Mondale kiest vrouw als vice-president Vier miljoen slachtoffers van 'kleine' criminaliteit Staking brengt Thatcher in het nauw lÖffS Maastricht krijgt toch hartcentrum 800 KM. KABEL VOOR KRAMMERSLUIZEN Instemming verkiezing Castro in Wereldraad in Pacific: de nachtmerrie van Europa? Jongen (6) met auto van pa tegen boom GOESENAAR ONGEDEERD Vliegtuigje bij sproeien neergestort Merijntje GIGANTISCHE TOENAME 'NA-BOEKERS' Kharg GERALDINE FERRARO: TROTS Derde startpoging Discovery op 24 augustus VRIJDAG 13 JUL11984 VAN ZEELAND Fweuwe abonnee I Woonplaats: 14 DA6EN GRATIS DE STEM „de 4 inl krant e«EN TIJD OM TE LEZEN vergeet dan niet de Kleintjes" door te nemen. Er staat vaat iets van uw gading bij. Ook vandaag I 124ste jaargang DE STEM qVAGBZ Kantoren te Breda - Bergen op Zoom - Etten-Leur - Goes - Hulst - Oosterhout - Roosendaal - Terneuzen - Vlissingen Losse nummers 1.- Van onze correspondent MAASTRICHT - In de Maastrichtse wijk Scharn is een 6-jarig jon getje er vandoor gegaan met de auto van zijn va der. Terwijl zijn ouders thuis aan het behangen waren, zag de jongen kans de autosleutels weg te nemen. Hij wilde, zo zei hij na afloop van het hachelijke avontuur, naar zijn oma in de Adel- bert van Scharnlaan, in de buurt van zijn ouder lijke woning. In de eerste versnelling tufte de jon gen de straat uit. Bij de derde bocht ech ter verloor hij de macht over het stuur. Na eerst nog een geparkeerde auto te hebben geraakt, kwam hij tegen een boom tot stilstand, overigens bij zijn oma voor de deur. Direct daarna rende de jongen naar huis waar hij zich opsloot op het toi let om een afstraffing te ontkomen. DEN HAAG (ANP) - Tijdens het overleg in Den Haag tussen het kabinet en de provincie Limburg is besloten dat Maastricht een hartchi- rurgisch centrum krijgt. Over het aantal hartopera- ïs dat dit centrum zal mogen uitvoeren werd donderdag na afloop van het overleg geen nadere mededeling gedaan. De voorgenomen oprichting i»an het hartchirurgisch cen trum is een onderdeel van de Perspectievenota Zuid-Lim- targ (PNL), het plan om de economie in Limburg te sti muleren en de werkloosheid terug te dringen. Donderdag is over de nota tussen het kabi net en de provincie definitief overeenstemming bereikt. Verwacht wordt dat het Maastrichtse hartchirurgisch tentrum jaarlijks tussen de ffl en 650 hartoperaties mag «tvoeren. Staatssecretaris Pan der Reijden (Volksge- sndheid) zal eind augustus «erover de Tweede Kamer •ader berichten. Het hartchi- rurgisch centrum zal voorlo- worden ondergebracht in 'et Academisch Ziekenhuis St. Annadal. Van onze correspondente GOES - Woensdagmor gen om 09.00 uur is een sproeivliegtuigje van Van Beek's luchtvaartbe drijf uit Arnemuiden in de Wilhelminapolder ten westen van het Goese Sas neergestort. Het vliegtuigje de PH- VBD gevolgen door P.S. uit Goes was bezig een veld met tarwe te be sproeien. Hij heeft te laag °ver het gewas gevlogen en is over de kop gesla gen. Het vliegtuigje werd «waar beschadigd alsme de de tarwe ter plaatse van het neergestorte v'iegtuig. De vlieger kwam met de schrik vrij Wie is nu straks First Lady? T oeristische industrie: enorme strop Van een onzer verslaggevers GE UTRECHT - Het vakantieseizoen wordt voor de toeristische industrie een miljoenenstrop. Hotels, campings, restaurants klagen over onder bezetting; de détailhandel in 'zomerse zaken' zitten met gigantische voorraden, die ze aan de straatstenen niet kwijt kunnen. Daarnaast blijkt, dat veel Nederlanders hun vakantie uitstellen tot het nasei zoen. Touroperators moeten in toenemende mate 'nee' verkopen aan vakantiegan gers die, nu de zomer tegenvalt, proberen op het laatste moment toch naar het bui tenland te gaan. De Algemene Nederlandse Vereniging van Reisbureau's (ANVR) constateert een grote re vraag naar buitenlandse vakanties dan men aan het be gin van het seizoen had ver wacht. Maar omdat de reisor ganisaties minder hotelbedden en vliegtuigstoelen