HET EINDE VAN EEN TIJDPERK Italiaans ziekenhuis is een ramp Leuvense bioloog stelt wetmatigheid embryovorming vast 'SWIND DA g Sandinis politieke ZATERDAG 21 JUL11984 EXTRA Bolivia moet rente betalen 7ATERDAG 21 JULI 198< Oostenrijk: 120 Polen vragen asiel Sluiting laatste mijn in vallei van de Rhondda Van onze correspondent Roger Simons MAERDY, GLAMORGENSHIRE (ZUID-WA LES) - In de groene vallei van de Rhondda ligt een belangrijk deel van het Britse mijnwezen op sterven. Vroeger telde deze regio van Zuid- Wales 66 steenkoolmijnen en 42.000 mijnwer kers. Daarvan blijft vandaag de dag nog één mij n over. Haar machinegebouwen leunen in Maerdy (een Welse naam die, merkwaardig genoeg, melkhuis bete kent) tegen een steile heuvelflank. Wegens de mijn werkersstaking worden daar al sinds meer dan 100 dagen geen steenkolen meer naar de oppervlakte ge bracht. Maar staking of geen sta king, eind 1984 gaat ook de mijn van Maerdy dicht. Dit betekent dat de vallei van de Rhondda praktisch ten dode opgeschreven is. De troostelo ze gehuchten, dorpen en stad jes die daar sedert de eeuw wisseling ontstaan zijn, heb ben niet veel toekomst meer. Vroeger was de naam Rhondda synoniem met steen kool. De bodem van het dal is onvruchtbaar; alleen het 'zwarte goud' bracht er een beetje welvaart. Vele genera ties van mijnwerkers hebben er diep onder de grond met hard zwoegen hun brood ver diend. De Rhondda is het zwarte Klondike van Wales. Toen rond de eeuwwisseling ont dekt werd dat de ondergrond vol steenkolen zat, stroomden grote zwermen arbeiders met hun vrouwen en kinderen naar het dal van de rivier de Rhondda om daar een brood winning te zoeken. Het was een rush naar het zwarte goud. Wie in de particuliere mijnen werkte, verdiende net genoeg om in leven te blijven. Alleen de eigenaars van de mijnen werden schatrijk. Revolutionair De sociale, hygiënische en medische toestanden waren zo slecht dat de geprikkelde nieuwe bewoners van de Rhondda Valley weldra een revolutionaire houding aan namen. „Lang voor de Britse Labourpartij gesticht werd, hadden wij hier al socialisten", vertelt de gepensioneerde mijnwerker Will Gardner (84), die er geboren en getogen is. „De 50.000 mijnwerkers van vroeger waren heel arme mensen", zegt hij en doet een gruwelijk verhaal over zijn vader die bij een mijnontplof- fing om het leven kwam. An dere arbeiders waren zwaar gewond aan de benen. Zij wer den in een huis gebracht waar de mensen zaten te eten. De geworden werden daar ge woon op tafel gelegd en hun' benen geamputeerd. Will Gardner spreekt van de tijd toen het dal nog 160.000 inwoners had. Wegens de mijnsluitingen is dit cijfer tot nauwelijks de helft teruggelo pen. In het dorp Ferndale, waarvan Maerdy een gehucht is, komen de muzikanten van de Cory Band dagelijks bijeen om te repeteren voor het aan staande gouden jubileum van hun fanfare. Het is een goede band, die in het verleden veel prij zen heeft gewonnen. Maar vandaag de dag kan hij niet meer meedingen in wedstrijden, georganiseerd door de Nationale Steenkolen- raad, de algemene directie van de Britse staatsmijnen. Het DE mijnwerkers van Wales zijn altijd zeer strijdbaar geweest - foto's archief de stem reglement schrijft immers voor dat de deelnemende fan fares voor minstens de helft uit werkende mijnwerkers moeten bestaan en nu er nog maar één mijn is, krijgt Fern dale zoveel spelende mijnwer kers niet meer bij elkaar. De mijn van Maerdy wordt gesloten omdat ze haar renta biliteit verloren heeft. De be slissing inzake deze sluiting dateert van vóór vakbonds baas Arthur Scargill een na tionale aktie ontketende uit protest tegen een nieuwe ver laging van de produktie, die volgens hem onvermijdbaar zou leiden tot het verlies van nog eens 20.000 arbeidsplaat sen in minstens 20 mijnen. Klein Moskou De mijnwerkers van Maer dy hebben de stakingsoproep van Arthur Scargill nauwge zet opgevolgd. Het zijn mili tante jongens, die de oude bij naam van hun mijn, 'Klein Moskou', eer aandoen. Die be naming dateert uit de jaren twintig, toen de steenkoolmijn van Maerdy een communis tisch broeinest