Consternatie op veerboot na aanrijding 13de Folkloristische dag IJzendijke succes voors Oostburg betaalt huisvesting politie Rinke V pijprooh Vroegste provinciale meldingen vanuit Dax Kanaalweg is 'zorgenkind' Twee auto' total loss op Tholen Rijdende bibliotheek voor toeristen LaANDAG 23 JUL1198 maand] 23 JUL11] In Schoondijke 6500 buit bij inbraak ONDANKS ENTREE VEEL BEZOEKERS LOCO-BURGEMEESTER SLUIS: Vandalisme Een-richting politierappoi VAN ZEELAND T15 PAGINA ZEEUiyl Mosselkweek mo Kel'jl t m Grevelingen BRUINISSE - Het Grevelingenmeer kan ge bruikt worden als kweekplaats van mosselen. Hier gekweekte halfprodukten zouden daarna uit gezaaid moeten worden op de gebruikelijke kweek plaatsen. Hierdoor zou zeker een gebied van 800 ha extra voor de teelt van mosselen in gebruik genomen kunnen worden. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG/ SCHOONDIJKE - De Rijksgebouwendienst kan jaarlijks geen 1500 gulden betalen om in Schoondijke ruimte te huren voor de rijkspo litie. Met grote teleurstelling heeft het Oostburgse ge meentebestuur van dit 'on vermogen' kennis genomen, dit vooral met het oog op het tot nu toe gevoerde kleine kernenbeleid en de sprei ding van de rijkspolitie over de diverse kernen van de ge meente Oostburg. „Dit beleid dreigt nu ten aanzien van Schoondijke verlaten te moeten worden. Teneinde dit te voorkomen zijn wij bereid een bedrag van 1500 gulden per jaar voor deze huisvesting voor onze rekening te nemen", zo laat het Oostburge college de gemeenteraad weten. Gaat de raad hiermee ak koord dan wil men jaarlijks 1500 gulden beschikbaar stellen aan het Ministerie van Justitie voor het ge bruik van de rijkspolitie van een ruimte in het voormali ge gemeentehuis van Schoondijke, thans eigen dom van gerechtsdeurwaar- de Doeze Jager. „Indien u ermee instemt zullen wij wel een brief aan de Minister van Justitie schrijven om hem te wijzen op deze vreemde constructie. Het betekent namelijk wel dat de gemeente betaalt voor een rijkstaak". Voor men echter met zo'n experiment begint zou het meer over flinke stukken wel duchtig 'gestofzuigd' moeten worden. Dit zei zaterdagmor gen drs. R. Lambeck van het Delta Instituut in Yerseke tij dens de reünie van de mossel- Van onze correspondent TERNEUZEN - In het provin ciale concours van de afdeling Zeeland van de ZNB vlogen vanuit Dax 1120 oude duiven. Nationaal bedroeg dit aantal circa 12.000. De hoofdprijs, een perso nenauto, is gewonnen door mevrouw Van Geel uit Nieuw-Vossemeer, die boven dien zaterdagavond om acht uur acht van haar negen deel nemende duiven thuis had. Of ze ook de eerste prijs in natio- naal-zuid gaat winnen stond gisteren nog niet vast. De kans is groot dat deze gaat naar A. Venmans uit Tilburg. Win naar van het Zeeuwse con cours werd D. Brouwer uit Goes met een duif geklokt za terdagmiddag om 13.45 uur, snelheid 881 meter per minuut. Na hem volgden L. de Waal uit Kloosterzande, 13.44 uur, 873 meter, F. Glerum uit Kruinin- gen, 13.54 uur, 873 meter, P. de Poorter uit Hoofdplaat, 13.35 uur, 870 meter, C. Hermes uit Lewendorp, 13.55 uur, 868 meter, F. Verscheiden uit Axel, 13.35 uur, 867 meter, J. Elegeert uit Koewacht, 13.41 uur, 861 meter, J. van Peenen uit Vlissingen, 13.55 uur, 860 meter, R. van de Veke uit Terneuzen, 13.58 uur, 860 meter, G. de Wever uit Schoondijke, 13.43 uur, 859 me ter, W. Blom uit Noordgouwe, 14.39 uur, 856 meter, W. den Ha mer uit Philippine, 13.48 uur, 854 meter, L. de Waal uit Klooster zande, 14.13 uur, 850 meter, G. de Wever uit Schoondijke, 14.02 uur, 844 meter, A. Cornelis uit Breskens, 14.10 uur, 842 meter en H. Calon uit Hoofdplaat, 14.10 uur, 840 meter. sector van vissersvereniging Zevibel. Zijn