GWK Kamer maar half ingelicht Over unie met Aruba valt te praten atstaf Priesterreligieuzen willen vechten voor theologieopleidingen I jeïreiua Duurdere sigaret verkoopt toch wel Evenwicht zoeken Selectie pausbezoek DINSDAG 3 JUL11984 'BINNENLAND VAN AARDENNE EN KONING: 25.000 seizoenplaatsen onbezet DE STEM COMMENTA AR Seigneur d'Orange Dr. Rademaker signaleert bedreigingen STEUN AAN RSV Zesvoudige aanrander nog even vrij Paus zal zorgen voor rechtzinnige bisschop in Den Bosch Minister De Koning: 15 T5 PAGINA 2 jden: momentopname - FOTO ARCHIEF DE STEM gelijkheid de komende zal verbeteren. Breda die voorziening wel. t er in Zuidwest-Neder- klinische hartrevalida- odig zijn, dan zal De enberg zeker hoge gooien, is de verwach- elangrijkst - FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP "triebond FNV die in die de barricaden beklom om mismanagement bij tal vaderlandse bedrijven, incluis, aan de kaak te sn. nno 1984 lijkt De Vries puur kapitalistische op- ingen niet aan de tijd te cn bijgesteld. Zijn con- "ring tijdens de verhoren, de directie van RSV ex- tjes kreeg omdat men ard moest werken en zo van huis was spoort zijn opvattingen over de tschappij. 'r is één absolute maat- het rendement op de in dringen", zei hij in 1977 vervolgens z'n laatste sa- bij Bredero te gaan in- z'n uitkeringen bij RSV, -rt Heyn en het Centraal rslagbedrijf in Utrecht tenslotte ook nog aan- lijke bedragen te touche- vanwege commissariaten KZO, Chamotte Unie en as. iet ontkend kan worden hij uit z'n eigen 'investe- en' in ieder geval genoeg dement heeft gehaald. sr u maar wilt. GWK is n de week open voor tandag t/m zaterdag ïur. En op zondag van WK zelfs nog een stuk jrote steden en aan de ,9 N.S.-stations door het ig van enige betekenis, antie nooit een omweg isen helpen u snel weer De Grenswisselkantoren NV r, zo. 10.00-16.00 uur. h en aan de grens te Hazeldonk T28 PAGINA 3 DEN HAAG (ANP) - Minis ter Van Aardenne van Eco nomische Zaken en staatsse cretaris Koning van Finan ciën menen dat de half mei aangekondigde prijsverho ging van sigaretten met 15 cent per pakje van 25 stuks (van vier naar 4,15 gulden) geen invloed op de binnen landse verkopen zal hebben. Dat laat het ministerie van Financiën weten in verband met de indiening van een reeds aangekondigd wets voorstel tot verlaging van de accijns op sigaretten, maan dag. De sigarettenprijs moet omhoog wegens de slechte rentabiliteitspositie van de sigarettenindustrie op de Nederlandse markt. Bij de huidige accijnstarieven is voor een margeverruiming van 15 cent echter een prijs stijging van 35 cent nodig. Zo'n stijging zou nauwelijks bijdragen tot de beoogde rentabiliteitsverbetering. Daarom is besloten de ac cijnstarieven zodanig te wij zigen dat het huidige bedrag van de accijns per pakje si garetten na een prijsstijging met 15 cent gelijk blijft. Dat betekent een verlaging van het accijnstarief. Van de prijsstijging met 15 cent komt ongeveer 13 cent ten goede aan het bedrijfsle ven en gaat ongeveer twee cent aan omzetbelasting naar de fiscus. In West-Duitsland kost hetzelfde pakje 5,25 gulden, tegen straks 4,15 in Neder land. In België is het pakje onlang in prijs omhoog ge gaan, van 3,40 naar 3,50 gul den, zodat geen verschuivin gen worden verwacht. Campings moeten de markt op euners TIJDENS overleg tussen mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken, minister Brink man van WVC en de elf zoge naamde zigeuneropvangge- meenten is maandag afge sproken dat deze gemeenten het tijdelijke opvangbeleid voor zigeuners mogen voort- ietten tot 1 januari 1988.Het betreft onder andere de ge meenten Gilze-Rijen enBer- kel-Enschot. Begin 1987 zal nader worden