Dat smaakt, zeker voor niks Bibliotheken in Zeeland: meer lezers Bar begin bouwval DUB Recron boos op Konsumenten Kontakt Hollander) Gentse fe< Publiek in laat het aj bij orgelco pUSMAATS< VOOR 780 GULDEN AAN SPIRITUALIËN VERDWENEN Terneuzens Kunstmanifest; sober maar wel goed niveau •-M 7=36 X Meisje van dertien verkracht T15 pagina zeelaT A ERBIJJFSRECREATIE IN KWAAD DAGLICHT GEPLAATST Enorme drukte op 'Preuvenement' ZEELAND ZIT NOG LANG NIET VOL MET ALLERLEI iJUlöf VANZEELAND MAAND) 16 JUL115 MAANDAG 16 JULM984 Aant Van een onzer verslaggevers CADZAND/DOMBURG - De organisatie van recreatie-on dernemers in Nederland, Re- cron, is uiterst verbolgen over het vorige week door Konsu- menten Kontakt uitgegeven persbericht, waarin wordt ge meld dat de campings massaal hun tarieven met gemiddeld 5 procent hebben opgetrokken, terwijl het rijk slechts toe stemming had gegeven voor een verhoging met 2,5 procent. Volgens de Recron klopt daar niets van en hanteert Konsumenten Kontakt 'on juiste cijfers, die de verblijfs- recreatie volkomen ten on rechte in een kwaad daglicht plaatsen en daarmee aanzien lijke schade aan de branche berokkenen'. Omdat de consumentenor ganisatie als bron voor de cij fers het Centraal Bureau voor de Statistiek noemde, heeft de Recron bij dit instituut na vraag gedaan, wat een totaal ander beeld zou opleveren. „De tariefstij ging bedroeg ge middeld 4 procent, met inbe grip van de ruim 1 procent BTW-verhoging van januari jl.", aldus de Recron. „In wer kelijkheid zijn de prijzen voor het kamperen dit jaar dus met een kleine 3 procent toegeno men". De recreatie-ondernemers wijzen er in een brief aan Konsumenten Kontakt op, dat een prijsverhoging van 2,5 procent was toegestaan, maar dat daarop 111 ontheffingen zijn verleend. „Het zal deze groep recreatie-bedrijven zijn die voor een gemiddelde extra prijsstijging van bijna een half procent heeft gezorgd", aldus de Recron, die conclu deert dat 'er dus niets aan de hand is'. De organisatie vindt dan ook dat de recreatie-sector zich uitstekend aan de prij- zenbeschikking heeft gehou den en dat Konsumenten Kon takt verplicht is het vorige week uitgegeven persbericht te rectificeren. drank-affaire dreigt in Aardenburg Ook de harinkjes gleden vlot naar binnen tijdens het eerste Sluise 'Preuvenement' - fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers SLUIS - Ondanks, of wellicht dankzij, het slechte weer is het eerste 'Preuvenement' in Sluis uitgegroeid tot een enorm succes. Vol gens voorzichtige schattingen waren zaterdag en zondag zo'n 10.000 mensen naar het grens stadje getogen om daar gratis of tegen een ge ringe vergoeding te proeven van allerhande culinaire hoogstandjes. Dat kon bij 35 kraampjes, die stonden opgesteld op het Walplein en de Beestenmarkt. Het werd voor velen proe ven onder do paraplu, want voor de natte terrasjes be- j stond uiteraard weinig'belangstelling. Het'evenement, Dpgezet door dè plaatselijke horeca- vereniging en het actiecomité 'Hier is Sluis' en afgekeken van Maastricht, was bedoeld als experiment maar zal nu een jaarlijks terugkerend gebeuren wörden.„Maar dan grootser van opzet", aldus Han Boomert van de organisa tie. „We denken daarbij aan zo'n 60 stands, centraal ge groepeerd op de Markt". Van een onzer verslaggevers SCHARENDIJKE - In de nacht van zaterdag op zondag hebben twee jongens van 17 en 18 jaar, verblijvend op een camping te Scharendijke, een 13-jarig meisje uit Duitsland verkracht. Beide jongens hadden het meisje kort daarvoor ontmoet in een discotheek op de cam ping. Na een korte wandeling werden de jongens handtaste lijk, waarna beiden het meisje in de duinen verkrachtten. Het meisje heeft hiervan kennis gegeven aan de campingbe heerder, waarna de politie werd gewaarschuwd. De beide daders konden door de politie in de discotheek worden aan gehouden. De jongens, afkomstig uit Valkenswaard, zijn reeds eer der voor zedenmisdrijven met de politie in aanraking ge weest. De verdachten zijn in gesloten op het politiebureau te Zierikzee. Het meisje heeft zich onder behandeling van een arts moeten stellen. Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De aantrek kingskracht van bibliotheken op volwassenen is in Zeeland blijkbaar groter dan gemid deld in Nederland. Het aantal ingeschreven lezers steeg vo rig jaar in Zeeland met 2,6 procent, het gebruik van bi bliotheken met 1,4 procent. Landelijk was in het algemeen sprake van een daling. De Zeeuwse bibliotheken (uitgezonderd die van Terneu- zen) melden dat in hun geza menlijk jaarverslag over 1983. Een kwart van de Zeeuwse be volking staat als gebruiker van een bibliotheek of biblio bus ingeschreven. Ruim 90.400 personen leenden vorig jaar in totaal meer dan vier miljoen boeken en tijdschriften. In Zeeland maken relatief meer volwassenen van de bi bliotheken gebruik dan lande lijk het geval is. Bij de lezers onder de 18 jaar is het onge- keerde het geval. Landelijk is 60 procent van de jeugd lid van een bibliotheek, in Zee land 54,5 procent. Het jaarverslag schrijft de toename van de uitleningen toe aan het 'goed gespreide netwerk van bibliotheken over de hele provincie, die door intensieve samenwerking kwalitatief goed werk af kun nen leveren. Het jaarverslag gaat ook in op komende reorganisaties binnen het Zeeuwse biblio theekwezen, bedoeld om rijks bezuinigingen op te vangen. Zoals bekend moeten provin cie en gemeenten over enkele jaren de volledige verant woordelijkheid voor de finan ciering van de bibliotheken gaan dragen. Dat gaat ge paard met sterk verminderde rijksbijdragen. AARDENBURG - De gemeente Aardenburg kampt met een nieuwe drank-affaire. Eind november vorig jaar blijkt een een forse partij spiritualiën ter waarde van ruim 780 gulden op het gemeentehuis te zijn afgeleverd die niet via de nor male kanalen was besteld, nooit is betaald en in het voorraadregister ook niet is terug te vinden. „De drank is niet, zoals ge bruikelijk, gebracht naar de normale voorraadkamer van de gemeente, maar gedepo neerd in het kamertje van de bode en daar houdt het spoor op", aldus het raadslid zater dag in een mondelinge reactie. „Het kan ook niet om een lega le schenking aan de gemeente gaan, want dan had er allang een voorstel van B en W aan de raad moeten liggen om dit douceurtje te accepteren". De drank is geleverd via een plaatselijk horeca-bedrijf, dat echter nooit een rekening heeft ingediend bij de gemeen te. Waar de partij uiteindelijk terecht is gekomen valt nog niet met zekerheid te zeggen. Vermoedens daarover zijn er echter wel. Zo stelt wethou der R. van de Wijnckel, daar bij doelend op burgemeester W. Lockefeer, onomwonden: „Ik ga mijn vingers niet meer branden voor hem. Ik blijf hem niet in bescherming ne men. Hij zoekt het nu zelf maar uit". Van de Wijnckel wil echter bevestigen noch ontkennen dat de partij gratis drank - het gaat om zes kratten bier, drie dozen limonade, 12 flessen je never, zes flessen whisky en zes flessen Franse cognac - vanuit het gemeentehuis naar de aanpalende ambtswoning van de burgemeester is ge bracht. „Ik heb bepaalde ver moedens, maar die wens ik nog niet openbaar te maken", aldus de wethouder. Deze zoveelste affaire in Aardenburg kwam '-lak voor het weekeinde aan het licht door schriftelijke vragen van het D'66-raadslid H. van Rie aan het college van B en W. Deze beschikt over een kopie van de afleveringsbon, waar op een gemeente-ambtenaar voor ontvangst heeft getekend. Volgens Van