Israëlische verkiezingen in greep van economische crisis Ferraro wekt veel meer geestdrift dan Mondale Aanslag op Hitier verzetsdaad voor oog van de wereld Toekomst Franse communisten in nevelen gehuld Nederla iZeer on Opln na O] have even..L UITBLAZEN DE STEM Loon naar wer Begrip gevraagd Nederlands bi DE STEM COM ZATERDAG 21 JUL11984 ACHTERGROND _I5 WIM KOCK VOORUITZICHTEN MONDALE SOMBER „LEVE HET HEILIGE DUITSLAND" Oorlogsinvalide Outsiders Veel aandacht ZATERDAG 21 JUL119 BINNENLAND ~w tET is al weer een II tijd geleden dat we in het weekeinde, na de late film op Duitsland, naar de harde porno van de plaatselijke piraat kon den kijken. De antenne wachter heeft een manier gevonden om de kanalen, na beëindiging van de normale uitzendingen der zendgemach tigden, effectief te blokkeren. Bij ons doet hij dat door een massief kleurenblok voor het kijkgat te schuiven en de ge- luidsgoot te vullen met één van de Hilversums. Tenminste tot voor kort. Dezer dagen zag ik dat het kleurenblok is vervan gen door een grijze kaart met daarop in getypte letters: Ka- bel-tv Oosterhout wenst u een prettige vakantie. Een beetje AVRO-achtig misschien (Tot ziens Nederlandmaar wel vriendelijk. Gisteravond ontdekte ik dat er sprake was van een wissel tekst. Zoals Teletekst vanzelf van pagina wisselt, zo ver dween de vakantiewens regel matig om plaats te maken voor een andere mededeling. Wat er stond kwam op het volgende neer: „Tijdens de bouwvakvakantie rukt de organisatie die de an tenne beheert uitsluitend uit voor grote calamiteiten. Het opheffen van kleinere storingen zal, wegens minimale bezetting moeten wachten tot de bouw vakkers terug zijn. Kabel-tv Oosterhout vraagt daarvoor uw begrip." Ik heb het idee dat dit steeds vaker voorkomt. Dat dienstverleners je om welke re den dan ook in de steek menen te mogen laten en daarvoor dan begrip vragen. Zou onze ge meente-ontvanger, aan wie ik het antennerecht (of hoe heet dat?) moet betalen er ook be grip voor hebben als ik de helft van het verschuldigde bedrag achterhield met de toelichting: In verband met een minimale li quiditeit als gevolg van vakantie kosten, samenvallend met de aankomst van een voorlopige be lasting-aanslag, ben ik deze maand niet in staat het volle be drag te voldoen. Ik hoop dat u daar begrip voor heeft. Dat heeft hij natuurlijk niet. Ik verwacht het zelfs niet eens van hem. Ik zou van m'n stoel vallen als hij terugschreef: „Natuurlijk meneer, heb ik be grip voor de netelige financiële situatie waarin u zich bevindt. Ik heb ook een familie en die wil ook op vakantie. Ik weet er alles van. Bovendien heeft u ook begrip getoond toen wij, wegens de uittocht van metse laars, timmerlieden en stuca- doors, onze service moesten be perken. Wat mij betreft zijn we quitte meneer." Het terugdraaien van de service van kabel-tv past welis waar in de gevestigde tv-cul- tuur om gedurende de zomers maar wat aan te rotzooien met de programmering. Maar waar nu precies het verband ligt met de iouwvakvakantie is mij een raadsel. Wat heeft de onderbe zetting bij een kabel-tv-werk- plaats of -wachtpost (ik weet niet hoe ik me zo'n dienst moet voorstellen) te maken met kam perende of lekker thuis klussen de bouwvaklieden? We krijgen van de waterleidingmaatschap pij toch ook niet het bericht dat er maar voor halve dagen water uit de kraan komt omdat het bouwvakvakantie is? Het lijkt mij een typische monopolisten- streek om over de ruggen van vakantievierende bouwvakkers de dienstverlening terug te draaien. Van mij geen begrip. Hoogstens berusting. Voor wie ik wel begrip heb, dat zijn de vakantiehulpen. Overal waar je komt zie je on bekende, jonge gezichten achter balie of toonbank. Ze moeten steeds kijken wat het kost op lijsten die onvolledig lijken te zijn want soms verkopen