«Jt N THUIS. Carillon-zaak: hoger beroep Aardenburg Gelderse boer met trekker en wagen op stap Betaling met drank geen eenmalige zaak Krulbollers IJzendijke naar WK SIRE TLD waterschappen functioneert niet kilo 4,68 kilo 2.98 kilo 5.98 kilo 3.98 juni-cijfer omhoog door schoolverlaters Bs; en geef - #s> tshuis zijn we 't wel echten. Want ze ouwens bij de wet 'mmers ook arbeid, rlijk te verdelen. WOENSDAG 18 JUL11984 projectleider Oosterschelde naar Utrecht 01WERZOEKSBUREAU IN RAPPORT: Vandalisme en diefstal met boetes bestraft TEGEN VONNIS RECHTBANK LEEUWARDEN ZATERDAG IN ADEGEM Meer giftenaan gemeente Aardenburg A58 'SS M^Ê ,nnf geintje »»ki" <oerier- Beze [beer [Tiaar- 5EK. GELDERSE tuk '/2 kilo 3.45 \QE in Aimarkt, >068/WAALWIJK, Hoofdstraat 166, nabij R.B.C. terrein. tel. 01100 20948. VAN ZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Werkloosheid in Zeeland daalt verder htlng Ideéle Reclame. ZIERIKZEE Ir. Tjebbe Vis ser, hoofd van de afdeling Wa terbouwkundige Werken- West van de Delta Dienst van Rijkswaterstaat in Zeeland, wordt, naar verwachting me dio '86, hoofdingenieur-direc teur van Sluizen en Stuwen in ttrecht. Dat is gisteren door de hoofddirectie van Rijkswa terstaat meegedeeld. Ir. Visser, die in '79 project leider van de stormvloedke ring in de Oosterschelde werd, volgt in Utrecht Ir. Walter Stevelink op, die in de tweede helft van '86 hoofd van de Di rectie Bruggen van Rijkswa terstaat in Voorburg wordt. Zoais bekend ligt het in de bedoeling om een deel van de Delta-Dienst te laten opgaan in Sluizen en Stuwen, om zo de waterbouwkundige kennis, vooral opgedaan bij de uitvoe ring van de Delta-Werken in Zeeland, te behouden. De stormvloedkering in de Oos terschelde moet in de tweede kelftvan '86 klaar zijn. Tot opvolger van Ir. F. Sprenger, hoofdingenieur-di recteur van Rijkswaterstaat in Den Bosch, is -zoals De Stem onlangs al aankondigde- Ir.D. Tuijten, HID in Gronin gen benoemd. Ir. Sprenger, die ie VUT in gaat, is jarenlang arrondissement-ingenieur van Rijkswaterstaaat in Zeeland geweest. MIDDELBURG - De Zeeuwse werkloosheids cijfers duiken steeds verder onder die van het vorig jaar. Eind juni waren er in Zeeland 636 werklozen minder dan in dezelfde periode van het vorig jaar. Eind mei waren dat er 'nog maar' 235 minder. Zeeland kreeg er vorige maand weliswaar 588 werklo zen bij, maar dat kwam door de instroom van een nieuwe lichting schoolverlaters. Zou dit effect zich niet hebben voorgedaan dan zou het aantal werklozen de afgelopen maand met 225 zijn vermin derd. Dat blijkt uit cijfers van het districtsbureau voor de ar beidsvoorziening in de provin cie Zeeland. Door de instroom van schoolverlaters steeg het Zeeuws werkloosheidspercen tage de afgelopen maand van 14,5 naar 15,1. In juni van het vorig jaar kwamen er bijna een keer zoveel werklozen bij dan nu het geval was. Het werkloosheidspercentage steeg toen van 14,8 naar 15,8. De ontwikkeling per rayon liep vorige maand sterk uit een. Zo steeg de werkloosheid op Tholen veruit het meest (met 11,1 procent). Ook in de rayons Vlissingen en Terneu- zen lag de stijging boven het Zeeuws gemiddelde. In Zierik- zee was de stijging het ge ringst (1,3 procent). In Oost burg was zelfs sprake van een daling (-1,5 procent). Vrouwen komen in Zeeland nog steeds moeilijker aan de bak dan mannen. Er kwamen vorige maand 377 werkloze Van een onzer verslaggevers GOES - De Technologische Dienst Zeeuwse Water schappen (TLD) functioneert niet goed in de huidige vorm. Dit concludeert het advies bureau Twijnstra Gudde NV uit Deventer, dat in opdracht van de TLD een onderzoek "aar de positie van de dienst heeft afgerond met een rap- Port, waar ook een advies voor he toekomst in is verwerkt ffie ook de voorpagina). Als voornaamste oorzaken voor het niet optimaal f unctio- "eren noemen de onderzoekers een te veel aan werk, knelpun ten in de verdeling van