bekeken of het rijk ook na dat jaar aparte fa ciliteiten voor zigeuners fi nanciert. Van een onzer verslaggevers ARNHEM - In ons land staan thans 25.000 van de in totaal 200.000 seizoen-standplaatsen op campings leeg. Het sterkst is dit het geval in Gelderland, Gronin gen, Friesland, Drente, Overijssel en Oost-Brabant, waar de leegstand op een aantal campings zelfs is op gelopen tot 25 Zelfs in de kuststreek zijn lege plaatsen; de wachtlijsten zijn er afgeschaft. Behalve seizoenplaatsen telt Nederland circa 100.000 'toeris tische' plaatsen. Volgens directeur F.. J. de JOVIAAL, een ervaren bestuurder, gemakkelijk aanspreekbaar; «eet handig de publiciteitsmedia te bespelen. Dat is, volgens mensen die hem eerder hebben meegemaakt, de ene kant van nr. Goldberg, de zopas benoemde waarnemend burgemeester ran Woensdrecht. De andere kant: hij zegt groot respect te heb- aen voor de grondwettelijk vastgelegde vrijheid van de burger om s demonstreren maar dat moet dan wel volgens zijn spelregels jebeuren. Zo niet dan wordt er met harde hand ingegrepen. Die harde hand heeft zich gedemonstreerd in 1981 tijdens de 'ellen rond de kerncentrale van Dodewaard, waar mr. Goldberg :oen als waarnemend burgemeester fungeerde. Die functie heeft "ij trouwens nog. De anti-kernbeweging-activisten werd aanvan kelijk weinig in de weg gelegd maar toen ze overgingen tot een üokkade van de kerncentrale waarbij eigendommen van derden «erden beschadigd, was het meteen afgelopen. De vrijheid om te Jemonstreren wordt begrensd, zo was de redenering van mr. Soldberg, door het recht van anderen om zich vrijelijk te kunnen Jewegen en het recht op bescherming van hun eigendommen. Ie redenering en de wijze waarop ze in de praktijk werd ge dacht, is destijds gedekt door de ministers Van Thijn en De Rui- 'er. De demonstranten in Woensdrecht weten dus waar ze aan toe ft. Dat geldt ook voor de bevolking van Woensdrecht, de politie «i de militairen op de basis. Die duidelijkheid kan voorkomen, dat Je anti-kernwapenbetogingen rond Woensdrecht uit de hand lo nen. Maar daarmee is niet alles gezegd. Het gaat, evenals bij het 'oetballen, om de interpretatie, de uitleg van de spelregels. Wat ms betreft zou mr. Goldberg er goed aan doen het voorbeeld te "Olgen van de door een ongeval tijdelijk gevelde 'echte' burger- ader van Woensdrecht, mr. de Leeuw. Na een wat aarzelend be- }n leek hij op weg een evenwicht tot stand te brengen tussen de alerlei belangen die rond 'Woensdrecht' in het geding zijn. Wat Brabantse gemoedelijkheid zou mr. Goldberg daarbij kunnen hel len. Enige affiniteit met de Brabantse mentaliteit wensen we trou- «ens ook de betogers toe. AARTSBISSCHOP SIMONIS, de voorzitter van de Nederlandse bisschoppenconferentie, bespreekt deze week in Rome met paus 'Ohannes Paulus II het program voor diens bezoek aan Neder- and in mei van het volgend jaar. Volgens mgr. Simonis staat het Ju al vast, dat de paus geen groepen zal ontmoeten die kritisch ton tegenover de gang van zaken binnen de r.-k. kerk. De ge sprekspartners van de paus zijn zodanig geselecteerd, dat de saus alleen met mensen zal spreken die 'op een loyale manier in fekerk willen staan'. Als het in de bedoeling van de aartsbisschop zou liggen te 'oorkomen dat het bezoek van de paus in het teken van de ver lening komt te staan - bij vele gelovigen leeft die hoop nog steeds - dan komt hij met dit soort uitspraken een heel eind in die «chting. Immers, kritische gelovigen worden hier publiekelijk "eggezet in de hoek van deloyale christenen, terwijl juist zeer ve in van hen spreken en handelen vanuit hun verbondenheid met te kerk. Indien die band er niet zou zijn, zouden ze de kerk al mg de rug hebben toegekeerd. De geschiedenis van de r.