opmerking sloot goed aan bij de wens van de mos selvissers die graag nieuwe percelen voor hun mosselcul tuur zouden willen hebben. Gedacht wordt daarbij aan het Groninger Wad en het kustgebied ten zuiden van Hoek van Holland. „Die zijn zeer geschikt voor mosselper celen", zo werd zaterdagmor gen gezegd. Ten aanzien van de Greve lingen wees Lambeck erop dat momenteel een bestand mos selen terug is in de Grevelin gen. „Het zijn kleine popula ties die niet eetbaar en te klein zijn", zo zei hij. Ook de school blijkt in de Grevelingen te ge dijen zij het dat ze zich daar niet kan voortplanten. Bij af sluiting van de Grevelingen had de bodem een goed zuur stofgehalte. In de loop der ja ren beperkte zich dat gehalte tot zo'n 4 centimeter diep. veel bodemdieren hebben dan ook het loodje gelegd. Zevibel-voorzitter J. v.d. Bos had overigens in zijn in leiding wel kritiek op de hou ding van de overheid ten aan zien van de mosselvissers. „Het is altijd wat met het gou vernement", riep hij uit. „Nu mogen we buitenom varen, wat de kwaliteit van de mos sels ten goede komt, maar is is het voorschutten niet toege staan". Daardoor kan het ge beuren dat de gewonnen tijd en kwaliteit via de tocht 'bui tenom' te niet wordt gedaan door de wachttijden bij het schutten. Ook kritiseerde hij de Europese vaarvoorschrif- ten die gelden voor mosselvis sers omdat zij tijdens het transport van de mosselen van de Wadden naar Zeeland de Lek moeten oversteken. Volgens Van de Bos moeten alle zeilen worden bijgezet om de mosselsector een gezonde bedrijfstak te laten blijven. Om echter de buitenlandse concurrentie blijvend het hoofd te kunnen bieden dienen de Nederlandse mossel vissers over zo'n 1.250.000 mosselton- nen te kunnen beschikken. Re den voor de aandrang om nieuwe percelen ter beschik king te stellen. Van onze correspondent PERKPOLDER - De rijkspoli tie te Kloosterzande heeft gis teren A.M. uit Reimerswaal kunnen horen naar aanleiding van een botsing zaterdag avond omstreeks half elf op het veerhavenplein te Perk- polder en de consternatie die daarop volgde. Daar kwam op een gegeven ogenblik M. met zijn motorrij wiel eerst in botsing met een andere motorrijder. Als gevolg hiervan reed hij tegen twee geparkeerd staande personen auto's. Terwijl M., die met en kele vrienden in.Kloosterzan de een avondje was uitge weest, onder zijn voertuig kwam te liggen, pakte een vriend van hem de motor van de rijweg en reed er de wach tende veerboot mee op. Dat ging hem kennelijk niet goed af, want op de veerboot gekomen reed hij tegen een paar andere voertuigen aan. Ook de initialen van de vriend zijn bij de politie bekend, maar deze kon nog niet wor den verhoord. M., die inmid dels, geholpen door enkele an dere maten, op de veerboot was aangekomen, verschanste zich daar. Daarop brak een kleine pa niek uit. Voor de inmiddels ten tonele verschenen politiemen sen was het een hopeloze taak om M. in korte tijd op te spo ren. Wel werd het voertuig van M. in beslag genomen en met een kwartier vertraging liet men de boot vertrekken. De rijkspolitie te Klooster zande verzoekt eventuele be nadeelden of getuigen zich met haar in verbinding te stel len, telefoonnummer 01148- 2110. HULST - Bij een inbraak in café De Meerpaal aan de Lan ge Nieuwstraat te Hulst is donderdagnacht een bedrag van 6500 gulden gestolen. Ver der werd een stereomeubel ontvreemd. Men was het café binnenge komen door met een schroe vendraaier de voordeur te for ceren. De inbraak gebeurde toen de eigenaar E. L. boven het horecabedrijf lag te sla pen. In dezelfde nacht kreeg ook bar-bistro Pierrot onge wenst bezoek. Een videorecor der stond reeds klaar om te worden meegenomen. Doordat