MINIMUM-LEERLINGENTAL OMLAAG Mevrouw de Muijnk 106 Rabobank Hulst heeft interesse in pand Seydlitz 'Geen relatie Delta-werken en Delta-wet' DE STEM PZEM twijfelt aan plan gratis aandelen Verkeers slachtoffer overleden OUDSTE INWOONSTER VAN ZEELAND TERNEUZEN - Na jarenlang met opheffing te zijn bedreigd, maakt sindskort de openbare school voor schipperskinderen De Loopplank in Terneuzen een grote kans om te blijven be staan. VMZ blij met verbod op propenal bij Hoechst ADOR-DIRECTEUR: 'IK ZIT IN DE KNEL m VAN DEN BOSCH: 'HU DOET SLECHT ZAKEN' EERST HERNIEUWD BERAAD as«e? telde nof' rtrtVyde" e Stem, die wakke, g en dauw boorde de bus. bontboutique e Karnemelkstraat 22 acht. debon t.w.v. J 250,-. latjouw, Fred. Hen- tr. 15, Lams waarde. rdstraat 23, Terneuzen rdebon t.w.v. 100,- tandaert, Beethovenhol erneuzen. juwelier nstraat 10, Hulst, Noord- 116, Terneuzen rdebon t.w.v. 100,- r. de Feyter, Lange Kerk- 6, Terneuzen. Nova, tuincentrum aalseweg 70, Hulst rdebon t.w.v. 100,- Say-Herman, Nieuwstr. oewacht. uis Witteveen, damesmode estraat 17, Breda rdebon t.w.v. 100,- r. de Bruin, Duin van sdamstr. 32, Breda. ardebon t.w.v. 25,-. erkeste, Peurssensstraat Aardenburg. and, exclusieve dames- en herenmode chtstraat 14, Oostburg. rdebon t.w.v. 50,-. Leenhouts, Zuidzandse- at 51, Oostburg. de Jonge, fotodesign uwstraat 54, Terneuzen. retbon t.w.v. 50,-. P. Vermeire, Verbln- gsstr. 6, Philippine. 'hiek, jonge mode ordstraat 31Terneuzen. ding of schoenen t.w.v. 0,-.' v. Voren Boogaard, Slijk- at 10, Hoofdplaat. dstraatpromenade, neuzenfeesten ordstraat 103, Terneuzen. ardebon t.w.v. 50,-. Dhont.Jullanastraat 34, s van Gent. anne, modecentrum ordstraat 20, Axel. ardebon t.w.v. 50,-. Thuy-Wijnacker, Tuinder- aat 2, Koewacht. aert, beton - mortel, bouwstoffen sdaalseweg 19, Hulst, akkum tegels t.w.v. 55,-. tra Weemaes, Spoorwater- aat 19, Hulst. eneel BV, juweliersbedrijf rchtstraat 8, Oostburg. iswekker t.w.v. 55,-. P. v. d. Bekke, Mr. Henne- instr. 10, Oostburg. Kikvorsch, jeansshop eenstraat 18, Hulst, sbleekte jeans Basta t.w.v; 59,95. evr. Janssen, Kennedylaan I, Cllnge. posman, jeanscentre Jdekerkstraat 2A, Sluis, jmper jeans, in onze zaak op Groote Markt te Sluis t.w.v. 59,95. tn Tr. Loete, Dinsdagstraat Sluis. eo ous a9enS DINSDAG 3 JULI 1984 VANZEELAND art, optiek erkaaistraat 14, Hulst. )nnebril t.w.v. 60,-. i. van Bellen, Pr. Roose- Itstraat 13. Kloosterzande. ger, naaicentrum jrchtstraat 12, Oostburg. •ote naaidoos t.w.v. 60,-. w. J. Wlllems, Poolster 15, ostburg. Ispoel, elektronika oofdstraat 16, Sint-Jansteen, sbereider t.w.v. 69,-. I. L. Vermandei, Tabak- traat 25, Hulst.- Vos-Eggermont, geschenken orte Nieuwstraat 21Hulst, 'aardebon t.w.v. 75,-. ihn de Bakker, Klinkerstr. 8, Clinge. Mul, installatiebedrijf ooswijkstraat 7-9-11Ter- iuzen. aardstel t.w.v. 79,-. L. A. Zoh landt, Bern- ardstr. 9, Westdorpe. rhulst, stoffering uitenweg 8, Axel. japijt t.w.v. 79,-. h. Hayette, Jac. v. Len- iepstr. 10, Terneuzen. tarco, automaterialen Haarmanweg 5, Terneuzen. ïet mistlampen t.w.v. 98,-. t.S.M. Dankelman-Reesink, Ie Daartiehnf Ot5 UaoIt T27 PAGINA ZEELAND 1 Schippersschool rerneuzen blijft Mevrouw De Muijnk-Verplanke was gisteren in een feestelijke stemming fotowimkooyman Van ome correspondente AARDENBURG - Gisteren- vierde mevrouw M. E. de Muijnk - Verplanke in het Aardenburgse bejaardente huis 'Coensdike' haar 106e verjaardag. M. E. de Muijnk-Verplan ke is de oudste inwoonster van Zeeland en de op een na oudste inwoonster van Ne derland, zij is tevens erebur geres van Aardenburg. Zij werd geboren te Hoofdplaat op 2 juli 1878. Na haar huwe lijk is zij in 1904 in Aarden burg komen wonen en se dert 1973 woont zij in Coensdike'. Mevrouw De Muijnk ver