Wij houden zowel van vrijheid als van sterk leiderschap" Rijnlands Lyceum in Engeland: bijna te mooi om waar te zijn De val NIEUWE SURINAAMSE AMBASSADEUR IN ONS LAND MR. HENK HEIDWEILLER: Andriesse OVER WE\ Niger ianen Engeland uitgewezen Italië nog stee VRIJDAG 13 JUL11984 EXTRA Mr r. Henk Heidweiller is nog maar pas begonnen aan zijn nieuwe taak als ambassadeur van Suriname in ons land. Enkele dagen vóór zijn vertrek naar Nederland had onze correspondent in de Verenigde Staten een gesprek met Heidweiller, die gedurende de afgelopen 3,5 jaar Surinaams ambassadeur in Washington was. Wat wil de opvolger van ambassadeur Herrenberg in Den Haag bereiken? En hoe (on-)democratisch denkt de vroegere Nijmeegse rechtenstudent cq. Nederlands ambtenaar van Buitenlandse Zaken, Henk Heidweiller, nu hij de gezant is van Surinaams sterke man Bouterse? VRIJDAG 13 JUL11984 BUITENLAND T47 H Van onze correspondent Mare de Koninck I WASHINGTON - De Suri- E naam.se ambassade in Washington is gehuisvest in E het gebouw dat symbolisch E werd voor de decadentie .waaraan zelfs een solide de- mocratie als de Amerikaan- se ten prooi kon vallen: het Watergate-complex. In de hal van suite 711 hangt het majesteitelijke portret van bevelhebber Desi Bouterse. In een kamer daarachter be- 1 antwoordt de nieuwe Suri- E naamse ambassadeur in Ne- derland, mr. Henk Heid- weiller bedachtzaam en f§ traag sprekend de vragen van zijn Nederlandse gast. E Ik weet dat u de Nederlan- ders zeer dogmatisch en E daarom vaak moeilijke ge- E sprekspartners vindt. U heeft 5 er zich daarom vast al op voorbereid dat veel Neder- landers ook over u een on- wrikbare opvatting zullen hebben: Heidweiller is de 5 vertegenwoordiger van een moordenaar; met die man willen we niets te maken E hebben. H. :„Ik hoop toch niet dat E in alle kringen zo gedacht zal worden. Maar bepaalde groepen zullen dit verwijt zeker constant op mij afvu- E ren. Hen zal ik duidelijk ma- S ken dat er na de revolutie E van 1980 verschillende Suri- naamse regeringen zijn ge il weest die alle in Nederland E en andere landen zijn er- kend en aanvaard. Toen zijn er de 'december-moorden' van 1982 geweest, die zeer te E betreuren zijn, maar die de E wettigheid van het huidige E bewind niet aantasten". E Bent u een democraat in E hart en nieren? H.: „Democratie is een be- grip dat sedert Plato veel verschillende betekenissen heeft gehad. In Nederland is E democratie iets anders dan E in de zogenaamde democra- S tische republiek Noord-Ko- rea. En in Latijns-Amerika, waar Suriname deel van uitmaakt, is het weer iets anders. In Venezuela en Pa- E nama bestaan er respecta- E bele democratieën, waar E echter het leger grote zeg- genschap heeft". Is een parlementaire de- mocratie toch niet de best denkbare vorm, ook voor Su- E riname? E De 55-jarige diplomaat E sluit regelmatig lange tijd E de ogen. Zijn antwoorden, 5 waarin lange pauzes vallen, E lijken het resultaat van S geestelijke worsteling. Hij E zegt: „Uiteindelijk moeten E we in Suriname terug naar een stelsel van vrije politie- ke partijen. Maar dan moe- ten die partijen niet meer langs raciale lijnen georga- niseerd zijn en moeten ze ook intern democratisch zijn E en niet door partijleiders op E dictatoriale wijze worden E gemanipuleerd, zoals vóór E 1980 het geval was. Als het E zo gaat heb ik absoluut geen E bezwaar tegen een parle- E mentaire democratie en dan kan het parlement inder- daad het hoogste wetgeven- de orgaan zijn". Maar uw hoogste baas, be- velhebber Bouterse, zegt nu juist niet terug te willen E naar een parlementaire de- mocratie. jg H.: „Als hij dat zegt, dan E bedoelt hij dat Suriname E niet terug mag naar het oude systeem. Voor 1980 wa- I ren regering en parlement in mijn land volkomen ver- lamd, hetgeen ook de beste- E ding van het Nederlandse ontwikkelingsgeld parten E speelde. Kijk, wij Surina- E mers hebben twee