J 's win OU B Van Vliet neemt taak Raas over Joop Zoetemelk: Een afscheid zonder glorie Tour van dag tot dag V eldscholten: op de motor leren afdalen Grootste pechvogel Post op laatste dag bestolen 'Til PAGINA SP0RT7 MAANDAG 23 JUL11984 PARIJS - Zijn vierde Tour de France beteken de voor Peter Winnen van de hemel in de hel terecht komen. SEAN KELLY: j dat hij uiteindelijk als 2 Rijenaar en zijn echt- i van zijn overwinning - FOTO LEO VAN BI JNEN Is de ranglijst aanvoerde, foor 16 volgers overtroefd, anlaan 67, Roosendaal, en Jeeft de te voorspellen tijd neerdere deelnemers met t en J. van Rijsbergen op ezers-Tour 1984. |kendam, Heilige Geest 36, i Rommens, Geerakker 13, i van de meest enerveren- noeilijk; aanzienlijk meer loofdprijs verdiende. Vrij- |ui-dragers en de tien best hoofdkantoor te Breda. lan 38, Hoeven, A. Snijder- loolpad 17, teteringen, Jan seweg 1, Ulvenhout, Leen- ik 7, Breda, C. Reinieren, |52, Vogelwaarde, Kees v.d. przande, Johan Voesenek, icureursweg 51, Dongen, F. traat 21, Bosschehoofd, J. ir, E. Merckx, Frans Hals straat 9, Oudenbosch, Ge- :rtstraat 41, Hulst, Bas de Breda, A. de Wildt, Julia- rgesteld. In de individuele 5 kaarten vermeldden zijn ijdduur opgaf, op slechts 1 g en R. van Dijk, Acacia- 1. Goosens, Ravendonk 24, ienlaan 19, Westdorpe, die een verrassende uitslag, maar getipt (814 kaarten) aar aangewezen. De beste ard, 2. Herrera, 3. Aguedelo, De Rooy, 5. Barteau. 9 km: derde tussensprint: 1. oerlen, 2. Marta, 3. De Vos. 17 km: Bondue ontsnapt bij annkomst op Champs Ely* es. '8 km: Bondue ingelopen. 7 km: Vanderaerden wint ie etappe in massasprint voor iles en Hoste. Fignon wint :1e trui, Hoste de groene, Le- ïond de witte, Hanegraaf de ide en Millar werd bergko- ng. Renault wint het pi"6" mklassement, Panasonic int puntenklassement voor Joegen (groene petten). Hj" ault wordt gehuldigd als de rijdlustigste renner van hele our. door Hein Groothuis PARIJS - Leo van Vliet kan terugkijken op een uitste kende Tour de France. Hij boekte diverse plaatsen bij de eerste tien en verzwakte geen moment. Leo van Vliet: „Ik heb in derdaad een goede Tour ge reden. Zelfs in de bergen kende ik geen slechte dag. Andere jaren werd ik soms als eerste gelost, doordat ik volledig blokkeerde. Dat heb ik deze keer helemaal niet meegemaakt. Ook in de rit naar la Plagne, de zwaarste etappe, zat ik in een goede groep." Een groot persoonlijk suc ces zat er niet in voor de Oudenbosschenaar. „Ik ben wel snel", zegt Van Vliet, „maar ik kan een paar man onmogelijk kloppen in de sprint. Ik moet het daarom hebben van wegspringen in de finale - zoals ik vrijdag geprobeerd heb - of wegrij den met een groepje. Mijn beste kans had ik in de etap pe naar Blagnac. Toen zat ik met een goed groepje weg. Ik had echter de pech dat Hoste en Vanderaerden er bij kwamen." Leo van Vliet viel ook op door de rol, die hij vervulde na het vertrek van Jan Raas. De Oudenbosschenaar kreeg de leiding ove de ploeg in de koers en dat zorgde er voor dat Kwantum niet wegviel in het tweede ge deelte van de Tour. Van Vliet: „Alle jongens waren het er mee eens dat ik de taak van Jan Raas over nam. Daarom was het voor mij geen punt. Iemand moet een beetje de leiding hebben, want anders was het ieder voor zijn eigen geweest. Ik moet zeggen dat het lekker is gelopen. Er zat lijn in. Het