keert nog steeds in goede ge zondheid. Samen met haar dochter, mevrouw J. Lako - De Muijnk, maakt zij nog dagelijks een wandelingetje naar het grote openlucht terras van 'Coensdike' om er te zonnen. Dit voorjaar vier de zij zelfs het carnavals feest In het bejaardentehuis nog mee. Tot vorig jaar was de jarige nog een gretige boekenwurm. Nu houdt zij nog steeds, zij het in minde re mate, het nieuws uit de kranten bij. Vroeger was de jarige tot op zeer hoge leeftijd actief op agrarisch vlak. Als beste remedie om minstens de 100 te halen prijst zij veel en hard werken aan. In 'Coensdike' ging haar 106e verjaardag niet onge merkt voorbij. Vanwege de rustige sfeer ontving de ja rige haar familieleden en kennissen op haar kamer, die met veel bloemen ver sierd was. Haar naaste fa milieleden, een dochter en schoonzoon, vier kleinkinde ren en acht achterkleinkin deren, brachten mevrouw De Muijnk een bezoek en ook het personeel en de me de-inwoners van 'Coensdike' kwamen gelukwensen over handigen. 's-Middags waren loco burgemeester R. van de Wijnckel en gemeentesecre taris G. van Vooren aanwe zig om hun ereburgeres na mens de gemeente Aarden burg felicitaties en een bloemstuk aan te bieden. De oudste inwoonster van Zeeland ontving tevens een schriftelijke gelukwens van de commissaris van de ko ningin in Zeeland, dr. C. Boertien. JCBLAD VOOR ZUIDWEST NEDERLAND Kantoren ^Terneuzen, Hulst en Goes, bressen en telefoonnum- %sop pagina 2. Openingstijden: '30-12.30/13.30-17.00 uur. jMactle -neuzen: Rein van der Helm (editie-chef), Jan Jan- '"i (plv. chef), Frank Dey, jaul de Schipper, Cor de oer (foto), Ton Koomen sport). Hulst: Eugène Ver beten. Goes: Cees Maas. ^bdelburg: Henk Postma. Oostburg: Co Meertens. Servicepunten Kloosterzande: mevr. Neve, Alexanderstr. 4, 01148- 3250. 'Pvertentle-expl. "specteur Zeeland: C. Me- *0. privé 01150-95839. Van onze correspondent AARDENBURG - In het Aca demisch Ziekenhuis in Brugge is maandagmorgen een van de slachtoffers overleden, die le vensgevaarlijk gewond raak ten bij een verkeersongeval vorige week zaterdag op de rijksweg bij Aardenburg. Het betreft hier de 21-jarige P. van Haecke, afkomstig uit het Bel gische Maldegem. De tweede persoon die bij dit ongeval betrokken was verkeert nog steeds in levens gevaar. Van een onzer verslaggevers Dat is te danken aan een nieuwe algemene maatregel van bestuur van minister Deetman. Het minimum leerlingental per school is daarin verlaagd van 50 tot 30. De Loopplank telt nu 45 leerlingen. „Het beste nieuws wat ons in lange tijd heeft bereikt" juicht schoolhoofd J. Timmer, die het bericht trouwens ver nam uit hoofde van andere functies. Enige terughoudend heid is volgens hem nog wel op zijn plaats. Het gaat om een concept-maatregel die pas in september wordt behandeld door de tweede kamer. Hij gelooft echter dat de druk die schippersorganisaties hebben uitgeoefend op de lan delijke politiek, niet zonder succes zal blijven. „We hebben herhaaldelijk gesprekken ge had met bijvoorbeeld de vaste kamercommissie voor onder wijs. Het ziet er naar uit dat het niet voor niks is geweest," aldus Timmer. Aan de maatregel van be stuur kleven nog meer voorde len. De leerlingenschaal wordt verlaagd van 24 naar 18 per klas. Voor De Loopplank bete kent het dat waarschijnlijk de huidige drie leerkrachten ge woon kunnen blijven. Verder zijn er extra mogelijkheden geschapen voor het school hoofd. Tenslotte krijgen schip- persscholen, in afwijking van andere kleuter- en lagere scholen tot 1988 de tijd om ba sisscholen te vormen. „Het gemeentebestuur hier heeft altijd gepleit voor be houd van onze school". HULST - De per 1 januari ge fuseerde RABO-banken in Hulst hebben interesse in het al jaren leegstaande