Unie BLHP vreest banenverlies Rechter legt aanrander smarte op Verlofregeling gedetineerden onsamenhangend Bewegwijzering op snelwegen wordt vergroot Rechter verbiedt goedkope reclame NCO: toch subsidie PLAN VAN SMIT-KROES FNV sommeert Jansen de Wit ISteeds meer (arme) mensen Verplichte literatuur Ruim 22.000 deelnemers Vierdaagse Nijmegen KLM hervat vluchten op Paramaribo TERUGKEER IN SAMENLEVING SPEE GEEN ROL VRIJDAG 13 JUL11984 m BINNENLAND COLLEGE BIJSTANDSWET WENST ANDERE REGELING |üEN HAAG (ANP) - Het College Algemene gjjstandswet(ABW) meent dat de overheid I zich moet bezinnen over de vraag welke ande re voorzieningen dan de Bijstandswet getrof fen zouden moeten worden voor langdurig I werklozen. DE STEM COMMENTAAR Iïj|. aan hu Fusie beveiligingsdiensten. Brinkman: 6 welzij ns- instituten OMSTREDEN PROJEKTEN Tandheelkundige kronen en bruggen I )eTe|yd Oud-minister Nelissen niet vervolgd Spoorwegen vrijwielen in eigen land T5 PAGINA 2 T28 PAGINA 3 - FOTO AP [jkt het niet voor de gen dat veel republi- rouwen alleen van- |t feit dat de demo- 'running mate' een i naar die partij zul- fctappen. [waarnemers houden |op dat Mondale en een verloren wed- gen het duo Reagan- lelen en dat de keus prraro hooguit een psoffensief genoemd jrden. Maar dan wel |op z'n minst opmer- an worden genoemd, gnlijk beloond zou vorden. mmissievoorzitter Van Dijk ODE STEM/J0HAN VAN GURP vakbond, die evenmin handen hield, die za- imen harder aan dan itieke verwikkelingen affaire. „Het zou niet 1 mogen zijn", is het nkertje van De Wassenberg ver dat de enquête wel ou kunnen bijdragen voortgaande slijtage t normbesef in de Ne- Ise samenleving. „Dat tegelvloer door een sr laat leggen, dat is vergeleken toch eiging om zo te reage- x kunnen worden ver als het eindrapport commissie verschijnt nge toon die de com- heeft aangeslagen, nisschien verwachtin- wekt over het vervolg, de commissie is geen ank. Als ze al verant- elijken aan zou kun- ijzen, ligt het straffen n buiten haar op- Dijk had misschien ets van een Groot-In- mr. Maar de openbare inding van de ketters us niet door. van Castro wat verzoe sr zal klinken dan de harde taal van Philip r. Inhoudelijk zal er r weinig verschil zijn. stro hoopt de rol van de selijke kerken te ver en. Want aan de basis het gebeuren, is zün igel. c W erklozen niet naar Het kabinet komt in de herziening van de sociale ze- I kerheid weliswaar met een samengevoegde werkloos heidsregeling, maar handhaaft na afloop daarvan de bijstand. Als het aantal personen dat door een sociaal risico wordt getroffen, te gering is om een sociale verzekering of een an dere gemeenschappelijke re geling in het leven te roepen, dan treedt in die situatie bij stand op, aldus het college. Als het sociale risico op veel rui mer schaal voorkomt, dan kunnen sociale partners en re gering alsnog tot een regeling komen. De bijstand treedt dan terug. Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Minister Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat) wil de service aan weggebruikers verbete ren door op autosnelwegen meer bewegwijzering en in formatie toe te staan. Zo zullen op parkeer plaatsen langs snelwegen meer informatiepanelen worden aangebracht met wetenswaardigheden over de regio. Bij afritten zullen - waar daartoe aanleiding is - drie plaatsnamen worden genoemd in plaats van maximaal twee, zoals nu het geval is. Op autosnelwegen zpllen zo snel mogelijk borden worden geplaatst die ver- wijzen naar