augustus! VTIEHULPEN T Zwembad Vlissingen wordt opgeknapt m WALITEl IN PRIJS RIJKSWATERSTAAT: BESTE, MAAR DUURSTE OPLOSSING Belgisch drietal pakt WK-titel krulbollen DE STEM Binnenkort besluit over 'basisgezondheidsdienst' EEG-geld voor Zeeland Buffalo Express nieuwe aanwinst rederij Vroon Vrouw vermoord op enkele meters van grens zAROOM SENPAULUS SLUIS oeite. grote resultaten. DINSDAG 24 JUL11984 T27 PAGINA ZEELAND 1 BRESKENS/TERNEUZEN - De dienstkring Zeeuwsch-Vlaanderen van Rijkswaterstaat is sterke voorstander van de aanleg van een on gelijkvloerse kruising bij Roofack, het kruis punt van rijksweg 58 en de weg Breskens- Groede. Kantoren TERUGPLOEGEN Meer dan 850 deelnemers Kolveniershof 28 - 3g Gentsestraat 7 Noordstraat 19 W//Msift orting Kerkstraat 14 ^rzijde Hema) Terneuzen 1150-12636 agt met spoed gens voor 11.00 uur )1178-2212 één vakje benutten Ivertentie wordt in een groter met het belangrijkste woord, londig. ionnummer in de advertentie op gemakkelijk en snel ZIJKANT HET BEDRAG AFLEZEN dat nding van brieven onder nummer ilen. Als contante betaling kunt u een 1 blauwe girokaart (dus géén giro- ol in. intvangt u een acceptgirokaart 50 administratiekosten in rekening aan Dagblad De Stem, Postbus 3229, Ubrieksadvertenties. n vakje overslaan, één vakje gebruiken. Prijs incl. 5% BTW J 5,10 J 6,80 8,50 J 10,20 11,90 ƒ13,60 Telefoon: VAN ZEELAND ^Kruising bij Roofack moet ongelijkvloers' Van een onzer verslaggevers Het bewuste kruispunt is gevaarlijk en meermalen hebben zich op die plaats ernstige verkeersongevallen voorgedaan. betekenden het einde van de bedrijfsactiviteiten aan de Westïandstraat. Daarna volg de nog het faillissement waar van de openbare verkoop het eindpunt is. Al in de jaren zeventig voerde de gemeente Oostburg overleg met de toenmalige di rectie over sanering en ver plaatsing van het bedrijf. Van uit die tijd dateert ook een wo ningbouwplan, dat nu echter op de verontreinigde grond ze ker niet uitgevoerd kan wor den. het Crusoncomplex aan de Westïandstraat in Breskens Van een onzer verslaggevers BRESKENS - De grond en de daarop staande gebouwen van het Crusoncomplex aan de Westïandstraat in Breskens wordt vrij dagmiddag 10 augustus in het openbaar verkocht door notaris mr. B. Reus. De verkoop geschiedt in opdracht van de bank. Het bedrijf verkeert in staat van faillissement. De te veilen grond is ernstig verontreinigd met onder meer koolwaterstoffen, zware me talen en andere chemicaliën en industriële afvalstoffen. Zoals bekend staat sanering van het Cruson-terrein hoog op de prioriteitenlijst van Mi lieuhygiëne. De grond moet worden gereinigd en veront reinigde grond ook afgevoerd. Notaris Reus kan van het Oostburgse gemeentebestuur een brief verwachten waarin staat te lezen dat de kosten voor de bodemsanering op de nieuwe eigenaar van de grond worden verhaald, indien de reiniging leidt tot 'verrijking' van die koper. „Bedoeling is dat die brief voor de openbare veiling begint wordt voorgele zen zodat aspirant-kopers we ten waar ze aan toe zijn", zo zei de Oostburgse wethouder A.deFeijter. De Cruson-affaire is hier mee zo ongeveer in zijn laatste fase gekomen. Herhaaldelijk kwam het bedrijf in het nieuws, onder meer in 1976 na lozing van zoutzuur in de ge meentelijke riolering en de op slag op het terrein van ge vaarlijke stoffen. Het was ook het eerste bedrijf in Nederland dat op grond van overtreding van de Hinderwet voor enige tijd