UITBLAZEN In Woensdrecht botsten twee werelden Lastenverzwaring ongehuwde bejaarden iets dragelijker VAKANTIE? Reage verbet* s EXTRA even Hypotheekrente per 26 juni 1984 Daar komt de cider! UW REISVERZEKERING LIGT BU ONS KLAAR. mSTEMCQT Pijnlijke vrage Tussenweg WIMKOCK 1 ZATERDAG 30 JUN11984 BEOfEM ACHTERGROND ZATERDAG 30 JUNI OVERHAASTE ONTRUIMING VREDESAKTIEKAMP mm Kwaad bloed Ten onrechte RECHTVAARDIGHEID NOG ZOEK (t) VROOM 'S DREESMANN DEN HAAG - De boert dend op het kabinet om tra financiële steun vot is geschoven. Bulmer „Eten en drinken raken 1 nooit uit de mode", zo sprak S destijds mevrouw Bulmer haar jongste zoon Percy bemoedi- |j gend toe. Daarmee gaf ze er 5 blijk van een zakelijker inzicht te hebben dan haar echtgenoot, de dorpsgeestelijke Charles H Bulmer van Credenhill, bij He- 3 reford. Aan de vader echter zal het te danken zijn geweest dat de 20-jarige Percy zich had ont- wikkeld tot een vaardig cider- maker want de geestelijke was 3 zelf een enthousiaste en sukses- 3 volle bereider van de appel- drank. Het was 1887 en de berei- E ding van cider was nog huisnij- 3 verheid. Percy Bulmer zou er een industrie van maken. Zijn E eerste produktie kwam uit de E appel-bogaard van zijn vader. Ben jaar later beschikte hij over een bescheiden bedrijfsruimte E in Hereford, kocht hij zijn grondstoffen van de boeren uit 5 de omgeving en maakte hij 18.000 liter. Vandaag de dag is Bulmer 's-wereld grootste pro- 3 ducent van cider en de maker van meer dan de helft van de E 270 miljoen liter die jaarlijks al- 3 leen al in Groot Brittannië zelf wordt gedronken. Kelten rsprong nd en lit Snobs, trendsetters, anglofielen en Britse bannelingen, wat hebben die gemeen? Dat ze door Richard Thor- ne in het vizier zijn geno men. Richard Thome is de export-directeur van HP Bulmer Ltd. uit Hereford. Bulmer maakt cider. De naam Bulmer is in een Engels huis houden net zo'n begrip als Nes café, Colmans of Horlicks. In een wat benauwd zaaltje van de Britse ambassade in Den Haag ontvouwde Thome deze week in typisch Engelse, dus voor een drankenmaker opvallend soberestijl zijn krijgsplan voor de verovering van de Neder landse markt. Nederland moet aan de ci der en de snobs, trendsetters, anglofielen en de hier wonende Britten worden de stoottroepen van de invasie. De belangrijkste doelgroep echter zijn de men sen 'die wel eens wat anders willen' en gevoelig zijn voor be grippen als puur natuur en slank. De consumptie van cider groeit op de Britse thuismarkt al tien jaar lang explosief. 160 procent in tien jaar. Dit jaar: tien procent. De export groeit mee. Nederland is het 65ste of 66ste land dat kennis gaat ma ken met cider. Ik dronk het de ze week in de personeelsbar van de ambassade, met een stukje rode cheddar-kaas erbij. „Cider heeft een onmiddellijk smaak-appeaP'zegt Thome. „Bij proeverijen blijkt telkens weer dat cider vanaf de eerste slok lekker wordt gevonden." Klopt. De cider die is voorbe stemd de Nederlandse markt te veroveren is mooi 'droog' en smaakt fris. Bij de eerste slok nog wat flauw, waarschijnlijk omdat je, tegen beter weten in, toch nog die 'bierprikkel' ver wacht. Na een paar slokken denk je niet meer aan flauw. Bij het proeven merk je nog niets van de alcohol. Dat komt later wel. Het gehalte bedraagt 5,25 procent. Net iets meer dan een pilsje dus. Er zijn overigens ook aanzienlijk zwaardere ci ders, tot 12 procent toe! Een van de