Klokkenberg stak vlag mogelijk te vroeg uit Vakantie? GWK Meer doen aan mensenrechten Eerst langs GWK! even.,^ UITBLAZEN De Vries: rendement enige maatstaf Evenwicht zc Selectie pau Werk in uitvoering HOE OUD-PRESIDENT-COMMISSARIS RSV DAT IN DE PRAKTIJK BRACHT 25.000 seizo DE STEM CO WIM KOCK DINSDAG 3 JULI 1984 ACHTERGROND Acht Spannend Technieken COMMISSIE ADVISEERT VAN DEN BROEK: DOUANE DINSDAG 3 JUL1198 Zig' Het zeer uit de kluiten gewassen dorp waar ik woon noemt zich stad. Zeer terecht want het verkreeg zijn stadsrechten van koning Lodewijk Na poleon en al was dat een bezetter: recht is recht. Dus ook stadsrecht. Ik woon dus in een stad en dat is nog niet alles. De stad maakt deel uit van een stadsgewest. Dat is een samenklontering van gemeenten, gedomineerd door één grote. Dat geeft een hoop wrijving, maar een belangrijk voordeel is dat er in zo'n stads gewest van alles kan worden gecoördineerd. Vanmorgen nog las ik in de krant dat er iemand was be noemd tot commandant van de stadsgewestelijke brandweer. Weer een coördinator dus. Breekt er brand uit in het dorp en kan Spuit 11 het niet redden dan zorgt 0011 er voor dat de stadsgewestelijke brandweer komt aanrukken. Een veilig ge voel. Dat zo'n man van de mi nister (waar bemoeit die zich mee?) maar vijftien procent van zijn tijd mag besteden aan zijn gewestelijke taak (hij is name lijk ook commandant van de grote stadsbrandweer) is maar een tijdelijk en vooral betrekke lijk euvel. Het gaat bij een brand immers om de spuitgas ten. Met een commandant als zodanig kun je niks beginnen als je tent in de fik staat. Coördinatie dus. Samen werken. Werk verdelen. Ervoor zorgen dat er geen dubbel werk wordt gedaan. Dat de diensten mekaar niet in de weg lopen of eikaars werk ongedaan maken. Heel mooi, zo'n stadsgewest, maar soms werkt het niet. Zo rijd ik de laatste weken voort durend in de fuiken die door wegwerkers zijn opgesteld. De situatie verandert soms van dag tot dag, maar een feit blijft dat alle routes tussen mijn woon plaats en mijn werkplaats tege lijk, geheel of gedeeltelijk, zijn geblokkeerd. Ik laat nu de autosnelweg even buiten be schouwing, want die legt je een omweg op van vele, snel gere den en daarom dure kilometers en dat is niet verantwoord in deze tijd. Graafmachien Vanmorgen reed ik zelfs twéé keer vast op mijn ver trouwde woon-werk-route. De tweede fuik stond opgesteld, vlakbij de krant, op een stukje dat op zichzelf al een omleiding is omdat de eigenlijke toe gangsweg naar de industrie wijk, waarin de krant gevestigd is, al maanden is afgesloten. Toen ik eerder bij de éérste fuik aankwam, had ik óók al een omleidinkje achter de rug. Op dat omleidinkje zelf wordt ook gewerkt. Het is niet afge sloten (dan zou het geen omlei dinkje meer zijn, nietwaar?), maar ruim baan biedt het ook niet. Een geel graafmachien staat onverstoorbaar midden op de weg te razen, te schudden en te dansen. De machinist be paalt zelf wanneer de maar langzaam groeiende file lang genoeg is geworden om het doorlaten ervan de moeite waard te maken. Op z'n rups banden schuifelt het machien een beetje opzij. Zorgvuldig sturend - want ook wegwerkers zetten hun eigen auto's liefst zo dicht mogelijk bij de sleuven die ze graven - kun je dan weer E even verder. Tot aan het vol- 5 gende graafmachien. Daar is 3 een bord Verboden in te rijden 5 bij gezet. Er takt zich echter precies op die plek een asfaltweggetje llllllllllllllllllllllllllllllllllllllimilillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllÜ af naar rechts. Ik zit midden in een bos. De pas gevallen regen dringt als een vers parfum door het open portierraam naar bin nen. Zomaar midden tussen jonge loofhoutbomen zit een man te lezen op een klap stoeltje, onder een grote blauwe parasol. Hij wekt mijn afgunst op. Zo maak je tenminste nog wat van een mislukkende Ne derlandse zomer. Ergens verderop weet ik het kanaal. Dat zal me voor ver dwalen behoeden. Gedeeltelijk over zandpaden, die hard nodig weer eens geschaafd moeten worden (jawel: we vragen er zelf om), hobbel ik terug naar