Sterk veld bij amateurs, junioren en nieuwelingen Vielergala Ulvenhout Olympische medailles veel geld waard ikkelijke ban! vakantia DE RTmJISOOtt Derbyzege voor favoriet Program ingekort rbank ÖRGANI- PAGINA SPORT4 BANDAG 16 JUL11984 Boet van puimen en Kees poorakkers gangmakers' Ulvenhout de leiding Davey Moore wil uiteraard zo min zoveel mogelijk genieten. Spaarbank komt dat dik zij desgewenst uw hele tieboekingtot het kluisje pullen. Van reischeques reisverzekering, ers geven u alle inlich- Zelfs tot op de dag van ons terecht. We zijn bank in de buurt. uw* u,i: :yi - FOTO ANP WASSENAAR (ANP) - derby, een ren voor Nedei landse hengsten en merrii van drie jaar, is gewonne door de grote favoriet Boxbei ger Civano met ais berijdt Kevin Davies. Op de finis had de Engelsman een vooi sprong van vier en een hafo lengte op Boxberger Komt met Tony Ives en Gerrit's Pr de met Tyrone Williams. Voor het overgrote deel het publiek stond de zege Boxberger Civano al lang tevoren vast. De driejarij bruine hengst had zijn vooi reidende rennen met gri vertoon van macht gewonm De driehonderd extra mei in de derby mochten geen zwaar vormen. De kenne kregen gelij k. De favoriet b paalde zich na de start tot w verveeld rondkijken in de acl terhoede van het tien paarde tellende veld. Aan kop hielde stalgenoot Boxberger Romi en Turbo het tempo hoog. de laatste bocht besloot Civar onder de Engelse jockey Kev Davies een hogere versnellit te kiezen. De overige deeln mers bleken daar niet over beschikken. In minder di geen tijd nam de favoriet leiding en stond die niet mi af. Van onze sportredactie ULVENHOUT - Boet l4n Duimen en Kees poorakkers fungeren tij dens het Internationale Wielergala van Ulven- jout, dat woensdag 18 ju li wordt verreden, als ex- pa trekpleister. Van Duimen volgt het wielergala op zijn fa- brieksmotor met Jan de jooy, bekend als speaker van de TT in Assen, als duo-passagier. De Rooy al, via een draadloze verbinding, rechtstreeks verslag doen van de ge beurtenissen in het pelo- ton. Sinds kort is De Rooy ook gediplomeerd KNWU-speaker. Ook Kees Doorakkers uit Gilze, de Nederlandse kampioen in de 250 CC, al het profpeloton op ajn Flair-racer begelei- Van onze sportredactie ULVENHOUT - De man met de meeste zorgen bin nen het organiserend comité van het Internationale Wie lergala van Ulvenhout is vaak Rini Malipaard. Zijn functie-omschrijving bin nen de Stichting De Groene Jager luidt 'technisch mana ger', maar hij kan beter keuze-heer genoemd wor den. Malipaard zorgt name lijk voor de samenstelling van de deelnemerslijsten van de koersen voor ama teurs, junioren en nieuwe lingen. En dat betekent meestal hinken op twee ge dachten. Aan de ene kant wil hij natuurlijk de kwali teit van de veld zo hoog mo gelijk opschroeven, terwijl aan de andere kant de regio nale belangen ook een hartig woordje meespreken. De belangstelling voor in schrijving is zo groot, dat er driftig geschrapt moet wor den, omdat de KNWU nu eenmaal een limiet heeft ge steld hoeveel coureurs in een bepaalde categorie op een bepaald parkoers mogen vertrekken. Vooral bij de amateurs, die om half een 's middags vertrekken voor 90 kilometer, blijkt dat Mali paard zijn taak serieus neemt. Terwijl er renners uit heel het land aan het vertrek zullen staan, ligt het accent toch op deelname van amateurs uit het Westbra bantse. De belangrijkste kanshebbers uit de regio zijn: Corné Heeren, René Haast, John Leijs, Anjo van