ze nee terwijl je het gevraagde produkt met je eigen ogen in de verte ziet staan. Zo'n jongen of meis je gun je een Fanta (bestaat die nog?) en je helpt hem of haar met een zachte wenk die de chef niet kan horen. Zij hebben het recht om te leren en hun nijverheid verdient respect. Ze hadden ook in een slaapzak in het Vondelpark kunnen liggen, al is dit jaar het klimaat daar niet zo naar. Begrip en geduld dus. Af en toe kan dat wél moeilijkijk zijn. Laatst moest ik bij de bank een nogal fors bedrag opnemen van een andere dan mijn normale privé-rekening. Om misver stand te voorkomen had ik het betreffende rekeningnummer op een briefje geschreven dat ik aan de vakantiehulp gaf. Toch vulde ze op de kasbon kenne lijk het verkeerde nummer in, want even later kwam ze met de pijnlijke mededeling dat er niet voldoende geld op de reke ning stond. Nu is het geenszins een schande om krap bij kas te zijn, maar er is wel iets verdachts aan iemand die meer geld pro beert op te nemen dan hij op zijn rekening heeft staan. Op z'n minst word je voor een los bol aangezien, op z'n ergst voor een oplichter. Het was druk voor de balie en ik verbeeldde me dat alle wachtenden achter mij me argwanend stonden op te nemen, sommigen van hen klaar om me bij de kladden te grijpen. Een lichte paniek pro beerde zich van me meester te maken en ik voelde het warme schaamrood opklimmen rond m'n hals, maar omdat ik zelf het beste weet wat ik op de bank heb staan, wist ik dat er een misverstand moest zijn. Ze had immers om m'n betaalpas gevraagd? Juist, dus toch het verkeerde rekeningnummer ge pakt, ondanks mijn briefje. „U heeft het verkeerde rekening nummer ingevuld", kon ik luid en duidelijk zeggen. Nu was het de beurt aan het meisje om rood te kleuren en pardon te stamelen. Maar dat deed ze niet. „Oh?" zei ze neutraal en ze pakte de bon weer op en ging een andere uitschrijven. Thuisblijvers moeten af en toe ook geduld hebben. Niet zoveel als degenen die bij Dover, Lyon of Frankfurt in de file staan, maar toch wel wat. Want het mag dan lekker stil zijn, thuis in eigen omgeving; soms werkt er iets onverwacht anders dan je gewend bent of helemaal niet. Bouwvakvakan tie. Daar moeten we begrip voor hebben. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst Q76-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8 30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje® 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RankfPlAtiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. Van onze redactie buitenland DEN HAAG - Op de te levisie zijn koffiedrin kers te zien die met een opgerold briefje van duizend shekel, het Is raëlische bankbiljet met de hoogste waarde, in hun kopje roeren. „Dit is goedkoper dan een le pel" is het commentaar bij het ongewone tafe reel dat voorkomt in een campagnefilmpje van de Arbeiderspartij Hiermee is treffend uitge beeld waar het bij de komen de Israëlische verkiezingen die maandag worden gehou den om gaat: het land moet worden bevrijd uit de wurg greep van de economische crisis waarin het verkeert. Het zijn niet zwaarwegen de kwesties als Israëls veilig heid of de strijd tussen poli tieke krachtfiguren geweest die centraal stonden in de campagne voor de verkiezin gen die aanstaande maandag worden gehouden. De weken voorafgaand aan de gang naar de stembus stonden vooral in het teken van de harde economische werke- lijkheid. Israël kampt met een superinflatie die de vier honderd procent te boven gaat, een buitenlandse schuld ter waarde van 75 miljard gulden en een alarmerend begrotingstekort. Het is vooral de economi sche wanorde die het aanzien van de Likoed-regering heeft geschaad. De Israëliërs be seffen maar al te goed dat de schijnwelvaart, waarvoor Likoed heeft gezorgd, niet langer kan blijven