eep' Misbruik van staatsleningen wordt aangepakt Nederland verdient aan boteropslag Krakersrel in Amsterdam Landbouw-export wil fiscale 'stroppenpot' ABP vraagt opvolger Masson I )e"relUd ZOMERFINALE VERKOOP) koopS Hoopgevend signaal 'Onwettige' bekentenis verkrachter |ugd en bejaar- t rn OENSDAG 18 JUL11984 BINNENLAND Verlopen pas mag ook in Spanje Nieuw protocol ziekenhuizen DEN HAAG (ANP) - Nederland zal op voor zichtige wijze langs de geëigende diplomatieke kanalen contact blijven houden met Suriname. DE STEM COMMENTAAR Europees paspoort niet op tijd klaar pUME de allerlaagste prijzen KARRESTRAAT 13 BREDA 200 nieuwe banen bij Albert Heijn Verdachte ambtenaren geschorst BINNENLAND T5 |E kangoeroe komt al- i in Australië voor en op ele nabijgelegen fndjes. Ze zijn ongevaar- tenzij ze zich, in het (u> gebracht voelen. Een en kangoeroe kan t sprongen van vier me- een snelheid bereiken 150 km. cteur van een van de otste liftf abrieken van het i. Dat ook een goede ge- 'heid een voorwaarde is |te slagen ondervond Al- t Leffers (59) uit Tilburg, t ging hem als huisschil- I voor de wind totdat hij en hartoperatie arbeids- |eschikt werd. „Ik moet nu iiig aan doen maar mijn i is afbetaald en er staat J wat op de bank; ik red Iwel". lorg om de toekomst van cinderen is voor de Neder- se emigrant het belang- ste motief geweest om te Igreren. Verder de oor- Idreiging in Europa, een lieer van het streng ge- llementeerde leven in Ne- lland - „hier heb je veel er kansen om vooruit te oen" - en ook een hang Ir avontuur. Door te emi- ren hebben ze echter niet problemen van het oude [■opa achter zich gelaten, btralië kent eveneens gro- pugdwerkloosheid (10 ent), het alcoholgebruik Ier de jeugd ligt erg hoog, ll wat jongeren zijn aan Igs verslaafd en in de gro- Iteden roert zich een kra- fsbeweging. Ook kinderen welgestelde Nederlandse Igranten blijken daar vat- Ir voor te zijn. l>e laatste tijd worden de derlandse emigranten nog t een heel ander fenomeen fonfronteerd. Naarmate (igranten van de eerste ge- Jatie ouder worden komt i Nederlandse herkomst s sterker naar voren. goed ze ook het Engels f)ben beheerst, op hun oude vallen ze in hun contac- met anderen steeds meer ug op het Nederlands. Dat |ft problemen in bejaar- en verzorgingstehuizen, grote Duitse kolonie, die de Barossa-vallei ten rd-oosten van Adelaide welvarend wijngebied ft gemaakt zit er ook mee. behulp van steun uit Ne land wordt nu in ver- eidene Australische ste- geprobeerd voor Neder- dse bejaarden aparte be rdentehuizen te stichten, i sympathieke zaak. eerdere afleveringen van i serie stonden in De Stem 14 en 17 juli) araten. Ze slaagden daar t in. Wel poseerden ze na pop met ineengeslagen iden voor de fotografen, ar Mondale's verklaring men slechts „mogelij khe- had onderzocht voor ^gezindheid" sprak boek en. De drie kandidaten la- het dus aankomen op de xxT onder de 4000 stemge- htigde Conventiegangers. Overigens gaat het tussen ndale en Hart nauwelijks concrete politieke ge- lilpunten, maar botsen der persoonlijke presi- ïtsambities. Het verkie- gsprogramma, 'platform' loemd, is vaag geformu- rd en bovendien niet bin- ad voor de winnaar van de isidentsnominatie. Wel probeert Gary Hart in t verkiezingsprogramma krijgen dat de VS in Mid- n-Amerika in geen geval chtstreeks militair geweld igen gebruiken. Mondale rzet zich tegen zo'n bepa- g. Een stemming daarover u vandaag al een