Britten vertelt me dat de uitdrukking legless (letterlijk: zonder benen; overdrachtelijk: dronken) haar oorsprong vindt in de plotselinge wijze waarop de door cider verwekte dron kenschap toeslaat. „Zo zit je nog onbekommerd te drinken, dan sta je op en merk je tot je schrik dat alle gevoel uit je knieën en benen verdwenen is." Zó bont maken we het in de bar van de ambassade niet. Cricket Engelse cider wordt 'als bier' gedronken. Per pint of hal ve pint en niet uit een wijnglas, zoals de Fransen doen. Engelse cider is trouwens heel anders dan Franse of Duitse zegt men. Ik krijg er visioenen van. De koele, droge cider herinnert aan lang vervlogen zomerse zonda gen. Zittend op een ruw bankje voor de met klimplanten be groeide gevel van de Red Lion, uitziend over het grazige dorps plein waarop cricket wordt ge speeld. Hommels en bijen, zoe mend van de ene bloem naar de andere in de tot de dakgoot rei kende kamperfoeli achter je. Zoiets. Cider moeten we plaatsen tussen bier en wijn in, zo leer ik. Het is een aparte drank, met een eigen karakter en de Brit ten zijn er heilig van overtuigd dat ook Nederland hun cider de eer zal bewijzen die deze eeuwenoude drank volgens hen toekomt. lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIllH is onbekend en ligt verscholen 3 in de vage geschiedenis van de 3 Kelten. Bekend is dat zij een God van de Appel vereerden, jg Dat moet dan de nogal zure 3 bosappel zijn geweest want eeuwen lang waren er geen an- E dere. Het cultiveren van appels E (dat wilde aanvankelijk vooral zeggen: het kweken van zoete- re, beter eetbare soorten) werd 3 Eas door middeleeuwse monni- en ter hand genomen. Uit tal- loze geschriften blijkt dat de ci- 3 der nu en dan het leven in de kloosters danig opvrolijkte. Cider is in feite niets méér dan puur appelsap waarin alle E natuurlijke suikers zijn omgezet H in alcohol. Dit fermentatiepro- ces wordt bepaald door de in de appel zelf voorkomende giststammen. Het was Bulmer die er, kort voor de eeuwwisse- E ling, in slaagde een giststam te isoleren die ideaal bleek voor de bereiding van cider en die E het voor het eerst mogelijk maakte op grote schaal cider E van een van tevoren bepaalde kwaliteit en smaak te maken. Terwijl in de westelijke graafschappen van Engeland 3 tal van boeren nog steeds cider bereiden, ieder zijn eigen smaak en kwaliteit, maakt Bul- E mer een heel assortiment van 3 verschillende smaken voor de nog altijd snel groeiende markt. Met één daarvan (voorlopig) - 3 de droge Strongbow - kan Ne- derland dezer dagen kennisma- ken. Een flesje gaat ongeveer 5 1,25 kosten. Duurder dan pils. „Jawel", zegt Thorne, „maar in pils zit dan ook een hoop water en cider is uitsluitend appelsap. E Bovendien moet u bier met met 3 cider vergelijken. Bier, wijn en cider zijn alle drie aparte dran- ken met een eigen karakter." Uitgave van uitgeversmaatschappij De Stem b.v. Directie: drs. J.H.M. Brader. Hoofdredactie: L. Leijendekker en H. Coumans. Hoofdkantoor: Spinveld 55, Breda. Postadres: Postbus 3229, 4800 MB Breda. 