hebben 'in gekocht' (vorig jaar immers was het buitenlands toeristen verkeer een grote tegenvaller), waardoor er steeds meer nee verkocht moet worden én om dat de zomer tot nu toe zeer kwakkelend is, besluiten steeds meer mensen om in het naseizoen op vakantie te gaan. „Er is sprake van een gigan tische toename van boekingen voor september en oktober. Er blijken veel Nederlanders te zijn die nu hun vakantiereis uitstellen om in het goedkope re naseizoen weg te gaan. Dat is een nieuw verschijnsel", al dus NRV-Holiday. In Nederland zelf wordt de zomer voor de toeristische in dustrie een sof. „De hotels staan half leeg, heel veel res taurants krijgen de zaak niet vol. Alleen de bungalowpar ken hebben nergens last van. Maar ja, bungalows worden vooraf geboekt en betaald. Die hebben nooit zo snel een strop. Iran heeft een deel van zijn belangrijkste olieterminal, het eiland Kharg, in het noorden van de Perzische Golf gesloten omdat het was beschadigd bij een Iraakse luchtaanval. De hoteliers moeten het juist hebben van de late boekingen en die blijven nu uit", zegt men bij Horecaf De campings hebben veel te lijden van het slechte weer. „Kamperen doe je met die weer niet zo gauw. Een volle dig beeld van de omvang van de schade hebben we nog niet, maar in die branche valt het allemaal erg tegen. Trouwens er is al structurele leegstand van standplaatsen," zegt men bij het Nationaal Bureau voor Toerisme. Miljoenenstrop Een zomer met tot nu toe slechts een paar zonnige dagen heeft vooral gevolgen voor de detailhandel in 'zomerse za ken'. C en A wil weliswaar niets kwijt over de verkoop van met name damesconfectie, maar het Koninklijk Neder lands Ondernemersverbond (KNOV) heeft eind vorige week de situatie gepeild. „Bedroevend. De kleding winkels zitten met enorme voorraden die ze niet kwijt kunnen. Met kortingen tussen de 10 en 50 procent worden de klanten gelokt. Je kunt rustig spreken van een miljoenen strop. Dat is ook zo bij de ver koop van tuinmeubelen en dat soort artikelen. Geen mens gaat nu buiten in de tuin zit ten. Zelfs als we nu nog wat weken zon krijgen is de schade niet meer goed te maken," zegt de KNOV. Van een onzer verslaggevers BERGEN OP ZOOM - Het Hengelose aannemersbedrijf Holec is in de Krammersluizen bezig met het leggen van maar liefst 800 kilometer kabel voor de elektrische apparatuur, nodig onder meer voor de bediening van de sluisdeuren. Het gaat hier om een order van 30 miljoen gulden, die onlangs aan het Overijsselse bedrijf is gegund. De Krammersluizen, gebouwd in de Philipsdam, moeten op 1 februari '87 operationeel zijn. Het sluizencomplex bestaat uit twee duwvaartsluizen en twee jachtensluizen, waarvan er één wordt afgebouwd. In mei volgend jaar wordt de ringdijk rond deze sluizen door- gebaggerd, waardoor er een open verbinding met de Krammer ontstaat. Daarna wordt onmiddellijk een begin gemaakt met het plaat sen van de vijf stalen sluisdeuren, die op dit moment door de Hollandse Constructie Groep in Leiden worden gemaakt. Het zand dat vrijkomt door het doorbaggeren van de ringdij ken wil men gebruiken voor de aanleg van de damvak Slaak van de Philipsdam. De Slaak wordt in maart '87 afgedamd. De Krammer een maand later. Het totale Philipsdamprojekt kost 760 miljoen gulden. MONDALE en zijn 'running mate' Geraldine Ferraro - foto ap Van onze redactie buitenland ST. PAUL - Walter Mondale heeft donderdag be kendgemaakt dat hij zijn partijgenote de 48-jarige mevrouw Geraldine Ferraro, lid van het Congres, heeft gekozen als zijn kandidate voor het Amerikaan se vice-presidentschap. Het is voor het eerst dat een vrouw voor dit ambt beschikbaar wordt gesteld. De vrouw die in het Huis van Afgevaardigden een ar beiderswijk in het Newyorkse stadsdeel Queens vertegen woordigt, zei tegen een jui chend gehoor: „Er zit elektri citeit in de lucht, opwinding, een gevoel van nieuwe moge lijkheden, trots." Mondales grootste rivaal, senator Gary Hart