is belangrijk dat op een ge geven ogenblik iemand ja of ho zegt. In de periode na de val van Raas in Milaan-San Remo heeft het daar een beetje aan ontbroken. Als tegen een jongen als Solle- veld niks gezegd wordt, leert hij niks. Nu wil niet zeggen dat ik het zo goed weet, maar ik ben toch zeven jaar prof." De prestaties van Van Vliet in deze Tour steken schril af bij zijn verrichtin gen in d aflevering van 1983. Van Vliet: „Vorig jaar was het totaal niets. Het was geen fysieke kwestie. In het Nederlandse kampioen schap reed ik goed, werd ik zesde. Ik vertrok met goede moed. Nadat ik echter in de ploegentijdrit niet goed had gereden, zagen de andere jongens het met mij niet meer zitten. Mijn moraal zakte helemaal weg, zeker nadat ik na het uitvallen van Raas als enige dissident overbleef. En een Tour zon der moraal is niet te doen, met moraal al bijna niet. De makkelijkste weg was toen afstappen geweest. Ik ben echter blij dat ik dat niet ge daan heb. Ik ben niet zo een, die maar wat meehobbelt. Als ik rij, wil ik ook rijden. Ik zou ook nooit naar een kleinere ploeg willen. Het is dit niveau of niets meer, In de zaak thuis hebben mijn broers ook goed te eten. Als ik een stap terug zou moeten doen, zou ik daarheen gaan." Winnen staat met lege handen Joop Zoetemelk gaat over de eindstreep van zijn laatste Tour de France. Zonder glorie en als dertigste in het eindklassement. - fotoanp door Hein Groothuis PARIJS - Voor de tweede achtereenvolgende maal heeft de Tour de France Joop Zoetemelk een desillu sie opgeleverd. Het vorig jaar was een dopingaffaire - Zoetemelk was toen betrapt bij de controle na afloop van de ploegentijdrit - debet aan zijn afgang. Vanaf het mo ment, dat hij op de hoogte was gebracht van het slech te nieuws, reed hij bij wijze van spreken geen meter meer. Dit keer was er geen enkel excuus voor de Kwan tum-renner. Hij viel in de Pyreneeën in vrije val door de mand en ook in de Alpen was het duidelijk dat het tijdperk Zoetemelk is afge sloten. Toch betekent zijn falen voor Zoetemelk geen pijnlijk afscheid van de Tour. Zoete melk: „Ik kan er niet zo mee zitten. Ik wist dat eens het moment moest komen dat ik niet meer mee zou kunnen. Nu ik op dat punt ben be land, accepteer ik dat. Ik be sefte trouwens erg goed dat het weer deelnemen aan de Tour op mijn leeftijd een ri sico inhield. Ik had echter ja gezegd en dan ga je gewoon. Voor de start van de ronde had ik hoop op een goed eindklassement, omdat ik in de voorbereidingsperiode voortreffelijk draaide. Die ene dag in de Pyreneeën heeft alles naar de knoppen geholpen." Het wegvallen van Zoete melk als klassementsrenner stond niet alleen. Ook Peter Winnen en Gerard Veld- scholten slaagden er niet in een hoge positie te bezetten, waardoor voor het eerst sinds vele jaren geen enkele Nederlander bij de eerste tien eindigde. Desondanks ziet Joop Zoetemelk de toekomst voor het Nederlandse wielrennen niet zo pessimistisch in. Zoe temelk: „Er hoeft echt niet gewanhoopt te worden. Spanje stelde een paar gele den ook niets voor. Dat is er ook weer bovenop gekomen. Nederland heeft bovendien Winnen en Van de Velde nog, terwijl Veldscholten een goede kan worden als hij nog wat meer inzicht krijgt. Aanvulling lijkt niet direct voor handen want er zijn in Nederland geen grote ama teurs. Dat wil echter niets