Welzijnswerk gehandicapten in problemen Verkeersovertreders voor kantongerecht Eenmalige uitkering voor zelfstandigen I AL ND Jeugdvakantieweek Hontenisse zit vol met leuke attracties SCDK Vuur aan de hemel Shel! ell helpt Voor tweede maal Statiekermis Hulst SPZ KAMPT MET PERSONEELSTEKORT zekerheid segas Piano's-vleugels J. v. Urk m(0ËNSDAG18 JUL11984 T22 PAGINA ZEELAND 2 VANZEELAND -H a. grote resultaten. NK SIROOP ELKDRANK _59 219 .79 JESOF INIUE IJS ,99 199 VAN 10 TOT EN MET 12 AUGUSTUS Forse boete en rijverbod voor vernieling politiebusje KI MIDDEI Ort ^ZEEUWS Negen maanden ontzegging voor promillage 2,31 Activiteiten op De Vogel te Hengstdijk .met een minimum of lager inkomen. Doef weer Elektriciteit Ammel vonkses Plaatselijk nieuws Hulst -612 RVICESTATION XI-GARAGE TE KOOP Dyane, in goede staat, 650,-. Tel. 0114a. 15735. MAN 46 jr. zkt. vrouw tot 35 j., liefst kl. slank, geen bartyp voor serieuze vriendschap etc. Bronr 904125. Van Urk de laagste prijzen. Keus uit 40 merken o.a Steinway, Irmbach, Schim mel, Schiedmayer, Bech- ner, Tokai, Steingraeber Yamaha, Weber. Sinds 1898, Westersingel 42, R'dam, 010-363500. krant. ie benutten, ie wordt in een groter et belangrijkste woord. mer in de advertentie op. kkelijk en snel. NT HET BEDRAG AFLEZEN dat an brieven onder nummer contante betaling kunt u een e girokaart (dus géén giro- of t u een acceptgirokaart inistratiekosten in rekening gblad Oe Stem, Postbus 3229. advertenties overslaan, akje gebruiken Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 8,50 10,20 11,90 ƒ13,60 wel, 0,33 liter dukt ,2 liter Een beeld van de gaaibolling vorig jaar op de Statiekermis in Hulst - foto de stem1c0r j de boer Van een onzer verslaggevers HULST - Voor de tweede achtereenvolgende keer wordt begin augustus in Hulst de Statiekermis ge houden. Het gaat om evene ment met een zeer rijke tra ditie, dat vorig jaar weer tot leven is gekomen. Het succes in 1983 was dermate groot dat het stichting „Statieker mis" dit jaar het program ma nog heeft uitgebreid. „Verleden jaar ging het zo goed, dat we gezegd hebben dat het zeker voor herhaling vatbaar was", aldus stich tingsvoorzitter Bergmans. De kermis rond het aloude stationsgebouw in Hulst duurt van 10 tot en met 12 augustus. Vier dagen lang zijn er in en rond een feest tent aktiviteiten gepland, deze keer keer speciaal ge richt op bejaarden en kinde ren. Zo is er een bejaarden middag voorzien evenals een playbackshow en een optre den van het kindercircus Reinardi. Een schieting op de liggende wip laat de be zoekers kennismaken met de schuttersfolklore van het Land van Hulst. Een extra-attractie dit jaar is „het natte element", dat wordt gepresenteerd middels een modelboten- show in de Buitenvest. Ten slotte zijn er ook een aantal kermisattracties voorzien zoals een draaimolen en een oliebollenkraam. Het typische kermisge- beuren rond De Statie mag niet te groot worden omdat anders de voor- en najaars kermis van Hulst concur rentie kan worden aange daan. Het definitieve program ma voor de Statiekermis wordt deze week samenge steld. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Goese- naar R. K.