i Leconte wint in Stuttgart Oosting en Yan Boeckel naar Het Melkhuisje Delegatie presenteert Amsterdam Haarlemse Honkbalweek eindigt in drama voor ploeg Shapiro Moorcroft benadert topvorm eluk ntbrak MAANDAG 23 JUL11984 DEfiTEM-SC€>t£ T2 PAGINA SPORT 5 D WIJNANDS: Ron Mackay wint 'Ster' Huub Smeets weer terug naar MYV Hockeyzege W est-Duitsland LOTTO CIJFERSPEL SUPERTRIO BELGISCHE LOTTO DUITSE LOTTO Oleg Boedko verbetert Europees record Uitnodiging Atleten blijven langer weg Olympische vlam arriveert in Los Angeles Van onze speciale verslaggevers ARIJS - De prestatiecurve ran Ad Wijnands is de afgel0. pen jaren steeds verder naar eneden gegaan in de Tour. in 981 brak de coureur uit Eijs- en echt goed door als prof Deel uitmakend van kleine kopgroepjes boekte hij twee 'tzeges. Het jaar daarop ver- peelde de Limburger een deale kans op een ritoverwin g door zich te laten ver alken door de Belg p0] erschueren, achter wie hij ncarneau tweede werd. Dif aar dong hij zelfs nooit mee aar een eerste plaats. Ad Wijnands is er echter 'et van onder de indruk dat 'j nog minder heeft gepres- rd dan twee jaar geleden ijnands: „Mijn uitslagen ~'n inderdaad minder dan ee jaar geleden. Het is ech- er allemaal zo betrekkelijk, e moet ook een tikkeltje ge- uk hebben om te kunnen resteren. Veel kansen zijn er n deze Tour niet geweest. Er "n niet zo heel veel groepjes n de vlakke etappes uit het peloton weggereden. Ik ben ook niet ontevreden. Ik heb het nodige werk voor de ploeg gedaan en dat is ook nuttig. Je moet het vergelijken met een goede voetballer. Die hoeft ook niet persé goals te maken." De Limburger trad overi gens ook niet op de voorgrond, doordat hij in de aanloop naar de Pyrenéen niet op zijn best was. Ad Wijnands: „In het be gin van de Tour was ik veel minder dan nu. Waaraan dat ligt, weet ik ook niet, want de voorbereiding was goed." Een dieptepunt beleefde Ad Wijnands in de Alpenetappe naar La Plagne, toen hjij met ruim 38 minuten achterstand binnenkwam. Wijnands: „In de bergen heb ik minder goed gereden dan twee jaar gele den. Een echte vergelijking kan ik echter niet maken, want toen was de Tour veel minder zwaar. Het is me in middels wel duidelijk gewor den dat ik nooit een echte klimgeit zal worden. In het voorjaar kan ik meestal vrij aardig mee in de bergen. Maar dat zegt zo weinig. Pas in de Tour zijn de klimmers op hun best." Wat de bergen betreft denkt Wijnands niet met weemoed terug aan zijn amateurtijd, toen hij bijna gelijke tred kon houden met de Russen als het omhoog ging. Wijnands: „Als amateur ging ik inderdaad aardig bergop, maar dat wil voor het rijden bij de profs niks zeggen. Als amateur heb ik nooit echte cols genomen. De bergen, die ik toen voorge schoteld kreeg, waren bijna nooit hoger dan 500 meter." ZWOLLE (ANP) - Een dag voor het vertrek naar Los An geles van de Olympische wie lerploeg hebben de thuisblij vers vrij spel gekregen. De renners van Piet Liebregts werden in het laatste optreden in eigen land, de Ster van Zwolle, geleid door voorzich tigheid. De kopgroep van 26 man telde één Olympische deelne mer: Gert Jakobs, lid van de ploeg voor de tijdrit over 100 kilometer. De anderen reden zonder noemenswaardige in spanningen in het rustig voortpedalerende peloton. De aanwezigheid van Jakobs was geen reden tot ongerustheid bij de sprinters, van wie Ron Mackay na 150 kilometer de snelste was. Vrijdag, nog geen 24 uur eerder, was Liebregts de schrik om het hart