zeggen. Figuren als Winnen en Van de Velde zijn bij de amateurs ook altijd wat op de achtergrond gebleven. Er zijn meer van die voorbeel den. Voor mezelf geldt dat ook een beetje. Dat is ook de juiste manier om een goede prof te worden. Als het bij de amateurs te professioneel wordt aangepakt, ben je al gauw over je hoogtepunt heen. Nee, ik vind dat we niet zo somber moeten doen. Er komt heus wel een nieu we generatie. Het vergt al leen een beetje tijd." Voor zichzelf ziet Zoete melk de toekomst niet zo duidelijk. Wat hij gaat doen, weet hij nog niet. Zoete melk: „Het is voor mij een groot vraagteken. In mijn hotel werken doe ik in ieder geval niet en ploegleider worden zie ik ook niet zitten. Ik kan hard zijn voor me zelf, maar niet voor anderen. Ik kan niet commanderen. In mijn carrière heeft me dat nooit opgebroken, omdat ik mezelf goed zeer kon doen. Als anderen hun werk niet deden, trok ik gewoon mijn eigen plan." PARIJS - De 71e ronde van Frankrijk heeft zes gele-truidragers gehad, onder wie twee Ne derlanders: Hanegraaf en Van der Poel. De Fransman Vincent Barteau droeg de gele trui het langst: twaalf dagen. Hieronder een overzicht van het verloop van de Tour van dag tot dag Proloog: 1 e etappe: 2e etappe: 3e etappe: 4e etappe: 5e etappe: 6e etappe: 7e etappe: 8e etappe: 9e etappe: 10e etappe: 11 e etappe: 12e etappe: 13e etappe: 14e etappe: 15e etappe: 16e etappe: 17e etappe: 18e etappe: 19e etappe: 20e etappe: 21e etappe: 22e etappe: 23e etappe: Etappewinnaar Hlnault Hoste M. Madiot Guimard Vandenhaute P. Fëireira Hoste Fignon Jules Haas Vanderaerden Millar Poisson Mentheour De Wolf Vichot Fignon Herrera Fignon Arroyo Fignon Hoste Fignon Vanderaerden gele trui Hlnault Peeters Hanegraaf Hanegraaf Van der Poel Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Barteau Fignon Fignon Fignon Fignon Fignon Fignon Fignon tweede Fignon Hoste Van der Poel Van der Poel Anderson LeGuilloux Le Guilloux Le Guilloux LeGuilloux Le Guilloux Le Guilloux LeGuilloux Le Guilloux LeGuilloux Le Guilloux Fignon Fignon Barteau Hinault Hinault Hinault Hinault Hinault Hinault verschil 00.03 00.04 00.01 00.01 00.08 01.33 01.41 03.07 03.07 03.07 03.07 07.37 07.47 08.07 08.07 10.13 06.29 04.22 08.39 08.39 09.56 09.56 10.32 10.32 door Hein Groothuis Na een vijfde (1981), vierde (1982) en derde plaats' (1983) in het eindklassement bereikte hij in deze Ron de van Frankrijk totaal niets. Zelfs een etappezege was niet weggelegd voor Winnen, die de drie voor gaande jaren steeds een voorname bergrit op zijn naam schreef. Winnen heeft inmidels bijna een week nagedacht over zijn falen in de Alpen, waar hij in het verleden zijn grootste triomfen vierde (tweemaal winst in Alpe d'Huez en een zege in Morzine). De oorzaak heeft hij echter niet kunnen achterhalen. „Ik weet nog steeds niet wat er fout is ge gaan. Voor de Alpen was ik honderd procent. In de Alpen kwam ik echter niet door de barrière heen. Er is geen enkel excuus voor. Alleen de cijfers tellen. Ik houd het er maar op dat de sterren slecht voor mij waren." Een gebrek aan hardheid, dat Winnen in een eerder sta- diüiïi SIS' mogelijke oorzaak aanvoerde voor zijn ineenstor ting, zou de waarheid wel eens dicht kunnen benaderen. Zoals nog immer in zijn beroepsren- nerscarrière ging het voorjaar voor Winnen door tegenslag gedeeltelijk