(24) werd vorig jaar zomer, nadat hij met een dronken hoofd tegen een paaltje gereden had, zo kwaad op de politie die hem in het busje wilde stoppen, dat hij met enkele forse trappen de tchuifdeur uit de politiebus schopte. Daar kwam nog bij dat hij even te voren enkele mensen bedreigde met een dolkmes en in slaap viel in zijn auto totdat de hermandad hem afvoerde. Een bloedproef wees een pro millage van 1,88 uit. K. moest zich dinsdag voor zijn daden voor de politierechter mr. Ver stegen in Middelburg verant woorden. Zijn advocaat gaf als ver klaring voor het gedrag van zijn klant dat alcohol hem tot razernij pleegt te brengen. .Als hij te veel drinkt, gaat het fout", aldus de raadsman mr. Olie die in dit verband naar een eerdere veroordeling we gens mishandeling wees. Mr. Olie voerde voorts aan bat K. de schade aan de poli tiebus inmiddels betaald heeft en sinds het voorval geen druppel meer drinkt. Verder Pleitte hij voor het afzien van een rijverbod omdat dit voor K- die in Goes woont maar in Hulst een videowinkel drijft, een groot probleem zou zijn. 0e officier van justitie mr. Stein toonde wel begrip voor de situatie, maar eiste toch een geldboete van 1130 gulden, 3 weken voorwaardelijke hech tenis en een rijverbod van 9 "taanden. Mr. Verstegen kwam in zijn vonnis de advo caat wat tegemoet. Hij veroor deelde K. tot een geldboete van 2050 gulden, 3 weken voor waardelijke gevangenisstraf en een rijverbod van 9 maan den, waarvan 5 maanden voorwaardelijk. DOMBURG - Radio - De KRO-radioprogramma 'Spe len maar' komt vrijdag 27 juli vanuit Camping Domburg. Dit in verband met de viering van het 150-jarig bestaan van Domburg als badplaats. In het programma vinden een aantal intervieuws plaats, afgewis seld met live-optredens van artiesten. Tot de te intervieu- wen gasten behoort directeur J. Regt van de Provinciale VW. Voor de muziek zorgen Connie Neefs, Close Counter (disco), The Arow (Surinaamse muziek) en The Royal Show band. De presentatie is in han den van Edward Niessing. Het programma begint om 12.03 en duurt tot 13.00 uur. Publiek, dat de uitzending wil bijwo nen, kan tussen 11.00 en 11.30 uur de zaal binnen. GOES - Culinair - Aangemoe digd door het succes van vorig jaar, houdt de Horeca van Goes voor de tweede keer een culinair festival op de Grote Markt in Goes. Horeca Culi nair, zo heet officieel het smulfestijn komt van 26 tot en met 28 juli met verscheide ne Zeeuwse specialiteiten zo als daar zijn: de bolussen, het Zeeuwse fruit, de mosselen, de kreeften en het andere zee banket. Vorig jaar trok het ge beuren ongeveer 55.000 bezoe kers en de organisatie hoopt dit jaar dat getal te evenaren. Nieuwtje is een kraamp met een palingrokerij, waar de be zoekers van warme, vers ge rookte paling kunnen proeven. GOES - Paarden - In het ka der van de toeristische dagen is er zaterdag 21 juli op de Grote Markt in Goes de twee de Dag van het Paard. De op zet is nagenoeg gelijk aan die van vorig jaar. Keuringen en demonstraties nemen in het programma een prominente plaats in. GOES - Martelen - De afde ling Goes van Amnesty Inter national heeft in de Grote Kerk in Goes een tentoonstel ling ingericht met het thema: 'Martelen is mensenwerk, maar de bestrijding ervan ook'. De expositie duurt tot en met zaterdag 4 augustus en bestaat uit platen met tekst die een duidelijk overzicht ge ven over het hoe en het waar om van het martelen van ge vangenen. (ADVERTENTIE) MIDDELBURG - De 53-jarige C. d. R. uit Yerseke heeft dins dag van de politierechter mr. Verstegen onder meer een rij verbod van negen maanden gekregen omdat hij in een auto reed onder invloed van alcohol. De bloedproef wees een promillage van 2,31 uit. Voor de rechtbank ver klaarde d. R. dat hij veel spijt had van zijn onbezonnen ge drag en dat hij sindsdien alle moeite doet van zijn alcohol verslaving af te komen. Daar voor gaat hij regelmatig naar het de hulpverleningsinstantie ZCAD. De officier van justitie mr. Stein eiste in zijn geval 2 we ken voorwaardelijke hechte nis, met een proeftijd van 2 jaar, 