testcase nnen worden voor de •rkte van Hart. Jesse Jackson stelt zich de igste dagen zeer verzoe nd op. Wel eist hij invoe- ïg van evenredige verte- nwoordiging bij de voor- rkiezingen. Het percentage ckson-afgevaardigden OP Conventie is thans maar helft van het percentage ïzers dat hem tijdens de imaries' op hem heeft ge- md. T28 PAGINA 3 V oorzichtig contact met Suriname Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Spanje is roor Nederlanders het tiende land in Europa waar ze met een verlopen paspoort de douane kun nen passeren. Dat heeft de Spaanse ambassade meegedeeld in een brief aan de burge meesters van Nederlandse gemeenten. Het paspoort, dat om de vijf jaar verlengd moet worden, is al langer, ook nadat het verstreken is, toch geldig in de Benelux en in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, West-Duitsland, Grieken land en Turkije. Voor waarde in al deze landen is wel dat het paspoort niet langer dan vijf jaar verlo pen mag zijn. Gebleken is dat in deze landen een verlopen pas poort wel door de douane wordt geaccepteerd, maar niet altijd door bankinstel lingen. Bij sommige ban ken wordt zo'n paspoort niet als geldig identiteits bewijs beschouwd. L£IDSCHENDAM (ANP) - Staatssecretaris Van der Reij- len (Volksgezondheid), de Na tionale Ziekenhuisraad en bij ie cao voor het ziekenhuiswe- ren betrokken werknemersor- janisaties hebben dinsdag een protocol ondertekend waarin ten overeenkomst over een nieuwe salarisstructuur is vastgelegd. Het kabinet heeft het groene licht gegeven voor de invoe ring ervan. De ongeveer 200.000 werk nemers in particuliere zieken huizen, verpleeghuizen, psy- thiatrische instellingen en rwakzinnigeninrichtingen «orden de komende jaren op s van functiewaardering ingepast in nieuwe salaris schalen. Op 1 januari 1985 is het verpleegkundig en civiel technisch personeel aan de tart, in 1986 de artsen en apo thekers en in 1987 en 1988 de overige categorieën medewer- Uitgangspunt daarbij is dat ons land goede betrek kingen met Suriname blijft nastreven, maar een vol ledige normalisatie van de betrekkingen kan slechts daar zijn wanneer van Surinaamse zijde ernst wordt gemaakt met herstel van de rechtszekerheid en de de mocratische verhoudingen. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) zegt dit in antwoord op schriftelijke vragen van kamerleden van PvdA, CDA en WD. De socia list Knol, de christen-demo craten Aarts en Van Dam en de liberaal Weisglas wilden van de bewindsman ophelde ring over recente contacten tussen Nederlandse en Suri naamse bewindslieden. Het initiatief voor alle gesprekken is volgens Van den Broek uit gegaan van Surinaamse zijde. De vertegenwoordigers van het bewind-Bouterse is in alle gesprekken klip en klaar dui delijk gemaakt dat hervatting van de Nederlandse ontwikke lingshulp er onder de huidige omstandigheden zeker niet in zit. Vooralsnog zijn met de Su rinaamse gesprekspartners geen nadere afspraken ge maakt over verdere uitwer king op ambtelijk niveau van net besprokene in de laatste tijd, aldus Van den Broek. Van den Broek heeft de Su rinaamse premier Udenhout (tevens minister van buiten landse zaken) in mei tijdens de NAVO-raad in Washington „uitvoerig en openhartig uit eengezet hoe de huidige situa tie in Suriname door de rege ring beoordeeld werd". Het ge sprek met Udenhout leek wat hem betreft volgens Van den Broek vooral bedoeld om beter inzicht te