was. In de Rhondda raak je zo'n bijnaam niet gauw kwijt. De stakers van Maerdy we ten dat zij voor zichzelf niets meer kunnen winnen. Hun ak tie is van symbolische aard. Zij zijn de laatste mijnwerkers van de Rhondda die tegen een onafwendbaar noodlot vech ten. „Wij geven onze brood winning niet op zonder er voor te strijden", zegt Meirion Price (28), een van de jongere mijn werkers van Maerdy. Hij heeft nog twee oudere broers in de mijn. Hun vader en grootva der waren ook mijnwerkers. „Vanuit ons ouderlijk huis kon je de machinegebouwen van drie mijnen zien", herinnert Meirion zich nog. „Die zijn nu allemaal verdwenen." Meirion en zijn broers vin den dat zij het niet alleen aan zichzelf maar ook aan hun voorzaten verschuldigd zijn om opstandig te reageren te gen de beslissingen van de Na tionale Steenkolenraad. Mei- rion's echtgenote Julie is het met hen eens. Zij moet wel, want als zij er anders over dacht, zou het vaak ruzie zijn in huis. Voor de gezinnen van alle stakende mijnwerkers is het DE mijnen in Wales hebben geen toekomst meer: ze worden dus gesloten. een harde tijd. Hun vakbond betaalt geen stakingsgeld en zij trekken niet veel steun. Ge meentebelasting, gas en elec- triciteit moeten betaald wor den. Daarnaast zijn er de af betalingen van hypotheken en van dure dingen zoals auto's, tv's en video-apparatuur, die zij zich aangeschaft hadden vóór het huidige conflict be gon. Voor eten en drinken blijft niet veel geld over, maar Julie Price houdt het hoofd koel. Zij voédt haar gezin met goedko pe snacks. „Niemand klaagt dat er geen vlees meer in huis komt", vertelt ze, „maar als mijn zoontje van vier jaar met dit warme weer naar een ijsje vraagt, doet het mij wel hart- pijn dat ik nee moet zeggen." Haar man Meirion: „Wij moeten ons er doorheen slaan. Niemand weet beter dan wij wat het betekent wanneer mijnen gesloten worden. Wij zijn met dit probleem opge groeid. Wie het niet begrijpt, moet hier maar eens komen kijken." Dramatisch Na de sluiting van de mijn van Maerdy zullen weer enke le honderden mannen van nog geen 40 jaar voor de rest van hun leven werkloos zijn. De economische weerslag daar van is dramatisch. Net zoals vroeger, zullen er ook nu weer vele winkeliers zich gedwon gen zien hun zaak te sluiten. In de vervallen straten van de Rhondda-gemeenten hangt een naargeestige stemming. Er rijden al jaren geen treinen meer. De toekomst is uitzicht loos. Tegen het einde van de eeuw zullen in de vallei van de Rhondda praktisch alle sporen van het mijnwezen verdwene zijn. Dan blijft nog één steen kolenmijn over: die van Mawr-Lewis Merthyr, die gelopen juli gesloten weri Daar wordt nu een museui van gemaakt. Men hoopt het jaarlijks tenminste 200. bezoekers zal aantrekken. „We moeten toch ergens be ginnen om de Rhondda Door Cees Manders ROME - De frequentste bezoe kers van de Romeinse openba re hospitalen zijn de carabi nieri, leden van het semi-mili- taire politiekorps dat waakt over de publieke veiligheid. Zij melden zich niet voor be handeling, integendeel: zij ar resteren juist diegenen die be handelen, zij verzegelen keu kens en operatiezalen, en ont ruimen hele 'afdelingen'. De brandweer is ook een vaak geziene gast. En de on derzoeksrechter. Enkele we ken terug kwam een van de beste Romeinse anesthesisten om in de lift van zijn eigen zie kenhuis. Onder in de lift schacht bleek zich (vergeten) ziekenhuisafval te bevinden dat was gaan branden De gezondheidszorg in Italië is een ramp. Dat beweert ook de verantwoordelijke minis ter, Degan. „Als we niet snel optreden, stort onze hele ge zondheidszorg in elkaar", zei de eerlijke minister dezer da gen. In zijn begroting (van 65 miljard gulden) was een gat ontdekt van 12,5 procent. Maar dit zijn politieke proble men, waar weinig Italianen wakker van liggen. De gewone man gaat het om het zieken huis in de wijk: kom je er ge zonder uit dan je erin ging. Functioneert het, is het me disch personeel betrouwbaar en heeft het enig respect voor je als patiënt. Het antwoord op deze vragen is veelal negatief. Drama De lokale media brengen el ke dag