076-236911 Telex 54176. Centrale redactie Breda: Nieuwsdienst 076-236883. Sportredactie 076-236884. Rayonkantoren: Bergen op Zoom, Zuivelstraat 26, 01640-36850. Breda, Nwe. Ginnekenstraat 41076-236326. Etten-Leur, Markt 28, 01608-21550. Goes, Klokstraat 101100-28030. Hulst, Steenstraat 14, 01140-13751 Oosterhout, Arendstraat 14, 01620-54957. Roosendaal, Molenstraat 45, 01650-37150. Terneuzen, Nieuwstraat 9, 01150-17920. Vlissingen, Torenstraat 5, 01184-19910. Openingstijden: Breda en Oosterhout 8.30-17.00 uur; overige kantoren 8.30-12.30 en 13.30-17.00 uur. Abonnementen: 22,10 per maand; 63,70 per kwartaal of 247,60 per jaar. Bij automatische betaling geldt een korting van 1,- per maand, 1,80 per kwartaal, 7,20 per jaar. Prijzen: inclusief 5% B.T.W. Voor post-toezending geldt een toeslag. Heeft u de krant niet ontvangen? Onze excuses. Bel voor nabezorging tijdens kantooruren uw rayonkantoor. Centrale melding (ook op zaterdag) 076-236888. Lezersservice: Informatie over Sfem-reizen en promotie 076-236911 Fotoservice 076-236573. Advertenties (tijdens kantooruren 8.30-17.00 uur): Rubrieksadvertenties 't Kleintje 076-236882 Grote advertenties uitsluitend 076-236881 Geboorte- en overlijdensadvertenties 076-236442. (Buiten kantooruren maandag t/m vrijdag van 19.00 tot 20.30 uur en zondag van 18.30 tot 21.30 uur 076-"236394/236911 Bankrelaties: Postgiro 1114111 - ABN rek. 520538447. NCB rek. 230301584 - Rabo rek. 101053738. T5 PAGINA 5 Door Bas Augustijn OP het moment dat half Nederland op de beeld buis de Fransen zag win nen van de Spanjaarden ontruimde woensdag avond de ME in opdracht van loco-burgemeester S. Lenselink van Woens drecht het vredesactie- kamp (VAK) op het in dustrieterrein in Hooger- heide. Niemand had dat verwacht. Zeker de be volking van het VAK niet. Nog onlangs had wethou der Lenselink laten weten dat het Woensdrechtse ge meentebestuur niet aan de ontruiming van het VAK dacht en dat overleg zou vol gen over aanpassing van de maandelijkse huur. Ook de fractievoorzitters uit de ge meenteraad werden deze week met een kluifje in het riet gestuurd toen ze vragen stelden over een eventuele ontruiming. Het beleid van Lenselink als loco-burgemeester (ge- ruggesteund door de officier van justitie, politie en defen sie) heeft heel wat vragen opgeroepen. Vragen in de trant van: Moest het VAK wel weg? Moest de ontrui ming zo overhaast en onver hoeds gebeuren? Op het eerste gezicht lij ken de argumenten van Lenselink gezocht en kin derachtig. Als gronden wer den namelijk aangevoerd: het niet voldoen aan bepaal de voorwaarden, het niet weghalen van illegale bouwsels en de beslissing van de regering om de eind beslissing over plaatsing van de kruisraketten tot volgend jaar uit te stellen. Achter die argumentatie zit echter veel meer. De be langrijkste reden is het feit dat het gemeentebestuur van Woensdrecht niet in staat is geweest om de be volking van het VAK in de hand te houden en ervoor te zorgen dat de mensen daar zich hielden aan de spelre gels van de in de ogen van het gemeentebestuur nor male en geordende samenle ving. Het Woensdrechtse ge meentebestuur is ten op zichte van de eigen inwoners altijd vrij streng geweest als die de spelregels overtraden. Iets in de tuin zonder bouw vergunning? Als burge meester De Leeuw erachter kwam dan moest het wor den afgebroken. Het bouwen van een windmolen? De in woner van Woensdrecht had er de grootste moeite mee. Maar de bevolking van het VAK trok zich vanaf het begin niets aan van de strenge burgemeester en van reglementen en veror deningen. Het terrein werd eigenhandig uitgebreid, er kwamen allerlei bouwsels zonder dat men zich zorgen maakte om eem bouwver gunning, een windmolen werd zonder toestemming geplaatst en bovendien werd het VAK steeds meer het