Slechts helft inwoners Oostburg wil kabel-tv 'NORMAAL RISICO BUSMAATSCHAPPIJ Bezuiniging op keizijn hindert verslaafdenzorg HET CARILLON VAN ZUIDZANDE 'Brutaalsten mogen alles in Aardenburg' Oostburg wil via beroep school Groede behouden Forse straf heroïne gebruikers Gezondheidsdienst in Zeeland nog niet haalbaar BESLUIT GS AANGEVOCHTEN RAADSLID VALT B EN W AAN: chuure in >ernooi srrast zeilrace n Holland Hoeg van )e Goede (lijft oed debuut ;es Priem VRIJDAG 13 JUL11984 ENQUÊTE WIJST UIT: Diefstal TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten zijn niet van plan de omrij-kosten, die ver voersmaatschappij Zuidwest-Nederland (ZWN) moet maken als massale festiviteiten plaatsvinden, aan de busmaatschappij te ver goeden. onflict in wielrennerij opgelost VOZ waarschuwt provincie DE STEM TIEN GEMEENTEN NEGATIEF Echtscheidingen Goes nemen toe Grondwet 'AGINA SPORT 2 ii moet worden gerond rganisatie van de wed- de Stichting Specerijen I heeft voor deze route ge. om zo het publiek de I lijkheid te bieden de en in volle actie bezig te deelnemende zeilboten van er zestien in de wed- - en twaalf in de lasse uitkomen, arrive- I ind juli bij de Azoren. De le etappe, de terugweg t 5 augustus. De ver ting is dat het eerste rond 16 augustus de treep passeert. Van onze sportredactie IN HAAG - De prof- elerploeg van Jac de oede zal ook volgend zoen bestaan. De >egleider uit Stand- arbuiten bereikte gis- ren daartoe een ak- (ord met zijn hoofd- insor Dirk de Vries >tto. De komende weken at De Goede op zoek ar co-sponsors. Vooral estduitse bedrijven bben daarbij zijn aan- icht. Krijgt de West- ander het financiële aatje geheel rond dan 1 zijn ploeg volgend sei- >en uit vijftien coureurs istaan. Van onze sportredactie VERSL'M - Met de eerste ,ts in de eerste manche en weede in de tweede omloop het eindklassement is het uut als stayer van Cees m voorspoedig verlopen. Zeeuwse beroepswielren- uit de ploeg van Godefroot st in Hilversum alleen de burgse veteraan Fred ipelberg in de eindklasse- voor laten gaan. dklassering (na twee man- si: 1. Rompelberg; 2. Priem; [ieuwdorp. lij de 16-jarige jongens rdt de finale bij de jongens ie verliezersronde een Ter- rzense aangelegenheid tus- Arjen Elderson en Dennis imp. Elderson versloeg Jac- Sloover (6-1, 6-0) en Kemp verde de nodige strijd tegen istburger Stefan Steyaert 6,6-1,6-4). tslagen: Jongens dubbel ttai 12 ir: HavermansSchipper - Cour- Hamelink 6-3, 6-1, Van Quekel- 'ghoTolhoek - OostromEvers- k 6-3, 6-0, EverlingHoefnagels - VeldhovenLangeraert 6-3,6-4. mengd dubbel ttn 16 Jaar: Kou- inhovervMagendans - Harne- k/Lanting 6-1, 6-0, O'PrinsenEi- rson - Smit/Aaldriks 3-6,6-0,6-0, n HoogdalemVisker - Kienjet- aas 6-2, 6-1, De BlokHamelink - n DijkEverling 7-5,6-1 VANZEELAND T27 PAGINA ZEELAND 1 Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Slechts de helft van de inwoners van de ge meente Oostburg zou op dit moment een aansluiting wil len op een eventueel kabel-te- ievisie-net. Dit is het eindresultaat van de enquête, die door het ge meentebestuur is gehouden onder 350 inwoners van de vier grootste dorpen Oostburg, Breskens, IJzendijke en Schoondijke. Een zeer tegenvallende uit slag, omdat het Oostburgse college van B en W had beslo ten dat bij 65 procent 'ja-stem- mers' de gemeenteraad te vra gen groen licht te geven voor de aanleg van het miljoenen kostende kabelnet. Op deze 65 procent was ook het maandelijks tarief van 21 gulden per aansluiting geba seerd. Bij de huidige score van 50 procent voorstanders zal dit bedrag dus aanzienlijk moeten worden verhoogd, waarbij de vraag actueel wordt of een ka belnet dan nog tot de financië le mogelijkheden behoort. Daarbij heeft het gemeente bestuur (en met name