een nieuwe aflevering van het Romeinse ziekenhuis drama: de medici staken en laten de patiënten aan hun lot over; in het ziekenhuiseten zijn kakkerlakken aangetrof fen; de politie arresteert enige specialisten die op hetzelfde tijdstip in het openbare zie kenhuis en in hun particuliere praktij kaan het opereren wa ren; bedlegerige zieken sa mengepakt in gangen en op overvolle zalen hebben luid keels om hun verdwenen ver pleegsters geroepen; verple gend personeel dient verjaar de medicijnen toe; enkele me dici blijken hun diploma sim pelweg gekocht te hebben; 'de modernste apparatuur' staat onuitgepakt in het ziekenhuis magazijn, omdat de gebruiks aanwijzingen spoorloos zijn; de operatiezaal is buiten be drijf, omdat enkele vitale ap paraten kapot zijn en er geen geld is voor reparatie; een zie kenhuiskamer is 'zo lang' ge bruikt als opslagplaats voor lege melkverpakkingen, enz. enz. En dan de allerlaatste: de justitie van Rome is een on derzoek begonnen naar 5 sterfgevallen op de vrouwen afdeling van het Camillo-zie- kenhuis. Het vermoeden be staat dat 5 bejaarde patiënten niet die begeleiding en verzor ging hebben gehad waarop ze recht hadden. Fouten Fouten worden overal ge maakt, maar in de Italiaanse publieke ziekenhuizen (grote, logge en volledig verpolitiekte overheidsdepartementjes) ge beurt dat met enige regelmaat. De Italiaan die het zich enigs zins kan permitteren ver trouwt lichaam (en geest) lie ver toe aan de particuliere ge zondheidszorg. Als hij erg veel geld heeft, vliegt hij meteen naar Zwitserland of Amerika, want dan heeft hij tenminste de absolute zekerheid dat er met hem op verantwoorde wijze wordt omgesprongen. Dit aantal 'gezondheidsemi granten' neemt enorm toe. Maar de meeste 'particulie ren' gaan naar de kliniek, naar de casa di cura, waarvan er in Rome meer dan honderd be staan. Deze casa di cura is het best te vergelijken met een lu xe hotel, een exclusief rust huis. De doktoren en specialis ten die je er tegen komt heb ben al een volledige dagtaak in de openbare ziekenhuizen. De kliniek doen ze er even bij. Om hun veel te lage 'publieke' salaris aan te vullen. De parti culiere tarieven zijn hoog, soms 5 tot 600 gulden per dag exclusief medische behande ling, maar de Italianen willen die best betalen om zich de chaos en de vernedering van de publieke ziekenhuizen te besparen. Zo is het bijvoor beeld tijdens de bezoekuren in de openbare ziekenhuizen een komen en gaan van mensen die zieke familieleden van eten en drinken voorzien, want de verzorging en voeding van de patiënten laten vaak te wensen over. Hier moet de justitie voortdurend toezien op de naleving van de elementai re regels van hygiëne en medi sche ethiek. Avontuur Een bezoek aan een van de ongeveer 50 openbare zieken huizen in Rome is een avon tuur. Voor een consultatie van een gynaecoloog bijvoorbeeld, moet men zich zo vroeg moge lij k in de ochtend melden,, want de dokter accepteert maar een beperkt aantal per sonen, en wie het eerst komt het eerst maalt. Vervolgens wordt de vrouwen verzocht te wachten in een gang, vol cha os, vol op en neerlopende pa tiënten, bezoekers en medisch personeel. Stoelen om te zitten zijn er nauwelijks, ook al zijn de meeste vrouwen zeer zwan ger. Rond het middaguur snelt de gynaecoloog voorbij, en meldt de wachtenden dat hij het die ochtend te druk heeft met abortussen en bevallin gen, die uiteraard moeten voorgaan. Of de wachtenden morgen terug kunnen komen. Zo'n consult in een publiek hospitaal kost niets of prak tisch niets, maar vergt veel van ieders geduld en zelfres pect. Hetzelfde consult in de particuliere kliniek, een paar straten verder, kost 50 tot 80.000 lires (150 gulden) maar daar is geen chaos. Daar zijn tenminste stoelen waarop de wachtenden kunnen plaatsne men. Gewacht moet echter ook in de kliniek worden (vaak urenlang) want om de een of andere reden zijn er heel wei nig Italiaanse specialisten die hun eigen praktijk redelijk kunnen organiseren. Komen in de publieke ziekenhuizen de carabinieri geregeld over de vloer, in de particuliere klinie ken zijn dat de ambtenaren