de mist in. In de voorgaande jaren brak Win nen de geringe competitie in de lente nooit op, doordat de Tour minder zwaar was en rustiger verliep. Het schema van dit jaar en het duel tussen Fignon en Hinault zorgden daarentegen voor bikkelharde strijd, waarin een topcompeti- tie vereist was om mee te tel len. Dat hij hardheid miste, had Winnen gedeeltelijk aan zich zelf te wijten, want hij testte zich tot de Alpen niet eenmaal. Hij deed niet anders dan vol gen en daarmee maak je je niet ijzersterk. Zijn leefwijze in de winter wijst Winnen resoluut af als factor, die van belang zou kunnen zijn geweest voor zijn optreden in de Tour. Winnen: „Ik heb me nog nooit zo ver zorgd als in deze winter. Dat wilde ik ook eens proberen. Het heeft echter niks opgele verd." De voorbereiding op de ron de is volgens Winnen ook vol komen in orde geweest. Win nen: „De voorbereiding is de zelfde geweest als de drie voorgaande jaren, toen er wel resultaat kwam. Van mij mag het daarom volgend jaar op dezelfde voet verder gaan." De Limburger geeft er ech ter wel de voorkeur aan om volgend jaar een tweede grote ronde in het programma op te nemen. „Post heeft mij gepolst of ik de ronde van Spanje wil doen. Ik voel er wel voor. Die ronde is weliswaar vrij ver voor de Tour, maar je hebt er toch wel het een en ander aan. Je schaaft er behoorlijk mee aan je conditie. Ik weet overi gens nit of de ronde van Span je voor ons te doen is, want die overlapt voor een deel de klas siekers. En in de klassiekers moet Anderson van de partij zijn." Winnen hoopt tevens dat hij eindelijk eens een volwaardig seizoen kan draaien. „Ik wil mij helemaal niet alleen op de Tour richten. Door alle tegen slag is het echter steeds nog zo uitgekomen. Ik hoop dat ik volgend jaar eindelijk nog eens gespaard wordt van pech. Dan kan ik in het voorjaar en met name in de Waalse klas siekers, al de nodige hardheid opdoen." Peter Winnen alleen. Zo moest de coureur uit Venray vaak over de Alpen-toppen. - FOTOANP Inmiddels weet Winnen wat het betekent alleen aangewe zen te zijn op een prestatie in de Tour. De drie voorgaande jaar leverden zijn goede ver richtingen hem na de ronde een vetpot op. Nu wordt hij met de keerzijde van de me daille geconfronteerd. Hij vangt in de criteriums niet meer dan ƒ2500 startgeld, het zelfde bedrag, waarvoor hij voor het begin van de ronde te boek stond. In vergelijking met vorig jaar na de Tour, be tekent dat een teruggang van ƒ1000. En dan mag Winnen waarschijnlijk nog van geluk spreken dat hij tijdens de Tour een behoorlijk aantal contrac ten heeft afgesloten. Een enkel wielercomité heeft namelijk al laten weten voor de komst van Winnen niet meer over te heb ben dan een paar honderd gul den. door Jean Nelissen PARIJS - Alsof het ongeluk, dat hem de hele ronde al ach tervolgd had, nog niet genoeg was, werd op de laatste dag van de Tour vlak voor zijn ho tel ook nog de auto van Peter Post opengebroken. Hij stond aan de finish op de Champs Elyssées in een broek en een trui, meer had hij niet meer. Zijn drie koffers werden door dieven gestolen. Het was illustratief voor hetgeen Post met zijn ploeg in deze Tour be leefd heeft, veel valpartijen, andere tegenslagen, weinig succes, vormverlies van de beste man voor het klasse ment. Een vraag- en ant woordspel met Post op de Champs