Weinig standwerkers op concours Sas van Gent Forse boete voor man uit Westdorpe Middenstanders klagen over zandtransporten De heerlijkheid Meehelp 'DINSDAGMARKT DREIGT TE VERPAUPEREN Sterk spel Diederik van den Heuvel op tennistoernooi Axel Terneuzense PTT- directeur in VUT Demonstratie para-sailing in Braakman Rectificatie 'kunstenaar naar de bedelstaf WOENSDAG 1 JULI 13Ö4 VAN ZEELAND Gevonden voorwerpen MET 120 OVER RIJKSWEG Een dagje uit..de grens over. Kantwerk Plaatselijk nieuws IJzendijke Westdorpe WOENSDAG 18 JULI Succes Nationaal Ballet in Israël NEDERLAND 1 21.25 21.35 M'ih CQ) A i4sji\yü 3 p Aium-ti-* Van onze correspondent SAS VAN GENT - Een stand werker, die praat als Brug man en een diepvriesmes 'waar je zelfs spijkers mee kunt snijden'. Die waren gis teren met een beetje goede wil eenvoudig terug te vinden wa ren op de Sasse weekmarkt. Middenstandsvereniging Sas'70 had, mede met het oog op het folkloregebeuren deze week in Sas van Gent, de weekmarkt een extra feeste lijk karakter willen geven door een aantal standwerkers uit te nodigen. Van de door de Vereniging voor Ambulante Handel toe gezegde tien standwerkers, kwam slechts een viertal op dagen. Reden om toch een beetje teleurgesteld te zijn als organisator. Het markt bezoekende pu bliek genoot echter niet min der om de vlotte verkooptech niek van de wel aanwezige standwerkers. Brugmans Pratend trachtten zij als hun waar aan de man te brengen: vlekkenzeep, stoppen voor af- wasbakken of wastafels, stoomstrijkijzers en diepvries messen waren hun producten. De taak van juryleden Piet Maas, mevrouw Dusarduijn en A. Marquinie was om de meest vlotte babbelaar aan te wijzen. Het was tenslotte me vrouw De Waard uit Rotter dam, die met- haar stoom strijkijzer de wisselbeker in de wacht sleepte. Tweede en der de eindigden respectievelijk de heer Stret uit het Belgische Kieldrecht met zijn diepvries messen en de heer Van de Ruit uit Vlissingen met de bekende vlekkenzeep. Burgemeester Dusarduijn, die ook het standwerkerscon cours geopend had, reikte de prijzen uit. De weekmarkt werd overigens druk bezocht. Kooplui: markt Sas liever op donderdag Van een onzer verslaggevers HOEK - In het recrea tiecentrum De Braak man bij Hoek worden vandaag door het Ba der Parateam demon straties para-sailing gegeven. Bij deze tak van sport wordt de parachute via een lijn met een auto of een boot zo'n 50 tot 200 meter hoog de lucht in getrokken. De demonstraties zijn gratis toegankelijk, maar wie een 'gastsprong' wil maken dient 25 gulden neer te tellen. Het evene ment begint om 14.00 uur en duurt de hele middag. Van een onzer verslaggevers SAS VAN GENT - Zeventig procent van de thans op de wekelijkse dinsdagmarkt in Sas van Gent aanwezige kooplieden wil de markt verplaatsen naar donderdag. In een brief aan het Sasse college van B en W wordt door textielhandelaar John. Jansen uit Terneuzen na mens deze marktkooplieden deze 'verplaatsing' voor gesteld. De handelaars hopen dat die verandering nog voor de komende winter en anders in maart/april vol gend jaar zijn beslag kan krijgen. „De weekmarkt in Sas van Gent is al enkele jaren aan het verminderen. Vooral de laat ste tijd is dat goed merkbaar. De kooplieden die vroeger tot vijf uur op de markt stonden, zijn nu meestal tussen drie uur en half vier ingepakt. Wij menen dat de donderdag voor ons een betere dag zal zijn om dat wij nu nogal concurrentie hebben van de Zelzaatse markt op maandag en de Dinsdagmarkt van Assenede", zo staat te lezen in de brief aan het Sasse gemeentebestuur. Bevreesd De