j), iiïi.iri.i,ut., ii I, Vak totaal andere wereld. vertrekpunt van allerlei groepen die het op de vlieg basis Woensdrecht hadden gemunt. En de gemeente deed er in de ogen van de Woens drechtse bevolking niets aan. Dat zette kwaad bloed. Voortdurend werd in de ge meente Woensdrecht ge klaagd over rechtsongelijk heid, over het meten met twee maten. Dat gevoel van de bevolking van ongelijke behandeling was terecht. Maar van de andere kant had het gemeentebestuur het niet gemakkelijk. In Woensdrecht botsten in sep tember vorig jaar twee ver schillende werelden: die van de lokale overheid en die van de felle vredesactivis ten. Een lokale overheid die erop moet toezien dat de spelregels van de geordende samenleving worden nage leefd. En aan de andere kant de strijders voor de vrede die al die voorschriften van de gemeente maar flauwe kul vinden. In het licht van de geva ren die de mensheid bedrei gen door de wapenwedloop zijn dat naar hun mening geen onderwerpen waar je je serieus mee moet bezig houden. En wat de gemeen telijke autoriteiten illegale activiteiten noemen, zoals het vernielen van het prik keldraad, het bekladden van gebouwen van de basis en zelfs sabotage, dat zijn in de ogen van de mensen van het VAK daden die volkomen te rechtvaardigen zijn als het gaat om het afwenden van het atoomgevaar en om lot der mensheid. En zaken als tolerantie en begrip voor het standpunt van andersden kenden, tref je bij deze cate gorie van vredesactivisten niet aan. Zij vertonen een totaal ander gedrag dan bij voorbeeld de IKV-ers. Een moeilijke situatie voor het gemeentebestuur van Woensdrecht. Meteen ingrijpen als de spelregels niet werden nageleefd zou in geweld kunnen ontaarden en het geweld verder doen toenemen. En daar is men in Woensdrecht steeds bang voor geweest. Tot het mo ment naderde waarop men vond dat het nemen van maatregelen niet langer was uit te stellen. Dat moment werd onder meer bepaald door de informatie dat tij dens de vakantie de VAK- bevolking aanzienlijk zou worden uitgebreid en de ge ruchten dat groepen inwo ners het VAK zelf zouden ontruimen als de gemeente dat niet deed. Als men inwo ners van de gemeente Woensdrecht hoort, dan schijnen die geruchten te kloppen. Veel inwoners blij ken het zat te zijn dat het strenge gemeentebestuur zo'n slappe houding tegen over het VAK aannam. Vanuit deze achtergrond is het verklaarbaar dat Len selink nu opdracht heeft ge geven tot ontruiming van het VAK. Maar de fout die de gemeente Woensdrecht heeft gemaakt is dat men niet van het begin af aan de bevolking van het VAK heeft verplicht zich aan de regels te houden. De ge meentelijke tolerantie werkte averechts. Behalve het feit dat men zich niets van voorschriften aantrok gebeurde er rond de basis steeds meer. Nu zeggen de inwoners van het VAK dat ze ten onrechte van alles de schuld hebben gekregen. Maar in feite hebben de mensen van het VAK dat zelf in de hand gewerkt. He t Vak heeft altijd vanuit de - FOTODESTEM/DICKDEBOER anonimiteit gewerkt. Wie waarvoor aansprakelijk was, was nooit duidelijk. Bovendien was de VAK-be- volkiing altijd erg wisselend van samenstelling. Wie in actie wilde komen tegen de vliegbasis kon dat vanuit het VAK doen. Door het la ten ontbreken van een stuk duidelijkheid naar de 'bui tenwereld' toe over wie wie was, en wie waarvoor ver antwoordelijk gesteld moest worden, nam men bewust het risico dat alle illegale ac