belangrijke toe ristische attracties. In over leg met onder meer provin cies en het bedrijfsleven wordt momenteel gewerkt aan richtlijnen voor het aanduiden van wegrestau rants op niet-autosnelwe- gen. Die richtlijnen zullen naar verwachting nog dit jaar bekend worden ge maakt. IHet feit dat thans rond drie honderdduizend werklozen Ivoor hun levensonderhoud een 'beroep doen op de Algemene ■Bijstandswet (de groepsrege ling RWW), is niet in overeen- I Stemming met het karakter I Van de ABW. Dat zegt het college donder- Jag in een advies aan staats- I secretaris De Graaf van Socia- :e Zaken en Werkgelegenheid. UTRECHT (ANP) - De Indus triebond FNV heeft de directie van de textielfabriek Jansen De Wit in Schijndel donderdag per brief gesommeerd om het gedwongen inleveren van tien procent van het loon van de 115 produktiemedewerkers te rug te draaien. Het bondsbe- I "uur stelt dat de maatregel ^eenzijdig en onder druk is op- pelegd en bovendien in strijd smet de cao. Uit het advies blijkt, dat het college vindt dat het kabinet zich in het geval van de lang durige werkloosheid nog maar eens moet bezinnen op een an dere voorziening dan de bij stand. Voorts wijst het college op een aantal karakterver schillen tussen bijstand en werkloosheidsregeling (sociale verzekering). Het College waarschuwt voorts voor een toeneming van het aantal bijstandcliënten in een nieuw stelsel, wat de kwa liteit van de bijstandsverle ning kan aantasten. De ge meenten moeten dan ook vol doende geld krijgen om die druk op te vangen. II h*ïfiri fn OP .dezelfde dag dat de Wereldbank in zijn jaarlijkse rapportage onbeschrijfelijke ellende' voorspelde als de groei van de wereld bevolking in het huidige tempo blijft voortgaan, bevestigde paus 1 Johannes Paulus II tijdens zijn wekelijkse algemene audiëntie op I St. Pietersplein nog eens dat hij onverkort vasthoudt aan het I'verbod van voorbehoedsmiddelen, zoals verwoord in de ency- I 'cliek Humanae Vitae van 1968. Natuurlijk weet het Vaticaan ook 1 .vel dat een snelle bevolkingsgroei de armoe en honger, die nu Iéén-kwart van de wereldbevolking teisteren, kan doen toenemen. 1 ïome stelt zich echter op het standpunt, dat deze ontwikkeling I omkeerbaar is. Als de rijke landen de arme landen in hun over used zouden laten delen en de Derde Wereld daardoor in staat houden stellen de eigen groeimogelijkheden te exploiteren, zou, holuidt de stelling, de aanwas van de wereldbevolking niet alleen runnen worden opgevangen maar zelfs de aanzet kunnen geven I grotere welvaart voor iedereen. Immers, hoe groter de koop- Ikracht wordt in de arme landen, des te meer zal het economisch «erkeer tussen Noord en Zuid toenemen. Tot profijt van beiden. Deze redenering klopt. Het probleem is echter, dat de geïndus trialiseerde landen aan de onderontwikkelden slechts de kruimels I van hun tafel gunnen. De Wereldbank concludeert daaruit dat de Icezinsplanningsactiviteiten in de Derde Wereld verder geïntensi veerd moeten worden. Tezelfdertijd wordt echter, sterker dan in het verleden, benadrukt dat de beheersbaarheid van de bevol- I 'flgsgroei niet alleen afhankelijk is'van kunstmatige geboortebe perking maar ook - en wel in gelijke mate - van de economische Ien sociale ontwikkeling van de arme landen. Zolang in arme lan- henvoor de meeste ouders een groot aantal kinderen de enige Imogelijkheid is om op hun oude dag verzorgd te worden, zal de [bevolkingsgroei daar steeds grotere problemen oproepen. Een paar