krijgen in de in Ne derland levende denkbeelden ten aanzien van Suriname. Hij heeft Udenhout in ant woord op diens vragen tevens duidelijk gemaakt hoezeer Nederland het noodzakelijk acht dat Suriname concrete stappen zet in de richting van rechtsstaat en democratie „al vorens de ook door Nederland zozeer gewenste normalisatie van de betrekkingen binnen bereik kan komen". AMSTERDAM (ANP) - Het bestuur van de Amster damse effectenbeurs gaat misbruik van de zogenaam de uitkering bij de uitgifte van staatsleningen aan pakken. Ziekenfondsen Staatssecretaris Van der Reij- (Volksgezondheid) heeft Unie BLHP op korte ter- fijn een gesprek toegezegd tv» de gevolgen van de voor- Women opheffing van de thjwilHge ziekenfondsverze kering voor de werknemers tan de ziekenfondsen. Deze uitkering is bedoeld om de administratieve kosten van effectenkantoren en ban ken te dekken, zodat staatsle ningen tegen de uitgiftekoers zonder provisie aan de beleg gers kunnen worden doorge geven. Bij inschrijving op staatsle ningen krijgen de commissio nairs en banken van de staat een half procent korting. Het komt hierbij voor dat de betrokkenen hun voordeel met de klanten delen. „Hier is dan sprake van overtreding van het beursreglement en oneer lijke concurrentie ten opzichte van de leden die zich wel aan de regels houden. Overtredin gen zullen dan ook leiden tot klachten bij de Commissie van Orde. Het bestuur meent dat zware straffen op zijn plaats zijn". Dit staat in een vertrou welijke interne circulaire van het beursbestuur. De beursleden (zij die op de beurs mogen handelen dus banken en commissionairs kantoren) moeten in het ver volg tegenover de voorzitter van het beursbestuur bij een nieuwe staatslening een ver klaring afleggen dat de toe wijzing van de stukken aan hen die ingeschreven hebben volgens de reglementen heeft plaatsgevonden. Verder moet verklaard worden dat op geen enkele wijze direct of indirect in geld of anderszins een gro ter deel van de ontvangen uit kering is doorgegeven dan toe gestaan. Aan buitenlandse huizen mag een derde gedeelte van de korting worden door gegeven. Aan binnenlandse klanten niets. 'fris niet gauw goed in Nederland. Nauwelijks hebben de cen- organisaties van werkgevers en werknemers na langdurig "«handelen overeenstemming bereikt over een globale aan- van de jeugdwerkloosheid of de CNV- en FNV-jongeren >,aan alweer te sputteren. De aanbevelingen, die in het akkoord ervat zijn, zouden te vaag zijn en de financiële kosten niet uitge- jsjtt. Dat klopt, maar daar staat tegenover dat de werkgeversor- wsaties zich nu ook bereid hebben verklaard om de bestrijding 5'fe jeugdwerkloosheid zoveel mogelijk te koppelen aan de ar- ™°stijdverkorting. „Een belangrijk signaal", zoals FNV-voorzit- 9 Kok opmerkte. strijd tegen de (jeugd)werkloosheid is in Nederland tot nu ernstige mate bemoeilijkt doordat alle betrokkenen het be- js verkozen boven het goede. De werkgevers probeerden zich dekken tegen concurrentievervalsing en een beperking van «flexibiliteit van hun bedrijfsvoering; de vakbeweging wilde te- J*en alle punten en komma's geregeld hebben waar het de «dispositie betrof van de werknemers. Op zich zelf is dat alle- wel te begrijpen maar waar er sprake is van een noodsitua- zou wat meer durf bij het aanvaarden van enig risico niet mis- "«atstzijn geweest. de centrale werkgevers- en werknemersorganisaties hebben •uitwerking van hun