Schoolhoofd Kips 25 jaar voor de klas in Graauw HET AFSCHEID VAN MEESTER LAMMENS: Tandarts IJ. Buize HELPEN? VAN ZEELAND ■en cerheid, eur.99 ichietingen Plaatselijk nieuws Axel Clinge Hengstdijk Heikant Hulst Hontenisse ANTIEKE GRENEN MEUBELEN Viswedstrijd voor Axelse scholieren INSDAG 3 JUL11984 oenenI ren ileum, receptie, g, overwinning, openbare dank. t eens in de krant iliéberichten hoeft het niet te og geen tientje). 1.75 Eén grote r het plaatsen van en formaat van 12,50 toeslag raag Bij niet ,50 adm kosten t geretourneerd ekst 2 dagen vóór nze kantoren, rt u eveneens 2 Postbus 3229, 'a. ht voor, teksten n te weigeren. uws p donderdag. Wan schoolbel tot walkman sling EN INE S eerd met 'ag. ge Bash- Nieuwstr. 55 Oostburg Praktijk gesloten van 9 juli t/m 24 juli I T22 PAGINA ZEELAND 2 Door Paul de Schipper KOEWACHT - 'Bo- enmeester' Remie Lammens uit Koe vacht stopt ermee. Veertig jaar voor de heeft hij er op jtten. Een tijdperk. Van schoolbel tot ualkman. Meester Lammens leidde een jeneratie op van vlas serskinderen, maar jok de huidige jeugd tan Koewacht. Een ugblik. I.I., zoeken we op izin waar ze nog een tie thuis is voor haar is zeker geen licht- Het is een redelijk srzijds ook onzeker; nodig. Haar hobby's n; op z'n tijd naar de Anita wil erg graag in g blijven wonen van en vriendinnen. en in 't gezin waren, Wat godsdienst be- jelaten worden. 'en, belt u ons dan, segadressen-Project Middelburg. U kunt of Paula Raemae- v ijg II Mei 1944. Aan de eerbied- ardige Gerardus Majella- leekschool te Dongen ont- ingt Remie Lammens z'n be ide diploma. Hij is kweke- f, maar nog geen onder- Hij moet direct onder- liken. De Arbeidsinzet loert jonge kerels. Zo werkt hij in paar maanden als boek- iiider van een schoenfabriek de Langstraat. In oktober irdt Dongen bevrijd. Remie ikt de fiets en rijdt west- larts, naar Lillo, waar hij it het Scheldeveer over- ikt naar Doel. Naar Koe- tacht is dan nog maar een ndje. Als hij thuiskomt staan er iebollen gereed. Moeder is tig en de zoekgewaande Re- ie wordt met open armen (vangen. In die tijd is er net a vacature bij de jongens- tol. De jonge onderwijzer mer terecht. Met goedkeu van pastoor Swagema- rs, uiteraard. Zo wordt Re- lie Lammens onderwijzer in n geboortedorp, voor de res- ctabele wedde van 85 gulden nog wat. Veel van z'n oude schoolka- iraden verdienen meer. Ze Van tijd tot tijd kwam de schoolfotograaf in Koewacht niet alleen de leerlingen, maar ook het personeel op de foto zetten. In 1931 werd van het personeel van de rk lagere school deze opname gemaakt voor een van de lokalen van het schoolgebouw. V.l.n.r.: H. Gee- rards, C. de Volder, E. Freijser en Remie Lammens. Bovenmeester Remie Lammens in zijn serre hebben niet gestudeerd. Ze werken overdag in het vlas, 's nachts smokkelen ze lijnzaad. Koewacht is dan een nog dorp, waar uit vlas geld gemaakt wordt, veel geld. Het is ook nog een dorp van 'figuren'. De burgemeester, zeer gezagheb bende pastoor en de baas van Remie natuurlijk, meester De Volder, het schilderachtige hoofd van de jongensschool. De Volder beloofde bij zijn be noeming in 1923 aan de pas toor dat hij zou trouwen, maar bleef toch altijd een verstokte vrijgezel. Wat extra Lammens: „Die mannen re gelden de zaak. Ik weet nog hoe we op het schoolplein naast hem stonden. Als