wva Folklore-festival in Sas schuilt voor regen Hollanders nemen Gentse feesten in Publiek in Hulst laat het afweten bij orgelconcert Veel belangstelling voor nat Molenfeest Amateurcircus Sas kan toch optreden lejuuï! BUSMAATSCHAPPIJ: KOMT DOOR DUURDER KAARTJE d niveau Spellendag in centrum Terneuzen Spellendag in centrum Terneuzen >AGtN A ZEELANi VAN ZEELAND Zeeland betaalt mee aan nieuwe proeftuin voor de groenteteelt IET ALLERLEI HANDELTJES VOOR TWEEDE MAAL IN ZUIDZANDE LOCATIE EINDELIJK ROND Motorrijder zwaar gewond bij ongeluk in Terneuzen politierapport BAANDAG 16 JUL11984 T6 PAGINA ZEELAND 2 Aantal buspassagiers iv min der snel gegroeid MIDDELBURG - De provin cie Zeeland gaat jaarlijks 10.000 gulden bijdragen aan een nieuwe proeftuin voor groenteteelt te Westmaas (Zuid-Holland). Althans, wan neer de Zeeuwse staten op 9 november akkoord gaan met een desbetreffend voorstel van het dagelijks provinciebe stuur. Zuid-Holland draagt 13.750 gulden bij. Voor onderzoeksinstellingen in de overige sectoren van de landbouw (akkerbouw, fruit- telt en veehouderij) versterkt Zeeland al een soortgelijke 'waarderingsbij drage'. De nieuwe proeftuin gaat deel uitmaken van de akker- proefboerderij in Westmaas. Men schat dat het bedrijfsver lies 800.000 gulden per jaar zal bedragen. Het ministerie van Landbouw en Visserij heeft toegezegd daar de helft van op tafel te leggen. Het deelne mende bedrijfsleven moet de rest op tafel leggen. Behalve Zuid-Holland is ook Zeeland bereid een steentje bij te dragen omdat de proeftuin van belang is voor onderzoek op het terrein van de zoetwatervoorziening en een verdergaande diversifica tie van de groententeelt in Zeeland. De proeftuin wordt geëx ploiteerd door de Vereniging Meer Onderzoek Groenteteelt. De leden van de groenteveilin gen te Middelburg en Baren- drecht zijn bij deze vereniging aangesloten. Ze dragen er aan percentage van de veilingom- zet aan af voor onderzoek. De proeftuin krijgt een op pervlakte van 4 ha. Daarvan is 2 ha voor extensieve groente teelt, 1,5 ha voor onderzoek vollegronds-groenteteelt en 0,4 ha voor glastuinbouw-onder- zoek. rJ*fi•*»-/; "■•S? Van een onzer verslaggevers IziERIKZEE - Het reizigers-vervoer door de [NV Streekvervoer Zuid-West-Nederland is in ■1983 aanzienlijk minder gegroeid dan in voor baande jaren. De busdienst schrijft dit zelf toe aan de forse ta riefsverhoging, gekoppeld aan de teruggang van de inkomens. so JL*i Sjfc sfc M MA, siutstninos ofl—T«3 'iciiD sb tiav' fPTOMMKOOil ,'hrvni lart iri-u' antiegangers alsnog ven wenden en richtii ;t afreizen. Veel toeristen hebben echl het laatste moment to )r het buitenland gekoze u ook de weersverwachti ir de komende dagen soi blijft, wordt alsnog ma il geboekt voor een re de zon", meldt ordvoerster van een gro bureau-keten. „De mens en liever toch wat meer ze verzekerd zijn van gof er, dan voor een paar hol d gulden minder in de r te zitten", ie Zeeuwse kust bood gist dan ook een herfstige aa Lege stranden, nal npings en hier en daar et ipende toerist in regenpr aaiden het sombere beeld - FOTO WIM KOOYMAN cte opzet en stelde eisen iraan wij niet wilden loen". Ondanks de mindere groei boekte de ZWN vorig jaar toch oog een winst van ruim een >alf miljoen gulden, zo'n 50.000 jolden meer dan in 1982. Uit het jaarverslag over 183 blijkt dat van dit be drijfsresultaat bijna 4,4 ton is toegevoegd aan de pot voor de voorzieningen die getroffen moeten worden wanneer de veerdienst Zij pe-Anna Jaco- bapolder per 1 januari 1986 wordt opgeheven. Het boek jaar kan derhalve worden af gesloten met een netto-winst van 70.000 gulden. De totale kosten voor de