van de belastinginspectie, want de belastingontduiking is hier schering en inslag, zo als trouwens in de gehele pri- vé-sector in Italië. Eerste hulp De eerste hulp in het publie ke ziekenhuis is voortreffelijk, als de patiënt er tenminste in slaagt het ziekenhuis te berei ken. Vooral in Rome zijn nog voortdurend problemen met het ziekenvervoer, waardoor verkeersslachtoffers wel eens langer op het asfalt moeten vertoeven dan hun gezondheid toestaat. Maar hoe goed de eerste hulp in de ziekenhuizen ook is, ook hier geldt het pa rool: zo gauw je lichamelijke en financiële toestand het mo gelijk maakt, moet je je naar een particuliere kliniek laten rijden, om daar in alle rust en orde op krachten te komen. De buitenlanders in Italië doen niet anders dan de Italia nen: afhankelijk van het bezit van contant geld of een deug delijke verzekeringspolis wordt gebruik gemaakt van openbare ziekenhuizen of de case di cura. Wat de zieke Ne derlanders betreft, ruiken ze (fysiek) onraad, dan vliegen ze met de nationale luchtvaart maatschappij terug naar Am sterdam, voor de noodzakelij ke medische behandeling. Ook die Nederlanders die zweren bij Italië en dit land het fijnste vinden dat er bestaat. LA PAZ (RTR) - De buiten landse banken met vorderin gen op Bolivia hebben het La- tijnsamerikaanse land laten weten dat het drie maanden de ander karakter te geven", zegt lijd heeft om zijn rentebeta- Tony Roberts, ondervoorzitt lingen te hervatten. De Boli viaanse minister van Finan ciën, Oscar Bonifaz, heeft dit vrijdag meegedeeld op een persconferentie in La Paz. President Hernan Siles Zuazo schortte de betaling van rente over de buitenlandse schuld van zijn land eind mei voor onbepaalde tijd op bij wijze van concessie aan de in vloedrijke vakbond COB, die inruil voor het afzien van for se looneisen had bedongen dat geen rente zou worden be- ild zolang de Boliviaans economie in een recessie ver keerde. Bolivia heeft een schuld van ongeveer 680 mil joen dollar. van het gemeentebestuur Tonypandy. „Een museum zeker geen kwaad idee." Mai de werkloze mijnwerkers hun gezinnen in de vallei va de Rhondda willen niet levende museumstukken woi den. De harde geschieden van het mijnwezen in hun va lei is voor hen bijna even prettig om aan te denken de nare toekomst, die zij doo de boeg hebben. LEUVEN - De Belgische bioloog prof. Arnold de Loof, die verbonden is aan het zoölogisch instituut van de universiteit van Leuven, is er in geslaagd voor de eerste maal de vorming van een embryo te verklaren door een universele basiswetma- tigheid. Sinds lang wordt de mens getroffen door het mysterie van de feilloze manier waarop zich gewoonlijk een eitje ontwikkelt tot een or ganisme met alle organen en ledematen op de juiste plaats. Al bijna twee eeuwen zoeken biologen intensief naar de wetmatigheden die deze ontwikkeling sturen. Professor De Loof begon drie jaar geleden alle aparte stukjes in elkaar te passen van de enorme puzzel die de embryonele ontwikkeling is. Hij heeft nu vastgesteld dat, wanneer men de vroegere resultaten combineert met het vrij recent ontdekte ver mogen dat cellen zelf elek trische stromen voortbren gen en die onder bepaalde voorwaarden door zichzelf heen jagen, het beeld van een universele basiswetma tigheid ontstaat. De stukjes van de puzzel komen hier door ineens op de juiste plaats te liggen en vormen een goed sluitend geheel. De sleutel voor het begrij - pen van de embryonale ont wikkeling ligt, in tegenstel ling tot wat men op het eer ste gezicht zou verwachten, niet direct in de genetische informatie die in de ver schillende chromosomen aanwezig is, maar wel in het celmembraan, dat een zeer belangrijk structuurelement van de cel vormt. Het pias- paalde enzymen aanwezig die op actieve wijze ionen door de membranen kunnen verplaatsen. In het vakjar gon worden deze enzymen ionenpompen genoemd. An derzijds zijn er ook de ionenkanalen die op passie ve wijze ionen kunnen door laten. Elektrische stroompjes kunnen ontstaan wanneer de pompen ionen naar buiten sturen en er dan via de kanalen meer ionen naar binnen