de eigenlijke route. Het laatste stuk hoofdweg, waaraan al maanden wordt gewerkt, blijk baar volgens een uiterst grillig werkschema, is vanmorgen vrij. Opgelucht geef ik gas en pas in het zicht van het gebouw van de krant loop ik in de eerder al beschreven fuik. Lapwerk Dat was route B. Niet de snelste, wel de mooiste - langs akkers en door bossen - en het armst aan verkeerslichten. Route A zou je de directe ver- bindig kunnen noemen. In een bijna rechte lijn, tussen hagen van beuken en eiken loopt de weg van mijn woonplaats naar de dominerende stad. Ook hier wordt gewerkt. Een wegvers malling met mobiele verkeers lichten. Permanente verkeers lichten verhinderen dat de een maal gevormde files nog kun nen oplossen. Tractoren en niet zelden een graafmachine bepa len dan het tempo op de hoofd verbinding tussen de twee grootste steden van het stadsge west. Werk in uitvoering. Wie veel moet rijden leert het bord ha ten en vrezen. Het is misschien puur verbeelding, maar ik heb het idee dat er de laatste jaren meer 'werk in uitvoering' is dan ik me kan heugen. Ik heb er de afgelopen weken op gelet. Je kunt vrijwel nergens meer heen of je wordt opgehouden door 'werk in uitvoering'. Het lijkt me prachtig voor de werkgele genheid, maar het zou wel eens kunnen zijn dat dat maar mooie schijn is. Dat er zoveel werk aan de winkel lijkt te zijn komt misschien ook omdat er, in plaats van het vroegere, de gelijke, ingrijpende reparatie- werk (een heel wegdek vernieu wen) tegenwoordig, bij gebrek aan geld, teveel lapwerk moet worden verricht. 's-Zomers gaatjes dichten die 's-winters weer open worden gereden. Zo blijf je aan de gang. Hoe het ook zij: van een stadsgewest zou je verwachten dat in elk geval de werkzaam heden beter op elkaar zouden zijn afgestemd zodat route A open en vrij is terwijl route B onderhanden wordt genomen en omgekeerd. Of moet ik soms eerst een paar van die gele graafmachines in de poeier rij den? Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41©076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, ©01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, ©01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, ©01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, ©01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, ©01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatsche betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Stern-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje ©076-236882. Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur ©076-236394/236911 RsnlfrolfltioQ* Postgiro 1114111- ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 2 Door Wippel Houben BREDA - De directie van Medisch Centrum De Klokkenberg in Bre da heeft vorige week donderdag te vroeg het glas geheven op de uit breiding van het aantal open-hartoperaties van 1300 naar 1500. Nadere informatie in Den Haag leert, dat er nog niets vaststaat en dat er nog enorm veel gerekend zal moeten worden voor eind augustus duidelijk wordt welke instellingen meedelen uit de uitbreiding met onge veer 1.500 operaties tot en met 1986 in ons land. Het ge lobby en de politieke druk zal tijdens het Kamerreces op dit onderdeel ongewoon groot blijven, want elke instelling en provincie vindt dat zij het meest voor uitbreiding in aanmerking komt. Zoals zo vaak gebeurt cir culeerden er vorige week di rect al verschillende cijfers, die de onduidelijkheid alleen nog maar groter maakten. Er is sprake van 7.800 operaties in 1983 èn van 8.400 in dat zelfde jaar. Bij dat hoogste aantal zijn echter de kinder operaties meegeteld. Die zijn terug te vinden in de marge die staatssecretaris Van der Reyden in zijn momentopna me van deze week heeft aan gegeven: 9.000 tot 9.500. De staatssecretaris heeft in zijn momentopname acht in stellingen genoemd, die voor de uitbreiding met 1.500 ope raties in aanmerking komen. Die acht hebben ruim 1.900 operaties aangevraagd. Er zal in dit lijstje dus al gesne den moeten worden. Het ligt voor de hand dat Leiden, Amsterdam, Rotterdam en Nijmegen het eerst