busdienst stegen vorig jaar met 7,4 procent tot 63,7 miljoen I gulden. Dit is een gevolg van ÏÏH We uitbreidingen in het lijn- dienstenbedrijf en van de ge stegen kostprijzen. Volgens het verslag werden |vorig jaar 16,7 miljoen reizi- door de ZWN vervoerd, Iwateen geringe toename bete kent met 3,1 procent. Hoewel in april van dit jaar de ta rieven weer zijn verhoogd, verwacht de busmaatschappij over 1984 toch een sterkere stijging van het aantal passa giers als gevolg van 'de kwali teit van het voorzieningen-ni veau en de betrouwbaarheid in de dienstverlening'. Enorme toename De laatste vijf jaar kende de ZWN een enorme toename van het reizigers-bestand. Van 1979 tot eind 1983 ging het aan tal passagiers omhoog van 10,9 miljoen naar 16,7 miljoen; een stijging van maar liefst 53 procent. Het aantal bussen dat de ZWN in bedrijf heeft steeg vo rig jaar met 28 tot 252 stuks. Deze legden samen 18 miljoen kilometer af, 500.000 meer dan in 1982. Ook de werkgelegen heid bij de busdienst nam toe met 30 nieuwe chauffeurs, hoofdzakelijk part-timers die worden ingezet voor het spits- vervoer. Daardoor kan dit spitsvervoer in toenemende mate met eigen ZWN-mate- rieel worden verzorgd en wordt de zogeheten 'bijhuur' teruggedrongen. CENT - De commercie schijnt dan toch definitief bezit genomen te hebben van de Gentse feesten. Werd tot vorig jaar toe nog ge probeerd het tiendaagse volksfeest uit de greep van worstenver kopers en hamburgertentjes te houden, dit jaar is dat niet ge lukt. Kampioenen op het gebied van het profiteren van de gro te belangstelling voor de Centse feesten zijn de Neder landers, voor wie geen truukje Ie min is om een plaatsje te tersieren langs de openbare weg. Ze bestaan het aan te ko men met wagens die zogezegd materialen vervoeren voor iak of andere werken. Ze sta tionneren zich 's morgens in het centrum van de stad. De Centse politie is zich van geen kwaad bewust en laat ze ton, maar tegen de avond worden complete sets uitgela den om worsten en andere snacks klaar te maken en te 'erkopen. Temidden van de snorme volkstoeloop die, on danks het slechte weer zater dagen zondagavond in Gent te '"'leren viel, was het voor de Politie uiteraard onmogelijk deze verkopers te verwijderen ®nder tumult te veroorzaken, "at dan ook niet gebeurde. Ook andere Nederlandse handelslieden zijn overvloedig aanwezig. Zij het dat zij optre den onder een meer legale vlag. Tegen betaling van goed geld aan lokale middenstands verenigingen kregen zij mooie plaatsjes toebedeeld langs de openbare weg, waar zij hun commerciële activiteiten volop kunnen ontplooien. Dat dit zeer tot ongenoegen verloopt van de vele lokale handelaren hoeft niet gezegd. „Zijn dit Hollandse feesten of Gentse feesten?", zo merkte een gedu peerde exploitant op van een krantenwinkel die door een Hollands dorpje in de schaduw gedrukt werd. Al met al weerspiegelt deze Nederlandse commerciële in teresse voor de Gentse feesten ook de belangstelling die voor dit gebeuren bij de Nederland se toerist heerst. Misschien is wel 40 procent van het publiek van Nederlandse origine. HULST - Willibrordus Basi liek, orgelconcert door Leen He Broeckert, beluisterd op vrijdag 13 juli. Door Jeannette Vergouwe Jfijdagavond werd het ^'ste concert van de In- 'ernationale Zomerorgel- "öticerten te Hulst ge- sPeeld door de Zeeuwse "usicus Leen de Broec- tert voor een zeer gering ,ahtal bezoekers. Voor de lrganisatoren een tegen- 'aller. verzorgen dit jaar weer ""voeringen met gerenom meerde organisten, en kunnen Jtetal toch rekenen op een a 80 belangstellenden. Deze ~ew liet het publiek hen ech- ■sr in de steek. Het slechte *eer, de