kenmer- iimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinL HENK Heidweiller: hopen op zinvol werk in de Lage Landen - fotoanp ken; wij houden enerzijds van de vrijheid en ander zijds van een sterk leider schap. Ik ben er daarom voorstander van dat ons volk op zo vrij mogelijke wijze deelneemt in het staatsgebeuren. In welke vorm dat precies moet, zou ik op dit moment ook niet weten. Maar wezenlijk wor den een duidelijke wetge ving, een onafhankelijke rechtspraak en de afwezig heid van vrees voor wille keur". Interesseert het u of het huidige bewind door het volk wordt gehaat? H.: „Uiteraard zou ik wil len dat het huidige bewind door een zo groot mogelijk aantal Surinamers werd ge steund. Maar ik moet toege ven - en dat heeft ook Bou terse erkend - dat er tussen het politieke streven van de machthebbers en de massa's nog een vacuum bestaat. Zij trachten dit nu op te vullen. Maar dat zal niet gemakke lijk zijn, omdat zij de bevol king moeten overtuigen van een abstract ideaal: de een heid van de natie". Betekent dat voor Bouter se niet gewoon een autoritai re eenheidsstaat? H.: „Ik geloof niet dat hij met de eenheidsbeweging Stanvaste de vorming be oogd van slechts één politie ke partij, maar de totstand koming van nationale een heid via het doorbreken van de raciale scheiding. Overi- lllllll(lillllllllllllillll(llllllllllllllllllllllilllllllllilllllllllillllllillllllllllllilllllllllllll(lllllllllllllll(IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIII| gens bestaat er in landen als Tanzania, waaraan Neder- laad géén voorwaarden stelt, ook een eenheidspartij. Maar in Suriname zal dat niet gebeuren, omdat Suri namers zo van vrijheid hou den". Zou het totalitarisme voor u ook onaanvaardbaar zijn? H.: „Het zou niet mijn ide aal zijn. Maar een term als onaanvaardbaar is voor een diplomaat niet te hanteren". Toch lijkt u geen normale diplomatieke taak in Neder land te krijgen. V zegt wei nig precieze instructies en veel persoonlijke ruimte van Paramaribo te krijgen. U heeft ook op bepaalde pun ten openlijke kritiek op het bewind. U lijkt meer een be middelaar tussen Paramari bo en Den Haag te moeten worden dan een diplomatiek vertegenwoordiger van Pa ramaribo. Heidweiller, die zijn di plomatieke opleiding in Ne derlandse buitenlandse dienst heeft genoten en on dermeer Nederlands ambas sadeur bij de Verenigde Na ties in New York is geweest, zegt: „Een Nederlands diplo maat mag zich absoluut niet inlaten met het politieke ge beuren in Den Haag. Maar voor een functionaris van een ontwikkelingsland, van een land in wording, ligt dat anders. Die is direct betrok ken, ook emotioneel, bij dat wordingsproces". Als uw taak in Nederland officieel luidt: „Het normali seren van de betrekkingen", dan weet iedereen dat dat eigenlijk gewoon betekent dat u het Nederlandse ont wikkelingsgeld weer moet zien los te krijgen". H.: „Zo wordt er gedacht ja. Maar dat is verkeerd. Het lot van Suriname zal niet worden bepaald in Den Haag, maar door de vraag of wij in Suriname met elkaar leren samenwerken en een gelukkige, rechtzekere staat kunnen opbouwen. Niet het al dan niet hervatten van de ontwikkelingshulp is essen tieel. Het is wel heel belang rijk. Dat wel. Maar ik zelf kan er weinig aan doen om dat geld weer vlot te krijgen. Daartoe moeten de Neder landse politici een eigen be slissing nemen. Zij zullen een positieve beslissing kun nen nemen als ze zich afvra gen voor wie ze in 1974 bij de onafhankelijkheid van Suri name dat geld bedoeld heb ben en als ze willen komen vaststellen dat het geld na de revolutie van 1980 veel ef ficiënter dan voorheen is aangewend tot het nut van het volk". U weet dat de persoon van uw baas Bouterse en diens verantwoordelijkheid voor de decembermoorden van 1982 juist het grootste obsta kel is van uw normalise ring staak? In het duister van zijn ge sloten ogen tast Henk Heid weiller met schijnbaar extra omzichtigheid naar formu leringen. Tenslotte