en nog steeds niet opgeknapte histori sche gouvernementshuis aan de Markt in Hulst, het zoge naamde pand Seydlitz. MIDDELBURG - De Vereni ging Milieuhygiëne Zeeland juicht het toe dat Hoechst Vlissingen geen propenal (acroline) meer mag gebruiken ter bestrijding van mosselaan- groei bij de koelwaterinlaat. De VMZ wees er tien jaar geleden al op dat de bestrij dingsmiddelenwet het gebruik van dit 'bijzonder giftige' goedje niet toestaat. Toen vond men echter geen gehoor. De VMZ schrijft dit aan het kamerlid J. van der Doef (PvdA), die de minister vorige week vroeg of het wel ver standig is om propenal voor Hoechst taboe te verklaren. Als vervangingsmiddel zal chloorbleekloog worden ge bruikt. Het kamerlid is bang voor de hoeveelheden die er van dit goedje in de Wester- schelde terecht zal komen. Ook de PZEM en Pechiney werken al met deze stof. Chloorbleekloog is volgens VMZ-voorzitter J. Bannink 'bepaald milieu-onvriende lijk'. Aan de andere kant blijkt volgens hem uit gegevens van rijkswaterstaat dat het min der gevaarlijk is dan propenal. Het enige alternatief voor het gebruik van deze schade lijke stoffen is volgens Ban nink regelmatig schoonbagge- ren van koelwaterkanalen. Maar dat brengt nogal wat rompslomp en dus ook kosten met zich mee. De nu gefuseerde bank is over twee gebouwen verspreid en zou graag alle diensten in één pand willen onderbren gen. „Wij zien het pand Seydlitz wel zitten, maar niet op de voorwaarden zoals Monumen tenzorg die stelt", aldus direc teur Hoekstra. „Wij zijn be reid de gevel te laten staan, maar daarachter zou toch een modern bankgebouw moeten verrijzen". En dat is een verlangen dat op dit moment niet gehono reerd kan worden. Verant woordelijk wethouder Van de Voorde zei gisteren dat de eisen die Monumentenzorg stelt nog verzwaard worden omdat het centrum van Hulst als 'beschermd stadsgezicht' is aangewezen. „Elk bouwplan moet daar om getoetst worden door Mo numentenzorg. Die stelt zich namelijk op het standpunt dat het pand restaurabei is. Dat betekent dat van het huidige gebouw de specifieke con structies en het uiterlijk in de huidige staat bewaard moeten blijven". Dat betekent dat be paalde zaken in het pand ook behouden moeten blijven. De gemeente werd een aan tal jaren geleden voor drie ton eigenaar van dit pand, maar kan er zelf niets mee doen en geld om het te restaureren is er niet. „Het heeft ook geen zin het door gemeentelijke diensten te laten gebruiken, want ons streven is er juist op gericht alle diensten in één gebouw onder te brengen. Dat zou in dit geval alleen maar kunnen door een grote tunnel van het stadhuis naar het pand te la ten graven. Een onmogelijke zaak dus". Als de plannen van de Ra bobank echter door de ge meente serieus worden geno men is men op het stadskan toor zeker bereid de zaak bij Monumentenzorg aan te kaar ten. Van een onzer verslaggevers HOORZITTING GREVELINGEN: BROUWERSHAVEN - De mogelijkheid om de Grevelin- gen na het gereedkomen van de Philipsdam en de Oester- dam vanuit Krammer/Vol kerrak en Zoommeer van zoet water te voorzien wekt de sug gestie, dat er een relatie met de Delta-werken en daardoor met de Delta-wet bestaat. Dat is echter onjuist. Dat zei drs. J. van Werkum, hoofd van de afdeling regiona le ontwikkeling van Rijkswa terstaat Zeeland, gisteravond op een druk bezochte voorlich tingsbijeenkomst in Brouwer haven van de Raad van de Waterstaat over een zoute/ zoete Grevelingen. In Zeeland heeft men geen mogelijkheid voorbij laten gaan om te betogen, dat het Rijk op grond van de Delta wet de verplichting heeft om de polders in Zeeland van zoet water te voorzien. De streek beroept zich op de besluitvor ming in de jaren '50, waarbij een geheel zoet Zeeuws meer