de grote promotor van het kabelnet, wethouder A. de Feijter) nog wel een troef achter de hand. In andere gemeenten is name lijk gebleken dat een dergelij ke enquête niet maatgevend hoeft te zijn voor de werkelij ke belangstelling onder in de inwoners. De praktijk wijst namelijk uit dat het overgrote deel toch aansluit, wanneer het kabelnet eenmaal een feit is. De Oostburgse kabel-com missie gaat vandaag, vrijdag, bespreken of de uitslag van de enquête nog voldoende per spectieven biedt voor de ge meente om met de kabel-plan nen door te gaan. MIDDELBURG - Een viertal leden van de Walcherse heroï- ne-scene is gisteren door de rechtbank in Middelburg ver oordeeld tot vrijheidsstraffen en geldboetes vanwege heling van betaalkaarten en siera den, valsheid in geschrifte en diefstal van een fiets. Van de verdachten ver scheen alleen de Vlissingse C. d. B. (22) voor het hekje. Uit wraak omdat haar vriend met zijn maat (die naar Rotterdam waren om heroïne te kopen van een gedeelte van een in braakbuit) maar niet terug kwamen, verkocht ze sieraden, üe ook bij de buit behoorden, om haar eigen schulden af te betalen. Voor die daad kreeg ze van rechter mr. Nomes 300 gulden boete en een maand voor- waardelij ke hechtenis aan haar broek. De anderen, G. v. d. B. (22) uit Middelburg, W. N. (37) uit Souburg en de 25-jari- ge T. d. N. uit Vlissingen, wer- I ien bij verstek veroordeeld. 1 Zij kregen respectievelijk drie paanden onvoorwaardelijke [hechtenis, twee maanden on- voorwaardelijke hechtenis en 1100 gulden boete met een paand voorwaardelijke ge- Ivangenisstraf. TERNEUZEN - De Temeuze- naar J.M. deed gisteren bij de gemeentepolitie in zijn woon plaats aangifte van diefstal 'an zijn portefeuille. Daarin zat een bedrag van 170 gulden, zijn rijbewijs en een peditcard. De diefstal werd woensdagavond gepleegd in Jarinohal te Terneuzen, toen M. zich in sporttenue er- s in de hal ophield. Gemeenten betalen omrij-kosten niet De ZWN had de gemeenten op 18 mei geschreven dat voortaan die kosten bij de gemeentebesturen in rekening worden gebracht. Tijdens het vorige week ge houden gezamenlijke B en W- overleg Zeeuwsch-Vlaanderen is geconcludeerd dat er geen rechtsgrond bestaat voor het in rekening brengen van deze extra-kosten. In een brief aan de ZWN wijzen de colleges er op dat geen nadelen voor be- stuurscompensatie in aanmer king worden genomen „indien en voorzover die nadelen geacht moeten worden te be horen tot het normale maat schappelijke risico". Gezegd wordt dat de bedoel de evenementen (braderieën, wielerkoersen, kermissen) ook positieve gevolgen kunnen hebben voor het openbaar vervoer in de vorm van een extra-vervoersaanbod. Overi gens beschouwen de gemeen tebesturen Koninginnedag feesten, ook genoemd door de ZWN, niet als feesten met een commercieel karakter. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten vinden wel dat bij het organiseren van festivitei- lius had tegen Robert-Jan an der Veen een driesetter odig om zich bij de laatste j cht te kunnen scharen. Naast 6 verlies in de eerste set trok elius met 6-4 en 6-2 de zaaK lsnog recht. De Westduitser Dirk Tram- en bereikte de kwart fiaale oor met tweemaal 6-1 Ton Ldelaar weg te spelen. Die' Vaasdorp versperde Rob var e Bogaard - 7-5, 6-1 - de we?