tiviteiten op de gezamenlij ke rekening van het VAK we rden gezet en er een stuk collectieve schuld ontstond. Op grond daarvan moesten woensdagavond de goeden het met de kwaden ontgel den. Dat het ontruimen woens dagavond leek op een over val? Het is de vraag of dat overhaaste nodig was ge weest. Het gemeentebestuur van Woensdrecht voert aan dat op een andere manier er hulptroepen waren gekomen en mogelijk geweld zou zijn ontstaan. Toch was het beter geweest om de mensen van het VAK -net als dat ook el ders in de geordende maat schappij gebeurt- tevoren te vertellen dat ze het terrein moesten verlaten. De ma nier waarop de ontruiming nu is gegaan heeft kwaad bloed gezet, hetgeen alsnog geweld kan opleveren. En wat nu in Woens drecht? De voormalige be woners van het VAK zeggen zich niet uit Woensdrecht te laten verdrijven en hebben hulptroepen uit het hele land gecharterd. Het ge meentebestuur gaat overal de politie inzetten waar ook maar een tentstok omhoog gaat. Op grond van deze si tuatie mag verwacht wor den dat het rumoerige we ken gaan worden in Woens drecht. Door Pieter Eggen DE driehonderdduizend alleenstaande bejaarden met inkomsten naast hun AOW kunnen enigszins opgelucht adem halen. De verzwaring van hun lasten - door een hogere premie in de bejaarden verzekering - gaat maar 'half' door. Afgelopen woensdag voerden staatssecretaris Van der Reijden (Volksge zondheid) en de Kamerleden Lansink (CDA) en Linscho- ten (WD) een fraai staallje compromispolitiek op. De enige uiterlijke smet op de vertoning was de wat te gro te gretigheid van Van der Reijden om een voorstel van Lansink te omarmen. Im mers, de staatssecretaris gaf zo maar in minder dan een kwartier tijd 60 miljoen gul den 'weg'. Het politieke handjeklap over de korting op de 'AOW-plussers' (zoals die groep in vaktaal heet) wekte de woede op van Ien Dales (PvdA), die de in haar ogen te frivole omgang met het begrip 'rechtvaardig heid' aan de kaak stelde. Zij bepleitte de lastenverzwa ring helemaal niet te laten doorgaan en de Algemene Kas van de ziekenfondsen daarvoor te laten opdraaien. De keuze van de coalitie voor de halve rekening werd door haar omschreven als „iets wat onrechtvaardig is, wordt niet rechtvaardiger Van der Reijden kwartiertje - FOTO'S DE STEM/JOHAN VAN GURP als het een paar gulden min der kost". De 'AOW-plus' problema tiek heeft een politieke ge- scheidenis van zo'n twee jaar. Bij het doorlichten van tal van kostenposten ont dekten de rekenmeesters een 'navrante' onrechtvaar digheid tussen gehuwde en ongehuwde bejaarden, die naast hun AOW nevenin komsten hebben (een pen sioentje). Tot nu toe hield een ongehuwde veel meer over van die inkomsten dan een gehuwde. Zo betaalt een ongehuwde met een inko men van 1600 gulden per maand een premie van 125,10 terwijl een echtpaar met dat inkomen niet meer dan ƒ35,70 per maand kwijt is. De ongehuwde houdt van zijn neveninkomen even.wel zo'n slordige ƒ333,- gulden over, terwijl dat voor de ge huwde slechts ƒ29,- is. Dat komt doordat het AOW- pensioen voor ongehuwden 70% bedraagt van dat van gehuwden. In de loop van de jaren is door het verschil in belas tingaanslagen en reductie regelingen op premies en neveninkomens een 'relatie ve' scheefgroei ontstaan tus sen deze categoriën. Om die verschillen weg te halen stelde Van der Reijden een premie- en belastingplafond voor gehuwden van 60% voor op hun neveninkomen en voor