werd stilgelegd. Hiervoor was wel een uit spraak van de Kroon nodig. In '982 eiste een gasexplosie het leven van een werknemer. De strenge eisen die daarna door de overheid werden gesteld Sporthal AD VLXLH ZU1DWE-ST NEDERLAND "i Terneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 830-12.30/13.30-17.00 uur. Redactie Terneuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan sen (piv. chef), Frank Dey, Paul de Schipper, Cor de Roer (foto), Ton Koomen (sport). Hulst: Eugène Ver- s'raeten. Goes: Cees Maas. Middelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, W. Alexanderstr. 4, 01148- 2250. Ad vertent le-expl. 'ispecteur Zeeland: C. nu, privé 01150-95839. Me- Op de betrokken grond, ruim 2 hectare in de kom van Breskens, is door de gemeen teraad een voorbereidingsbe- sluit gelegd. Hierdoor is het mogelijk dat alles wat er met en op de grond gebeurt toe stemming behoeft van het ge meentebestuur. „Een bestem ming is aan de grond nog niet gegeven, maar dat moet spoe dig gebeuren", aldus de heer De Feijter. Wel heeft het Oostburgse gemeentebestuur GS toege zegd dat op de grond nimmer meer een miliehinderlijk be drijf gevestigd zal worden. Een jaar of drie geleden is in de gemeenteraad de suggestie gedaan aan de Westïandstraat een sporthal te bouwen. Dan zou de grond wel van de ge meente moeten zijn. „Wij vinden het jammer dat de grond nu openbaar ver kocht wordt", zei de heer De Feijter, die erop wees dat de gemeente 'nooit de markt op gaat' en dus nooit koopt op openbare verkopingen. Wegens vakantie was cura tor mr. Den Hollander giste ren onbereikbaar. „Al jaren maken wij ons zorgen over dat kruispunt en herhaaldelijk zijn bepaalde oplossingen overwogen. Er móet iets aan gedaan worden. Gedacht is onder meer aan het versmallen van de weg ter plaatse tot één rijstrook, zoals bij het kruispunt Tivoli nabij IJzendijke is gedaan. Ook is het plaatsen van verkeerslich ten overwogen. Maar de meest veilige oplossing, tevens de duurste, is een ongelijkvloerse kruising", zegt het hoofd van de dienstkring Zeeuwsch- Vlaanderen ir. C.J. de Mol. De versmalling tot één rij strook ziet de dienstkring niet zitten. Er zijn onderzoeken ge daan bij de wegversmalling op de rijksweg bij Kloosterzande. Regelmatig zijn daar video opnamen gemaakt en bestu deert. Daarbij is men tot de conclusie gekomen dat ver- Van een onzer verslaggevers GOES - Binnenkort valt de definitieve beslissing of er in Zee land op korte termijn een basisgezondheidsdienst van de grond komt of niet. Vertegenwoordigers van het Ministerie van WVC komen 2 augustus naar Goes om daar samen met de bestuurlijke werkgroep van de Districts Ger adheidsdienst Zeeland (DGD) de knopen door te hakken. Alles zal tijdens die bespre king draaien om het aantal Zeeuwse gemeenten dat de DGD steunt. Dit is niet vol doende gebleken, nu het ge meentebestuur van Tholen onlangs besloten heeft zich niet over te laten halen alsnog tot de DGD toe te treden. De gemeente Kortgene wil wel meedoen, maar alleen als het draagvlak van 200.000 inwo ners wordt gehaald. Dit is evenwel niet het geval. Na jarenlange discussies en hernieuwde opzetten van de dienst hebben de Zeeuwse ge meenten zich voor de zoveelste keer uitgesproken. De balans: 16 gemeenten zijn positief en 14 gemeenten negatief. Hier mee komt het draagvlak van de DGD op bijna 178.000 inwo ners; niet voldoende om de norm van WVC (200.000) te ha len. Voor en tegenstanders