cijfers. Volgens de berekeningen van de Wereldbank sltde wereld op het ogenblik 4,8 miljard mensen. In de ontwik te landen zal de bevolking toenemen van 1,2 miljard nu tot 1,4 miljard in 2050. De bevolking van de arme landen zal in diezelfde Iseriode groeien van 3,6 nu tot 8,4 miljard. Ook al zou het lukken hm het aantal kinderen tot twee per ouderpaar te beperken, dan hog zal de wereldbevolking blijven stijgen tot elf miljard in 2150. De helft van hen zal in grote armoe leven. IïlFS een kind kan begrijpen dat zo'n bevolkingsexplosie tot [Onbeschrijfelijke ellende' moet leiden. En dat niet alleen in de Derde Wereld. Als de helft van de wereld een brandhaard wordt i politieke onrust, zal de rest niet ongestoord in vrede kunnen leven. Of en in hoeverre de bevolkingsaanwas een tijdbom wordt on- ter de mensheid, hangt af van zowel de ontwikkelingshulp van rijke landen als van de mate waarin het geïndustrialiseerde ['«sten oplossingen weet te vinden voor zijn eigen economische |:,oblemen. De Wereldbank wijst in dit verband op de loonkosten- ontwikkeling in het westen, die achtergebleven is op de arbeids- |"'oductiviteit waardoor inflatie en werkloosheid konden toene men. Bovendien zijn de overheidsuitgaven in de westerse landen |'S enorm gestegen dat de rentetarieven omhoog schoten en vele lJeden zich gedwongen zagen protectionische maatregelen te "Trnen. Dit alles leidde er toe dat de ontwikkelingslanden in het westen |!een markt meer vonden voor hun produkten en onder een zwaardere schuldenlast gebukt gaan. Doordat de wester- |-e economie zich zo in de nesten heeft gewerkt, zijn de arme lan- reri aan de rand van de afgrond beland. Hun enige hoopt ligt in bereidheid van de bevolking van de rijke landen om de bittere pzuinigingsmedicijnen te slikken die nodig zijn om de eigen eco- |"omie weer gezond te maken. Het rapport van de Wereldbank zou verplichte literatuur moe- 'en zijn voor regeringsleiders, die als gevolg van de bewape- J"in9swedloop enorme begrotingstekorten kweken, voor de inter- r®onale bankwereld die de arme landen maar laten voortmod- |5en met hun schuldenproblemen en voor het georganiseerde [Mrijfsieven in het westen dat nog maar al te vaak vergeet dat de rn9e behartiging van groepsbelangen niet alleen de sanering van [;e eigen economie vertraagt maar ook - door de samenhang van |'a"e economieën - de armoe en ellende in de Derde Wereld ver- 15ngt en uitzichtlozer maakt. I Elf miljard inwoners in 2150. Dat is nog ver weg, zou je kunnen l^gen. Maar wie zo redeneert, laat nu de rond 700 miljoen men- |eri' die op het ogenblik al op of onder het bestaansminimum zit- aan hun lot over en zadelt komende generaties op met 'on- ilijke ellende'. |»schrijfelij VR> Jlio eirfsB" •'<1 .na 'i 4t' nigifiiused at 1 1 ij f i. 1» I QOV blBHIÜl Van een onzer verslaggevers BREDA - Op de lange termijn leidt de overname van de Hoogenboom Beveiligingsgroep (HB) door de Ne derlandse Veiligheids Dienst (NVD) tot banenlverlies bij Hoogenboom. Die vrees uitte de heer Van Luunen van de Unie BLHP (Beambten Leidinggevend en Hoger Personeel) deze week na de overname van Hooge- boom door de Nederlandse Veiligheidsdienst. Vorige week vrijdag nam de NVD via een aandelentrans actie de Hoogenboom Bevei- lingsdienst (700 personeelsle den) over. Daardoor is nu een 'beveiligingsgigant' ontstaan met ongeveer 2000 personeels leden. Volgens de NVD blijft HB een aparte organisatie met een eigen directie, die Seceu- rop Nederland gaat