alleenstaanden van 35%. In totaal zou met die ver schuiving van de premie- en belastingdruk 120 miljoen gulden gemoeid zijn. Het Rijk kost die handeli.ng geen stuiver. Net zo min als het compromis van woensdag avond de schatkist ook maar een cent kost. De minder forse ingreep in de pensioe nen van ongehuwde bejaar den wordt voor de helft nu betaald uit de 'meevaller' die de Algemene Kas van de zie kenfondsen in 19821 boekten en die in de buurt van de an derhalf miljard uitkomt. Zestig miljoen gulden daar uit financieren is dus een peuleschil. Zelfs met de we tenschap dat de ziekenfond sen dit jaar waarschijnlijk met een negatief saldo zul len afsluiten. Wat er voor de betrokken (ongehuwde) bejaarden pre cies verandert door de lage re lastenverzwaring is nog niet duidelijk, behalve dan dat het beroep op de solida riteit van deze categorie minder ingrijpend zal zijn en de premie voor de verze kering dus minder zal stij gen. Het voordeeltje lijkt voor al terecht te zullen komen bij de groep die tot nog toe de hoogste pensioenen had; een AOW-er met een volle dig pensioen ging er in de plannen al bijna een vol procent op vooruit. Dat voordeel zal waarschijnlijk wat kleiner worden, maar toch nog reeël blijven. De middengroepen gingen er gemiddeld in de voorstellen 2 a 2,5 procent op achteruit in koopkracht en dat verlies zal nu wel minder zijn, maar niet de helft minder. De groep met de allerlaagste pensioenen zou worden ont zien en dat zal door de wijzi ging evenmin veranderen. Het ziet er dus niet naar uit dat de 'rechtvaardigheid' door de wijziging van de voorstellen groter zal zijn, alleen minder pijnlijk. De maatregelen gaan op 1 oktober van dit jaar in, als de Eerste Kamer eind augustus akkoord gaat; in het andere geval zal de pre mieaanpassing pas op 1 ja nuari zijn beslag krijgen. 'an alle dierengeluiden iijkt het Nederlands nog het meest op een taal en ook dan vind ik dit niet aardig te genover de dieren", sprak Mr. Joseph Luns 11-6-74 in Het Parool. Hij zei zonder nadere aanduiding of hij daarbij wellicht bepaalde dieren als bijv. de apen op het oog had. Of Mr. Luns dit i nu zei om weer eens grappig te zijn (een goede grap is Jo seph nooit uit de weg ge gaan) of om diegenen te kwetsen die het Nederlands vereren als de taal van Joost van den Vondel en Multatu- li, mag geen punt van over weging zijn als we bedenken dat taal meestal niet dient tot het overbrengen van ge dachten. Meestal praten mensen in Nederland en overal elders om elkaar wat op hun gemak te stellen, zo als apen dat doen door elkaar te vlooien. /4foeUe^«U „But a great poet knows that love' is an almost mea ningless word, which covers everything and therefore no thing", zegt Craig Raine in zijn studie over The Love Poems of John Donnen „en u moet bedenken dat u bij deze uitspraak - „Een groot dich ter weet dat liefde' een vrij wel zinloos woord is dat op alles slaat en daarom op niets" - luistert naar de woorden van een dichter in de kracht zijner jaren en niet naar de woorden van een impotente grijsaard, inge legd in de azijn van zijn oude dag. De urittebTonstiue- ken hoeft geen Freudiaanse verspreking te zijn van de jonggehuwden, wellicht hadden The Beatles gelijk dat „all you need is lurv". /4fteteui£ (2 Een apart soort apetaal wordt lieden die uit hoofde van hun beroep woorden misbruiken om daarachter hun gedachten te verstop pen. Vraag de politicus: „Is dat zo en u kunt