Loon, Frank en John Pirard, Bob Rasenberg, Edwin Rovers, Martin Iriks, Rik Groot, Rainiër Valkenburg, Ronny Veeke, Jac van Trijp en André Zijlmans. Van buiten de streek zullen man nen als Peter Pieters (win naar vorig jaar en dubbel - voudig kampioen van Ne derland op de baan), Leen den Hartigh, Jac Sienders, Krijn SintNicolaas, Ron Smit en Egon vanm Kessel hoge ogen gooien. Terwijl op het laatste moment ook waarschijnlijk kervers na tionaal kampioen Nico Ver hoeven aan het deelnemers veld zal worden toegevoegd. Bij de junioren, die op kwart over tien 's morgens aan hun karwei over 60 kilo meter beginnen, kan gespro ken worden van een revan che van het kampioenschap van Nederland. De nummers een (Michel Legrand), twee (Michel Cornelisse) en drie (Tonnie Akkermans) van Zandvoort prijken immers op de Ulvenhoutse deelne merslijst. Vooral voor Ruud Zijlmans uit Oud-Gastel waarschijnlijk voldoende reden om er extra tegenaan te vliegen. Immers, hij zat er op het circuit van Zandvoort enkele weken terug goed bij, maar kwam in de lange eindsprint toch iets te kort op de super-snelle mannen. Verdere kanshebbers bin nen het sterk bezette veld bij de junioren zijn: Theo Ak kermans, Jos en Patrick Bol, Adri Goense, Van de Linde loof, Van Loenhout, de ge broeders Muis, Van Nij nat ten, Tommy Post, Stephan Rakers, Corné van Rijen, Verstappen, Van de Weide, Bas de Wit en Peter van der Wulp. De nieuwelingen zetten woensdag het 29ste Interna tionale Wielergala op het goede spoor. Zij beginnen om negen uur 's morgens aan een wedstrijd over 40 kilometer. Favorieten zijn: Akkermans (Nieuw Vosse- meer), Barten (Zevenber gen), Brans (Rucphen), Van Dongen (Dongen), Haast (Rjjsbergen), Van Loon (Eindhoven), Van Steen (Fij naart), Tak (Oud-Gastel) en De Vrieze (Goes). Zo won Corné Heeren uit Sint Willebord. in 1982 het Wielergala bij de amateurs. - foto de stem/johan van guhp (WJUITEIT STAAT VOOROP door ROB VAN DEURSEN JL VENHOUT - Ze zijn niet bij de pakken neer gaan zitten op het mo- lent dat bekend werd dat de winnaar van de ronde van Italië plus we i-uurrecordhouder Francesco Moser van zijn doktoren geen toe lemming kreeg om woensdag 18 juli aan het vertrek te staan van het 9ste Internationale Wielergala van Ulvenhout. In alle eerlijkheid kon oorzitter Jan Sommen van de organiserende Stichting De Groene Ja- er namelijk zeggen: „We hebben alles, maar dan ook werkelijk alles adernomen om Moser zo ver te krijgen. Maar als de heren medici in- rijpen dan staan we ook machteloos". - in het weekeinde kond worden afgewerkt. De uitslagen: eerste manche: 1. Johan Mirjam Pragt (Tubbergen), 2. Ron S pers/Paul van EK (Haarlem), 3. RienS gaar/Marcel Sepers (Krommenie), 4 J mes Thiriar/Jean Claude Paline (Bel; Jan en Marja van der Steeg (Del tweede manche: 1. Johan en Mirji Pragt, 2. Jan en Marja van der Steeg Rob Sepers/Harrie van Dalen (Ha; lem), 4. James Thiriar/Jean-ClaudeT line, 5. Rien Segaar/Marcel Sepers. dedigen. De Argentijnse bokskarr Het ontbreken van Mo lt gaat volgens de man ui van De Groene Jager Iet ten koste van de valiteit van het deelne- itrsveld bij de profs, die ei drie uur 's middags m start gaan voor 100 ilometer koers. „We tbben bij het aanbieden an contracten vooral ge iten naar die coureurs, t altijd tijdens de crite- ums voor strijd zorgen. pioen in het middengewic Juan Domingo Roldan sloeg Monte Carlo in zijn gevec tegen André Mongelema hard, dat hij zijn rechterhi brak. Roldan won de partij