komen. Bij en na de bevruchting van het eitje door de zaadcel blijkt in grote trekken het volgende te gebeuren. Voor aleer de eigenlijke embryo nale ontwikkeling begint, liggen de verschillende ionenpompen en kanalen nogal willekeurig door el kaar in het membraan van de eicel. De cel jaagt dan nog geen elektrische stroom door zichzelf heen. Min of meer snel na het binnendringen van de zaadcel treedt er een migratie en groepering op van de ionenpompen en ka nalen, zodanig dat deze op een asymmetrische manier in het membraan verspreid komen te liggen en daar ook min of meer gefixeerd wor den. Van dat ogenblik af kan het eitje wel een elektrische stroom door zichzelf drijven- Deze asymmetrie van het celmembraan is het eerste essentiele element. Het tweede essentiele ele ment heeft weer met asym metrie te maken. Wannee het eitje gaat delen gebeur dit niet zoals in gewone ce len op een symmetrised wijze, waarbij twee gelijk dochtercellen ontstaan, maar vrij snel asymme trisch. Het gevolg is dat e dochtercellen ontstaan mamembraan omgeeft de totale celinhoud, het intra cellulaire membraan ver deelt de cel inwendig in compartimenten. Een cel membraan is geen starre structuur, maar heeft in ze kere mate het karakter van een vloeistof. Het is precies het celmembraan dat de no dige elementen bevat om de cellen in staat te stellen zelf elektrische stroompjes voort te brengen. Hiervoor maakt het gebruik van twee ele menten. Enerzijds zijn be- identieke kernen, doch m verschillende membraane genschappen. De omV°' ming van een eitje in ee embryo met verschillen® weefsels steunt dus op n tweemaal na elkaar inV ren van asymmetrie m celmembraan, terwijl kernen die ontstaan identiek zijn. het Van onze redactie buitenland BRUSSEL - „De solidariteit j„ de EG wordt steeds meer vervangen door onderlinge afspraakjes tussen de grote en machtige lidstaten." Deze felle kritiek uitte gisteren de ge]gische staatssecretaris paul de Keersmaeker van Europese zaken. De Belgische bestuurder doelde daarbij niet alleen op de recente benoeming van ur« oec Van onze redactie EN HAAG - Het stijgin litgaven van het Europt lens het voorzitterschap iocialist Piet Dankert sch< Tijdens het bewind van 197 ;angster, de Francaise Simo gspercentages respectievel jens het bewind van Danker irocent. Eén en ander blijkt t afwikkeling van de uitgavei lert 1978. di bi vi di g< d< m m g< De cijfers tonen aan dat het irlement in 1978 210 miljoen gulden uitgaf. In 1983 was dit tedrag gestegen tot 475 mil joen gulden. De goede resulta ten van het bewind van Dan kert zijn te danken aan het feit ondanks de stijgende uit gaven voor leden en personeel, jVENEN (AP) - Een groep van '20 Polen, die met vier bussen &aar Oostenrijk waren geko men, heeft kennelijk om asiel gevraagd, zo heeft een woord voerder van het Oostenrijkse Ministerie van Binnenlandse Zaken vrijdag meegedeeld. De 120 Polen kwamen don derdag aan in Oostenrijk. Vol te het ministerie betreft het e grootste groep Poolse asiel zoekers van de afgelopen tijd. to 1981 vroeg een recordaantal 29.000 Polen asiel aan in oostenrijk. Vorig jaar was dat teal gezakt naar ruim 1.800. zr be m st. St vc ni la dc tv di zij cr Br El ke m< Li de ge De de sei en de zir ka de eei o co de hai Sri not ligt vri Col sch vai eer ger hai noc eil; doe brc na, lorr blo per onze redactie buitenland f^AGUA/SAN JOSE/CO- tej c ®ÏA - De Nicaraguaanse de Ministische leiding heeft M gelegenheid van de vijfde P' .-r)aardag van de revolutie hi !en <'e P°btieke beperkin- re u® ?n de perscensuur in ver- "o met de verkiezingen van j °v®mber verlicht. Maar an- beperkingen van de vrij- v. krachtens de opnieuw JpWe staat van beleg blij- bestaan. Nicaraguaanse aeuciaiibe oppositie- J» die de opheffing van p Der SIC di: aa w< tei zij is de sii Perkingen als voorwaar- st: stelden voor deelneming n' le verkiezingen, noemden ^el concessies onvoldoende en leider zei dat zijn partij P 1 Kandidaten zal stellen, ongeveer 200.000 Nicara- vl nen. met de rood/witte ch '«van het Sandinistische re en de blauw/witte Nica- he

de Stem | 1984 | | pagina 4