heten. Daarom ziet de NVD ook op de lange termijn geen dubbel functies ontstaan. Wel zal bij voorbeeld bekeken worden of het wagenpark van de beide firma's moet worden aange past. De Unie BLHP vindt de fu sie op zich een goede zaak; in ieder geval zijn op de korte termijn goede afspraken met de NVD gemaakt over de werkgelegenheid. Vn Luunen denkt dat er in de toekomst toch dubbele taken ontstaan. „De meldkamer van de NVD, bijvoorbeeld, heeft een grote restcapaciteit. Het zit er dik in dat de centrale van HB, waar twaalf tot vijftien mensen werken, overbodig wordt. Ook op het administratieve vlak en bij de surveillancediensten zie ik wel dubbelfuncties ont staan. Maar als de NVD dat probleem niet ziet, dan zullen we ze daaraan houden, bij de onderhandelingen", aldus Van Luunen. DEN HAAG (ANP) - Minister Brinkman wil dat de landelij ke koepelorganisaties op wel zijnsterrein gaan samenwer ken in zes nieuw op te richten landelijke instituten. Voor het adviseren aan de overheid zal er een bij wet ingestelde ad viesraad voor het welzijn wor den gevormd. De bewindsman schrijft dit in een notitie, die is toegezon den aan de betrokken organi saties. Een en ander moet ook leiden tot sanering van func ties. De adviesraad zal in princi pe dezelfde werkterreinen hebben als de zes landelijke instituten. Van onze redactie binnenland SCHIPHOL - De KLM en de Surinaamse luchtvaartmaat schappij SLM zullen aan staand weekeinde hun recht streekse diensten tussen Am sterdam en Paramaribo her vatten. Voor de vluchten heb ben.. de overheden van beide landen vergunning verleend. Dit is donderdagmiddag, na afloop van de onderhandelin gen tussen de beide maat schappijen, in een gezamenlij ke verklaring meegedeeld. Het aantal vluchten zal voorlopig vier per week per richting bedragen. Op deze diensten zullen de beide maat schappijen vliegtuigen van het type DC-8 inzetten. Voorals nog zullen de beide maat schappijen de tarieven bere kenen die momenteel door de SLM worden gevraagd. Het Apex-retour (vroegtijdig de data van de reis vastleggen) zal 2.294 gulden bedragen. MEER dan 22.000 wandelaars uit 36 ver schillende landen doen van 17 tot en met 20 juli mee aan de 68ste Vier daagse van Nijmegen. Het aantal lopers dat volgende week dinsdag aan de start verschijnt, is ongeveer gelijk aan dat van vorig jaar. Toen haalden ruim £1.00!} wandelaars .de feestelijk) versierde eindstreep. Van het totaal aantal vierdaagselopers is tweederde deel burgej] en eenderde deel mili tair. Voor het eerst doen er Vietnamezen en Ko- reanen mee. Ook loopt dit jaar een zestien man sterke groep van de ko ninklijke hofhouding mee met onder anderen een kok, een lakei en een huismeester. De wandelclub draagt de naam 'AA-'82', genoemd naar de opening van een nieuwe vleugel van paleis Noordeinde in 1982. Inmiddels was het gisteren de voorlaatste dag van de Apeldoornse Vierdaagse. - fqtoanp Van onze redactie binnenland UTRECHT - De Nationale Commissie Ontwikkelingssa menwerking (NCO) houdt vast aan de subsidiëring van twee projecten die bij minister Schoo van Ontwikkelingssa menwerking in verkeerde aarde zijn gevallen. Dit heeft de NCO donderdag in Utrecht tijdens haar plenaire vergade ring besloten. De overgrote meerderheid van de NCO-leden vindt dat de minister niet heeft kunnen aantonen dat de twee projec ten ernstige schade zouden be rokkenen aan de uitgangspun ten van het buitenlandse be leid van de regering. Minister Schoo verklaarde gisteren vanuit Mozambique het be sluit te betreuren. De twee projecten zijn een film van het Amsterdams Stadsjournaal over de situatie in Turkije, waarvoor 100.000 gulden wordt uitgetrokken, en een subsidie van 57.000 gulden voor voorlichtingswerk van de Filipijnengroep Nederland. 