Rie heeft het er alles van weg dat de drank 'een betaling in natura betreft voor bewezen diensten'. „Een gebruikelijke gang van zaken in Aardenburg", aldus het raadslid. Wethouder Van de Wijnckel van financiën stelt met klem niets van de zaak af te weten. „Bij een normale levering van drank krijg ik de rekening ter ondertekening voorgelegd. Dat is in dit geval niet ge beurd. Ik heb de rekening nooit gezien en die is ook niet terug te vinden bij de gemeen te". De enige die opheldering kan geven is, volgens Van de Wijnckel, burgemeester Loc kefeer, omdat die de drank bestellingen regelt. Deze was het afgelopen weekeinde we gens vakantie niet voor com mentaar bereikbaar. •ar i -)f> li-yx' i nainonsg liscd lailiniïabrio Vakdntie m Zeeland; Jpiasjjgn,#?} $loeteren d® de cfmtf)ing Van een onzer verslaggevers ZEEUWSE KUST - De bouw vak - van oudsher de drukste periode aan de Zeeuwse kust - is bar slecht begonnen. Zater dag en zondag viel de regen met bakken tegelijk uit de he mel, terwijl de temperatuur niet boven de 17 graden kwam. Voor veel vakantiegangers reden genoeg om alsnog een andere bestemming te kiezen, want het was vrijdagavond en zaterdagochtend opvallend rustig op de Zeeuwse invals wegen. In tegenstelling tot de verwachtingen is er opk nog voldoende ruimte op de cam pings en in de hotels, pensions en zomerhuisjes. Volgens de logies-informa- tiedienst van de provinciale VVV zijn alleen de campings aan de kust van Walcheren (met uitzondering van Veere en Vlissingen) en West- Zeeuwsch-Vlaanderen (behal ve Retranchement) vol. Hotels, pensions en de mini-campings bij de boer bieden nog overal voldoende ruimte, terwijl er op het gebied van zomerwo ningen en appartementen nog een beperkte keus mogelijk is. „Door het slechte weer zijn alleen de mensen gekomen, die van te voren al gereserveerd hadden", aldus gisteren een VVV-woordvoerder. „De rest heeft echter en bloc verstek laten gaan en dat is natuurlijk te merken". De enige hoop voor de recreatie-sector is dat op zeer korte termijn het weer verbetert, zodat grote groepen ibwraraiw p"J - T 10 eb amllWi zg::..im'iii hvf bi-, - vakantiegangers alsnog steven wenden en ricM kust afreizen. Veel toeristen hebben ech op het laatste moment voor het buitenland gek „Nu ook de weersverwachti voor de komende dagen so ber blijft, wordt alsnog nis saai geboekt voor een naar de zon", meldt woordvoerster van een gn reisbureau-keten. „De mens geven liever toch wat meer als ze verzekerd zijn van go weer, dan voor een paar hl derd gulden minder in dei gen te zitten". De Zeeuwse kust boodgi ren dan ook een herfstigeaa blik. Lege stranden, na campings en hier en daar soppende toerist in regenp bepaalden het sombere beeli Van een onzer verslaggevers TERNEUZEN - Het Terneu- zense Kunstmanifest is za terdag weer voorzichtig uit zijn as verrezen. Omdat de provincie de geldkraan heeft dichtgedraaid bleef het om lijstende programma be perkt tot een enkele straat zanger, maar hetgeen de 30 uitgenodigde beeldende kunstenaars lieten zien was van aanzienlijk niveau. Ook het publiek wist, on danks de regen, de nieuwe locatie van het Kunstmani fest in de Lange Kerkstraat toch te vinden, zodat er vooral in de middaguren een behoorlijke drukte heerste. Thomas van de Berg, die dit jaar samen met Jeanine de Zeeuw voor de organisatie zorgde, was na afloop dan ook redelijk tevreden. „Toen het zaterdagoch tend zo hard regende was ik bang dat veel kunstenaars af zouden bellen, maar ze zijn toch allemaal geko men", aldus Van de Berg, die de kunstmarkt financieel rond wist te krijgen met steun van de Stichting Noordstraat Promenade en de gemeente Terneuzen. Overigens hoopt Van de Berg dat het Kunstmanifest vanaf volgend jaar weer kan