uit Colora do, zei in een verklaring: „Ge raldine Ferraro is een uitste kende keuze voor het vice- presidentschap en haar uit verkiezing is een stap van be tekenis voor de Amerikaanse vrouw in de politiek". Overi gens voegde Hart aan zijn ver klaring toe dat hij zou blijven streven naar zij n eigen kandi datuur voor het president schap. Dominee Jesse Jackson sprak over een „moedige keu ze". Het is een stap in de goede richting, zei hij, en wat mij be treft, een ware overwinning voor de Regenboogcoalitie. President Reagan zei don derdag tegen verslaggevers: „Ik kijk uit naar de race tegen de democratische kandidaten voor presidentschap en vice- presidentschap". Hij wilde over de verkiezing van me vrouw Ferraro alleen zeggen: „Ze hebben hun keuze be paald". Zie ook pagina 2: Geraldine Ferraro wanhoopspoging" Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Vier miljoen Nederlanders van 15 jaar of ouder is in 1983 slachtoffer ge worden van de zogenaamde 'kleine criminaliteit'. Dit blijkt uit de donderdag gepubliceerde voorlopige re sultaten van een onderzoek door het Centraal Bureau voor de Statistiek. Dit onderzoek wordt jaarlijks gehouden in samenwerking met het We tenschappelijk Onderzoek- en Documentatiecentrum van het ministerie van Justitie. Jongeren hadden een veel grotere kans dan ouderen om het slachtoffers te worden van een misdrijf. Het grootste risi co liepen personen tussen 20 en 24 jaar oud. Van deze groep kreeg in 1983 de helft één maal of vaker te maken met kleine criminaliteit. Het risico van deze jongeren was daarmee ruim driemaal zo hoog als dat voor personen van 65 jaar en ouder. Wel kregen evenveel mannen als vrouwen te maken met criminaliteit. Het aantal gestolen fietsen steeg in 1983 tot circa 900.000. Het aantal diefstallen uit per sonenauto's vertoonde even eens een duidelijke toename: 3,3 procent van de onder vraagden gaf op dat in 1983 iets was gestolen uit de eigen auto of die van de partner, te genover 2,2 procent in het voorafgaande jaar. Het aantal inbraken in woonhuizen steeg tot circa 190.000. Dalingen tra den op bij portemonneedief stallen van 2,4 naar 2,1 procent en voor overige diefstal van 6,4 naar 6 procent. Ruim 9 procent van de on dervraagden ondervond in 1983 nadeel door beschadiging van de auto tegenover bijna tien procent in 1982. Het per centage voor overige vernie lingen steeg van 6,2 procent in 1982 tot 6,5 procent vorig jaar. Bij seksuele handtastelijkhe den binnenshuis trad in 1983 een daling op, van 1,5 procent naar 1,1 procent, evenals bij bedreiging binnenhuis, van 2,7 procent naar 2,4 procent. 0,8 Procent van de ondervraagden kreeg in 1983 te maken met handtastelijkheden met sek suele bedoelingen op straat, wat even veel is als in 1982. Exhibitionisme laat de laatste jaren een doorlopende groei zien. In 1980 werd 1,3 procent van de ondervaagden daarmee geconfronteerd, welk percen tage via 1,6 procent in 1981 en 1,7 procent in 1982 inmiddels is opgelopen tot 1,9 procent in 1983. LONDEN (AFP/REUTER/UPI) - De Britse havenar beiders zijn er in twee dagen tijd in geslaagd de rege- ring-Thatcher behoorlijk in het nauw te drijven. Iets wat de mijnwerkers met hun nu al vier maanden du rende staking tevergeefs geprobeerd hebben, zo me nen politieke waarnemers in Londen. Vanuit Thatcher's eigen Conservatieve Partij wordt haar verweten, dat ze de laat ste tijd een groeiend aantal politieke vergissingen heeft gemaakt. En het conservatieve weekblad The Economist schreef, dat de regering-That- cher op weg is de meest onbe kwame regering sinds de Tweede Wereldoorlog te wor den. Vooral het laten doorzieken van de mijnwerkersstaking wordt als een ernstige fout be schouwd, aldus velen in Enge land. De risico's van een langdu rige havenstaking hebben al geleid tot een forse koersda ling van het pond sterling en een spectaculaire stijging van de rentestand. De bonden zijn overigens niet van plan de havenstaking uit te breiden