IERS 'Oorlog tussen Zeeuwse bergers wordt vervelend' 24 DAGEN VOOR HALF GELD Meer geld voor studies van aangepaste landbouw EXPLOSIE VAN GROEN-BLAUWE ALGENGROEI DE STEM Geschiedenis van kantklossen in Sluis vastgelegd Producenten van veevoeders maken slechte tijden door C deUitvinders 24 DAGEN Visotter na jaren weer in Zeeland pmwatmicro-elec- ote glitterkast om en tonen uit, maar smeerminiatuur- Jt u bij de merken |aat, wordt gemaakt tig. Daar wordt niet puit "vol Ie" i nstal la ken en te genieten, pullen geen gaatjes, pp uw zang? Wiltu ■van: compacte (slechts jrde digitale tuner, eo-versterker. SEA lineair aftastende ZATERDAG 21 JUL11984 RIJKSPOLITIE TE WATER: aravan getaald met valse duizendjes Inbraken in Zoutelande opgelost Inbraak in gebouw Drie Ambachten )<>r K081» II allemenselijk gevarieerde DE STEM „de 4 in1 krant W eekenddienst Stemredactie A58 r iep, Haringvliet en langs de an het Volkerak 12.00-14.00 en 16.00 uur rdt op 3 januari 1985 in 10 plaatsen ding stuit op 13 november 1984. lichtingen: Tel O79-501A VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De elf provincies in Neder land gaan meer geld beschikbaar stellen voor interprovinciaal onderzoek naar aangepaste landbouw in of bij natuurgebieden. Althans ivanneer de statenvergaderingen daarmee ak koord gaan. Het gaat om een verhoging van het budget voor de jaren 1984 en 1985. Aanvankelijk was besloten dat elke provincie 45.000 gulden per jaar zou bijdragen. Daar komt men echter niet mee uit. Het is de bedoeling dat de provincies dit be- drag met 10.000 gulden verhogen. De gezamen lijke bijdrage wordt daardoor 600.000 gulden per jaar. Het rijk, dat de afgelopen jaren al meer betaalde dan was afgesproken zal daar naast 775.000 gulden per jaar beschikbaar stel len. Het dagelijks provinciebestuur van Zeeland heeft de staten voorgesteld daarmee akkoord te gaan, mits minstens acht provincies eenzelfde besluit nemen. Men heeft al in het onderzoeksprogramma moeten schrappen. Zo is een landschapsbeeld- onderzoeik voorlopig stopgezet en is gesnoeid in het studieprogramma voor de zandgronden. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben de staten inmiddels ook voorgesteld door te gaan met de subsidiëring van de stichting voor be drijfsontwikkeling in de Zeeuwse landbouw, de stichting voor de rundveeverbetering in Zee land en de Koninklijke Vereniging 'Het Neder landse Trekpaard' afdeling Zeeland. Het gaat om een verlening van de subsidiëring voor een nieuwe periode van vier jaar. Er zijn bedragen mee gemoeid van respectievelijk 75.000, 13.000 en 1.000 gulden per jaar. Vervuiling drinkwater nog geen verleden tijd Van een onzer verslaggevers THOLEN/VLISSINGEN - Voor het selecte groepje dat met scanners de marifoonkanalen afluistert is het gratis kostelijk amusement, maar de Rijkspolitie te Water in Zeeland vindt de sleepbotenoorlog op de Schelde-Rijnverbinding behoorlijk vervelend wor den. Niet alleen omdat er veel extra werk in gaat zit ten, maar ook omdat de concurrentieslag de geldende regels herhaaldelijk ruimschoots overschrijdt. Het 'gevecht' om de Franse spits Arizona, donderdag avond laat, bevestigde dat nog eens. De ergste schade, een ge zonken rubberboot was dit keer voor Muller. „Het begint vervelend te worden", aldus gisteren een reactie van de Rijkspolitie te Water in Vlissingen. De RP te Water heeft van dit nieuwste incident bijna traditiegetrouw Van een onzer verslaggevers HOEVEN - Pech heeft donder dagavond toegeslagen b.j het caravanbedrijfje van de fami- l v. in Hoeven. Het gesaneer de bedrijfje hield donderdag op met zaken doen en verkocht s avonds de laatste nog voor radige caravan