de beheerder M. de C. wakker werd en op onderzoek uitging sloeg(en) de inbreker(s) op de vlucht. Tijdens de Folkloristische Dag was het erg druk in IJzendijke - FOTO'S WIMKOOYMAN Het ringrijden met de sjees, Van onze correspondent IJZENDIJKE - De 13de Folkloristische dag in Ijzen- dijke, afgelopen zaterdag gehouden, is wederom een succes geworden. Ondanks het feit dat voor het eerst entree geheven moest wor den hadden duizenden be langstellenden een bezoekje aan het aloude vestingstadje op hun programma gezet. Al vrij vroeg dienden zich de eerste bezoekers aan. Zij zagen, onder stralende weersomstandigheden, een grandioze optocht en terecht merkte burgemeester mr. C. Spijkerboer in zijn ope ningstoespraak op dat de Folkloristische dag ieder jaar weer een hoogtepunt is. Na de optocht ontplooiden zich diverse activiteiten: braderie, demonstraties oude ambachten en niet te vergeten het ringrijden te paard. Zoals gebruikelijk trad op deze dag het streekmuseum 'West-Zeeuwsch-Vlaande ren presenteert...' naar bui ten. Ook cultureel heeft de dag iets te betekenen, zoals bleek tijdens het concert in de Nederlands Hervormde kerk en de optredens van Herman van Lierde en Peet de Smet. Kunst en ambacht mochten zich in een over weldigende belangstelling verheugen. „Het was niet minder dan in voorgaande jaren. Per soonlijk vond ik het zelfs iets drukker", zo zei zater dagavond een tevreden Pol van de Vijver, voorzitter van de museumcommissie en zoals gebruikelijk de speaker bij tal van activitei ten. „De mensen komen voor sfeer en gezelligheid en dat hebben ze hier gevonden. We hebben geen wanklank gehoord, ook niet over de en treeheffing. Dat was abso luut niet sfeerbedervend. De mensen hebben voor deze dag graag een bijdrage over", zo meende Van de Vijver. In september gaat de or ganisatie van de Folkloristi sche Dag de nu gehouden dag nabespreken en alvast plannen voor de Folkloristi sche Dag 1985 doornemen. „Het publiek heeft zich za terdag duidelijk uitgespro ken: dit evenement moet ge woon blijven bestaan", zo werd geegd. Tijdens de dag werden, zoals gebruikelijk, diverse wed strijden gehouden. Een unieke prestatie werd hier bij geleverd door Ko Blaas bij het ringrijden. Hij slaag de er in tijdens de koppel wedstrijd een ring te steken met een doorsnede van 14 millimeter. Aanwezige ken ners van het ringrijden spraken van een toppresta tie. De uitslagen van de ge houden wedstrijden waren als volgt: Ringrijden: 1. Lou Willemse, 2. Marie Langebeeke, 3. Jacco de Visser, 4. Cees Wisse. Koppel- prijs: R. Jacobse-C. Wisse-J. Hendrikse. Ossestaart: Piet Gijssel. Ringrijden sjezen: 1. P. Louren- se-I. Gideonse, 2. J. de Visser-C. de Visser, 3. B. Francke-M. Ja- cobse, 4. S. van de Broeke-J. Hoogerheide. Mooiste sjees: Jan den Corrie de Visser. Duivenloopvlucht: 1. H. Dellaert. Bollen: 1. G. de Boevere. Vlaszwingelen: 1. A. van Laecke, 2. B. Boelens, 3. St. Goossens. Van een onzer verslaggevers SLUIS/RETRANCHE- MENT - „De Kanaalweg in Retranchement is een zor genkind van ons college. Ook wij schrikken iedere keer als er weer een onge luk gebeurt en vragen ons steeds af wat voor maatre gelen we kunnen treffen om de kansen op ongeluk ken te verkleinen. Maan dag (vandaag) gaan wij met brandweer en politie om de tafel zitten om de zaken weer eens op een rijtje te zetten, maar er zijn zo weinig mogelijkhe den. Aan de ene kant van de weg heb je het kanaal, aan de andere kant tuimel ie de dijk af". Dit zei gistermorgen lo co-burgemeester J.J. du Fossé van Sluis, nadat hij zich uitvoerig over het on geluk zaterdagavond op de Kanaalweg had laten in formeren. Hierbij schepte een automobilist een groepje wandelende jonge lui dat