-k. kerk is ook het verhaal van de lij- tensweg van zeer vele mannen en vrouwen, die kritische vragen terfden stellen aan kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders. Dank ij hen zijn telkens weer hervormingsbewegingen in gang gezet J|e de kerk in kritieke momenten van haar bestaan tot grote steun !l|n geweest. Het schandaal van de gespleten christenheid is me te te wijten aan het feit dat er ook destijds prelaten zijn geweest ]ie naar kritiek niet wensten te luisteren. Hoe katholieken - zelfs bisschoppen - in Nederland op het igenblik met elkaar omgaan blijkt ook nog uit een andere opmer king van mgr. Simonis. Gevraagd naar de opvolger van bisschop %ssen van Den Bosch zei hij dat de paus er ongetwijfeld voor tel zorgen, dat Den Bosch een goede katholieke bisschop krijgt, ]|e rechtzinnig in de leer is. Daarmee wordt ipse facto een oor- teel over bisschop Bluyssen uitgesproken, dat ook vele behou- tende katholieken als volstrekt onterecht zullen ervaren. Zee van 'Recron' (vereniging van recreatie-ondernemers) maken campinghouders nvj meer reclame om nieuwe re creanten te krijgen. Vooral campings, waar tot 25 procent van de seizoenplaatsen onbe zet is, lopen het gevaar dat ook anderen gaan afhaken, omdat de gezelligheid terugloopt Niet alle campings kunnen de lege seizoenplaatsen opvul len met toeristen, want in be paalde gemeenten is dat ver boden. Ook vinden 'vaste gas ten' het niet altijd prettig als er steeds andere mensen in hun buurt hun vakantie ko men doorbrengen. De Zee verwacht geen stuntprijzen, maar meent dat een aantal campings zijn prij zen uit concurrentie-overwe- gingen niet verhoogt, terwijl dat door het ministerie van Economische Zaken wel is toe gestaan. „Anders dan Konsumenten Kontakt en de Consumenten Reisgids zeggen, is de gemid delde prijs op een camping géén 1600, maar 1200 gulden. Als je daar iets van af gaat ha len, scheelt het op de totale kostenpost voor de recreant niet zó veel dat het de doorslag zou geven. Want hij moet ook heen en weer reizen, zeg maar veertig gulden aan benzine per keer. Nee, men gaat weg omdat het alles bij elkaar nog al wat geld kost. Dan wordt het: geen camping, maar wel een nieuwe wasmachine, De Zee heeft nog meer kri tiek op K.K. en Reisgids, die stellen dat de recreatie-onder- nemers de kampeerders in een dwangbuis van onredelijke willekeur houden. De bladen schreven dat de vraag naar niet al te dure recreatiemoge lijkheden met het slinken van de portemonnee alleen maar zal toenemen. De Zee: „Hoe is het dan mogelijk dat bedrij ven meer reclame moeten gaan maken om nieuwe re creanten te krijgen?" (ADVERTENTIE) Vorstelijke I likeur 'Of' w s 9 'n Melange van tl sinaasappelen, koffiebonen, honingen Franse brandy. Deleavê wijn en gedistilleerd Tel. (015)569324' BA VEL (ANP) - De provincia le oversten van de Nederland se priesterreligieuzen achten de vier Rooms-Katholieke in stellingen voor wetenschappe lijk theologisch onderwijs (KIWTO's) nog steeds de beste formule voor een open theolo gische opleiding. „De opleidingen functione ren goed. Daar willen we voor vechten",zegt pater dr. C.S.M. Rademaker sscc, provinciaal overste van de paters der Hei lige Harten in Nederland, in een vraaggesprek met 'I.D.', de informatiedienst voor Neder landse missionarissen. Rade maker is voorzitter van de KIWTO-werkgroep van de Samenwerking Nederlandse Priesterreligieuzen (SNPR) en curatoriumlid van de Hoge- school voor Theologie en Pas toraat (HTP) De andere drie zijn de Katholieke Theologi sche Hogescholen te Amster dam en Utrecht en de Theolo gische Fakulteit te Tilburg. Wel signaleert Rademaker bedreigingen die