7/ OLYMPI; Smog/ Dorj Wielrennen/ Schieten/ Boksen/ 999 099 Amerikanen willen niet in 'dorp' 999 Ook Piet Liebregts vergist zich wel eens 099 Marathon in het vergil: 'waanzin... Pedro van Raamsdonk ziet het wel zitten felle Nijdam: 'Over de Amerikanen maak ik me niet druk' 999 999 China keert terug om te leren 6/ OLYMPISCHE SPELEN LOS ANGELES 1 m M mm HAANZIN" iHf noemt een aar tal artsen hc \3? W tijdstip waaro de Olympische marathon i Los Angeles van start gaat. D mannen worden op zondac middag 12 augustus om kwaï over vijf weggeschoten voor h< zwaarste loopnummer, dat d atletiek kent. Op dat uur van d dag is de gemiddelde temperc tuur nog tegen de dertig grade Celsius, terwijl de kans op ee verstikkende smoglaag op zij grootst is. De uitlaatgassen va de duizenden automobiele waarmee de miljoenen inw< ners van L.A. zich dagelijks pli gen te verplaatsen blijven a een wollige deken boven c stad hangen, de adem afsni dend. Amerikaanse atlete DE STEM VAN DINSDAG 24 JULI 1984 steeds lastiger worden. Ik word ech ter weinig geraakt. Dus ten opzichte van de anderen heb ik minder be hoefte aan zo'n kap. Maar kun je door zo'n bescher ming nu minder snel knock out gaan? „Dat maakt geen bal uit", weet Van Raamsdonk. „Ik heb zelfs gehoord dat je eerder neer gaat met zo'n ding op. Dan zou je zelfs kunnen stellen dat die kap z'n doel voorbij schiet. Maar het maakt mij eigenlijk alle maal niet zo veel uit. We merken het straks wel. Van Raamsdonk reageert ook vrij onverschillig op de boycot. „Maakt mij óók niets uit. Wie missen we daar nou? Ia akkoord, het bokstoemooi is minder van gehalte geworden. De Sovjet-Unie en Cuba hebben altijd sterke deelnemers. Maar de mensen, die zeggen dat het allemaal niets meer voorstelt, geef ik toch geen ge lijk. Kijk, ook ergens anders in de we reld wordt nog heel goed gebokst. In Kenia, Engeland en West-Duitsland lopen sterke jongens", meldt de mid dengewicht, die in 1982 brons be haalde bij de wereldtitelstrijd. „En in Amerika zitten natuurlijk de toppers. Ik hoop ook niet dat ik in de eerste ronde zo'n Amerikaan loot. Want daar ben je natuurlijk wel van afhankelijk. Bij het EK'83 te Varna lootte ik ook gelijk een Bulgaar. Lag ik er direct uit. Is ook een kwestie van geluk. Maar normaal gesproken moet ik nu dus wel ver kunnen ko men". Indien Van Raamsdonk goud be haalt in Los Angeles, hoe ziet dat z'n toekomst er vervolgens uit? „Er zijn", weet hij, „diverse mogelijkheden. Ik kan een profaanbieding accepteren. Maar als ik goud win, en ik word geen prof, stop ik. Wat zou ik dan nog moeten als amateur? Ik heb geen zin om dan nog iets te verliezen. Dan kun je beter op je hoogtepunt stop pen. Ik heb een aanbieding om in de pr-sfeer voor een reclamebureau in Den Haag te gaan werken, 't Lijkt me in elk geval wel aardig". Over het profboksen heeft Van Raamsdonk, die in 117 amateurpartij en 102 overwinningen boekte en an derhalf jaar geleden zijn laatste ver lies incasseerde, een uitgesproken mening. „Hier in Nederland heeft het geen zin. Henk Ruhling heeft als ma nager de touwtjes in handen. En met die man wil ik eigenlijk niet veel te maken hebben. Hij wil de centjes ont vangen en de boksers moeten de kar weitjes opknappen. Laat-ie zelf maar in de ring gaan staan" In Amerika ziet Van Raamsdonk in dat opzicht wat meer mogelijkheden. „Daar wordt in een bokser geïnves teerd. Ze zeggen: hier heb je zoveel geld en vervolgens