de werkzaamheden tussen de waterschappen en de TLD, Problemen op het bestuurlijke vlak en problemen bij het ma- 'agement van de TLD. Wat de toename van de Werklast van de dienst betreft. £8eOOVOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren Uerneuzen, Hulst en Goes. Adressen en telefoonnum mers op pagina 2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. JWactle ^'neuzen: Rein van der lelm (editie-chef), Jan Jan- sen (plv. chef), Frank Dey, eol de Schipper, Cor de o°er (foto), Ton Koomen sport). Hulst: Eugène Ver wasten. Goes: Cees Maas. ™adelburg: Henk Postma. dostburg: Co Meertens. Servicepunten KJoosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 2250. "dvertentie-expl. Secteur Zeeland: C. Privé 01150-95839. Me- constateert het adviesbureau dat met name de controle op het naleven van de lozingsver ordeningen de laatste jaren aanzienlijk is uitgebreid en ook is er een groeiend aantal projecten, zoals planvorming en vergunningverlening, waar de TLD voor ingeschakeld wordt. Daarbij komt dat de dienst volgens Twijnstra Gud de kampt met een gebrek aan personeel. Het bureau constateert voorts dat er in de werkverde ling tussen de TLD en de Zeeuwse waterschappen veel onduidelijkheden schuilen omdat het niet elk waterschap evenveel zaken door de TLD laat uitvoeren. Dit verschilt van waterschap tot water schap. De knelpunten op het be stuurlijk vlak richten zich vol gens het rapport voornamelijk op de vraag: wie maakt het beleid en op welke wijze? Het ontbreekt bij de TLD en de waterschappen aan een een vormig gezamelijk beleid en veel van de verantwoordelijk heden wordt hierdoor ten on rechte op de schouders van de directeur geladen, aldus het rapport. De problemen rond het ma nagement zijn in de visie van Twijnstra Gudde voorname lijk te wijten aan de overbe lasting van directeur ir. K. Slijkhuis. Die zou meer van zijn taken moeten delegeren naar de afdelingshoofden van de TLD, hoewel het rapport daarbij opmerkt dat dit weer een overbezetting op een lager niveau veroorzaakt en ook niet mogelijk zou zijn vanwe ge een tekort aan kwaliteit daar. Het bestuur van de TLD bleek gisteren nog niet bereid commentaar op het rapport te geven. De zaak moet eerst in tern besproken worden, zo zei een woordvoerder. vrouwen bij, 211 werkloze mannen. Het Zeeuws werkloosheids percentage bij de mannen steeg in juni van 13,5 naar 13,8, maar bleef ruimschoots bene den het landelijk gemiddelde dat constant bleef (16,6). Bij de mannelijke werklozen in Zee land voegden zich 401 school verlaters. Zou dit effect zich niet hebben voorgedaan dan was het aantal mannelijke werklozen met 190 gedaald. Het Zeeuws werkloosheids percentage bij de vrouwen steeg in juni van 17,4 naar 18,8 procent, maar bleef onder het landelijke percentage dat van 18,9 naar 19,7 steeg. Bij de vrouwelijke werklozen in Zee land voegden zich 412 school verlaters. Zou dit effect zich niet hebben voorgedaan dan was het aantal vrouwelijke werklozen met 35 gedaald. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De twee jonge Terneuzenaren die don derdag voor het hekje van de politierechter in Middelburg stonden, hadden het die augustusdag vorig jaar zo bont gemaakt dat de ene een boete van 400 en de andere een boete van 500 gulden aan zijn broek kreeg. „Diefstal, met braak en ver nieling", zo noemde de officier mr. Stein de euvele daden van D. E.(23) en G. v. d. K.(19), twee knapen die tegen middernacht op die bewuste dag inbraken in de winkel van het zwembad Het Scheldebad in Terneuzen. Daar haalden ze zowat alles weg wat ze maar konden tor sen. Ook vernielden ze het een en ander. De twee deden dat met be hulp van andere jongens die echter vanwege hun leeftijd niet voor de politierechter be hoefden te verschijnen. In hun geval is de kinderrechter van toepassing. E. had echter ook nog wat anders op zijn kerfstok. Hij stond tevens terecht voor een inbraak in een loods van de scheepsbevrachter August de Meijer BV. Rechter mr. Ver stegen bleef in zijn vonnis bij de eis van de officier: 500 gul den boete voor E. en 400 gulden voor v. d. K. