23 1 1499.- J 14.95 in doen aSSKs Boete voor rijden met aleohol en librium op Het gat in de markt Onduidelijkheid over gebruik Sasse sporthal GEMEENTEN VREZEN BETUTTELING PROVINCIE Toeslag Debetrente Omwonenden legen komst graanbedrijf )OSTBURG Bank voor Zeeland N.V. DE KREEKZOOM Schieting SLUIS I EEN ken "dmende, c, Akai, s, J.V.C. jull Nachtmarkt Terneuzen tijdens Zomerfeesten VAN ZEELAND SURFEN AAN HET STRAND VAN CADZAND TERNEUZEN - De Zeeuws-Vlaamse gemeen ten vrezen dat het provinciebestuur hen teveel zal betuttelen bij de verdeling van geld voor stads- en dorpsvernieuwing. markten LORD-MÜNSTERIAND CARAVANS STERCKEMAN LICHTGEWICHT CARAVANS Heroptreden Poly Pam geen succes Kinderspelen en wandelen bij Groede Het Meetjesland Marktplein INIJZENDIJKE examens i, EB Breskens Tel.01172-1450 2 SUJIS Tel. 01178-1376 izaak in Zeeland!! VRIJDAG 13 JUL11984 mma's bi] AHREND Rotter- ER-PROGRAMMA'S. ia (ook wel software er presteert. voor de personal i het Nederlands garantie voor per- t uitvoeng worden ilissing genomen ïld en geprodu- rre. MMA'S voor vele s. UJDAG 20 JULI ÏUIS bij: (i ERDAM. Tel. OlO-144411-i, TERNEUZEN - De eerst Naehtmarkt in de Terneu- zense Nieuwstraat zal tij dens de komende Zomer feesten plaatsvinden. Aan vankelijk was de Nacht- markt gepland tijdens de recente Havenfeesten. Dat ging toen niet door, omdat de aangezochte standwer kers bezigheden elders hadden. De Zomerfeesten wor den van 8 tot en met 11 augustus gehouden op en rond de Noordstraatpro- menade. De Nachtmarkt zelf vindt op vrijdag 9 augustus plaats, aanslui tend op de koopavond. Die avond zal de Nieuwstraat van bistro Tollenique tot aan hotel De Post worden afgesloten voor het ver keer. Overal zullen terrasjes worden uitgezet. De stand werkers zullen niet de tra ditionele marktwaren aan prijzen. Hun aktiviteiten zijn voral gericht op culi naire zaken zoals bijvoor beeld vis en broodjes. De organisatie van de eerste Terneuzense Nacht- markt is in handen van de Horecavereniging Terneu zen. Het evenement duurt tot twee uur 's nachts. T16 PAGINA ZEELAND 3 Vdn een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De combi natie van alcohol met het ge neesmiddel librium bekwam de 34-jarige Cadzandenaar E. d. H. vorig jaar september bij zonder slecht. Hij reed om drie uur in de nacht zwaar slinge rend over de boulevard van Cadzand en zijn rijgedrag viel op bij de politie. Na een blaastest, die positief uitviel, moest H. mee voor een bloedproef. Dat ging evenwel niet van een leien dakje; de eerste proef mislukte omdat de verdachte te weinig bloed leverde en H. weigerde zich een tweede maal te laten prik ken. Gisteren moest hij zich voor de rechtbank in Middelburg verantwoorden voor zijn ge vaarlijke weggedrag, zoals de officier van justitie mr. Da- verschot het uitdrukte. De man uit Cadzand, die nu tijde lijk in Oostburg woont, was geen onbekende van jusititie, zo bleek tijdens de zitting. H. staat bekend als iemand die meermalen door de alcohol met het gerecht in aanraking was geweest. De advocaat mr. Brevet deelde mee dat zijn klant mo menteel voor een zoveelste ontwenningskuur in het Psy chiatrisch Ziekenhuis Zeeland verbleef en dat de alcohol al tijd als een rode draad door het leven van H. gelopen had, hetgeen hem de nodige zake lijke en persoonlijke proble men had opgeleverd. Mr. Brevet: „Mijn klant doet steeds weer pogingen zijn le ven te veranderen, maar is daar tot dusver niet in ge slaagd. Het is meer een kwes tie van ziekte dan van moed wil". Verder voerde hij aan dat H. in de bewuste nacht uit eigen beweging zijn auto aan de kant had gezet, omdat hij zelf wel doorhad dat het zo niet ging. De officier eiste 2 weken on voorwaardelijke hechtenis en 2 jaar ontzegging van de rijbe voegdheid. Rechter mr. Nomes wilde de verdachte echter 'nog een laatste kans geven' en ver oordeelde hem tot 1000 gulden boete, 2 maanden voorwaarde lijke hechtenis en 15 maanden ontzegging van de rijbevoegd heid. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllilllllllllUlllllllllllilllllllllllllillllllllllilllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllilllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll 1. Protest tegen stads en dorpsvernieuwing Aardige klandizie voor de jonge ondernemers. - FOTO'S WIMKOOYMAN l/HQUr :.U=aWÊ\/ -nilf>T9i8-e!!s lu CADZAND - Drie surfliefheb- bers uit West-Zeeuwsch- Vlaanderen hebben het gat in de markt gevonden. Sinds be- tin juli verhuren ze surfplan ken op het strand van Cad- zand-Bad. Het gaat om Robert Malcorps uit Cadzand en Sjac- co en Conno van Sande uit Breskens. Mede door hun ini tiatief lijkt de Westzeeuws- Vlaamse kust steeds meer in trek te komen bij surfminnend Nederland. Eerder dit jaar werd er al een strand-wind- lurfcentrum geopend tussen Breskens en Groede. „Vorig jaar zagen we dat al. Be mensen moesten hier teds met planken over de duinen sjouwen", aldus Robert Malcorps, zelf evenals zijn ®ede student-ondernemers, enthousiast windsurfer, drietal bereidde dit voor- Har de opzet van hun bedrijfje "oor. Ze kregen steun van de Nieente Oostburg en het wa terschap Het Vrije van Sluis laf toestemming om bij de 'uinovergang van De Blanke 'ip een container neer te zet ten. In die container worden [e tien te verhuren surfplan ken opgeborgen. Ook is er een "«gelijkheid om surfplanken van derden op te slaan. Het drietal begon pas eind W met de activiteiten. Sjac- „Dat houdt ook verband "et onze studie. Bovendien «Bint dan het eigenlijke top- jszoen". De broers Van de ttande en Robert Malcorps be drukken over een motroboot surfers die eventueel te ver "zee raken en niet meer te- ["g kunnen komen op te ha- Ook geven ze beginnende wandingsurfers' les. Robert Malcorps: „Ja, want Iter op golven surfen is nog Jat anders dan op een plas. .at merk je vooral als er v Uitsers komen. Die willen een keer op zee surfen, "aar dat lukt ze niet zo mak lik, vooral omdat ze die 'wen niet gewoon zijn". "olgens Sjacco van de San- >s de investering in tien 'rfplanken, inclusief de zoge nde funboards, zeker de «eite waard: „Het komt er 61 uit, maar je moet het ge- °°n proberen. Wie niet »- wie niet wint". Hij heeft ideeën voor een uitbreiding. 'let alleen met surfplanken JJar ook zeilboten. De onder kende Bressiaander: „We "ken dat zoiets wel kan. De surfers geven ook les aan beginners (ADVERTENTIE) Met ingang van 13 juli 1984 is de extra toeslag voor debet standen in rekening-courant, waarvoor de rente op het promessedisconto is gebaseerd, als gevolg van de ontwikkeling van de rentetarieven op de geldmarkt, tot nader order bepaald op'/2% (was 0%). Van een onzer verslaggevers Dat blijkt op een reactie van het Zeeuws-Vlaams B en W-overleg op de provinciale ontwerp-nota stads en dorpsvernieuwing. Het provinciebestuur krijgt (waarschijnlijk al met ingang van het komend jaar) de be voegdheid om rijksgeld voor stads- en dorpsvernieuwing over de gemeenten te verde len. Slechts een beperkt aantal gemeenten (waaronder het Zeeuws-Vlaamse Terneuzen) maakt dan nog aanspraak op geld dat rechtstreeks van het rijk afkomstig is. Het B en W-overleg vindt dat het dagelijks provinciebe stuur een werkwijze voor staat, die de beleidsvrijheid van de gemeenten teveel be knot. Ook vreest men voor toe nemende bureaucratisering. De gemeente Hulst tekende eerder op eigen houtje al een dérgelijk protest aan. Het B en W-overleg sluit zich daarbij Het dagelijks provinciebe stuur geeft in de ontwerp-nota toe dat planningssystemen mogelijk zijn die de gemeen ten meer beleidsruimte bie