vakantieperiode, of 'f ongeluksdag vrijdag de "ertiende, waren hier wellicht "huid aan. Het lag in ieder ®val niet aan de organist, die [fa programma zeer gedegen voorbereid. Leen de Jtoeckert is van huis uit dui- dijk pianist. Hij had dan ook erken uitgekozen, waarbij een hoge mate van manuale techniek vereist is. De Symphonie Concertante van G. Lasceux kwam inder daad over als een piano sona te. Een speels stuk dat de overgang vormde tussen de twee delen van het program ma: Franse en Duitse barok. Het eerste gedeelte werd ge opend met de Bataille-achtige Dialogue van Marchand met een iets te overheersende Bombarde en prachtige echo effecten tussen de cornet en de cromorne. De Recit de Tierce van de Grigny was een voor het Loys Isoré orgel uitgelezen stuk muziek. Het Magnificat in a van Dandrieu werd mooi vertolkt, met een zeer eigen interpretatie. Soms ietwat ge vaarlijk geregistreerd, de trompet in het vijfde deeltje werd vervangen door de cro morne. Het tweede gedeelte bestond uit drie totaal van elkaar ver schillende werken van J.S. Bach, die een enorme 'Finger - fertigkeit' vereiste. Leen de Broeckert had hier echter geen enkele moeite mee. De superlicht gespeelde Toccata in D werd als sluitstuk tech nisch verbluffend knap ge speeld. Misschien was een wat geprononceerdere registratie hier op zijn plaats geweest. De jeugdgroep van de Gruutmolen opent de folkloristische week Van onze correspondent SAS VAN GENT - Ondanks de aanhou dend slechte weersomstandigheden dit weekeinde, heeft de regen bij de start van het tiende Internationale Folklore- festival in Sas van Gent, zeker geen roet in het eten gestrooid. De organiserende stichting Sas Folklorereeks had voor de verschillende buitenoptredens van de volksdansgroepen een vlot verlopen binnenprogramma achter de hand. Het publiek, dat normaal op de Markt had moeten staan, zorgde nu voor een over volle zaal in cultureel centrum De Speye. Het programma van de folklore- week begon zaterdagmiddag met een animatievoorstelling in De Speye. 's Avonds opende burgemeester W. Du- sarduijn de expositie 'Tien jaar Folklo re'. Bij deze gelegenheid, gevolgd door een drukbezochte receptie, schetste Wim ten Hoor het beeld van Tien jaar Folklore, waarbij hij met name het ac cent legde op de verbroedering van vele Europese volkeren: „het Sasse Folklore festival levert hier zeker een bijdrage aan". De aanwezige prominenten, waaronder gedeputeerde mevrouw Ma- ris-Koster, ontvingen uit handen van Ten Hoor de speciaal uitgegeven jubi leumomslag. De galavoorstelling die daarna volgde, werd zeer druk bezocht. Gisteren waren alle deelnemende groepen in de r.k. kerk samengekomen voor een eucharistie-viering met als thema 'Babilonische spraakverwar ring'. Hierbij zorgde een internationaal - FOTO WIM KOOYMAN orkest, gevormd door buitenlandse volksdansmuzikanten voor de muziek. Vertegenwoordigers van de volksdans groepen lazen bijbelteksten in eigen taal. De viering werd tevens opgeluis terd met dans. De voor gistermiddag geplande folk loristische optocht ging niet door. Na een koffiemaaltijd in De Speye gaven de fanfares uit Eekio en IJzendijke een concert. Een festivalvoorstelling, ge danst door alle deelnemende groepen, zorgde ook nu weer voor een volle Speye. Vandaag worden stichting en gastgroepen ontvangen op het Sasse ge meentehuis. Vanmiddag is er in de Speye een speciale voorstelling voor be jaarden en de zonnebloem. Aanvang 14.00 uur. Vanavond wordt een voorstel ling gegeven voor de gastouders. Tussen de buien door werden op het Zuidzandse Dorsplein ook nog kinderspelen gehouden. Van onze correspondent ZUIDZANDE - Ondanks