geslagen- Tijdens een kermiskoers Roden, bedoeld als training, smakte Twan Poels tegen het wegdek. De valpartij hleei zonder ernstige gevolgen, maar maande tot nog meer bedachtzaamheid in de wed strijd. Een nieuwe tegenslag na het voorlopig wegvallen van Erik Breukink, mogelÜK besmet met waterpokken en daarom verplicht een wees langer thuis te blijven, was hoogst onwelkom geweest voor Liebregts. De renners hadden aan een half woord van hun leidsman voldoende en hielden de benen stil, toen het peloton kort na het vertrek in tweeën brak. OP de eindstreep klopte Mackay met een verschil van enkei^ centimeters Rainiër Valken' burg, baanrenner van origme, in diens eerste A-klassieker. De uitslag van de Ster van Zwolle te-1: Ron Mackay (De Meern) 150 km 10 minuten en 54 seconden 2. *peter Valkenburg (Bergen op Zoom) 3. 1 Pieters (Zwanenburg) 4. Rob Harm®" (Nij verdal) 5. Bob Rasenberg den) 6, Milco van der Meulen (FUv. g rend) 7. Erwin Martens (Haarlem' Gert Jakobs (Emmen) 9. William van Meer (Geleen) 10. Reinier Hassrnk de), allen in dezelfde tijd alsMackay- STUTTGART - Henri Leconte heeft zondag het toernooi in Stuttgart op zijn naam gebracht. De 2I-jarige linkshandige Fransman versloeg in de finale de Amerikaan Gene Mayer in vier sets: 7-6 (11-9), 6-0, 1-6, 6-0. Met zijn overwinning verdiende Leconte ruim 60.000 gulden. Voor Mayer lag de helft van dat bedrag klaar. Voor Leconte betekende zijn zege op Gene Mayer zijn eerste in vier onderlin ge ontmoetingen. Had de Parij zenaar in de drie voor afgaande duels slechts een set op zijn naam kunnen brengen, in de vierde stond hij er slechts een af. De Fransman, die het toernooi opende met een op vallend gemakkelijke over winning op Björn Borg, kwam in de aanloop naar de finale nauwelijks in moei lijkheden. Hij teerde nog op de uitstekende vorm, die hij het vorige weekeinde in de Davis-bekerwedstrijd tegen Tsjechoslowakije ten toon spreidde. Toen liet hij wei nig heel van de reputatie van Ivan Lendl. Na Borg volgde razend snelle zeges op de Braziliaan Barbosa (6-1, 6-2), de Nieuwzeelander Chris Le wis (7-5, 6-2) en zaterdag in de halve eindstrijd tegen Tomas Smid. De Tsjechoslo- waak werd in 52 minuten op zijn nummer gezet: 6-2,6-1. Pas in de finale tegen Ge ne Mayer leverde Leconte een set in. „Ik wilde het eerst niet geloven, maar Le conte heeft een machtige fo rehand", complimenteerde verliezer Gene Mayer de Fransman. „Hij verkeert momenteel in de vorm van zijn leven. Ik heb veelvuldig van tactiek gewisseld, maar het leverde allemaal niets op. Leconte kan een tweede McEnroe worden. Als hij wat standvastiger kan spe len, komt hij snel bij de eer ste tien", gaf Mayer te ken nen. Leconte, die door de Roe meen Ion Tiriac wordt ge traind en pas vier seizoenen meeloopt in het profcircus, was zeer verheugd over zijn eerste Grand Prix zege in dit jaar. „Ik wilde hier goed tennis spelen. Met goede op slagen en harde treffers. Daarin ben ik geslaagd". De Fransman speelt volgende week in Kitzbühel, neemt dan twee weken vakantie en bereidt zich in Toronto, en Cincinnati voor op de Open Amerikaanse strijd op Flus hing Meadow. Op dat laat ste toernooi dubbelt hij met Yannick Noah. In de finale van het he- rendubbel ging de zege naar de Westduitser Maurer en de Amerikaan Sandy Mayer. Het gelegenheids koppel versloeg de Ameri kanen Ferdi Taygan en Fritz Buehning met 7-6,6-3. Canadezen slachten Oranje af Van onze sportredactie MAASTRICHT - Huub Smeets mag