was voorzien. De besluitvor- ming in de jaren '74 tot '76, die leidde tot een andere wijze van afsluiten van de Ooster- schelde, heeft daarin volgens Zeeland geen wijziging ge bracht. De Zeeuwse landbouw wil een zoete Grevelingen dan wel aanvoer van zoet water via een pijp vanuit het Zoommeer naar Noord-Zeeland. Milieu-organisaties en vis serij willen, dat de Grevelin gen zout blijft. Zuid-Holland wijst een pijpleiding ten behoeve van de Zeeuwse landbouw af omdat die mogelijk nadelige gevol gen heeft de watervoorziening van de Zuidhollandse land bouwgronden. Ir. A. Vos, hoofd van de af deling waterhuishouding van Rijkswaterstaat in Zeeland, wees er gisteravond op, dat de pijpleiding - een peperduur project - kansloos is zonder overheidssubsidie. Hij zei het nog steeds opmerkelijk te vin den, dat de zoet water-voor ziening in de discussies in het parlement in de jaren '74-'76 over de wijziging van de af sluiting van de Oosterschelde een vrij ondergeschikte rol heeft gespeeld. Dr. J. Leentvaar van de mi lieu-afdeling van de Delta dienst in Middelburg, vertelde, dat de kosten van een pijplei ding variëren van 15 miljoen gulden tot 27 miljoen gulden. De keuze zout of zoet blijft een politieke zaak. Zowel een zout als een zoet Grevelingenmeer heeft be langrijke water huishoudkun dige relaties met de aangren zende wateren (Zoommeer, Oosterschelde en Noordelijk Bekken). De consequenties van de keuze strekken derhalve ver der dan alleen de belangen van het Grevelingenmeer. Over de kwestie Grevelin gen zout/zoet is een nota ge maakt met een beleidsanalyse. Tot 15 augustus kan men daar commentaar op leveren bij het secretariaat van de Raad van de Waterstaat in Den Haag. ADOR-directeur Snoeren:alle problemen zijn te herleiden tot de fase van onderhandelingen FOTOWIMKOOYMAN Van een onzer verslaggevers HOEK - Het Braakman-be heer nieuwe stijl gaat nog niet van een leien dakje. Dat vindt althans directeur A. Snoeren van het (water) sportcentrum ADOR. Hij voelt zich klemgezet tussen enerzijds het recreatieschap Braakman en anderzijds de nieuwe eigenaars, de familie Van den Bosch. Snoeren vreest dat er op den duur voor hem geen droog brood meer is te verdienen en heeft daarom schriftelijk zijn be klag gedaan bij het bestuur van het recreatieschap. Volgens een woordvoer der van de familie Van den Bosch, getuigt Snoeren's brief alleen maar van zijn onkunde om zaken te doen. „Wij hebben Snoeren wel wat te bieden, maar ja, hij laat een ander het gebied kopen en zou dan zelf de be velen willen geven. Dat kan natuurlijk niet". Voorzitter J. van Rooyen van het recreatieschap -de brief nog niet kennend- haakt er desgevraagd op in met de opmerking 'dat be staande afspraken en con tracten met Snoeren zullen worden nageleefd'. Hij is wat verbaasd over de actie van ADOR-zijde. „Want in de laatste bespreking met Snoeren zijn we hem op twee resterende knelpunten nog tegemoetgekomen". Snoeren beweert dat alle problemen zijn te herleiden tot de fase van onderhande lingen over het afstoten van de Braakman aan particu lieren, begin dit jaar. Het bestuur van het schap heeft zich toen 'laten inpakken' door Van den Bosch, vindt Snoeren. „Alle andere kan didaten voor overname heb ben met mij de dagrecrea- tieproblematiek besproken en voorlopige onderlinge overeenkomsten gemaakt. Behalve Van den Bosch. Die was op geen enkele wijze te bereiken" zo luidt een van zijn verwijten. De gevolgen daarvan wa ren volgens Snoeren wel haast desastreus voor zijn bedrijf, vooral dan het wa tersportgedeelte 'Zijn' windsurf terrein werd afgesloten met een hekwerk. Z'n windsurfschool beschikt nog maar over een zeer klein terrein. Een gedeelte van de haven weg is afgesloten, tot ver driet van zeilers. De