voortbe staan. De talloze opiniepei lingen van de afgelopen we ken toonden aan dat de Ar beiderspartij haar voor sprong op Likoed vooral te danken heeft aan het econo mische falen van de regering. De huidige minister van fi nanciën, Yigal Cohen-Orgad, trad vorig jaar september aan met grootse plannen om het mes in de overheidsuit gaven te zetten. Critici stel len echter dat zijn maatrege len veel te mild waren en wijzen erop dat onder zijn bewind de inflatie alleen maar sneller is gestegen. Bo vendien deed Cohen-Orgad onlangs nog meer water bij de wijn door voor miljoenen guldens uit te geven aan sub sidies op produkten voor de eerste levensbehoeften. Er werden tevens wetten aange nomen die het spaargeld van de Israëliërs moeten bescher men tegen de hyperinflatie en de regering maakte geld vrij om afgezwaaide militai ren te helpen weer een plaats in de samenleving in te ne men. De kiezers moeten zich be wust zijn van het tijdelijke karakter van deze gulheid, die volgens de oppositie slechts bedoeld is om stem men te trekken. Toch geven de jongste opiniepeilingen aan dat de voorsprong van de Arbeiderspartij op Likoed slinkt. Ondervraagden tonen zich nu minder pessimistisch over hun levensstandaard dan twee maanden geleden, toen de verkiezingscampagne begon. De Arbeiderspartij (Ma'ar- ach) heeft tijdens haar cam pagne gepleit voor het terug dringen van de inflatie door de overheidsuitgaven aan te pakken. Daarbij waakte zij ervoor geen maatregelen in het vooruitzicht te stellen, die de levensstandaard van de kiezers direct aantasten. Ma'arach wil in plaats daar van bezuinigen door het ne- derzettingenbeleid te bevrie zen, het leger uit Zuid-Liba- non terug te trekken en sub sidies aan orthodox-joodse instellingen te verminderen. Met het afnemen van Li- koeds achterstand in de laat ste opiniepeilingen wordt weer duidelijk dat de grote partijen de kleine nodig heb ben om een meerderheid ach ter zich te krijgen in de 120 zetels tellende Knesset. Al leen als er een grote coalitie wordt gevormd tussen Ar beiderspartij en Likoed, zoals Shamir eerder deze maand aanbood in een televisiede bat, worden de splinterpar tijen buiten spel gezet. Volgens recente peilingen komt de Arbeiderspartij uit op ongeveer 50 zetels en krijgt Likoed er naar schat ting 40. Rechtse nationalisti sche partijen kunnen bij el kaar op circa 20 plaatsen in het parlement uitkomen. Centrum- en linkse partijen, die alleen in een regering met de Arbeiderspartij zouden willen meedoen, moeten re kenen op een aantal zetels dat ligt rond de 10. In westerse diplomatieke kring wordt ervan uitgegaan dat een zege voor de Arbei derspartij de kans op voor uitgang in het vredesproces vergroot. Westerse diploma ten menen dat de Verenigde Staten, Israëls belangrijkste bondgenoot en geldschieter, een terugkeer van de Arbei derspartij waarschijnlijk zullen verwelkomen. Bij de twee belangrijkste knelpun ten in de buitenlandse poli tiek, de bezetting van Ara bisch gebied sinds de oorlog van 1967 en de Israëlische aanwezigheid in Zuid-Liba- non, biedt de Arbeiderspartij meer ruimte voor Compro missen dan Likoed. De Arabische wereld staat over het algemeen onver schillig tegenover de uit komst van de verkiezingen. In veel Arabische landen leeft de overtuiging dat het niet veel uitmaakt welke partij aan de macht is, Li koed of Ma'arach. Zij ont dekken in beide partijen niets anders dan een harde tegenstander in het Midden- Oostenconflict. Een mede werker van PLO-leider Yas ser Arafat verklaarde dat aan de verkiezingen geen en kel belang moet worden toe gekend. „Oppervlakkig ge zien lijkt er enig onderscheid tussen Likoed en Arbeiders partij te bestaan, maar in werkelijkheid is het verschil even groot als tussen Coca Cola en Pepsi Cola". Geraldine Ferraro en Walter Mondale: koppel dat sombere vooruitzichten heeft.