aanbvelingen doorgeschoven naar de on- 'lemingen, het bedrijfstaksgewijze CAO-overleg en naar het 'eg met de overheid. Dat lijkt ons verstandig. Tussen onder togen en bedrijfstakken bestaan qua rendement en vooruit zien zulke grote verschillen dat het niet wel mogelijk is om a|le bedrijven uniforme randvoorwaarden op te stellen. Ja aar. is al opgemerkt, bij de komende onderhandelingen staan werkgevers sterker dan de vakbeweging. Dat valt nog te be- De Nederlandse gemeenschap heeft al honderden miljoe- 9einvesteerd - door overheidsmaatregelen en lagere loon- >t6n jn (je verbetering van het rendement van de bedrijven, ar moet nu langzamerhand de beloofde extra werkgelegenheid 'fiover komen staan. De onderneming of de bedrijfstak die dit *kan I- maar niet wil, zou de eigen ruiten ingooien, want zonder redelijke mate van sociale rechtvaardigheid komt er geen •uwe dynamiek in de Nederlandse economie. DEN HAAG - Het nieuwe Ne derlandse paspoort naar Euro pees model komt niet tijdig gereed voor 1 januari 1985. Dat heeft staatssecretaris van Eekelen (Buitenlandse Zaken) de Europese commissie meegedeeld. De oorzaak ervan is dat de Nederlandse regering bijzon dere eisen stelt aan het nieuwe paspoort, aldus een woord voerder van het ministerie. Het paspoort met foto komt er uit te zien als een geplastifi ceerde kaart, waarin en waar op alle gegevens van de hou- der ervan zijn verwerkt. BRUSSEL (ANP) - Nederland heeft in het afgelopen jaar 88 miljoen gulden verdiend aan de opslag van overtollige boter en magere melkpoeder. Dat bedrag heeft ons land Overgehou den aan de vergoedingen die het uit de Europese kas in Brussel voor die opslag ontving. De woordvoerder van het Nederlandse ministerie van Landbouw heeft dat dinsdag tijdens de Europese landbouw raad in Brussel bevestigd. In Nederland ligt ongeveer 10 procent van alle Europe se boter- en melkpoederoverschotten op geslagen. De boeren in Europa krijgen voor hun zuivelprodukten gegarandeerde prijzen. Kunnen ze hun produkten niet kwijt dan koopt de overheid de boter en melkpoe der op en die verdwijnt dan in de inter ventiepakhuizen. Op het ogenblik ligt daar ruim 1.03U.IXX) ton boter en bijna 985.000 ton melkpoeder. Dat opkopen kost uiteraard geld en de EG vergoedt op die beheerskosten 8 pro cent rente. Ligt de werkelijke rente in een EG-lidstaat lager, dan wordt er op de 'Brusselse' rente verdiend. Zo heeft ons land vorig jaar 88 miljoen gulden overgehouden. De vermogenswaarde van de nu in Europa opgeslagen boter bedraagt zo'n 13 miljard gulden. Maar in werkelijk heid kan die boter maar afgezet worden voor een prijs die geraamd wordt op 4 miljard. Dat betekent dus een verlies post voor de EG van 9 miljard gulden. De EG kan die boter aan de straatste nen niet kwijt, niet binnen de EG en ook daarbuiten in steeds mindere mate. Het Europese aandeel op de wereldboter markt daalde bijvoorbeeld van 62 pro cent in 1980 tot 48 procent vorig jaar. De EG-commissie tracht op alle moge lijk manieren van de overtollige boter af te komen. Zo heeft ze contacten met sta ten in het Midden Oosten die geïnteres seerd zouden zijn in de Europese boter. Gesproken wordt over 300.000 ton. Gega digden zouden zijn Egypte, Saoedi-Ara- bië, Oman, de Verenigde Arabische Emi raten, Bahrein, Qatar, Koeweit, Syrië, Irak en Jordanië. Er wordt ook nog gezocht naar extra afzetmogelijkheden binnen de Gemeen schap. Zo wordt gedacht aan