den, maar wijst deze af omdat ze zouden leiden tot een te ver snipperde besteding van be perkt beschikbaar geld. Ver der zouden de mogelijkheden om de stads- en dorpsvernieu wing te betrekken bij het so ciaal-economisch beleid er door verminderen. De Zeeuws-Vlaamse ge meenten op hun beurt waar schuwen ervoor dat de provin ciale keuze tot een aantasting zal leiden van noodzakelijke flexibibliteit bij de uitvoering van stads- en dörpsvernieu- wingsplannen. Van onze correspondent SAS VAN GENT - Volleybalvereniging Savok uit Sas van Gent voelt zich door de gemeente Sas van Gent met de rug tegen de muur gezet. Reden hiervoor zijn moeilijkheden, die ontstaan zijn rond de verhuur van sporthal De Vlaanderen, De Sasse volleybalvereni ging zou vrijdag 14 september geen gebruik kunnen maken van de sporthal, omdat deze diezelfde avond als nooduit gang zou moeten gaan funge ren tijdens het jaarlijkse DOW-feest. Bovendien (en dat is voor de volleyballers erger) is het komende seizoen de don derdagavond in het geding. Deze avond is de sporthal al jaren door Savok in gebruik voor training van jeugd en re creanten, en voor de recrean ten volleybalcompetitie. Nu de gemeente Sas van Gent in samenwerking met de Zeeuwse sportraad en de Ge handicapten Vereniging in Sas van Gent sportgelegenheid wil bieden aan gehandicapten, zijn de problemen ontstaan. AMSTERDAM - Aardappelter - mijnmarkt. In Bintje 50 mm wer den 311 contracten verhandeld voor levering april bij een prijs van 33,00 tot 32,50 per 100 kg. De stemming was prijshoudend. KAPELLE, 12 juli - Frambozen 1x12 1.27 per doos, 4.92-5.13 per kilo, met dop 2.11-2.25 per doos, IB 2.90- 3.19 per kilo, IIA 3.19 per kilo, II2.- per kilo, nalevering 2.74, Frambo zen Glen Clova I 1.64-1.70, met dop 2.25-2.27 per doos. Rode bessen per doos van 200 gr. IA 68, IB 62-64, II 28-37, pondsdozen AI 1.63-1.76 IB 1.27-1.40, per kilo 2.75-3.01 IIB 2.13- 2.19 II 1.53. Aardbeien per kilo IIA 2.20-2.30 II 1.40-1.70 pondsdozen 70- 1.-. Kruisbessen I 70-1.30 per doos, II 70. Witte bessen doosjes 85. Kas- bramen 3.80 per doos. Groente: uien 50, aardappelen I 72-97, drie lingen 39-41, kriel 16-46. Naleve ring frambozen vrijdag tot 4 uur. TERNEUZEN - Fruit: golden deli cious klasse 1 maat 80-90: 107-114, 70-80: 90-103, 65-70: 74, maat 60-70: 65-71. Klasse 2 maat 80-90: 97, maat 70-80: 82-94, maat 60-70:49-60. De gehandicapten zouden eveneens op donderdag ge bruik gaan maken van de sporthal, waardoor de uren van Savok wat In het gedrang komen. Savok-voorzitter Herman van Dorst: „het is een goede zaak dat de gehandicapten ge legenheid krijgen om de spor ten. Echter, ik begrijp niet dat een gemeente hierover niet tij dig overleg pleegt met gebrui kers die al tijden op de don derdagavond van de sporthal gebruik maken. Op deze ma nier is het ook voor ons ontzet tend moeilijk het een en ander voor het nieuwe seizoen te plannen. Bovendien is het ge zien de komende vakantiepe riode onmogelijk om onze le den over eventuele wijzigin gen te informeren. Waarom alles zo lang moet duren, be grijp ik totaal niet". Een dergelijke communica tiestoornis tussen Savok en de gemeente Sas van Gent, die het gebruik van de sporthal in goede banen moet leiden, geldt eveneens voor de perikelen rond het DOW-feest. Ook hier had enig overleg vooraf zeker op zijn plaats geweest", aldus de Savok-voorzitter. Wethouder Marquinie van de gemeente Sas van Gent kon gisteren niet direct een ver klaring geven voor de commu nicatiestoornissen. Wel zegde hij toe zo spoedig mogelijk een gesprek met de betrokken ver eniging te hebben: „Hierbij hopen we het een en ander recht te zetten, en voor de be treffende verenigingen een aantal voorzieningen en rege lingen te treffen voor het ge bruik van de hal. In goed over