- fotoupi Van onze correspondent in San Francisco Marc de Koninck SAN FRANCISCO - De mocratisch presidents kandidaat Walter Mon dale heeft gisteren be loofd - indien hij Ameri kaans president wordt - de Sovjet Unie een we derzijdse bevriezing van de atoombewapening aan te bieden, binnen honderd dagen de 'ille gale' oorlog van de CIA tegen Nicaragua te beëindigen en in eigen land de belastingen te verhogen ten bate van sociale voorzieningen en onderwijs. Mondale verklaarde dit gisteren in zijn zogenaamde 'aanvaardingsspeech', nadat hij een dag eerder door de Democratische Partijcon ventie in San Francisco was verkozen tot uitdager van re publikeins presidentskandi daat Reagan bij de verkie zingen van 6 november aan staande. De vooruitzichten voor Mondale zijn vooralsnog somber. Tijdens de traditio nele carnavaleske afsluiting van de Conventie bleek dui delijk dat hij maar beperkte geestdrift binnen zijn partij kan opwekken. De toejui chingen van de 4000 afge vaardigden in de Conventie zaal voor Mondales beoogde vice-president, Geraldine Ferraro, waren veel enthou siaster en massaler dan voor de man die Reagan zou moe ten verslaan. Bange vraag voor vele Democraten is of de persoonlijkheid van Ferraro voldoende (vooral vrouwelij ke kiezers) voor Mondale kan mobiliseren om te zegevie ren. Het vice-presidentsschap is op zich echter een niet erg belangrijke functie, zodat het tijdens de stembuscampagne toch op de Reagan-Mondale debatten zal aankomen. De Democratische strate gie is om bij alle Amerikaan se vrouwen te appelleren aan hun vrouw zijn en hen uit te nodigen „bij te dragen tot de historische stap van de eerste vrouwelijke vice-president in het Witte Huis". In haar gespierde aan vaardingsspeech herinnerde Ferraro er aan dat ze als offi cier van justitie in New York heel wat misdadigers achter de tralies heeft gebracht. Ze benadrukte traditionele waarden als gezinsverband en hard werken, beloofde in voering in de grondwet van volledige juridische en eco nomische gelijkheid voor vrouwen en attaqueerde pre sident Reagan scherp op diens 'roekeloze' bewape- ningsbeleid en de schrik die hij armen en bejaarden aan jaagt met zijn sociale bezui nigingen. Mondale in zijn toespraak noemde het Reagan-bewind een „regering van de rijken, voor de rijken en door de rij ken". Hij zei dat elke presi dent na de komende verkie zingen de belastingen zal moeten verhogen (vanwege het enorme begrotingste kort), maar dat Mondale dat in tegenstelling tot Reagan vooraf durft te zeggen en na dien op rechtvaardige wijze zal doen. Tegen de onderne mers, die sedert Reagan vrij wel geen winstbelasting hoe ven te betalen zie Mondale: „Het vrijkaartje wordt inge trokken." De democratische presi dentsgegadigde beloofde om de Amerikaanse industrie en de werkgelegenheid te be schermen tegen oneerlijke buitenlandse concurrentie. Op onderwijsgebied pleitte hij voor uitmuntendheid. „Ouders moeten die tv uitzet ten, leerlingen moeten hun huiswerk doen en onderwij zers moeten onderwijzen. Amerika moet weer kunnen concurreren. In 1990, als ik in mijn tweede ambtstermijn als president ben, wil ik elke winkel in Amerika kunnen binnenlopen, er het beste produkt uitpakken en op de onderkant kunnen lezen: Made in the USA." Hij zei dat zijn keuze van Geraldine Ferraro als 'run ning mate' verzekert dat van nu af geen enkel kind in Amerika vanwege sex, gods dienst of ras is uitgesloten van welke functie dan ook. Hoezeer de vrees van de Democratische campagneleiders dat Mondale en Ferraro teveel op een echtpaar lijken terecht is is gisteren in De Stem op deze pagina duidelijk geworden. In het on derschrift bij de foto van Mondale en zijn vrouw schreven wij, dat het ging om Mondale en zijn 'running