zich de komende drie seizoenen weer MVV'er noemen. Kwamen MVV en Fortuna vrijdagavond in de tails tot overeenstemming over de vergoedingsom, zater dag kwam manager Nico Jon gen ook tot een akkoord met Huub Smeets. Smeets kwam al eerder in zijn carrière tweemaal uit voor MW. Hij startte er zijn profcarrière en nadat hij aan AZ '67 was verkocht, keerde hij, voordat hij naar de Los Angeles Aztecs werd getrans fereerd, terug naar Maas tricht. Peter van der Waart heeft een verbintenis voor twee jaar met FC Den Bosch getekend. Van der Waart (21) stond on der contract van AZ'67; de rechterspits was uitgeleend aan Haarlem. Wim van der :u Horst kwam met de Bossche eredivisieclub mondeling over een zijn contract met een jaar te verlengen. LUDWIGSBURG (DPA) - Het Westduitse heren-hockeyteam is klaar voor het Olympisch toernooi. In Ludwigsburg werd Polen zaterdag met 3-0 verslagen. Middenvelder Ste fan Blocher scoorde alle drie de doelpunten. In dit laatste treffen voor de Spelen in Los Angeles toonde de 253-voudige international Michael Peter, dat hij geheel genezen is van zijn achilles peesblessure en angina. Het was na de op 1 mei geleden ne derlaag tegen India (1-2) ove rigens de tiende achtereenvol gende overwinning van de Westduitsers. Het Australische heren-hoc keyteam won zaterdag in Vancouver een oefenwedstrijd tegen Canada met 5-0. Doelpuntenmakers waren Charlesworth, Walsh, Davies, Patmore en Mitton. In een an der duel zegevierden de Nieuwzeelandse heren met 5-1 over Jong Canada. Ramesh Patel scoorde twee keer. 2-7-11-14-29-36 Reservegetal: 16. Aantal deelnemers: 426.333 Inleg: 2.253.315,-Prijzengeld: 1.070.325,- 6-8-6-0-3-7 Aantal deelnemers: 156.192 ƒ98 715 234"288' Prijzengeld: Vichyprijs op Duindigt: Juiste volgorde: 3-5-14 Uitslag: 1. num mer 3 (Varinsja, C. D. Imming) 2. nummer 5 (Udet Westlandia, G. W. van Eykelenburg) 3. nummer 14 (Worthy Boy Laren, A. v.d. Blonk) Niet gestart: nummer 15 (Wina Oostland) en nummer 16 (Vincent Fortuna) Uitkering: 114,10 Om zet: 58.030,- 3-10-13-15-26-33 Bijkomend nummer: 7 1-10-14-16-35-46 Reservegetal: 34. 9-6-1-^3-0-0 HAARLEM - Wat zo mooi had kunnen eindigen, werd een drama. In een ontgoochelende finale ging Neder land in de dertiende Haarlemse Honkbalweek finaal onderuit tegen Canada: 4-17 in zeven innings. De de- faitisten die vonden dat het toernooi te zwak bezet was kunnen in hun handen wrijven, want de Honk balweek is gered. Nederland heeft niet gewonnen. Canada dat in dit toernooi een zeer zwakke start kende en ternauwernood de play offs haalde (ook al weer via een triomf op Oranje), ontpop te zich in het laatste weekein de als de sterkste ploeg van het toernooi. Nadat het moeiteloos zater dag in eveneens zeven innings over Washington State was heengewandeld (13-1), kreeg Nederland zondag de tweede confrontatie met deze ontke tende Canadezen. Niet alleen waren ze aanvallend bijzonder produktief, ook de werpersstaf bleek veel meer kracht in de bagage mee te torsen dan aan vankelijk was verwacht. Rod Heisier bedwong Washington met de cijfers 2-4- 6-0, zondag werd Alain Pater- naude de winnaar met 2-0-2-0 in vijf innings. Daarvoor had Barry Kuzminski als heuvel man gefungeerd, maar hij kreeg slechts twee innings de kans zijn talenten te tonen. Talenten waarvoor de Ne derlandse aanval weinig ont zag had, want reeds in de eer ste slagbeurt joeg Marcel Joost met Charles Urbanus voor zich de bal uit het stadion voor een homerun: 2-0. Toen