99 AMSTERDAM - De 28-jarige Amsterdammer J.E.R., die ervan wordt verdacht zes vrouwen te hebben aan gerand,moet een voorschot van 1500 gulden betalen op een geëiste totale schadevergoeding van vijf ton. Verder mag hij zich de ko mende twee jaar niet in de di recte omgeving van een van zijn slachtoffers begeven. Dit heeft de president van de rechtbank in Amsterdam, mr. B.J. Asscher, donderdag gezegd in het kort geding dat door het slachtoffer tegen de man was aangespannen. De vrouw eiste dat de ver dachte zich niet meer bij haar in de buurt ophield en ook dat hij niet meer in het Ooster park in de hoofdstad ging wandelen met zijn hond omdat Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - „Concurrentiestrijd ten aanzien van tandheel kundige behandeling is schadelijk voor de volksgezondheid. Het wegtrekken van patiënten van hun vaste tandarts en hen ver wijzen voor een incidentele brug- of kroonplaatsing naar een andere tandarts, is eveneens in strijd met de belangen van de volksgezondheid." Dit heeft de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr. R.C. Gisolf, donderdag gezegd in het kort geding dat door de groothandel in tandtechnische materialen Rehadent was aange spannen tegen een aantal media en de KAMA (Keuringsraad Aanprijzing Medische Aspecten). Inzet van het geding was het verbod van de KAMA om Reha dent te laten adverteren met kronen en bruggen voor zeer lage tarieven. Dit onder meer omdat die kronen en bruggen uitslui- tend-via slechts een paar tandartsen die met Rehadent samen werken te krijgen zijn. Rehadent schaadt daarmee de volksge zondheid, zo motiveerde de KAMA het advertentieverbod, dat door de media werd opgevolgd. De rechter gaf de KAMA in grote lijnen gelijk. zij daar ook loopt met haar viervoeter. De rechter verbood de man ook zich tussen 09.00 en 11.00 uur en tussen 16.00 en 18.00 in het park te begeven. Wanneer R. zich toch op de be wuste tijden in het park be geeft of zich ophoudt in de buurt van het huis van de vrouw moet hij iedere keer een dwangsom van vijfhon derd gulden betalen. R. is de man die begin dit jaar werd vrijgelaten uit voorlopige hechtenis omdat er niet genoeg celruimte was. Hij had toen inmiddels al wel zes aanrandingen bekend. Hij be vindt zich nog steeds op vrije voeten. Ar C/ v? Het is tijd geworden er eens flink met de pet naar te gooien. De Nederlanders die nog niet weg zijn, stappen nu in hun auto. Ik hoor traditiegetrouw bij de achterblijvers. De komende dagen hoeven we niet serieus te zijn. De meeste landen hebben hun benzine prijs verhoogd, de grote va kantie-uittocht kan dus begin nen. Niemand zal lezen wat ik schrijf. Het is de vraag of Engeland wel bereikbaar zal zijn. De Britse havenstakers dreigen hun veer te laten. Thatcher schijnt nu van plan te zijn speedboten in te zetten om de toeristen te halen. Het is weer bijna tijd voor de Vierdaagse van Nijmegen. De Tour-renners naderen de Al pen en op de Friese wateren wordt alweer luid gevloekt door de skütsjesilers. Kortom, het is hartje zomer. Tropenkolder heerst alom. De RSV-verdachten zijn naar huis om nog even hun vakantie duizenden op te maken. De omroepen zetten het sein op 'zomer' en dat duurt in Hil versum minstens