de vrijwel onafgebroken vallen de regen was er afgelopen za terdag toch veel belangstelling voor de tweede Molendag in Zuidzande. Of er zonder de te genwerking van watermaker Pluvius meer publiek zou zijn geweest valt enkel maar naar te gissen. Het feest werd geopend door de jeugd, die met een gecostu- meerd lawaai-optocht het dorp wekte en aangekomen bij de molen op de Sluisedijk de ballonnen opliet. Ondertussen waren ook de kraampjes op het Dorpsplein bemand, waar geproefd kon worden van ech te ovenkoeken en het varken aan het spit. Het middag-programma werd geopend door de Aar- denburgse volksdansgroep Avogro, die getooid in Joego- slavisch tenue uitpakte met aantal Zuid-Europese dansen. Daarna verzorgde disco El Condor een mini play back show. Erna Versluys, die sa men met Nancy de Buck het bekende Ciske de Rat-lied vertolkte, haalde het met mi niem verschil tegen de winna res van vorig jaar, Diana de Buck, die deze keer André Ha- zes imiteerde. Voor de prestatieloop over 4,4 of 8,8 kilometer bestond - FOTO WIM KOOYMAN grote belangstelling, want 86 lopers passeerden de inschrijf tafel. Mede-organisator van dit gebeuren was trouwens de West-Zeeuws-Vlaamse atle- tiekclub De Wielingen. Tij dens het concert van de plaat selijke muziekvereniging Ver onica begon de regen met bak ken uit het luchtruim te plen zen, zodat het optreden van troubadoer Piet Brakman moest worden verplaats naar garage Van de Velde. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Circus 't Saaass is eindelijk zeker van de locatie waar het zaterdag 25 augustus een op treden kan geven. Het wordt het weiland tussen het Vlaanderen-complex en de Julianastraat waar in het verleden ook al diverse malen een circustent gestaan heeft. ligheidsoverwegingen, die de Markt als geschikte plek uit sloten, behoefden hier niet ter sprake te komen. De enige drempel die genomen behoef de te worden was de toestem ming van de eigenaar van de grond, een bank uit Terneu- zen. Daarmee is vorige week overeenstemming bereikt. Nadat afgelopen maandag, na een moeizame periode van onderhandelen, de gemeente het circus definitief te ver staan dat een optreden op de Markt niet kon, moest de cir cusdirectie noodgedwongen uitzien naar een andere plaats. Het alternatief van het ge noemde weiland had men ech ter toen al in het hoofd. Een ander alternatief voor de plaats van optreden, namelijk de Sasse Sportkade, werd door het amteur-circus van de hand gewezen. Woordvoerder Herman van Dorst: „We wil den persé niet over de rijks weg met onze tent. Omdat we toch rekenen op een publiek wat voor een groot deel uit jonge kinderen bestaat, heb ben we al in een vroeg sta dium gezegd het risico van on gelukken bij het oversteken van de rijskweg zoveel moge lijk te beperken, zo niet volle dig uit te sluiten. De Sportka de was zodanig voor ons geen geschikte plaats". Mede omdat in het verleden het in Sas de gewoonte was circustenten neer te zetten op het weiland aan de Juliana straat, viel het oog van circus 't Saaass op deze plaats. Vei- Van onze correspondent TERNEUZEN - Bij een eenzij dig ongeval in Terneuzen werd zaterdagavond de Belgi sche motorrijder J. M. uit Evergem zeer zwaar gewond. Hij is overgebracht naar het Academisch ziekenhuis te Gent. Zijn duo-passagier D. S. uit Evergem werd per ambulance overgebracht naar het Julia na-ziekenhuis te Terneuzen. Het ongeval gebeurde om streeks 18.30 uur, toe de motor rijder door onbekende oorzaak uit de bocht vloog nabij het Sluizencomplex te Terneuzen. Een passerende automobilist zag beiden langs de weg liggen en waarschuwde de politie. Eventuele getuigen van dit on geval