Kuz minski in de derde innings op nieuw moeilijkheden kreeg, Blacquiere werd door hem ge raakt en Thijs Vervaat kreeg een vrije loop, was het afgelo pen. Paternaude besteeg de heu vel en werd ontvangen door Frank Bos met een schitteren de honkslag-stootslag en Charles Urbanus met een striemende honkslag. Op dat moment bezat Nederland een schijnbaar comfortabele voor sprong van 4-0. Alles leek rozegeur en ma neschijn. De gezangen rolden van de kolkende tribunes, de pessimisten leken in het onge lijk te worden gesteld. Maar dat was naar later bleek het enige vuurwerk van Neder landse zijde. Paternaude her stelde zich op formidabele wijze, stond geen enkele honk slag meer toe en gaf ook geen enkele vrije loop meer weg. Slechts een maal nog bereikte een Oranje-man het eerste honk door een fout in het bin nenveld en nog een maal door 'geraakt werper'. Maar voor het overige heerste Paternau de soeverein. Toen Canada wat was warm gedraaid, waarbij de driehonkslag in de eerste slag beurt van John Ivan, terecht uitgeroepen tot de waardevol ste speler van het toernooi, geen schade aanrichtte, kreeg starter Jan Hij zeiendoorn het moeilijk. In de vierde slag beurt gaf Canada al een voor proefje van wat er later zou gebeuren. Vier honkslagen op rij, ge- mixed met een fout in het ver- reveld en nog eens een wilde worp betekenden het einde voor de lange Amsterdammer, MOSKOU (AFP) - De acht tienjarige atleet Oleg Boedko heeft tijdens wedstrijden in Moskou het Europees junio renrecord op de 400 meter hor den verbeterd en gebracht op 49,27 seeonden. Het oude record stond sinds 1976 op naam van de West duitser Harald Schmid met 49,61 seconden. Het onderdeel in het Lenin-stadion leverde een overwinning op voor voor de Sovjet-atleet Alexander Karlov, die 49,16 liet afdruk ken. Robert Zmijan, ook pas achttien, won het verspringen met een afstand van 8,12 me ter. Dat kon wegens de te gun stige rugwind niet worden er kend als nieuw Europees ju niorenrecord. die bij de stand van 4-3 ver dween. Ron Giroldi werd zijn op volger, maar hij kon niet ver hinderen dat Canada langszij kwam op een vijfde hit en een tweede kostbare fout. De zon bleef echter schijnen, de fans geloofden nog in een ommekeer al werd de jubel al iets minder. In de zevende slagbeurt eahter werden alle illusies aan diggelen geslagen. Zestien Canadese aanval lers betraden het slagperk, die een ware regen van honksla gen (elf), waaronder twee ho meruns, over de hoofden van de Nederlandse werpers lieten neerdalen. Resultaat: dertien runs. Giroldi werd na twee man vervangen door Bart Volke rijk. De onverstoorbare Hage naar maakte een flitsende start. Eerst verschalkte hij Doug McPhail met een bril jante aangooi op het derde honk, vervolgens waren zijn worpen voor Rob Thompson onbespeelbaar. Twee nullen in nauwelijks zestig seconden. De lucht klaarde op, maar heel kort. Wat daarna gebeurde zal Volkerijk lang bijblijven. Vier honkslagen, waaronder twee tweepitters verdwenen in het veld en de achterstand be droeg plotseling vijf runs: 4-9. Haitze de Vries werd opgeroe pen, mocht vier man bestrij den, die hem alle kanten op sloegen, waarbij een homerun van Larry Downs en bij de stand van 4-13 was het ook voor de Fries afgelopen. Judsel Baranco was de vier de werper in een slagbeurt maar ook hij kon de Canadese runhonger niet geheel afstop pen. Een tweehonkslag, een vrije loop en een tweede ho merun joegen de score op naar de trieste eindcijfers van 