een ant woord verwachten als dit: „Ik dacht te mogen stellen - en dat ontveins ik me geens zins - dat ieder van ons zich wel eens ontgeeft (ik zelf niet uitgesloten) wat nou precies de reden zou kunnen zijn, indien al van reden sprake is, reden in de zin van grond, waarom een vraag als de uwe, inzonderlijk in deze context, bevestigd beter be antwoord zou zijn dan ont kennend". "Scvtet&uil „De rits van zijn gulp teas stropgelopen" las ik in 'De Parel der Diplomatie' van Marnix Gijsen en met weer een ander soort 'lopen' kon- fronteerde Hugo Claus me in zijn monumentale roman 'Het Verdriet van België' waar ik las dat 'kozijn weer hagepreek had gelopen' ofte wel: neef heeft weer gespij beld. Vlaanderen loopt wat afoverpeinsde ik al lezend. John O'MiU (ADVERTENTIE! beta rente vast af- rentepercentages lings gedurende sluit- wijze provi- met gemeente zonder gemeente sie in garantie garantie opgave werke opgave werke bank lijk bank lijk Annuiteiten- hypollitlnn A.B.N. M/A 1 jr. 1,5 7,4 7,82 7,6 8,04 M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 Plushypotheek M/A 7 jr. 1.5 8.9 9.46 9.1 9.68 Amro bank M/A var. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 2 jr. 1,5 8,1 8,43 8,3 8,64 M/A 5 jr. 1,5 8,6 9,13 8,8 9,35 Centrale Volksbank M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Direktbank/ M/A 1 jr. 1,5 7,6 8,14 7,8 8,36 NCB bank M/A 3 jr. 1,5 8,0 8,57 8,2 8,79 M/A 5 jr. 1,5 8,4 9,01 8,6 9,23 Grenswissel M/A 1 jr. 1 7,9 8,31 7,9 8,31 kantoren/ CDK M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,4 8,85 HJ/A 1 jr. 1 8,1 8,38 8,1 8,38 HJ/A 5 jr. 1 8,6 8,90 8.6 8,90 Hypotheekf. M/A 5/10jr 1,25 8,75 9,36 8,75 9,36 Noord-B. M/A renterust 1,5 8,6 9,23 8,6 9,23 gemeenten M/A 15 jr. 1,25 8,875 9,48 8,875 9,48 Van KW/A var. 1,5 7,5 7,88 Lanschot/ M/V var. 1,5 7,2 7,77 6,9 7,34 Woonfonds M/V 1 jr. 1,5 7,6 8,21 7,3 7,79 Holland* M/V 2 jr. 1,5 8,1 8,76 8,2 8,77 M/V 3 jr. 1,5 8,7 9,43 - - M/V 5 jr. 1,5 8,7 9,43 8,8 9,44 NMB M/A 1 jr. 1,5 7,3 7,71 7,5 7,93 M/A 3 jr. 1,5 8,3 8,80 8,5 9,02 M/A 5 jr. 1,5 8,7 9,24 8,9 9,46 Postg./RPS M/A 2 jr. 1 7,9 8,31 8,1 8,52 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 RABO (adv.) M/A var. 1,25 7,9 8,33 8,1 8,55 M/A 3 jr. 1,25 8,2 8,66 8,4 8,88 M/A 5 jr. 1,25 8,4 8,88 8,6 9,10 M/A stabiel 1,25 8,75 9,26 8,95 9,48 HJ/A var. 1,25 8,1 8,41 8,3 8,62 HJ/A 3 jr. 1,25 8,4 8,72 8.6 8,94 HJ/A 5 jr. 1,25 8,6 8,94 8,8 9,14 HJ/A stabiel 1.25 8,95 9,48 9,15 9,70 RABO (hypo) M/A 3 jr. 1,5 8,2 8,69 8,4 8,91 M/A 5 jr. 1,5 8,4 8,91 8,6 9.13 HJ/A 3 jr. 1,5 8,4 8,75 8.6 8,96 HJ/A 5 jr. 1.5 8,6 8,96 8.8 9,17 Verenigde M/A >4 jr. 1 7,6 7,98 7,8 8,20 spaarbank M/A 3 jr. 1 8,2 8,63 8,4 8,85 M/A 5 jr. 1 8,4 8,85 8,6 9,07 Westl. Utr. st. M/V 2 jr. 1,5 8,2 8,87 8,4 9,09 standaard M/V 5/10 jr. 1,5 8,8 9,54 9,0 9,76 standaard M/V 11/15 jr. 1,5 9,2 9,98 9,4 10,21 no-risk M/V 5 jr. 1,5 op aanvr. op aanvr. interim M/V 1 jr. 1,5 7,4 7,99 7,4 7,99 2e kw. '84 budg M/V var 1,5 8,7 9,43 8,7 9,43 Leven- hypothakin Centr. Beheer M/A 5/10/15jr - 8,3 8,62 8,3 8,62 Levensverz. KW/A 5/10 jr. - - - 8,4 8,67 aangesl.bij NVL M/A 5/10 jr. - 8,3 8,62 8,3 8,62 Woonfonds Holland Van Lanschot Van Lanschot/ met gemeentegarantie Woonfonds Holland zonder gemeentegarantie M/A maandbetaling achteraf HJ/A halfjaarbetaling achteraf M/V maandbetaling vooraf KW/A kwartaalbetaling achteraf Deze week zijn er geen rentewijzigingen vastgesteld. De