tot oktober. Ondertussen proberen Sky Channel en Music Box de schermen te vullen. Vrouwen maken handig ge bruik van de slapte. De Neder landse Tour-dames plaatsen zich dagelijks in het nieuws en Walter Mondale gaat Reagan bestrijden met een vrouw aan zijn zijde. Hij weet dat Reagan dames altijd voor laat gaan! Goede reis, allemaal. MERIJN DEN HAAG (ANP) - De hoofdofficier van justitie in Den Haag, mr. R.J.C. graaf van Randwijck, zal oud-mi nister Nelissen niet vervolgen wegens meineed. Uit de verklaringen die Ne lissen heeft afgelegd tegen over de parlementaire enquê tecommissie, valt geen rede lijk vermoeden van schuld af te leiden, zo heeft de 'hoofdof ficier donderdag laten we- ten.Nelissen verklaarde dat hij niet wist dat Rijn-Schelde er voor de fusie met Verolme veel slechter voorstond dan toen algemeen werd aangeno men. In een later stadium van de verhoren bleek dat Nelissen hiervan wel degelijk op de hoogte is geweest. Volgens de hoofdofficier is het niet on aannemelijk dat het Nelissen onduidelijk was over welke verliezen hij in eerste instan tie door de commissie werd ondervraagd. DE bonden en de NS hebben donderdag overeenstemming bereikt over een speciale VUT-regeling voor perso neelsleden die veertig dienst jaren bij de spoorwegen heb ben. Van deze regeling kunnen dit jaar vanaf 1 oktober ruim 300 mensen vrijwillig gebruik maken. (ADVERTENTIE) i- - NÏ 4 X 1 mm Een stukje, wat dagen of een weekje op de fiets. Daarover gaat „Vrijwielen in eigen land". Een informatief fietsersboekje voor vrije tijd en va kantie. Gratis bij de fietsenvakman, de ANWB, de VW-i's, de reis- en inlichtingenbureaus van de NS en stichting: fiets! (tel. 020-4255 50). al .i .Van onze parlementaire redactie Den Haag - Bij de toekenning van verlof aan een gevangene in het laat ste jaar van zijn straf wordt nauwe lijks rekening gehouden met de vraag of het verlof bijdraagt aan de voorbe reiding van de terugkeer in de samen leving. Dat blijkt uit een onderzoek van het ministerie van Justitie. -''De mogelijkheid om met verlof te gaan werd in 1982 door de toenmalige staatssecretaris van Justitie geopend. De regeling maakt het mogelijk dat gedetineerden uit inrichtingen, die geen bijzondere verlofregeling ken nen, in het laatste jaar van hun deten tie zes maal zestig uur verlof krijgen. De gedetineerde moet een verzoek daartoe indienen'bij de staatssecreta ris, die alvorens een beslissing te ne men advies inwint van een speciale commissie. Daarbij worden objectieve en subjectieve kriteria gehanteerd. De objectieve hebben betrekking op de lengte van het straf restant. Bij de sub jectieve kriteria gaat het om de vraag of het verlof zal bijdragen aan de voorbreiding van de terugkeer in de maatschappij en of de gedetineerde zich aan de voorwaarden van het ver lof zal houden, zoals tijdige terugkeer, het niet beggan van strafbare feiten etc. Het onderzoek heeft vastgesteld dat de voorbereiding op het terugkeer in de maatschappij nauwelijks een rol speelt bij de beoordeling van het ver lof. Ook concludeert het onderzoek dat de verschillende inrichtingen bij het verstrekken van informaties niet de zelfde gedragslijn volgen. In sommige inrichtingen wordt steeds informatie gervraagd aan de politie of het Open baar Ministerie, in andere inrichtin gen vrijwel nooit. Tenslotte blijkt uit het onderzoek dat ondanks de zware besluitvormingsprocedure toch nog 9 procent van de verloven eindigt in een incident.

de Stem | 1984 | | pagina 3