we de klas in moesten dan luidde De Volder de bel en dan moest iedere klas voor z'n eigen meester gaan staan. Het ging zeer gedisciplineerd. Ik heb ooit nog een klas met 58 kinde ren gehad. Daar zat alles in, ook kinderen die helemaal niet mee konden komen, die op hun vijftiende de school verlieten en dan nog maar in de derde klas zaten. Tegenwoordig zijn daar andere voorzieningen voor". Al snel kreeg Lammens er een baantje bij: griffier van het Oud-Beoosten Blij en Be- zuidenpolder. Hij herinnert zich: „Je verdiende er wat ex tra mee. Een keer per jaar was er een vergadering. Die ach tenveertig boeren die er zaten hoopten maar een ding. Dat het gauw afgelopen zou zijn, want dan konden ze gaan kaarten". Lammens ging ook bijlessen geven, belandde in het middenstandsonderwijs en werd uiteindelijk directeur van de Handelsavondschool te Koewacht. Hij deed dat 25 jaar en was daarnaast ook nog tien jaar leraar aan de inmiddels ter ziele zijnde plaatselijke vlassersschool. Y erande ringen In '69 nam het toenmalige hoofd meester Geerards af scheid. Lammens werd zijn opvolger en is dat sindsdien gebleven. In die functie maak te hij de veranderingen in het onderwijs mee. Lammens: „De eerste cursus kwam al in '68: vernieuwd wiskundig reke nen. Later kwamen er allerlei vervolgcursussen en het RPCZ, de schoolbegeleidings dienst". De jongens- en meisjes school van Koewacht waren inmiddels al samengevoegd en het kerkbestuur had zijn al leenheerschappij over het plaatselijk onderwijs af moe ten staan aan een schoolbe stuur waarin ook ouders wat te zegen kregen. Lammens heeft er nooit veel moeite mee gehad. „Nee, het ging eigenlijk vanzelf. Zo kreeg je ook perso- - FOTO DE STEM/CORJ. DE BOER neelsvergaderingen. Eerst re gelde het hoofd alles alleen, later werd dat anders. Dat ge beurde ook met de verhouding met de ouders. Kijk niets ver loopt natuurlijk rimpelloos, maar wat er scheef ging kon den we gelukkig altijd oplos sen". Nooit klaar Met het ouder worden ging Lammens de snelle verande ringen toch voelen: de stapel formulieren die nooit slonk, het werk dat bleef liggen, het gevoel nooit klaar te zijn. Vandaar dat voor hem de VUT nu welkom is. Lammens: „Aan een kant is het allemaal wel heel defintief. Aan de andere kant heb ik genoeg hobby's en m'n vrouw is ook blij dat ik nu eens thuis ben". Per 1 augustus stopt mees ter Lammens officieel. Op donderdag 5 juli is er om 9 uur een H. mis in de parochiekerk. „Dat hoort er nu eenmaal bij", vindt het scheidende school hoofd. Daarna zijn er op de school De Nobelaer feestelijke actviteiten en van 18.30 tot 20.00 uur een openbare recep tie in de gymzaal van de school. eb' 076-236911 utten. dt in een groter angrijkste woord. de advertentie op. en snel. BEDRAG AFLEZEN dat iven onder nummer mte betaling kunt u een (aart (dus géén giro- of 1 acceptgirokaart itiekosten in rekening Je Stem, Postbus 3229, ;enties. laan. ïbruiken. i'i' 'H. Prijs incl. 5% BTW - 5,10 6,80 y/ f 8,50 ,.'P 10,20 TV',> 11,90 ƒ13,60 'C' ,71, .v ote resultaten. S3 NI OSCHKAPELLE - Zaal J. mSchaick, 16 schutters: eer- ehoge vogel: P. Boeter; twee hoge vogel: mevrouw Vis- t; eerste zij vogel: J. Mei; feede zijvogel: B. Visser; Mtste aantal (6): A. van Dijk, ien Vogelwaarde. ULST - OZO-velden, 35 tutters: hoge vogel: A. Ver- lltrmen, Graauw; beide zij vo- ps: J. de Bin, De Klinge; totste aantal (5): H. Colsen, Jtrhole en A. Leeraert, Iraauw. HULST - Bejaardenschieting, Blaauwe Hoeve, 25 schut te hoge, eerste zij vogel en ïootste aantal (5): R. Verschu- >n, Hulst; tweede zij vogel; F. 