1500 gulden boete en 9 maanden ontzegging. De rech ter deed in zijn vonnis 500 gul den van de boete af, maar bleef voor de rest bij de eis. Von een onzer verslaggevers HONTENISSE - De werk groep Jeugdvakantieweek Hontenisse heeft voor de week die hiervoor is uitgekozen - 6 tot en met 10 augustus - tal van leuke activiteiten in de di verse kernen van de emeente Hontenisse op stapel staan. De jeugdvakantieweek speelt zich af in Kloosterzande, Lams- waarde, Vogelwaarde en Hengstdijk. Iedere middag rond 16.00 uur is het program ma, als alles goed gaat, afge werkt Het enige dat de werk groep, naast veel kinderen na tuurlijk, nodig heeft is goed weer. Het programma ziet er als volgt uit: KLOOSTERZANDE: 6 augus tus: 8.45 uur: Inschrijven voor krijttekenen op straat in de voetbalkantine. 9.00 uur: Krijttekenen op Marijkeplein. 's Middags: Volksdansen op voetbalvelden bij de kantine. LAMSWAARDE7 augustus: 8.45 uur: Inschrijven voor Vos senjacht. 's Middags: Film voorstelling in De Luifel met na afloop traktatie. VOGELWAARDE: 8 augus tus: 89.45 uur: Voetbalveld: In schrijven voor spelletjesoch tend. 09.30 uur: Start wedstrij den. 13.00 uur: Voetbalveld: Vliegerwedstrij d. HENGSTDIJK: 9 augustus: 08.45 uur: Gymzaal: Inschrij ven voor dierengeluidenspel en parelvisserspel in 't bos bij Hengstdijk, 's Middags: Fiets- speurtocht Hengstdijk-Osse- nisse, daarna warme wfel met limonade in gemeenschaps huis van Ossenisse. KLOOSTERZANDE: 10 augustus: 08.45 uur: Zwem bad: Inschrijven voor zand kastelen bouwen op strandje bij Perkpolder. 's Middags: Spelletjesmiddag in zwembad Kloosterzande, voor alle (ook niet-zwemmende) kinderen. 16.00 uur: einde jeudvakantie- week Hontenisse. HENGSTDIJK - Op camping De Vogel te Hengstdijk wor den vanaf vandaag weer een groot aantal activiteiten ge houden. Vandaag start om 10.00 uur een rommelmarkt, die duurt tot 17.00 uur, terwijl er voor 's avonds een kinderbingo (19.00 uur) en een bingo (20.00 uur) op het programma staan. Morgen vindt een viswedstrijd plaats. Vrijdag begint om 14.00 uur een fietstocht, die in samen werking met de ANWB wordt verzorgd ten bate van de Ne derlandse Hartstichting. Aan de deelnemers worden de be kende witte ANWB-fietsen te gen een tarief van drie gulden per uur ter beschikking ge steld. Vanaf 20.30 uur is er een disco-avond. Voor zaterdag staat een gaaibolling en een playback- wedstijd gepland. Het zondag programma bestaat uit zwem wedstrijden op de lange baan met 's avonds weer diverse bingo's. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Zeeuwse Dienst sociaal- pedagogische zorg (SPZ) kampt met een tekort aan personeel. De dienst, die zich bezig houdt met maatschappelijk werk voor geestelijk gehandicapten, hun ouders of verzorgers, zou volgens inwonersnormen aanspraak moeten maken op 12,5 maatschappelijk werkers. Men heeft er echter maar 9,5. Sommige taken kunnen dan ook niet voldoende uit de verf komen, ook al wordt er al veel overgewerkt. Dat blijkt uit een structuur plan sociaal-pedagogische zorg Zeeland, gemaakt door het provinciaal orgaan zwak zinnigenzorg. Dat is gebeurd in nauw overleg met de Dienst SPZ. De problemen worden ver oorzaakt door bezuinigingen van het rijk. Om het huidige 'minumumpakket' aan dienst verlening te kunnen handha ven heeft men volgend jaar 1,2 miljoen nodig. De rijksbijdra ge is echter teruggeschroefd naar 1 miljoen. Om te voorko men dat de dienst verder in de problemen zou komen paste het Zeeuws provinciebestuur dit jaar 1,42 ton bij. Dat ge beurde ook vorig jaar al. Hoewel het dagelijks pro vinciebestuur niet meer van plan is volgend