marktkooplieden van Sas van Gent dienen hun ver zoek overigens in zonder me dewerking van de Centrale Vereniging van Ambulante Handelaren „omdat zij op donderdag andere belangen hebben. Zij weten uiteraard van dit verzoek af", aldus John. Jansen. „Wij zijn be vreesd dat deze eens zo bloeiende markt geheel gaat verpauperen, door leegstand. Wij zijn van 80 kooplieden vroeger tot 30 nu teruggeval len en dat spreekt toch voor zich". John. Jansen wijst erop dat zelfs in het hoogseizoen open plekken op de Sasse markt zijn aan te wijzen. De marktkooplieden hopen dat het Sasse college de ge vraagde verplaatsing van de markt van dinsdag naar don derdag zal goedkeuren. De handelaars op hun beurt zijn bereid flink in de bus te blazen om de verandering van de Sasse weekmarkt kenbaar te maken. Gedacht wordt daarbij aan een advertentiecampagne gedurende een half jaar en het laten rijden van een geluids wagen door Sas van Gent en omliggende plaatsen. „Op die manier denken wij een goede start voor een betere markt te hebben", aldus John. Jansen. John. Jansen: „Wij zijn van 80 kooplieden vroeger tot 30 nu teruggevallen en dat spreekt toch voor zich" FOTO WIM KOOYMAN Van onze tennismedewerker AXEL - Met zijn overwinning op Souburger Michael Ouwe hand legde Diederik van den Heuvel meteen zijn duidelijke kandidatuur neer voor de eindzege bij de 16-jarige jon gens in het jeugdtennistoer- nooi te Axel. Met de cijfers 6-0 6-3 liet hij Ouwehand kans loos. Ook Ronald van Remor- tel wist zich in de kwalifica tieronde gemakkelijk overeind te houden tegen Terneuzenaar Jacco Sloover (6-1 6-1), het zelfde gold zowel voor Frank Hamelink als Arjen Elderson. Hamelink versloeg Pascal Wille 6-1 6-0 en Elderson ken de eveneens weinig problemen met ad van Mossevelde 6-1 6-2. De sterk geachte Geo Boer- kanp uit Overijssel strandde in de zelfde leeftijdscategorie op Vlissinger Marcel Wolfert 3-6 2-6. Bij de meisjes tot en met 16 jaar maakten de gedoodverfde favorieten geen fouten. Moni que Baecke uit St. Jansteen versloeg Nancy Blok uit sluis kil met duidelijke cijfers 6-1 6- 1, terwijl Hanneke Lockefeer tegen Sandra Frusch alleen in de tweede set moeilijkheden ondervond 6-17-6. Ook bij de 14-jarige jongens behoort Marcel Wolfert tot de favorieten groep gezien zijn 6- 2 6-1 uitslag tegen de jongere Stefan Havermans, terwijl Ri- ny Kort niet zonder moeite langs Bart van Kampen kwam (4-6 6-1 6-1. Bij de meisjes speelde Lia Boerkamp zich op winst via Nancy Blok 6-1 6-0, en kende ook Annemarie Ro besin geen pardon met, Moni que Bleijenberg 6-1 6-2. uitslagen: meisjes enkel tot en met 12 jaar Cindy van Goethem- Angelique Coenen 0-6 1-6, Hanne ke Vleesschouwer-Marisa Ever- ling 6-0 6-0, Christel Asselman- Yvonne Cox 6-1 6-0. Jongens enkel tot en met 14 jaar, Guido Tolhoek- Sjoerd van der Es 6-4 7-5, Jascha Leenhouwers-Hans Hirdes 6-0 6-0, Leonard Robesin-Ike Joziasse 4-6 6-3 6-1. Meisjes enkel tot en met 14 jaar Ingeborg Asseiman-Monique Bleijenberg 6-3 6-0, Marisa Adriaansens-Machteld Kips 6-2 6- 0, Nancy Blok-Eugenie Tamis 6-1 6-1. Jongens enkel tot en met 16 jaar, Evert van Kampen-Igor Kint 6-0 6-0, Christof Kellerman-Den- nys Kemp 6-1 7-6, Jack Dunsel man-Frank Wille 6-2 6-2, Meisjes enkel tot en met 16 jaar Anemarie Robesin-Desiree Timmermans 6-0 6-3, Francis Dunselman-Claudia Pielaat 6-1 6-0, Marianne Vlees- schouwer-Suzanne Rademakers 6- 0 6-1. CADZAND: bruine porte monnee met inhoud, brui ne herenportemonnee met inhoud en paspoort, rijbe wijs, vaarbewijs en euro cheques; witte damespor temonnee met inhoud, mu seumkaart