| laar de laatste acht, Frank an Bommel klopte Ton van Vijk 6-2, 6-4 en Frederic Ma-j is wipte Ton Claerhoudt rne e cijfers 6-0, 6-2. Peter wti- emsen hoefde niet in actie te i romen om zich bij de 'aa, cht te kunnen scharen. lm'l ners zijn tegenstander raI le Kroon was al met vakanti ertrokken. HOES - Het reeds lang lopH onflict tussen het bestuur va le Zeeuwse ren- en toerciu rheo Middelkamp en eake iprichters van de wielerver liging Zeeland is nu eindelij le wereld uit. De bemiddelingsacte opg teld door de commissie va «roep van de KNWU /oensdag 11 juli door het M1 lelkamp-bestuur geteken Joor de WV Zeeland was o eeds eerder gedaan, waarrn en voor de Zeeuwse wiete port vervelend conflict uit yeg geruimd lijkt. Van een onzer verslaggevers IWDDELBURG - De Zeeuwse laad voor de Volksgezondheid 18.1 VOZ) zal het provinciebe- pur nadrukkelijk laten we- h dat voor het sociaal-cultu- |Jel werk en het jeugd- en lerenwerk taken zijn weg- «d op het gebied van de Rigshulpverlening, dan wel voorkomen van versla- K- ns.ad voor zutwest nederland '"doren Terneuzen, Hulst en Goes, passen en telefoonnum- ps'sop pagina 2. pMnlngstljden: !M-12.30/13.30-17.00 uur. radactie Kneuzen: Rein van der 11 (editie-chef), Jan Jan- (Plv. chef), Frank Dey, de Schipper, Cor de (foto), Ton Koomen fwt). Hulst: Eugène Ver laten. Goes: Cees Maas. lil 'burg: Henk Postma. I °stburg: Co Meertens. J^lcepunten j "osterzande: mevr. Neve, Jj^'exanderstr. 4, 01148- P :fe-expl. pecteur Zeeland: C. Me- U privé 01150-95839. Dat gebeurt op verzoek van het statenlid J. Boogerd- Quaak (D'66), vertegenwoor digster van het provinciebe stuur in de RAVOZ. Het sta tenlid wees erop dat het pro vinciebestuur momenteel overweegt te bezuinigen op de genoemde welzijnsvoorzienin gen, die ook al door rijksbezui nigingen getroffen zijn. Ze sprak de vrees uit dat de in stellingen weinig tot geen ant woord zullen hebben op drugsproblemen wanneer steeds verder bezuinigd wordt. De RAVOZ toonde zich gis teren bereid een bijdrage te le veren aan overleg over en structurering van de verslaaf denzorg op provinciaal niveau. Daarmee haakte men in op een nota van het Zeeuws Con sultatiebureau voor Alcohol en Drugs. Het consultatiebu reau wil samen met andere in stellingen tot een netwerk van voorzieningen voor verslaaf denzorg te komen. Maar het is nog niet duide lijk of het consultatiebureau daarvoor planningsbevoegd heden krijgt. Dat wil zeggen dat nog niet vaststaat of de planning van de verslaafden zorg in Zeeland tot de verant woordelijkheid van de provin cie, dan wel de afzonderlijke gemeenten behoort. Op dit moment zijn de gemeenten verantwoordelijk voor de ver slaafdenzorg. Systematische aandacht op provinciaal ni veau heeft, aldus de RAVOZ, daarom alleen zin als de ge meenten daarmee instemmen. ten zorgvuldig gehandeld moet worden. „In voorkomen de gevallen zal dan ook met u contact worden opgenomen teneinde onnodige extra-kos ten te voorkomen. Verhaal van omrij kosten bij de ge meenten wordt echter afgewe zen", aldus de colleges. De ZWN had in zijn brief aan de gemeenten erop gewe zen dat alleen het plaatsen van alternatieve route-aanduidin gen al een paar honderd gul den per keer kost. „De kosten die wij maken moeten wel be taald worden. Moet de ZWN dit zelf doen dan gaat dat uit eindelijk ten koste van het voorzieningenniveau. Ik vind het daarom heel logisch dat de kosten van omleidingen voor rekening van organiserende comité's of gemeenten ko men", zo verduidelijke inder tijd ZWN-directeur J. Deïst de claim van zijn maatschappij. Gisteren zei woordvoerder Waterreus van de ZWN dat zijn maatschappij denkt in zijn recht te staan voor wat betreft het claimen van de ex tra-kosten. „Bij effectuering van dit standpunt zullen wij wel terughoudendheid be trachten", zo zei hij. Water reus wees erop dat veel ge meenten de brief van de ZWN verkeerd hadden geïnterpre teerd. „Het was onze bedoeling om via de gemeente, als ver gunningverlenende instantie, de organisatiecomités van al lerlei festiviteiten te bereiken. Onze gedachte was niet het geld van de betrokken ge meente te eisen". MIDDELBURG - Het is nog niet duidelijk of in Zee land op korte termijn een