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - Aarden burg gaat in hoger beroep te gen het vonnis van de presi dent van de Leeuwarder rechtbank van 4 juli, waarbij de gemeente is veroordeeld de verroeste onderdelen van het carillon 'Ons Nationaal Monu ment' via staal-stralen weer in de oorspronkelijke staat terug te brengen. De beroepzaak dient woens dag 5 september voor de meer voudige kamer van de arron- dissements-rechtbank te Leeuwarden. Zoals bekend wilde Aarden burg niet aan de eis van Pieter de Boer voldoen om het caril- ion - dat pas na tussenkomst van de rechter aan de bejaar de Fries werd teruggegeven - via staal-stralen te laten ont- roesten. De 89-jarige Drachte naar spande daarop een kort geding aan en won dit. Daar staal-stralen om mi lieu-redenen niet in de open lucht mag gebeuren, betekent het vonnis van de Leeuwarder rechtbank dat de verroeste on derdelen van het carillon van uit Drachten naar de fabriek van de Klokkengieterij Eys- bouts in het Brabantse Asten moeten worden vervoerd om daar behandeld te worden. Voor Aardenburg een nieuwe extra kostenpost van enkele tienduizenden guldens op de toch al gepeperde carillon-re kening. Overigens vindt 27 augustus eerst nog het door de rechter bevolen gesprek plaats tussen president mr. Van den Berg van de Leeuwarder rechtbank en de vertegenwoordigers van Pieter den Boer en de gemeen te Aardenburg. Bedoeling is dat in dit onderhoud de ge schillen tussen beide partijen worden bijgelegd, zodat de heroprichting van het klok kenspel zonder verdere con flicten en vertragingen kan plaats vinden. Door het hoger beroep dat de gemeente heeft ingesteld lijkt dit gesprek nu weinig zin meer te hebben. Van een onzer verslaggevers SLUIS - Even wreef Han Ultee, exploitant van de Sluise camping De Mei doom, zich gistermiddag de ogen uit. Een flink uit de kluiten gewassen tractor, met daarachter een soort huifkar, draaide het terrein van zijn camping op en de bestuurder meldde zich bij de receptie voor een plaatsje op het kampeerterrein. Tractor en huifkar zijn eigendom van de Gelderse varkensfokker/tuinder G. Siroo uit Sint-Hubert (ge meente Mill). De huifkar bleek bij nader inzien een doodgewone landbouwwa- gen waar de inventieve Gel- dersman met plastic een soort huif overheen had ge spannen. Zodoende ontstond een flinke ruimte, die naast een aantal bedden ook plaatsbiedt aan een fors bankstel. „Vorig jaar wilden de kin deren op vakantie en ik zei: okay, we maken onze eigen voorziening en gaan op stap." Toen ging de reis richting Friesland. Dat be viel goed en dit werd dus Zeeland als einddoel geko zen. Vrouw en drie kinderen, plus vriendje en vriendin netje van de jeugd, bleken zich opperbest te vermaken. „Je hebt ook alle tijd je om geving eens goed op te ne- Zo ziet de huifkaer van de familie Siroo er van binnen uit. men", zegt Siroo, die via Chaam en Wemeldinge naar Sluis kwam afzakken. Van daag gaat de familie Siroo weer op weg naar Sint-Hu bert. Twee zoons houden het bedrijf gaande en die willen zaterdag op vakantie dus dan moet de Gelderse 'trek kersfamilie' weer thuis zijn. De route huiswaarts voert onder meer via de Wester- schelderoute. Campingexpioitant Han Ultee kan dan in zijn anna len weer een merkwaardig feit boekstaven. Want de Gelderse huifkar kwam op de dag waarop hij ook zijn - FOTO'S WIMKOOYMAN twintigste nationaliteit kon inschrijven. „Wij hebben al plaatsgeboden aan allerlei Scandinaviërs en Westeuro peanen, maar dit jaar meld den zich zelfs mensen uit de Barbados en Japan. Dus kan zo'n Gelderse huifkar er ook nog bij". Van onze correspondent ADEGEM (B) - Een aantal IJzendijkse krulbollers geeft za terdag acte de presence in het