medebepa lend zullen zijn voor de wijze waarop de theologische oplei dingen in de toekomst zullen zijn ingericht. In de eerste plaats moet worden afgewacht of de Vaticaanse autoriteiten bezwaren tegen de kerkelijke erkenning zullen maken. Vo rig jaar hebben de Nederland se bisschoppen na een grondig onderzoek een rapport over de situatie aan de theologische opleidingen naar het Vaticaan gestuurd. Op grond daarvan zou de Congregatie voor de Katholieke Opvoeding de op leidingen canonieke goedkeu ring kunnen verlenen. Bis schop Gijsen weigerde overi gens de conclusies van dit rap port te onderschrijven. Ook de bezuiniging en de daling in het aantal studenten geven aanleiding tot bezorgd heid, aldus Rademaker. „Een groeiend aantal jongeren ziet weinig brood in een theologi sche opleiding, nu sommige bisdommen pastorale werkers en werksters weren en kate- cheseonderwijs door leken- theologen wordt bemoeilijkt." Kamerlid. Van der Hek (l) begroet ambtenaar Bosma, commissievoorzitter Van Dijk kijkt toe. Van onze verslaggever DEN HAAG - Minister Van Aardenne van Economische Zaken heeft de Tweede Kamer enkele malen maar half inge licht over steun aan RSV. In de zomer van 1978, enkele maanden nadat een pakket van ƒ430 miljoen was toege zegd aan RSV, waren alweer aanvullende maatregelen no dig om te voorkomen dat het concern ging wankelen. Om geen onrust te wekken, stelden ambtenaren 'een zo geruisloos mogelijke' oplossing voor: het 'oprekken' van de overheids- deelname in de verliezen en het verkopen van het woning- bezit van RSV. De Kamer bleef er buiten. Enkele jaren later, bij de af wikkeling van de mislukte ROS-operatie, kreeg het par lement maar een deel van de financiële regeling met RSV voor ogen. De eerste 280 mil joen verlies waren voor de staat. De rest, tot 330 miljoen, kwam voor rekening van RSV. Wat de Kamer niet hoorde, was dat de volgende 70 mil joen door beide partijen gelij kelijk zouden worden gedra gen en dat verliezen boven de 400 miljoen 80% voor de staat zou zijn. Niemand rekende toen nog op zulke astronomi sche verliezen, maar het totale ROS-verlies beliep tenslotte bijna 700 miljoen. Over deze benadering van het parlement verschaften de twee getuigen van gisteren wrinig opheldering. EZ-amb- tenaar mr. H. Bosma kon zich niet herinneren dat er op het departement bezwaren waren gerezen. PvdA-Kamerlid A. v.d. Hek was, toen hij er veel later toch van hoorde, alleen maar verbaasd geweest. De commissie komt zeker terug op deze politiek geladen kwes tie in het verhoor van drs. G. van Aardenne, nu en toen mi nister van Economische Za ken. Hij komt aan het slot van deze derde ronde verhoren in de getuigenbank. Vanaf 1979 hebben ambte naren van Economische Zaken steeds meer verantwoordelijk heid gekregen voor de gang van zaken bij RSV. Zij en niet de RSV-top gingen plannen uitwerken voor de voortzet ting van de grote scheeps bouw. De betrokkenheid van ir. J. Hanse en mr. H. Bosma van EZ bij RSV was bijzonder groot, zo stelde voorzitter drs. C. van Dijk van de RSV-en- quêtecommissie gisteren vast. Mr. Bosma ontkende dat niet, maar hij had geen beperking gevoeld in zijn bewegingsvrij heid ten opzichte van RSV. Als het moest, werd er hard on derhandeld. Een enkele maal sprak hij niettemin onwille keurig van 'wij' als hij RSV bedoelde. Bosma had in juni 1978 al een alarmerende nota ge schreven aan zijn chef Mol- kenboer, de regeringswaarne mer bij RSV. De leiding bij RSV was bezig zijn greep te verliezen op de werven, vond hij. Over die 'noodkreet' was verder weinig te doen geweest, maar Bosma had wel het ge voel gehad dat Molkenboer zijn mening deelde. De steun ging niettemin gewoon door en maatregelen bleven