4-17. Een verklaring voor het plotselinge falen van de wer pers? Shapiro, nog niet hele maal bekomen van het pak slaag: „Te weinig competitie breekt ons op. We kunnen geen zes of zeven wedstrijden in een week spelen. Dat is dui delijk geworden. Zelfs niet met het systeem zoals we het nu hebben geprobeerd. Daar voor ontbreekt toch de kracht. Dan kom je op een gegeven moment een team tegen als Canada, met een veel langere honkbalgeschiedenis die veel meer strijd moet leveren in eigen land, en dan zie je plot seling weer eens de tekortko mingen. Maar we weten nu wat er aan mankeert en dat is met het oog op het wereld kampioenschap in Cuba in ok tober erg belangrijk. We kun nen er veel mee doen, maar de vraag blijft natuurlijk of we er veel aan kunnen verande ren. Je kunt het de ploeg niet kwalijk nemen. Wanneer we meer van dergelijk zware wedstrijden zouden kunnen spelen, zou spoedig een wijzi ging ten gunste intreden, want talent is er in Nederland in overvloed". De Canadese coach Brian McRobie tenslotte: „Wij zijn klaar voor het Olympisch de monstratie-toernooi. Dat is ze ker, maar ik had eerlijk ge zegd meer tegenstand van Ne derland ingecalculeerd in deze eindstrijd. Want wat Neder land heeft laten zien in dit toernooi vond ik bijzonder goed en boeiend". Canada-Nederland 17-4. NederlandJ2-0-2-0-0-0- 0= 4 „.0-0-0-4-0-0-13-17 Canada:.., Werpcijfers: Nederland: Jan Hij zeiendoorn (3 1/3 inn. 1 man): 3-0-6-lRon Giroldi (2 2/3 inn. 2 man): 3-2-3-1 Bart Volkerijk (2/3 inn.): 1-0-4-0 Haitze de Vries (4 man): 0-0-4-0 Judsel Baranco (1/3 inn.): 0-1-2-0. Canada: Kuzminksi (2 inn. 2 man)0-2-2- 0 Paternoude (5 inn.) 2-0-2-1. Homeruns: Nederland: Marcel Joost (le inn.) met 1 man aan boord. Canada: Larry Downs (7e inn.) met 1 man aan boord Scott Maxwell (7e inn.) met 2 man aan boord. Eindstand: 1. Canada 2. Nederland 3. Washington State 4. Taiwan 5. Iowa. Persoonlijke prijzen: Gpootste pechvo gel: Bill Karwacki (Washington) Beste coach: Eric Mackenzie (Canada) Popu lairste speler: Bobo Brayton (Washing ton) Beste slagman: Don Lovell (Wash ington) Beste werper: Alain Paternoude (Washington) Waardevolste speler: John Ivan (Canada). De Canadezen vieren een feestje. Larry Dowries (numer 8) heeft een home-run geslagen met een man 'aan boord'. - fotoanp HILVERSUM - Het tennistoernooi om het in ternationaal kampioenschap van Nederland, dat vandaag op de banen van het Melkhuisje in Hilversum begint, telt dit jaar toch drie Ne derlandse deelnemers. Behalve Miehiel Schapers, die werd ge plaatst, kreeg Menno Oosting van organisator Piet van Eijsden de derde wild card en werd ook Huub van Boeckel tot het hoofdtoernooi toegelaten. Van Boeckel kreeg toegang door het afzeg gen van de als zevende geplaatste Westduitser Rolf Gehring, die met een knieblessure tobt. Door het afhaken van Gehring is Schapers nog een plaats gestegen op de ranglijst. De Rotter dammer is nu zevende. Uitslagen kwalificatietoernooiEerste ronde: Maarten Koop man (Ned) - Jonathan Smith (GBr) 3-6, 4-6 Chris Vermeeren (Ned) - Steve Shaw (GBr) 6-7, 6-7 Rene Moos (Ned) - George Kalovelonis (Gri) 3-6,4-6 Derde en laatste ronde (winnaars ge kwalificeerd): Mike Campbell (VSt) - Jonathan Smith (GBr) 6- 4,3-6,6-2 Carlos Dilauro (Per) - Peter Lindgren (Zwe) 6-2,6-0, George Kalovelonis (Gri) - Dany Leal (VSt) 7-5, 6-2 Thierry Pham (Fra) - Peter Pfannekoch (WD1) 6-3,6-1. Henrik Sundström heeft zondag in Baastad de internationale Zweedse tennistitel