worden verzocht zich in verbinding te stellen met de politie in Terneuzen, telefoon 01150-94151. Van onze correspondent TERNEUZEN - De Terneu- zense Binnenstadsvereniging verzorgt samen met de Cen trale Stichting voor Sociaal- Cultureel Werk woensdag 8 augustus een rommelmarkt annex spellendag in de speel tuin aan de Eerste Verbin dingsstraat. Bedoeling is dat de speeltuin wordt omgetoverd tot een feestterrein, waar in de och tenduren een kinder-rommel- markt wordt gehouden, 's Middags zal dan een groot bad, uiteraard gevuld met water, worden neergezet. Daarin en omheen vinden dan allerlei spelletjes plaats. Tot besluit zullen pannekoeken worden gebakken. 's Avonds komen de ouderen aan de beurt die een zeskamp gaan afwerken, zo mogelijk tegen teams uit andere wijken van Terneuzen. Voor de begeleiding van het gebeuren kan de organisatie nog enkele vrijwilligers ge bruiken. Men kan zich daar voor opgeven bij de stand van bloemenkoopman Van Leeu wen in de Noordstraat of tele fonisch via 01150-20004. GROEDE - Op de kruising Schoondij kseweg-Scherpbier- seweg verleende bromfietser A.E.v.d.B. uit Oostburg geen voorrang aan een personenau to van J.S. uit Axel. Van de B. werd hierbij gewond en werd naar het ziekenhuis overge bracht met een gebroken been en een gebroken rechter hand. GROEDE - Op de kruising Provincialeweg-Noordweg is R.J.J.K. uit Biervliet met zijn personenauto in de nacht van zaterdag op zondag toen hij van Groede richting Breskens reed in een sloot terecht geko men. K. werd verblind door een tegenligger, waardoor hij een slip geraakte en vervol gens in de sloot terecht kwam. HULST - Bij een eenzijdig on geval is vrijdagnacht op de Julianastraat te Heijkant een inwoner uit die plaats gewond, en overgebracht naar het St. Luidina ziekenhuis te Hulst. Door onbekende oorzaak reed het slachtoffer als bestuurder van een personenauto E. S. uit Heijkant tegen een boom. Hij liep daarbij een gebroken sleutelbeen en inwendige kneuzingen op. HULST - Op de kruising Dul- laertstraat-Tivoliweg te Hulst verleende zaterdagmiddag omstreeks 12.30 uur de be stuurder van een personenau to H. S. te Hulst geen voorrang aan een bestelauto bestuurd door R. v. R. Een inzittende van de personenauto, P. S. uit Hulst, werd bij de botsing dus danig gewond, dat hij moest worden overgebracht naar het St. Liudina ziekenhuis te Hulst. Beide voertuigen wer den zwaar beschadigd. TERNEUZEN - H. H. uit Brussel werd vrijdagavond laat in de Vlooswijkstraat te Terneuzen aangehouden toen hij zich verdacht ophield bij een motorfiets. Hij bleek het voertuig te hebben gestolen. Dit werd in beslag genomen, en tegen H., die werd meege nomen naar het politiebureau, werd proces-verbaal opge maakt. TERNEUZEN - De Terneu- zense Binnenstadsvereniging verzorgt samen met de Cen trale Stichting voor Sociaal- Cultureel Werk woensdag 8 augustus een rommelmarkt annex spellendag in de speel tuin aan de Eerste Verbin dingsstraat. Bedoeling is dat de speeltuin wordt omgetoverd tot een feestterrein, waar in de och tenduren een kinder-rommel- markt wordt gehouden, 's Middags zal dan een groot bad, uiteraard gevuld met water, worden neergezet. Daarin en omheen vinden dan allerlei spelletjes plaats. Tot besluit zullen pannekoeken worden gebakken. 's Avonds komen de ouderen aan de beurt die een zeskamp gaan afwerken, zo mogelijk tegen teams uit andere wijken van Terneuzen. Voor de begeleiding van het gebeuren kan de organisatie nog enkele vrijwilligers ge bruiken. Men kan zich daar voor opgeven bij de stand van bloemenkoopman Van Leeu wen in de Noordstraat of tele fonisch via 01150-20004.

de Stem | 1984 | | pagina 5