jaar nog bij te passen waar rijksbijdragen voor welzijnsvoorzieningen zijn verminderd, wil men voor de SPZ een uitzondering ma ken. Als de staten daarmee akkoord gaan, en daar ziet het naar uit, zal de dienst jaarlijks op 1,5 ton uit de provinciekas. Volgens het structuurplan is dit nog lang niet genoeg om de meest noodzakelijke werk zaamheden uit te kunnen voe ren. Er zou nog 200.000 gulden nodig zijn om achterstallig werk te kunnen inhalen en nieuwe werkvormen te ont wikkelen, 52.000 gulden om het apparaat op peil te brengen en 6.000 gulden om deskundig heidsuren te kunnen verdub belen. Van onze correspondent TERNEUZEN - Een boete van 300 gulden of 6 dagen hechte nis, drie maanden voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid met een proeftijd van twee jaar. Toch wel ge schrokken hoorde M. van 't H. uit Walsoorden de uitspraak van kantonrechter mr. W. Verhoeven gistermorgen aan. Hij was vorig jaar 8 oktober in de gemeente Hulst aangehou den toen hij reed in een auto die niet was verzekerd. „Ik had de auto een paar da gen daarvoor pas gekocht van iemand en die zei dat hij was verzekerd. Om hem op mijn naam te kunnen verzekeren moest hij eerst naar een keu ring want de auto was meer dan tien jaar oud", zei 't H., die vond dat hem een 'mooie streek' was geleverd. Een uitspraak gisteren kwam er ook in de aangehou den zaak tegen W. de B. uit Hulst. Die leek er in het begin niet te komen, want voor het hekje vescheen B.'s compag non N., die geen machtiging kon tonen. Toch besloot mr. Verhoeven de zaak te behan delen. De B. had 18 juli 1983 met een vrachtauto waarach ter een kar was gekoppeld ge reden over de Van Maelstede- weg te Hulst. Botsing Op een gegeven moment schoot de koppeling los en be landde de kar tegen een ge parkeerd staande personenau to. Ook was er geen aanteke ning op het kentekenbewijs dat de vrachtauto een aan hangwagen mocht trekken. Twee overtredingen, waar voor in totaal door officier van justitie mr. R. Beaumont 280 gulden boete of 6 dagen werd geëist. De kantonrechter von niste conform. E.O. uit Hulst vond dat het parkeerverbod aan de School- weg te Terneuzen helemaal niet nodig is: „Je staat daar niemand in de weg. Bovendien parkeerde ik mijn auto maar even om een paar foto's af te geven". Kantonrecahter mr. Verhoeven maakte O. duide lijk dat hij het instellen van een dergelijk verbod, nodig of niet, maar moest overlaten aan deskundigen. Eis en uit spraak 50 gulden of 1 dag. Voor eenzelfde overtreding, maar dan gepleegd 1 oktober 1983 aan de Lange Nieuw- straat, stond E. de V. uit Hulst terecht. Ook hier 50 gulden of 1 dag. Te hard J.D. uit Hulst had 22 sep tember te Terneuzen over de Guido Gezellestraat gereden met zijn personenauto met een snelheid van 68 kilometer per uur. „Ik kwam vanaf het zie kenhuis en er staat daar geen bord dat een maximumsnel heid gebiedt", was zijn zwak verweer. „Maar u weet toch dat u in de bebouwde kom niet harder mag dan 50 en zo ja, dat het dan wel met borden wordt aangegeven", aldus mr. Verhoeven. Eis en uitspraak 70 gulden of 2 dagen. Een geldboete van 250 gul den of 5 dagen hoorde de Hul stenaar A.G. tegen zich als eis en uitspraak. G. had in de pe riode van september 1983 tot 27 maart 1984 nachtverblijf ver schaft aan een vreemdeling. En dat was in strijd met de vreemdelingenwet. G. toonde gisteren aan de kantonrechter wel een herzieningsbesluit van het ministerie van Justi tie, waarin vermeld dat de verblijfsvergunning met een jaar was verlengd. Nietttemin gaf hij toe de wet bewust te hebben overtre den, omdat hij geen andere keus had. „Wie de