veroverd door een overwinning in drie sets op zijn land genoot Anders Jarryd: 3-6,7-5,6-3. Het was dit seizoen na Bari en Monte Carlo de derde over winning in een Grand Prix-toernooi van Sundström, die tevens favoriet is in de strijd om het open Nederlands kampioenschap, dat maandag in Hilversum begint. Het dubbelspel leverde een overwinning op voor Jan Gunnarsson.in het enkelspel in Hil versum als vierde geplaatst, en zijn Deense partner Michael Mortensen. Het Scandinavi sche duo kreeg in de finale geen tegenstand van betekenis van Juan Advendano en Fer nando Roese: 6-0,6-0. Uitslagen: Enkelspel, finale: Henrik Sundström (Zwe) - An ders Jarryd (Zwe) 3-6,7-5,6-3. Dubbelspel, finale: Jan Gunnarsson en Michael Mortensen (Zwe/Den) - Juan Avendano en Fernando Roese (Spa/Bra) 6- 0,6-0. tr De als tweede geplaatste Andres Gomez uit Ecuador heeft bij het tennistoernooi van Bos ton de kwartfinale bereikt ten koste van de Westduitser Michael Westphal. Als volgende tegenstander krijgt Gomez te maken met de Argentijn Guillermo Vilas, die de Tsjechoslowaak Libor Pimek gemakkelijk de doorgang versperde. De derde ronde van het evenement in Boston, waar 650.000 gulden is te verdienen, leverde nauwelijks verrassin gen op. De belangrijkste uitslagen zijn; Andres Gomez (Ecu) - Michael Westphal (WD1) 6-1, 7-5 Guillermo Vilas (Arg) - Libor Pimek (Tsj) 6-1,6-3 Jose Luis Clerc (Arg) - Pablo Array a (Per) 6-2,6-2 Jimmy Arias (VSt) - Mark Dickson (VSt) 6-4, 5-7, 6-2 Pavel Slozil (Tgj) - Mel Purcell (VSt) 2-6,6-4,7-6. Robert-Jan Bierens heeft zondag verrassend het vierde Satelliettoernooi op Beekhuizen in Velp gewonnen. De negentienjarige Hagenaar, die onge plaatst was, versloeg in de finale met degelijk spel zijn vijf jaar oudere Braziliaanse tegen stander Eleuterio Martins met 6-1,4-6,6-4. De damesploeg van Tsjechoslowakije heeft het tennistoernooi om de Federatie-beker ge wonnen. De Tsjechoslowaakse speelsters, die de titel verdedigden, wonnen in de finale met 2-1 van Australië. In het beslissende dubbelspel was het duo Mandlikova/Sukova te sterk voor Wendy Turnbull en Elizabeth Sayers: 6-2,6-2. Uitslag finale: Tsjechoslowakije - Australië 2-1 Helena Suko- va - Anne Minter 5-7,5-7 Hana Mandlikova - Elizabeth Sayers 6-0, 6-1 Mandlikova/Sukova - Wendy Turnbull/Sayers 6-2, 6- 2. Tr oosttoe rn ooiBrazilië-Nederland 2-1: Silvana Campos - Karin Moos 6-2,6-3 Pat Medrado - Simone Schilder 6-2,4-6,6- 3 Moos/Ketelaar - Campos/Corsato 4-6,6-2,6-3. OSLO (RTR) - De Britse atleet David Moorcroft benadert langzamerhand zijn topvorm. De wereldrecordhouder op de 5000 meter, die lange tijd ge blesseerd is geweest, won in Oslo een 'droommijl' in de uit stekende tijd van 3.50,95. Twee sterke lopers, de Ame rikaan Sydney Maree en de Brit Steve Cram, meldden zich juist voor de start af. Maree was speciaal voor de wedstrijd op Bislett naar Noorwegen ge vlogen, maar een knieblessure verhinderde hem deel te ne men. Cram kampt met een blessure, die hij opliep in Edinburgh. Voor hem lijken de Olympische Spelen zelfs op losse schroeven te staan. De Noorse Ingrid Kristian- sen, die in Los Angeles zal uit komen op de marathon, won met ruim verschil de 3000 me ter (8.39,56). Vorige maand verbeterde de Kristiansen het wereldrecord op de 5000 meter met tien seconden. Die afstand ging in Oslo bij de heren naar de Italiaan Al berto Cova. Hij maakte indruk door het gemak, waarmee hij in de laatste ronde zijn voor naamste tegenstander, de