beschikken over een ar tistiek verantwoord bij pro gramma. „Want dat maakt nu eenmaal deel uit van de traditie. Er moet om de ex posities wat heen gebouwd kunnen worden". Dat vooraanstaande en populaire Terneuzense kun- 2Z3el •--'"Sr :~m Vrouwelijke aandacht voor met de hand gemaakte sieraden stenaars als glazenier Peter Clijssen en schilder Cees van Langevelde zaterdag ont braken, heeft volgens Van de Berg zijn redenen. „Clijs sen hebben we maar eens een jaartje niet uitgenodigd en Van Langevelde kon niet akkoord gaan met de be- - FOTOWIMKOO**1' perkte opzet en stelde e>sen waaraan wij niet wild01 voldoen". Van een onzer versa ZIERIKZEE - Het reizigj NV Streekvervoer Zuid-T 1983 aanzienlijk minder gf gaande jaren. De busdienst schrijft dit ze riefsverhoging, gekoppeld aa inkomens. Ondanks de mindere groei boek.'e de ZWN vorig jaar toch nog een winst van ruim een half miljoen gulden, zo'n 50.000 gulden meer dan in 1982. Uit het jaarverslag over 1983 blijkt dat van dit be drijfsresultaat bijna 4,4 ton is toegevoegd aan de pot voor de voorzieningen die getroffen moeten worden wanneer de veerdienst Zij pe-Anna Jaco- bapolder per 1 januari 1986 wordt opgeheven. Het boek jaar kan derhalve worden af gesloten met een netto-winst van 70.000 gulden. De totale kosten voor de busdienst stegen vorig jaar met 7,4 procent tot 63,7 miljoen gulden. Dit is een gevolg van de uitbreidingen in het lijn- dienstenbedrijf en van de ge stegen kostprijzen. Volgens het verslag werden vorig jaar 16,7 miljoen reizi gers door de ZWN vervoerd, wat een geringe toename bete kent met 3,1 procent. Hoewel ook in april van dit jaar de ta rieven weer zijn verhoogd, verwacht de busmaatschappij ov| stil teil vea in f Z\ hef 197[ tall mil stijl prd GENT - De commercie schijnt dan t( te hebben van de Gentse feesten. Wq probeerd het tiendaagse volksfeest i kopers en hamburgertentjes te hou| lukt. Kampioenen op het gebied van het profiteren van de gro te belangstelling voor de Gentse feesten zijn de Neder landers, voor wie geen truukje te min is om een plaatsje te versieren langs de openbare weg. Ze bestaan het aan te ko men met wagens die zogezegd materialen vervoeren voor dak of andere werken. Ze sta tionneren zich 's morgens in het centrum van de stad. De Gentse politie is zich van geen kwaad bewust en laat ze staan, maar tegen de avond worden complete sets uitgela den om worsten en andere snacks klaar te maken en te verkopen. Temidden van de enorme volkstoeloop die, on danks het slechte weer zater dag en zondagavond in Gent te noteren viel, was het voor de politie uiteraard onmogelijk deze verkopers te verwijderen zonder tumult te veroorzaken. Wat dan ook niet gebeurde. HULST - Willibrordus Basi liek, orgelconcert door Leen de Broeckert, beluisterd op vrijdag 13 juli. Door Jeannette Vergouwe Vrijdagavond werd het '9'ste concert van de In ternationale Zomerorgel- concerten te Hulst ge speeld door de Zeeuwse jPusicus Leen de Broec kert voor een zeer gering aantal bezoekers. Voor de Organisatoren een tegen valler. Zfj verzorgen dit jaar weer uitvoeringen met gerenom meerde organisten, en kunnen meestal toch rekenen op een a 80 belangstellenden. Deze heer liet het publiek hen ech- ter in de steek. Het slechte ''■'eer, de vakantieperiode, of Jte ongeluksdag vrijdag de dertiende, waren hier wellicht schuld aan. Het lag in ieder geval niet aan de organist, die j-ijn programma zeer gedegen had voorbereid. R Leen de Jjkoeckert is van huis uit dui delijk pianist. Hij had dan ook Werken uitgekozen, waarbij een tect D van daa te. ove tw« ma H ope Dia een Boi effe croi van het stul in i ver inte vaa tror wer moi H uit sch Bac fert Bro gee sup in 1 nisc spe gep hiei

de Stem | 1984 | | pagina 4