zegt hij: „Nederland heeft na de de revolutie van 1980 de ont wikkelingshulp via het be- wind-Bouterse aanvanke lijk nog versneld. Voor zover ik weet vervlecht Nederland ten aanzien van ander ont wikkelingslanden haar be leid nooit met een persoon, maar altijd met het belang van het volk. Gisteren las ik nog van een Nederlands po liticus de uitspraak dat Ne derland ten aanzien van haar voormalige koloniën een bijzondere morele ver antwoordelijkheid heeft. Dit benauwt mij enigzins. Ik zou willen dat Nederland geen zwaardere maatstaven op legt aan ons dan aan pak weg de Sandinisten in Nica ragua". Waarom mogen er nauwe lijks Nederlandse journalis ten komen kijken in Surina me? H.: „Ik heb Bouterse en premier Udenhout geadvi seerd de grenzen open te stellen voor Nederlandse journalisten. Laat hen des noods allerlei negatieve en onware artikelen publice ren. Na een paar maanden zal dat voorbij zijn en zal de verslaggeving nuchterder en genuanceerder worden". Als Bouterse nou eens openlijk schuld zou beken nen aan de december-moor den? Bij de 15 Surinaamse pro minenten bevonden zich en kele persoonlijke vrienden van Heidweiller, die ant woordt: „De bevelhebber heeft mij gezegd dat er een invasie in ons land dreigde van tegenstanders van de revolutie. Ik heb dat zo geïn terpreteerd dat hij de de- cember-gebeurtenissen be schouwt als een reactie op die dreiging. Hij heeft die gebeurtenissen vaak be treurd. Voor mij is de vraag belangrijker hoe wij herha ling kunnen voorkomen. Welnu, dat kan indien het streven van het kabinet- Udenhout naar samenwer king tussen militairen, ar beiders en bedrijfsleven slaagt". Hoe gaat het thans met die samenwerking H.: „Soms gemakkelijk, soms moeilijk. Maar ik ver zeker u dat daar oprecht met elkaar gesproken wordt. De vakbeweging en onderne mers lopen echt niet achter de militairen aan. Dit is het begin van het democratise ringsproces. En dat proces zal niet slagen als de ene groep haar wil tracht op te leggen aan de andere". Geldt dat voor alle drie de groepen? H.: „Voor alle drie de groepen". Ambassadeur Heidweiller vertelt hoe thans bijvoor beeld de bezuinigingseisen, die het Internationale Mo netaire Fonds (IMF) aan Su riname heeft gesteld (om voor een lening in aanmer king te komen), onderwerp van overleg is in de drie- partijensamenspraak. Het IMF verlangt devaluatie van de Surinaamse munt en ontslag van overtollig over heidspersoneel. Heidweiller: „Als de militairen die eisen zouden willen inwilligen, dan hoeven de arbeiders en de werkgevers het daar nog niet mee eens te zijn. Ze moeten elkaar overtuigen. Zo gaat dat op het ogenblik in Suriname. Dat proces is niet gebaat bij schimpscheu ten en kritiek - hoe goed soms ook bedoeld - vanuit andere landen". Gaat u contact zoeken met de in Nederland wonende Surinamers en meer bepaald met het politiek verzet tegen Bouterse? H.: „Nee, ik ben ambassa deur bij de Nederlandse re gering, niet bij de Surina mers in Nederland. Overi gens begrijp ik de verbitte ring bij een groep onver zoenlijke Surinamers. Ik be grijp ook hun felle geageer tegen mijn persoon. Maar ik wil mezelf niet tegenover hen verdedigen. Ik voel dat het goed is wat ik heb ge daan. Dat het goed is dat ik mijn land ben blijven die- nen". Over zijn persoonlijke re- 1 latie met Bouterse zegt am- bassadeur Heidweiller: „Ik ben geen man die de bevel hebber dagelijks toejuicht. Als ik bepaalde van zijn ideeën onjuist vind, zal ik hem dat zeggen. Ik sta wan- trouwend tegenover de mensen die rondom de be- I velhebber dansen en telkens j het woord revolutie in de mond nemen. Ik sta wan trouwig tegenover elke ideo- i logie. Als diplomaat heb ik geleerd naar het haalbare te 1 streven. Gelukkig is Bouter se teveel Indiaan om per soonsverheerlijking serieus te nemen. En als hij dat wel zou doen, zou dat het begin van zijn einde zijn". Als de verslaggever zijn pen heeft neergelegd, filoso feert