Elyssées. Je zult de Tour wel niet in een beste stemming verlaten? Post: „Inderdaad, ik ben het zoveel beter gewend. Het deed me wel plezier dat hier op de valreep Vanderaerden nog de etappe won. In Parijs winnen is toch altijd iets speciaals. Twee etappes voor een ploeg als de onze met zoveel klasse- renners is te weinig. Kleine voorvallen hebben zich opge hoopt, de ploeg rijdt - op een enkele uitzondering na - niet slecht. Dat mag ik helemaal niet zeggen. Maar er wilde niets lukken." Over wie ben je tevreden Post: „Vooral Theo de Rooy heeft heel goed gereden, Henk Lubberding, Gerald Veld scholten, Guy Nulens en enke le anderen ook wel, alleen Pe ter Winnen is echt tegengeval len, maar daarmee vertel ik niets nieuws. Op het vlakke en in de Pyreneeën fietste hij nog prima. Ineens was het over. We hebben hem goed laten on derzoeken, hij is puur gezond, voor ons is het een mysterie en waarschijnlijk voor hemzelf ook." De eerste week is erg belang rijk geweest, toen ging het voornamelijk mis. Post: „Dat klopt, ik hoef niet al die valpartijen weer op te sommen, belangrijk voor ons was dat Oosterbosch al op de eerste dag wegviel en dat Ed dy Planckaert enkele dagen later de Tour moest verlaten, daarna ging Vanderaerden nog twee keer tegen de grond. Gebeurt dat niet, dan rijden we volgens mij een veel betere ronde en dan winnen we in elk geval meer dan dat we nu hebben bereikt. Als het een maal tegenloopt, blijft het meestal zo." Wat ging er mis in vele massa sprints Post: „Er zijn nog maar weinig ploegen die willen werken voor hun sprinters, daardoor wordt de koers veel minder gecontroleerd. De belasting voor onze renners werd te zwaar, omdat je nu eenmaal geen 170 man in bedwang kunt houden met zo'n clubje. Er zijn ook fouten gemaakt, dat moe ten we ook durven erkennen. De ploeg is nieuw in haar sa menstelling, het heeft tijd no dig om net zo goed te functio neren als mijn vorige ploeg heeft gedaan." Ga je de ploeg veranderen Post: „Nee, iedereen blijft. Wat heb je er aan als je in pa niek telkens wisselt, dan maak je er maar een puinhoop van. Ik geef deze nloee ook voor de toekomst mijn vertrouwen. Er zijn geruchten geweest en be richten in kranten over die gaat weg en die komt, alle maal flauwekul. We rijden verder in de samenstelling zo als die nu is, ik heb gewoon goede renners, dat weet toch iedereen." De rivaliteit met Kwantum, heeft die erg in het nadeel ge werkt Post: „Andere ploegen hebben van het werk van Panasonic en van Kwantum geprofi teerd. In geen land vind je een dergelijk hoog opgelopen riva liteit als in Nederland. Mis schien komt dat omdat voor het eerst sinds lange jaren wij weer twee Nederlandse ploe gen hebben van internationaal niveau. Ik wil er wel dit over zeggen: de renners hebben de laatste jaren de wielersport in Nederland opgebouwd, nie mand anders dan zij. Als ze zo doorgaan, breken ze ook die sport weer af, daar kunnen wij als ploegleiders en begelei ders weinig aan doen. Het is de verantwoordelijkheid van de renners zelf om de weg te kie zen die zij willen bewandelen, het is hun brood. Als het mis gaat, ligt de schuld bij henzelf, zoals ook het succes door hen zelf werd gecreëerd." Wat heeft je in deze ronde het meest verbaasd Post: „Die lange ontsnapping op de vijfde dag met Barteau. Hoe is zo iets mogelijk bij pro fessionals? Weet