mag je dat zelf waarmaken. De man die geld in je steekt, kan dus flink op je verliezen. Maar ook goed aan je verdienen. De bokser loopt in elk geval geen risico. Bij Ruhling verdien je in de eerste partijen misschien nauwelijks dui zend gulden. Daar heb ik dus geen trek in". PEDRO VAN RAAMSDONK ters enorm en omdat voorzitter Ruud van der Linden, die tevens als bonds coach naar Amerika zal afreizen, een voor de pugilisten aantrekkelijke sfeer (veel buitenlandse toernooien) creëerde, is de succesformule snel verklaard. Pedro van Raamsdonk, 23 jaar, met een dank zij een permanent ge krulde blonde haardos, is een mak kelijke prater. De afgelopen maan den bracht hij voornamelijk in Breda door, op het Koninklijke Militaire Academie. „Sergeant-majoor Van Dongen, de vroegere trainer van de militaire selectie, heeft me gestimu leerd. Als ik lange-afstand moest lo pen, ging er een specialist met me mee. Op de sprint, kreeg ik weer snel le jongens mee. Ik kon me constant aan ze optrekken." Een ideale voor bereiding, waar de andere Olympi sche bokser, Arnold van der Lijde, ja loers naar heeft moeten kijken. „Van der Lijde is één keertje in Breda geweest. Maar toen moest-ie direct terug van zijn trainer. Want die was bang dat Arnold, een prima jon gen, over zou lopen naar de Albert Cuyp. Eigenlijk wel zielig voor die jongen. Maar hij heeft op het CIOS geloof ik ook goed getraind. Hier, in Los Ajigeles, heb ik alle maal goede sparringpartners. Davis, die mij ook tijdens het WK in Mün- chen heeft begeleid, heeft ze voor me uitgezocht. Ik heb in Breda maanden lang op conditie getraind, die wordt in Amerika verder bijgehouden. Maar nu liggen de accenten voorna melijk op de techniek en het ritme. Tijdens de Olympische Spelen zul len de boksers met een speciale kap om het hoofd in de ring verschijnen. Van Raamsdonk: „Ach, het maakt me weinig uit. Al werkt het wel in mijn nadeel. In een toernooi worden veel boksers geraakt. Lopen ze blessures op, die naarmate de finale nadert, PIET Liebregts maakt een tevreden indruk. De wetenschap dat de door hem geselecteerde jeugdige talenten tijdens Olym- pia's Ronde en vooral het Ne derlands kampioenschap tot behoorlijke prestaties zijn geko men. heeit duidelijk doorge werkt. Hij oogt ontspannen. De coach van de Koninklijke Ne derlandse Wielren Unie is evenwel eerlijk genoeg om te bekennen dat de soms felle kri tiek op zijn manier van selecte ren hem niet in de koude kleren is gaan zitten. Vooral niet nadat twee van zijn pu pillen, Verhoeven en Van Poppel, het tijdens de Vredeskoers (Berlijn-Prag- Warschau) het er aanvankelijk lelijk hebben laten liggen. En dat uitgere kend in een wedstrijd die door Lie bregts is verheven tot een „kraker" van de eerste orde. Een etappekoers die zwaar zou meetellen bij het be oordelen van de voor de Olympische Spelen in aanmerking komende ama teurs. Overigens haast hij zich wel te ver klaren geen moeite te hebben met de kritiek op zich. „Het gaat meer om de manier waarop iets wordt beweerd. Ik ben er voor mezelf altijd van over tuigd geweest op het goede spoor te zitten. De oudere coureurs hebben in derdaad goed gepresteerd in het voorjaar, maar ik heb altijd beseft dat zij in die periode in het voordeel zijn geweest. Door Parijs-Nice te rij den hebben zij tijdens de eerste klas siekers een voorsprong gehad. Ik heb hen echter bewust naar die Franse wedstrijd gestuurd. De amateurs die in