Heidweiller nog even vrijelijk over hoe moeilijk hij het in Nederland zal krijgen. In Washington heeft hij zich laten kennen als behalve een ervaren di plomaat, een man die houdt van gezelligheid en van ge sprekken over geschiedenis en wijsbegeerte, die hij graag doorspekt met annec- dotes. „Ik ben benieuwd of ik het vermogen tot lachen zal be houden in de Lage Landen. Maar ik zeg met Seneca; rampzalig is de geest die zich laat leiden door angst voor de toekomst". rniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Van onze correspondent Roger Simons LONDEN - „Het Rijnlands Lyceum in Engeland", zei de kop van de opvallende Nederlandse adver tentie in de Sunday Times van Londen. „Deze unieke mogelijkheid, de eerste in het buitenland, biedt een geweldige oplossing voor Nederlandse gezinnen die in Engeland wonen", zo ging de re clame verder. „Leerlingen kunnen een volledig studiepro gramma volgen, dat in lijn is met de scholing in Nederland; het garandeert repatriërende kinde ren een plaats aan het Rijnlands Lyceum in Was senaar." Officieel wonen in Groot-Brittannië 35.000 Ne derlanders. Zij zijn ingeschreven op de ambassa de in Londen. Het ware aantal in Groot-Brittan- nië gevestigde Nederlanders, wordt evenwel op 60.000 geschat. In Londen en zijn onmiddellijke omgeving alleen al zouden zo'n 15.000 Nederlan ders hun tenten opgeslagen hebben, maar nie mand weet of dit cijfer klopt. De Amerikanen en Britten noemen vrijwillig in den vreemde wonende landgenoten 'expats'. Die benaming is afgeleid van de het Engelse werk woord 'expatriate' (expatriëren). 'Expats' worden wel eens geconfronteerd met sociale problemen, zoals eenzaamheid, vervreemding, afzondering en heimwee. En zelfs wanneer je daar geen last van hebt, zijn er nog andere vraagstukken die opge lost moeten worden, bijvoorbeeld de opvoeding van je kinderen. Britse 'expats' plaatsen hun kinderen meestal op kostscholen in Engeland. Niet veel Britten krijgen het in een vreemd land over hun hart hun geliefde telgen naar een niet-Britse onderwijsin stelling te sturen. Dat is een van de redenen, waarom in Groot-Brittannië nog zoveel kostscho len bestaan. Je hebt dan bij voorbeeld jongelui, van wie de ouders in Hongkong wonen en wer ken. Die kinderen zijn in Engeland op kostschool en brengen de kerst-, paas- en zomervakanties bij hun vader en moeder door. Iedereen vindt dat de gewoonste zaak van de wereld. De Fransen hebben in praktisch iedere belang rijke hoofdstad en door Parijs gesubsidieerd ly ceum, waarop de kinderen van hun 'expats' kun nen studeren. In Londen is er een Duitse en zelfs een Japanse school, maar voor Nederlanders be stond daar tot kort geleden alleen een kleuter schooltje. Kleuterschool In die toestand is dus verandering gekomen. „Naast de gevestigde Nederlandse basisschool wordt nu gestart met een studieprogramma voor de brugklas en het tweede leerjaar algemeen vor mend onderwijs (mavo, havo en vwo), onder de verantwoordelijkheid van het Rijnlands Lyceum te Wassenaar", aldus de advertentie in de Sunday Times (en in een paar Nederlandse kranten). Het is bijna te mooi om waar te zijn. Vooral wanneer je weet wat het gaat kosten! Wie zijn kinderen op dit nieuwe lyceum plaatst, ontvangt een zware Amerikaanse rekening. Het ophalen en terugbrengen van de leerlingen per bus kost 350 pond per jaar. Verder moeten door de ouders voor elke leerling twee obligaties van 250 pond per stuk worden aangeschaft (alleen gedurende het eerste jaar op school). Die obligaties worden gebruikt om de school van een vast bedrag te verzekeren dat aangewend wordt om het uitbreidingsprogramma te finan cieren en voor een verbetering van bestaande fa ciliteiten zorgen, aldus het prospectus van de Ne derlandse School in Engeland. De klassen van het Rijnlands Lyceum in Enge land beginnen in september voor leerlingen, die hun lagere schoolopleiding beëindigd hebben. De nieuwe Nederlandse onderwijsinstelling