even.,. UITBLAZEN Australië: een heidens land van zon-aanbidders' en veel tevreden Nederlanders EIROPA'* nACKIÏIETCIE Hart probeert nog een 'staatsgreep' De uitdaging van de Pacific Tomaat Lp. v. komkommer MARIO CUOMO NIEUWE STER IN DEMOCRA TISCHE PARTIJ Hoopgevend ACHTERGROND Op achterstand Vrij en onbezorgd Jeugd en bejaar den Democraten blijven twijfelen over Mondale Geschillen Verlopen pas mag ook in Spanje Nieuw protocol ziekenhuizen PESTEMCOI MET puur natuur weet je het toch ook maar nooit. De tomaat is zowat het symbool van gezondheid. Ik weet nog hoeveel moei te ik heb moeten doen om deze vrucht te leren eten. Ik ging ervan kokhalzen, net als van kervelsoep. Maar door telkens opnieuw te probe ren tomaat te eten - met suiker, met zout en peper, in een ome let of in schijfjes op een boter ham met kaas - ben ik uitein delijk zover gekomen dat ik ze wel kan waarderen. Tomaat zonder méér vind ik nog steeds niet lekker, maar ik hoef er ook niet meer van de kokhalzen. In een salade vind ik tomaat on misbaar en aan de Engelse high tea-dis sla ik de sandwich met cheese tomato hoger aan dan de sneetjes zalmpastei. Ook het kleine, harde tomaatje dat in de Engelse pub de ploughman's lunch (flink stuk kaas, pickles, sla, tomaat, brood en pickled onionsvergezelt eet ik altijd op. Engelsen lijken meer te doen met tomaten dan wij. Al bij het ontbijt krijg je (gebak ken) tomaat. Natuurlijk zitten ze in elke salade en Engelsen eten ontzettend veel salades - met gesnipperde kaas, ham, rosbief of Scottish eggs. Genera liserend, maar zonder overdrij ving kun je zeggen dat Engel sen verzot zijn op tomaten. Een paar jaar geleden heerste er een ware tomatenrage in het land. Iedereen kweekte ze. Tot op de vensterbank toe. Zelfs achter de ramen van Londense kanto ren zag je de tomatenplanten staan. Toen ik gisteren een Engelse vriend opbelde om wat vakan tiezaken te regelen, begon hij het gesprek van zijn kant met een opmerking overtoma ten. Meestal vraagt hij wat voor weer we hebben, maar nu zaten de tomaten hem het hoogst. Hij had gelukkig geen tomaten uit Holland nodig, zei hij, want zijn eigen oogst stond net te rij pen. Even snapte ik niet waar die mededeling op sloeg. Had ik hem soms een vergeten be lofte gedaan iemand tomaten voor hem mee te geven? Dat kon niet. Enfin, ik ken hem goed. Hij is een van die Engel sen die pas rond z'n vijftigste voor het eerst van zijn eiland durfde en daarom denkt dat Albion het centrum van God's schepping is. Ik begreep dus al gauw dat hij het over de haven- staking~nsia. Nooit lezen ze daar een letter over Nederland, maar als er in hun land iets ge beurt dan nemen ze automa tisch aan dat wij daar gretig kennis van hebben genomen (wat trouwens dikwijls genoeg het geval is ook). Patriot Er sprak voldoening uit zijn stem en ik wist meteen wat ik behoorde te zeggen: „Veel lek kerder hè, eigen teelt?". Dat be aamde hij. Home grown, home made en made in Britain. Dat is allemaal veel lekkerder en be ter. En bovendien was het voor WIM KOCK hem leuk om die Hollanders met hun „goedkope aardgas voor de tuinders" even fijntjes te laten weten dat Engeland, al thans hij, de Nederlandse groente niet echt nodig heeft. Intussen had ik net zoveel re den tot patriottische voldoe ning want hij was toch maar zover dat hij tomaten al zonder erbij na te denken met Holland associeerde en zijn opmerking aan het begin van ons telefoon gesprek impliceerde dat hij Hollandse tomaten had gegeten toen de zijne nog groen in de kas stonden. Nu was hij al eens eerder van z'n Britse geloof gevallen. Dat was toen