districtsgezondheidsdienst van de grond kan komen. Van de dertig Zeeuwse ge meenten hebben zich er slechts twintig voor deelname uitgesproken. Dat zou net voldoende draagvlak geven om de beno digde rijkssubsidie binnen te halen, ware het niet dat één van de gemeenten," namelijk Tholen, een voorwaarde heeft gesteld. Tholen wil alleen meedoen als minstens vier Be- velandse gemeenten over de brug komen. Zo groot is de animo op de Bevelanden ech ter niet. Dat werd gisterochtend dui delijk tijdens een vergadering van de Provinciale Raad voor de Volksgezondheid (RAVOZ). Het afhaken van Tholen zou een struikelblok kunnen zijn, zo werd geconstateerd. De ge meenten, die wel mee willen doen komen begin augustus .7" ■-«, «r- Een akker even buiten het landelijke Zuidzande. Op een zonnige dag na een stevige onweersbui hoor je er niet alleen de bonen groeien, want Zuidzande heeft z'n eigen klokkenspel. Het zingt een eigen melodie. Een tingel-tangel melodie, die carillon-deskundigen uit het naburige Aardenburg inderdaad als muziek in de oren moet klinken. Pieter de Boer en zijn tegenpool burgemeester Lockefeer kunnen zich geen goedkopere versie van een carillon bedenken. Een klingelende ver zameling pannendeksels als spreeuwen-afweer onder toeziend oog van een echte vogelverschrikker. - fotowimkooyman Van een onzer verslaggevers AARDENBURG - De brutaal- sten kunnen zich in Aarden burg alles permitteren, als ze tenminste niet behoren tot de categorie 'Jan met de Pet'. Want van deze 'Jannen' heeft het gemeentebestuur nu een maal geen presentjes te ver wachten. Dit schrijft het Aarden- burgse D'66-raadslid H. van Rie in een brief aan het college van B en W naar aanleiding van de kwestie rond het open baar groen bij de Stierskreek. Zoals gemeld is deze groen strook van de ene dag op de andere met prikkeldraad af gezet en voorzien van het 'ver boden toegang'-bordje. „Naast het bouwen zonder bouwvergunning, subsidie in palmen zonder te voldoen aan raaasoesiuiien, is nei nu ook. mogelijk je grondbezit even te vermeerderen door gewoon het kadaster opdracht te ge ven een perceel in te nemen en dan prikkeldraad er omheen", aldus Van Rie in zijn brief. Het raadslid kaartte de kwestie rond het openbaar groen een maand geleden aan, door het gemeentebestuur er op te wijzen dat er indertijd zo'n 7700 vierkante meter grond bij de Stierskreek is verkocht aan de beheersmaat- schappij Zeeland BV te Renes- se, maar dat een drie meter brede strook langs de oever bestemd bleef als openbaar groen ten gerieve van de plaatselijke hengel vereniging. Die strook bleek plotseling te zijn 'ingepalmd' en navraag bij het kadaster leerde Van Rie, dat in plaats van de ver kochte 7700 nu ruim 8550 vier- H. van Rie: ...presentjes... - foto archief de stem kante meter grond op naam staat van particulieren, die het terrein op hun beurt weer overnamen van Zeeland BV. Volgens B en W is echter bij uitmeting door het kadaster in 1978 gebleken dat de verkochte percelen een daadwerkelijke oppervlakte hebben van ruim 8500 vierkante meter, maar dat de extra 850 vierkante me ter nog niet bij Zeeland BV in rekening is gebracht. „Du bieus dat na zes jaar die verre kening nog steeds niet heeft plaatsgehad", vindt Van Rie. „Dit op zich geeft al te den ken"., bijeen voor nader beraad. Men hoopt Tholen dan nog over de streep te kunnen trekken. De gemeenten, die een nega tieve houding hebben aange nomen zijn: Oostburg, Axel, Hontenisse, Bruinisse, Kapel- Ie, Mariekerke, Reimerswaal, St. Philipsland, Wissenkerke en Zierikzee. Wanneer voldoende Zeeuw se gemeenten (samen goed voor minstens 200.000 inwo ners) meedoen geeft het minis terie van WVC 7 gulden per inwoner (éénmalig) en 3 gul den (jaarlijks). Daarmee zou de