Belgische Adegem tijdens de officieel wereldkampioenschappen, die voor de eerste maal worden gehouden. Het WK wordt afgewerkt op een terrein achter de kerk. De organisatie verwacht ruim 700 boilers, hoofdzakelijk af komstig uit België, USA en Canada. Voor de IJzendijkse bolclub Molenzicht gaan Johnny Ver- beke en Theo Vermeulen een kansje wagen. Er wordt ge speeld in pelotons van drie boilers. De wedstrijden beginnen om 13.00 uur en de inleg bedraagt 100 Bfr. Als hoofdprijs kan 50.000 Bfr. in de wacht worden gesleept. De verrichtingen van de boilers worden beoordeeld door een internationale jury. Het WK wordt vrijdag om 14.00 uur geopend met een.openings-bolling tussen teams uit België, Nederland en USA/Canada. Daarna wordt om 17.00 uur het jeugdkampioenschap gehouden. Als uitloper van het WK wordt zondag in Adegem nog een bolling voor vrouwen, ouderen en gehandicapten gehouden. Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De 'gift' van 780 gulden aan drank aan de gemeente Aardenburg als betaling voor wat officieel doorgaat als het 'gratis' ge bruik van een stukje gemeen tegrond aan de Noordstraat staat niet op zichzelf. Ook eerder al heeft de be trokken particulier, een vee handelaar annex caféhouder uit Eede, op gezette tijden par tijen spiritualiën laten afleve ren op het gemeentehuis, die nooit officieel zijn ingeboekt en waar de gemeenteraad nimmer van op de hoogte is gesteld. Het stukje weidegrond aan de Noordstraat is enkele jaren geleden 'om niet' in gebruik gegeven aan de Eedese vee handelaar. De enige officiële voorwaarde daarbij was dat de betrokkene het perceeltje onkruidvrij zou houden. In vrij grote kring was echter be kend dat er officieus nog een extra beding aan deze trans actie was verbonden, die uiteraard niet op schrift stond gesteld. Er is dus in de loop der jaren voor ettelijke duizenden gul dens aan gratis drank het ge meentehuis binnengekomen, die nooit is verantwoord. Wie er in het gemeentebestuur precies verantwoordelijk is geweest voor deze transacties met particulieren is nog niet recht duidelijk. Hoewel wet houder R. van de Wijnckel in de richting van burgemeester W. Lockefeer wijst, ontkent deze - inmiddels terug van va kantie - met klem iets met de affaire te maken te hebben en_ bestempelt de partij drank als" 'een gewone gift, waarbij blijkbaar vergeten is de ge meenteraad in te lichten'. Het D'66-raadslid H. van Rie denkt daar echter anders over. Zoals gisteren al gemeld zijn, volgens Van Rie, derge lijk soort transacties eerder regel dan uitzondering in Aar denburg en zou een 'betaling in natura' voor ondernemers een pure noodzaak zijn om iets van het gemeentebestuur ge daan te krijgen. 'Rode Lijst' Maar opdrachten en mede werking van het Aardenburg- se gemeentebestuur zouden ook afhankelijk zijn van de politieke gezindheid van de ondernemer. Volgens aanne mer W. de Roover houden B en W er een zogeheten 'Rode Lijst' op na, waarop onderne mers prijken die een politieke voorkeur zouden hebben voor de oppositie-fracties in de ge meenteraad. „Op die manier is een mij al toegezegd project van 40.000 gulden later gewoon door de neus geboord en doorgescho ven naar een bedrijf dat B en W wel goedgunstig gezind is", aldus De Roover. „Een lid van het college kwam naar me toe en zei ronduit: 'Jij staat op de Rode Lijst en komt daarom niet meer in aanmerking'. Dat gebeurde nadat ik indertijd per brief duidelijk had ge maakt dat ik aan de kant van de ontslagen wethouder Jan de Ridder stond". De aannemer bevestigt dat ook door de ondernemers die wel in het politieke straatje van het gemeentebestuur pas sen, niet met dit college 'op een normale manier' zaken kan worden gedaan. „Als je van de heren iets gedaan wil krijgen, dan fnoet er altijd iets tegen over staan. In het allerminste geval gaat het dan toch nog om een etentje met alles erop en eraan".

de Stem | 1984 | | pagina 11