de rit naar de zon mogen worden ingezet moeten namelijk ouder zijn dan 21 jaar. Bovendien moeten zij er varing hebben. De ploeg van Con corde met krachten als Dries Klein, Gerard Schipper en Piet Kleine heeft aan die voorwaarden voldaan. Van- „Aan de hitte kan een atleet we: nen, aan vergiftiging nooit", is e« groot aantal nauw bij de Spelen b trokken artsen van oordeel. Zij he ben het organisatiecomité gevraac het tijdstip van de marathon te ve plaatsen. Liefst naar de vroege oc tend als de kans op smog het klein is. De vrouwen, die voor het eerst ee Olympische marathon zullen afwe ken starten inderdaad in alle vro© te, op 5 augustus om zeven uur morgens. Voor de mannen houdt h organisatiecomité echter vast ac het oorspronkelijke tijdstip. Dat g beurt dan voornamelijk onder dn van de televisiemaatschappij AB< die de Spelen heeft „gekocht". Zes uur 's avonds is immers „prin time" voor de Amerikaanse televisi het geëigende tijdstip om reclam zwangere programma's uit te ze: PEDRO van Raamsdonk zit al geruime tijd in Los Angeles. Op 23 juni al vertrok de Amsterdam se bokser naar de Verenigde Staten om zich daar op de sportschool van Henri Davis voor te bereiden op de strijd om Olympisch goud. „De voorbe reiding is nog nooit zo goed ge weest. Daar kan het dus niet aan liggen. Ik ga louter en al leen voor goud. Ik weet dat mijn kansen zeer redelijk zijn. Maar zo zal iedereen er wel over denken", meldt van Raamsdonk. wie bepaald geen gebrek aan zelfvertrouwen kan worden aangewreven. Van Raamsdonk is één van de rij pe vruchten van de hoofdstedelijke boksschool, die de naam van Albert Cuyp draagt. In het hartje van Am sterdam leeft de sport der vuistvech daar. Ik ben echter voor de Olympi sche Spelen steeds van de jeugd uit gegaan. Liebregts zegt het niet zo nadruk kelijk maar hij laat wel merken gelijk te hebben gekregen. Hij wijst naar aanstormende talenten als Nijdam, Breukink, Jakobs en Talens. Het uitblijven van sprekende over winningen heeft nogal wat kritiek in de hand gewerkt. Liebregts beseft dat terdege. Daarom ook laat hij blij ken bijzonder ingenomen te zijn met door renners als Jan Spijker en voor al door Piet Kleine gemaakte opmer kingen. „Van hen kan ik de kritiek hebben. Piet Kleine heeft er namelijk ook geen moeite mee gehad te erken nen dat de jeugd het in Olympia's Ronde beter heeft gedaan. Dat is eer lijk. Ik heb Piet Kleine overigens nog lang in het vizier gehouden. Hij zou het in L.A. wellicht hebben gekund. Het is een geweldige renner. Ik be wonder hem echt." Samen met André Boskamp is ech ter beslist de voorkeur te geven aan andere namen Er is gekozen voor twee oudere (Ducrot en Alberts) en twee jonge coureurs (Jakobs en Breu kink). „Ducrot is inmiddels 26 jaar. Er is geen betere rouleur. Als hij vol gend seizoen overstapt naar de profs wordt het een hele goeie. Dat garan deer ik je. Hij moet alleen brutaler worden. Jos Alberts is een echte loco motief. Op het vlakke ijzersterk. Hij kan geen berg op en heeft daarom een aangepast programma gekregen in de aanloop naar de Spelen. Eric Breukink beschouw ik als een natuur talent. En over Gert Jakobs behoor ik ook niet nerveus te zijn. Dat is een ru we diamant. Hij paart een enorme kracht aan souplesse. Hij heeft een grote toekomst voor zich, maar moet nog wel veel leren. Hij moet bij wijze van spreken alleen nog renner wor den". Dat is het kwartet dat aantreedt in de 100 km