'amis, St.-Jansteen. KILST - Zaal De Kroon, 39 gutters: Wip 1: hoge vogel: J. «obbelaar, Boschkapelle; eer ie zij vogel: G. Herwegh; twee- zij vogel: O. de Moor; groot te aantal (6): P. Crombeen, al en Hulst. Wip 2: hoge vogel: J. «belaar, Boschkapelle; eer- Je zijvogeol: F. van Swaal; "eede zijvogel: J. Picavet; totste aantal (7): G. Herwegh tP. Vercauteren, allen Hulst. kloosterzande - Zaal De «izende Man, 26 schutters: «ge vogel: J. Amadee, Temse; •Jfste en tweede zij vogel: Th. ■irabeen; derde zij vogel: F. «nsen, beiden Kloosterzande; terde zijvogel: E. de Maat, Os- jenisse; grootste aantal (5): J. ™°b, Kloosterzande. kloosterzande - Bejaar- «enschieting, zaal De Hoog mis, 37 schutters: hoge vogel: Verdurmen, Kloosterzande; Jiste zijvogel: L. Rijsdijk, «enencÜjk; tweede zij vogel; "i. Krieckaert, St.-Jansteen; ïootste aantal (5); P. de Waal ®E. Warrens, Kloosterzande. kloosterzande - Zaal De pstapje, 50 schutters: Wip 1: ®ge vogel: E. de Kort, Ossenis- S eerste en vierde zij vogel: A. 'erhoeven; tweede zij vogelR. .'Vschoten; derde zijvogel: P. «aas; grootste aantal (6); J. Dam, allen Kloosterzande. - 2: hoge en derde zij vogel: ■de Waal, Koewacht; eerste Pvogel: A. Verhoeven, Kloos- Jfzande; tweede zij vogel: C. '?h Gassen, Koewacht; vierde Jjvogel; E. de Kort, Ossenisse; footste aantal (5): J. Vermeer- *n, Terneuzen. KOPPELDIJK - Zaal 't Kar fel, 25 schutters; hoge vo- p B. Visser; eerste zij vogel: j:van Dijk; tweede zijvogel: C. isser; grootste aantal (5): P. de }°tt. allen Voeelwaarde. MDDORPE - Zaal De Her- ,rg. 25 schutters: hoge en eer- te1 zij vogel: R. Herwegh, Hei- f't, tweede zij vogel: R. Si- j°hs, Zuiddorpe; grootste aan- ?'(5): R. Ongenae. Koewacht. JIDDORPE - Bejaarden- Jieting, zaal De Herberg, 25 '«utters: hoge vogel en groot te aantal Meester Kips met zijn klasje GRAAUW - Omèr Kips, hoofdonderw ijzer in Graauw, staat een kwart eeuw voor de klas. Dat wordt donderdag 5 juli ge vierd met een receptie in het gemeenschaps huis van Graauw van 19.30-20.30 uur voor al le belangstellenden. „Eenentwintig jaar gele den werd ik hier in Graauw benoemd", zegt de jubilaris, en sinds 1971 ben ik er hoofdonderwijzer". Na een aanloopperiode in Nieuw- Namen en Hulst is Graauw de plaats geworden, waar hij als onderwijzer wortel heeft geschoten. In een tijd, die volop de overgang heeft meegemaakt van klassikaal naar zoveel mogelijk indivi dueel onderwijs. „En die vorm van onderwijs biedt veel voordelen", stelt Omèr Kips zeer beslist. „De kinde ren zijn vrijer in het huidige systeem". Vanuit die ge dachte wordt de leerstof aangeboden. Omer Kips ziet de huidige jeugd wel zitten. „De kinde ren van nu zijn eerlijker, spontaner, en ook veel meer algemeen ontwikkeld dan vroeger. Vroeger kon je een klas van achtenveertig kin deren hebben, die muisstil was. Je liet ze desnoods strafregels schrijven, nablij ven en wat dies meer zij. Dat is er niet meer bij. Ik geef heus wel eens straf, maar dan laat ik ze een dictee overschrijven of iets derge lijks, dan leren ze er ook nog iets van." Er