oprichting voor de gemeen ten budgettair neutraal kun nen verlopen. Eind vorig jaar strandde een eerste poging om de ge zondheidsdienst op te richten omdat de meeste gemeenten (door ervaringen wijs gewor den) onvoldoende vertrouwen hadden in de toezeggingen van het ministerie. De termijn, waarbinnen de gemeenten toe hadden moeten happen, is eigenlijk al verstre ken. Het ministerie noemde namelijk 1 juli als uiterste da tum. Onwillige gemeenten hangt de dreiging boven het hoofd dat ze binnen zekere tijd verplicht worden tot een ge zondheidsdienst toe te treden. De rijkssubsidie zal dan echter aanzienlijk minder zijn. Van een onzer verslaggevers GOES - Ongeveer een op de drie gesloten huwelij ken in Goes loopt spaak en mondt uit in een echt scheiding. Dit blijkt uit de nieuwe jaarstatistiek 1983 die de gemeente Goes heeft sa mengesteld. Het boekje vermeldt dat het aantal echtscheidingen vorig jaar weliswaar is gedaald met 5 tot 54 echtscheidin gen, maar daartegenover staat dat er in 1983 ook 28 huwelijken minder wer den ingeschreven(totaal 168). Het cijfer staat in pril contrast met dat van 1970, toen de gemeente 213 hu welijken en 13 echtschei dingen inschreef, een verhouding dus van 1 op 16. Helemaal betrouw baar is een dergelijke re kensommetje overigens nooit; zaken zoals bij voorbeeld verhuizingen en dergelijke hebben een onzichtbare invloed op de statistieken. Van een onzer verslaggevers OOSTBURG - Oostburg gaat bij de Kroon in beroep tegen de beslissing van Gedeputeer de Staten van Zeeland dat in de gemeente geen negen, maar slechts acht openbare basis scholen mogen worden ge vormd. In de visie van het provin ciebestuur moet de openbare school te Groede verdwijnen, omdat bij vorming van basis scholen in dit dorp en in het nabijgelegen Nieuwvliet beide gedoemd zouden zijn tot een noodlijdend bestaan. Aanvankelijk wilde Oost burg zich bij dit besluit neer leggen om via een fusie tussen de twee onderwijs-instellin- gen de werkgelegenheid voor de leerkrachten voor enkele jaren veilig te stellen. Maar zoals gemeld voelde geen van. beide scholen iets voor deze oplossing, zodat B en W van Oostburg alsnog de gemeente raad voorstellen beroep aan te tekenen tegen het besluit van GS. Het gemeentebestuur voert als argument onder meer aan dat er geen sprake van is dat beide scholen gedoemd zouden zijn tot een noodlijdend be staan. „De school te Groede zal volgens de opgestelde progno se op 1 augustus 1988 worden bezocht door 40 leerlingen en die te Nieuwvliet door 34 leer lingen", aldus B en W in het raadsvoorstel. „Ze overschrij den daarmee in ruime mate de door de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen genoemde ondergrens van 23 leerlingen". Verder wordt gewezen op de Grondwet, waarin de ver plichting is neergelegd dat een gemeente moet zorgen voor voldoende openbaar onder wijs. Hieruit kan enkel maar worden geconcludeerd, zo stel len B en W, dat een openbare basisschool in zowel Groede als Nieuwvliet noodzakelijk is. Tenslotte gaat het gemeen tebestuur in het raadsvoorstel uitvoerig in op de door GS ge- hanteèrde criteria, die onjuist zouden zijn toegepast. Zo zou het provinciebestuur voorbij zijn gegaan aan de pogingen om in Groede een samenwer kingsschool van de grond te krijgen en aan het in Oostburg gevoerde kleine kernen-be- leid. Hoewel de afstand tussen de scholen van Groede eh Nieuwvliet minder is dan drie kilometer (de wettelijk vast gestelde norm), zijn B en W van mening dat de meeste leerlingen meer zullen moeten overbruggen. De gemeenteraad van Oost burg komt donderdag 19 juli bijeen om zich over het voor stel te beraden. De raadsver gadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur.

de Stem | 1984 | | pagina 9