hij een Japanse auto had aangeschaft. Twéé zelfs. Een grote Datsun voor hem en een kleine voor haar. Ik moet zeggen dat hij er altijd wroeging over heeft gehad en als penitentie pendelt hij nu in een Rangerover tussen zijn huis en zijn kantoor, een Engels maar wat overdreven voertuig voor het overbruggen van een met macadam geplaveide af stand van nog geen vijf kilome ter. Dodelijk gas Uit het feit dat mijn vader landslievende Engelse vriend Nederlandse tomaten heeft ge geten blijkt de macht van de Nederlandse groententelers op de Engelse markt. Zelfs aan to maten uit Jersey, waar ze twee keer per jaar van de koude grond worden geoogst, zou hij de voorkeur hebben gegeven. Maar de supermarkt had alleen Nederlandse. Er gaan dan ook heel wat tomaten naar Enge land: ongeveer een kwart van de totale Nederlandse produk- tie. In het vakblad International Freighting Weekly van 12 juli lees ik dat er momenteel door Nederlandse bloemen- en groententelers een heel nieuwe markt wordt aangeboord in Amerika. Het gaat allemaal door de lucht naar Texas. KLM, Lufthansa en British Ca ledonian spinnen daar aardig wat garen bij, zo meldt dit blad voor vrachtvervoerders. Overi gens kent dit luchtvervoer van groenten en bloemen zo zijn specifieke problemen. Ik schreef het al aan het begin van dit artikel: met puur natuur weet je het toch ook maar nooit. Zo legt Henk Rijkse, vracht manager van British Caledo nian op Schiphol in het eerder genoemde blad uit dat tomaten en bloemen niet met elkaar op één pallet kunnen worden ver voerd. „Tomaten scheiden een gas af dat dodelijk is voor bloe men. Vooral anjers en rozen zijn er zeer gevoelig voor." Had u dat gedacht van puur natuur? itiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiniiiiiiii)iiiiiiiiiiimiiiiiminiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii5 Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres; Postbus 3229, 4800 MB Breda ©076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884 Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, @01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910 Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; f 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, f 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-236394/236911 RunkrPlfltiPQ' Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. WOENSDAG 18 JUL11984 Tt I \vOENSDAG 18 JUL111 Door Loek Leijendekker ADELAIDE - Ze staan ruim 500 km van de be woonde wereld op een camping in de Australi sche bush-bush met een caravan van 5 bij 3 me ter: Marjolein (40) en Arie Venhoek (51) uit Arnhem. Hun verhaal - „Wij zijn in ons hele le ven nog nooit zo geluk kig en tevreden ge weest" - kan niet model staan voor de lotgeval len van de gemiddelde Nederlandse emigrant in Australië. Het ver klaart wel waarom het grootste deel van de emigranten en van de Aussies zelf het vijfde continent nog steeds be schouwen als een 'lucky country' (gelukkig land) waar 'easy going', een zeer ontspannen wijze van leven, het ritme van elke dag bepaalt. Een zonnig land maar met donkere wolken aan de he mel. De wereldwijde econo mische crisis heeft in de Australische samenleving een aantal zwakke plekken blootgelegd. „We zijn ver wend; we zijn te lang een ge lukkig land geweest", zeggen vele middenklassers in Australië. „Wij zijn verwor den tot een heidens land van zon-aanbidders"dondert Owen Harris, een ex-topdi plomaat a la Joseph Luns. Wat zij bedoelen is dat Australië, in tegenstelling tot de meeste andere landen rond de Pacific, de afgelopen decennia meer geld en ener