En gelsman Tim Hutchings, dek lasseerde. De Brit Ikem Billy noteerde zijn persoonlijke top per op de 800 meter (1.44,65). o3 Billy bleef de Amerikaan Red- wine voor. De 3000 meter hin dernisloop was voor de Pool Boguslaw Maminski in 8.13,43. De belangrijkste uitslagen: HEREN: 800 meter: 1. Billy (GBr) 1.44,65; 2. Redwine (VSt) 1.44,87; 3. Trabado (Spa) 1.45,15; 1 mijl: 1. Moorcroft (GBr) 3.50,85; 2. Williamson (GBr) 3.51,60; 3. Aragon (VSt) 3.51,62; 4. Thiebaut (Fra) 3.52,02; 5. Crabb (GBr) 3.54,36; 3000 meter: 1. O'Ha- ra (Ier) 7.46,54; 2. Mahmoud (Fra) 7.47,51; 3. Buckner (GBr) 7.47,58; 110 meter hor den: 1. Clark (VSt) 13,75; 400 meter hor den: 1. Patrick (VSt) 48,95; 2. Rambo (VSt) 49.19; 5000 meter: 1. Cova (Ita) 13.1854; 2. Hutchings (GBr) 13.2054; 3. Fox (VSt) 13.25,78; 4. Davies-Tiale (GBr) 13.25,99; 3000 meter hindernisloop; 1. Ma- minski (Pol) 8.13,43, 2. Reitz (GBr) 8.13,78; 3. Weselowski (Pol) 8.1558; hoog: 1. Car ter (VSt) 2,30; 2. Wzsola (Pol) 257; 3. Sjo- berg (Zwe) 254; DAMES: 800 meter: 1. Groendal (VSt) 1,59,98, 2. Gregorek (VSt) 2.00,08; 3000 me ter: 1. Kristiansen (Noo) 8.39,56; 2. Two- mey (VSt) 8.48,55; 3. Smeth (GBr) 8.54,47. SCHIPHOL - Bepakt met een grote hoeveelheid voorlich tingsmateriaal is zaterdagmiddag een 34 koppige Neder landse delegatie van Schiphol vertrokken naar Los Angeles om Amsterdam daar te presenteren als kandidaat voor de Olympische Spelen van 1992. De delegatie onder lei ding van burgemeester Van Thijn van de hoofdstad om vat vertegenwoordigers van de rijksoverheid, onder wie staatssecretaris Van der Reijden van welzijn, volksgezondheid en cul tuur, bedrijfsleven, de sportwereld en de gemeente Amsterdam. In Los Angeles zal de delegatie zijn hoofd kwartier opslaan in het Biltmore hotel, waar door lopend relaties zullen wor den ontvangen en van waaruit een groot aantal activiteiten worden onder nomen om ieder die het maar aangaat gunstig te stemmen voor Amsterdam als stad voor de Olympische spelen over acht jaar. Door middel van het ma teriaal dat de delegatie bij zich heeft, zoals videoban den, een boekwerk over Amsterdam, stickers en af fiches wil de delegatie aan een ieder die het maar ho ren wil of zien aantonen hoe veelzijdig Amsterdam is en hoe geschikt als Olym pische stad. Er zullen op breed terrein contacten worden onderhouden. De delegatie gaat drukke en hectische weken tegemoet, aldus burgemeester Van Thijn kort voor het vertrek. De delegatie zal overi gens niet alleen informatie verstrekken, maar op het gebied van accommodaties, veiligheid en dergelijke ook informatie inwinnen. Zo maken twee hoge functio narissen van de Amster damse politie deel uit van de delegatie om zich op de hoogte te stellen van alles wat maar met veiligheid rond Olympische Spelen te maken heeft. De delegatie is breed sa mengesteld met het doel zo veel mogelijk openingen te maken in Los Angeles. Met dit voor ogen zijn ook enke le mensen met bekende na men in de internationale sportwereld in de delegatie opgenomen: oud-atletiek- kampioene Fanny Blan- kers-Koen, judoka Anton Geesink en ir. A. Paulen, die in het verleden in de Nederlandse en internatio nale atletiekwereld hoge posten heeft bekleed, aldus R. Walraven, Amsterdams coiordinerend wethouder voor de Olympische spelen. Amsterdam zal naar vo ren worden geschoven als de plaats voor een nieuw type, de compacte Olympi sche Spelen, waar alles zich kan afspelen binnen een straal van 3 kilometer. Op