leg moeten we er zeker in sla gen tot een geschikte urenrre- geling te komen, waarbij ieders belangen meetellen". (ADVERTENTIE) een klasse apart. Mr. Haarmanweg Terneuzen Tel. 01150-13106 Van onze correspondent WESTDORPE - Het heroptre den van de voormalige Poly Pam-dj's in het Westdorpse verenigingsgebouw Concordia is geen succes geworden. Er kwam slechts weinig publiek opdagen, dat ook al snel be sloot het muzikale gebeuren in te ruilen voor het kermisge- druis. Met het heroptreden van de dj's was geprobeerd om nog eenmaal de gouden tijden van Poly Pam te doen herleven. Een aantal jaren terug was deze Westdorpse disco de po pulairste van Zeeuwsch- Vlaanderen. Als speciale kermis-attrac- tie was daarom besloten de dj's nog eenmaal te laten op treden in hun oude omgeving. Maar zoals zo vaak het geval is: oude successen spreken een nieuw publiek vrijwel niet meer aan. Van een onzer verslaggevers GROEDE - De VW-Groede verzorgt deze zomer weer een aantal evenementen voor toe risten. Het gaat daarbij om kinderspelen en wandeltoch ten. Op 20 juli en 4 augustus worden kinderspelen op het strand gehouden (aanvang 14.00 uur) en op 25 juli en 8 augustus op de markt (aan vang 19.00 uur). De wandeltochten vinden plaats op 16 en 30 juli. Gestart wordt dan om 19.00 uur vanaf Paviljoen De Groe. HEINKENSZAND - Soranus, 78 schutters, de gebroeders Arjaan en Jan de Jonge vier den het 50- en 40-jarig jubi leum als schutter, 2 extra prij zen: Wip 1: hoge vogel: C. Re- mijn, Spes Nostra, Ovezande; eerste zij vogel: W. de Jonge, ADLM, Kwadendamme; tweede zij vogel: H. van Iwaarden, St.-Sebastiaan, Aardenburg; derde zij vogel: P. Maat, Zorgvlied, Ellewouts- dijk; grootste aantal (5): A. de Jonge, Soranus. Wip 2: eerste hoge vogel: J. Smallegange, Zorgvlied; tweede hoge vogel: P. Rentmeester, Willem Teil; eerste zij vogel: H. Koens, Spes Nostra; tweede zijvogel: W. Voet, Soranus; derde zijvogel: H. de Jonge, Soranus; grootste aantal (10): L. de Jonge, Con cordia. Een prachtige vergezicht in Meetjesland Het Meetjesland is een vlak land schap dat bestaat uit kreken, vlie ten, beken en polders. Grote weid se vlakten met als hoofdplaats Eeklo. Het ligt in het noordelijk deel van Oost-Vlaanderen tussen Zelzate en Maldegem. De dorpen zijn onderling ver bonden met een net van smalle wegen die zich door het land schap slingeren en bij vele boch ten voor steeds nieuwe verrassin gen zorgen. Een hoeve, een schuur, heg of boomgaard, steeds wordt men geconfronteerd met een andere gezicht van het Vlaam se landschap. Prachtig zijn de af scheidingen van de vele akkers met vooral dennen, canada's en populieren. Het Houtland vormt de overgang tussen het zandrijke Meetjesland en de schilderachtige Leiestreek met uitgestrekte bos sen te Ursel, Aalter, Lembeke en Maldegem. Dit gebied biedt de toerist rust en verpozing met een variëteit van landschappen die uitstekend ge schikt zijn voor wandelingen, fiets tochten en paardrijden. In deze streek kan men per auto een twee tal routes volgen. De Meetjesland krekenroute en de Gastrono mische verkenningstocht door het Meetjesiand-Houtland. Beide toch ten zijn ongeveer honderd kilome ter lang, maar de fantastierijke automobilist kan van deze route afwijken en de eigen tocht vast stellen. Enkele plaatsen die in ieder ge val bezocht moeten worden zijn: Eeklo, waar nog een mooi klein stadhuis in Vlaamse Renaissan cestijl te bekijken valt. En naast dit fraaie bouwwerk is er ook nog het Belfort, de neo-gotische kerk met vele kostbare relieken en zilver werk en het 15de eeuwse kapel letje bij het klooster van de zusters van Liefde. Een specialiteit van de stad is het Krügerbier en elke don derdag is er een drukte van belang op het Marktplein waar de var- kensmarkt wordt gehouden. Dagjesmensen