je wat er door gebeurde, ruim twaalf dagen was de spanning weg rond de gele trui en stonden drie onbekenden met grote voorsprong in het klassement. Dat was een slechte zaak voor de Tour." DOOR HEIN GROOTHUIS EN JEAN NELISSEN Van. onze speciale verslaggevers PARIJS - Hoewel hij in de zware bergrit naar La Plagne volle dig door het ijs zakte, moet Gerard Veldscholten toch als een re velatie van deze Tour worden beschouwd. De Oldenzaier, die zich in het verleden in kleinere etappe-koersen met veel bergen reeds had onderscheiden, toonde de afgelopen drie weken on omstotelijk aan dat hij uit kan groeien tot een goede klasse mentsrenner. Veldscholten kende in deze Tour slechts één slechte dag. „En die is me fataal geworden", aldus Veldscholten. „Het is de ellen de met de Tour datje niet een slechte dag mag hebben. Door een samenloop van omstandigheden ging ik de mist in. Doordat ik de etappe naar Alpe d'Huez gevallen was, begon ik verre van fit naar de rit naar La Plagne. Ik had 's nachts maar heel weinig geslapen en had stramme benen. Ik zou er misschien geen hin der van hebben ondervonden als er rustig was begonnen. We startten echter meteen bergop en de vele klimmers, die deze Tour telde, gingen meteen in de aanval. Daardoor kwam ik in problemen, die later leidden tot fors verlies". Ondanks het wegvallen uit de top van het klassement is Ge rard Veldscholten niet ontevreden over zijn Tour. „Natuurlijk ben ik content", zegt hij. „Ik moet namelijk realist blijven. Ik was naar de Tour toegegaan in de hoop bij de eerste twintig te eindigen." Gerard Veldscholten ging goed bergop en imponeerde met een vijfde plaats in de eerste vlakke tijdrit. In de tijdrit van za terdag kwam hij minder voor de dag. „Het parkoers was te bochtig voor mij. Ik moet het niet hebben van steeds weer aan zetten. Het scheelde ook veel dat ik niet de gelegenheid had het parkoers te verkennen. Dat heeft me zeker een minuut gekost. Ik verspeelde bovendien nog tijd, doordat er een ongeluk was gebeurd. Er lag een auto op zijn kop op de weg en er was alle maal bloed. Voor de zekerheid ben ik er maar langzaam langs gegaan." Voor de toekomst ziet Veldscholten perspectieven voor een nog aanzienlijk betere Tour. Veldscholten: „Gezien het feit dat ik elk jaar beter ga rijden, moet ik normaal gesproken een keer bij de eerste tien kunnen eindigen". Waar hij in ieder geval nog aan moet sleutelen, is het bergaf gaan. Deze keer ging het al beter dan in het verleden, toen hij een echte angsthaas was, maar het laat nog steeds te wensen over. Veldscholten: „Ik durf al veel meer, maar ben nog steeds te bang. Die angst moet ik zien te overwinnen. Met het oog daar op ga ik me een crossmotor aanschaffen. Daarmee ga ik ont spannen crossen. Ze zeggen dat je dan echt leert afdalen." Van onze speciale verslaggevers PARIJS - Sean Kelly is de grootste pechvogel van de 71e ronde van Frankrijk geworden. In het voorjaar legde hij de complete wielerwereld zijn wil op. De Ier won Parijs-Roubaix en Luik-Bastenaken-Luik en was hard op weg de 'wielrenner van het jaar 1984' te worden. Kelly viel thuis van de trap, hield daar een zere voet aan over en kon zich niet zo voor bereiden op de ronde van Frankrijk als hij had gewild. Op de dag dat hij een etappe in de ronde van Zwitserland won, maakte Kelly een denk fout. Hij meende