gie gestoken heeft in een on bezorgd leven voor iedereen dan in onderwijs, onderzoek en modernisering van het in dustriële apparaat. De agra rische export (lamsvlees, wol, zuivelprodukten en granen), een rijkelijk vloeiende devie- zenbron, is door de concur rentie van de Europese Ge meenschap, goeddeels opge droogd, althans wat West- Europa betreft. De enorme rij kdom aan mineralen, die Australië tot de welgestelde grondstofleverancier van de landen rond de Grote Oceaan had kunnen maken, blijkt ook geen garantie meer te zijn voor blijvende welvaart. Australië dreigt zich name lijk, zoals ook in Nederland is gebeurd, door een te hoog loonniveau bij een te lage produktiviteit uit de markt te prijzen. Al easy going zijn de Aussies, vooral qua hoog waardige techniek ver achter geraakt op regio-genoten als Japan, Taiwan, Zuid-Korea, Hongkong en Singapore. Re gering, ondernemers en het meer bezonnen deel van de militant-linkse vakbeweging zijn het erover eens, dat het een heidens karwei zal zijn om die achterstand in te lo pen c.q. het huidige wel vaartsniveau te handhaven. Maar sinds Bob Hawke, nu ruim een jaar geleden, als minister-president van een socialistisch kabinet het roer in handen heeft genomen is er weer hoop bij arbeiders, boeren en ondernemers dat Australië er bovenop zal ko men. Hoe groot het vertrou- wen is dat in hem gesteld wordt blijkt uit een recente opiniepeiling: 72% van de Australiërs staan achter Bob Hawke en zijn fors - no non sense - bezuinigingsbeleid. Terug naar Marjolein en Arie Venhoek op hun cam ping in de adembenemende natuur van de Flinders-ber- gen, ten noorden van Adelai de, de 'festival'-hoofdstad van South Australia. Arie, een beer van een vent, is al sinds 1967 in Australië. Dank zij een 'prima opleiding' bij de Koninklijke Luchtmacht kon hij bij Philips-Australië meteen aan de slag als radio monteur. Marjolein, sportief en een gezellige lachebek, ontmoette hij tijdens een za- kenbezoek aan Nederland. Het klikte en ze besloten sa men - van beiden was het eerste huwelijk op de klippen gelopen - in Australië een nieuw leven te beginnen, een vrij en onbezorgd leven. Ze verkochten hun hele hebben en houden, schaften zich een caravan aan en trokken er flierefluitend op uit. Na vele omzwervingen zijn ze uitein delijk in een camping in Wil- pena beland, ruim vijfhon derd kilometer ten noorden van Adelaide en de bescha ving. Het is een gebied van violet-blauwe bergen en bre de valleien waar grote kud den schapen grazen en kan goeroes en emu's in het wild rondzwerven. In dit overstil- le, wijde land kun je uren, soms dagen gaan zonder een mens tegen te komen. Marjolein werkt er voor halve dagen in de kampwin kel, Arie organiseert uitstap jes voor toeristen. Samen verdienen ze zoveel, dat ze na drie maanden werken drie maanden op vakantie kun nen gaan. „We leven zo vrij als een vogel en kunnen gaan en staan waar we willen". Arie zegt geëmigreerd te zijn vanwege zijn kinderen. Wel, die kunnen de toekomst on bezorgd tegemoet zien. De een heeft doctoraal economie, de twee andere jongens zitten resp. in het onderwijs en het bankwezen en de dochter is gelukkig getrouwd. Als ze even met de kinderen willen bellen - die wonen honder den kilometers verder - heb ben ze door de speciale tele foonverbinding die Arie heeft geconstrueerd, binnen dertig seconden contact. Vanwege hun vele trektoch ten door de Australische bin nenlanden zijn ze voor dertig gulden per jaar verzekerd voor de medische hulp van DE populaire Koala beertjes stervan langzaam uit. In de natuurreservaten vormen ze een grote attrac tie. 