mate'. Dat was dus niet correct. (RED. DE STEM). Van onze correspondent in Bonn Gerard Kessels BONN - Een aanslag op de zwaar be waakte Adolf Hitler had nauwelijks kans van slagen. Dat wisten de sa menzweerders, maar ze wilden een daad stellen. „De aanslag moet uitge voerd worden, kost wat kost", zei ge- neraal-majoor Tresckow enkele da gen vantevoren. „Want het komt er nu niet meer op aan hoe de aanslag af loopt, maar het gaat erom dat het Duits verzet voor het oog van de we reld en van de geschiedenis de beslis sende stap gewaagd heeft. Daarbij valt al het andere in het niet." De samenzweerders van de 20-ste juli 1944 wilde de wereld laten zien dat Duitsland, waar in de persoon van Hitier de misdaad aan de macht was gekomen, nog een restant van fatsoen en eer was overgebleven. Dat er ook nog een ander Duitsland was. De bom aanslag van Claus Schenk Graf von Stauf- fenberg mislukte. De dictator liep slechts een bloeduitstorting en enkele kneuzingen op. „Een kleine kliek eerzuchtige officieren wil de mij van kant maken. Wij zullen met deze pest kort proces maken", raasde de Führer. Dat het maar om een kleine kliek ging, klopte niet. In de zomer en herfst van 1944 werden ongeveer 200 direct en indirect be trokkenen bij de 20-ste juli door het beruchte 'Volksgerichtshof' onder Roland Freisler ter dood veroordeeld en opgehangen. Tot in de laatste dagen voor de Duitse overgave bleef de Gestapo jagen op de samenzweerders. Bij het einde van de oorlog was het aantal geëxe cuteerden in verband met de 20-ste juli opge lopen tot 4500. Eigenlijk was Stauffenberg niet geschikt om de aanslag uit te voeren. De man die op 20 juli 1944 met twee bommen in Hitiers hoofd kwartier 'Wolfschanze' arriveerde, was een oorlogsinvalide. Bij de gevechten in Afrika had de telg uit een oud adelsgeslacht het lin keroog, de rechterarm en twee vingers van de linkerhand verloren. Maar kennelijk was er bij de samenzweerders niemand anders te vinden, die de moed en de gelegenheid had de aanslag op zich te nemen. Het op scherp zet ten van de eerste bom kostte de gehandicapte Stauffenberg zoveel tijd, dat hij niet meer aan de tweede toekwam. Was dat wel gelukt dan had naar alle waarschijnlijkheid nie mand de aanslag overleefd. Bij de bespreking die middag in de Wolf schanze stond Stauffenberg twee meter naast Hitier. Wijzend op zijn hardhorendheid had hij bij Wehrmachtchef Keitel een plaatsje dichtbij de Führer gekregen. Toch lukte het hem niet de in een tas verpakte bom onder de tafel tot bij de voeten van Hitier te schuiven. Een dikke eiken tafelpoot beschermde het doelwit van de aanslag. Bovendien stonden 'op deze hete dag de ramen open, zodat de drukgolf kon ontsnappen. Kort voor de ontploffing verliet Stauffen berg de ruimte en ging op weg naar Berlijn om met andere samenzweerders als Ludwig Beek en Von Witzleben de lijnen van de machtsovername uit te zetten. Om tien voor een die middag ontplofte de bom. De 24 man nen in de stafkamer werden tegen de grond geslingerd. Bij velen, ook bij Hitier, sprongen de trommelvliezen. Van sommige militairen stonden de haren in brand. Vier werden er gedood of stierven de volgende dagen aan hun verwondingen. Maar Hitier leefde en la ter op de dag was hij alweer zoveel opge knapt dat hij zijn gast, de Italiaanse Duce Mussolini, de verwoeste stafkamer kon laten zien. 