dat het toch wel allemaal goed zat voor de Tour. Hij startte in Montreuil- sous-Bois in de veronderstel ling een dikke kans op de eindzege te hebben. Vanaf de 29e juni heeft Kel ly alleen tegenslag ontmoet. Omdat hij hier en daar ant woord gaf op vragen van an dere ploegleiders voor een contract in het volgend jaar, werkte zijn ploeg niet opti maal voor hem. In de eerste vlakke etappes kwam Kelly twee keer ten val, waardoor hij onnodig achterstand op liep. In de bergen bleken zijn klimcapaciteiten onvoldoende toegenomen om aanspraak op de gele trui te maken. Halverwege de Tour veran derde Kelly zijn objectieven. Hij ging zich, net als vroeger, richten op een etappezege en de groene trui. Kelly naderde de Belg Frank Hoste in het puntenklassement met reuzes tappen. In de individuele tijd rit op de voorlaatste dag, vond hij de mogelijkheid de drie voudige Vlaamse etappewin naar te passeren. Kelly had zaterdag in de ra ce tegen het uurwerk over 51 kilometer vleugels. De Ier wil de, wetend dat Hoste niet zou scoren, de totale puntenoogst. Kelly reed de beste tijdrit uit zijn leven. Maar het noodlot bleef hem tarten. Pascal Si mon, de 'martelaar' van de vo rige Tour, was drie minuten voor hem gestart. Precies op een heuvel, waar het talrijke publiek slechts een eenman- spad voor de coureurs vrijliet, keek hij Simon in de rug. Kel ly: „Ik kon er pas in de afda ling langs. Ik heb tijdens de klim zeker twintig seconden verspeeld". Het geluk weigerde Kelly toe te lachen. Hij moest wach ten, terwijl Lqurent Fignon van fiets verwisselde. De Tourwinnaar was op zijn spe ciale tijdritfiets gestart. Af en toe sloeg de ketting over, zodat de gele-truidrager besloot na 24 kilometer over te stappen op een conventioneel rijwiel. Het zou hem normaal de over winning in de tijdrit hebben gekost. Fignon, met zijn nooit aflatende eerzucht, was op de hoogte van Kelly's tijd. Hij perste er een woeste eind sprint uit en liet de secon den wijzer precies gelijk met die van Kelly stilstaan. De tijdmeting in duizendsten moest de winnaar aanwijzen. Het verschil van 48-1000e was in het voordeel van Fignon, die al vier ritten had gewonnen en in het nadeel van Kelly, die al overal net naast had gegrepen. Een onderscheid van 7,3 centimeter op 51 kilometer. Kelly mocht zich op de voor laatste avond van de Tour troosten met de groene trui. Zijn voorsprong op Hoste be droeg slechts vier punten. Dat betekende dat wie het eerst over de eindstreep op de Champs Elyssees kwam, het puntenklassement zou win nen. Kelly zou het niet zijn. In de, verwachte, massasprint die het einde van de Tour bracht, werd Kelly achter winnaar Eric Vanderaerden vijfde. Hoste pakte met zijn derde plaats net genoeg punten om de groene trui te heroveren en definitief zijn eigendom te mogen noemen. Kelly was diep teleurge steld. „Ik heb na een week oj* het punt gestaan naar huis te gaan, had ik het maar ge daan". Met Eric Vanderaer den, ook al winnaar van de etappe in Pau, vierde Peter Post zijn tweede (Belgische) etappesucces. De Belgische kampioen dankte zijn triomf aan het voorbereidende werk van de Nederlanders, die op tijd de jacht op de ontsnapte achtervolger Alain Bondue openden. Nederlanders in dienst van begaafde buiten landers, is dat het toekomst beeld dat deze Tour heeft op geroepen

de Stem | 1984 | | pagina 9