voor Amster dam. MZENDIJKE: kleine groe ne fietstas, zwarte brom fietshelm met zwarte handschoenen, autosleutel merk Opel met hanger, autosleutel Honda, groene damesfiets Sparta. OOSTBURG: sleutel met hanger, wit half hoog mo del laarsje maat 40, groene damesportemonnee met inhoud, ruwharige terrier teef zwart/wit/bruin met bruin halsbandje, heren- potemonnee met inhoud en paspoort, groene dames fiets, sleutelhanger met 4 sleutels, blauw vrachtwa- genzeil, koperkleurige bloemenhanger, bril met donker montuur, dames horloge Kex Swiss, bos van 5 sleutels aan koord, porte monnee met inhoud, witte damesportemonnee met inhoud, zilveren ketting met hanger: Jan 3-9-78, autosleutel Volgo, horloge Commodoor, 5 flesjes bier in plastic tas, bril met bruin montuur. Van onze correspondent TERNEUZEN - „Dan maar liever een week de bak in", zo reageerde P.M. uit Westdorpe gistermorgen voor het Ter- neuzense kantongerecht na het aanhoren van de eis van officier van justitie mr. R. Beaumont. De eis 360 gulden boete of 8 dagen, was dan ook fors. Waarnemend kantonrechter mr. W. Verhoeven maakte de jongeman duidelijk dat de uit eindelijke beslissing van strafuitvoering berust bij de officier van justitie en niet bij de verdachte. Daarmee te ken nen gevend dat pas tot hechte nis wordt overgegaan, als er geen andere middelen om tot betaling te dwingen meer aan wezig zijn. M. zou volgens het proces verbaal 14 september 1983 over rijksweg 252 met zijn perso nenauto gereden hebben met een snelheid van 120 kilometer per uur en dat zijn er 40 te hoog. Bovendien zou hij een politieauto gehinderd hebben bij het inhalen. Voor de snel heidsovertreding kwam hij tot de uitspraak van 160 gulden of 4 dagen, het hinderen van de politieauto kwam M. op 110 gulden of 3 dagen te staan. Geen voorrang J. W. uit Terneuzen had vo rig jaar 9 oktober geen voor rang verleend aan een van rechts komende bestelauto. Verdachte vond dat hij nog net voor dit voertuig de kruising kon oversteken met zijn per sonenauto. Er volgde dan ook geen aanrijding, maar de be stuurder van de bestelauto moest volgens het proces ver baal wel krachtig afremmen. Eis en uitspraak 110 gulden of 3 dagen. Namens Schelde Maritieme BV te Terneuzen verscheen directeur H.D. uit Terneuzen voor de kantonrechter. Een vrachtauto van de BV had over de Binnenvaartweg te Terneuzen gereden terwijl het voertuig een overbelasting had van 1900 kilgoram. Een overbelading van meer dan 100 procent, aldus mr. Beau mont die een boete eiste van 550 gulden. Nadat verdachte zich had verweerd door te zeg gen het hier niet ging om rit ten uit te sparen en het ook nooit meer zal gebeuren, kwam mr. Verhoeven tot een uitspraak van 450 gulden. Geen plezierige dag had J. de T. uit Tenreuzen vorig jaar 23 september. Hij had net de uitslag van een onderzoek ver nomen betreffende de ziekte van zijn vrouw. Daarmee in gedachten bezig zijnde reed hij op een gegeven moment met een snelheid van 68 kilo meter per uur over de Spui- weg te Terneuzen. „Het had den er best 100 kunnen zijn", gaf hij toe. „Als je in zo'n toe stand verkeert moet je niet in een auto gaan rijden", aldus mr. Beaumont die een boete eiste van 50 gulden of 1 dag. De kantonrechter vonniste con form. CADZAND/IJZENDIJKE - De zandtransporten naar Cadzand-Bad brengen voor de plaatselijke midden stand en de marktkooplieden enorm veel overlast met zich mee. Voor beiden betekent dit een forse terugloop van het aantal kooplustigen en daarmee een daling van de omzet. Vooral de chauffeurs van de vrachtwagens zijn hier blijk baar