van de DGD zijn echter van me ning dat een basisgezond heidsdienst er vroeger of later toch komt. Een en ander is be paald in de Wet Voorzieningen Gezondheidszorg en de over heid is druk bezig het potje, waaruit het netwerk van ba sisgezondheidsdiensten be taald moet worden, te spekken totdat de benodigde 45 miljoen gulden (het totaal aan jaar lijkse subsidies van drie gul den per inwoner) bereikt is. Momenteel heeft de overheid ongeveer 20 miljoen voor dit doel beschikbaar. Als het streefgetal van 45 miljoen is bereikt, komt er een Van onze correspondent VLISSINGEN - Het zwembad in Vlissingen mag worden vergroot in het kader van de 'terugploeg'-actie, een proef om werkloze bouwvakkers en een deel van hun uitkeringen actief te maken. Voor geheel Nederland is hiervoor 285 miljoen uitge trokken. Bedoeling is dat di verse accommodaties en ge bouwen worden gerenoveerd of gerestaureerd waarbij het ingezette personeel voor 70 procent moet bestaan uit bouwvakkers die al langer dan een jaar een uitkering hebben. Het zwembad in Vlissingen is het enige project in Zeeland dat voor de proef is uitgeko zen. zogeheten algemene maatre gel van bestuur, wat inhoudt dat de basisgezondheidsdienst dan wettelijk verplicht wordt. De gemeenten kunnen niet an ders dan daaraan gevolg ge ven. De Zeeuwse gemeenten die momenteel voorstander zijn van een DGD, hebben bij hun besluitvoering niet in de laatste plaats gekeken naar de eenmalige stimuleringssubsi- didie van zeven gulden per in woner; een bedrag dat met na me voor de grotere steden niet te versmaden is èn een bedrag dat aan de neus van de tegen stemmers voorbij lijkt te gaan. De argumenten blijven on verminderd van kracht. De onwillige gemeenten vinden de huidige opzet van de DGD 'log en bureaucratisch' en zijn bang voor een dienst die in de pratijk nauwelijks zal func tioneren; temeer nu er geen sprake is van een aaneenge schakeld gebied waarin de DGD zal kunnen werken. Een andere motivatie van de tegenstemmers is dat de ge zondheidszorg in hun gemeen te weinig verbetering behoeft. De niet-deelnemers hebben tevens onvoldoende vertrou wen in de toezeggingen van de kant van de overheid. Ze vre zen dat de DGD zich binnen enkele jaren zal ontwikkelen tot een geldverslindend appa raat, waar de gemeenten dan voor moeten opdraaien. De voorstanders van een basisgezondheidsdienst wijzen vooral op de coördinerende functie die een DGD kan heb ben en ze beklemtonen dat de DGD niet als een concurrent beschouwd kan worden voor de eerste-lijnsgezondheids- zorg. Een ander voordeel van de DGD vinden ze dat de dienst ingezet kan worden voor de rampenbestrijding; een zwaarwegend argument nu de opheffing van de BB voor de deur staat en er vanuit de ge meenten plannen moeten ko men. De gemeenten die de DGD in huis willen halen, zien de dienst als een overkoepe lend orgaan dat gegevens kan opslaan van bij voorbeeld het kruiswerk of het RIAGG en dat bovendien geen zware aanslag pleegt op de toch al zo geteisterde gemeentekassen. Het extraatje van zeven gul den per inwoner is dan mooi meegenomen, menen de voor standers. smalling leidt tot een gevaar lijke situatie. „Evenals bij Roofack kampt men bij Kloosterzande met het probleem dat na aankomst van de dubbeldeks-veerboot er een grote stoot verkeer komt. Zelfs na vier kilometer tweebaans-weg geeft dat bij het invoegen soms hele grote problemen. De afstand veer- plein Breskens-Roofack is maar 2 