's Avonds sprak hij over alle radiozen ders tot het volk. Kort vantevoren was Stauf fenberg met enkele samenzweerders in Ber lijn standrechterlij k ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. „Leve het heilige Duitsland", moeten Stauffenbergs laatste woorden ge weest zijn. Hoewel de samenzweerders geen kleine groep vormde, waren het volkomen outsiders in de Duitse soldatenwereld. De blinde toe wijding aan Hitier, onderstreept door de eed op de Führer die elke soldaat en officier af moest leggen, en de Pruissische traditie van 'Befehl ist Befehl', zorgden ervoor dat de sa menzweerders niet op veel weerklank hoef den te rekenen. Ook menige samenzweerder kwelde zich met de gedachte dat hij eigenlijk een verrader werd. En op steun vanuit de be volking hoefden de samenzweerders niet te rekenen. „Het was een verzet zonder volk", schreef de Frankfurter Allgemeine Zeitung dezer dagen. Velen van de verzetsmensen kwamen voort uit de nationaal conservatieve elite, die pas bij het vorderen van de oorlog in actie kwam. Toen de omvang van Hitiers misda den duidelijk werd en de nederlaag in de oor log onontkoombaar werd, kreeg de verzets beweging toeloop. In het begin van de oorlog, toen Hitier het ene militaire succes na het andere in de schoot viel, waren sommigen nog enthousiast. Stauffenberg bijvoorbeeld. Dat de 'nar' Hitier op oorlog af koerste, vreesde Stauffenberg eind jaren '30. Maar toen Polen en Frankrijk vlot werden inge lijfd was hij „vervuld van het overwinnings- gevoel dat toen in Duitsland de meeste men sen in zijn greep had", schrijft zijn biograaf Joachim Kramarz. In die eerste oorlogs maanden schreef Stauffenberg dat hij zich „kostelijk voelde. Hoe zou dat ook anders kunnen bij zulke successen?" Maar al in het najaar van 1942 toen de Duitse gruwelen in Rusland bekend werden en het Rode Leger hard terug begon te slaan, vroeg hij zich on geduldig af „of er in het hoofdkwartier van de Führer dan niemand te vinden was om het varken met het pistool af te maken?" Op het gebied van de buitenlandse politiek hadden de samenzweerders tamelijk irreële voorstellingen. Carl Goerdeler, die kanselier had moeten worden na de aanslag, hoopte toen hij in de cel op zijn executie wachtte, nog dat Engeland vrede zou willen sluiten met Duitsland en dat beide volken gezamen lijk de strijd aan zouden binden met de op rukkende Russen. En na de oorlog zou Duits land weer een monarchie moeten worden. Kranten en tijdschriften in de Bondsrepu bliek besteden deze dagen veel aandacht aan het Duitse verzet. In Berlijn is een weten schappelijke conferentie gehouden, waar 70 geleerden bijeen zijn geweest om het verzet onder loupe te nemen. De Duitse televisie be steedt uitvoerig aandacht aan de 20-ste juli. PARIJS - De Franse commu nistische partijeens de mach tigste buiten het Oostblok, heeft donderdag haar politie ke toekomst op het spel gezet met het dramatische besluit zich terug te trekken uit de re geringscoalitie met de socia listen. De communistische strategie is duidelijk bedoeld om een rem te zet ten op de snel slinkende populari teit, en kan vol gens politieke waar nemers in Parijs óf vruchten afwer pen óf de partij in de politieke woes tijn doen belanden. Het besluit om geen ministers te leveren voor het nieuwe kabinet van Laurent Fabius is op het eerste gezicht het gevolg van onenigheid over diens vasthouden aan een so- berheidspolitiek die tot nog toe heeft geleid tot steeds meer werklo zen. Maar in kringen van de com munistische partij spreekt men van een overwinning van de aanhangers van de harde lijn die al lange tijd niet gelukkig waren met de samen werking met de niet-marxistische socialisten en die hebben gewacht op de kans om in de oppositie te gaan. Deze elementen waren ervan overtuigd dat het kelderen van het aantal stemmen in de afgelopen drie jaar bijna helemaal te wijten is aan de samenwerking met wat zij noemden 'burgerlijke socialisten'. De bitterste pil was het magere re sultaat dat de partij vorige maand bij de Europese verkiezingen be haalde, toen slechts elf procent van de kiezers communistisch stemde. De partij had gehoopt succes te be halen, vooral in gebieden waar dit voorjaar werknemers de straat op gingen uit protest