is onder gebracht op de landelijk gelegen campus van de Amerikaanse School in Engeland, The Cobham in het graafschap Surrey, een goede 12 kilometer buiten Groot-Londen. De oorspronkelijke kleuterschool, die daar in januari 1981 begon op initiatief van de Anglo-Ne- derlandse oliemaatschappij Shell, wordt nu ver deeld in jongste en oudste kleuters. Voor de jong ste bedraagt het schoolgeld 1075 pond per half jaar en voor de oudste 1675 pond, eveneens per half jaar. Op dit moment komen naar deze kleu terschool 106 kindertjes, van wfë dëjöngsteri pas vier jaar oud zijn. Het schoolgeld van de lagere en middelbare school bedraagt 1800 pond per half jaar voor klas 1 tot 4; 1950 pond voor klas 7 en 8. Het zijn precies dezelfde prijzen als deze van de Amerikaanse School. Beide onderwijsinstellingen worden geëx ploiteerd door een Amerikaanse particuliere fir ma, in Engeland geregistreerd onder de benaming 'The American Community Schools Ltd.'. Haar Amerikaanse School ging in 1967 in Centraal- Londen van start. In Cobham heeft deze momen teel 750 leerlingen. Op precies dezelfde manier exploiteren de Amerikanen in Engeland ook enkele particuliere ziekenhuizen. Dit zijn geen filantropische instel lingen, maar wel zuiver commerciële onderne mingen, die geld moeten opbrengen. Mevrouw Miep Lambermont, hoofd van de Nederlandse school in Gobham, geeft grif toe, dat ze het aan vankelijk een beetje griezelig vond. „Ik had zoiets nog nooit meegemaakt", zegt ze, „maar als je er eenmaal aan gewend bent, vind je het normaal." Goede kijk Voor de Amerikaanse meneer die deze firma leidt, is het gewoon een bussiness. „Hij let op de commerciële kant van de zaak en wij zorgen voor goed onderwijs", zegt Miep Lambermont. „Dat zijn immers twee geheel verschillende dingen. Hij heeft er een heel goede kijk op. Ik zou dat niet zo kunnen, want ons hele hart zit in het onderwijs, zoals het hoort, en hij neemt gewoon de financiële beslissing en risico's voor zijn rekening." Naar ons kleuterschooltje op de Amerikaanse Campus kwamen eerst maar elf kindertjes", vertelt me vrouw Lambermont verder. „Toen wisten wij nog niet, dat het zo'n enorme bussiness zou worden. De stichting van die middelbare school bewijst hoe goed het gaat." Zij vindt 4250 pond per schooljaar voor leerlin gen van de hoogste klassen wel een heleboel geld. „Maar we hebben dan ook een fantastische school, met schitterende spullen en klasjes van maximaal 20 leerlingen in de lagere en maximaal 15 in de middelbare school. Individuele aandacht is dus altijd mogelijk. Voor het lyceum zijn tot nu toe vijftien of zestien kinderen ingeschreven. Zij zul len een fijne opvoeding krijgen in een prachtige omgeving. De Amerikaanse campus is eigenlijk een landgoed, dat Heywood heet. En het is er zó mooi!" De Nederlandse of de Britse staat komen er niet tussen. Internationale scholen in het buitenland hebben uiteraard extra hoge kosten. Zij moeten praktisch alles, en zeker de leerkrachten, impor teren. De mensen die in de American Community Schools Ltd. in Engeland aan de financiële touwtjes trekken, gaan er trouwens vanuit dat in de meste gevallen het schoolgeld toch betaald wordt door de firma's waarvoor Nederlandse Amerikaanse en andere 'expats' in Groot-Brit tannië werkzaam zijn. Daarom vragen ze nog meer dan Britse particuliere onderwijsinstellin gen. Op een Brits internaat schommelt het school geld momenteel tussen de 3500 en 4500 pond per jaar. Britse particuliere externaten vragen 16® tot 3600 pond per jaar. Degelijke onderwijsinstel lingen ontvangen geen enkele regeringssubsidie Zij betalen zelf hun leerkrachten en zijn over het algemeen veel kleiner dan de Britse staatsscho len, die tegenwoordig vaak klassen van 45 leerlin gen hebben, waarin weinig individuele attentie mogelijk is. Maar zelfs het befaamde Eton College, een in ternaat in Windsor bij Londen, dat in 1440 dooi koning Hendrik VI gesticht