schuldig aan. „Ze vliegen als beesten door de straten", aldus de heer J. Verstraten, een van de Cadzandse mid denstanders. Gisteren werd in deze krant gemeld, dat er, volgens het waterschap Het Vrije van Sluis, minder overlast was dan verwacht. De zandtransporten zijn nodig voor het verbreden van het afwateringskanaal en het overbrengen van vrijko mende grond naar Cadzand- Bad. Zowel de heer R. Goos- sens (secretaris van de centra le vereniging voor de ambu lante handel) als de heer J. Verstraten zijn van mening, dat de overlast zeer groot is. „De heer Boekhout van het waterschap heeft het duidelijk bij het verkeerde eind", aldus de heer R. Goossens gister avond. „Vorige week maan dagmiddag was hij bij ons op de markt bij slecht en regen achtig weer. Dan kwam hij tot de conclusie, dat de overlast wel meevalt, maar als hij eens komt bij droog weer en zee wind, dan zal blijken dat de overlast enorm is. De winkels, onze handel en de terassen al les zit onder het stuifzand. De chauffeurs rijden met te hoge snelheid door de straten". Voor de marktkooplieden, die iedere maandagmiddag hun waren aan de man probe ren te brengen, betekenen de zandtransporten inmiddels omzetdaling, overlast en er gernis. „Onze waren zitten on der het stuifzand. Het is ver schrikkelijk", vervolgde Goos sens. „Ik heb zelf maandag middag 8 maal mijn vitrine schoon moeten maken. Dit kan zo niet langer. Ook voor de consument niet, wat moet die er wel niet van denken". Voor de vereniging van de ambulante handel was de overlast de reden om een klacht in te dienen bij het wa terschap. De gemeente Oost burg heeft zijn medewerking al toegezegd. Inmiddels zijn er 30 km-borden geplaatst. Ook wordt gedacht aan het in ge bruik nemen van een veegwa- gen. De heer Goossens had van opzichter De Regt (water schap) inmiddels toegezegd gekregen, dat in de bouwvak vakantie Cadzand-bad zoveel mogelijk zal worden verme den. Goossens: „Wij zouden natuurlijk het liefst zien, dat op de maandagmiddag de transporten gestaakt worden". Niet alleen de ambulante handel is oneens met de gang van zaken. Ook de gevestigde handel is boos. „De chauffeurs zouden menselijker moeten zijn", aldus de heer J. Verstra ten. Het paleis van Margaretha van Oostenrijk in Mecheki HET GEWEST Heerlijkheid Mechelen ligt ongeveer twintig kilometer ten zuiden van Antwerpen. Via de E10 gemakkelijk te bereiken. Mechelen, de voormalige hoofdstad van de Bourgon dische Nederlanden, is een waar kunsthistorisch cen trum. Een van de mooiste steden van België met paleizen, go tische en barokke kerken en de Romboutskathedraal met de indrukwekkende toren. De streek rondom de stad Mechelen biedt talloze ont- spanningsmogelij kheden een kinderboerderij, het die renpark, verschillende mu sea en prachtige natuurge bieden. De Mechelaars worden vanaf de 17e eeuw spottend 'Maneblussers' genoemd. Zij hebben deze spotnaam te danken aan een dronken boer die in 1687 de rosse gloed van de maan op de St.- Romboutstoren als een brand aanzag en de hele stad alarmeerde om deze te helpen blussen. Mechelen was eens de hoofdstad van de Nederlan den. Prachtige gebouwen als het paleis van Margaretha van Oostenrijk, het oud Schepenhuis (waarin nu het stadsarchief is), het stad huis, de kathedraal met de machtige toren waarin twee beiaarden met ieder 49 klok ken en het museum getuigen hier nog steeds van. Zij die Mechelen willen verkennen moeten zeker een bezoek brengen aan het Be gijnhof, de St.