'de vliegende dokters'. „Waar je ook zit, ze zijn binnen een half uur bij je", verzekert Arie. Nooit bang werkloos te worden? „Neen, als je maar ver genoeg het binneland in trekt en bereid bent alles aan te pakken, vind je hier altijd werk". De oude dag? „Daar voor hebben we wat geld op zij gelegd". Heimwee naar Holland? „Nooit: al die hok jes en regeltjesen met z'n allen op 'n kluitje.Eén ding missen we: zoute ha ring". Hollandse Nieuwe is wel voorhanden in het trefpunt van weer een ander slag emi granten, de Dutch Club in Adelaide. De haringen met uitjes liggen er uitgestald DE wijdse uitgestrekt heid van de Flinders Ran ges in South Australia. - FOTO'S: S.A. TOURIST BOARC naast gevulde koeken, zoute drop, hagelslag en gekleurde muisjes. Het menu vermeldt erwtensoep en gebakken schol 'uit Holland' en aan de bar wordt, in het vriesvak gekoelde, jonge Bols ge schonken. Typisch Neder landse produkten; sympto men van een zweempje heimwee naar Nederland? Hanny de Vries uit Rotter dam: „Als we hier niet iets zouden missen, zouden we niet zo dikwijls bij elkaar ko men". De Hollandse club van Adelaide telt op het ogenblik 500 leden. Er is een wachtlijst - het clubhuis is te klein ge worden - van nog eens 500 man. Ze kunnen binnenkort toetreden want over enkele maanden zal het multifunc tionele nieuwe complex aan de Salisbury Highway, dat de leden zelf gebouwd en gefi nancierd hebben, in bedrijf gesteld kunnen worden. Ze zijn er apetrots op en terecht. Gesprekken met Neder landers in Australië: dat zijn meestal ontmoetingen met geslaagde emigranten. Emi granten, die het gemaakt hebben, hebben een paar din gen met elkaar gemeen. Het zijn prima vaklui, harde werkers en doorzetters. Ook hun vrouwen en kinderen weten van aanpakken en doorbijten. Ze zijn Australiër met de Astraliërs geworden, met behoud overigens van typisch Nederlandse karak tertrekken. Ze vinden het plezierig om van tijd tot tijd naar Nederland op vakantie te gaan - meestal 'doen' ze dan ook half-Europa - maar kunnen bij ons niet meer aarden. Een paar voorbeelden: An- dré ('Andy') Bastiaans (51) uit Geleen. Technisch opzichter ondergronds bij de mijnen. Nu directeur van een eigen constructiebedrijf. Kees de Bruin (60) uit Schiedam. Drukker. Nu een goede baan bij Océ van der Grinthen in Adelaide. Joop Meurs (54) uit Boekelo. Als leerling-lift- monteur geëmigreerd, thans DE kangoeroe komt al leen in Australië voor en op enkele nabijgelegen eilandjes. Ze zijn ongevaar lijk tenzij ze zich, in het nauw gebracht voelen. Een volwassen kangoeroe kan met sprongen van vier me ter een snelheid bereiken van 50 km. directeur van een van de grootste liftfabrieken van het land. Dat ook een goede ge zondheid een voorwaarde is om te slagen ondervond Al- bert Leffers (59) uit Tilburg, Het ging hem als huisschil der voor de wind totdat hij na een hartoperatie arbeids ongeschikt werd. „Ik moet nu zuinig aan doen maar mijn huis is afbetaald en er staat nog wat op de bank; ik red het wel". Zorg om de toekomst van de kinderen is voor de Neder landse emigrant het belang rijkste motief geweest om te emigreren. Verder de oor logsdreiging in Europa, een afkeer van het streng ge reglementeerde leven in Ne derland - „hier heb je veel meer kansen om vooruit te komen" - en ook een hang naar avontuur. Door te emi greren hebben ze echter niet alle problemen van het oude Europa achter zich gelaten. Australië kent eveneens gro te jeugdwerkloosheid (10 procent), het alcoholgebruik onder de j eugd ligt erg hoog, heel wat jongeren zijn aan drugs verslaafd en in de gro