het ter be schikking stellen van goedkope boter aan werklozen en sociaal zwakkeren, aan het opnieuw ter beschikking stellen van kerstboter aan particulieren en aan het goedkoop leveren van boter aan de levensmiddelenindustrie. De Amsterdamse politie moest gisteren een charge uitvoe ren tegen een aantal krakers. In de Ruysdaelstraat, voor het Openbaar ministerie, hielden zij een protestactie tegen de ontruiming van een kraakpand aan de Singel. - fotoanp (ADVERTENTIE) Japonnen Zonnejurken Overgooiers Pakjes Overalls v.a. Blazers v.a. 29.-39.-59.- 29.-39.-49.- 29.-35.- 79.-98.- 69.- 29.- Maison Regenjassen Blouses Rokken Pantalons T-shirts va 79.- 19.- 25.- 29.- 29.-39.- 25.-35.-45.- 10.-15.- ÏA Van een onzer verslaggevers ARNHEM - Omdat het bewijs van een verkrachting wat mager was heeft de Nijmeegse politie een verkracht 18-jarig meisje een telefoongesprek laten voeren met de dader. Dat gesprek werd op een band opgenomen. Daarop volgde de arrestatie van de man, een 45-jarige Nijme- genaar. Hij bleef drie dagen lang ontkennen, maar bekende na dat hij met het bandje werd geconfronteerd. Dat bleek gisteren voor de Arnhemse rechtbank, waar tegen de Nijmegenaar een jaar gevangenisstraf werd geëist. Het meisje zou voor en tijdens het telefoongesprek geïn strueerd zijn over de vragen die ze moest stellen. Volgens de raadsman van de verdachte was het telefoongesprek een soort verhoor. Hij noemde deze methode een ongeoorloofd dwangmid del zonder wettelijke grondslag. De rechtbank weigerde echter op het verzoek om onmiddellij ke vrijlating van de Nijmegenaar in te gaan en doet over 14 da gen uitspraak. DEN HAAG (ANP) - Nederlandse agrarische expor teurs moeten de gelegenheid krijgen een fiscale 'stroppenpot' te kweken om de gevolgen van calami teiten zoals thans de havenstaking in Engeland op te vangen. Het Agrarisch Groothandels Verbond zal deze wens op zeer korte termijn (opnieuw) bij de overheid op tafel leggen. Se cretaris drs. A. de Groot heeft dit dinsdag desgevraagd mee gedeeld. Het AGV, tot voor enkele maanden Algemeen Orgaan Voedselvoorziening geheten, heeft deze wens de laatste twaalf maanden al enkele ke ren geuit, onder andere tijdens de acties van Franse boeren en Italiaanse douaniers. Bij een stroppenpot moet worden gedacht aan een fisca le maatregel voor bedrijven geld te reserveren om de fi nanciële gevolgen van derge lijke acties op te vangen. Het AGV is een centrale organisa tie voor de agrarische handel. Vooral op één land gespe cialiseerde exporteurs zijn. volgens De Groot de dupe van acties zoals die in het verleden in Frankrijk en Italië en nu in Engeland worden gevoerd. Thans zijn het met name de aardappelen-, de groente- en fruit- en de bloemensector die worden getroffen, omdat zij gevoelige, snel bederfelijke produkten leveren. De vlees- en eiersector wordt in mindere mate getroffen doordat zij hun produkten nog enige tijd in voorraad kan houden. Nederlandse exporteurs hebben ook dinsdag weer ge bruik gemaakt van vliegtui gen om groenten, fruit en bloemen naar Engeland te krijgen. De Algemene Neder landse Bond van Groenten- en Fruitexporteurs heeft zelfs besloten op Schiphol een coör dinatiepunt in te richten, om dat de vraag van exporteurs naar luchtvrachtruimte vol gens secretaris J. van der Vorm ontzettend groot is. Van een onzer verslaggevers HEERLEN - Welke conse quenties er ook zullen voort vloeien uit het justitiële