-Janskerk en de O.L.Vrouw-over-de-Dij- lekerk. De VW van Meche len heeft vier bewegwijzer- de wandelpaden uitgegeven die voeren langs alle histo risch belangrijke gebouwen. De historische-, de Begijn- hof-, de Dijle- en de Gilde- wandeling, variërend van 2 tot 5 kilometer. Mechelen van ouds be kend als beiaardstad en we reldvermaard om haar kantwerk en kunsttapijtnij- verheid, is tevens geroemd om het vakmanschap van de meubelmakers en brouwt al sinds jaar en dag de Gouden Carolus als bierspecialiteit. Een dagje alleen maar kijken en wandelen in stad spreekt niet iedereen aan, maar Mechelen biedt meer. Het speelgoedmuseum met een oppervlakte van 2400 vierkante meter, een speelhoek voor jong en oud en een wisselende tentoon stelling is elke dag (maan dag uitgezonderd) open van 14.00 tot 17.00 uur. Inlichtin gen 09-32.15.200386. Een tochtje langs de dor pen Bonheiden, Rijmenam (Dijlegebied), Sint-Katelijne Waver (centrum van de groenteteelt) en Muizen is aan te bevelen. Muizen ligt aan de weg naar Leuven net buiten Mechelen. Hier is het domein Planckendael. Een 36 hectare groot dierenpark wel eens de 'Baby Zoo' noemd. Dit omdat de Zoo van Antwerpen dit oud kas teelpark heeft aangekocht en ingericht als kweekcen- trum voor zeldzame en be dreigde diersoorten. Het dierenpark is zomers open van half negen tot half zeven en vormt een klein paradijs voor natuurlief hebbers. Hier leert men spe- lender wijs alles over de flo ra en fauna. Er is bovendien een speeltuin met picknick gelegenheid in de omgeving van de kinderboerderij. Het Apeneiland met gibbons dit jaar de nieuwe trekpleis ter. Zij die meer willen we ten kunnen bellen naar die renpark Planckendael 32.15.413268 en VW Meche len 09-32.15.208511. Popavond - Zaterdag houdt Joe in West in samenwerking met jeugdclub Oxford in het jeugdgebouw een popavond, aanvang 20.00 uur. De entree bedraagt vijf gulden inclusief één consumptie. Bolling - Bolclub Molenzicht hield een bolling. Uislag: 1. L. Pauwels-A. Sonnevijlle-A. Vergouwe, 2. W. Chijsel-E. Minnaert-G. de Meijer, 3. F. Ritico-F. van de Wege-K. Riti- co, 4. M. Veraart-K. de Witte- R. du Pon, 5. L. de Betue-A. Eecke-W. Dongeville. Er wa ren 108 deelnemers. De vol gende wedstrijd is vrijdag 20 juli, aanvang 18.30 uur. Gaaibollen - In zaal Oude Raedhuys werd een punten- gaaibolling gehouden waar aan 106 personen deelnamen. Uitslag: 1. O. de Guytenaere, 2. P. Spiessens, 3. R. Verhoosel, allen Westdorpe. Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Woensdag 1 augustus gaat de heer F. Schouten, directeur van het postkantoor Terneuzen, Tante Pos verlaten in het kader van de VUT-regeling. Bij gelegenheid van zijn afscheid wordt hem op 24 juli een re ceptie aangeboden in het hoofdpostkantoor van Terneuzen, aan vang 13.30 uur. De heer Schouten is 42 jaar in dienst van het Staatsbedrijf. Voor hij, ruim 9 jaar geleden, werd benoemd tot directeur van het postkantoor in Terneuzen diende hij PTT onder meer in Utrecht en Middelburg. IN ONS artikel 'Zeeuwse kun' stenaars naar de bedelstaf' gepubliceerd in de krant van gisteren, zijn enkele regek weggevallen. Het betreft een passage in de tweede ah®1 handelend over mogelijke be zuinigingen, die kunnen tot een 'compleet failliet' het provinciale Er had moeten staan: Zeeland moet een jaarlP bedrag van 1,4 miljoen gul®" inleveren voor centrale finan ciering van 'nationale' orkes ten, toneelgezelschappen musea. Daartegen wordt wel geprotesteerd, maar minister Brinkman voet M stuk houdt, ligt de gedachte voor de hand dat de Zeeuws bestuurders zullen probere toch minstens een deel van geld terug te halen door dras tisch in hun kunstenbudget Bezorgdheid is er