te steden roert zich een kra kersbeweging. Ook kinderen van welgestelde Nederlandse emigranten blijken daar vat baar voor te zijn. De laatste tijd worden de Nederlandse emigranten nog met een heel ander fenomeen geconfronteerd. Naarmate emigranten van de eerste ge neratie ouder worden komt hun Nederlandse herkomst steeds sterker naar voren, Hoe goed ze ook het Engels hebben beheerst, op hun oude dag vallen ze in hun contac ten met anderen steeds meer terug op het Nederlands. Dat geeft problemen in bejaar den- en verzorgingstehuizen. De grote Duitse kolonie, die van de Barossa-vallei ten noord-oosten van Adelaide een welvarend wijngebied heeft gemaakt zit er ook mee. Met behulp van steun uit Ne derland wordt nu in ver scheidene Australische ste den geprobeerd voor Neder landse bejaarden aparte be jaardentehuizen te stichten. Een sympathieke zaak. (De eerdere afleveringen van deze serie stonden in De Stem van 14 en 17 juli) Van onze correspondent Mare de Koninck SAN FRANSICO - Op de eerste dag van de De mocratische Partij con ventie in San Fransisco is opnieuw gebleken hoe weinig enthousiasme grote geledingen van de Amerikaanse oppositie partij kunnen opbren gen voor Walter Monda- le. Diens verkiezing, eind deze week door een meerderheid van de Conventie tot presi dentskandidaat en uit dager van Republikeins president Reagan lijkt nog steeds verzekerd, maar een verrassing is niet langer uitgesloten. De wijdverbreide twijfels over Mondale's vermogen om bij de presidentsverkiezingen in november aanstaande een meerderheid van de bevol king voor zich in te nemen, gaven de supporters van Ga ry Hart op de Conventie nieuwe hoop op een succes volle 'staatsgreep' tegen Mondale. Hart kondigde gis teren aan dat ook hij - net als Mondale - Geraldine Ferraro tot vice-president zou nemen „omdat de partij unaniem achter haar staat, maar niet achter Mondale." Ferraro zelf heeft op Hart's toenadering niet gereageerd. De eerste Conventiedag waren in de reusachtige zaal met bijna 4.000 stemgerech tigde gedelegeerden uit alle Amerikaanse deelstaten veel meer borden met 'Hart' er op te zien dan blijken van steun voor Mondale. Rebelse Hart- aanhangers hadden 'Hart- Ferraro-stickers' uitgedeeld, die opvallend veel gedragen werden. Hart-medewerkers ver klaarden dat ze inmiddels tachtig Mondale-gedelegeer- den ertoe hadden bewogen van kandidaat te verande ren. Hart is er met name op uit te voorkomen dat Monda le donderdag reeds tijdens de eerste verkiezingsronde de presidentsnominatie van zijn partij krijgt. Mondale kon tot begin deze week rekenen op 140 stemmen meer dan de noodzakelijke vijftig procent. De congresgangers, die tij dens de voorverkiezingen als 'kiesmannen' van Mondale, Hart of Jackson zijn verko zen, mogen op de Conventie formeel 'hun' kandidaat in de steek laten, maar moeten daarvoor tegenover hun ach terban wel heel zwaarwich tige redenen kunnen aanvoe ren. Als geen van de presi dentskandidaten het bij de eerste stemming op de Con ventie haalt zijn de afge vaardigden pas echt vrij om van kandidaat te wisselen, omdat er immers een beslis sing moet vallen. Gary Hart heeft echter een niet onover brugbaar lijkende achter stand van ongeveer 800 ge delegeerden. Overigens is overeenkomstig het nieuwe partij reglement vijftig pro cent van de 'kiesmannen' op de partijconventie vrouw. „Mondale heeft er te veel aanleg voor om bij iemand anders in de schaduw te gaan staan", omschreef een van de gedelegeerden het gevoelen op de Conventie. „Hij staat in de schaduw van Ferraro en van Hart en van Jesse Jack son, die allemaal