aan de beurt komen, omdat daar 640 extra operaties uitgevoerd kunnen worden zonder dat er bouwkundige voorzieningen nodig zijn. Groningen kan gefaseerd werken en zou er in de eerste fase, zonder nieuwbouw nog wel 100 extra kunnen doen. Als dan Maastricht door gaat, wat de grote fracties in de Kamer lijken te willen en waar de staatssecretaris een hele dobber aan zal hebben, dan blijft er nog maar bitter weinig over voor Breda, Eindhoven en Zwolle. Ondui delijkheid te over dus, waar bij een aantal media ten on rechte de momentopname van Van der Reyden als defi nitieve beslissing naar buiten gebracht heeft. Voor De Klokkenberg wachten er dus nog twee spannende maanden. In ok tober 1982 had zij de toestem ming voor 1500 hartoperaties bijna binnen. De ontwerp- brief voor die toestemming lag toen al klaar. Omdat er echter nog enige onduidelijk heid was over de samenwer king met het Ignatiuszieken- huis, besloot Den Haag de goedkeuring even op te schorten. Dat hebben de di recteuren drs. J. Kegelaer en drs. F. Martens van De Klok kenberg deze week desge vraagd toegegeven. Dat dit 'even' twee jaar zou worden en misschien nog wel langer zal duren, doet een erg grote aanslag op de motivatie van de medewerkers daar. In april 1983 volgde de bouwstop voor de hele Ne derlandse ziekenhuiswereld. Die zou in oktober van dat jaar opgeheven worden, maar toen heeft staatssecre taris Van der Reyden, om nieuwe investeringen nog langer voor zich uit te kun nen schuiven, plotseling om een kosten vergelijking tus sen alle centra voor hartchi- rurgie gevraagd. Hij beloofde toen wel in juni 1984 meer duidelijkheid te verschaffen. De kosten vergelijking is, volgens de twee Bredase di recteuren, een wassen neus gebleken. Alleen de perso neelskosten waren vergelijk baar, voor de rest niets. Vijf centra hadden hun cijfers niet tijdig klaar. Onder druk van Kamerleden is onlangs voorkomen, dat de staatsse cretaris de problematiek van de uitbreiding tot 9.000 hart operaties in ons land op nieuw voor zich uit zou schuiven, nu tot september. Daarom een behandeling in de Kamercommissie in juni, maar zonder duidelijke keu ze op grond van het kosten- onderzoek en met niet meer dan een tussentijdse rappor tage als basis. Dat het nu toch september zal worden voor de centra weten waaraan ze toe zijn, is een gevolg van de politieke druk om alsnog Maastricht aan hartoperaties te helpen en de hartluchtbrug nu snel op te heffen. Merkwaardig eigenlijk, want in Aken, op een steenworp afstand van Maastricht, staat een gloed nieuw ziekenhuis met een overcapaciteit voor hartope raties. De Klokkenberg waagt zich terecht niet aan een be spiegeling over de vraag wel ke centra na 1986 de uitbrei ding van 9.000 naar 11.000 operaties moeten gaan ver wezenlijken. De bezuini- gingspolitiek van Den Haag speelt daarbij een rol, terwijl de toepassing van nieuwe technieken de vraag oproept of er nog wel zoveel operaties nodig zullen zijn als nu wordt gedacht. Met het oog op die nieuwe technieken (onder andere het 'ballonnetje' waarmee een vaatvernauwing weggedrukt kan worden) en ook voor on derzoek van hartpatiënten met een hoog risico, heeft De Klokkenberg toestemming gevraagd een angiokamer te mogen bouwen. Die moet on geveer anderhalf miljoen gulden kosten. West-Brabant heeft in de ziekenhuizen een overschot aan angiokamers, maar die in De Klokkenberg moeten volgens de nspectie voor de volksgezondheid in elk geval komen. Over de eerder aangekon digde aanvraag voor 15 bed- STAATSSECRETARIS Van der Reijden: momentopname - foto archief de stem den voor klinische hartreva lidatie wordt nu genuanceerd gedacht. Die voorziening zou slechts een tijdelijk karakter dragen, en bedoeld zijn voor operatie-patiënten van ver buiten Breda. De verwach ting is, dat in die gebieden de poliklinische hartrevalida- tiemogelijkheid de komende jaren zal verbeteren. Breda heeft die voorziening wel. Mocht er in Zuidwest-Neder land klinische hartrevalida tie nodig zijn, dan zal De Klokkenberg zeker hoge ogen gooien, is de verwach ting. (ADVERTENTIE) 'ontantqeld voor cheques en cards. Met uw blauwe girobetaalkaarten, girokascheques, groene betaalcheques en Eurocheques kunt u bij elk GWK-kantoor tegen een kleine vergoeding kontantgeld halen. Ook houders van Eurocard, Diners Club Card of American Express Card* zijn voor kontantgeld welkom. Handig: u kunt dan meteen uw vreemdgeld kopen. *Op een American Express Card voorlopig alleen kontantgeld bij enkele GWK-kantoren. Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren NV Samenwerking van N.V. Nederlandse Spoorwegen, N.V. AMEV en Pierson, Heldring Pierson N.V. Door Pieter-Jan Dekkers ALS het niet gedrukt stond, zou je het niet ge loven. Dr. Jan de Vries, oud-president-commis saris van het ter ziele gegane Rijn-Schelde- Verolme-concern in een interview op 21 mei 1977. Hij nam toen afscheid als president-directeur van de Verenigde Bouw bedrijven Bredero en stond bekend als de 'Be- tonboer'. „Als een bedrijf niet kan aangeven wanneer het weer redelijk in de markt kan ko men, behoren er geen (over- heidsjsubsidies te worden ge geven. Want als de subsidie op is zijn de potten leeg en is er niets bereikt. Het geld is in een bodemloze put gegooid". Inderdaad, zo hard als be ton die dr. Jan de Vries. Want het was dezelfde, die vorige week tijdens de ver horen van de parlementaire enquêtecommissie inzake de ondergang van RSV tussen neus en lippen vermeldde, dat bij RSV nu eenmaal alles kón, omdat de overheid toch wel zorgde voor geld. „Een Door Frans Boogaard DEN HAAG - Het mi- nisterie van Buitenland se Zaken en haar ambte naren in de buitenlandse dienst moeten in de toe komst actiever optreden tegen schending van mensenrechten. Dat blijkt uit een advies (het eerste) van de onafhan kelijke adviescommissie Mensenrechten, die vorig jaar april door minister Hans van den Broek werd geïn stalleerd. Hij was het ook die in juli vorig jaar de commissie (die gevraagd èn ongevraagd kan adviseren) de vraag voorleg de op welke manier het men- senrechten-beleid kan wor den geïntensiveerd. Een vraag waar men zich tot dan toe alleen binnen het depar tement had beziggehouden. Gezien de vele suggesties die de commissie onder voor zitterschap van dr. Peter Baehr (lid van de Weten schappelijke Raad voor het Regeringsbeleid, maar één dag per week 'uitgeleend' aan de adviescommissie Mensenrechten) de minister heeft gedaan, is voor de ad viesaanvraag alle aanleiding geweest. Enerzijds blijft het na tuurlijk de vraag hoe ver di plomatieke vertegenwoordi gingen in het buitenland op het gebied van de mensen rechten kunnen gaan, zonder dat zij het gevaar lopen van inmenging in binnenlandse aangelegenheden te worden beschuldigd. Anderzijds moet de behar tiging van die mensenrech ten, die nog steeds als één van de hoofdpijlers van het Nederlandse buitenlands be leid geldt, zoveel mogelijk in houd worden gegeven. Vol gens Baehr en zijn commissie is het mogelijk het 'ander zijds' een zwaarder accent te geven, zonder dat het 'ener zijds' direct in gevaar komt. Daarop zijn ook de meeste suggesties gericht, waarover Van den Broek zich nu buigt: in de introductiecursus en opleiding van aankomende diplomaten moet meer aan dacht worden besteed aan de mensenrechten. Bovendien moeten mensenrechten wor den opgenomen in de exa menstof; aankomende diplomaten moeten vertrouwd worden gemaakt met de niet-gouver- nementele organisaties (zoals Amnesty International) die in binnen- en buitenland ac tief zijn op het gebied van de mensenrechten meer aandacht moet wor den besteed aan bijscholing en nascholing van diploma ten. Bijscholing voor die ambtenaren die de opleiding niet hebben gevolgd of dat deden in een tijd dat de men senrechten nog onderbelicht werden (tot '78), nascholing voor degenen die al wel in de materie zijn ingevoerd. De adviescommissie Men senrechten ziet veel in het in tensief 'bewerken' van de ambtenaren op hun buiten landse post. Om de aandacht op de mensenrechten te blijven vestigen zou de adviescom missie toe willen naar een jaarlijkse rapportage van de Nederlandse activiteiten op dit terrein in de internatio nale