wet bewust overtreedt, moet dan maar ook voor de gevolgen instaan", al dus mr. Beaumont die een boete eiste van 250 gulden of 5 dagen. Mr. Verhoeven was het daarmee eens en vonniste con form de eis. Voor de man of vrouw, die in 1983 2effstandlg een beroep of bedrijf uitoefende en alleen of samen met echtgeno(o)t(e)/partner niet méér 'toeft kunnen verdienen dan een finimum inkomen, bestaat er ook nu weer de mogelijkheid een eenmalige uitkering aan te vragen. Deze Eenmalige Uitkering Zelfstandigen (EUZ '83) is belastingvrij en wordt als rogel onder bepaalde voorwaarden "orstrekt binnen 2 maanden na aanvrage. Hot basisbedrag van de uitkering ligt °'j het minimuminkomen tussen 400,- en f 575,-. Voor ieder kind waarvoor over het 4e kwartaal 1983 Kinderbijslag werd ontvangen wordt 25,- extra uitgekeerd. Het ontvangen van huursubsidie in 1983 'o'dt tot een verboging met f 55,-. Als u na wilt gaan of ook Uw inkomen tot het minimum gerekend wordt en of U ook recht heeft op een uitkering, doe dan het volgende: - lees de folder die U over de EUZ '83 heeft ontvangen er nog eens goed op na; of informeer bij Uw accountant, boekhouder of belastingadviseur. Denkt U in aanmerking te komen voor een uitkering en wilt U een aanvraagformulier mét een toelichting voor het Invullen thuis ontvangen? Stuur dan de antwoordkaart uit de folder op; - óf: stuur een briefkaart naar SCDK antwoordnummer 17440 1000 SN Amsterdam. (voor de agrarische sector en de visserij: STULM antwoordnummer 10560 2500 WB 's-Gravenhage); - óf: vraag Uw boekhouder/accountant of hij/zij dit voor U doet. Bij het Regionaal Dienstverlenings centrum Kleinbedrijf (RDK) of de dlstrictsbureauhouder van de STULM kunt U desgewenst nadere inlichtingen krijgen. Voor werknemers met een minimum inkomen of mensen met een uitkering op het minimumniveau geldt deze Regeling niet. De uitvoering van de EUZ '83 berust bij: Stichting Coördinatie Dienstverleningscentra Kleinbedrijf SCDK Postbus 7278 1007 JG Amsterdam Tel. 020-997595 Stichting tot uitvoering van landbouwmaatregelen Postbus 20401 2500 EK 's-Gravenhage HET ONWEER waarmee de zomer van 1984 begon - of eindigde als we zo eens naar buiten kijken - was een indrukwekkend ver schijnsel. We waren toe vallig die avond van de ne gende juli in de open pol ders tussen Absdale en Axel en hadden er derhal ve een goed zicht op. Want al is bliksem een gevaarlijk natuurver schijnsel met ontladingen die een spanning van hon derdmiljoen Volt kunnen hebben en flitsen of von ken met temperaturen van vele duizenden graden die afstanden tot vijftien kilo meter kunnen overbrug gen, een indrukwekkend gezicht blijft het. Zeker dit onweer. Ontla dingen kunnen op diverse manieren plaatsvinden on der andere tussen wolken met verschillende elektri sche ladingen onderling, maar ook tussen binnen- en buitenkant van één wolk. En, zoals op genoem de avond, tussen een gela den wolk en de aarde. Dat levert het fraaiste - maar tevens gevaarlijkste schouwspel op. De vonken springen dan in een zig zaggende lijn omlaag en dat laat een kronkelig lichtspoor achter. We zien dan niet de pijlvormige schichten - het symbool dat de PZEM gebruikt om (hoog)spanning aan te ge ven - maar lichtslangen van hoog uit de lucht naar de aarde. Het zijn verticale ontladingen. Die tussen twee wolken zijn min of meer horizon taal of eventueel verticaal maar dan van onder naar boven. Om een onweer te krijgen is het nodig dat er wolken, of wolk en aarde, zijn met verschillende elektrische ladingen. En er moet een hoge luchtvoch tigheid zijn. Doef weer zeggen we dan. De lucht is zo vochtig