WOENSDAG 18 JUL11984 EXTRA 'Killers' Lasers Deeltjes J4 tekst: Piet Smolders foto's: NASA, USIS, General Electric Binnen tien jaar zou Amerika's ruimtevliegtuig kunnen worden gebruikt om een laserwapen in de ruimte te brengen dat met de snelheid van het licht vijandelijke satellieten kan vernietigen. Een kwart van alle shuttle-vluchten is nu al gereserveerd om militaire kunstmanen in de ruimte te plaatsen. Ook bij de lopende vlucht van het ruimtevliegtuig Discovery wordt een kunstmaan in een baan geracht die verbindingen gaat verzorgen tussen Amerikaanse militairen overal ter wereld. De space shuttle stelt het Pentagon in staat de ruimte vrij routinematig te bereiken en deze, als het aan het Amerikaanse ministerie van Defensie ligt, om te turnen tot het volgende en misschien wel laatste slagveld van de mensheid. President Reagan is daar, getuige zijn zogenaande 'Star Wars'-plannen sterk voor. Zelf nu al is de militaire ruimtevaart- die zich overigens helemaal buiten de competentie van NASA afspeelt - een factor van betekenis in het internationale gebeuren. Satellieten van Russen, Amerikanen en Chinezen fotograferen dag in dag uit elke vierkante meter van het aardoppervlak. Als u vergeten bent uw auto in de garage te zetten is dat binnen een dag in het Pentagon bekend. Privacy is tegenwoordig maar een betrekkelijke zaak. Die militaire spionagekunstmanen zijn beslist nuttig. Zij stellen de Amerikanen in staat na te gaan hoe de Russen hun troepen verplaatsen in Afghanistan of langs het IJzeren Gordijn. En in het algemeen maken zowel Russen als Amerikanen gretig gebruik van deze kunstmanen om te controleren of de andere partij zich aan de bestaande verdragen tot beperking van wapentuig en troepen houdt. Sommige spionagesatellieten werken nog met films die moeten worden belicht en - bij voorbeeld na een week - in een capsule terugkeren naar de aarde. Maar de meer moderne uitvoeringen gebruiken een verfijnd televisiescherm, waarbij de gemaakte opnamen vrijwel onmiddellijk ter beschikking zijn. Voor militaire verbindingen op wereldschaal en voor de navigatie van schepen en vliegtuigen worden ook DE capsule van een spionagesatelliet keert met belicht, films terug naar de aarde. Terwijl zij vervolgens aan een ivf rachute afdaalt, wordt de capsule door een vliegtuig metee soort schepnet uit de lucht gevist. volop kunstmanen gebruikt. Nu al gaat zeventig procent van alle internationale militaire communicatie via satellieten. Tot nu toe is het verhaal niet agressief van karakter. OORLOG RUIMTE Maar een logische ontwikkeling dient zich aan: als de grootmachten voor hun informatie zo afhankelijk zijn geworden van satellieten, dan is het van groot belang in tijden van hoogspanning de spionage- en waarschuwingskunstmane n van de tegenpartij uit te schakelen. Dus worden er middelen ontwikkeld om dat te kunnen doen. Sinds 1967 al experimenteert de Sowjet Unie met kunstmanen die in het Nato-jargon 'killers' worden genoemd, maar door de Sowjets gewoon als de Kosmos-satelliet worden aangekondigd. De killers zijn satellieten die tot vlak bij een andere kunstmaan kunnen manoeuvreren (volgens het rendez vous recept dat zo nuttig is bij het koppelen van ruimteschepen aan ruimtestations) en daarna uit elkaar klappen, waarbij ook de doelsateiliet het loodje legt. Dit heeft de VS weer geïnspireerd tot de ontwikkeling van een anti- satellietraket die dit jaar voor het eerst werd getest. De kleine tweetrapsraket wordt afgevuurd vanonder de vleugel van een steil optrekkende F-15 straaljager. De met springstof geladen kop van het A-sat wapen gaat af op de warmtestraling van een satelliet en ramt deze als een anti-tankgranaat. Satellietkillers zouden ook 'handig' zijn voor het uitschakelen van een met een waterstofbom geladen kunstmaan die op afroep naar de aarde kan komen. Zowel Amerikanen als Russen zijn zonder technische hoogstandjes in staat een ring van dergelijke waterstofbomen in een baan om de aarde aan te leggen: de moderne versie van het zwaard van Damocles. Een internationaal verdrag, gesloten in 1967, verbiedt het plaatsen van kernwapens in de ruimte. Maar de vraag is of men zich daar werkelijk iets aan gelegen zal laten liggen als het er op aan komt Tot dusver is het verhaal nog gebaseerd op wat er nu beschikbaar is. Maar in een dreigende situatie is de tijd die met militaire maatregelen gemoeid is de beslissende factor. Vandaar