ploegentijdrit. Hans Daams; Tome Poels en Jean-Paul van Poppel moeten het in principe op de weg waar maken, hoewel het niet on mogelijk is dat een van hen nog moet plaats maken voor Nico Verhoeven Liebregts: „Ik heb een bewuste keuze gemaakt. Daams is een mannetje dat uiterst gevaarlijk is bij een aankomst van een groepje van een man of acht. Hij kan ook een goeie solo rij den. Poels is - denk ik - nog iets ster ker en bij Van Poppel is het alles of niets. De grote wielervoorman is vol ver trouwen dat de jacht op eremetaal zal worden bekroond. Wanneer het lukt dan stelt hij nu reeds dat dit ook het werk is van zijn rechterhand Bos kamp. „We doen alles samen. Er zijn natuurlijk boze tongen geweest die hebben gesuggereerd dat ik Bos kamp er bij heb genomen om zelf eventueel de eer van het ploegsucces op te eisen. Onzin is dat. Ik werk net zoals dat bijvoorbeeld in de DDR ge beurt. Daar kan dat goed, dus waar om hier niet?" In zijn poging om tot succes te komen is Liebregts trou wens ook niet te beroerd om zijn oor bij derden te luisteren te leggen „Ik heb aan Gé Peters een prima klank bord en ik heb ook gesproken met een jongen als Bart van Est. Maarten Ducrot heb ik eveneens inspraak ge geven. Uiteindelijk heeft hij in Good wood tijdens de wereldkampioen schappen ook ervaring op gedaan. Ondanks alle optimistische ver wachtingen weet Liebregtsdat - wil er inderdaad een plakje worden ge wonnen er niets mag mis gaan. Dan zullen er geen fouten mogen worden gemaakt zoals in Forst toen een wiel verkeerd is gestoken. „Het is menselijk. Daarover moet nu niet al te dramatisch worden gedaan. Zoiets overkomt Peters natuurlijk nooit meer. Het is eenmalig. Ik ben er ook niet boos over. Ik bega immers ook wel eens een vergissing! PIET L1EBRECHTS ALS wielernatie heeft ons land geen Olympi sche traditie. De herin nering aan een me daille blijft steken bij Herman Ponsteen, de achtervolger, die in Mexico (1968) een zilveren plak om kreeg gehangen. In de jaren daarna waren het vooral de staatsamateurs uit de Oost- blok-landen. die zich als verza melaars van het eremetaal aandienden. Russen, Oostduitsers, Polen en Tsjechen zijn in Los Angeles echter niet van de partij. Hun absentie biedt de Nederlandse Olympiërs een unie ke kans na zestien jaar in de voetspo ren te treden van Herman Ponsteen. De belangrijkste troef heet Jelle Nij dam, de amateur uit Zundert, die dit seizoen reeds een serie indrukwek kende prestaties heeft neergezet. Het fraaiste succes boekte de 20- jarige Westbrabander enkele maan den geleden op de baan in Leipzig, waar hij de wereldtop op de indivi duele achtervolging - bijna compleet aanwezig - achter zich hield. De cij fers spreken boekdelen over de macht, die hij daar demonstreerde. Jelle Nijdam verwezenlijkte er over vier kilometer een tijd van 4.47 minu ten. De snelste tijd tijdens de Oost- duitse titelstrijd, die kort daarna op dezelfde baan werd verreden, deed de chronometers stilstaan op 4.54 mi nuten. De krachtmeting in Leipzig heeft Jelle Nijdam gesterkt in zijn mening, dat hij hoge ogen kan gooien in Los Angeles. Al waakt hij er angstvallig voor naar de buitenwereld toe al te veel optimisme door te laten klinken. „De kans op een medaille is voor mij niet ondenkbeeldig. Nu er geen con currentie is uit het Oostblok zijn de mogelijkheden natuurlijk toegeno men. Maar er zijn zoveel factoren, die je niet in de hand hebt en die je pres