donderdag 2 augustus geeft de Nederlandse dele gatie onder leiding van burgemeester Van Thijn in het Nederlands hoofdkwar tier een officiële ontvangst voor leden van het Interna tionaal Olympisch Comité en vele andere Olympische relaties. Bij die gelegenheid zal Amsterdam zich offi cieel kandidaat stellen. In het hotel staat dan ook een grote maquette van het Olympische grondgebied in de hoofdstad, omgeven door een fototentoonstel- ling.Voorts staan op het programma persconferen ties, videomanifestaties, ontvangst van bekende fi guren uit de sportwereld, contacten met het bedrijfs leven en bezoeken aan tele- visiecentra.De totale kosten van de Nederlandse presen tatie, inclusief het mate riaal en de reis- en ver blijfskosten van achttien leden van de delegatie belo pen ruim 3 miljoen gulden. Daarvan hebben Amster dam en rijk ieder een mil joen gulden bijgedragen en het bedrijfsleven is met ruim een miljoen gulden over de brug geko- men.Zaterdag 4 augustus vertrekt een groot deel van de delegatie weer naar Ne derland en een ander deel zal het Nederlands hoofd kwartier tot en met 12 augustus, de laatste dag van de Olympische Spelen In Los Angeles, blijven be zetten. De Amerikaanse boks- bond van amateurs heeft een Cubaanse uitnodiging om twee weken na de Olym pische Spelen mee te doen aan een internationaal toer nooi afgewezen. Het evene ment in Havanna is vooral bedoeld als vervanging voor de boksers uit de socialisti sche landen, die niet bij de Spelen van Los Angeles aanwezig zullen zijn. De Amerikaanse bonds voorzitter Loring Baker verklaarde geen kans te zien een waardige ploeg af te vaardigen. Om eendere redenen weigerde de West duitse turnbond eerder in te gaan op een invitatie voor een toernooi in Praag. De Nederlandse atleten, die al een week trainen in San Jose, in de buurt van San Francisco, hebben hun vertrek naar het Olympisch dorp twee dagen uitgesteld. Omdat de groep een ideale trainingsaccommodatie heeft, verzocht chef d'Equi- pe Henk van der Worp toe stemming pas op 27 juli, in plaats van op 25 juli, naar het dorp te mogen komen. Chef de mission Tj eerd van Wimersma Greidanus had geen bezwaar tegen een latere aankomst. „De atle- tiekploeg heeft het idee on der de best mogelijke om standigheden te werken in San Jose. Dat moeten wij dan vooral niet veranderen. De atleten, die dit weekein de overvliegen, gaan echter niet naar San Jose, maar komen direct naar Los An geles. Hier namelijk zijn de faciliteiten ook uitstekend. Wij hebben het voordeel dat wij met kleine plukjes zijn begonnen in de eerste week van ons verblijf. Wij hebben dus rustig kunnen inspelen. Wanneer je met de hele groep van 200 man zou zijn geweest, was alles na tuurlijk veel moeilijker ge weest. Het dorp is vrij uit gestrekt en je moet er echt je weg leren vinden. Dat hebben wij, als kwartier makers gedaan. Onder deze omstandighe den is het logisch dat ieder zich thuis voelde. Er zijn ook geen spanningen geweest, maar dat komt natuurlijk omdat er zo veel ruimte was. Je weet natuurlijk niet of alles even soepel blijft wanneer de hele groep zijn intrek in het dorp heeft ge nomen". Na een reis van 75 dagen over Amerikaans grondge bied is de Olympische vlam zaterdag in de Los Angeles aangekomen. Tienduizen den mensen waren in de straten van Los Angeles ge tuige van de laatste kilome ters. De toorts is sinds 8 mei door 4000 atleten via 33 sta ten naar de Olympische stad gebracht.

de Stem | 1984 | | pagina 11