tot de veerboten met Ierland en met het Euro pese vasteland, die juist in de ze tijd grote aantallen toeris ten vervoeren. Volgens een woordvoerder van de trans- portbond is het echter wel denkbaar dat het personen vervoer toch te lijden zal krij gen onder de gevolgen van de staking, bijvoorbeeld door plaatselijke acties. Het luxe passagiersschip Queen Elizabeth II, dat met 1500 passagiers uit New York onderweg is naar Southamp ton, zal moeten uitwijken naar het Franse Cherbourg. De pas sagiers zullen per vliegtuig naar Engeland worden ge bracht. Van onze redactie buitenland GENEVE - Binnen de Wereld raad van Kerken is met grote instemming gereageerd op de verkiezing van dr. Emilio Cas tro tot nieuwe secretaris-ge neraal van de raad. Hij volgt dr. Philip Potter op, die dit na jaar vertrekt. Secretaris-generaal Mooi van de Nederlandse Hervorm de Kerk vindt het een enorm voordeel dat Castro al elf jaar bij de Wereldraad werkt. Hij verwacht geen belangrijke koerswijziging. Ds. Van der Zee van de Ne derlandse Raad van Kerken gelooft dat Castro veel affini teit heeft met de rooms-katho- lieke bevrijdingstheologen in Zuid-Amerika. Kardinaal Willebrands, president van het Vaticaanse secretariaat voor de eenheid onder de christenen, heeft Castro inmiddels gefeliciteerd en gezegd er van overtuigd te zijn dat Castro de oecumeni sche lijn van z'n voorganger zal voortzetten. Castro werd met 126 stem men voor en 17 tegen tot nieu- we secretaris-generaal geko- zen. Zie ook pagina 2: Nieuwe leider Wereldraad op de bres voor de armen WASHINGTON (DPA) - Het Amerikaanse ruimteveer Dis covery zal op 24 augustus een derde startpoging doen. Dit heeft de NASA donderdag in Washington bekendgemaakt. Eind juni zijn binnen twee da gen twee startpogingen mis lukt. Op 26 juni werkte een reser ve-computer niet correct en de dag erna was een van de drie aandrijvingen van de Disco very vier seconden voor de start automatisch afgeslagen. Als de Discovery op 24 augustus omhoog gaat, zal hij zijn oorspronkelijke program ma uitvoeren en bovendien de opdrachten die voor zijn twee de vlucht op 29 augustus wa ren voorgenomen. Hij zal o.a. twee commerciële communi catiesatellieten en een militai- re-inlichtingensatelliet in de ruimte brengen. DOMAINE DU ROURET- Juist de Tour de France, waarin hij een dag de gele trui droeg, heeft Adrie van der Poel uit Hoogerhelde niet tot het einde In Parijs kunnen volbrengen. De Westbrabander stapte gisteren tijdens de veertiende etappe van de ronde van Frankrijk reeds na 35 kilometer mistroostig al. Een blessure In de rug hinderde hem, ondanks een progressieve behandeling met laser stralen, zodanig dat hij reeds In het eerste klimmetje na 14 kilometer het peloton had moeten laten gaan. Van der Poel reed nog een tijdje alleen door, maar zag uiteindelijk het nutteloze van zijn Inspanning in. Op de foto geeft Adrle van der Poel er de brul aan. Huilend stapt hij van zijn fiets.* - foto cor vos Zie verder onze Tour pagina's DE Zeeuws-Viaamse gemeenten zijn niet van plan de omrij-kosten, die vervoersmaatschappij Zuidwest-Nederland (ZWN) moet maken als massale festiviteiten plaatsvinden, aan de busmaatschappij te vergoeden. EENS lag het machtscentrum van de wereld rond de Middellandse Zee, rond Mare Nostrum (onze zee). Nu is het rond het Noord-Atlantisch bekken-Amerika en West- Europa - gesitueerd. Japan, Zuid-Korea en Taiwan alsmede de stadsstaten Hongkong en Singapore lopen nu echter met Amerika in de wereld voorop bij de ontwikkeling Met deze bon kunt u een nieuwe abonnee aan melden en de pen zal u worden, toegestuurd. Naam en voorletters: Adres: Postcode: Betaling ƒ63,70/Kwartaal 22,10/maand DE NIEUWE ABONNEE ONTVANGT Z'N/HAAR KRANT Datum van aanmelding: Naam: Adres: Postcode: II Woonplaats: IDeze bon in een open enveloppe, zonder postzegel, sturen naar De Stem, Antwoordnr. 112, 4800 VB BREDA. ^^ellen kan ook: 076-236911. I tl

de Stem | 1984 | | pagina 1