zijn eerste sinds hij in maa door wereldkampioen Marv Hagler werd verslagen - g makkelijk, maar klaagde ti dens de laatste vier ronden over de blessure. Pas zondi in het ziekenhuis kwam fractuur echter aan het licht. daarnaast hebben we specifieke karakter «n Ulvenhout, een prof es tijdens de Tour de 'ance, willen bewaren. ÏTENTIE) iiÊliim. RBSsmv& Van onze sportredactie ULVENHOUT - Het pro gramma van het 29ste In ternationale Wielergala van Ulvenhout, dat woensdag 18 juli wordt verreden, is ingekort. In vergelijking met voor gaande jaren zijn de koersen voor liefhebbers profs achter derny's geschrapt. Dit mede op verzoek van de rijkspoli tie, omdat een wielerdag tet 's avonds half negen van het personeel te veel over-uren zou vergen. En gezien de bezuinigingen Moet dat zo veel mogelijk worden voorkomen. Het programma ziet er nu als volgt uit: JM uur nieuwelingen 40 kilometers; "•15 uur junioren 60 kilo meter; J230 uur amateurs 90 ki lometer; '5.00 uur profs 100 kilo- Meter. "OREN BREDA CATHARÏNASlEj 3TE MARKT 40, TEL 011C0 -3 08i Van onze sportredactie toSNHOUT - Het Interna- e Wielergala van Ulven- wordt georganiseerd de Stichting De Groene Het bestuur van die tenting heeft de volgende Mistelling: Sommen (voorzitter), Cor TjBoxel (secretaris), Cor van tev (penningmeester), Rini '«Paard (technisch mana- 'i Frans van Aert (tech- 1 manager), Willem Win- •te (technisch manager). Dat betekent toch renners brengen, die je op de an dere wedstrijden niet te zien krijgt", aldus Jan Sommen. Sommen doelt daarmee op het feit dat woensdag gelou terde profs als Jos Jacobs, Ru dy Pevenage, Guido van Cal- ster, Daniel Willems, Eddy Schepers, Gilbert Duclos-La- salle en Guido Bontempi hun opwachting in Ulvenhout zul len maken. Mannen, die het de vaderlandse toppers, die in het Internationale Wielergala zul len vertrekken erg lastig moe ten maken. De ronde van Frankrijk mag dan aan de gang zijn, er bleken voldoende mannen van naam in Neder land 'achtergebleven' om een kwalitatief hoogstaand veld samen te stellen. Erg blij is men in Ulvenhout met het feit dat Johan van de Velde dit keer de Tour liet schieten en de voorkeur gaf aan de ronde van Italië. „Het is zeker zes jaar geleden dat Van de Velde hier in Ulven hout aan het vertrek heeft ge staan. We zijn erg verheugd dat wij hem nu eindelijk weer eens een keer aan het werk kunnen zien", aldus Sommen. Van de Velde zelf is ook geluk kig met het feit dat hij in Ul venhout kan starten. „In Rijs- bergen zelf hebben we geen profkoers meer. Vandaar dat ik nu in Ulvenhout iets voor mijn supporters kan terug doen", stelde de Westbrabant se prof, die in de ronde van Italië net naast de paarse trui (punten-klassement) pakte, maar met zijn vijfde plaats in het eindklassement wel de beste prtestatie ooit door een Nederlander in de Giro neer gezet, realiseerde. Van de Velde wordt in Ul venhout bijgestaan door Frits Pirard en Lucien van Impe. De voornaamste tegenstand zal waarschijnlijk komen van het 'blok' van de ploeg van Peter Post, dat woensdag zal be staan uit Bert Oosterbosch (rentree na zijn in de Tour op gelopen blessure), Johan Lam- merts (winnaar van de ronde van Vlaanderen), Johan Lam- mertink, Steven Rooks, Bert Wekema, Gert Jan Theunisse en Walter Plackaert, terwijl misschien ook nog Eddy Planckaert zal verschijnen. De organisatie hoopt dat naast Bert Oosterbosch ook Jan Raas woensdag in Ulven hout zijn rentree zal maken. De Nederlands kampioen