tegen het rege ringsbeleid dat inhield dat onrenda bele bedrijven moesten sluiten. Maar zelfs in die gebieden verging het de communisten en de socialis ten slecht. De grote winnaars waren de rechtse en centrumrechtse par tijen die in de Nationale Vergade ring in de oppositie zijn. Volgens de genoemde zegslieden waren het toen de orthodoxe partijleden rond partijleider Georges Marchais die er krachtig voor pleitten de coalitie met de socialisten te verbreken als enige oplossing om het verlies goed te maken. Sommige politieke commentato ren zijn de mening toegedaan dat de daling van de populariteit van de communisten in de afgelopen tien jaar een weerspiegeling is van een radicale verandering in de politieke opvattingen in Frankrijk. Die ont wikkeling kan de partij terugbren gen tot een marginale groepering tenzij zij zich een eigentijdser image aanmeet. PABUS - De permanente verte van Nederland bij de Unesco, M heeft vrijdag persberichten te ajs zou Nederland formeel gedre: VN-organisatie te verlaten. Ondanks de bezwaren die De geuit tegen de Unesco is terug Nederland „hoogst onwaarschij Mourik. Hij bevestigde dat hij woensc brief had gestuurd aan de leiding nisatie waarin Nederland aandi vormingen binnen de Unesco en tje binnen de organisatie te wi maar hij benadrukte dat dit geen gement was om uit de Unesco te s De term 'herziening' kan „alles Afvalwater HET Rotterdamse tank-op- slagbedrijf Van Ommeren- Matex moet zijn afvalwater stromen binnen drie jaar ge saneerd hebben. Een plan daarvoor moet binnen een jaar ingediend zijn. Dit heeft rijks waterstaat bepaald in de WVO-vergunning (lozings vergunning) die het bedrijf onlangs, na een aanvraag uit het voorjaar 1980, is verleend en die vrijdag is gepubliceerd. Snipperkaart DE directie van de gemeente lijke scholengemeenschap Genderdal in Eindhoven wil gaan experimenteren met een 'snipperkaart' voor de leerlin gen van de laatste klas van de meao. Het experiment houdt in dat de leerlingen maximaal dertig lesuren per schooljaar mogen verzuimen. A W BZ-kosten AAN voorzieningen ingevolge de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (financiering van opname in verpleeghui zen, instituten voor gehandi capten en zwakzinnigenin richtingen) is in 1983 een be drag van 8,9 miljard gulden betaald. Daarvan kwam 8,3 miljard ten laste van het AWBZ-fonds. BEDANKEN voor een hoogleraar; vaak voor. De Technische Hogesc val. Dr. Viegers, verbonden aan I van Philips, heeft geweigerd een b raar aan de Twentse TH te aanvaai ven aanzienlijk meer kan verdiener Het geval-Viegers staat niet op specteurs lopen bij bosjes weg orr dernemerswereld twee a drie kee waard is dan 'Financiën' kan be nngsprojecten komen bij de overl automatiseringsdeskundigen elder an ook op andere terreinen zitten r dezelfde reden in de problemen. O Particuliere bedrijfsleven op te k voor bepaalde categorieën ambteli s|ag van tien procent voorbereid. Het gegeven, dat er weer 'gevoc fls arbeidskrachten moet menig jo steken. Want wanneer al bij een kl< de vraag naar hooggeschoolden werkloosheid niet uitzichtloos mee ln studie en opleiding heeft gesto Manschap weer als meesterschap al|een op academisch- of HBO- n voorbeeld te noemen: 'n vakbekw dodig (en dikwijls even zeldzaam) i van de veranderende vraag- en Psidsmarkt zal een denivellerende 9e9even omstandigheden kan dit r urn de Nederlandse industrie te k door voor iedereen een redelijk we saven zijn er op velerlei gebied (jo j')n zich door keihard werken, uitc |n9 en herscholing bepaalde des' egenover zo'n inzet mag en moe ;ere beloning. In 'zulke gevallen is éerde, onrechtvaardige inkomens sneden hebben gekend en waar recht een inkomensnivelleringsb e'tering mag echter nooit zover ga an de mens - loon naar werken Hen.

de Stem | 1984 | | pagina 2