iets veel spectaculairdere over zich hebben." Mondale is als win naar uit de voorverkiezingen binnen zijn partij gekomen, omdat de leden van de hem steunende vakbonden veel massaler zijn opgekomen dan de niet-georganiseerde sympathisanten van Hart en van negerleider Jackson. Mondale had afgelopen weekeinde reeds gezichtsver lies geleden toen de door hem ontslagen voorzitter van de Democratische Partij, Char les Manatt, door de partijtop weer terug in functie werd gezet. In de schaduw stond Mon dale gisteren ook van en peil- snel gerezen ster in de Demo cratische Partij, gouverneur Mario Cuomo van de deel staat New York. Cuomo hield maandagavond een zoge naamde 'keynote-speech', traditioneel de toespraak waarin een veelbelovend partijlid de partij-idealen en de thema's van de komende presidentsverkiezingen for muleert. De speech van Cuo mo werd algemeen als bril jant gekenschetst. Het Mon- dale-kamp was duidelijk be zorgd dat Mondale na diens speech van komende donder dag een minder geestdriftige ovatie zal krijgen dan Cuomo te beurt viel. „Cuomo heeft vanavond de Democraten eindelijk duide lijk gemaakt waarom Rea gan het Witte Huis uit moet. Mondale is daar eigenlijk nooit in geslaagd", zo stelde een partijbestuurder vast. Algemeen wordt aangeno men dat Cuomo in 1988 zelf naar het Amerikaans presi dentschap zal gaan dingen. Sommigen houden het zelfs- voor mogelijk dat - indien Mondale geen meerderheid van de Conventie achter zich zou krijgen - de partij niet Hart of Jackson zal kiezen, maar op Cuomo een beroep zal doen om nu reeds de De mocratische presidentskan didaat te worden. Cuomo was aanvankelijk voor Mondale gevraagd om diens vice-president ('run ning mate') te worden. Hij heeft dat geweigerd, maar steunt wel de Mondale-kan- didatuur. Mario Cuomo is de zoon van een Italiaans„immi- grantenechtpaar. Ook Mon dale's running mate Geral'di- ne Ferraro is Italiaanse en eveneens uit New York. In diens speech schetste Cuomo een dreigend beeld van wat nog vier jaar Rea gan zou betekenen: „Reagan maakt de rijken rijker en wat van hun tafels valt is ge noeg voor de middenklasse en voor degenen die wanho pig proberen het tot die mid denklasse te brengen. Rea gan splitst het land in rijk en arm en noemt dat econo misch herstel", aldus Cuomo. Inhakend op Reagan's verge lijking van Amerika met 'een flonkerende stad op een nachtelijke berghelling' schilderde Cuomo het leven in donkere straten van die stad, waar Reagan zich nooit laat zien, maar Waar zwer vers vergeefs proberen een waardig leven te leiden, kin deren aan drugs ten gronde gaan, volwassenen als gevolg van de hoge rente alle hoop op een eigen huis verloren hebben en ouderen hun enige zekerheid kwijt zijn, hun so ciale zekerheid." Maandagavond (gisteroch tend Nederlandse tijd) kwa men 'op neutraal terrein' in een hotel in San Francisco Mondale, Hart en Jackson bijeen om hun geschillen uit te praten. Ze slaagden daar niet in. Wel poseerden ze na afloop met ineengeslagen handen voor de fotografen, maar Mondale's verklaring dat men slechts „mogelijkhe den had onderzocht voor eensgezindheid" sprak boek delen. De drie kandidaten la ten het dus aankomen op de 'mood' onder de 4000 stemge rechtigde Conventiegangers. Overigens gaat het tussen Mondale en Hart nauwelijks over concrete politieke ge schilpunten, maar botsen beider persoonlijke presi dentsambities. Het verkie zingsprogramma, 'platform' genoemd, is vaag geformu leerd en bovendien niet bin dend voor de winnaar van de presidentsnominatie. Wel probeert Gary Hart in het verkiezingsprogramma te krijgen