fora, een nieuwsbrief over actuele ontwikkelingen op mensenrechtengebied en een betere rapportage van de buitenlandse missies. Als concrete maatregelen op dit punt ziet de adviescommis sie: aandacht voor de mensen rechten in de jaarlijkse rap portage van alle posten; op die manier wordt de opsteller gedwongen over de situatie in zijn-gastland na te denken; jaarlijkse commentarië- ring door de missies van de verslagen van Amnesty In ternational, waardoor op nieuw de buitenlandse mis sies met de neus op de feiten worden gedrukt; gebruikmaking van de waarnemingen van beroeps- en vrijwillige ontwikkelings werkers overal ter wereld ter aanvulling op de gegevens die van de missies en de niet- gouvernementele organisa ties komen. soort sociale werkplaats" was zijn rake typering. Het concern en de leiding, waar De Vries als president commissaris en dus super controleur van de handel en wandel van de directie (Stik ker) deel van uitmaakte, heeft inderdaad gezorgd voor die bodemloze put. Vele hon derden miljoenen guldens aan overheidsgeld verdwe nen jaren achtereen in het concern, zonder dat De Vries z'n 'bodemloze put' uit 1977 herinnerde. Maar waarom zou hij ook, flexibel als hij altijd is.ge weest. De Vries zat bij RSV gebeiteld. Een job die de no dige financiën binnenbracht, die bovendien via allerlei on- kostenregelingen extra kon den worden opgeschroefd. Binnenkort zal de enquête commissie daar een boekje over open doen en moet De Vries zich opnieuw verant woorden over zijn gedrag tij dens de laatste jaren van het RSV-concern. Zijn optreden tijdens dat verhoor vorige week heeft voor de nodige opwinding ge zorgd. Niet alleen vanwege het af te keuren gedrag van Raad van Bestuur en Raad van Commissarissen van RSV, maar ook omdat De Vries dat gedrag ook van daag nog volstrekt legitiem noemt. Het ontduiken van een overheidsmaatregel (waar door de vakantietoeslag van iedereen in 1981 en 1982 moest worden afgetopt tot maxi maal 5.000 gulden), het geven van extra bonussen van en kele tonnen per jaar aan de directie, omdat het concern geen winst meer maakte en later de verdubbeling van het toch al riante salaris van president-directeur Stikker (vlak voor de ondergang van het concern) getuigen van een ondernemersgedrag, dat op z'n zachts gezegd als amo- Drs. Jan de Vries: rendement 't belangrijkst - foto de stem/j0han van gurp reel kan worden gekwalifi ceerd. Dat wordt nog eens ver sterkt door het feit dat al die extraatjes in feite werden gefinancierd door de Neder landse belastingbetaler. Het was immers de overheid die het RSV-concern in die da gen op poten moest houden. Een sociale werkplaats. Maar dan wel een waar de leiding eerst voor zichzelf zorgde en tegelijkertijd van de werkne mers een extra financiële in spanning verwachtte. Nog een citaat uit 1977 om er achter te komen, hoe de ondernemer De Vries dacht over de tegenpool van het ka pitaal, de werknemer: „Echte kritiek is uitste kend, een geweldige zweep om he creatieve denken te corrigeren. Maar discrimine rende kritiek leg ik naast me neer. Kreten als 'Ondernemer rot op' trek ik me niet aan. Het stomste uxit je kunt doen is schieten op iemand die op de barricade staat te schelden. Hij dondert er vanzelf wel af'. Dat was bedoeld voor de Industriebond FNV die in die tijd de barricaden beklom om het mismanagement bij tal van vaderlandse bedrijven, RSV incluis, aan de kaak te stellen. Anno 1984 lijkt De Vries z'n puur kapitalistische op vattingen niet aan de tijd te hebben bijgesteld. Zijn con statering tijdens de verhoren, dat de directie van RSV ex traatjes kreeg omdat men zo hard moest werken en zo vaak van huis was spoort met zijn opvattingen over de maatschappij. „Er is één absolute maat staf: het rendement op de in vesteringen", zei hij in 1977 om vervolgens z'n laatste sa laris bij Bredero te gaan in nen, z'n uitkeringen bij RSV, Albert Heyn en het Centraal Overslagbedrijf in Utrecht om tenslotte ook nog aan zienlijke bedragen te touche ren vanwege commissariaten bij AKZO, Chamotte Unie en Pegus. Niet ontkend kan worden dat hij uit z'n eigen 'investe ringen' in ieder geval genoeg rendement heeft gehaald. (ADVERTENTIE) raar en wanneer u maar wilt. GWK is zeven dagen in de week open voor uw vakantie. Van maandag t/m zaterdag minstens van 08.00 tot 20.00 uur. En op zondag van 10.00 tot 16.00 uur. Maar vaak is GWK zelfs nog een stuk I langer voor u opea Zeker in de grote steden en aan de grote grensovergangen. Er zijn GWK-kantoren op 29 N.S.