oprichting van een wind- surfclub wordt bemoeilijkt. Controleurs van Van den Bosch stellen zich agressief op. Tenslotte heeft Van den Bosch volgens Snoeren ge dreigd hem 'het leven zo zuur te zullen maken, dat het normaal functioneren van het bedrijf onmogelijk wordt gemaakt'. Snoeren voelt zich in de luren gelegd door het re creatieschap omdat zijn voormalige windsurfterrein geen onderdeel zou uitma ken van het aan particulie ren aangeboden pakket. „Het terrein is toch verkocht cq verpacht, met dien ver stande dat er een goed over leg zou komen tussen ADOR-sport en de familie Van den Bosch, met als ad viserende derde het recrea tieschap". Dat liep volgens hem alle maal op niets uit. „De domi nante basis van onderhan delen van de heer J. van den Bosch was zo eenzijdig ge richt dat tot nu toe geen goe de overeenkomsten gemaakt zijn" aldus Snoeren, die het recreatieschap nu vraagt om zodanig te bemiddelen dat hij in de Braakman ook weer aan de bak komt. Omdat hij de brief nog niet kent reageert Van Rooyen terughoudend. Wel wil hij over de problemen rond het surfen kwijt dat Snoeren alleen in 1981 een 'te klein terrein' heeft gepacht van het schap. „Dat liep niet naar wens. Vorig jaar, toen Van den Bosch nog niet in zicht was, hebben we al be keken hoe we het anders zouden moeten opzetten, met name door het betrekken van het windsurfgebeuren bij de dagrecreatie". Waar mee volgens Van Rooyen is aangetoond dat ADOR wei nig recht kan laten gelden op het windsurfterrein. De familie Van den Bosch vindt het veelzeggend dat Snoeren, noch met de nieu we eigenaars, noch met het schap 'normaal zaken kan doen'. „Ligt dat eigenlijk niet aan hemzelf? Hij mag nota bene boten en planken verhuren op ons dagrecrea tieterrein, terwijl wij de ac commodatie hebben uitge breid. Als hij daar geen ge bruik van maakt, is het ge woon een slechte zakenman. Wij willen de man echt niet verhinderen om daar z'n brood te verdienen, maar dan moet-ie wel zelf de kan sen benutten" aldus de nieu we Braakman-eigenaars, die ook zeggen zelf zeer con tent te zijn over de handel wijze van het recreatie schap. wm Van een onzer verslaggevers MIDDELBURG - De Raad van Bestuur van de PZEM is gaan twijfelen over het plan om de aandeelhouders, pro vincie en gemeenten, wat weer te laten profiteren van PZEM- winsten. De Raad van Bestuur had het plan op de aandeelhou dersvergadering van 16 juli goed willen laten keuren, maar daar is men nu van te rug gekomen. Er vindt eerst hernieuwd beraad plaats. De aandeelhouders zijn daar per brief van op de hoogte gesteld. Daarmee handelt de Raad van Bestuur volgens een uit spraak van de Zeeuwse staten, die de meeste aandelen bezit ten. De staten soraken zich en kele weken geleden in meer- gin fel verzet tegen hogere derheid uit voor uitstel van de winstuitkeringen, besluitvorming. Dat gebeurde nadat, met name uit de hoek Gewijzigd van het CDA en enkele kleine- re fracties, tegenwerpingen waren gekomen. Het bedrijfs- linln Trnr ,-F De energie-wethouder van Vlissingen, D. Bruinooge, in de Raad van Bestuur, zei gisteren te verwachten dat het plan in enigszins gewijzigde vorm zal terugkomen. Volgens het oorspronkelijke plan zou wat van de PZEM-reserves worden weggenomen om pro- vinHp f^r» crpmfipntpn ptp+ïc Vin- nus-aandelen te kunnen ver strekken. Ook zouden zekere gemeenten er nog aandelen bij kunnen kopen. Door deze her kapitalisatie en herschikking zou het geplaatste aandelen kapitaal van de PZEM, mo menteel 3 miljoen gulden, worden vergroot tot ongeveer 9 miljoen. Bij voldoende winst krijgen de provincie en de gemeenten een rente over hun aandelen bezit uitgekeerd, die maxi maal 2 procent boven de rente op de geldmarkt ligt.

de Stem | 1984 | | pagina 9