werd, beperkt w°' menteel zijn schoolgeld tot 4725 pond per ja® nauwelijks 500 pond meer dan dit van het Mn' lands Lyceum (een dagschool) voor zijn oudste leerlingen. „Het schoolgeld is zo hoog, dat all® daarmee bekostigd kan worden en er nog overblijft voor de man die daar energie in g< ken heeft en het financiële risico draagt", mevrouw Miep Lambermont. Hoewel in de omgeving van de Amerikaanse Campus te Cobham al veel Nederlanders won® t die hun kinderen iedere dag zelf naar het lands Lyceum kunnen brengen, zijn grotere a standen geen onoverkomelijk probleem. De Ame rikaanse school haalt haar eigen leerlingen "F met 45 autobussen. Nederlandse leerlingen AI ook welkom aan boord. De advertentie van het Nederlands Lyceumin de Sunday Times heeft tot nu toe nog maar twin tig verzoeken om meer inlichtingen opgebracht Dit heeft ondermeer tot gevolg, dat het volgens reclame-afdeling van The American Community School Ltd. nog te vroeg is om al te voorspellen0 het een lucratieve bussiness wordt. Van onze redactie buitenlui pEN HAAG - De Nederlandse beeft Frans Andriessen, het Ne lid van de Europese Commissie, 1 gesteld voor het voorzitterschai nieuwe Commissie, die per 1 jani aantreden. Premier Lubbers heeft dit gedaa Bot LONDEN (RTR) - Engeland wijst twee Nigeriaanse diplo maten uit in verband met de ontvoering van de Nigeriaanse oud-minister Umaro Dikko. De Britse minister van bui tenlandse zaken, Geoffrey Ho- we, verklaarde in het parle ment dat het onderzoek van de politie bewijzen heeft opgele verd die lijken aan te geven dat leden van de Nigeriaanse ambassade in Londen bij de affaire betrokken waren. Het bevel tot uitwijzing is gegeven omdat Nigeria gewei gerd heeft diplomaten door de Britse politie te laten verhoren over het incident, waarbij Dikko vorige week bewuste loos op een Londens vliegveld werd aangetroffen. Gisteren is de Nigeriaanse ambassadeur in Londen naar zijn land land vertrokken voor besprekingen met de Nige riaanse leider generaal Buha- Spijsolie Alle acht hoofdverdachten van de beruchte Spaanse spij solie-vergiftiging worden bin nen enkele dagen zonder borg som op vrije voeten gesteld. Ruimtewapens De Sowjet-Unie heeft donder dag gezegd dat uit de VS nog steeds geen positief antwoord is ontvangen op het voorstel te gaan onderhandelen over ruimtewapens. Moskou zei dat serieuze onderhandelingen 'onmogelijk' zouden zijn, als Washington niet akkoord gaat met de voorgestelde agenda. Mijnramp Reddingsploegen hebben de lijken van 99 mijnwerkers die sinds dinsdag opgesloten zaten in een mijn in het noorden van Taiwan geborgen. Er zijn 22 kompels gered van wie som migen kolendampvergiftiging hadden opgelopen. Vier man zouden nog ondergronds zit ten. Van onze correspondent ROME - De regeerbaarheid van Italië is weer voor enkele weken (of dagen) verzekerd, dankzij de opofferingsgezind heid van een van de ministers, die van begrotingszaken, Pie- 'r<> Longo. Longo (49) was lid van de vrijmetselaarsloge P-2, zo heeft een onafhankelijke par lementscommissie vorige week vastgesteld. Longo ont kent echt lid van die als staatsgevaarlijk ontmaskerde '°ge geweest te zijn, maar is donderdagochtend toch maar afgetreden, 'om het voortbe staan van de regering-Craxi biet langer op het spel te zet ten'. Vandaag zou het parle ment j uist een motie van wan trouwen tegen de minister van begrotingszaken in behande- bbg nemen. De beruchte ledenlijst van de P-2 werd in 1981 al ontdekt, j' Longo die daarop voor kwam, had vorig jaar dus booit minister mogen worden, laar, zo zegt men in Rome, vorig jaar was de parlemen taire commissie nog met haar Werk bezig, en voorafgaande aan het vonnis gaat elke ver dachte in principe nog vrij uit. Met zijn aftreden nu redt bongo de regering-Craxi (voorlopig) en ondertussen ook 20n eigen positie. Want aan gezien de ex-minister de eer aan zichzelf houdt, kan hij tenminste nog leider blijven

de Stem | 1984 | | pagina 4