lang zaam oplopende rente in Amerika heeft tot nu toe geen navol ging gekregen in Nederland. Copyright „Vereniging Eigen Huis" Van onze redactie binnenland UTRECHT - Het Acade misch Ziekenhuis in Utrecht begint met een nieuwe me thode op grote schaal met de bevruchting van eicellen buiten het lichaam van de vrouw, de zogeheten rea geerbuis-methode. Er zullen volgend jaar 200 Boe Van onze redactie Betreurenswaardig", zo Schouten van het Landboi gematigd uit. De land- en 1 gering als sluitpost gebruik Het gaat om een financiële compensatie, omdat de EG Bonn vorige week heeft toege staan de Westduitse boeren wèl financieel te ondersteunen met ingang van morgen. Het kabinet wil echter niet eerder een besluit voor de Ne derlandse boeren en tuinders nemen alvorens het totale fi nanciële beleid voor volgend Philips wel, ITT niet Het Eindhovense gemeentebe stuur heeft Philips toestem ming gegeven een lichtrecla me aan te brengen op een par keergarage in de binnenstad. Dat heeft nogal bevreemding gewekt, omdat het gemeente bestuur twee jaar geleden eenzelfde verzoek van Philips- concurrent ITT heeft afgewe zen. ITT is daar erg boos over. „Corruptie", zei een woord voerder van dat concern. AAN open-hartoperaties (kosten wordt dit jaar in Nederland rond Eén harttransplantatie kost een f van mening dat er per jaar voorli raties uitgevoerd kunnen worden Dat zijn geweldige bedragen, zondheidszorg over de gehele zijn dringt zich langzamerhand c aan hartpatiënten worden beste harte gegund - straks niet bezui aan andere patiënten, die er ook Pijnlijke vragen als deze plege ontweken te worden. Parlement eens, dat de kosten van de gezo zijn maar als er druk op hen wor gie nog meer over het land te spi tenverhogend - hebben ze, zoa was in de knieën. Zo mag het A tricht nu ook open-hartoperaties over de grens, in Aken, een gloei die operaties even goed kunnen hebben eveneens het groene lie als de Klokkenberg die meer zou ratiestop op zich af komen. Een gulden kun je maar één k heidszorg. Hoe die gulden dan nabije toekomst een steeds moe als we het gegeven erbij durven wij hier aan één patiënt besteden sen geholpen kunnen worden, een Nederlandse arts voor onge den uitgezonden. ZOUDEN de Voedingsbond FNV op Zoom tot staking heeft opgerc die niet mee wil staken, misschiE overleggen? De mensen, ook hi 3 moeilijk vatten wat er op het socir Als makkers uit hetzelfde nest eli ren vliegen weet niemand meer w Hoe moeilijk de kaarten ligger meevallers' van minister Ruding scheiden) economisch herstel, h gaven ziet het huishoudboekje v rooskleuriger uit dan een half ja jbezuinigd worden, roept onder rr net eerste gezicht een voor de he verder kijken dan je neus lang 1986-1987 zakt de conjunctuur vi ons, nu het kan, zoveel mogelijk zuinig zijn; dan hebben we straks Voor deze laatste redenering ir de hogere inkomsten van het rijk (tijdelijke aard zullen zijn, dat is g« Eteren. Maar er is altijd een tusse meevallers' zouden gebruikt kunr verzachten van de mensen, die J/an het bezuinigingsbeleid te lijde binetsbeleid dat premier Lubbers sense' aangemerkt zou willen zier Bij deze Nederlandse binnenhi gens goed te bedenken, dat bov ®en vlijmscherp geslepen zwaard den schuldenlast van de derde v Tiet bereid -want niet in staat- zo Sln9 te betalen over de leningen c 9®n hebben, dan wel aan hen op fe dwijd een situatie die de crisis ^end dicht benadert.

de Stem | 1984 | | pagina 2