aan een onbe kende meneer. Omdat de caravan vier jaar oud was mocht de man hem meenemen voor 7900 gulden. Hij rekende hem af met acht briefjes van duizend. Toen de verkoopster de volgende dag enkele briefjes naar de bank wilde brengen kwam ze van een koude kermis thuis; de briefjes waren vals. De Oudenbossche rijkspolitie ambtenaren, die blijkbaar va ker briefjes van duizend zien dan de verkoopster, zagen on- middelijk dat het ging om val se briefjes. „Je voelt dat meteen. Bo vendien waren de briefjes fletser en waziger dan de ech te. alsof ze waren gecopiëerd. En het serienummer was op alle biljetten hetzelfde". ZOUTELANDE - Met de aan houding van P.K.M.U. (19), 1H.A.T. (17), J.v.d.S. (39), allen afkomstig uit Vlissingen heeft de politie een serie inbraken in Zoutelande opgelost. In de nacht van 26 op 27 juni werden in diverse auto's te Zoutelande inbraken ge pleegd. Vier auto's werden opengebroken, terwijl uit een Irituurzaak artikelen ter waarde van 2.000,- werden ontvreemd. In de nacht van 28 °P 29 juni werd te Westduin '"gebroken in twee personen auto's, terwijl een parkeerau tomaat werd vernield. De buit beide nachten bedroeg [2.500,-, terwijl de schade een bedrag beliep van 15.000,-. OyajVDVOOft ZUCWEST NEOERLANO Kantoren Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: 8 30-12.30/13.30-17.00 uur. "factie erneuzen: Rein van der "elm (editie-chef), Jan Jan- ?®n (plv. chef), Frank Dey, £eul de Schipper, Cor de ,6r (foto), Ton Koomen 'sport). Hulst: Eugène Ver wasten. Goes: Cees Maas. "middelburg: Henk Postma. lostburg: Co Meertens. Servicepunten Kjoosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- '250. "Pvertentle-expl. "specteur Zeeland: C. Me- nu* Privé 01150-95839. Van een onzer verslaggevers GOES - De Watermaatschappij Zuid-West- Nederland (WMZ) blijft voorlopig nog chloor aan het drinkwater van het waterwingebied Oranjezon toevoegen, omdat de bacteriologi sche verontreiniging door groen-blauwe algen hardnekkiger is dan de WMZ aanvankelijk begin juli verwachtte. Zoals gemeld mengde de WMZ een hoeveelheid chloor (1 milligram per liter) door het drinkwater om het voor consumptie geschikt te houden. Men ver wachtte toen dat de toevoeging ongeveer een week zou duren. niet schadelijk is voor de ge zondheid (de afnemers zijn de gemeenten Domburg en Vee- re). Wel is het zo dat het chloor vervelende gevolgen kan heb ben voor zeldzame vissen in aquaria. Nu blijkt echter dat de na tuurlijke langzame zandfilters bij het pompstation Oranjezon nog verstopt zijn door dode al gen en dat het nog wel een maand kan duren voordat dit probleem opgelost is. De WMZ bevestigde dit gisteren desge vraagd. Geen verklaring Het verontreinigde kanaal wordt voorlopig nog niet ge bruikt. De WMZ wacht daar mee totdat de algenpopulatie volledig is afgestorven en de zandfilters weer schoon zijn. Een oorzaak voor de plotselin ge algengroei is volgens de zegsman van de WMZ niet di rect aan te geven; algen zijn afhankelijk van een hoeveel heid licht en voedigsstoffen in het water en spontane groei kan plotsklaps optreden. De groen-blauwe soort komt evenwel niet zo vaak voor. Het is de enige alg die drinkwater bacteriologisch kan verontreinigen en er een smaakje aan geeft. De groene algen zijn in de waterwinka- nalen algemener, maar vrij wel ongevaarlijk voor de kwa liteit. De WMZ beklemtoont dat consumptie van het water waaraan chloor is toegevoegd (ADVERTENTIE), TERNEUZEN - Donderdag nacht is ingebroken in een op slagruimte van het water schap De Drie Ambachten na bij de buurtschap De Griete waaruit voor een aanzienlijk bedrag aan gereedschappen en machines werd gestolen. Hoewel