rechts van de weg liep. Niet minder dan vijf mensen verdwenen met gebroken ledematen of hersenschuddingen voor geruime tijd in het Oost burgse ziekenhuis. De afgelopen jaren zijn op de Kanaalweg op exact dezelfde plek regelmatig ongelukken gebeurd. In 1982 en 1983 vielen er zelfs doden. Voor de beheerder van Camping De Wildhof Floor Vriends is het duidelijk: er moet zo snel mogelijk een (desnoods gecombineerd) wandel- en fietspad langs de Kanaalweg komen, liefst tot aan het strand. „En een effectieve verlich ting. Er staan welgeteld drie lantaarnpalen tussen Retranchement en mijn camping. Daarvan brand den er overigens afgelopen zaterdagavond maar twee". Volgens de rijkspo litie echter brandden alle lichten. De betrokken omgeving mag zich regelmatig in de belangstelling van de poli tie verheugen. Want be halve dat groepen wande laars (die op en neer lopen tussen Retranchement en de camping) dikwijls de verkeerde kant van de weg kiezen (zoals ook zaterdag avond het geval was), even regelmatig moet men van dalisme bestrijden. Ver keersborden verdwijnen of worden verbogen, marke ringen uit de grond getrok ken en lantaarnpalen uit geschopt. „De schade loopt jaarlijks in de duizenden guldens", zegt de heer Du Fossé. „Vorige week nog waar schuwden wij wandelaars dat ze aan de verkeerde kant van de weg liepen, men moet buiten de be bouwde kom links lopen, maar ze lachen je gewoon in je gezicht uit", aldus een Oostburgse politieman. Een enkele keer slaagt de politie er in vandalisten op heterdaad te betrappen, zoals vorige week toen een lantaarn-uitschopper in zijn kraag kon worden ge pakt. In het Sluise gemeente huis is ook de instelling van één-richtingverkeer al overwogen. „Maar daar mee dupeer je een hoop mensen, die van en naar de campings moeten of een restaurant willen bezoe ken. Ik weet echt niet zo gauw wat we kunnen doen om dit soort verschrikke lijke ongevallen te voorko men", zegt loco-burge meester Du Fossé. Groepscommandant van de Rijkspolitie adjudant Louwerse is ervan over tuigd dat de wegbeheerder er alles aan doet wat aan de Kanaalweg gedaan kan worden. Hij wees erop dat aan de kanaalkant van de weg buiten de rijbaan op het gras gelopen kan wor den. „Dan ben je als voet ganger toch een stuk veili ger", meent hij. Dat veel mensen, vanuit De Wildhof gezien, rechts lopen vindt Floor Vriends niet zo verwonderlijk. „Er straalt van onze camping veel licht af en mensen zijn instinctief geneigd te lopen waar de meeste verlichting is". AXEL - Zaterdagavond streeks acht uur werd de de Markt te Axel geparke staande personenauto vaj aangereden door een rode sonenauto, waarvan de stuurder na de aanrij doorreed. De politie te verzoekt eventuele get zich te melden onder telej nummer 01155-1444. BIERVLIET - De personen to van D.v.d.N. uit Terneu werd zaterdagmiddag streeks vijf uur aanzien beschadigd. De bestuurder te even niet op en botste de Havenstraat tegen een rastering. Ook deze werdi een lengte van ruim zeven ter beschadigd. TERNEUZEN - De politie Terneuzen hield vrijdag® de Terneuzenaar P.O. aan. man werd ingesloten en de loop van zaterdag weer vrije voeten gesteld. O. hat een bar in de binnenstad flipperkast vernield en andere barbezoekers bedre met een slagwapen. TERNEUZEN - De person auto van K.C. uit Terneuze vrijdagavond op een parks plaats aan de Korte Ke straat door een ander voer aangereden en aanzienlijk schadigd. TERNEUZEN - De Temen naar U.B. deed bij de gemef tepolitie in zijn woonpl: aangifte van diefstal van blauw Mini-bestelbusje, tekennummer 53-56-RB. voertuig stond geparkeerd de Lange Kerkstraat te T neuzen. TERNEUZEN - Tijdens zigheid van de bewoners is gebroken in de woning C.H. aan de