echter otj over gedragingen van het pro vinciebestuur zelf. GehaK tak over een jaarlijkse btjo ge van 3,4 ton, die de welM. sector aan een provinciale zuinigingsronde moet doet vrezen dat de kunst da bij niet wordt gespaard- Am tenaren hebben wat dat treft al een bedrag van 90 m le in de mond genomen. Ja lijks staat verder in de Zee se staten een cultuurpost v ton ter discussie. StronuM? in de Zeeuwse staten begin daar nu aan te morrelen. poor onze correspondent Rob Simons JERUZALEM - „Als er van daig dansaristocraten be staan, dan is Hans van Maa nei stellig een van hen. He programma van zijn werker dit hier werd geboden was eer triomf van uitvoering van he {Nederlandse Nationaal Ballet tan het begin tot het eind, var iet geometrisch vindingrijk) 'In en Uit' tot de bravoure var ie 'Vijf Tango's' was dit eer nijlpaal in de dansbelevenis in Israël." Met deze superlatieven arijst de bekende danscriticus Dora Sowden van het Israëli sche dagblad 'The Jerusalem Post' het optreden van het Na tionaal Ballet in Israël. Op uit nodiging van het Israëlische Bat Dor-dansgezelschap maakt het Nationaal Ballet met 35 dansers gedurende twee weken een tournee door Israël. In vijf plaatsen worden in totaal negen voorstellingen gegeven die vrijwel geheel zijn uitverkocht. Hoogtepunt van de tournee was gisteravond (dinsdag' de galavoorstelling in het Harm Auditorium in Tel AviT ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de stad, dit in het culturele leven van Israël een centrale plaats inneerrt. In 'sraël is het Nationaa' Ballef dat een klassiek en eer moden programma uitslui tend net werken van choreo graaf en regisseur Hans van Maaien brengt, door het Of dansjebied zeer verwende pu- bliel geestdriftig ontvangen Vooal de ironie en het sarcas me lie Van Maanen in 'In er Uit'en in zijn 'Pianovariaties heet weten te leggen en zijr eroiek op 'De topjes van d< virgers' hebben bij Israëlische criici en publiek veel bewon dering geoogst. 1620 De wonderen zijn Een documentaire-achtig speelfilm van de Duitse tele vise geeft vanmiddag ee ovirzicht van de geschiede ni: van de toverkunst. I 'Wonderen zijn de werel mg niet uit' voert Hanne IVessemer als de oude tove raar een voorstelling o v>or het jonge meisje Gin (iusann Piper), dat na af bop een historische rei foor de wereld van de magi leeft gemaakt. Hij breng raar van oude Egyptisch goocheltrucs, via Houdin naar Fred Kaps, afgezan van de moderne toverkunst. Krijgt Club van Rome Voor het tweede deel vai deze documentaire hebbel Walther Grotenhuis e: Maurits Groen een bezoel gebracht aan Japan. Di land werd in het begin vai de zeventiger jaren door d Club van Rome beschouw als hét voorbeeld van he land, dat het meest door mi lieuvervuiling en grondstof fenschaarste bedreigd werd Nu, ruim tien jaar later, zie het er naar uit, dat Japai deze problemen onder d knie beeft gekregen. He land is bezig welvarende dan de Verenigde Staten t worden. Bovendien kent he een zeer progressief belei in de strijd tegen milieuver vuiliag. VPRO- muziek In «e muziekrubriek van d VPRO is vanavond een con eert te beluisteren van d< pimist en componist Giliu van Bergeijk, die zich op he te-rein van zowel de jazz al: d' klassieke muziek begeef! Zijn ensemble, dat behalv lit hemzelf, bestaat uit Cee -an Zeeland en Gerar< Rouwhuis (piano), Christhi Postma (viool), Marjoleii Meier (cello), Frank Pete (klarinet) en Jan Panis (ge luidstechniek), speelt composities 'Vooruitgang gebaseerd op werk vai Mendelssohn-Bartholdy, 'Gewicht' en 'Be prepared'.

de Stem | 1984 | | pagina 14