taties nadelig kunnen beïnvloeden, dat je vooraf beter erg voorzichtig kunt zijn in je afwegingen". Niettemin vliegt de Zundertenaar, die volgend seizoen in de ploeg van Jan Raas zal debuteren bij de be roepsrenners, vol zelfvertrouwen naar Californië. Zijn vorm is na de 'Olympische baanwedkamp' in Leip zig immers blijven groeien. Hij be wees dat niet alleen in Olympia's Ronde van Nederland, waarin hij de proloog en de tijdrit won en zich drie dagen leider mocht noemen, maar ook onlangs tijdens de nationale baantitelstrijd in Alkmaar. Jelle Nij dam 'verpletterde' er in de finale-rit Peter Pieters („Ik vond het sneu voor Pieters hem te passeren, dus heb ik me maar ingehouden"), terwijl hij en passant het record op de 'hobbel- baan' met zestien seconden verbe terde tot 4.48 minuten. Dat record was in handen van. Herman Pon steen. De tijden, die Jelle Nijdam met de regelmaat van de klok verwezenlijkt, doen geweldige afbreuk aan de su prematie, die de renners uit het Oost blok wordt toegedacht. „Iedereen zegt nu wel dat het Olympisch wieler- toernooi sterk gedevalueerd is door de boycot, maar ik zet daar persoon lijk vraagtekens bij. Voor mij maakt het eigenlijk niets uit of die jongens er al dan niet bij zijn. Immers, ik kan ze stuk voor stuk aan. Weliswaar is de tegenstand nu gering, in kwantita tieve zin dan, maar coureurs als de Deen Pedersen en de Westduitser Golz mag je niet uitvlakken. Uitschie ters zijn er echter in West-Europa niet te vinden". De Zundertse amateur zegt geen oordeel te kunnen vellen over de kwaliteiten van zijn Amerikaanse op ponenten. De berichten over de top tijden, die de selectie van de VS on langs hebben gereden, heeft hij gele zen, maar zij zeggen hem niets. Jelle Nijdam: „Je moet niet vergeten dat die knapen die tijden hebben neer gezet op een hooggelegen baan in Colorado Springs. De omstandighe den zijn daar ideaal. Het is maar af wachten hoe zij zich houden in Los Angeles. Het is ten eerste een zoge naamde 'laagland-baan' en ten tweede heb ik vernomen, dat er hier en daar flinke hobbels in zitten. Een vergelijking is daarom zinloos. In ieder geval kan ik me niet druk ma ken over de verrichtingen van de Amerikanen". Behalve op de individuele achter volging komt Jelle Nijdam samen met Rik Moorman, Dick van Egmond, Marco van der Hulst en Ralf Elshof uit in de ploegenachtervolging. Dat houdt in dat hem mogelijk vijf koers- dagen staan te wachten. „Normaal gesproken moet dat geen enkel pro bleem vormen, maar met die hitte daar kan het wel eens een loodzware klus worden. Gelukkig wordt er elke morgen vroeg begonnen, rond een uur of tien. Dat zal een heleboel uit maken, stel ik me zo voor. Maar ach, wat kan mij het eigenlijk schelen. De Olympische Spelen zijn toch één van de mooiste gebeurtenissen, die je als sportman kunt beleven Cl HINA keert na 32 jac op het Olympische te _neel terug om te lerei Door het lidmaatscha van helt vijandige Taiwan va diverse sportorganisaties zij de Chinese sportlieden jarei lang verstoken gebleven hitemcrtionale contacten. In 1979 besloot het land van SJfote hervormer Mao weer tot het I: va hebben grote bezwc ren tegen het Olynr dorp van de un versiteit van Zuid-Calif omi (USC), dat vijf minuten verwi derd ligt van het Coliseui waar de Olympische atletiel wedstrijden worden gehouden „Het is er verschrikkelijk, het is warm en het stinkt", aldus Carol L

de Stem | 1984 | | pagina 10