Van der Wa straat te Terneuzen. Men binnengekomen via een dra raam in een slaapkamer, hele huis werd doorzr* maar wat er vermist wo kon nog niet worden vast steld, omdat de bewoners steeds met vakantie zijn, TERNEUZEN - Onbekend hebben eind vorige weekvi circa duizend gulden toegebracht aan kleuterschl De Oude Vaart te Terneuzi Ramen en deuren werden klad. Door het vernielen een lichtkoepel op het dakv schafte men zich vervolg toegang tot het gebouw, wa uit een sporttas wordt verm TERNEUZEN - Zware schi aan twee personenauto's het gevolg van een kop-sta botsing op de westelijke a van de brug nabij Sluis Daar reed gistermiddag streeks een uur de automc list J.S. uit Hoek tegen de a terzijde van het voertuig stuurd door A.v.AV. uit T TERNEUZEN - Uit een sloten berging van T. a Dijkstraat is zaterdag® een racefiets gestolen. Terneuzenaar M.S. deed bi] gemeentepolitie aangifte diefstal van een rijwiel uit i garage naast de woning aan Axelsestraat. ZAAMSLAG - Aanzienli schade aan twee personen: to's was het gevolg van' aanrijding zaterdagm® nabij restaurant De Kr: aan de Provincialeweg neuzen-Zaamslag. Daar we het voertuig van PD- Zaamslag (dat stond voor sorteerd om de inrit naar restaurant in te rijden) reden door een persona® bestuurd door P.S. uit A» werpen. Van een onzer ve1 POORTVLIET - Bij een sing op de Paasdijk»6» Poortvliet raakten twee au oeken. me"1 total loss. Er vielen geen wonden. Het ongeluk gebeurde terdag, na een foutieve wijkmanoeuvre van H. uit Scherpenisse. HÜ uit voor mevrouw r Nieuw Vossemeer, die®^ Paasdijkweg reed en wilde slaan. Bij de tdtwOj noevre kwam H. in b° met de auto van aai®*1! handelaar B., die bij »e drijf langs de weg gePar stond. De auto van B. de sloot geduwd. Beide konden afgeschreven W Van onze correspondent SAS VAN GENT - De folk- loreweek die afgelopen week in Sas van Gent ge houden is, kende zaterdag een waardig slot. De stich ting Sasse Folkloreweek had in verband met het tienjarig jubileum van dit evenement voor de slotdag stevig uitge pakt. In de kern van Sas wa ren tal van activiteiten, volksdansoptredens op de Grote Markt. Verder waren er poppentheaters, folk-or- kesten, kunst en oude am bachten verspreid door het centrum van Sas. De weergoden waren de organisatoren van het volksdansfeest gunstig ge zind, want voor een dergelij ke afsluiting hadden de ac tieve Sasse volksdansers uiteraard zomers weer no dig. Wim ten Hoor, voorzit ter van de stichting Sasse Folkloreweek was na afloop goed te spreken over het Oost met De eerste ronde van de pi Van onze correspondent SAS VAN GENT - Rink< van der Velde uit Middel burg heeft de pijprookwed strijd die zaterdag in Sas van Gent gehouden werd gewonnen. Hoewel ze nog nooit eerder een pijp gerookt had, verliep haar eerste kennismaking bijzonder succesvol. Ze wist zaterdag de toegestane drie gram shag in haar pijp bijna een uur lang brandende te hou den. De wedstrijd, die geor ganiseerd was door Ben Everse, vond plaats in hel kader van de afsluiting van de folkloreweek. Ben Everse oogstte me zijn pijprookwedstrijd eer overweldigend succes. He was de gehele middag ronc CADZAND Tot 13 augustus bJdt een toeristenbibliotheek ,#ngs diverse kernen aan de bibliotheek is een ser- yke van de Westzeeuws- ,!«amse bibliotheekcentrale. e toerist kan kiezen uit een 'toot aantal romans en kin bibliotheek rijdt als De maandag in Cadzand, J\h 17.30-19.30, aan het win- 'centrum; dinsdag in Groe- g' van 9.30-12.30, Camping °ede; woensdag Nieuw- 'let-Bad, 17.30-19.30, tegen- camping De Pannen- nuur; donderdag Retranche- 9.30-12.30, camping De 'hthoeve; vrijdag Cad- ^na-Bad, 9.30-12.30, aan het ."■nkelcentrum. auf

de Stem | 1984 | | pagina 4