dat de VS in Mid- den-Amerika in geen geval rechtstreeks militair geweld mogen gebruiken. Mondale verzet zich tegen zo'n bepa ling. Een stemming daarover zou vandaag al een testcase kunnen worden voor de sterkte van Hart. Jesse Jackson stelt zich de jongste dagen zeer verzoe nend op. Wel eist hij invoe ring van evenredige verte genwoordiging bij de voor- verkiezingen. Het percentage Jackson-afgevaardigden op de Conventie is thans maar de helft van het percentage kiezers dat hem tijdens de 'primaries' op hem heeft ge stemd. Vo con Sur Van een onzer verslaggevers DEN HAAG - Spanje is voor Nederlanders het tiende land in Europa waar ze met een verlopen paspoort de douane kun nen passeren. Dat heeft de Spaanse ambassade meegedeeld in een brief aan de burge meesters van Nederlandse gemeenten. Het paspoort, dat om de vijf jaar verlengd moet worden, is al langer, ook nadat het verstreken is, toch geldig in de Benelux en in Frankrijk, Italië, Oostenrijk, Zwitserland, West-Duitsland, Grieken land en Turkije. Voor- waarde'in al deze landen is wel dat het paspoort niet langer dan vijf jaar verlo pen mag zijn. Gebleken is dat in deze landen een verlopen pas poort wel door de douane wordt geaccepteerd, maar niet altijd door bankinstel lingen. Bij sommige ban ken wordt zo'n paspoort niet als geldig identiteits bewijs beschouwd. LEIDSCHENDAM (ANP) -1 Staatssecretaris Van der Reij- den (Volksgezondheid), de Na tionale Ziekenhuisraad en bij de cao voor het ziekenhuiswe zen betrokken werknemersor ganisaties hebben dinsdag een protocol ondertekend waarin een overeenkomst over een nieuwe salarisstructuur is vastgelegd. Het kabinet heeft het groene licht gegeven voor de invoe ring ervan. De ongeveer 200.000 werk nemers in particuliere zieken huizen, verpleeghuizen, psy- j chiatrische instellingen en i zwakzinnigeninrichtingen worden de komende jaren opl basis van functiewaardering] ingepast in nieuwe salaris- J schalen. Op 1 januari 1985 is het verpleegkundig en civiel- 1 technisch personeel aan de j beurt, in 1986 de artsen en apo thekers en in 1987 en 1988 de overige categorieën medewer- kers. Ziekenfondsen Staatssecretaris Van der Reij - &n (Volksgezondheid) heeft i de Unie BLHP op korte ter-j mijn een gesprek toegezegd over de gevolgen van de voor- Benomen opheffing van de vrijwillige ziekenfondsverze- J kering voor de werknemers van de ziekenfondsen. HET is niet gauw goed in Neder »ale organisaties van werkgevf onderhandelen overeenstemmir Pak van de jeugdwerkloosheic staan alweer te sputteren. De a vervat zijn, zouden te vaag zijn werkt. Dat klopt, maar daar staa ganisaties zich nu ook bereid he i yan de jeugdwerkloosheid zo vee oeidstijdverkorting. „Een belanf 'er Kok opmerkte. De strijd tegen de (jeugd)wer °e in ernstige mate bemoeilijkt ere verkozen boven het goede. n te dekken tegen concurrentie oe flexibiliteit van hun bedrijfsvc oren alle punten en komma's ochtspositie betrof van de werk "raai wel te begrijpen maar waai I zou wat meer durf bij het aan P'aatst zijn geweest. centrale werkgevers- en e uitwerking van hun aanbveliri «nemingen, het bedrijfstaksge verleg met de overheid. Dat lijl orningen en bedrijfstakken bes ohten zulke grote verschillen °°r alle bedrijven uniforme rar daar, is al opgemerkt, bij de kc werkgevers sterker dan de v ®n. De Nederlandse gemeens ®n geïnvesteerd - door overhf sten - in dg verbetering van uaar r~- Iten" moet nu langzamerhand de wlieu0ver komen staan. De ond' kan maar niet wil, zou de eic „i redelijke mate van sociale ®uwe dynamiek in de Nederlan

de Stem | 1984 | | pagina 2