on derzoek naar eventuele straf bare handelingen van de sinds vorig jaar augustus geschorste ABP-directeur Mr. Drs. A. Masson, één ding staat vast: hij keert niet meer terug op de afdeling beleggingen. Dat blijkt uit een adverten tie in een landelijke krant van zaterdag. Daarin vraagt het Algemeen Burgerlijk Pen sioenfonds „in verband met een te verwachten vacature" een nieuwe directeur beleg gingen. Gevraagd wordt een man of vrouw die tevens deel uit zal maken van de algemene direc tie van het fonds. Hij of zij zal onder meer het algemene be leid bij het ABP pensioenfonds coördineren en primair ver antwoordelijk zijn voor het beleggingsbeleid en het beheer van het fondsvermogen (het totale belegde vermogen be draagt ruim 100 miljard). Geschikte kandidaten moe ten academisch zijn opgeleid, beschikken over ruime erva ring op hoog beleids-niveau en kennis op een breed beleg gingsterrein. Minister Rietkerk van Bin nenlandse Zaken heeft over de advertentie overlegd met de geschorste ABP-directeur. „Het is niet voor de hand lig gend dat hij terugkeert, on geacht de uitkomst van het justitiële onderzoek. Die me ning heeft ook de heer Mas son", zo laat een woordvoer ster desgevraagd weten. De afspraak is gemaakt dat de opvolger van Masson zo snel mogelijk aan de slag gaat. Hij zal echter nog niet officieel benoemd worden. Zo'n benoe ming kan pas zijn beslag krij gen als justitie „klaar" is met de verdachte, hetgeen - met inbouwing van alle beroeps mogelijkheden - wellicht wel drie jaar op zich kan laten wachten. Ook dan wordt pas een eventuele ontslag-proce dure tegen Masson in gang ge zet. Zoals bekend heeft in fe bruari van dit jaar de com missie Polak aan Rietkerk ge adviseerd om én hoofddirec teur Dr. J. van der Dussen én de directeur beleggingen on middellijk te ontslaan. Masson zit sinds 10 mei in voorarrest onder meer omdat hij ervan verdacht wordt in zijn functie 'steekpenningen te hebben aangenomen. Of er veel liefhebbers zijn voor de vacature is nog niet helemaal duidelijk. Intern zijn er geen kandidaten en er wa- MASSON - foto archief de stem ren gisteren nog geen reacties binnen, aldus het hoofd perso neelszaken bij het fonds, Drs. F. Jadoul. UTRECHT (ANP) - Albert Heijn zal in augustus 100 jonge werklozen in dienst nemen en voor 1 juli 1985 nog eens 100. Dat is afgesproken in het kader van de cao-onderhande lingen tussen Ahold NV, de Dienstenbonden FNV en CNV en de Unie BLHP die dinsdag tot een principe-akkoord heb ben geleid. Het gaat om drie cao's voor in totaal 3500 van de ruim 30.000 werknemers: die voor het hoofdkantoor, de distribu tiecentra en de filiaalleiders. De werknemers leveren de 0,77 procent prijscompensatie van 1 juli 1984 en 1 procent van de prijscompensatie van 1 ja nuari 1985 in voor een arbeids tijdverkorting van 36 uur. De totale arbeidstijdverkorting komt daarmee op 76 uur. De roostervrije uren moeten wor den opgenomen in blokken van minstens vier uur. UTRECHT (ANP) - B en W van Utrecht hebben besloten om vier van fraude verdachte huisvestingsambtenaren defi nitief te schorsen met behoud van 90 procent van hun sala ris. Ruim een maand geleden kwam aan het licht dat er bij de toewijzing van woningen door de gemeente 'sleutelgeld' over tafel ging. Dit is ten min ste tien keer gebeurd, met om koopsommen variërend van 2000 tot 5000 gulden, zo is uit het politieonderzoek gebleken. J V Lief vakantiedagboek (2), De