-stations door het hele land en bij elke grensovergang van enige betekenis. Dus u hoeft voor het geld en de papieren voor uw vakantie nooit een omweg te maken. Lang wachten is er ook niet bij: de GWK-mensen helpen u snel weer op weg. Voor de precieze adressen en openingstij- A den kunt u bellen: GWK-hoofdkantoor, tel. 020-221324. C WMIfC Zeven dagen in de week open voor uw vakantie. De Grenswisselkantoren nv N.S.-stationBreda, tel. 076-225080. Geopend: ma. t/m za. 08.00-20.00 uur, zo. 10.00-16.00 uur. Ook op N.S.-stations Roosendaal, Tilburg, Eindhoven en 's-Hertogenbosch en aan de grens te Hazeldonk E10, Putte, Nispen en Goirle. den HAAG (ANP) - Minis ter Van Aardenne van Eco nomische Zaken en staatsse cretaris Koning van Finan ciën menen dat de half m< aangekondigde prijsverho ging van sigaretten met 1 cent per pakje van 25 stuk (van vier naar 4,15 guldei geen invloed op de binnen landse verkopen zal hebben. Dat laat het ministerie va Financiën weten in verban met de indiening van ee reeds aangekondigd wets voorstel tot verlaging van d accijns op sigaretten, maan dag. De sigarettenprijs mot omhoog wegens de slecht rentabiliteitspositie van c sigarettenindustrie op c Car mo ma euners TIJDENS overleg tussen mi nister Rietkerk van Binnen landse Zaken, minister Brink man van WVC en de elf zoge naamde zigeuneropvangge meenten is maandag afge sproken dat deze gemeente het tijdelijke opvangbelei voor zigeuners mogen voort zetten tot 1 januari 1988.HE betreft onder andere de ge meenten Gilze-Rijen enBer kel-Enschot. Begin 1987 ze nader worden bekeken of he rijk ook na dat jaar aparte fa ciliteiten voor zigeuners fi nanciert. JOVIAAL, een ervaren bestui weet handig de publiciteitsm mensen die hem eerder hebt mr. Goldberg, de zopas bent ran Woensdrecht. De andere ben voor de grondwettelijk var te demonstreren maar dat mc gebeuren. Zo niet dan wordt e Die harde hand heeft zich rellen rond de kerncentrale v toen als waarnemend burgerr hij trouwens nog. De anti-kerl kelijk weinig in de weg geleg blokkade van de kerncentrale werden beschadigd, was het r demonstreren wordt begrens Goldberg, door het recht van bewegen en het recht op be Die redenering en de wijze bracht, is destijds gedekt doo ter. De demonstranten in Woen zijn. Dat geldt ook voor de be en de militairen op de basis. C de anti-kernwapenbetoginger pen. Maar daarmee is niet alli voetballen, om de interpretati ons betreft zou mr. Goldberg volgen van de door een onge vader van Woensdrecht, mr. c gin leek hij op weg een evenv velerlei belangen die rond 'W Brabantse gemoedelijkheid zc pen. Enige affiniteit met de Br wens ook de betogers toe. aartsbisschop simonis, bisschoppenconferentie, besf Johannes Paulus II het progi land in mei van het volgend j "u al vast, dat de paus geen staan tegenover de gang van sprekspartners van de paus Paus alleen met mensen zal s de kerk willen staan'. Als het in de bedoeling v voorkomen dat het bezoek vr zoening komt te staan - bij steeds - dan komt hij met dit i hchting. Immers, kritische c weggezet in de hoek van delo 'en van hen spreken en hand de kerk. Indien die band er 'ang de rug hebben toegekee De geschiedenis van de r.- densweg van zeer vele mann durfden stellen aan kerkelijke zij hen zijn telkens weer hen die de kerk in kritieke momen zijn geweest. Het schandaal v de te wijten aan het feit dat e die naar kritiek niet wensten t< Hoe katholieken - zelfs b °9enblik met elkaar omgaan I [ting van mgr. Simonis. Gevre Bluyssen van Den Bosch zei zal zorgen, dat Den Bosch er die rechtzinnig in de leer is. deel over bisschop Bluyssen dende katholieken als volstrel

de Stem | 1984 | | pagina 2