uit. Volgens Bosma had de ver slechtering van de resultaten bij RSV in de loop van 1978 voor niemand een verrassing behoeven te zijn. Hij citeerde zelfs een stukje uit een Ka merverslag waarin de minis ter daar in zeer bedekte ter men melding van maakte. PvdA-Kamerlid drs. A. v.d.Hek, vanaf 1978 o.m. spe cialist op het gebied van scheepsbouw, vond dat de Ka mer en de mensen bij de be trokken bedrijven in 1978 wa ren 'overvallen' door de voor waardelijke overheidssteun. Hij had die aankondiging als een dictaat opgevat, ook al omdat hij weet had van een geheime brief van minister Van Aardenne aan de minis terraad. Daarin werd o.m. uit eengezet dat de zaak zo moest worden aangepakt dat de zwarte piet in elk geval bij de vakbeweging zou liggen. De brief kwam kort na het Ka merdebat over deze histori sche steunoperatie overigens toch in de publiciteit. 1,5 jaar geëist Van onze redactie binnenland AMSTERDAM - De officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam, mr YV. Fran ken van Bloemendaal, heeft gisteren 18 maanden gevange nis en TBR geëist tegen een 28-jarige Amsterdammer we gens aanranding. R. werd op last van diezelf de officier van justitie eind ja nuari uit voorlopige hechtenis ontslagen wegens cellentekort. Dat verwekte grote opschud ding. De man had toen al wel zes aanrandingen bekend. De officier vroeg de recht bank gisteren de man in ver band met de hoge eis alsnog in de cel te stoppen tot de dag van de uitspraak. Dat verzoek werd door de rechtbank ge weigerd. R. had de voorwaar den, verbonden aan zijn eerste vrijlating, niet geschonden en geen contact meer opgenomen met de slachtoffers. Bovendien was de rechtbank indertijd akkoord met de vrijlating, zij het met een reprimande naar het Openbaar Ministerie, en kon daarop nu niet ineens te rugkomen, aldus de president, mr Blekxtoon. Mgr. Simonis: HILVERSUM (ANP) - De paus zal er zeker voor zorgen dat er een goede katholieke bisschop in Den Bosch komt. Die zal rechtzinnig zijn. Dat zei aartsbisschop Simonis van Utrecht, voorzitter van de Neder landse bisschoppenconfe rentie, maandag voor de NCRV-radio. Op de vraag of het iemand uit de conserva tieve hoek zal worden zei Simonis dat hij er niet van houdt om over con servatief en progressief te spreken. „Wij zijn in een situatie waarin je veel meer moet spreken over gewoon rechtgelovig of vrijzinnig gelovig. Bij de opvolging van bis schop Bluyssen moeten we in deze categorieën denken." DEN HAAG (ANP) - Minister de Koning van Antil liaanse Zaken is bereid opnieuw onderhandelingen te beginnen over de vorm van het samenwerkingsver band tussen Aruba en de overige vijf Nederlandse Antillen. Dat samenwerkingsverband moet tot stand komen wan neer Aruba eenmaal de aparte status heeft gekregen. Hij zei dit gisteren voor de NCRV-radio. Hiermee reageerde De Ko ning op de weigering van de vijf Antilliaanse eilanden om een unie aan te gaan met Aru ba, zoals vorig jaar is overeen gekomen op de Ronde Tafel conferentie. De vijf besloten het afgelopen weekeinde dat er opnieuw met Nederland en Aruba over deze kwestie moet worden onderhandeld. Minis ter De Koning verklaarde gis teren echter ook het zeer be langrijk te vinden dat de An tillen het eerst onderling eens worden over de samenwer king. De Koning reageerde posi tief op het besluit van Cura cao, Bonaire, St.Maarten, St. Eustatius en Saba om het hui dige onderlinge staatsverband voor te zetten na 1 januari 1986, wanneer Aruba zijn aparte status binnen het ko ninkrijk heeft gekregen. Hij toonde zich minder gelukkig met de beslissing van de vijf een unie met Aruba af te wij zen. De bewindsman zei echter de indruk te hebben dat deze eilanden wel in een