmer werd omstreeks half één maandagmiddag voor het laatst gezien ter wijl hij midden in de druk bevaren vaargeul van de Westerschelde voor Vlissingen zwom. De badmeester van het bewuste strand heeft de man via zijn kijker een tijd lang gevolgd. Nadat de zwemmer twee keer kopje onder was gegaan kwam hij niet meer boven. Di rect daarop is een grootscheepse zoekactie gestart, echter zonder resultaat. Om drie uur maandagmiddag is het zoeken gestaakt. De politie heeft de identiteit van de zwemmer nog niet kunnen achterhalen. Van onze correspondent BRUSSEL De Belgische minister van Defensie, Vreven, wil dat er ook dienst plicht komt voor vrouwen. Hij zal daartoe aan het begin van het nieuwe parlementaire jaar een wetsvoor stel indienen. Een dienstplicht voor vrou wen houdt niet automatisch in dat zij sol daat moeten worden. Vreven denkt ten aanzien van de vrouwelijke dientstplich- tigen meer aan een burgerdienst in de zie ken- of sociale sector. Volgens de Belgische minister is het in strijd met de sociale rechtvaardigheid omdat slechts een kwart van de jonge Bel gen onderworpen is aan de plicht een deel van hun leven in dienst van de staat te stellen. „Ik vind", zei hij bij de aankondi ging van het wetsvoorstel, „dat voor alle jongeren een of andere dienst moet wor den ingevoerd,ook voor meisjes." Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De koers van de dollar is opnieuw noor re cord-hoogte gestegen. Op de Amsterdamse wisselmarkt was vlak voor sluitingstijd de dollar 3,2525 waard. Vandaag betalen de banken voor een dollar ƒ3,18 en ze vragen er 3,30 voor. De versterkte opmars van de dollar was een gevolg van de publicatie van de extreem gunstige cijfers over de groei van de Amerikaanse econo mie. In het tweede kwartaal groeide de Amerikaanse eco nomie (ofwel het Bruto Natio naal Produkt) volgens de nieuwe ramingen met 7,5 pro cent. Algemeen was een groei percentage van rond de 7 ver wacht. De huidige koers van de dollar is de hoogste sinds elf en een half jaar. In feite is de Amerikaanse munt weer bezig met een gestadige opmars, na dat gedurende de jaren zeven tig flink van de waarde van de dollar was afgeknabbeld. Op 15 augustus 1971 moest presi dent Nixon bekendmaken dat de VS de omwisseling van dol lars in goud staakten. Na wat lapmiddelen zoals devaluaties van de dollar werd in 1973 de finitief het systeem van vaste wisselkoersen verlaten. Sinds dien 'zweven' de munten te genover elkaar. Vooral de dollar kreeg hier van een gevoelige tik te ver werken. Nadat de dollar eer tijds op een onaantastbare 3,60 had gestaan viel de koers terug tot een dieptepunt van 1,86 op 31 oktober 1978. Daar na vond met tussenpozen een gestadige opmars plaats die recent versnelde en waarbij de ƒ3,25 het (voorlopige) hoogte punt vormt. Ondanks de krachtige ople ving van de economische be drijvigheid is de inflatie in de VS niet toegenomen. In het tweede kwartaal stegen de prijzen met 3,2 procent tegen in het eerste kwartaal met 4,4 procent. De cijfers van het ministerie geven een bijzonder gunstig beeld van de huidige economi sche situatie in de Verenigde Staten, maar ook deze medail le heeft een keerzijde. Die is dat de groei van de Ameri kaanse economie voor een deel met geleend geld wordt gefi nancierd, zodat niet kan wor den gezegd dat het inflatiege vaar werkelijk geweken is, al dus financiële kringen in New York. Dat zou er toe kunnen lei den, dat de centrale banken in de VS maatregelen nemen om de groei enigszins af te rem men, bij voorbeeld door een renteverhoging. Daarmee zul len dan de Amerikaanse han delspartners in nog groter problemen komen. Nu al staat West-Europa voor de keuze om de rentetarieven ongewij zigd te laten, waardoor er nog meer geld naar de VS verhuist of om de rente te verhogen en daarmee het prille economi sche herstel in de kiem te smo ren. Dat economische herstel in West-Europa blijkt eens te meer uit het feit, dat het ge middeld inflatiepercentage in de tien EG-landen ten opzich te van 1983 weer is gedaald. Het bedrgaat thans 3,7 (was 4,2%). NEW YORK (AFP) - In New York is maandag een honderdtal mensen gewond door een spectaculaire bot sing tussen twee treinen. Volgens een woordvoerder van de spoorwegmaatschap pij Amtrak deed het ongeluk zich in het stadsdeel Queens voor tussen twee treinstellen van de maatschappij, waar van het ene kwam uit Wash ington en het andere uit Boston. De treinen, die elk ongeveer 160 reizigers ver voerden, ontspoorden door de kracht van de botsing. Van het honderdtal ge wonden zijn er zes ernstig aan toe. - fotoap DE VS en Moskou zullen een gezamenlijke verklaring opstellen over hun bereidheid te onderhandelen over een verbod op ruimtewapens. Dit verklaarde gisteren het Witte Huis in een snelle reactie op een voorstel van Moskou dat eerder op de dag was gedaan. DE dienstkring Zeeuwsch- Vlaanderen van Rijkswaterstaat is sterke voorstander van de aanleg van een ongelijkvloerse kruising bij Roof ack, het kruispunt van rijksweg 58 en de weg Breskens-Groede. DE eerste dag van het open Nederlandse tenniskampioenschap op de banen van het Melkhuisje is weinig opwindend verlopen. De enige beroering gold het wegblijven van de als eerste geplaatste Zweed Sundström. Hij werd te elfder ure op het vliegtuig naar Washington gezet om er de geblesseerde Yannick Noah te vervangen. DE nu 47-jarige Jane Fonda is ongetwijfeld de peetmoeder van een joggende generatie, gehuld in beenwarmers en zweethandjes. Fonda's fitness- gat-in-de-markt blijkt een goudmijn. Van haar WorkOut zijn er ruim 2 miljoen exemplaren verkocht, plus zeker 300.000 videocassettes a 59,95 per stuk. Een blik op de loopbaan van de eens zo rebelse filmster. Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. TNIEUWE ABONNEE "I Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/KwartaaI 22,10/maand I DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: I Postcode: |Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar: De Stem, Antwoordnr. 112,4800 VB BREDA. ^Bellen kan ook: 076-236911.

de Stem | 1984 | | pagina 1