campingbeheerder is even langs gekomen om de verstop ping uit de wc te ploppen en een bordje met 'Defect' op een van de douches te hangen. Daarna wilde hij weer snel in zijn BMW stappen. Maar Joris Drietonner, die in zijn eentje een driepersoons- tent vult, hield hem staande. „De campings worden volgend jaar nog duurder. En wat krij gen we er voor terug?", vroeg hij. „Ho even", zei de beheerder en hij wees naar de luidsprekers die op de palen van het volley balnet waren gespijkerd. „Wat denk je van de rustgevende achtergrond-muziek die ik jullie gratis lever?" We keken elkaar eens aan, want niemand had de muziek nog gehoord door de wind en de regen. „Vanavond wordt Frankie Goes To Hollywood gedraaid", las hij trots van zijn papiertje. „Dat is leuk", zei Vierkante Josefine tegen Roze Nel. „We krijgen film vanavond". Toen iemand vertelde dat 'Frankie' geen film maar een popgfoep is, liep ze scheldend naar haar caravan. Juist toen de stemming wat schopperig en duwerig werd, kwam er een man binnen in een wapperende blauwe plas tic-jas. De recreatie-motivator! De vijandschap maakte snel plaats voor opgewonden af wachting. „Maak je niet druk over mu ziekjes", zei hij luid. „Muziek is passief. Wij gaan aan de gang met doe-activiteiten. Wij gaan in training, want we gaan op zoek naar onszelf!" „Dat is mij veel te ver lopen", zei Joris Drietonner en hij waggelde naar zijn tent. De re creatie-motivator noteerde zijn tentnummer en riep haast jubelend: „Mag ik mij even voorstellen, mijn naam is Flip de Wijs. Zeg maar Flip." Tot morgen, ook namens Flip. MERIJN Dienstplichtigen Het percentage dienstplichti gen dat goedgekeurd wordt blijft toenemen. Dat blijkt uit een overzicht van het ministe rie van Defensie van de resul taten van de dienstplichtkeu ring over 1983. Het percentage dat geschikt wordt geacht voor het vervullen van de dienstplicht is opgelopen van 72,2 procent in 1974 tot ruim 79 procent in '83. Bankoverval Een man van tussen de 20 en 30 heeft dinsdagmorgen een gewapende overval gepleegd op de RABO-bank aan de Burgemeester Roellstraat in Amsterdam. De overvaller is er vandoor gegaan met onge veer 100.000 gulden. Wurging Op het Drooglever Fortuyn- plein in Rotterdam is dinsdag morgen omstreeks zeven uur een vermoorde vrouw aange troffen. Het slachtoffer, vol gens de Rotterdamse politie een nog vrij jonge vrouw, was geheel ontkleed. Zij is vermoe delijk door wurging om het le ven gekomen. Groningen/Moskou CdK in Groningen Vonhoff verwacht spoedig een uitnodi ging van de Russische ambas sade voor een bezoek van een Groninger handelsdelegatie aan de Sowj et-Unie. Hij hoopt dat de delegatie nog dit najaar kan vertrekken. Stankmeldingen De meldkamer van de milieu dienst van Rijnmond heeft dinsdag een stroom klachten te verwerken gekregen over stank. In totaal kwamen 160 klachten binnen over een kat- tepis-, gas- en olielucht. Vol gens het Openbaar Lichaam Rijnmond werd de stank ver oorzaakt door een lekkage van olie in een afvalwaterriool op de Shell Raffinaderij in Per nis. Beurtschippers Vier particuliere beurtschip pers hebben gisteren hun blokkade van de doorvaart op de Oude Rijn in het centrum van Bodegraven beëindigd. Na ruim een dag overleg met de rijkspolitie te water en de or ganisaties van beurtschippers besloten zij om zes uur de in middels zes wachtende bin nenvaartschepen vrije door gang te verlenen.

de Stem | 1984 | | pagina 3