gebeurt meer in de een klas dan vroeger vindt de jubilaris. "Er is meer ruimte voor ieders aard. Desnoods neem je zelf het risico van een flinke driftbui van een van de kinderen, dat corri geert zichzelf. Want dan zwijgt de hele klas." Kips meent dat kinderen voelen wanneer ze iets te ver gaan. En waar je voor moet zorgen, zegt hij, is dat er ge legenheid blijft om over het gebeurde te praten. Voor de onderwijzer is de taak zwaarder dan vroeger. Je moet toch je normale leer stof afhebben aan het eind van het jaar, maar niet meer als iemand die een heel eind boven de kinderen staat, maar daartussen. „Voor een hoofdonderwijzer is het er ook niet minder gemakke lijk op geworden. De over heidsbemoeienis is bijzonder groot, er is daardoor veel administratieve en organi satorische rompslomp. Je moet je lijn bepalen in alle uitgedokterde onderwijssys temen, want al wat nieuw is, is nog niet goed. Er worden soms zaken weggegooid, - FOTO ERIK OSSEWAARDE waar niets voor in de plaats komt. Een kind hoeft van mij niet meer alle plaatsna men in Nederland uit zijn hoofd te kennen, maar hij moet weten waar Amster dam ligt. En breuken en ta fels moeten ook nog altijd geleerd worden door ze veel en vaak te herhalen". Ziet hij aan het huidige onder wijs vele voordelen, hij regi streert toch ook een nadeel. „Maar dat is maatschappij- gebonden", zegt hij. „De kin deren staan aan bijzonder veel invloeden bloot, en dat maakt ze op school veel minder geconcentreerd". De jubilerende hoofdon derwijzer, die zijn taak als 'hoofd' en als 'onderwijzer' een dubbele dagtaak vindt, heeft een heel speciale wens. „Scholen, die zouden worden gebouwd naar de wensen van het onderwijzend perso neel. Ik zou wel weten, hoe ik dat zou willen." Bridge - Ter afsluiting van het seizoen 1983-1984 speelden le den van de bridgeclub Axel in cultureel centrum De Halle een slotdrive waaraan door 22 paren werd deelgenomen. Uit slag: 1. mevrouw Van de Dries-de heer Olijslager, 2. echtpaar Koek, 3. echtpaar Haagsma, 4. heren Arnoldi- Bode, 5. echtpaar Kraaijen- brink. Aan het slot werden de kampioen van het afgelopen seizoen bekend gemaakt. De heren Pel-Moeliker behaalden daarin de beste resultaten. Viswedstrijd - Voor de tweede keer hield de wedstrijdcom missie van de hengelvereni- ging De Clingse Hengelaars op het viswater De Zestigvoet een wedstrijd voor leden van de vereniging. Er waren in totaal 26 deelnemers. De prijzen werden uitgereikt in zaal de Troubadour door Leonard de Blijzer. Uitslag: 1. George Ste vens, Sinaai; 2. Luc IJzewijn, Clinge; 3. René Bertram, Clin ge; 4. Leonard de Blijzer Clin ge; 5. Roger Ferket, De Klinge. Kaarting - Op recreatiecen trum De Vogel werd een prijs- kaarting gehouden waaraan 28 personen deelnamen. Uit slag: 1. F. Duvidier, Hengst dijk; 2. W. van der Hooft, Ter- neuzen; 3. G. de Schepper, Vo gelwaarde; 4. C. van der Hooft, Terneuzen; 5. mevrouw Gel derland, Vogelwaarde. Bingo - Op recreatiecentrum De Vogel werd een bingo avond gehouden waaraan 140 personen deelnamen. Uitslag: 1. mevrouw De Potter, Kloos terzande; 2 en 3. mevrouw Van der Hooft, Terneuzen; 4. me- (ADVERTENTIE) vrouw Leenknegt, Klooster zande; 5. mevrouw Freyser, Hulst. Gaaibollen - Op recreatiecen trum De Vogel werd een gaai- bolling gehouden waaraan 35 personen deelnamen. Uitslag: hoge vogel: Th. de Kort, Hengstdijk; linker zijvogel: F. Freyser; rechter zij vogel: L. Freyser, beiden Hulst; groot ste aantal (8): G. van Dorsse- laer, Lamswaarde. Hengelwedstrijd - De tweede clubwedstrijd van De vogel wordt gehouden op zaterdag 7 juli van 17 tot 20 uur. Er wordt gevist in het viswater De Vo gel, in het zuidelijke gedeelte van de weilanden van De Koek. Inschrijving en prijsuit reiking vinden lats in Café P. de Waal. Bejaardenschieting - De maandelijkse bejaardenschie ting in zaal 't Helleken wordt dit keer gehouden op woens dag 4 juli. Men kan vanaf 13.00 uur inschrijven. De schieting begint om 13.30 uur. Activiteiten bejaarden - De maandelijkse kaart- en bingo middag in verenigingsgebouw 't Heike wordt gehouden op donderdag 5 juli van 13.30- 17.00 uur. De organisatie is in handen van het bestuur van de Bond voor Ouderen, afde ling Heikant. Schoolfeest - De laatste schooldag van openbare lagere school De Reynaert is een ech te feestdag geworden. De kin deren mochten de verjaardag vieren van alle leerkrachten. De dag stond in het thema van Sprookjes, zodoende dat 's morgens in alle vroegte sprookjesfiguren de leer- krachtenv an huis ophaalden en begeleidden naar school. Op school werden allerlei spelletjes gedaan en er werd ook gegeten: frites met rauw kost en ijs toe. Als afsluiting van de dag werd een film ge draaid. Bridge - In gemeenschapscen trum Den Dullaert speelden leden van de bridgeclub Hulst een wedstrijd in het kader van de zomercompetitie met 22 pa ren. Uitslag: 1. heren De Nijs- Van Leeuwen, 2. heren Gijs- Van Lare, 3. mevrouw De Kort-de heer Atkins, 4. me vrouw Bruijns-de heer Van Geel, 5. dames Goossens-Bies- broeck. Anjercollecte - De Anjercol lecte heeft ƒ2651,75 opge bracht. Dit geld dient om de fi nanciële positie van het An jerfonds Zeeland te verster ken. De gelden komen in de vorm van subsidies ten goede aan organisaties en groeperin gen, die werkzaam zijn op het gebied van cultuur. Per woon kern was de opbrengst als volgt: Lamswaarde 659,40, Kloosterzande ƒ625,-, Vogel waarde 508,-. Terhole 341,05, Walsoorden, Ossenisse en Hengstdijk samen ƒ518,30. Van de opbrengt zal 25 procent worden verdeeld onder de ver enigingen, die hebben gecoll- ceteerd, te weten: Vrijheid Eendracht te Lamswaarde, Showband Kloortje te Kloos terzande, Hava Naguila te Vo gelwaarde, Excelsior te Ter hole n St.-Cecilia te Klooster zande. kunstnijverheid EIGEN IMPORT - EIGEN RESTAURATIE Weststraat 68 AARDENBURG 01177-1271 „TIERELANTIJN" Axelsestraat 3 TERNEUZEN 01150-12237 AXEL - Ruim vijftig leerlin gen van vijf Axelse lagere scholen hebben zaterdag deel genomen aan de door de jeugdcommissie van de hen gelsportvereniging GOA (Ge duld Overwint Alles) gehou den viswedstrijd op de Kleine Kreek. De medaille, beschikbaar gesteld door het Axelse ge meentebestuur, werd gewon nen door Arno van de Berghe, die met 759 gram aan gevan gen vis eerste werd. De ver dere individuele uitslag was als volgt: 2. Wilco Tangelder, 3. Reggie Baert, 4. Danny Ope neer, 5. Marco van Ham. Ook was er voor elke deel nemende school een beker be schikbaar. Uitslag scholen: 1. Prinses Marijke school, Axel; 2. St. Antoniusschool, Axel; 3. De Eikelaar, Koewacht; 4 en 5. Caspar van de Heydenschool en De Warande, beide Axel.

de Stem | 1984 | | pagina 11