de voorkeur van Reagan en zijn medestanders voor een meer tot de verbeelding sprekende aanpak: het Star Wars concept. Hierbij gaat het om het inzetten van twee totaal nieuwe wapens, waarbij de bestaande satellieten en raketten trage voetzoekers worden: laserwapens en deeltjeswapens. Laserwapens zijn ideaal voor gebruik in de ruimte, omdat een laserstraal in de aardse dampkring nogal wat tegenwerking ondervindt. Maar in de luchtloze ruimte kunnen laserkanonnen over duizenden kilometers afstand dodelijk zijn. Zij lijken dus ideaal voor het uitschakelen van satellieten en hoogvliegende raketten. Lasers maken gebruik van lichtgolven van EEN kleur, die als soldaten eensgezind in dezelfde richting marcheren. Gewoon licht bestaat daarentegen uit allerlei kleuren, waarvan de golven in alle richtingen gaan. Het geconcentreerde eenrichtingskarakter van lasers is verantwoordelijk voor hun groot doordringend vermogen. Zij blijken dikke platen staal te kunnen doorboren en in de praktijk is al bewezen dat lasers, afgevuurd vanaf de aarde of vanuit een groot vliegtuig, een niet al te ver weg vliegende helikopter of projectiel kunnen neerhalen. Het grote voordeel van lasers is het feit dat ze werken met de snelheid van het licht: 300.000 kilomter per SECONDE. Satellieten en raketten komen niet verder dan maximaal 40.000 kilometer per UUR. Als je een satelliet met een gewone raket wilt raken dan worden krankzinnige eisen gesteld aan de vol- en besturingsapparatuur. Bij een laser is het een kwestie van eenvoudig op het bewegende doel richten, want de straal is praktisch gesproken meteen ter plaatse. Lasers zijn niet zo geschikt om raketten op aarde of vlak daarboven - direct na de lancering - uit te schakelen. Zij ondervinden teveel tegenwerking van met name waterdamp in de atmosfeer. Daarom wordt er gewerkt aan een nieuw wapen dat tot voor kort uitsluitend in science fiction boeken voorkwam: het deeltjes wapen. Deeltjeswapens maken geen gebruik van licht, zoals de laser doet, maar van kleine deeltjes die in atomen zitten: protonen en electronen. Die zijn electrisch geladen en met behulp van een sterk magnetisch veld kun je een bundel van deze deeltjes versnellen. Zo'n deeltjeswapen zou je ook in een baan om de aarde kunnen hangen om opstijgende raketten of vliegtuigen letterlijk blimsemsnel te kunnen vernietigen. In het westen wordt beweerd dat de Sowjets in Semipalatinsk in Centraal-Siberië al jaren proeven doen met deeltjesversnellers die zelfs vanaf de aarde een kunstmaan neer zouden kunnen halen. Reagan zou ten koste van zo'n twintig miljard dollar rond 1995 om te beginnen enige tientallen lasergevechtstations in de ruimte willen hebben. Daarna zouden ook nog deeltjeswapens moeten worden geïnstalleerd. Maar experts twijfelen aan de realiseerbaarheid van die plannen. Zelfs voor het laden van een laserkanon zou het vermogen van een kleine electriciteitscentrale nodig zijn om nog maar te zwijgen van de fabelachtige energiën die ingezet zouden moeten worden om een deeltjesversneller in een baan om de aarde in bedrijf te houden. Reagan beweert dat zijn Star Wars wapens de huidige kernraketten tot ouderwets wapentuig zullen degraderen, waardoor althans een nucleair conflict tot de onmogelijkheden zou gaan behoren. Vandaar dat hij zijn plan presentert als een zegen voor de mensheid. Maar deskundigen betwijfelen of het mogelijk zal zijn een zo effectieve verdediging met laser- en deeltjeswapens op te bouwen dat geen enkele intercontinentale kernraket of atoombommenwerper door de mazen van het net kan glippen. Een een of enkele missers zouden al catastrofale gevolgen kunnen hebben. Een waterstofbom op Washington, New York of Moskou kan al de grootste ellende en ontregeling veroorzaken. Of de ruimte werkelijk het volgende slagveld van de mensheid wordt valt niet met zekerheid te voorspellen. Maar het lijkt onwaarschijnlijk dat menselijke conflicten op grote schaal zich dan uitsluitend nog buiten de aarde zouden afspelen. Eerder lijkt het er op dat het oorlogstoneel zich alleen maar zou uitbreiden en de aarde zelf allerminst gespaard zou blijven. PERSHING 2-raket: door Star Wars wapens straks uit de tijd? DE Amerikaanse luchtmacht ontwikkelt een kleine space shuttle die vrijwel direct te lanceren is om bijvoorbeeld kleine satellieten uit te zetten of vijandelijke kunstmanen uit te schakelen.

de Stem | 1984 | | pagina 6