heeft er wel oren naar, maar zijn toezegging is nog niet de finitief. De ploeg van Raas is in ieder geval vertegenwoor digd met Cees Priem, Jan van Houwelingen, Gerrit Solleveld en Roger Decnijf. Er wordt binnen het wieier- wereldje wel eens wat lache rig gedaan over de ploegen van Jac de Goede en Jos Elen. Maar dat die mannen, die nu eenmaal niet gesteund worden door het 'grote' geld toch rede lijke formaties op de been kunnen brengen bleek onlangs nog tijdens de zesdaagse van Rijn en Gouwe, waar deze ploegen voor spannende wed strijden zorgden. En niet te vergeten het feit dat Theo Smit van Elro/AutoBrabant er vorig jaar in slaagde het In ternationale Wielergala op zijn naam te schrijven. Vandaar dat de heren profs van reputatie zeker rekening met de mannen van De Goede en Elen zullen moeten houden. Van AVP zullen Emiel Ker- stens, Hans Langerijs, Heddy Nieuwdorp, Jos Schipper en Mario van Vlimmeren ver trekken. Van Elro/AutoBra bant zijn dat Theo Appel doorn, Wies van Dongen, Peter Heeren, Fons van Katwijk, Co Moritz, Ad Oprins, Hennie Rovers, Wim de Ruiter, Theo Smit, Ad Tak en Jan Jonkers. Bij de individuelen staan nog de namen vanTeun van Vliet, Fred van Dongen, Ad Prinsen en Jan Aling. Johan van de Velde in actie tijdens de ronde van Italië. In zijn wiel Laurent Fignon. - fotoap Zo werd winnaar Theo Smit vorig jaar gehuldigd in Ulvenhout na zijn zege in het 28ste Wielergala. - foto hans chabot door Wil Kester LOS ANGELES - Pierre de Coubertin, de grondlegger van de moderne Olympische Spelen stond het indertijd allemaal glashelder voor ogen. „Amateurisme" zou het hoogste Olympische ideaal zijn. Sportieve wedstrijden voor en door échte liefhebbers, als aangename tijdspassering en zonder dat er enig fi nancieel gewin mee te behalen viel. Onder dat motto gin gen in 1896 de eerste moderne Spelen in Athene van start. Een uitgangspunt ook, dat in vele Olympische afleverin gen gehandhaafd bleef. Wat is er anno 1984 nog over van De Coubertins idea len? Weinig tot niets. De échte amateur bestaat niet meer, is als een dinosaurus uitgestorven. Staatsamateurs in de Oostbloklanden zijn geen échte liefhebbers. Niet alleen worden zij in de gelegenheid gesteld dag en nacht met hun sport bezig te zijn, zij kunnen er ook aanzienlijke materiële voordelen mee verkrijgen in de vorm van auto's, kleurentelevisies enz. Er zijn wat4éfchetr$ft;wei- nig verschillen met de westerse sportlieden, Vootial in Amerika kan men al lang niet meer pïatefï'lMri' een „amateur" wanneer men het over een topsporter heeft. Studenten worden middels vette beurzen naar universi teiten gelokt om die wetenschappelijke instellingen vla glanzende sportprestaties prestige te verschaffen. Stude ren komt dan wel weer na de sportcarrière. Naarmate die sportieve prestaties stijgen nemen de fi nanciële voordelen trouwens ook toe. Vooral ook, omdat steeds meer atleten contracten afsluiten met fabrikanten van sportschoenen, die in de voeten van topsporters een uitstekende belegging voor hun producten zien. Het zijn overeenkomsten die bijzonder lucratief kunnen zijn. Want, en zo zit een kapitalistische maatschappij nu een maal in elkaar, een prestatie wordt vet beloond. De mees te grote schoenenmerken betalen een standaardbedrag uit bij een topprestatie. Zo verdient een atleet, die een nieuw wereldrecord vestigt 10.000 Amerikaanse dollars, ongeveer 30.000 gulden. Een Amerikaans record is goed voor de helft, terwijl een