andere vorm samenwerking met Aru ba willen. A J Voor veel mensen was het een verrassing. Er blijkt een Tour de France voor dames te zijn. Opeens zagen we een gele trui die zich sloot om een vrouw! Met Mieke Havik zijn we die Tour de Femme goed begon nen. Terwijl de Nederlandse zuivelindustrie probeert te in filtreren op de Franse kaas markt, rijdt deze Edammer dame zich zo maar midden in de camera. In het geel! Het is een beetje wennen, die dames-etappes, dat geef ik toe. Een collega constateerde enigs zins verbaasd dat hij opeens al lemaal 'bolletjestruien'zag. De Nederlandse vrouwen win nen alle etappes en bezetten alle ereplaatsen. Het is toch wel zeker dat er ook andere landen meedoen? De vrouwen fietsen er lustig op los. Gewoon zo snel mogelijk naar de eindstreep. Geen over dreven gedoe met ossekopstu- ren en dichtgemaakte achter wielen als bij de heren. Ze zeu ren ook niet over goede benen. Die hebben ze van nature. „Bergetappes zijn die vrouwen op het lijf geschreven", zegt een andere collega. Ik zeg dat dat nu weer vrouw-onvrien delijk is, maar hij blijft la chen. Ik zou willen weten of de vrou wen op alle gebieden dezelfde behandeling krijgen als de mannen. Mogen ze bijvoor beeld onderweg, op de fiets, plassen? Worden de winnaressen na af loop gezoend door een Tour- mister? Ik zal de komende da gen eens goed opletten. MERIJN Wehkamp WEHKAMP, Nederlandse grootste postorderbedrijf, heeft opdracht gegeven voor de bouw van een grote uitbrei ding van het magazijn te Mau- rik. De hqjdige bebquwde op pervlakte van het magazijn bedraagt 20.000 m2. De uitbrei ding voorziet in een vergroting tot 33.000 m2. Wehkamp be reikte in het boekjaar 1983/84 een omzet van ruim 540 mil joen. Het bedrijf telt circa 1200 werknemers. Anti-Discriminatie HET Anti-Discriminatie Overleg (ADO, een samenwer kingsverband van elf organi saties van kerken, vakbewe ging en buitenlanders) doet een dringend beroep op de Tweede Kamer om een onder zoek in te stellen naar het be staansrecht en de activiteiten van de Centrumpartij Landschappen D'66 verwijt minister Braks alleen oog te hebben voor de landbouw en te weinig te doen aan de onderdelen natuurbe houd en openluchtrecreatie uit zijn portefeuille. De democra ten zeggen dit in een reactie op Braks' voornemen op zijn be groting voor volgend jaar geen geld meer beschikbaar te stel len voor nationale landschap pen. Dat is volgens D'66 de doodsteek voor deze projecten. Olympiade De zeventienjarige Jan de Boer uit Sint Nicolaasga heeft de eerste prijs gewonnen in de internationale natuurkunde- olympiade die vorige maand in Zweden is gehouden. Metaalakkoord EEN overgrote meerderheid van de leden van Industrie bond FNV in de metaalindus trie heeft zich uitgesproken voor het onderhandelingsak koord dat op 8 juni in deze be drijfstak is bereikt. Elfhon derd van de in totaal 1.500 le den die de vergaderingen be zochten, gaven hun fiat aan het onderhandelingsresultaat, 300 stemden tegen en 100 ont hielden zich van stemming. Recordomzet DE omzet op de Amsterdamse effectenbeurs heeft in de eer ste helft van dit jaar ten op zichte van dezelfde periode van 1983 een nieuw record ge boekt. Er trad een stijging op van 67 miljard tot 78,4 mil jard. De stijging was vooral te danken aan de aandelensector, waar voor ƒ43,7 miljard om ging (v.j. ƒ31,5 miljard).De obligatie-omzet ging reëel om laag, namelijk van ƒ35,5 mil jard tot ƒ34,7 miljard. De koersontwikkeling gaf een heel ander beeld te zien. In ja nuari ging de algemene aan- delenindex omhoog van 154,2 naar 178,9, een nieuw histo risch hoogtepunt, maar daar na ging het omlaag naar 156,8 op de laatste beursdag van ju ni.

de Stem | 1984 | | pagina 3