kilometer, de helft van de afstand veerplein Perkpol- der-Kloosterzande, dus de problemen van invoegen spe len dan extra", zegt de heer De Mol. uok verKeerslichten kunnen geen genade in zijn ogen vin den. „Je zit met het probleem dat het verkeersaanbod onre gelmatig is. Op rustige tijden wek je met verkeerslichten al leen maar irritaties. Boven dien zijn mensen die per se de boot willen halen geneigd on verantwoorde risico's te ne men, zoals het rijden door rood licht. Daarom dat wij als dienstkring sterk voor een on gelijkvloerse kruising zijn ge porteerd". De plannen verkeren nu nog in tekentafel-fase. De kruising zal er zeker nog niet zijn als de dubbeldekker op de dienst Breskens-Vlissingen in dienst gesteld wordt. Bovendien moet landelijk nog een prioriteitenafweging gemaakt worden om te bezien hoe belangrijk de aanleg van de ongelijkvloerse kruising bij Breskens is in vergelijking met andere knelpunten in den lande. „Dan zit je nog met het probleem van de grondver werving, er komen flinke lus sen, en de planologische aan passing. Er moet een bestem mingsplanwijziging komen en wanneer daar maar één be zwaar tegen wordt ingediend, begint een tijdrovende proce dure", aldus de heer De Mol. Wethouder A. de Feijter, voorzitter van de Oostburgse verkeerscommissie, is ver heugd over de plannen van Rijkswaterstaat. „Het zou een ideale oplossing zijn en ons van veel zorg bevrijden", zo zei hij. Hij wees erop dat van uit de brandweer Breskens al aandrang is uitgeoefend dit korps met een hulpverlenings auto uit te rusten, juist van wege de zware ongevallen bij Roofack. „Als er nu iets gebeurd is de brandweer Breskens er snel bij, maar voor het bevrijden van mensen uit autowrakken moet gewcht worden op de hulpverleningswagen uit Oostburg. Vandaar dat ver zoek. Een ongelijkvloerse kruising zou dit probleem in één klap oplossen", aldus De Feijter. Van onze correspondent BRUSSEL - Nederland krijgt een bedrag van bijna drie miljoen gulden uit het Europese Oriënta tiefonds voor de Land bouw en de Visserij. Dat blijkt uit een overzicht dat de EEG-commissie maandag in Brussel ver strekt heeft. Het geld is bestemd voor drie nieuwe vissers vaartuigen (twee in Zee land en één in Friesland), het moderniseren van vier Noordhollandse vis sersboten en drie aqua- cultuur-projecten in Zee land, Zuid-Holland en Groningen. Een deelnemer aan de wereldkampioenschappen krulbollen in actie - fotowimkooyman Van onze correspondent ADEGEM (B) - A. de Jaeger uit Knesselaere, D. Matthijs uit St. Margriete en W. Sie- rens uit St. Joris ten Distel zijn zondagmorgep in het Belgische Adegem wereld kampioen krulbollen gewor den. Er waren maar liefst 864 deelnemers, onder wie Belgen, Canadezen, Ameri kanen en een aantal Zeeuws-Vlamingen, ver deeld in pelotons van drie man. De Zeeuws-Vlaamse boi lers werden al vrij snel uit geschakeld. Alleen Pros de Geeter uit Aardenburg en Eddy Minnaert uit Eede konden zich tot de respectie velijk derde en vierde ronde staande houden. Ook de deelnemers van de IJzen- dijkse bolclub Molenzicht, Johnny Verbeke, Ronald Goossens en Theo Vermeu len, werden al vrij snel uit geschakeld. „We kwamen behoorlijk wat tekort", al dus Verbeke. Na een aantal ronden werd al snel duidelijk dt de Belgische boilers hoge ogen zouden gaan gooien. De Amerikanen en Canadezen, grootvader of overgrootva- der afkomstig uit België, kwamen ook niet meer in aanmerking voor de finale plaatsen. De