Ten zuiden van Eeklo bevindt zich het provinciaal Domein Het Leen, dat uit 150 hectare ongerept natuurschoon bestaat. Bekend vanwege de prachtige flora en de verschillende attracties. Aan het kanaal van Gent naar Brugge ligt negen kilometer verwijderd van Eeklo het rustpunt en recreatie oord Ursel. De plaats zelf heeft een gotische kerk met een merk waardige achthoekige toren, maar het is het Drongengoedbos wat de meeste dagjesmensen trekt. Mid den in het bos staat een oude ge restaureerde hoeve, afkomstig van de abdij van Drongen en nog date rend uit de tijd dat de monnikken hun ontginningsacties doorvoer den. Thans is deze omgebouwd tot café. Assenede, één van de hoofd plaatsen van de Vier Ambachten, met schilderachtige straatjes, een 18de eeuws gemeentehuis en een Romaans en gotische Hallenkerk. Het is hier dat de krekenroute voorbij komt. De met riet begroei de geulen zijn overblijfselen van vroegere overstromingen. Watervliet, een gemeente met een rijk historisch verleden. De kerk, die in de streek 'kathedraal van het noorden' wordt genoemd, bezit vele kunstschatten, waaron der schilderijen en houtsnijwerk. Via de vele kreken rijden we door het vlasteeltgebied naar Kaprijke. Een centrum van de vroegere la kennijverheid. Dit plaatsje bezit een ruim marktplein, dat als een van de mooiste van Vlaanderen geldt. Een vroeg-gotische kerkto ren en een typisch stadhuisje. Voor de lekkerbekken onder ons zijn er heerlijke streekgerech- ten: paling in het groen, Gentse waterzooi, duivenjongen opzijn Vlaams en mossel- en palingge rechten. Als nagerecht kan men kiezen tussen de stoepetaart, As- seneedse vlaai en rijstpap met bruine suiker. Een hoeve, een schuur, heg of boomgaard, Meetjes land verrast steeds weer llillllllllllllllllllllllllllillllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllll Van onze correspondent IJZENDIJKE - De meeste be woners van de Oranjestraat in IJzendijke zijn tegen de vesti ging van het graanbedrijf Doens-Vermue achter hun woningen. Wel hopen zij, dat het bedrijf voor IJzendijke be houden blijft. Dit bleek gister avond uit de reacties tijdens en na een informatiebijeen komst over de verplaatsing van het genoemde graanbe drijf, in het jeugdgebouw. Dat dit onderwerp de plaatselijke bevolking nogal bezig houdt, bleek uit de opkomst. Er wa ren meer dan 60 belangstellen den. Tijdens de bijeenkomst, die werd geleid door burgemees ter C.T. Spijkerboer, gaven de heren Van Damme en Wisker- ke uitleg namens de Provin ciale Waterstaat. Ook de heren Bijl (milieu-ambtenaar) en Van de Lijcke, wethouder A. de Feijter en vertegenwoordi gers van de firma Doens-Ver- mue, verstrekten informatie over het bouwplan, de proce dures en de technische instal latie. De totale oppervlakte van het bedrijf wordt 4 hectaren. Er zullen, volgens Doens-Ver- mue, voorzieningen worden getroffen om zowel geluids als stofoverlast tegen te gaan. Vooral de stofoverlast is voor de omwonenden nogal een probleem. Ook de verkeersvei ligheid komt, alsdus de omwo nenden, op het spel te staan. Het bedrijf zal worden geves tigd op 100 meter van de be bouwing aan de Oranjestraat. De losplaatsen komen aan de zijde van het Boerenverdriet. Een van de aanwezigen vroeg wat er gaat gebeuren als het bedrijf niet kan verhuizen, indien er bij voorbeeld bezwa ren worden ingediend. „Dan moeten we ons afvragen of er nog een ander alternatief is", aldus wethouder A. de Feijter. „De gemeente streeft er naar het bedrijf voor IJzendijke te behouden. Kunnen ze niet van de huidige lokaties weg, dan zullen de hinderwetvoorwaar- den opgelegd worden. Ook de sanering zal dan in gevaar ko men". BREDA - Academie voor Ver pleegkunde, hoofd wijkverpleeg kundige: Dianne Snoeck, Terneu-

de Stem | 1984 | | pagina 13