wereldtitel 3.000 dollar „doet". In met name de atletiekwereld wordt al vele jaren be taald. Aanvankelijk gebeurde dat onder tafel, want ja, een amateur is een amateur en voor dat men het wist was men tot prof verklaard. Zoals bijvoorbeeld de Franse hordenloper Guy Drut over kwam. Op de Spelen van 1972 in München won hij zilver op de 110 m horden, vier jaar later in Montreal was dat goud. Enkele maanden na de Spelen van 1976 werd Drut door de Internationale Atle tiek Federatie geschorst, omdat hij bekende startgeld te hebben aangenomen. En de afkorting LAAF staat niet voor niets voor Internationale Amateur Atletiek Federa tie. Drut werd zo ziek van deze schijnheiligheid („Ik ben lang niet de enige atleet die geld aanpakt"), dat hij be sloot een punt achter zijn actieve loopbaan te zetten. Binnen de boezem van de LAAF werd het echter steeds duidelijker dat de amateur uit de tijd van Pierre de Cou bertin in de loop van de zeventiger jaren een zachte dood was gestorven. Uiteindelijk was het ir. Ad Paulen die zijn voorzitterschap van de ÏAAF enorme inhoud gaf door verruiming van de zgn. amateurregel door te drijven. Sinds 1982 mogen atleten nu ook boven tafel worden be taald. Niet rechtstreeks in het handje, want een beetje huichelarij moet er nu eenmaal blijven bestaan in het en ge sportwereldje. Het geld, dat Carl Lewis, Edwin Moses, Mary Decker, Rob Druppers en noem ze maar op met hun sportprestaties beuren moet na aftrek van onkosten (ove rigens een zeer ruim in te vullen begrip) in een fonds worden gestort, dat wordt beheerd door de nationale at- letiekbonden. Na het beëindigen van hun actieve carrière kunnen de atleten het daar weer uithalen. Het is een be gin, maar het betekent niet dat de betalingen onder tafel nu tot het verleden behoren. Een man als Carl Lewis vraagt tussen de 6. en 7.000 dol lar (ongeveer 20.000 gulden) per start. Mary Decker komt niet voor minder dan 5. a 6.000 dollar, terwijl de organisa toren van wedstrijden voor de wereldrecordhouder op de 400 meter horden Edwin Moses altijd nog een kleine 5.000 dollar moeten neertellen. En die verdwijnen écht niet in het atletenfonds. Net zo min als de 100.000 dollar, die ma rathonloper en officieus wereldrecordhouder Alberto Sa- lazar contractueel ontvangt van Nike om op schoenen van dat merk te rennen. Amateurisme bestaat dus niet meer. En hoewel de Olympische bonzen de nagedachtenis aan Pierre de Cou bertin nog altijd in hun hart hebben opgesloten en het amateur-beginsel een warm hart toedragen valt er voor de atleten die in Los Angeles in actie komen een leuke cent te verdienen. Al naar gelang het contract dat zij met hun schoenenfirma hebben afgesloten levert een gouden Olympische plak een bonus op van tussen de 40. en 50.000 dollar (van 120. tot 150.000 gulden), een zilveren 20. tot 30.000 en een bronzen altijd nog 15. tot 20.000 dollar. De sportschoenen-giganten zijn dan ook niet erg in hun sas met de boycot van de Spelen door de meeste Oostbloklan den. Daardoor wordt de kans dat een bij hun merk onder contract staande atleet een medaille verovert alleen maar groter. In Helsinki, bij de wereldkampioenschappen atletiek keerden de grote firma's ongeveer 2 miljoen dollar aan bonussen uit. Maar toen vielen er ook nog een aantal Russische, Oostduitse, Tsjechische en Bulgaarse atleten in de medailles. De verwachting is, dat er in L.A. onge veer driemaal zoveel uitgekeerd zal moeten worden.

de Stem | 1984 | | pagina 11