dat ons zweet nauwelijks kan verdam pen. Zweten dient om ons li chaam af te koelen, dus de koeling werkt dan niet goed. We merken dat di rect: een loom, lui gevoel door heel je lijf, net of je vlak onder je knieën zult afbreken en met maar een wens: liggen en niks doen. Maar de baas wint het meestal van de natuur: het werk roept en of het lijf daar nu wel of geen zin in heeft, het moet mee. Plicht weegt zwaarder dan biolo gische eisen. We doen gewoon door. Tot een onweer de lucht zuivert. De waterdamp valt als regen of hagel neer en de lucht proeft/ruikt vaak prikkelend. Door de hoge temperaturen ont staan stikstofoxiden en ozon. Die prikkelen onze slijmvliezen en dat nemen we dus waar. Die stiksto foxiden overigens kunnen met de regen neerslaan en zo een bijdrage leveren aan de stikstofbemesting van de bodem. Bij ons zet dat weinig zoden aan de dijk, maar wereldwijd ge zien, met zo'n 9000 onwe- ders per dag, loopt dat lek ker op. In vele ontwikke lingslanden is dat trou wens zowat de enige stik stofbemesting die de bo dem krijgt. En planten groei zonder stikstof is nu eenmaal onmogelijk. Onweders kennen we meestal uit de zomer, al zijn ook winterse donder buien bekend, de zoge naamde koude-onweders. Maar in de winter doet zich soms een ander elek trisch verschijnsel van de atmosfeer voor. De aanwe zige elektriciteit wordt niet op overdonderende manier afgevoerd zoals bij een on weer, maar juist heel lang zaam. Het verschijnsel noemen we Sint-Elmus- vuur. Er ontstaan lichtver schijnselen aan allerlei uitstekende delen: masten van schepen, kerktoren, toppen van bomen, relin gen, aan de klep van een pet of de rand van een hoed, aan vingers, neus en oren. Het zijn flitsjes, vonkjes, die en paar centimeter lang worden en die erg be weeglijk zijn. De kleur is roodachtig, wit, blauw, violet. Dit verschijnsel treedt bij voorkeur op tij dens onrustige weerstoe- standen met hagel- en sneeuwbuien en dergelijke. Omstandigheden waarbij men nog niet zo lang gele den dacht aan spoken, hek sen en anderen met alter natieve levenswijze en daarom is Sint-Elmusvuur altijd gezien als iets ge heimzinnigs, spookachtigs. Maar laten we een oogge tuige aan het woord laten die evenwel zijn naam niet genoemd wil zien: „Anders deenken ze weer dan'k zat was"! „Van 'uis uit zijn'k nen penser (stroper) en ne vis ser en da soort dingen meer. Op nen kouwen oaved mee slecht weer was ik bezug last de Veugel, ge weet da wel, doar bij Des- dijk. Enees za'k oan de pin- droad, oan't riet en oan nen visstoep ammel vonkskes schieten en randjes mee licht. Ook op mijne jas en in mijn oar. En die woaren nie weg te sloan, da wier alleen moar erger". En toen? „Nee, ban zijn'k van niks, moar ik zijn toch moar noar uis gegoan. Ik docht: doar is toch niks meer te vangen mee zo'n weer". De foto - jaren later ge maakt - geeft ongeveer de situatie weer zoals onze zegsman die beleefde. De weersomstandigheden wa ren nagenoeg gelijk, alleen hij liep er wat later op de dag. En het was er toen nog wat stiller en eenzamer, eenlij ker zogezegd. Sint- Elmusvuur is dus wel een soort bliksem, het is niet hetzelfde als het lichten van de zee, het oplichten van rottend vlees, vuur vliegjes, statische elektri citeit en dwaallichtjes bo ven moerassen. Maar da's voor later eens. last de Veugel, ge weet da wel, doar bij Desdijk. Kaarting - In café 't Centrum werd een prijskaarting gehou den waaraan 37 personer deelnamen. Uitslag: 1. A. d(' Bruyn, 1. mevrow Somers, 3 mevrouw Morcus, 4. mevrouw de Rijck, 5. mevrouw Buy ze- De volgende kaarting is ll augustus.

de Stem | 1984 | | pagina 13