eerste drie plaatsen werden dan ook be zet door Belgische boilers. De wedstrijden begonnen zaterdagmiddag en zondag morgen vroeg (rond vier uur) wisten De Jager, Mat thijs en Sierens de eerste plaats te behalen, gevolgd door R. Rijckaert uit Ertvel- de, A. van de Walle uit Oost winkel en R. Termont uit Adegem. Op de derde plaats eindigden R. Pauwels (Ade gem), G. Gijsel (Maldegem) en R. van Koelie (Bassevel- de). De teleurstelling aan Amerikaanse en Canadeze zijde viel wel mee, want men besloot volgend jaar op nieuw naar Europa te ko men. Dit wereldkampioenschap mocht zich trouwens in een enorme belangstelling ver heugen. Niet alleen waren er veel toeschouwers, ook de media was van de partij. Op 18 augustus zendt de BRT een beeldverslag van dit evenement uit. Verder ver zorgde ook Radio Oost- Vlaanderen een verslag. Er waren vertegenwoordigers van het Belgische ministerie van Sport en Cultuur aan wezig. Zij willen proberen de bolsport nog verder te promoten. Niet alleen Nederlandse spelers leverden hun bijdra ge aan dit kampioenschap. Pros de Geeter uit Aarden burg was daarnaast ook lid van de internationale jury. Onlangs werd hij nog kam pioen van West-Vlaanderen. Zijn contacten met de Belgi sche bolsport breiden zich nog steeds verder uit. „In België wordt er goed gebold. Het is een mooie sport", al dus het Nederlandse jurylid, dat zelf als deelnemer in de derde ronde sneuvelde. De Buffelo Express, een nieuwe aanwinst van rederij VrOOn -FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers BRESKENS - In de Handelshaven van Breskens ligt sinds kort de Buffalo Express. Het gaat om de jongste aanwinst van rede rij Vroon. Het schip is kortgeleden fonkelnieuw afgeleverd door een Engelse scheepswerf. De Buffalo Express is bestemd voor veevervoer, de traditionele specialiteit van de Breskense rederij. De Buffalo Express is het zusterschip van de Zebu Express, eveneens een nieuw veeschip. Met deze nieuwe schepen door breekt Vroon de gewoonte om tweedehands schepen te kopen en om te bouwen voor het veevervoer. Met de twee nieuwe schepen, elk 80 meter lang, is een investering van 26 miljoen gulden ge moeid. Rederij Vroon heeft inmiddels een vloot van zo'n 35 zeesche pen in dienst, waarvan een aantal in charter vaart. Bij elkaar werken er 750 man bij het bedrijf. Vroon houdt zich overigens allang niet alleen meer met veevervoer bezig. De rederij be schikt ook over schepen voor droge lading, terwijl men ook drie koelschepen heeft varen. Bovendien is men met een vijftal be voorradingsschepen aktief in de offshore. Van onze correspondent MOERBEKE - In dé-tuin van een voormalig café aan de Leedestraat in Moerbeke is zondagmiddag het naakte li chaam gevonden van de 31-ja- rige vrouw M. P. Mowra. Zij bleek enkele uren voor dien gedood te zijn met een mestvork. In haar woning werd in een bed een apotheker uit de Belgische badplaats Oostenkerke ernstig gewond aangetroffen; hij had slagen op het hoofd gekregen met een fles en was voor dood achter gelaten. De moord werd ontdekt door een inwoner uit Sint Niklaas die elke week op be zoek kwam bij de vrouw. Ze was van Poolse afkomst en ge scheiden en woonde nauwe lijks vier maanden in Moerbe ke, op amper enkele honder den meters van de Nederland se grens. Over de dader van de moord verkeert men nog in het onge wisse. Feit is dat de vrouw ge regeld bezoek kreeg van man nen uit Nederland en België. i

de Stem | 1984 | | pagina 17