men gisteren nog niet kon vaststellen wat pre cies is intvreemd, staat vast dat uit het gebouw zijn ver dwenen een tweetal electri- sche motormaaiers, een boor machine en een haakse slijper. Gezien de omvang van het gestolene wordt aangenomen, dat men gebruik heeft ge maakt van een vrachtauto. Al het ontvreemde materiaal werd via een raam in een der kantoren naar buiten ge bracht. tfj-Tv siACtntrtWR MMfc vrijblijvend proef-op-de- 1 som abonnement op die i Dat kan. Met zo'n 4-in-l-krant. Vul dus snel in die bon xtag en stuur 'm op. Dan kleppert uw krant heel binnenkort 24 dagen lang voor half geld in de bus. BEZORG MIJ DE STEM VRIJBLIJVEND OP PROEF VOOR DE HALVE PRIJS 10 - (Met betalen wacht ik op uw acceptgirokaart). Deze bon in een open enveloppe zonder postzegel opsturen I naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB BREDA. Bellen kan ook. 076-236911. I Mevrouw De Brock-De Paepe overhandigt burgemeester Asselbergs het eerste exemplaar van haar boek - fotowim kooyman Van een onzer verslaggevers IR1NA MARIA DE BROCK-DE PAEPE SCHRIJFT BOEK SLUIS - In de schaduw van Brugge,'s werelds kantklos centrum, bloeide ook in Sluis ooit deze nijverheid. Me vrouw Irina Maria De Brock-De Paepe heeft de kantkloshistorie van Sluis in een boek vastgelegd. Giste ren ontving burgemeester J.Asselbergs het eerste ex emplaar van die nieuwe uit gave. Mevrouw De Brock-De Paepe is niet alleen als schrijfster bij het kantklos sen betrokken. Ze was in 1980 de initiatiefneemster voor de heroprichting van de plaatselijke kantklos- school. De school is geves tigd in het Zoute Vestje aan de Hoofdstraat. Er was destijds sprake van heroprichting omdat Sluis al eerder een dergelij ke opleiding kende: in de tweede helft van de vorige eeuw. Het is die periode die in het boek van mevrouw De Brock-De Paepe wordt be handeld. Het gaat om het tijdperk 1854-1872, de gloriejaren van de Koninklijke Kantklos- school in Sluis. Het predi kaat koninklijk veriwerf de school omdat koningin So phie de beschermvrouwe was. Bovendien kreeg de school veel opdrachten van het koninklijk huis. Bij het gisteren uitgereik te boek gaat overigens om een eerste deel. Mevrouw De Broek de Paepe heeft een tweede deel over het kant klossen inSluis in voorberei ding. Dat boekje gaat de nieuwe bloeiperiode tussen 1910 en 1935 behandelen. Het nu verschenen eerste deel heeft een beperkte op lage van in totaal vijftig ex emplaren. Het boek kost 35 gulden. Het gaat om een eigen uitgave van de schrijf ster. Van een onzer verslaggevers GOES - Voor het eerst sinds jaren is er in Zeeland weer een visotter gesignaleerd. De visotter, waarvan de laatste signalering dateert van ongeveer vijf jaar terug, kwam vijftig jaar geleden wat algemener voor in Zeeland. Sindsdien is het beest door jacht en door andere oorzaken vrijwel geheel uit het Neder landse natuurbeeld verdwe nen. De mensen die het dier heb ben waargenomen komen uit kringen van het natuurbe houd. Ze zijn zeer voorzichtig met uitlatingen omtrent de plaats van de waarnemingen omdat de laatste Zeeuwse vi sotter (vijf jaar geleden in de Veerse kreken) destijds na pu- blikaties, waarin de plaats vermeld werd, om het leven is gekomen. In kringen van het natuur behoud is men zeer verheugd over de terugkomst van de vl- De visotter sotter, maar er is niet duidelij ke aan te geven waardoor de visotter is teruggekomen. Sommige kenners zeggen dat het beest is ge-herintrodu- ceerd (door mensen uitgezet), maar anderen denken dat dit komt doordat de felle jacht op de dieren is afgenomen. De waarnemers hebben overigens ook andere exem plaren van in Zeeland zeldza me dieren, zoals de vos en de - foto erik ossewaarde das, weer gezien. Conservator W. Phaff van het Zeeuws Bio logisch Museum deelde in dit verband mee dat het museum volgend jaar een tentoonstel ling van de vereniging Das en Boom in huis krijgt. Deze expositie is bedoeld om de mensen wat meer bewust en vertrouwd te maken met het terugkerend beeld van marterachtigen in de natuur. proces-verbaal opgemaakt. Omdat het de dienst ook wat te bont wordt wil men nu gaan onderzoeken of het binnen de mogelijkheden ligt om te be middelen tussen de strijdende partijen. De RP te Water zette giste ren de feiten op een rijtje. De Arizona liep rond 9 uur aan de grond onder de Thoolse wal. Juist ter hoogte van de plaats waar de concurrerende ber gers met sleepboten 'op sta tion' liggen. Het gaat daarbij om Willem Muller Terneuzen en Van den Akker Bergings bedrijf uit Vlissingen. Daarnaast is er nog de ber ger Van den Berg die met de sleepboot Zephyrus voor Mul ler vaart. Onmiddelijk nadat de Fransman in de problemen kwam schoten de op scherp staande bergers er op af. De sleepboot Van Woelderen van Van den Akker kwam als eer ste langszij en gezagvoerder Schipper kreeg van de Frans man mondeling toestemming om vast te maken an diens achterschip. Muller arriveerde ook ter plaatse met de Coastal Service en slaagde er in om de spitsen- schipper een bergingscontract te laten tekenen. Dat is in dit soort situaties vragen om moeilijkheden. In ieder geval kwamen zo de Van Woelderen en de Coastal Service naast el kaar te liggen aan de achter steven van de Fransman. Tus sen de twee sleepboten lag de rubberboot als stootwil. Het bootje, waarin zich ove rigens niemand bevond, kon de druk niet verdragen en blies letterlijk de laatste adem. Het afscheid ging gepaard met een passende emotionele com municatie tussen de concurre rende bergers, die in de hitte van de strijd de 'u-vorm' wel eens plegen te vergeten. „Het begint vervelend te worden", aldus gisteren een reactie van de Rijkspolitie te Water in Vlissingen. De RP te Water heeft van dit nieuwste incident bijna traditiegetrouw proces-verbaal opgemaakt. Omdat het de dienst ook wat te bont wordt wil men nu gaan onderzoeken of het binnen de mogelijkheden ligt om fe be middelen tussen de strijdende partijen. VOOR redactionele zaken, dus niet voor bezorgklachten of advertenties, kunt u dit week einde contact opnemen met Rein van der Helm 01170-3370. B.g.g. 01153-1534. Van een onzer verslaggevers BREDA - De omzet van som mige veevoederbedrijven is flink gedaald, vergeleken met verleden jaar. Vooral de rund- veevoedersector heeft een klap gekregen. De omzet is in die branche met ongeveer dertig tot veer tig procent gedaald. Vooral veevoederbedrijven in het noorden en het westen van Nederland hebben het erg moeilijk. Sommige bedrijven in dat gebied werken al op halve kracht. In één bedrijf wordt slechts een keer in de twee we ken gewerkt. Bij andere fir ma's is arbeidstijdverkorting aangevraagd. „De fikse omzetdaling heeft twee oorzaken", zegt de heer Winkel van Koudijs-Wouda in Den Bosch. „Ten eerste heeft de superheffing op "de melk- produktie hard toegeslagen. Als gevolg van die heffing hebben een hoop boeren koeien afgestoten om uit de kosten te komen. Ze zijn ook minder gaan voeren. De boe ren hebben geprobeerd hun zaak met gras lopende te hou den", aldus de heer Winkel. Een andere reden voor de forse daling is het weer van verleden jaar. Hierdoor was er minder gras te voeren aan het vee. Dit jaar is er verschrikke lijk veel gras in voorraad. In het zuiden blijft de scha de beperkt, vertelde een woordvoerder van de meng voederfabriek CHV in Veghel.

de Stem | 1984 | | pagina 13